چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ / Wednesday, 21 March, 2018

گفتگو با دکتر احمد محیط، روانپزشک و عضو سازمان بهداشت جهانی


گفتگو با دکتر احمد محیط، روانپزشک و عضو سازمان بهداشت جهانی
● آرامش را به تنهایی باید یافت
هرچه آرامش درونی بیشتری داشته باشید به حس اطمینان و آنچه «نفس مطمئنه» خوانده می‌شود، نزدیک‌ترید؛ و کسی که به چنین آرامشی نزدیک شود، نیازی به این نخواهد داشت که مدام خود را مقایسه کند و آنگاه است که آرامش درون می‌آید و شخص با تکیه بر آن می‌تواند به موفقیت‌های بسیار بیشت ر هم دست یابد. آنچه خواندید، بخشی از نظرات دکتر احمد محیط، روانپزشک و عضو سازمان بهداشت جهانی بود و اینک ادامه گفتگو:
● از یک معرفی مختصر شروع کنیم؟
▪ دکتر احمد محیط هستم. سال ۱۳۲۲ در کرمان متولد شدم. کودکی‌ام را در شهر کرمان بودم و پس از آن چون پدرم در وزارت دادگستری کار می‌کرد و به شهر رفسنجان انتقال پیدا کرد، ما هم به تبعیت از او به این شهر رفتیم. پنج سال در آنجا بودیم و به کرمان برگشتیم اما آخرین سال دبیرستان را در تهران بودم و آنجا دیپلم گرفتم و همان سال یعنی سال ۱۳۴۰ وارد دانشکده پزشکی دانشگاه تهران شدم.
● چرا پزشکی؟
▪ من پسر بزرگ خانواده بودم. پدرم تحصیلات حقوقی داشت و مادرم هم که هنوز نور وجودش خانواده ما را گرم نگاه داشته، بانوی فرهیخته‌ای بود. دانش جدید و قدیم زمان خود را با کتاب خواندن کسب می‌کرد. کتاب از کودکی در خانواده‌ ما موجود آشنایی بود. در ضمن، یکی از اقوام دور ما پزشک بود و من از شخصیت‌ او خوشم می‌آمد و وی را الگویی برای خود یافتم و با قبول شدن در کنکور، وارد رشته پزشکی شدم.
● از میان این همه رشته‌، چرا روانپزشکی‌ را انتخاب کردید؟
▪ من درباره روان‌پزشک شدن هیچ انتخاب دومی‌نداشتم. یادم می‌آید وقتی در سال ششم پزشکی بودیم، امتحانی به نام امتحان انترن‌ها داشتیم که بخش‌ها را بر اساس رتبه کسب شده در آن کنکور، تعیین می‌کردیم. بعضی بخش‌ها بود که همه برایش مشتاق بودند مانند بخش داخلی بیمارستان هزار تختخوابی (امام خمینی)، بخش عفونی دکتر مژدهی، بخش جراحی سینا یا کودکان دکتر قریب که اغلب نفرات اول کنکور انترن‌ها این بخش‌ها را انتخاب می‌کردند. من با اینکه جزو رتبه‌های خوب بودم، وسط کلاس بلند شدم و گفتم بیمارستان روزبه. همه هم‌دوره‌های من شروع کردند به خندیدن و کف زدن و هورا کشیدن. در آن روزها روانپزشکی خیلی محبوب نبود و همه از اینکه من باز هم بر سر حرفم هستم، ابراز احساسات کردند. من انتخاب دومی‌نداشتم و حتی آمریکا هم که رفتم، با وجود اینکه برای رشته‌های دیگری از جمله جراحی اعصاب پذیرش داشتم و استادانم برای این رشته بسیار تشویقم می‌کردند اما عاشق روانپزشکی بودم و تخصصم‌ را در پنسیلوانیای آمریکا گرفتم.
● الان هم راضی هستید؟
▪ بله، به خصوص وقتی وارد برنامه‌های خدمات بهداشت روان و ادغام بهداشت روان در خدمات بهداشتی شدم و با کشورهای گوناگون در این زمینه کار کردم و حس کردم نقش بسیار کوچکی در ارتقای پذیرش سطح روانپزشکی جامعه داشتم، خشنودتر شدم. من به آمریکا رفتم تا درس بخوانم و برگردم و خدمتی کنم. با اینکه استادیار دانشگاه تمپل بودم، در سال ۵۷ به ایران برگشتم.
● آمدن شما با جریانات انقلاب تداخل نکرد؟
▪ چرا. ۱۶ مرداد سال ۱۳۵۷ در انجمن توان‌بخشی و مرکز روان‌پزشکی رازی در امین‌آباد کارم را شروع کردم. اتفاقا از همان موقع جریان انقلاب هم جاری بود و مرحوم دکتر سامی، ‌اولین وزیر پس از انقلاب با من تماس گرفت و مسوولیت آموزشی انجمن توان‌بخشی را به عهده من گذاشت، ولی شهریور همان سال انجمن منحل شد و تغییراتی صورت گرفت. من نیز بلافاصله پیشنهاد دادم که دو بخش آموزش و پژوهش روانپزشکی به صورت یک واحد مستقل به نام انستیتو روانپزشکی تهران دربیاید که مورد قبول قرار گرفت. سپس در انستیتو با کمک سازمان جهانی بهداشت در مدیترانه شرقی، برنامه ملی بهداشت روان ایران را حدود سال ۶۵ نوشتیم. استراتژی اصلی این برنامه، ادغام بهداشت روان در شبکه بهداشتی- درمانی کشور بود. به این ترتیب، روانپزشکی و بهداشت روان از انزوای تاریخی خود خارج شد. هم‌زمان، تشکیل بیمارستان‌های متعدد و فعالیت همه دست‌اندرکاران به این موفقیت‌ها افزود. من مدیر گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران بودم که سازمان جهانی بهداشت من را به کار دعوت کرد.
● یعنی به مصر؟
▪ بله، از سال ۷۱ به مصر رفتم و به عنوان مشاور بهداشت و روان در مدیترانه شرقی مشغول شدم. اول، دفترمان در اسکندریه بود و سپس به قاهره منتقل شد. من در سال ۱۳۸۲ ارتقا یافتم و به عنوان «مدیر دایره حفظ و ارتقای بهداشت» منطقه مدیترانه‌ شرقی منصوب شدم که به ۲۲ کشور خدمات می‌داد. بالاخره سال گذشته پس از چهارده سال کار در سازمان جهانی بهداشت بازنشسته شدم و به ایران بازگشتم.
● در سمت جدید چه برنامه‌هایی در سازمان تحت مدیریت شما بود؟
▪ دوازده برنامه سازمان زیر نظر دایره ما بود، از جمله تغذیه، آموزش بهداشت، بهداشت کودکان، تنظیم خانواده، بهداشت روان، اعتیاد و مصرف سیگار و بهداشت محیط.
● دلیل موفقیت خود را چه می‌دانید؟
▪ اگر اندک وظیفه‌ای را که من انجام داده‌ام بتوان موفقیت خواند، باید خیلی صادقانه و عادلانه بگویم که شاید یک علت آن این بوده که در هر مرحله‌ای از زندگی، به آن کاری که انجام می‌دادم به عنوان جدی‌ترین مساله عالم می‌نگریستم و از همه توانم مایه می‌گذاشتم.موفقیت‌های واقعی تنها در صورتی به دست می‌آید که پشتوانه‌ای از عشق داشته باشد. من معتقد بودم این کار باید انجام شود و انجامش می‌دادم. در یک کلام از تمام وجودم مایه می‌گذاشتم و اگر در جایی موفق می‌شدم که بسیار خوشایند بود، وگرنه دلسرد نمی‌شدم. با خودم می‌گفتم که حتما تلاش من نیز برای انجام این کار کافی نبوده است. دفعه بعد باید کمک‌های بیشتری بگیرم.
● از زندگی خانوادگی‌تان بگویید؟
▪ در سال ۱۳۴۷ ازدواج کردم. درست موقعی که پزشکی‌ام تمام شد، با همسرم که پرستار بود و در بیمارستان روزبه کار می‌کرد، آشنا شدم. دو پسر داریم. که هیچ کدام در رشته پزشکی تحصیل نکردند ولی هردو در تلاشند مدرک دکتری را در رشته دیگری بگیرند و در آمریکا هستند. از زندگی خانوادگی‌ام به دلیل اینکه همسرم مشوق خوبی بوده و روزهای سخت را تحمل کرده، رضایت دارم. من به طور متوسط در این ۱۴ سال حداقل در طول ماه، ۱۰ روز را در سفر می‌گذراندم و زندگی من دایم در سفر بوده است. اما وقتی از سفر می‌آمدم، سعی می‌کردم تجربه‌های خود را با همسرم در میان بگذارم.
● چرا میان دوره جوانی شما، با نسل امروز این همه تفاوت وجود دارد و نگرش جوان‌ها عوض شده است؟
▪ ما از درون خانواده‌هایی با نقش‌ها و روابط تعریف شده‌تری آمدیم. ما از خانواده‌هایی پدید آمدیم که نقش پدر، مادر و فرزند خیلی روشن‌تر بود. فلسفه مسلط بر نسل ما هم شاید اندکی متفاوت بوده است. احتمالا ما را ایده‌آلیست‌تر بار آورده بودند. اما نسل جوان کشور ما، نسل شروع و ادامه تغییر بوده است. هر تغییری (چه در سطح جامعه، چه در ساختار خانواده، چه در تعداد بچه‌های خانواده) سبب متحول شدن شیوه‌های تربیتی شده و نسلی پدیدار شده که با گذشته متفاوت است. در نسل شما به بچه‌ها میدان داده شد تا اعتماد به نفس خاصی پیدا کنند و بهبود امکانات اقتصادی خانواده نیز کمک کرده تا نسل شما چنان ارتباط خود را با دنیا زیاد کند (به خصوص در عصر کامپیوتر و اینترنت) که توقع شما از خودتان و جامعه زیادتر شود و حس کنید به هر جا که برسید، باز برایتان کم است. از آن گذشته، افزایش جمعیت و افزایش پزشکان در جامعه آن واقعیت قداست و بالانشینی خاص طبیب را کم کرده، و این‌ها همه لایه‌های گوناگون مساله پیچیده تفاوت میان پزشکان نسل ما و شما شده است. البته این تغییرات را باید به صورت مساله جامع ریشه‌یابی کرد و اینکه آیا این روند تغییرات، مثبت یا منفی بوده را باید بررسی کرد و راه‌حل داد. درباره اینکه چگونه باید در این میانه آرام ماند و از استرس‌ها کاست، تنها چیزی که می‌توانم بگویم این است که «سعی کنید به هر ترتیب ممکن سطحی از آرامش درونی را برای خودتان تعریف کنید و در جهت کسب آرامش به روش خودتان برنامه‌ریزی کنید. اگر حس می‌کنید مقایسه کردن خود با دیگران به شما استرس می‌دهد و از قدرت‌تان برای رسیدن به هدف خاصی می‌کاهد، اول سطح مقایسه‌تان را پایین بیاورید. نگویید من پزشک متخصص در دهه چهارم زندگی‌ام کجا هستم و فلانی کجاست. در سطح کلاس یا همکاران، خود را بسنجید و اگر تلاش کردید و به حد موفقیت آنها رسیدید، حالا سطح بالاتری را به عنوان هدف پیشرفت بگیرید. راهی پیدا کنید تا به سطحی از آرامش برسید، مطمئنم در هر انسانی راهی برای رسیدن به خلوص و آرامش درونی هست و خودش به تنهایی باید آن را پیدا کند.


منبع : هفته نامه سپید

مطالب مرتبط

حفظ قانون، مهم‌تر از تصویب آن است

حفظ قانون، مهم‌تر از تصویب آن است
آن‌هایی که دکتر سیادتی را می‌شناسند و البته تعدادشان هم کم نیست، می‌دانند که پیدا کردن فرصتی در بین برنامه‌های فشرده این استاد پیشکسوت و فعال عرصه پزشکی برای مصاحبه‌ای هر چند کوتاه، کار دشواری است. پس از پیگیری‌های بسیار، بالاخره توانستیم ساعتی را با رئیس شورای‌عالی نظام پزشکی بنشینیم و درباره شورای‌عالی و سازمان نظام پزشکی گفتگو کنیم.
▪ ابتدا از بحث جایگاه و وظایف شورای عالی نظام پزشکی شروع کنیم. لطفاً برای خوانندگان ما در این مورد توضیح دهید.
ـ شورای عالی در چارچوب سازمان نظام پزشکی، به عنوان یکی از ارکان اصلی سازمان و در واقع قلب تپنده مجموعه است. در مورد جایگاه آن هم به نظر من، نگاهی به وظایف گسترده و مهمی که بر عهده آن گذاشته شده، خود بهترین بیانگر اهمیت و نقش آن در مجموعه سازمان نظام پزشکی است. طبق قانون تشکیل سازمان نظام پزشکی مصوب مجلس شورای اسلامی، اجرای دقیق وظایف مقرر در ماده ۳ قانون نظام پزشکی و نظارت مستمر بر حسن اجرای آن‌ها از طریق ریاست کل، نظارت بر عملکرد نظام پزشکی شهرستان‌ها، تهیه و تنظیم دستور‌العمل‌های لازم برای اجرای قانون سازمان، انحلال هیأت مدیره شهرستان‌ها و برگزاری انتخابات مجدد، تصویب بودجه سالیانه و حتی تصویب آیین‌نامه مجمع عمومی از جمله وظایفی است که بر عهده شورای عالی قرار دارد و این نشانگر اهمیت و جایگاه شورای عالی در مجموعه نظام پزشکی است.
▪ یکی از موضوعات قابل توجه در عملکرد این دوره شورای عالی نظام پزشکی، تعامل پررنگ و چشمگیر آن با مسؤولان و نهاد‌های مختلف بوده است؛ علت این رویکرد چیست؟
ـ قانون جدید سازمان نظام پزشکی که دوره جدید شورای عالی و تشکیلات سازمان بر اساس آن شکل گرفته، نسبت به قانون قبلی یک قانون مترقی و توسعه‌یافته است که در آن وظایف و اختیارات جدید و متنوعی به سازمان واگذار شده است. نکته مهم هم این‌که حفظ این قانون و اجرای آن، از تصویب اولیه‌اش مهم‌تر است و این کار راحتی نیست. بنابراین ما در همان ابتدای کار، برای آن که بتوانیم شروع خوبی در اجرای این قانون داشته باشیم، تعامل و رایزنی با مسؤولان مملکت را در دستور کارمان قرار دادیم. از جمله در اولین جلسه شورا خدمت مقام معظم رهبری رسیدیم و ایشان هم ضمن لطف فراوان به سازمان و اعضای شورای عالی، تأکید کردند که در صورت لزوم در مورد همکاری دستگاه‌های مختلف با سازمان سفارش‌های لازم را به دولت و مجلس خواهند نمود.
پس از آن هم در همان ابتدای انتخاب آقای دکتر احمدی‌نژاد به ریاست جمهوری، دیداری با ایشان داشتیم و در آن‌جا هم دیدگاه‌ها و دغدغه‌های منتخبین جامعه پزشکی را به ایشان منتقل کردیم و ایشان هم تأکید کردند که دولت در مقابل هیچ یک از اقشار ملت قرار ندارد و دست‌بوس همه آحاد جامعه است.
همچنین ملاقات‌هایی هم با رئیس مجلس شورای اسلامی داشتیم و ایشان تصریح کردند که تعرفه‌‌های نظام پزشکی کاملاً قانونی است و مجلس هم احترام زیادی برای پزشکان قائل است و حتی به این نکته اشاره کردند که مردم نه تنها در زمان حیات، بلکه در زمان ممات هم به پزشکان نیاز دارند.
البته نباید فراموش کنیم که رئیس کل سازمان هم در برقراری این تعاملات و ایجاد این روند مثبت، نقش به‌سزا و تأثیرگذاری داشتند.
▪ جز رهبر معظم انقلاب و رؤسای قوا، آیا با دیگر مسؤولان اجرایی هم تعامل و ارتباطی برقرار شد؟
ـ بله، ما علاوه بر این دیدار‌هایی که ذکر شد، در جلسات شورای عالی به تناوب از مسؤولان مختلف اجرایی دعوت کردیم و مسائل مرتبط را با آن‌ها طرح نمودیم. از جمله در جلسه مشترکی که با وزیر بهداشت و معاونین وی داشتیم، تأکید شد که سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت، دو بال کبوتر سلامتی کشور هستند که باید هماهنگ با هم عمل کنند. همچنین دیداری نیز با مرحوم کریمی‌راد، وزیر محترم دادگستری وقت داشتیم که نکات ارزشمندی درباره مسائل مختلف مرتبط با سازمان به ویژه موضوعات انتظامی و شکایات مطرح کردند. مهندس ضرغامی، رئیس سازمان صداوسیما هم دیگر مهمان جلسات شورای عالی بود که در مورد موضوع تبلیغات مسائل پزشکی و بهداشتی در صداوسیما و نیز محتوای برخی برنامه‌های رادیو و تلویزیون که مطالبی علیه پزشکان در آن‌ها مطرح می‌شود با ایشان صحبت شد و مشکلات و خواسته‌های دو طرف بیان گردید. آقای مصری هم پس از انتصاب به عنوان وزیر رفاه، در یکی از جلسات شورا حاضر شد و دیدگاه‌های خود را بیان نمود و نظرات ما را هم شنید.
یکی از مهم‌ترین تعاملات این دوره شورا هم ارتباط خوب و فعال با کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی بود که باعث شد در مجموع مواضع‌ هماهنگی بین سازمان و مجلس ایجاد شود که اوج آن در زمان تصویب لایحه بودجه و موضوع بند «ک» تبصره ۱۴ مشاهده شد.
▪ یکی از نکات قابل توجه‌ در این دوره شورای‌عالی، برگزاری برخی جلسات، در شهرستان‌هاست. لطفاً در این‌باره توضیح دهید.
ـ حرکتی که در این دوره از شورا برای اولین بار صورت گرفت، تشکیل برخی جلسات شورای عالی در شهرستان‌ها بود که اولین آن‌‌ها در مشهد، دومین جلسه در ارومیه و آخرین آن‌ها همین تیر‌ماه گذشته در اصفهان برگزار شد که در حاشیه این جلسات، دیدار‌هایی با مقامات مختلف استانی و دست‌اندرکاران امور پزشکی آن استان‌ها انجام شد و این حرکت در زمینه حل برخی مشکلات آن‌ها بسیار مؤثر بود.
یکی دیگر از شاخص‌های مهم این دوره، دایر نمودن دبیرخانه کمیسیون‌های مشورتی به عنوان بازوی کارشناسی شورا و سازمان و به ویژه در زمینه بررسی لوایح و آیین‌نامه‌ها است که جلسات مستمری دارند و در زمینه بررسی و کارشناسی طرح‌ها و آیین‌نامه‌های مربوطه اقدامات مناسبی انجام می‌دهند.
تعامل و هماهنگی با سازمان‌های بیمه و سایر سازمان‌ها و دستگاه‌های مرتبط و نیز تشکیل و راه‌اندازی شورای هماهنگی استان‌ها، از دیگر اقدامات ارزشمند این دوره بوده است.
▪ مهم‌ترین مصوبات شورای عالی در این مدت چه بوده است؟
ـ شورای عالی در این مدت ۱۴۳ مصوبه داشته که شاید در کنار مواردی چون تعرفه‌های خدمات پزشکی و بودجه سالانه سازمان که هر ساله به تصویب می‌رسد، تنظیم و تصویب ۱۱ آیین‌نامه بر اساس شرح وظایف جدید، از مهم‌ترین آن‌ها بوده است. این آیین‌نامه‌ها عبارتند از: آیین‌نامه‌ نحوه تشکیل جلسات و فعالیت شورای عالی، آیین‌نامه کمیسیون‌های مشورتی، آیین‌نامه نحوه تشکیل و فعالیت‌ شورای هماهنگی استان‌ها، تصویب چارت تشکیلات درون سازمانی، آیین‌نامه انتظامی سازمان، آیین‌ دادرسی، آیین‌نامه نحوه تبلیغات و آگهی‌های پزشکی، بهداشتی و دارویی و مواد خوراکی و آشامیدنی، آیین‌نامه نحوه نظارت شورای عالی بر عملکرد شهرستان‌‌ها، آیین‌نامه داخلی مجمع عمومی سازمان و دستور‌العمل‌ اجرایی نحوه عضویت نخبگان ایرانی علوم پزشکی خارج از کشور و نیز تدوین سیاست‌های کلان سازمان. در مجموع می‌توان گفت که این دوره، پرکارترین دوره شورای عالی بوده است.
▪ آیا عدد و رقمی هم برای مقایسه عملکرد و فعالیت‌ این دوره شورا با ادوار قبل در اختیار دارید؟
ـ بله. در دوره جدید فعالیت‌ سازمان با شکل فعلی که در واقع از سال ۷۰ شروع شده، تا به حال این چهارمین دوره فعالیت شورای عالی است. طبق آمار، در دوره اول یعنی فاصله سال‌های ۷۰ تا ۷۵، شورا ۲۸ جلسه و ۳۰ مصوبه داشته است. در دوره سال‌های ۷۵ تا ۷۹ هم شورا ۲۲ جلسه و ۵۹ مصوبه داشته و در دوره سوم یعنی ۷۹ تا ۸۳ هم شورا با ۲۴ جلسه، ۸۷ مصوبه داشته است. اما در دوره اخیر، شورا در همین مدت ۲ سال و چند ماه، ۳۱ جلسه داشته و ۱۴۳ مصوبه را هم از تصویب گذرانده است. حضور اعضای شورا در جلسات هم بسیار پررنگ بوده، به گونه‌ای که میانگین حضور اعضا در جلسات در سال‌های ۸۴ و ۸۵ حدود ۹۷ درصد بوده است. همه این تلاش و همت همکاران هم به این موضوع برمی‌گردد که همه باور داشته‌اند حفظ و اجرای این قانون، سخت‌تر از تصویب آن است و این مسأله تلاش مضاعفی می‌خواهد.
▪ در صحبت‌های شما تأکید زیادی بر قانون جدید وجود دارد؛ علت این تأکید چیست؟
ـ به نظر من مهم‌ترین تفاوت این دوره با سایر دوره‌های شورای عالی که خود من هم در آن‌ها حضور داشته‌ام، همین وجود قانون جدید و مترقی سازمان است. در ادوار گذشته و بر اساس قانون قدیم، سازمان بیشتر در حاشیه قرار داشت و نهایتاً در نقش یک مشاور بود و فعالیت‌های جدی و اجرایی نداشت، اما قانون جدید اختیارات وسیع و مختلفی را در حوزه‌های مختلف به سازمان بخشیده و در واقع بخش زیادی از این‌ها، از دستگاه‌های دیگر گرفته و به سازمان داده شده است و برخی مشکلات و مقاومت‌هایی هم که در مسیر اجرای آن‌ها‌ ایجاد می‌شود، ناشی از واکنش‌ به این مسأله است. البته همه می‌دانیم که با تصویب قانون، کار کامل نمی‌شود؛ بلکه باید با حضور و مشارکت همه اعضای جامعه پزشکی و انتخاب افراد صالح، کاردان و دلسوز، یک نظام پزشکی قدرتمند شکل بگیرد و متولی اجرای قانون شود.
▪ چقدر سازمان و شورای عالی را در تحقق این هدف موفق می‌‌بینید؟
ـ موفقیت سازمان و جامعه پزشکی وقتی حاصل می‌شود که پزشکان با هم مهربان و متحد باشند و قدر توانایی‌های خودشان را بدانند و در آن صورت است که دیگران هم به آن‌ها احترام خواهند گذاشت و قدر آن‌ها را خواهند دانست.
خوشبختانه در این دوره، تا به حال این مسأله به نحو خوبی وجود داشته و با همین رویکرد بوده که سازمان توانسته در مقابل تهدیدات گوناگونی که علیه آن وجود داشته و بحث‌هایی که برای لغو قانون و یا سلب اختیارات مطرح می‌شود، ایستادگی کند و آن‌ها را بی‌اثر نماید. البته در این میان، شخصیت و تجربه رئیس کل سازمان، آقای دکتر صدر هم در هدایت و کنترل مطلوب شرایط، نقشی منحصربه‌فرد ایفا کرده است. شاید بهترین تبلور و جلوه این همبستگی و اتحاد، موضوع بند «ک» تبصره ۱۴ لایحه بودجه سال ۸۶ بود که یک حرکت هماهنگ و همه‌جانبه در جامعه پزشکی در سراسر کشور ایجاد کرد و باعث انسجام جامعه پزشکی شد. در این ماجرا، تمام نظام پزشکی‌های کل کشور، شورای هماهنگی استان‌ها، کمیسیون‌ بهداشت و درمان مجلس، نمایندگان پزشک حاضر در سایر کمیسیون‌ها، انجمن‌های علمی تخصصی سراسر کشور و حتی وزرای پزشک کابینه‌های قبلی همه به صحنه آمدند و موضع‌گیری‌ کردند تا نتیجه به دست آمد و این نشان داد که اگر اعضای جامعه پزشکی با هم متحد باشند، می‌توانند مشکلات را رفع کنند.
▪ یکی از انتقاد‌ات و بهانه‌هایی که باعث برخی حملات به جامعه پزشکی می‌شود، تخلفاتی است که از سوی بعضی پزشکان رخ می‌دهد؛ در این مورد چه نظری دارید؟
ـ بررسی‌ها نشان می‌دهد که در جامعه پزشکی، تنها ۱ تا ۲ درصد افراد خطاکار وجود دارد که این مسأله در تمام اقشار و گروه‌های دیگر هم دیده می‌شود. اما بدنه جامعه پزشکی، افراد شریف و ارزشمندی هستند که خودشان هم به این تخلفات حساسند و اصولاً هم جامعه پزشکی، یکی از گروه‌های ایثار‌گر کشور ما است که در صحنه‌های مختلف از جمله جنگ تحمیلی، فداکاری خود را نشان داده و افتخار‌آفرینی کرده و در سال‌های اخیر هم در زمینه‌ پیشرفت‌ها و افتخارات علمی، در کشور پیشتاز بوده است، به گونه‌ای که در حال حاضر انواع خدمات تشخیصی و درمانی با بهترین کیفیت و هزینه‌های بسیار پایین‌تر از کشور‌های پیشرفته، در ایران صورت می‌پذیرد. اما به هر حال خود جامعه پزشکی باید مراقب باشند که همه حریم‌ها را رعایت کنند تا امکان خرده گرفتن و بهانه‌تراشی ایجاد نشود. البته به این نکته هم باید توجه داشته‌ باشیم که پزشکان، به دلیل قداستی که این کسوت دارد، حتی اگر اعتراضی هم به برخی مسائل دارند، نمی‌توانند روش‌های اعتراضی مشابه سایر اقشار و صنوف را به کار گیرند.
▪ با تشکر از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید.

وبگردی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی - برنامه دورهمی ( 29 اسفند 1396 ) - گفتگو جذاب و تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
۱۰۰ عکس منتخب ایسنا در سال ۹۶
۱۰۰ عکس منتخب ایسنا در سال ۹۶ - عکس منتخب خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) چکیده‌ای بسیار مختصر از ثمره یک سال تلاش عکاسان این خبرگزاری در سراسر کشور است؛ تلاشی که برای انتقال بهتر اخبار و رویدادها و همچنین انعکاس معضلات و مشکلات جامعه به کار بسته شد. در پروسه انتخاب این ۱۰۰ عکس، چالش بزرگ، در واقع همان «انتخاب» بود.
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
پنج نفر اول شرکت اپل را بشناسید
اپل بر خلاف سایر شرکت های تکنولوژی از یک ویژگی خاص برخوردار است و آن، پیوند خوردن ماهیت و هویت آن با نام استیو جابز است، اما تنها جابز نبوده که در توسعه این شرکت نقش به سزایی داشته است.