چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷ / Wednesday, 17 October, 2018

گردشگری جنسی


گردشگری جنسی
گردشگری جنسی گسترش سریع و روزافزون شبکه اینترنت، به تبلیغات صنعت گردشگری جنسی به ویژه جهت ساکنان اروپای غربی و آمریکا، رونقی دوچندان بخشیده است.
در این تبلیغات خدماتی نظیر تورهای جنسی، فاحشه‌خانه‌ها و سفارشات اینترنتی زنان روسپی در کشورهایی نظیر تایلند، فیلیپین و کوبا ارائه می‌شود. بی‌شک در این وضعیت، علاوه بر گسترش قاچاق زنان و کودکان، ضربات سنگینی بر حقوق انسانی زنان و کودکان وارد شده و آنها را به یک کالای جنسی جهت مردان هوسران گردشگر، تبدیل نموده است.
مبلغان تورهای جنسی، اندام‌ها و جنسیت زنان را در کل کره خاکی و از طریق شبکه اینترنت به حراج می‌گذارند. این شبکه، ارتباط بین‌المللی جهت فروش زنان در یک بازار جهانی و به ویژه جهت مردان کشورهای صنعتی به وجود آورده است. در دو سال گذشته، امکانات چندرسانه‌ای (صوت و تصویر) به شبکه اینترنت افزوده شده که تبدل رنگ، گرافیک، عکس، انیمیشن، صدا و تصاویر متحرک را ممکن نموده است. این ویژگی‌های پرشور و نوین اینترنت، به رشد سریع منافع تجاری در بخش‌های گوناگون شبکه منجر گردیده است که در این میان «صنعت سکس» یکی از پیشگامان در استفاده از این ویژگی‌هاست.
تبلیغات ویژه تورهای جنسی، فاحشه‌خانه‌ها و استریپ‌بارها (بارهایی که در آن افرادی کاملاً برهنه می‌شوند). به سهولت و بدون کمترین محدودیتی در شبکه اینترنت ارائه می‌گردد. چند مثال را مرور می‌کنیم: اتاق‌های گفت‌وگوی اینترنتی، امروزه به مکانی جهت تبادل اطلاعات در توصیه‌ها برای گردشگری‌های جنسی و یافتن زنان روسپی در کشورهای مختلف تبدیل شده است. اطلاعاتی نظیر چگونگی سفر، قیمت‌ هتل‌ها، شماره تلفن‌ها، کرایه تاکسی‌ها، قیمت مشروبات الکلی، قمیت خدمات جنسی ارائه شده و انواع آن را به راحتی می‌توانید در این اتاق‌ها بیابید.
تصاویر مستهجن این سفرها نیز در دسترس همگان است. در تابستان ۱۹۹۵ یک مرد آمریکایی، برای اولین بار «تورهای جنسی» به مقصد جمهوری دومینیکن را در شبکه اینترنت تبلیغ نمود.
این تور ۴ روزه با همراهی یک راهنما جهت ارائه اطلاعات کاربردی در مورد چگونگی یافتن و ارتباط با زنان روسپی و همچنین یافتن گروه‌های عیاشی ارائه می‌شد. این تورها با سکس دهانی توسط یک زن جذاب که از سوی راهنمای تور انتخاب می‌شد، همراه بود و یا در تبلیغات مربوط به «تعطیلات جنسی» در کاستاریکا که با ارائه راهنمای گردشگری (زنان روسپی بومی) همراه بود، با طولانی شدن زمان تور امکان تعویض راهنماها نیز ممکن بود. شوهای مبتذل سکسی نیز در تایلند به یکی از بخش‌های مهم گردشگری تبلیغ شده در اینترنت بدل شده است.
از تصاویر زنان کاملاً عریان نیز در این تبلیغات استفاده می‌شود. در یکی از تبلیغات مربوط به سفر به فیلیپین، که با ارائه تصویر یک زن همراه است، وی از شما دعوت می‌کند که جهت دیدن فیلیپین با وی همراه شوید! در این تبلیغات از آن کشور به عنوان مکانی جذاب و هیجان‌انگیز نام برده شده است. در این تبلیغات به اختصار به وجود زنان روسپی در همه جای کشور و با ارائه لیست قیمت آنان اشاره شده است.
به نظر می‌رسد همه حرف‌ها پیرامون عشق، زناشویی کودکان دور می‌زند. در تبلیغاتی دیگر، ارائه یک راهنمای مؤنث اختصاصی جهت این تورها تبلیغ شده است.
در این تبلیغات اشاره شده که کلیه دستمزدها باید به مدیر تور و نه زن پرداخت گردد، اما پرداخت انعام فراموش نگردد! و یا گفته می‌شود که این زنان به سن، ظاهر و ثروت شما توجهی نخواهند کرد. در تبلیغی دیگر با ارائه لیستی مصور از زنان مختلف، آدرس‌های آنان به خریداران فروخته می‌شود. همه این تبلیغات برای سودآوری فاحشه‌خانه‌ها و هتل‌ها و مشروب‌فروشی‌های نیز مفید خواهند بود. در سفارشات اینترنتی دختران برخلاف آنچه که به عنوان یافتن همسر در کشورهای دیگر تعبیر می‌شود، اکثر مردان پس از سفر به آن کشورها و ازدواج با آن دختران، آنان را ترک می‌کنند.
در گردشگری جنسی و سفر به مکان‌های هیجان‌انگیز، افراد محدودیت‌های موجود در منازل خود را نخواهند داشت. در شهرهای خارجی، مردان امکان همه نوع سوءاستفاده و بدرفتاری با زنان و دختران را به روش‌هایی که در کشورهای خودشان بسیار خطرناک و یا پردردسر است، خواهند داشت. برای تعدادی از مردان، جذابیت بانکوک به دلیل وجود دختران بسیار جوان و روش‌های شبیه به برده‌داری در آن است. در تبلیغات اینترنتی سفر به بانکوک، به رضایت مردانی که پیش از این به تایلند سفر کرده‌اند، اشاره شده است. نیروهای پرقدرت تبعیض نژادی، آزار زنان، تسلط کشورهای قدرتمند و استعمار اقتصادی در فروش زنان جذاب و شهوانی متحد گردیده‌اند.
اکثر مکان‌های توریسم جنسی در نیم کره جنوبی نظیر تایلند و فیلیپین سال‌های آغاز فعالیت خود را با تقاضای مربوط به زنان روسپی توسط نظامیان اشغالگر آمریکایی آغاز نموده است و با ترک ارتش آمریکا، دلالان محبت (قوادان) و کارگزاران فعال در این صنعت بازار جدیدی را برای زنان تایلندی و فیلیپینی جهت تورهای نسی به مقاصد ژاپن و اروپا پیدا کرده‌اند. سود فزاینده این تورها نصیب شرکت‌های فراملیتی، خطوط هواپیمایی، هتل‌ها و رستوران‌ها می‌گردد. با تبدیل روسپی‌گری به یکی از انواع گردشگری ویژه مردان، این فعالیت‌ها به یکی از عوامل توسعه اقتصادی کشورهای فقیر بدل شده است.
«صنعت گردشگری» همواره از سوی سازمان ملل متحد، بانک جهانی و گروه‌های مشاوره‌ای ایالات متحده به عنوان یکی از راه‌های ایجاد درآمد و بازپرداخت بدهی‌های خارجی کشورهای فقیر معرفی شده است.
کشورها با تعیین سیاست‌های گردشگری خود، می‌توانند در صورت تمایل از گسترش روسپی‌گری به عنوان یک جنبه گردشگری حمایت نموده و یا از شکل‌گیری آن جلوگیری نمایند. البته تعدادی از کشورها با اتکا به فروش اندام‌های زنان، به کسب درآمد روی آورده‌اند.
با رشد صنعت سکس، زنان و دختران بیشتری در یک شهر و یا کشور به این سو کشیده می‌شوند تا به گردشگران خارجی فروخته شوند. در «بارهای بانکوک» زنان و دختران اسم ندارند، بلکه شماره‌هایی بر لباس‌های تنگ و کوتاه آنان نصب شده است.
مردان آنان را با شماره‌هایشان انتخاب می‌کنند. آنها کالاهایی سکسی و قابل تعویض به معنای کامل کلمه هستند. در یک تخمین گفته شده است که ۱۰ درصد جمعیت مؤنث تایلند در صنعت سکس فعالند. در مراکز توریسم جنسی، نظیر بانکوک تقاضا برای زنان مورد استفاده در مراکز روسپی‌گری، از ظرفیت جمعیت بومی آن فراتر رفته و آنان قادر به تأمین زنان کافی جهت انجام تقاضاهای گردشگری خارجی نیستند، لذا دلالان محبت و پااندازها به سایر کشورها به ویژه آنهایی که بحران‌های سیاسی ، زنان را آسیب‌پذیر و نیازمند نموده، روی آورده‌اند.
مقامات تایلندی تخمین می‌زنند که هم‌اکنون ۲۰۰۰۰ زن برمه‌ای در فاحشه‌خانه‌ها فعالند که همه ساله به تعداد آنها افزوده می‌گردد.
هم چنین ۱۰۰۰۰ زن از کشورهای مستقل مشترک‌المنافع و ۵۰۰۰ زن چینی نیز همه ساله به تایلند روی آورده می‌شوند.
مردانی که از این سایت‌های اینترنتی استفاده می‌کنند ، در یادداشت‌های خود به یکدیگر، گردشگران را به بازدید از کشورهایی که به سختی از فقر صدمه دیده‌اند ، دعوت می‌کنند. با کاهش درآمد سالانه، زنان مستأصل‌تر گردیده و در برابر روسپی‌گری ، مقاومت کمتری نشان می‌دهند و همچنین قیمت‌ها برای سکس با زنان روسپی هم پایین‌تر می‌آید. مردان در اکثر موارد، درآمد میانگین مناطق را به عنوان بخشی از اطلاعات عمومی در مورد هر کشور یا شهر خاطرنشان می‌کنند. این اطلاعات جهت توضیح و توجیه اینکه چرا زنان را می‌توان به بهایی اندک در مقایسه با درآمد مردان کشورهای صنعتی خریداری کرد، به کار می‌آید. با رشد توریسم جنسی، شهرها و کشورها بر اساس روسپی‌گری در سطح جهانی با بدنامی روبه‌رو می‌شوند. هنگامی که محیط سرشار از خودفروشی و قوادی گردد ، همه زنان حاضر در محیط‌های بیرونی به عنوان «روسپی» و همه مردان به شکل «قواد» دیده می‌شوند. در یکی از تبلیغات اینترنتی که از کوبا به عنوان مکانی جدید جهت خوشگذرانی مردان اروپایی در منطقه کارائیب نام می‌برد. یک مرد در گزارش خود از کوبا می‌نویسد: «شما هر دختری که بخواهید می‌توانید داشته باشید. فقط در برابر او در خیابان بایستید و از آن زن بپرسید که آیا تمایل دارید با من بیایید و او خواهد آمد… هدایای کوچکی نظیر لباس‌های زنانه یا عطر به همراه داشته باشید تا با شما نظیر یک سلطان برخورد شود».
یک توریست دیگر در مورد کوبا می‌نویسد: «هر دختر غیر مجرد کوبایی را می‌توانید داشته باشید. اکثر آنها در مورد روسپی‌گری چیزی نمی‌دانند تا اینکه با یک توریست آشنا می‌شوند.
«همچنین مرد دیگری در مورد اینکه چگونه یک دختر کمتر از ۱۲ ساله را برای سکس در بانکوک بیابید چنین می‌نویسد: «به دنبال مردان قواد باشید تا دختر مورد نظر خود را بیابید حتی اگر آن مرد نتواند به شما کمکی کند ، مرد مناسبی را به شما نشان خواهد داد».
تبدیل جنسیت زن به کالا جهت فروش به هر مردی، نجابت روحی و پاکی جسمانی او را که جزء حقوق پایه هر انسانی است ، از بین می‌برد. روسپی‌گری ، پایمال نمودن حقوق انسانی زنان است. کلیه مقالات ارایه شده در گردهمایی سازمان‌های غیردولتی و چهارمین کنفرانس جهانی زن در پکن ، به این مورد اشاره نموده‌اند که یک نیاز اساسی جهت پایان دادن به استثمار جهانی زنان و گردشگری جنسی احساس می‌شود. در قطعنامه کنفرانس می‌خوانیم: «ما خواهان پایان دادن به تجاوزات جنسی و همه انواع استثمار جنسی و خشونت و آزار جنسی زنان و کودکان هستیم. ما همچنین خواهان پایان دادن به قاچاق زنان و کودکان به ویژه گردشگری جنسی هستیم».
تبلیغات اینترنتی در مورد زنان روسپی در تورهای گردشگری جنسی ، باعث افزایش رفتارهای این چنینی مردان و همچنین برخورد روزافزون مردان با زنان به عنوان یک کالای جنسی می‌گردد.
اینترنت ، شبکه‌ای ارتباطی با سریع‌ترین رشد و فاقد قانونمندی است. این یک رسانه ارتباطی سریع است که می‌تواند مخاطبانش را در هر نقطه دنیا و در عرض چند دقیقه بیابد. این عوامل ، شبکه اینترنت را به مکانی پررونق جهت قاچاق بین‌المللی زنان تبدیل نموده است که موجب توسعه تجارت جهانی سکس گردیده است. هنوز هم وارد شدن و توسعه‌ی صنعت سکس در اینترنت، به عنوان آسیب‌هایی قلمداد می‌شود که بر زنان وارد می‌گردد.
اولین آسیب این است که با استثمار جنسی زنان ، حقوق انسانی آنان، پایمال می‌شود. کسانی که خواهان توقف این خشونت‌ها علیه زنان و کودکان هستند ، باید در همه جنبه‌ها نظیر حوزه‌های سیاسی ، اجتماعی، اقتصادی ، محلی ، ملی و بین‌المللی فعالیت نمایند تا دنیایی بسازند که به مردان اجازه استثمار زنان و کودکان را ندهد.

محمود قوچانی

منبع : ایران سهراب

مطالب مرتبط

مشکلات گردشگری کجاست؟

مشکلات گردشگری کجاست؟
● اتحادیه تشكلهای صنفی گردشگری؛ موانع و چالشها
طی ماه‌های اخیر، خبری بر روی تلكس خبرگزاری‌های كشور قرار گرفت مبنی بر اینكه یكی از مشكلات بزرگی كه صنعت گردشگری كشور از سالهای دور با آن دست به گریبان بوده یعنی اختلاف نظر بین سازمان‌های بازرگانی استان‌ها و سازمان‌های ایرانگردی و جهانگردی و میراث فرهنگی در خصوص نحوه تشكیل فعالیت تشكل‌های صنفی و تاسیسات گردشگری با تلاش مسئولان سرانجام به توافق انجامیده و این توافق‌نامه كه شامل ۱۱ ماده و ۹ تبصره می‌باشد دستورالعمل نحوه تشكیل فعالیت تشكل‌های صنفی تاسیسات گردشگری، ایجاد، اصلاح، تكمیل درجه‌بندی و نرخ‌گذاری تاسیسات گردشگری و نظارت بر فعالیت آنها است كه توسط دكتر ملك‌زاده معاون امور گردشگری و سیدحسن فرجی رییس مركز امور اصناف و بازرگانان وزارت بازرگانی به امضا رسیده جهت اجرا ابلاغ گردیده است.
متن كامل این توافق‌نامه با توجه به اهمیت موضوع در شماره گذشته به چاپ رسید و براساس ماده یك این توافق‌نامه آن دسته از تاسیسات كه به منظور ارایه خدمات به گردشگران از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری پروانه بهره‌برداری اخذ كرده‌اند تحت عنوان اتحادیه تشكیل و فعالیت می‌نمایند. طبق ماده ۲ تشكیل اتحادیه صنفی تاسیسات گردشگری مطابق قانون نظام صنفی مصوب ۲۴ اسفند سال ۸۲ مجلس شورای اسلامی می‌باشد و براساس تبصره‌های ذیل آن اساسنامه اتحادیه‌های صنفی تاسیسات گردشگری باید قبل از ثبت در وزارت بازرگانی به تایید و تصویب سازمان برسد و امور اتحادیه‌ها مرتبط با تاسیسات گردشگری طبق قوانین و مقررات نظام صنفی و قوانین آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها شیوه نامه‌های موجود در بخش گردشگری است.
ماده ۳ می‌گوید اتحادیه‌های صنفی تاسیسات گردشگری با پیشنهاد سازمان و در چهارچوب قانون نظام صنفی می‌توانند به صورت استانی یا كشوری تشكیل و فعالیت نمایند و براساس ماده ۴ اتحادیه‌های صنفی تاسیسات گردشگری برای واحدهای گردشگری كه موفق به اخذ پروانه از سازمان شده‌اند باید با رعایت مقررات مندرج در قانون نظام صنفی و آیین نامه‌های اجرایی پروانه كسب صادر كنند و براساس ماده ۵ در صورت ضرورت تعطیل یا لغو پروانه كسب، اتحادیه موظف است موضوع را با سازمان هماهنگ و نظر موافق آن را كسب كند.
مواد ۶ و ۷ و ۸ وظایف اتحادیه و هیات مدیره صنوف را مشخص می‌سازد و ماده ۹ حكایت از آن دارد كه كه پروانه كسب صادر شده برای هر واحد گردشگری شامل كلیه فعالیت‌های آن واحد می‌باشد و برای فعالیت‌ای جنبی نیازی به اخذ پروانه كسب از سایر اتحادیه‌های صنفی نیست.
تبصره‌های ذیل آن نیز بر لزوم دریافت پروانه بهره‌برداری موقت یا دائم و اخذ پروانه كسب از اتحادیه تاكید دارد زیرا واحد فاقد پروانه بهره‌برداری و پروانه كسب از اتحادیه صنفی، غیرقانونی محسوب می‌شود و سازمان و اتحادیه صنفی با هماهنگی یكدیگر موظف به اقدامات قانونی جهت تعطیل آن می‌باشند و بالاخره، طبق ماده ۱۰ تشكل‌های صنفی موظفند حداكثر ظرف مدت ۳ ماه وضعیت خود را با این دستورالعمل تطبیق دهند.
انتشار این توافق‌نامه با اقبال اكثریت واحدهای صنفی زیرمجموعه گردشگری مواجه شد و كتباً‌ و شفاهاً از این دستاورد تقدیر به عمل آوردند: از جمله كسانی كه این تلاش مسئولین را مورد ستایش قرار داد محمدحسن كرمانی رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی بود كه در تاریخ ۲۸/۲/۸۵ از سوی خود و اعضای هیات مدیره انجمن، از تهیه و تدوین اساسنامه اتحادیه‌های صنوف گردشگری طی نامه‌ای كتباً قدردانی كرد.
در این نامه كه بعداً در پاره‌ای از رسانه‌ها نیز انتشار یافت آمده است: «جناب آقای رحیم مشایی، معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری
با سلام- احتراماً لازم می‌دانم كه از مساعی و تلاش‌های آن سازمان علی‌الخصوص جناب آقای دكتر محمدشریف ملك‌زاده معاون محترم امور گردشگری در تهیه و تدوین اساسنامه اتحادیه‌های صنوف تاسیسات گردشگری مراتب قدردانی خود و اعضای هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران را به حضورتان تقدیم نماییم.
و هنوز مركب این تقدیر و تشكر خشك نشده بود كه رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی طی نامه‌ها و مصاحبه‌هایی با انتقاد از این توافق‌نامه، خواستار ابطال آن گردید.
وی توافق‌نامه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با وزارت بازرگانی را در رابطه با تاسیس تشكل‌های صنفی گردشگری دست و پاگیر بخش خصوصی دانست و آن را به شمشیر داموكلس تشبیه كرد كه هرلحظه امكان قبض روح تشكل صنفی را دارد.
در نامه محمدحسن كرمانی خطاب به اسفندیار رحیم مشایی رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به دستورالعمل نحوه تشكیل و فعالیت تشكل‌های صنفی تاسیسات گردشگری آمده است این توافق‌نامه در تضاد با قانون نظام صنفی می‌باشد و ذكر شده كه «آنچه در ماده ۹۱ قانون نظام صنفی گفته شده مبنی بر این كه چنانچه اشخاصی حقیقی یا حقوقی قوانین جاری موظف به اخذ مجوز یا پروانه تاسیس بهره‌برداری و یا اشتغال از وزارتخانه‌ها و یا مراجع خاصی شده باشند مكلف به دریافت مجوز یا پروانه كسب از اتحادیه مربوطه می‌باشند در مقوله مورد بحث وارد نیست زیرا اولاً «اخذ مجوز طبق قوانین جاری» با صراحت تبصره ماده ۲ قانون در مواردی كه «قانون خاص» وجود دارد قابل انطباق نمی‌باشد ثانیاً مشمول شرط مندرج در ماده ۹۱ قانون مورد بحث مبنی بر «عرضه مستقیم كالا و خدمات» بر نوع فعالیت دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی تحقق نمی‌یابد زیرا در دفتر خدمات مسافرتی و جهانگردی هیچ گونه خدمتی به طور مستقیم ارایه نمی‌شود هرچه هست اعم از فروش بلیت مسافرت و یا خدمات مربوط به تور ارایه خدمات به طور غیر مستقیم است.»
در قسمت دیگری از نامه با خرده‌گیری از سلب اختیارات تفویض شده به اتحادیه از طرف سازمان در صورت از بین رفتن شرایط مناسب و اختیار درخواست عزل هیات مدیره اتحادیه از هیات عالی نظارت توسط سازمان در صورت وجود تخلف (ماده ۶ توافق‌نامه) اعلام گردیده «در حال حاضر دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی مجوز فعالیت خود را مراجع ذیربط دولتی دریافت می‌كنند و تجمع آنها در یك تشكل صنفی مستقل مانند این انجمن صرفاً برای دستیابی به یك سلسله اهداف صنفی است» و بالاخره پیش‌بینی دریافت پروانه از اتحادیه را موازی كاری خوانده‌اند.
در قسمت دیگری از نامه آمده است انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران طبق ماده ۱۳۱ قانون كار و امور اجتماعی شكل گرفته و در هر شرایط تابع قانون مذكور می‌باشند بنابراین چگونه با داشتن موجودیت قانونی، خود را با ضابطه دیگر تطبیق دهند.
و بالاخره پس از توضیحاتی پیرامون اساسنامه انجمن دفاتر مربوط به بند «الف» و بند «ب» و بند پ زیارتی می‌نویسد:
«به خاطر پرهیز از اطاله كلام فعلاً دم فرو می‌بندد با این امید كه قوانین مصوبه مجلس شورای اسلامی توسط دستگاه‌های اجرایی به بهترین وجه ممكن مراعات گردیده و از مداخلات مضر و بی‌مورد در اجرایی شدن آنها خودداری گردد.»
به طور خلاصه درخواست این صنف، تجدید نظر در تصمیم اتخاذ شده و ابطال موافقت‌نامه می‌باشد. این نامه و اظهاراتی مشابه حاكی از آن است كه تشكیل اتحادیه تاسیسات گردشگری، انجمن صنفی را كارمند دولت می‌كند و توافق‌نامه تشكیل اتحادیه تاسیسات گردشگری، تصدی‌گری دولت را تشدید می‌نماید.
گذشته از آن كه این نامه با تقدیر و تحسین اولیه رییس و هیات رییسه انجمن دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری مغایرت دارد و قابل تامل است سوالات متعددی را در ذهن خواننده و شنونده مطرح می‌سازد كه مهمترینش این است كه آیا تقاضای ابطال این توافقنامه فقط برای دفاع از قانون است؟
آیا چون در دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی هیچ گونه خدمتی به طور مستقیم ارایه نمی‌شود و ارایه خدمات به طور غیرمستقیم است نباید تابع نظامی صنفی و آیین‌نامه‌ها و قوانین اجرایی میراث فرهنگی و گردشگری باشند؟ و آیا نظارت بر اعمال آنان نیز به طور غیر مستقیم باید صورت گیرد؟
یا اگر سازمان با به وجود آمدن شرایطی مناسب، اختیاراتی به اتحادیه‌ای تفویض كرد با از بین رفتن شرایط مناسب یا تخطی و سوءاستفاده نباید اختیاراتی را كه خود تفویض كرده است سلب كند؟
اگر صنفی براساس شرایط خاص خود انجمن صنفی مستقل و صرفاً برای دستیابی به یك سلسله اهداف صنفی تشكیل داد آیا این انجمن می‌تواند جایگزین و جانشین اتحادیه‌های صنفی كه دارای آیین‌نامه، اختیارات و وظایف قانونی خاص خود است بشود و مسئولان و نظام صنفی برای جلوگیری از موازی‌كاری باید اختیارات اتحادیه‌های صنفی را به این چنین انجمن‌های صنفی تفویض كنند یا انجمن صنفی لازم است خود را با اتحادیه كه جایگاه قانونی در نظام صنفی دارد تطبیق دهد؟
در این نامه نوشته شده «در حال حاضر دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی مجوز فعالیت خود را از مراجع ذیربط دریافت می‌كنند» و توضیحات بعدی مسئله را روشن‌تر می‌سازد كه آمده است «تجمع آنها در یك تشكل صنفی مستقل مانند این انجمن صرفاً برای دستیابی به یك سلسله اهداف صنفی است حال چرا پیش‌بینی می‌كنند دریافت پروانه از اتحادیه و آن هم اتحادیه‌ای كه تحت نظارت بخش دولتی است هرلحظه امكان دارد موجودیت آن را از بین ببرد.»
در حالی كه دریافت مجوز از مراجع ذیربط كه طبعاً دولتی است چنین خطری در پی ندارند؟
آیا مشكل پیش آمده دفاع از قانون و دفاع از بخش خصوصی است یا دفاع از انجمن موجود در برابر لزوم تشكیل اتحادیه می‌باشد؟
شك نیست هیات مدیره انجمن با انتخاب اعضا تعیین شده‌اند و هیات رییسه اتحادیه نیز همین گونه انتخاب می‌شوند پس چرا وجود اتحادیه تا این حد نگران‌كننده شده است؟
برای دریافت پاسخ سوالات و ابهامات پیش آمده و روشن شدن ریشه اختلاف نظرهای بین سازمان‌های میراث فرهنگی و گردشگری و وزارت بازرگانی پای صحبت شخصیتی صاحب نظر و مطلع و كارشناسی بی‌طرف یعنی جعفر عطار رییس جامعه هتلداران ایران نشستیم او درباره علت اختلافات گفت از سال‌ها پیش بین سازمان گردشگری و وزارت بازرگانی بر سر پروانه كسب واحدهای مربوط به گردشگری اختلاف‌نظر وجود داشت و این اختلاف بیشتر به خاطر آن بود كه در قانون مجامع امور صنفی ماده‌ای وجود دارد كه موسسات دارای قوانین خاص را مستثنی از قانون امور صنفی می‌سازد. سازمان‌های گردشگری و بازرگانی براساس دلایلی، خود را محق صدور پروانه كسب و اجازه بهره‌برداری و فعالیت این نوع موسسات می‌دانستند و این اختلافات پس از سال‌ها ایجاد مشكل و گاه تنش با مذاكرات و كارشناسی‌هایی كه انجام گرفت اوایل سال جاری به تهیه یك توافق‌نامه انجامید.
بعضی از دوستان این موافقت‌نامه را به علت ایجاد اتحادیه‌های صنفی، به نوعی زیرمجموعه وزارت بازرگانی قرار گرفتن می‌دانند و تصور می‌كنند كه در آینده مشكلات برایشان فراهم خواهد شد اما به نظر من این تصور و نگرانی نادرستی است زیرا:
ما در مشهد تجربه و سابقه بیش از ۴۰ سال اتحادیه هتلداران را داریم و در طی این مدت زمان حدود نیم قرن نه تنها با اختلاف و درگیری و مشكلی مواجه نشده‌ایم بلكه از امكاناتی هم كه در اختیارمان قرار گرفته استفاده كرده‌ایم.
بحث دوستان ما در آژانس و دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی و برخورد آنها با این توافق‌نامه هم ناشی از این است كه نیامده‌اند بپرسند آیا ما كه تحت پوشش اتحادیه بوده‌ایم در این مدت مشكلی با بازرگانی داشته‌ایم یا خیر.
اتحادیه دارای قدرتی قانونی است كه براساس آن باید پروانه صادر كند و جلوی كسب واحدهای بدون پروانه را بگیرد و حتی محل كسب آنها را پلمپ كند.
صدور پروانه كسب وسیله اتحادیه نیاز به مقدماتی دارد و آن مقدمات نیز از نظر كاری به صلاح واحدهای صنفی است.
اتحادیه در پرداخت عوارض شهرداری و میزان مالیات موثر است دارایی موظف است هماهنگی‌های لازم را در مورد تشخیص مالیات با اتحادیه داشته باشد.
كاركنان محل كسب باید از نظر سلامت بدنی و اخلاقی مورد تایید باشند طبعاً این كاری است هم به نفع مردم و هم خود صنف.
آقایانی كه برآشفته‌اند از شرایط و امكانات اتحادیه‌ها اطلاع درستی ندارند و چنانكه گفتیم ما بیش از ۴۰ سال است اتحادیه داریم و هیچ منافاتی هم وجودش با كارمان نداشته زیرا براساس قانون و آیین‌نامه‌های موجود عمل كرده‌ایم و از مزایایش هم بهره‌مند شده‌ایم.
فرق آنها كه اتحادیه دارند و آنها كه ندارند اینست كه اتحادیه براساس وظایفش بر پرداخت عوارض شهرداری و مالیات دارائی و رعایت مسایل و اصول بهداشتی، صلاحیت و سوءسابقه شاغلین واحدهای تحت پوشش صنفش نظارت سختی دارد. پروانه كسب برای كسانی صادر می‌كند كه مجوز لازم را از سازمان‌های ذیربط مثل شهرداری، دارایی، بهداشت، اماكن، تشخیص هویت اخذ كرده باشند.
طبیعی است واحد كسبی اگر مقید به رعایت پرداخت عوارض قانونی و مالیات و سلامت و حسن سابقه كاركنان بهداشت محیط كارش نباشد در اخذ پروانه كسب با مشكل مواجه می‌شود و احتمال جلوگیری از ادامه كارش وجود دارد.
اگرچه رییس جامعه هتلداران ایران از پاسخ به تعدادی از سوالات ما خودداری كرد و شاید هم در این زمینه حق با او بود كه خود را درگیر مسایل دیگران نكند اما با همین جواب كوتاه غیر مستقیم پاسخ خیلی از سوالات ما را داد و روشن شد چرا دیروز تقدیر و چرا امروز تنقید و چرا بعضی‌ها این توافقنامه را نمی‌پسندند.

وبگردی
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟ - فیلم - پدری که در برنامه «فرمول یک» علی ضیا ادعا کرد به خاطر تامین هزینه‌های درمان فرزندش اقدام به فروش کلیه‌اش کرده، مردم را فریب داده است.
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه!
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه! - مثلاً سنت های الهی که در این سند آمده، در کتاب های درس بینش اسلامی دوره دبیرستان هم وجود دارد... واقعاً هزاران جلسه تشکیل داده اند که بدیهیاتی مانند خانواده بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه است، انسان دارای اختیار است، جهان دارای نظام علّی - معلولی است، خداوند رحمان و رحیم است و ... را در سند بازنویسی کنند؟!
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت - صحبتهای کنایه آمیز یک بازرگان با وزیر صنعت
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد - ۱- خب چی میشه ولایتی بجای توصیه به لُنگ پوشی، بملت توصیه کنه تو سعدآباد مالک خونه بشن ویک سومشو وقف کنن؟ ۲- اینجور واینجا صاحبخونه شدن و بعد توجیه وقف، آدمو یادحافظ میندازه: فقیه مدرسه دی مست بود و فتوی داد که می‌حرام، ولی بِه زمالِ اوقاف است
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند - حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند؟مردم نیازی به این توصیه‌هاندارند اگرلازم باشد آن‌قدر شرف دارندکه از خودشان دفاع کنند ولی این دفاع،منحصربه دفاع دربرابر دشمنان خارجی نمی‌شود که باید وضعیت خیلی‌ها رادر داخل هم بررسی کرد.
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید!
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید! - فیلم - حمله فرد متهم در بازار پرنده فروشان اهواز به پلیس آگاهی منجر به درگیری مرگبار شد.
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد - ماجرای عجیب دو منزل مسکونی در همسایگی کاخ سعدآباد و حسین فریدون و نهاد ریاست جمهوری
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+)
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+) - فیلم - به تازگی شخصی در فضای مجازی فیلمی منتشر کرده که مردی ادعا می کند در پارکینگ خانه اش مورد حمله جن ها قرار گرفته است.
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد!
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد! - فیلم - پاول یک توریست اهل چک است که با موتورسیکلتش دنیا را می گردد و یک هفته در ایران اقامت داشته است. ویدئوی سلفی که او در طبیعت ایران از خود و اقدام پسندیده اش منتشر کرده برای همه ایرانیان جای تامل دارد.
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+)
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+) - فیلم - قتل مدل و ملکه زیبایی عراق از روز گذشته سوژه رسانه ها شده و پلیس تحقیقات ویژه ای را برای دستگیر قاتل وی انجام داده است. تصاویر منتشر شده از جنازه غرق در خون وی را در ویدئوی زیر می بینید.
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز - عکس این بنرکه گفته می‌شود نمایشگر تصویری از سربازان رژیم صهیونیستی است طی روزهای اخیر در فضای مجازی دست به دست می‌شد و واکنش‌هایی به همراه داشت.
عکسی آموزنده از سفر نیویورک
عکسی آموزنده از سفر نیویورک - پوشه‌های پُر از برنامه فرانسوی‌ها در برابر دستان خالی تیم ایرانی. به کاغذ ها و پرونده های موجود روبه روی تیم فرانسه دقت کنید!
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی