سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ / Tuesday, 11 December, 2018

خصوصیات ریخت شناسی و زیستی کرم پرتار، Streblospio gynobranchiata، در ساحل نور- دریای خزر


خصوصیات ریخت شناسی و زیستی کرم پرتار، Streblospio gynobranchiata، در ساحل نور- دریای خزر
خصوصیات ریخت شناسی و زیستی کرم پرتار، Streblospio gynobranchiata طی یک سال به طور فصلی نمونه برداریهایی در عمق ۱۵ متری در ساحل شهرستان نور بررسی شد. نتایج ریخت شناسی نشان داد که این کرم سبز کم رنگ بوده، سر مشخص و دربرگیرنده دو جفت چشم، یک جفت پالپ، یک جفت آبشش و دهان است. آخرین بند بدن ساده و بدون انشعاب است. طول و وزن تر این کرم در فصول مختلف سال متفاوت بوده و به طور میانگین (n=۱۲۰) بزرگترین طول و بیشترین وزن تر در زمستان (۸.۶۱±۲.۴۱mm و ۰.۲۲۵±۰.۳۵mg) و کمترین در بهار (۵.۸۲±۲.۳۵mm و ۰.۱۸۰±۰.۵۴mg) به دست آمـد. میانگین سالیانه طول و وزن تر ماده های تخم دار (n=۵۵) بترتیب ۸.۱۱±۱.۲۴mm و ۰.۲۳۷۰.۴۲mg به دست آمد. همچنین تعداد بندهای ماده بالغ به طور میانگین ۴۱±۵.۴ بوده است. بررسی تغذیه و محل زیست نشان داد که این کرم از نظر تغذیه رسوب خوار است و از مواد آلی روی سطح بستر تغذیه می کند. مکان زیست آن در ۲ تا ۲.۵cm بالای رسوب است و حدودا هر ۳-۴ روز به علت کاهش مواد غذایی و افزایش مواد دفعی در اطراف محل زندگیش، چند سانتیمتر جابجا می شود.

مهرشاد طاهری
سیدجعفر سیف آبادی
بهروز ابطحی
مریم یزدانی فشتمی

منبع : پایگاه اطلاعات علمی

مطالب مرتبط

اثرات رژیمهای مختلف نوری بر رشد و بازماندگی میگوی ببری سبز (Penaeus semisulcatus)

اثرات رژیمهای مختلف نوری بر رشد و بازماندگی میگوی ببری سبز (Penaeus semisulcatus)
برای پی بردن به اثرات رژیمهای مختلف نوری بر رشد و بازماندگی میگوی ببری سبز Penaeus semisulcatus مطالعه ای در ایستگاه تحقیقاتی سرتل واقع در استان بوشهر با پنج رژیم نوری مختلف، ۲۴ ساعت روشنایی و بدون ساعات تاریکی، ۱۸ ساعت روشنایی و ۶ ساعت تاریکی، ۱۲ ساعت روشنایی و ۱۲ ساعت تاریکی، ۶ ساعت روشنایی و ۱۸ ساعت تاریکی، ۲۴ ساعت تاریکی و بدون ساعات روشنایی و هر تیماردر سه تکرار به مدت ۳۰ روز انجام شد.
نتایج نشان دادند که میگوهای پرورش یافته در رژیم نوری ۱۲ ساعت روشنایی و ۱۲ ساعت تاریکی بطور معنی داری نسبت به بقیه رژیمهای نوری به جز رژیم نوری ۱۸ ساعت روشنایی و ۶ ساعت تاریکی رشد بیشتری داشتند (P<۰.۰۵)، هرچند که نسبت به رژیم نوری فوق الذکر نیز از رشد بیشتری برخوردار بودند. از طرفی رژیم نوری ۲۴ ساعت روشنایی نسبت به همه گروههای آزمایش کاهش رشد معنی داری داشت (P<۰.۰۰۱). این مطالعه نشان می دهد که رژیمهای مختلف نوری اثر خاصی بر بازماندگی مرحله جوانی میگوی ببری سبز P. semisulcatus ندارد.

وبگردی
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
شبهای داغ مدیترانه !
شبهای داغ مدیترانه ! - «حسن کردمیهن» متهم آمریت حمله به سفارت عربستان به تازگی در کرج، مرکز استان البرز، رستوران راه انداخته است.
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما - ظهارات جنجالی لیلا بوشهری و شقایق دلشاد درباره فساد در سینما: چرا دایرکت میدم فالو نمیکنید؟ ساعت یک شب چرا باید زوایای صورت منو ببینن؟
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی!
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی! - بخشی دیگر از برنامه «من و شما» با حضور مسعود فراستی و برخورد توهین آمیز مجری رسانه ملی را می بینید که در رسانه ها باز نشر نشد.
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر - مریم مومن متولد دهه 70 می باشد و حضورش در بانوی عمارت اولین تجربه بازیگری است و به واسطه این سریال وارد دنیای بازیگری شده است . او در کلاس های تئاتر فعالیت داشته است .
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه - گروه تروریستی جیش العدل نخستین تصاویر از حمله به پاسگاه مرزی در میرجاوه ۱۴ مهر امسال را منتشر کرد؛
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».