سه شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۶ / Tuesday, 19 September, 2017

اندر تفاوت انقلابی ها و انقلابی نمایان


اندر تفاوت انقلابی ها و انقلابی نمایان
شهید رجایی را نباید به قصد مقایسه با دیگر افراد مورد توجه قرار داد. خصوصیات ممتاز شهید رجایی این قابلیت را دارد که به طور مستقل به آن پرداخته شود و هر کسی هم می تواند از این ویژگی ها الگوبرداری و از آنها استفاده کند.
شهید رجایی در انقلاب رشد کرد و در زمان طاغوت هم برای دفاع از منافع محرومان و مظلومان سال ها زندانی کشید و سختی های فراوانی را پشت سر گذاشت که بخش کوچکی از آن را ما در زندان کمیته مشترک شنیدیم و دیدیم. همین سابقه انقلابی او بود که عیارش را بالا برده و او را خالص و بی ریا کرده بود. صداقت و راستگویی شهید رجایی از همین مسیر حاصل شده بود. این شخصیت در عرصه های مختلف مدیریتی و امور کشوری نیز سعی می کرد با اخلاقیات برجسته خود ورود پیدا کند و به همین دلیل نیز از بسیاری از خطاها در اوج مسائل و مشکلات انقلاب مصون بود.
۱) در عرصه اقتصادی عمده تلاش شهید رجایی معطوف به نهادینه کردن عدالت بود و سعی می کرد از طریق هموار کردن مسائل اقتصادی عدالت را در کشور اجرا کند. او در همان ایام با تاکید بر اصلاحات ارضی، قوانین عادلانه یی را تنظیم کرد و هیات هفت نفره یی را هم مامور به انجام رساندن این طرح کرد. شهید رجایی عدالت و پیشرفت اقتصادی را از طریق برنامه های مدون و منظم پیگیری می کرد و عمیقاً قائل به پیشرفت امور از طریق برنامه ریزی بود. به همین دلیل هم نخستین برنامه های کلان مربوط به اداره کشور در زمان دولت شهید رجایی تدوین و تنظیم شد. شهید رجایی با توجه به مشکلات دوران جنگ در عرصه اقتصادی بسیار موفق بود و رمز این موفقیت هم در استفاده از نیرو و اعتماد مردم بود. خاطرم هست به واسطه برخی مسائل روانی مربوط به جنگ، مردم پول های خود را از بانک ها بیرون آورده و بانک ها دچار مشکل شده بودند. شهید رجایی جلسه یی با کارشناسان بانک مرکزی ترتیب داد و آنها پیشنهاد دادند برای جبران کسری به وجود آمده، اسکناس چاپ کنند که این نیز نقدینگی و متناسب با آن تورم را افزایش می داد. خب این روش کار رایجی بود اما من پیشنهاد دادم شهید رجایی خود با مردم صحبت کند و مشکل را با مردم در میان بگذارد. شهید رجایی هم تنها یک بار با مردم صحبت کردند و همین کافی بود تا بسیاری از پول ها به بانک بازگردد و مشکل برطرف شود. این نشان از جاذبه و اعتماد مردم نسبت به ایشان بود که همین عناصر نیز او را در حل بسیاری از مشکلات کمک می کرد.
۲) سیاست خارجی شهید رجایی به طور کامل متاثر از اندیشه های امام خمینی(ره) بود. ایشان سیاستی را در عرصه مناسبات خارجی تعقیب می کرد که اعتبار جامعه اسلامی را در حد بین المللی محفوظ نگه دارد. شهید رجایی هیچ گاه شعاری نداد که جوی را در دنیا علیه جمهوری اسلامی ایران به وجود آورد. او پیرو نظرات امام خمینی در این حوزه عمل می کرد و تا آنجایی که می توانست از تنش ها دوری و پرهیز کرد.
۳) عدالت و شهید رجایی با هم عجین بودند. او اساساً برای عدالت جنگیده بود اما عدالت نزد مرحوم رجایی تک محوری تعریف نمی شد. او می خواست عدالت در همه ابعاد در جامعه تعریف شود و دنبال ساز و کارهایی بود تا گروه ها و افراد مختلف به عدالت دسترسی یابند، به همین دلیل هم بود که آزادی بیان و عقیده از ویژگی های بارز ایشان بود چرا که عدالت بدون آزادی را کامل نمی دانستند، مصادیق بارز این رفتار در سابقه کوتاه مسوولیت ایشان مشهود است. حجم بالای توهین ها و افتراها علیه ایشان توسط گروه ها، روزنامه ها و احزابی که غالباً از طرف بنی صدر حمایت می شدند، نمونه یی است از سعه صدر ایشان چرا که شهید رجایی یک بار هم شکایتی از این برخوردها نداشتند و معتقد بودند وقت و توان قوه قضائیه باید در خدمت توده مردم باشد، نه مسوولان و شکایت های آنان. اساساً شخصیت شهید رجایی بسیار مستحکم بود زیرا پیگیری شکایات متعدد از دیگران مربوط به افراد ضعیفی است که توانایی در خود نمی بینند. یکی دیگر از اتفاقات مشابه در این زمینه تدوین قانون احزاب در زمان ایشان بود. با این توصیف هر مسوولی در هر مقامی می تواند خود را با شهید رجایی مقایسه کند اما باید ظرفیت خود را نیز در نظر بگیرد. اگر کسی ظرفیت کافی داشته باشد بی نیاز از هر تبلیغی خود تبدیل به رجایی، بهشتی و مطهری و... دیگری می شود اما اگر این ظرفیت به وجود نیامده باشد مردم هم آن را درک می کنند و متوجه می شوند، به همین دلیل بهترین شاخصه این تشابهات و تفاوت ها نظر و عقیده مردم و نخبگان است. اگر کسی نخبگان را در نظر نگیرد انقلابی نیست. یک انقلابی دست رد به نیروهای انقلاب نمی زند. انقلابی نمایان هستند که با خودمحوری پیش می آیند و جز دوستان و نزدیکان چاپلوس همه را از خود می رانند و ضعف ها را متوجه اشخاص و احزاب می کنند. یک نیروی انقلابی همه را به انقلاب سوق می دهد ولی یک انقلابی نما همه را از انقلاب دور می کند. به هر حال تفاوت ها بین انقلابی ها و انقلابی نمایان روز به روز مشخص تر می شود و داوری عمومی مردم نیز این تفاوت ها را متوجه می شود.

محمد سلامتی
وزیر کابینه دولت شهید رجایی

منبع : روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
انیمیشن‌های محبوب , انفجار در مراکز عمومی بغداد , سیاوش کامکار , نوبت‌ کاری , چه گوآرا , حمل‌و‌نقل شهری , سیستم حرارتی , توزین , قیمت تبلت در بازار , منی پور , شرف لقمان , جاری شدن سیل , اگزمای پوست , چهارراه سیروس , SSL , قانون کارمان , جد پدری , خودرو آینده , مهمترین عناوین خبری , تیراندازی پاریس , معاونت اجتماعی نیروی انتظامی , ضعف آموزشی در سیستم آموزشی استرالیا , دوره نوسنگی , خریدحق آبه , شبکه ارتباطی , خلیل موحدی , عین الله شریف پور , خط لوله نفت داکوتا اکسس , جلیل بابازاده , دریاچه , خودفروشی , قانون منع مسافرتی , درق , سیستم حفاظت مدار بسته , الجبور , منصوري قرچک , بیشترین قربانی , قائم مقام سیما , پیشگیری از وقوع جرم , خاطرخواهی , روستای یام , اندیشه , بسته های استخدامی , بمارستان صحرایی , مارتین فریمن , خسروی , دوربرگردانهای ارتش , حمایت قضایی , اوسر , رشته‌های تحصیلی ,

برخی از مطالبی که کاربران هم اکنون در حال خواندن آن هستند
درمان , انار , روابط محرم و نامحرم , زبان , قلعهٔ ابرندآباد , بیماری‌های مادرزادی قلبی (CHD) , کارسینوم تمایزیافته , جدول توریست‌ها (از کشور مبدأ) , نمودار تصویری , نژاد , خود , تنبل احمد , به پیمانی نمی‌پویی، به پیوندی نمی‌پایی , بیا بیا که ز عشقت چنان پریشانم , آمادگی فیزیکی , به جائی امن آرامیده مرغی داشت ماوایی , ازدواج , در موعظه و شکایت دهر , مفهوم‌ها و طبقه‌بندی (۳) , اثرات دمای هوا ,

برخی منابع مهم خبری
farnet.ir فارنت , webshahr.org وب شهر , armanpress.ir آرمان پرس , musicema.com موسیقی ما , asrekhodro.com عصر خودرو , vatanemrooz.ir روزنامه وطن امروز , kurdtoday.ir کردتودی , javanonline.ir جوان آنلاین , fardanews.com فردا نیوز , seraj24.ir سراج 24 , alamto.com آلامتو , tarashe.com تراشه , emrouziha.com امروزیها , favanews.com فاوا , cinemakhabar.ir سینما خبر , naftnews.net نفت , hamshahrilinks.org روزنامه همشهری , inn.ir شبکه ایران , golagha.ir گل آقا , varzesh3.com ورزش سه , khabarnew.ir خبرنو , seemorgh.com سیمرغ , dolat.ir دولت , techshot.ir تک‌شات , ettelaat.com روزنامه اطلاعات , isunews.ir خبرنامه صادق , alborznews.net البرز , farsnews.ir خبرگزاری فارس , cinetmag.com سی نت , teyf.ir طیف ,

وبگردی
بالاخره خودروی چینی بخریم یا نه؟
بالاخره خودروی چینی بخریم یا نه؟ - جیلی، چری، لیفان، ام وی ام، جک و ... همگی اسامی ماشین های چینی است که در چند سال اخیر بازار ایران را قرق کرده اند. ماشین های خوش بر و رویی که حالا مشتری های زیادی هم پیدا کرده اند و به دلیل آپشن های مختلفی که دارند، خیلی ها را به سمت خودشان جلب کرده اند اما از آنجا که پشت سر اجناس چینی هیچ وقت خوب حرف نمی زنند، این ماشین ها هم هیچ وقت با اقبال عمومی مواجه نشدند.
مشاهده زندگی جدید خانم رهنما فعلآ بلامانع است / عکس
مشاهده زندگی جدید خانم رهنما فعلآ بلامانع است / عکس - عقد «بهاره رهنما» و همسرش در حرم امام رضا (ع)
اولین گفت‌وگو با بهاره رهنما و همسر دومش / فیلم
اولین گفت‌وگو با بهاره رهنما و همسر دومش / فیلم - فیلم - اولین گفت‌وگو با بهاره رهنما و همسر دومش بعد از شروع زندگی مشترک را تی وی پلاس منتشر کرد.
لحظه دیدار امیرعباس (کچلیک) و محمدرضا گلزار!
لحظه دیدار امیرعباس (کچلیک) و محمدرضا گلزار! - امیر کچلیک، کودک خوش زبان مازندرانی را حالا همه می شناسند. کودک بامزه ای که با ویدئوی کچلیک در اینستاگرام مشهور شد و به برنامه ماه عسل هم راه پیدا کرد. او چندی پیش در یک ویدئوی دیگر گفت که آرزو دارد محمدرضا گلزار را ببیند. آرزوی امیر حالا برآورده شده و او توانسته با محمدرضا گلزار دیدار کند. عکس العمل تماشایی امیر کچلیک را در لحظه دیدن گلزار در ویدئوی زیر ببینید.
تصاویر ازدواج مجدد بهاره رهنما
تصاویر ازدواج مجدد بهاره رهنما - بهاره رهنما که بیشتر کارهای او با مضمون ظنز و کمدی است . روز شنیه 4 شهریور با امیر خسرو عباسی ازدواج کرد.
جنجال جدید جواد خیابانی
جنجال جدید جواد خیابانی - «فدای سرت که سرم را می‌بری» این جمله یعنی اینکه من اصلا کاری که تو می‌کنی (داعش) برام مهم نیست. من اینجا آمده ام تا در دفاع از حریم و حرمت خاندان پیامبرم سر بدهم.
اولین گفتگو با حمید صفت پس از دستگیری / تصاویر
اولین گفتگو با حمید صفت پس از دستگیری / تصاویر - حمید صفت خواننده رپ،پس از پنج ساعت انکار سرانجام در جریان تحقیقات پلیس به قتل پدرخوانده اش اعتراف کرد.
فیلم حضور تینا آخوندتبار در مسابقات بوکس!
فیلم حضور تینا آخوندتبار در مسابقات بوکس! - این بازیگر ایرانی که مدتهاست خبری از حضور او در عرصه هنر نیست برای اولین بار مقابل حریف چینی مسابقه داد.
فیلم لحظه فوت میوه فروش پس از درگیری با ماموران شهرداری
فیلم لحظه فوت میوه فروش پس از درگیری با ماموران شهرداری - در صحنه درگیری ماموران شهرداری قم بادستفروشی درخیابان شاهد،ماموران باکوبیدن سردستفروش به جدول خیابان وی رابقتل رساندند
ویدیو کامل از نبرد و اسارت شهید حریم آل الله محسن حججی
ویدیو کامل از نبرد و اسارت شهید حریم آل الله محسن حججی - شهید محسن حججی از مدافعان حرم در سوریه بود که پس از اسارت بدست تروریست های داعش به شهادت رسید.
جشن تولد ۶۰ سالگی مهرانه مهین‌ترابی
جشن تولد ۶۰ سالگی مهرانه مهین‌ترابی - جمعه ۲۰ مرداد بیست و پنجمین مراسم «تولد ماه» به مناسبت سالروز تولد مهرانه مهین‌ترابی، بازیگر سینما و تلویزیون، با حضور جمعی از هنرمندان در موزه هنرهای دینی برگزار شد.
سلفی حقارت فراموش شدنی نیست
سلفی حقارت فراموش شدنی نیست - تصویر پشت صحنه برنامه رادیویی فرزاد حسنی و دوستانش را مشاهده می کنید.
دختر خلخالی: پدرم خشن نبود/ اهل مماشات نبود
دختر خلخالی: پدرم خشن نبود/ اهل مماشات نبود - مدرسه که می‌رفتم تقریباً همه معلم‌های من می‌دانستند که پدر من کیست. این خیلی اذیت می‌کرد. تک‌وتوک می‌آمدند و سفارش دوست و آشنایی را برای کاری می‌کردند.
اسکورت تامل برانگیز و عجیب خودروی مهران مدیری در مشهد!
اسکورت تامل برانگیز و عجیب خودروی مهران مدیری در مشهد! - مهران مدیری که برای حضور در جمع مخاطبان فیلم سینمایی «ساعت 5 عصر» به مشهد رفته بود با اسکورت ویژه به سینمایی رفت که هوادارانش برای استقبال منتظر او بودند.
حرکات عجیب احمدی  نژاد هنگام تعریف خاطرات بقایی از زندان!
حرکات عجیب احمدی نژاد هنگام تعریف خاطرات بقایی از زندان! - حرکات عجیب احمدی نژاد هنگام تعریف خاطرات حمید بقایی از دوران زندان کوتاه مدتش
آزاده نامداری تیتر یک پرتیراژترین روزنامه سوئیس/ عکس
آزاده نامداری تیتر یک پرتیراژترین روزنامه سوئیس/ عکس - روزنامه پرتیراژ عصر سوییس بنام بلیک که بصورت رایگان توزیع میشود ، این تیتر را برای آزاده نامدارى انتخاب کرد:دورویی!
چرا واکنش افکار عمومی به آزاده نامداری بی رحمانه است؟
چرا واکنش افکار عمومی به آزاده نامداری بی رحمانه است؟ - متاسفانه جامعه ما و نظام ها و نهادهای اجتماعی، سیاسی و فرهنگی جامعه افراد را تشویق و حتی وادار می کنند چیزی غیر از آن خود واقعی خود باشند. اگر خانم نامداری خود را خیلی محجبه نشان نمی داد شاید این واکنش بی رحمانه نسبت به ایشان ایجاد نمی شد.
فیلم | لحظه هولناک اسید پاشی در خیابان ولی‌عصر
فیلم | لحظه هولناک اسید پاشی در خیابان ولی‌عصر - فیلم - تصاویر ضبط شده دوربین مداربسته از لحظه اسید پاشی در یک مغازه در خیابان ولی عصر تهران را در ویدئوی زیر می‌بینید.
پربازدیدها