پنج شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ / Thursday, 15 November, 2018

زندگی ما را، باورهای ما می سازد


زندگی ما را، باورهای ما می سازد
یکی از بزرگ ترین دغدغه های ذهنی اکثر دانش آموزان به خصوص شرکت کنندگان کنکور این است که به چه روشی باید درس خواند:
آیا باید شب و روز درس خواند؟
آیا باید از کتاب ها و جزوات خاصی استفاده نمود؟
آیا باید از خواب و خوراک و ورزش و تفریح و موسیقی و... بگذرند؟
آیا باید «واو به واو» دروس را حفظ کنند؟
آیا باید متفاوت از دوران دبیرستان درس بخوانند؟
آیا حتما باید از کلاس ها و آموزشگاه های آن چنانی کنکور استفاده نمود؟ و...
حال قبل از این که بخواهیم بحث را شروع کنیم باید نگاهی اجمالی به طی سالیانی که درس خوانده ایم داشته باشیم و ببینیم که با چه فکری در جلسه امتحان یا حتی سال تحصیلی شروع به کار می کردیم. با کمی دقت و حوصله خواهیم دید که عواملی مانند: اجبار در درس خواندن، اصرار خانواده، نگاه دیگران، علاقه ی فردی و صدها مورد دیگر باعث درس خواندن ما شده اند. ولی خارج از همه ی این مسایل باید دید که اصلی ترین عامل موفقیت یا عدم موفقیت در این مبحث چه بوده است، زیرا شروع هر کاری حتی در حالت اجبار باید با بارقه ای از امید و پیروزی در انتهای آن آغاز گردد. پس توجه داشته باشید، حال که شما خود را برای امتحانات و کنکور آماده می سازید، باید به این نکته مهم رسیده باشید که اگر در امتحان و کنکور ۵۰ درصد کار مربوط به نحوه ی تدریس معلمان و زمان مشخص و مفید برای درس خواندن باشد، ۵۰ درصد دیگر مربوط به چگونه درس خواندن و هدف مندی و تفکر و دید شماست. برای مطالعه و موفقیت باید در وهله ی اول آمادگی روانی مهیا شود چرا که انسان ها با توجه به شرایط اجتماعی و خانوادگی و بهره ی هوشی متفاوت هستند. زیرا یکی مثلا ممکن است با ۴ ساعت درس خواندن بگوید نتیجه خواهم گرفت ولی آن دیگری با ۱۰ ساعت نیز باز در اول کار باشد. پس برای هر کاری می توان سه نوع تفکر داشت:
۱) تفکر منفی: من این کتاب را می خوانم ولی می دانم که برای من فایده ای نخواهد داشت.
۲) تفکر بی خیالی (نیم منفی): من این کتاب را می خوانم شاید برای من مفید باشد یا نه؟
۳) تفکر مثبت: من این کتاب را می خوانم چون می دانم عمل به دستورات آن برایم ۱۰۰ درصد مفید خواهد بود و تمام روش های موفقیت را برای من آشکار خواهد ساخت.
حال قبل از این که ببینید جزو کدام دسته هستید چند لحظه فکر کنید و به آرزوهایی بیندیشید که تحقق آن باعث باروری زندگی شما می شود. زندگی ما را، باورهای ما می سازد، زیرا کسی که تحت تاثیر باورهای منفی قرار می گیرد کارش به شکست می انجامد و هدف او هر چه که باشد مهم نخواهد بود، زیرا که رفته رفته تحت تاثیر این وضعیت خسته و افسرده شده و دست از فعالیت می کشد، زیرا چنین فردی نمی خواهد بداند که باور مثبتی نیز وجود دارد. پس برای رسیدن به موفقیت باید خود را از دست تفکر منفی که مانع پیشرفت ما هستند رها سازیم و به باورهای مثبت خود فرصت جولان دهیم و ذهن خود را از این تفکر مثبت پر کنیم و با تمام وجود افکار منفی را سرکوب نماییم و از برچسب هایی که خود یا دیگران بر خود زده ایم دور شویم و به جای کلمات منفی از کلمات مثبتی مانند «می توانم»، «می خواهم»، «استعداد آن را دارم» و... استفاده کنیم. البته بدون اغراق جنگ سختی در پیش خواهید داشت، ولی وقتی پیروز شدید به خاطر آن احساس غرور خواهید کرد. چون تفکر مثبت و تصویری که ما از خود در ذهن مجسم می کنیم راهنمای اصلی عملکرد ما در زندگی است، که اگر این تصور را تغییر دهیم شخصیت و طرز رفتار ما نیز تغییر خواهد کرد و حتی متابولیسم بدن ما را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد. زیرا امروزه ثابت شده است که تفکر ما مستقیما بر سیستم بدن ما تاثیر می گذارد، یعنی به محض آن که ذهنیت منفی داشته باشیم عملکرد غدد درون ریز بدن و سایر ارگان ها از این تفکر پیروی می کنند و با اختلال در عملکرد طبیعی هورمون ها و مواد ضد استرس و هیجان در بدن، ما به افسردگی و احساس منفی شدیدی دچار می شویم که در این حالت به جسم خود نیز ضربه وارد کرده ایم.
دانشمندان دریافته اند وقتی که ما خود را لب ریز از تفکر مثبت می سازیم ماده ای در مغز ما تولید می شود که اندروفین نام دارد و توسط جریان خون به تمامی نقاط بدن منتقل می شود و احساسی از وجد و شادمانی در ما پدید می آورد. به همین دلیل با داشتن تفکرات مثبت، پیوسته مروری از ترشح مداوم اندروفین در بدن خود خواهید داشت و همیشه پرانرژی و سوزنده باقی خواهید ماند.
پس انسان های موفق ذهنیت خود را کنترل کرده و خود را همان طور که می خواهند تغییر می دهند. آن ها دنیای خود را وسعت بخشیده و می دانند که عوامل منفی تخریب کننده اند و تصورات اخلاقی سازنده آن ها می باشد.
اما با تمام این تفاصیلی که گفته شد تفکر مثبت به تنهایی نیز ممکن است باعث موفقیت نشود. زیرا عواملی دیگر مثل هدف مندی و تداوم و پشتکار نیز در موفقیت دخیل هستند. موفق ترین آدم ها افرادی هستند که توانسته اند استعدادهای خود را بشناسند و از آن بهره بگیرند و خود را رشد داده و هدفی را برای خود مشخص کنند و برای این که شما نیز در ردیف انسان های هدف مند جامعه باشید باید به خودتان قول دهید که قوی بوده و نگذارید هیچ عاملی آرامش فکری شما را به هم زند. به هر کس که می رسید درباره ی خوشبختی، سلامت و آینده ی خود سخن بگویید و دیگران را نیز متقاعد کنید که اگر اراده کنند در آن ها نیز نیروی عظیمی وجوددارد که آن ها را در رسیدن به اهداف زندگی شان کمک می کند، و به راحتی می توانند به خواسته های معقول خود برسند. تعیین هدف به شما کمک می کند که آسان تر و بهتر در مسیر زندگی خود حرکت کنید و تمرکز روشن و مشخصی به شما می دهد تا انرژی خلاق طبیعی خود را در آن جهت هدایت کنید. پس برای خود هدف مشخص و باارزشی تعیین کنید و بدانید: افرادی که می دانند کجا و چگونه به دنبال مسایل خود بگردند هزاران گام از کسانی که بی هدف به دنبال آن هستند جلوترند. پس موقعیت خود را خوب بسنجید و جهات مختلف آن را در نظر بگیرید و ببینید چه راه هایی پیش رویتان باز است و شما چه کاری می توانید انجام بدهید و راه درست تر را انتخاب کنید و به پیش بروید و در حین حرکت نیز خواهید توانست اشتباهات احتمالی خود را اصلاح کنید و از هر روزتان حداکثر استفاده را بکنید زیرا «امروز فردایی است که دیروز نگرانش بودید».
پس همین الان کمی به خود آمده و فکر کنید. خواهید دید که کم تر از چند ماه تا زمان برگزاری کنکور و امتحانات وقت دارید. حال تصور کنید که اگر چند ماه دیگر به خواسته های خود برسید چه احساسی خواهید داشت؟ چه جور انسانی می شوید؟ آینده تان چگونه خواهد شد؟ و... اگر بتوانید به این سوالات و یا سوالاتی نظیر آن پاسخ دهید حتما دلایل قاطعی برای رسیدن به هدف خود یافته اید. چرا که اگر بدانیم «چرا» باید کاری را انجام دهیم، انجام آن کار برایمان سهل و آسان می شود و تمام سختی ها و مشکلات آن را به جان خواهیم خرید.
اما آخرین عامل، پشتکار و تداوم در کار می باشد. زیرا پشتکار یکی از ضروری ترین عوامل تشکیل دهنده موفقیت است. زیرا صرف این که بگوییم «من می خواهم مهندس یا حقوق دان بشوم» باعث رسیدن به هدفمان نمی شود و تا کنون نیز هیچ کس صرفا با داشتن علاقه و عشق به جایی نرسیده، پس باید خون پشتکار در رگ های علایق ما جاری شود تا این اهداف به نتیجه ی اصلی خود برسند.

نویسنده : علی رضا مهدی زاده

منبع : مجتمع فرهنگی آموزشی علامه طباطبایی

مطالب مرتبط

یادگیری، محصول مدیریت کلاس

یادگیری، محصول مدیریت کلاس
«یادگیری» فقط محصول دانش و اطلاعات آموزگار یا تدوین و تنظیم متون و منابع و نیز فضا و امکانات آموزشی مناسب و کافی نیست.
«مدیریت ‌کلاس» در کنار عوامل بالا سهم بسزایی در یادگیری دانش‌آموزان و فراگیران ایفا می‌کند که معمولاً در نظام آموزشی ما از آن غفلت می‌شود یا بسیار ساده از کنار آن می‌گذرند. مقاله زیر تلاش کرده است به برخی از مهم‌ترین محورها در مدیریت کلاس بپردازد.
در برخورد با کل دانش‌آموزان سعی کنید این اصل را به خاطر بسپارید:
دانش‌آموزان آنچه را می‌گویید فراموش خواهند کرد، آنچه را انجام می‌دهید فراموش خواهند کرد اما هرگز احساسی را که در آنها ایجاد می‌کنید، فراموش نخواهند کرد.
احتمالاً مهم‌ترین چیزی که در اولین روز کلاس باید انجام دهیم، ایجاد ارتباط دوستانه و تفاهم‌آمیز با دانش‌آموزان است.زمانی را که صرف این ارتباط تفاهم‌آمیز می‌کنید، در طول ترم تحصیلی از آن بهره‌مند خواهید بود.سعی کنید دانش‌آموزان احساس راحتی کنند و آنها را در غلبه بر نگرانی‌هایشان درباره کلاس کمک کنید.
در صورت امکان سعی کنید در اولین فرصت، در شروع نیمسال تحصیلی، اسامی آنها را یاد بگیرید. این کار به خصوص در کلاس‌های بزرگ تحسین‌آمیزتر است. نوع برخورد شما می‌تواند بر موفقیت‌تان به عنوان یک آموزگار تأثیر بیشتری نسبت به میزان آگاهی‌تان از نظم و انضباط داشته باشند.
● برای حضور در کلاس مجهز باشید
همه وسایل را همراه داشته باشید. می‌توانید از جعبه راجر استفاده کنید. راجر آی دی شی عضو کادر آموزشی اتی همه وسایل مورد نیاز را داخل یک جعبه پلاستیکی نگه می‌دارد. وسایل شامل گچ، مارکرهای پاک کننده، پاک کن‌های مختلف، کاغذهای یادداشت، کارت‌های راهنما، تخته پاک کن، خودکار، مداد و عینک است. آمادگی پیشامد مشکل را داشته باشید.
● ایجاد جو مثبت در کلاس
طبق تحقیق، دانش‌آموزان طی ۱۵ دقیقه اول کلاس متوجه این که چه نوع آموزگاری هستید و چه کلاسی خواهید داشت، می‌شوند.
▪ در اینجا پیشنهادهایی درباره این که چگونه شروع خوبی داشته با شید وجود دارد:
ـ نام و شماره کلاس را از قبل روی تخته بنویسید تا دانش‌آموزان آن را چک کرده و مطمئن شوند اتاق را درست انتخاب کرده‌اند.
ـ به مقررات و رشته خود علاقه‌مند باشید.
ـ کمی شوخ‌طبع باشید.
ـ سعی کنید با دانش‌آموزان با سؤال در مورد آنها (شفاهی یا کتبی) آشنا شوید.
ـ در مورد خود کمی به آنها توضیح دهید.
ـ در صورت امکان، نام دانش‌آموزان را در اسرع وقت یاد بگیرید و آنها را به اسم صدا کنید.
ـ به وقت و نحوه آمادگی تاکید کنید.
ـ آماده در کلاس حضور پیدا کنید. تمام وسایل مورد نیاز را همراه داشته باشید و در مورد این که چطور اولین جلسه کلاس را با دقت بیشتر نسبت به گذشته برگزار کنید، برنامه‌ریزی کنید.
● کمک به دانش‌آموزان در هنگام بحران
در هنگام بحران گروه خاصی از افراد (توسط رسانه‌ها) مورد انتقاد قرار می‌گیرند.
متأسفانه بعضی وقت‌ها افرادی با وجه مشترک قومی، فرهنگی یا مذهبی متهم شده و مورد واکنش قر ار می‌گیرند.
مهم آن است که ما سعی کنیم در محیط کلاس‌مان از دانش‌آموزان در برابر این عداوت‌های مطرح شده دفاع کنیم. خوب است اعلام کنیم که جمع‌بندی نادرست در مورد گروه‌های خاص را به افراد آن گروه تعمیم ندهیم، حمایت خود را از دانش‌آموزان اقلیت‌های مذهبی نشان دهیم و به دانش‌آموزان فرصت دهیم در صورت لزوم با ما به‌طور خصوصی صحبت کنند.
● در کلاس‌های خود نوآوری داشته باشید
بسیاری از اعضای کادر آموزشی سعی می‌کنند در کلاس‌های خود چه از طریق یادگیری پویاتر توسط دانش‌آموزان با استفاده از فناوری‌های بیشتر و چه با تغییر روش نسبت به سال قبل نوآوری داشته باشند. تغییر برای هرکس به‌خصوص دانش‌آموزان سخت است.
۱) برای انتظارات جدید یا تغییرات وقت بیشتری را صرف دانش‌آموزان خود کنید. به سؤالات آنها پاسخ دهید و نسبت به آنچه انجام می‌دهید یا مسئولیت‌های مختلف، حساب شده عمل کنید.
دانش‌آموزان نسبت به آنچه قرار بوده اتفاق بیفتد و آن را تغییر داده‌اید، عکس‌العمل نشان می‌دهند. آنها ممکن است حتی در برابر یک تغییر خوب هم، صرفاً به این دلیل که انتظار آن را نداشته‌اند، مقاومت کنند.
۲) اولین بار که تغییر خودرا عنوان می‌کنید، امکان ورود موارد بیشتر را در برنامه‌ریزی خود بدهید.
۳) انتظار کامل بودن نوآوری خود را از همان ابتدا نداشته باشید.
۴) اگر تغییراتی اساسی می‌دهید، بگذارید سایر همکاران‌تان از آن مطلع باشند. ریاست واحد آموزشی را نیز در جریان قرار دهید چون ممکن است ارزیابی آنها از این دوره مانند سال‌های گذشته نباشد.
۵) ابتکارات خود را در اختیار کلیه همکاران‌تان قرار دهید و بگذارید همه از ایده خوب شما بهره‌مند شوند. شاید آنها برای مواردی از آن استفاده کنند.
● استفاده از لحن مناسب در کلاس
ابتدای دوره تحصیلی، گفت‌وگویی با دانش‌آموزان در مورد انتظارات آنها از کلاس داشته باشید. می‌توانید آنها را به گروه‌های کوچک تقسیم کنید و از آنها گزارش‌های کوتاه بخواهید؛ اینکه بپرسید در کلاس‌های قبلی از چه چیزی رضایت داشته یا ناراضی بوده‌اند.
بپرسید چه مسئولیت‌هایی باید ایجاد شود یا تداوم یابد؟ این بحث کوتاه به شما آگاهی می‌دهد تا کلاس خود را بهبود و آموزش برپایه یادگیری را ارتقا بخشید.
● کلاس‌های بزرگ‌تر، مدیریت بیشتر
چنانچه بنا به اهداف اداری تشکیل گروه می‌دهید، کلاس بزرگ، مدیریت بیشتری می‌طلبد . به عنوان نمونه، هر گروه می‌تواند یک کلاسور داشته باشد و نحوه تحویل برگه‌ها از دانش‌آموزان به شما یا از شما به دانش‌‌آموزان در آن مشخص شود.
در صورت داشتن گروه، باید فعالیت گروه کوچک‌تر را با سایرین در نظر بگیرید. اگر فعالیت گروه کوچک مدنظر شماست، باید کلاس را براساس نمرات قبلی آنها به ۲ قسمت تقسیم کنید. سپس گروه‌های دانش‌آموزان را از اول کلاس به وسط و از وسط به آخر ادغام کنید اما نه آن قدر ناهماهنگ باشد که این تغییر بی اثر شود.
● ترغیب دانش‌آموزان به گوش دادن
وقتی از دانش‌آموزان می‌خواهید در کلاس صحبت کنند، آنچه می‌گویند را تکرار نکنید. اگر آنچه می‌گویند را تکرار کنید، یاد می‌گیرند فقط به شما گوش کنند نه به یکدیگر. همچنین از دانش‌آموزان بخواهید در مورد صحبت‌های دیگران اظهار نظر کرده یا آنچه گفته شده را خلاصه کنند.
افراد به خصوص آنهایی که قدرت کمتر و موقعیتی پایین‌تر نسبت به شما دارند، به شما گوش نخواهند داد؛ مگر اینکه احساس کنند شما به آنها گوش می‌دهید یا گوش خواهید داد.

وبگردی
مدیرعامل و معاون پارلمانی سازمان تأمین اجتماعی جان باختند / فیلم
مدیرعامل و معاون پارلمانی سازمان تأمین اجتماعی جان باختند / فیلم - سید محمدتقی نوربخش، رییس سازمان تامین اجتماعی و عبدالرحمن تاج‌الدین معاون حقوقی و امور مجلس این سازمان که در جریان سفر وزیر کار به استان گلستان دچار سانحه...
آنچه که ظریف می‌گوید نیاز به اثبات ندارد کافیست اخبار را دنبال کنید
آنچه که ظریف می‌گوید نیاز به اثبات ندارد کافیست اخبار را دنبال کنید - دلواپسان ۵ سال است که می‌گویند آمار قاچاق کالا دو برابر آمار اعلامی دولت و معادل ۲۵ میلیارد دلار است. این یعنی اگر هیچ پول_کثیف دیگری هم در کشور نباشد، سالانه ۲۵ میلیارد دلار پولشویی داریم. حالا چطور مدعی ظریف هستند که حرفش درباره پولشویی غلط است؟
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد - چرا خودرو سازان با وجود مشکلات عرضه بازهم پیش فروش می کنند؟
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
ظریف: در کشور پولشویی وجود دارد؛ همه مخالفان FATF صادق نیستند
ظریف: در کشور پولشویی وجود دارد؛ همه مخالفان FATF صادق نیستند - صحبت های دکتر ظریف در گفتگو با خبر آنلاین.
رونمایی از کوچ عجیب برخی مدیران به شستا
رونمایی از کوچ عجیب برخی مدیران به شستا - بررسی کوچ برخی مدیران شرکت سایپا به شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی.
اشراف متواضع!
اشراف متواضع! - افرادی هستند که در دروس زندگی میکنند اما ماشین زیر پایشان پراید است. افرادی که چند ده میلیون از جوجه‌مایه‌دارهای پدرریشو میگیرند که خوب تربیتشان کنند برای مدیر شدن در جمهوری اسلامی و بعد چند هفته در سال هم آنها را می‌برند اردوی جهادی تا از نزدیک ببینند فردا که به لطف جیب پدر در کنکور ترکاندند و مدرک معتبر گرفتند و مدیر شدند قرار است به چه بدبختهای مستضعفی که بخاطر پول نداشتن در آموزش و پرورش رایگان…
خود دانید و مملکت‌تان!
خود دانید و مملکت‌تان! - همه آفاق پر از فتنه و شر می بینم/ این جهان را پر از خوف و خطر می بینم/ دختران را همه جنگ است با مادر/ پسران را همه بدخواه پدر می بینم. او پس از خواندن شعر دستی به شانه وزیر می‌زند و می‌گوید: «خود دانید و مملکت‌تان!»
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است!
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است! - علیرضا زاکانی فعالی سیاسی مهمان برنامه«رو در رو» بود و در این برنامه واکنش تندی نسبت به حسین فریدون(برادر رئیس جمهور) نشان داد.
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز»
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» - ماجرای تجاوز به آن ماری سلامه، بازیگر زن عرب سریال تلویزیونی صدا و سیمای ایران.
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا - «نورالدین پیرموذن» نماینده سابق اردبیل در مجلس شورای اسلامی که سالهاست در آمریکا زندگی می‌کند چند عکس از خود و همسر جدیدش را در اینستاگرام منتشر کرده است.