پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ / Thursday, 17 January, 2019

زندگی ما را، باورهای ما می سازد


زندگی ما را، باورهای ما می سازد
یکی از بزرگ ترین دغدغه های ذهنی اکثر دانش آموزان به خصوص شرکت کنندگان کنکور این است که به چه روشی باید درس خواند:
آیا باید شب و روز درس خواند؟
آیا باید از کتاب ها و جزوات خاصی استفاده نمود؟
آیا باید از خواب و خوراک و ورزش و تفریح و موسیقی و... بگذرند؟
آیا باید «واو به واو» دروس را حفظ کنند؟
آیا باید متفاوت از دوران دبیرستان درس بخوانند؟
آیا حتما باید از کلاس ها و آموزشگاه های آن چنانی کنکور استفاده نمود؟ و...
حال قبل از این که بخواهیم بحث را شروع کنیم باید نگاهی اجمالی به طی سالیانی که درس خوانده ایم داشته باشیم و ببینیم که با چه فکری در جلسه امتحان یا حتی سال تحصیلی شروع به کار می کردیم. با کمی دقت و حوصله خواهیم دید که عواملی مانند: اجبار در درس خواندن، اصرار خانواده، نگاه دیگران، علاقه ی فردی و صدها مورد دیگر باعث درس خواندن ما شده اند. ولی خارج از همه ی این مسایل باید دید که اصلی ترین عامل موفقیت یا عدم موفقیت در این مبحث چه بوده است، زیرا شروع هر کاری حتی در حالت اجبار باید با بارقه ای از امید و پیروزی در انتهای آن آغاز گردد. پس توجه داشته باشید، حال که شما خود را برای امتحانات و کنکور آماده می سازید، باید به این نکته مهم رسیده باشید که اگر در امتحان و کنکور ۵۰ درصد کار مربوط به نحوه ی تدریس معلمان و زمان مشخص و مفید برای درس خواندن باشد، ۵۰ درصد دیگر مربوط به چگونه درس خواندن و هدف مندی و تفکر و دید شماست. برای مطالعه و موفقیت باید در وهله ی اول آمادگی روانی مهیا شود چرا که انسان ها با توجه به شرایط اجتماعی و خانوادگی و بهره ی هوشی متفاوت هستند. زیرا یکی مثلا ممکن است با ۴ ساعت درس خواندن بگوید نتیجه خواهم گرفت ولی آن دیگری با ۱۰ ساعت نیز باز در اول کار باشد. پس برای هر کاری می توان سه نوع تفکر داشت:
۱) تفکر منفی: من این کتاب را می خوانم ولی می دانم که برای من فایده ای نخواهد داشت.
۲) تفکر بی خیالی (نیم منفی): من این کتاب را می خوانم شاید برای من مفید باشد یا نه؟
۳) تفکر مثبت: من این کتاب را می خوانم چون می دانم عمل به دستورات آن برایم ۱۰۰ درصد مفید خواهد بود و تمام روش های موفقیت را برای من آشکار خواهد ساخت.
حال قبل از این که ببینید جزو کدام دسته هستید چند لحظه فکر کنید و به آرزوهایی بیندیشید که تحقق آن باعث باروری زندگی شما می شود. زندگی ما را، باورهای ما می سازد، زیرا کسی که تحت تاثیر باورهای منفی قرار می گیرد کارش به شکست می انجامد و هدف او هر چه که باشد مهم نخواهد بود، زیرا که رفته رفته تحت تاثیر این وضعیت خسته و افسرده شده و دست از فعالیت می کشد، زیرا چنین فردی نمی خواهد بداند که باور مثبتی نیز وجود دارد. پس برای رسیدن به موفقیت باید خود را از دست تفکر منفی که مانع پیشرفت ما هستند رها سازیم و به باورهای مثبت خود فرصت جولان دهیم و ذهن خود را از این تفکر مثبت پر کنیم و با تمام وجود افکار منفی را سرکوب نماییم و از برچسب هایی که خود یا دیگران بر خود زده ایم دور شویم و به جای کلمات منفی از کلمات مثبتی مانند «می توانم»، «می خواهم»، «استعداد آن را دارم» و... استفاده کنیم. البته بدون اغراق جنگ سختی در پیش خواهید داشت، ولی وقتی پیروز شدید به خاطر آن احساس غرور خواهید کرد. چون تفکر مثبت و تصویری که ما از خود در ذهن مجسم می کنیم راهنمای اصلی عملکرد ما در زندگی است، که اگر این تصور را تغییر دهیم شخصیت و طرز رفتار ما نیز تغییر خواهد کرد و حتی متابولیسم بدن ما را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد. زیرا امروزه ثابت شده است که تفکر ما مستقیما بر سیستم بدن ما تاثیر می گذارد، یعنی به محض آن که ذهنیت منفی داشته باشیم عملکرد غدد درون ریز بدن و سایر ارگان ها از این تفکر پیروی می کنند و با اختلال در عملکرد طبیعی هورمون ها و مواد ضد استرس و هیجان در بدن، ما به افسردگی و احساس منفی شدیدی دچار می شویم که در این حالت به جسم خود نیز ضربه وارد کرده ایم.
دانشمندان دریافته اند وقتی که ما خود را لب ریز از تفکر مثبت می سازیم ماده ای در مغز ما تولید می شود که اندروفین نام دارد و توسط جریان خون به تمامی نقاط بدن منتقل می شود و احساسی از وجد و شادمانی در ما پدید می آورد. به همین دلیل با داشتن تفکرات مثبت، پیوسته مروری از ترشح مداوم اندروفین در بدن خود خواهید داشت و همیشه پرانرژی و سوزنده باقی خواهید ماند.
پس انسان های موفق ذهنیت خود را کنترل کرده و خود را همان طور که می خواهند تغییر می دهند. آن ها دنیای خود را وسعت بخشیده و می دانند که عوامل منفی تخریب کننده اند و تصورات اخلاقی سازنده آن ها می باشد.
اما با تمام این تفاصیلی که گفته شد تفکر مثبت به تنهایی نیز ممکن است باعث موفقیت نشود. زیرا عواملی دیگر مثل هدف مندی و تداوم و پشتکار نیز در موفقیت دخیل هستند. موفق ترین آدم ها افرادی هستند که توانسته اند استعدادهای خود را بشناسند و از آن بهره بگیرند و خود را رشد داده و هدفی را برای خود مشخص کنند و برای این که شما نیز در ردیف انسان های هدف مند جامعه باشید باید به خودتان قول دهید که قوی بوده و نگذارید هیچ عاملی آرامش فکری شما را به هم زند. به هر کس که می رسید درباره ی خوشبختی، سلامت و آینده ی خود سخن بگویید و دیگران را نیز متقاعد کنید که اگر اراده کنند در آن ها نیز نیروی عظیمی وجوددارد که آن ها را در رسیدن به اهداف زندگی شان کمک می کند، و به راحتی می توانند به خواسته های معقول خود برسند. تعیین هدف به شما کمک می کند که آسان تر و بهتر در مسیر زندگی خود حرکت کنید و تمرکز روشن و مشخصی به شما می دهد تا انرژی خلاق طبیعی خود را در آن جهت هدایت کنید. پس برای خود هدف مشخص و باارزشی تعیین کنید و بدانید: افرادی که می دانند کجا و چگونه به دنبال مسایل خود بگردند هزاران گام از کسانی که بی هدف به دنبال آن هستند جلوترند. پس موقعیت خود را خوب بسنجید و جهات مختلف آن را در نظر بگیرید و ببینید چه راه هایی پیش رویتان باز است و شما چه کاری می توانید انجام بدهید و راه درست تر را انتخاب کنید و به پیش بروید و در حین حرکت نیز خواهید توانست اشتباهات احتمالی خود را اصلاح کنید و از هر روزتان حداکثر استفاده را بکنید زیرا «امروز فردایی است که دیروز نگرانش بودید».
پس همین الان کمی به خود آمده و فکر کنید. خواهید دید که کم تر از چند ماه تا زمان برگزاری کنکور و امتحانات وقت دارید. حال تصور کنید که اگر چند ماه دیگر به خواسته های خود برسید چه احساسی خواهید داشت؟ چه جور انسانی می شوید؟ آینده تان چگونه خواهد شد؟ و... اگر بتوانید به این سوالات و یا سوالاتی نظیر آن پاسخ دهید حتما دلایل قاطعی برای رسیدن به هدف خود یافته اید. چرا که اگر بدانیم «چرا» باید کاری را انجام دهیم، انجام آن کار برایمان سهل و آسان می شود و تمام سختی ها و مشکلات آن را به جان خواهیم خرید.
اما آخرین عامل، پشتکار و تداوم در کار می باشد. زیرا پشتکار یکی از ضروری ترین عوامل تشکیل دهنده موفقیت است. زیرا صرف این که بگوییم «من می خواهم مهندس یا حقوق دان بشوم» باعث رسیدن به هدفمان نمی شود و تا کنون نیز هیچ کس صرفا با داشتن علاقه و عشق به جایی نرسیده، پس باید خون پشتکار در رگ های علایق ما جاری شود تا این اهداف به نتیجه ی اصلی خود برسند.

نویسنده : علی رضا مهدی زاده

منبع : مجتمع فرهنگی آموزشی علامه طباطبایی

مطالب مرتبط

توصیه‌هایی مهم برای امتحان

توصیه‌هایی مهم برای امتحان
امتحان معیار ارزشیابی دانسته‌ها و تواناییهای شماست و شما می‌‌توانید از آن بعنوان ابزاری برای ارزیابی مهارت های یادگیری خود استفاده کنید. اما شرایط فیزیکی و ذهنی وجود دارد که عملکرد شما در حین امتحان را تحت تأثیر قرار می‌‌دهد. بنابراین لازم است پاره ای نکات را هنگام امتحان رعایت کنید.
برای عملکرد بهتر در امتحان توصیه های زیر را بکار بندید:
۱) با آمادگی کامل و به موقع در سر جلسه امتحان حاضر شوید. وسایل مورد نیاز مثل مداد، خودکار، ماشین حساب، لغت نامه و ساعت را به همراه داشته باشید. با این کار همه چیز در دسترس شما خواهد بود و نیازی به قرض گرفتن وسایل دیگران پیدا نخواهید کرد.
۲) با اطمینان خاطر و آرامش کامل در امتحان شرکت کنید. مثبت اندیشی کنید. همواره این جملات را در ذهن خود تکرار کنید: " من برای امتحان کاملا آماده ام و به خوبی از عهده آن برمی آیم. " نگرانی را از خود دور کنید. هر گاه احساس نگرانی کردید، چند نفس عمیق بکشید تا آرام شوید. قبل از امتحان با دوستانتان راجع به اضطراب و دلشوره صحبت نکنید. بهتر است بدانید که نگرانی همچون یک بیماری مسری قابل سرایت به دیگران است.
۳) آرام ولی هوشیار باشید. اگر حق انتخاب دارید، مکان مناسبی را برای نشستن انتخاب کنید. نیمکتی را انتخاب کنید که بر روی آن فضای کافی برای کار داشته باشید. به پشتی نیمکت تکیه دهید و راحت باشید.
۴) در ابتدا نگاهی گذرا به سؤالات بیندازید. حدودا ۱۰% از وقت خود را برای این کار صرف کنید. کلمات کلیدی ( در سؤالات ) را مشخص کنید و برای پاسخ دادن به سؤالات زمانبندی کنید. در حالیکه سؤالات را می‌‌خوانید، نکاتی که به ذهنتان می‌‌رسد و می‌‌توانید مفید باشد را در کنار آنها یادداشت کنید.
۵) برای پاسخگویی به سؤالات از یک برنامه منظم پیروی کنید. ابتدا به سؤالات ساده تر پاسخ دهید و بعد به آنها که نمره بیشتری دارند. سپس به ترتیب به سوالاتی پاسخ دهید که:
▪ مشکل تر هستند.
▪ جواب دادن به آنها وقت بیشتری می‌‌گیرد.
▪ نمره کمتری دارند.
۶) در امتحانات تستی برای انتخاب پاسخ درست دقت کنید.
▪ ابتدا پاسخهایی را که می‌‌دانید اشتباه است، کنار بگذارید.
▪ اگر تست نمره منفی ندارد، از بین پاسخهای باقی مانده، پاسخ صحیح را انتخاب نمایید و یا حدس بزنید.
▪ اگر امتحان نمره منفی دارد و شما دلیل خاصی برای انتخاب پاسخ خود ندارید، حدس نزنید.
▪ شک نکنید، معمولا اولین گزینه ای که انتخاب می‌‌کنید، پاسخ صحیح است. پس پاسخ خود را تغییر ندهید، مگر اینکه واقعا به نتیجه قطعی رسیده باشید.
۷) در امتحانات تشریحی، قبل از پاسخ دادن به سؤالات خوب فکر کنید.
▪ ابتدا نکات مهمی را که راجع به سؤالات به دهنتان می‌‌رسد، در چرک نویس یادداشت کنید.
▪ این نکات را به ترتیب شماره گذاری کنید.
▪ سپس آنها را تنظیم کرده و پاکنویس کنید.
۸) در پاسخ به سؤالات تشریحی، به اصل موضوع بپردازید و حاشیه نروید.
▪ در جمله اول موضوع اصلی را بیان کنید.
▪ مقدمه ای برای آن بنویسید.
▪ سپس موضوع را با جزئیات بیشتری شرح دهید.
▪ به سؤال توجه کنید و فقط به آنچه از شما خواسته شده پاسخ دهید. از توضیحات غیر ضروری و مثالهای اضافی بپرهیزید.
۹) ۱۰% از وقت امتحان را برای مرور مطالب کنار بگذارید.
▪ برای ترک کردن جلسه امتحان عجله نکنید.
▪ در انتها تمام سؤالات را مرور کنید.
▪ مطمئن شوید که به تمام سؤالات پاسخ داده اید.
▪ پاسخ‌ها را یک بار دیگر بخوانید و در صورت لزوم جمله بندی، املای کلمات و … را تصحیح کنید.
۱۰) وقتی نتیجه امتحان را گرفتید، آن را بررسی کنید.
▪ به اشکالات خود توجه کرده و سعی کنید در آن زمینه بیشتر مطالعه کنید.
▪ برای امتحانات آخر سال، سؤالات امتحانات کلاسی را دوره کنید تا اشتباهات گذشته را تکرار نکنید.
▪ بهترین روش یادگیری را که برای شما مؤثر بوده، انتخاب کنید.
▪ روشهایی که برای شما کارآیی لازم را نداشته، کنار بگذارید.
▪ سعی کنید بهترین روش را پیدا کرده و بر روی آن تمرین کنید تا به نتیجه مطلوب برسید.

وبگردی
کی‌روش: بعد از پیام رهبر انقلاب، وزارت ورزش علیه من شد
کی‌روش: بعد از پیام رهبر انقلاب، وزارت ورزش علیه من شد - سرمربی تیم ملی فوتبال ایران با اشاره به پیام تشکر رهبر انقلاب بعد از جام جهانی، گفت: بعد از آن پیام، وزارت ورزش کاملاً علیه من شد. خواسته وزیر ورزش این بود که نمی‌خواهد کی‌روش اینجا باشد، هیچوقت از بازیکنان و تیم ملی حمایت نشد و تمام برنامه آماده‌سازی ما لطمه خورد.
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
شبکه سه - میثاقی  و ماجرای عبور از فردوسی‌پور
شبکه سه - میثاقی و ماجرای عبور از فردوسی‌پور - در گذشته برنامه‌های پخش زنده فوتبال روی بازی متمرکز بود اما میثاقی در این برنامه بخش‌های مهمی از حواشی و سوژه‌ها را مورد توجه قرار می‌دهد که دست برنامه «نود» را خالی می‌کند.
بدون تعارف و بدون محتوی / این دو در تلویزیون واقعا چه میکنند !
بدون تعارف و بدون محتوی / این دو در تلویزیون واقعا چه میکنند ! - بدون تعارف با سواره ای که از حال پیاده ها خبر دارد
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.