یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ / Sunday, 22 April, 2018

روح بزرگ چمران


روح بزرگ چمران
چمران ابعاد متفاوتی داشت که اگر بخشی از آن وجوه روشن شود، در انحصار هیچ گروه و جریانی قرار نمی گیرد. چمران گذشته یی دارد که از ملی شدن صنعت نفت شروع می شود و تا زمان شهادتش ادامه دارد. او یکی از فعالان نهضت ملی شدن صنعت نفت بود که به سهم خود توانست در آن جریان هم موثر باشد. عمده فعالیت های ایشان پس از ورود به دانشگاه در قالب انجمن های اسلامی بود که باعث رونق و گرمی این تشکل بود. تقریباً بخش اعظم فعالیت های انجمن اسلامی در زمان شهید چمران وابسته به نوع تفکرات و اقدامات ایشان بود بعد از آن نیز به امریکا رفتند و همان خط فکری خود را پی گرفتند و در اکثر مبارزات ضد رژیم شاهنشاهی فعال بودند. چمران در لبنان هم با فراز و نشیب های متفاوتی همراه است که نقطه اوج آن آشنایی و همراهی با امام موسی صدر است. او بسیار به صدر علاقه مند بود و بسیار هم از او تاثیر پذیرفته بود. مردمی بودن و در میان محرومان و ضعیفان زندگی کردن چمران حاصل همنشینی و همراهی او با امام موسی صدر بود. طبق گفته ها و شواهد امام موسی صدر هم علاقه خاصی به مرحوم چمران داشتند و حساس ترین کارها و ماموریت ها را به ایشان واگذار می کردند. مرحوم چمران وقتی به ایران آمدند هم جزء تاثیرگذارترین نیروهای انقلابی بودند. محبوب های چمران در ایران نیز امام خمینی و مرحوم بازرگان بودند. من همیشه شاهد بودم که با چه ارادتی از امام صحبت می کردند و با چه شوقی از بازرگان. هرچند نمی توان از محبوبان چمران سخن گفت و نامی از شریعتی به میان نیاورد. او عاشق شریعتی بود و تمام تنهایی هایش را با کویر شریعتی تقسیم می کرد. چمران احساس نزدیکی خاصی به مرحوم شریعتی داشت و علاقه بی حد و حصرش را نسبت به او همواره تکرار می کرد و هیچ گاه آن را مخفی نمی کرد؛ با توجه به آنکه در آن مقطع صحبت کردن از شریعتی کار چندان ساده و رایجی نبود. جهان چمران جهان پیچیده یی بود اما هیچ زیگزاگی در زندگی او نبود، به همین دلیل هم اکثر موضع گیری ها و اقدامات او در یک مسیر قرار می گیرد؛ چه در اوج انقلاب چه در اوج جنگ. خاطرم هست در اوایل انقلاب برخی شعار درود بر خمینی سلام بر قذافی را مطرح می کردند و ایشان از جمله افرادی بودند که این خط افراطی را قبول نکردند و تذکر دادند که تفکرات امثال قذافی گرچه در ظاهر شبیه برخی از انقلابیون ایرانی است اما در واقع و در اصل این دو خط از هم جدا هستند و به راحتی نیز به هم نمی رسند. چمران هیچ گاه اسیر موج های احساسی انقلاب نشد و همواره روح بزرگ او بر این امواج غالب بود. برخی از ویژگی های همین روح بزرگ چنین است؛
۱) لطافت روح چمران؛
خاطرم هست به یکی از مناطق عملیاتی در یکی از شهرهای خوزستان رفته بودیم. شهید چمران در خیابان های آن شهر با دیدن ویرانه ها و عروسک های شکسته بچه ها به گریه افتاد و نتوانست اختیار اشک های خود را داشته باشد. لطافت روح چمران همه را در اوج خطر نیز تحت تاثیر قرار می داد. آنهایی که از نزدیک با او در تماس بودند مهربانی و محبت او را به خوبی درک می کردند. او رئیس و فرمانده یی بود که نیروهایش با تمام وجود او را دوست داشتند و به هر شکل سعی می کردند خواسته ها و دستوراتش را اجابت کنند. یکی دیگر از خاطرات من از ایشان مربوط به سوسنگرد و زخمی شدن شهید چمران در این منطقه بود. یکی از نیروهای ایشان که بعدها نیز شهید شد، رفته بود و در قمقمه برای ایشان شیر آورد تا با وجود جراحتی که داشتند دچار ضعف و ناراحتی نشوند. شهید چمران به او گفت این شیر را از کجا آوردی؟ او پاسخ داد از یکی از بزهای همین جا دوشیدم. شهید چمران از او تشکر کرد ولی حاضر نشد آن را بنوشد. او گفت؛ تو می دانی آن بز برای چه کسی بود؟ ما می جنگیم تا صاحب این بز به شیر خود برسد نه آنکه این شیر را بدون اجازه آنها بخوریم.
۲) انصاف چمران؛
شهید چمران بسیار منصف بود و تحت هیچ شرایطی حاضر نبود مخالفان خود را حذف کند یا حتی با آنها تندی کند. یکی از مسوولان زمان جنگ در اهواز به شدت با شهید چمران مشکل داشت و برای او موانع متعددی ایجاد می کرد. همین مسوول یک بار به سوسنگرد آمده بود و از ترس شرایط در یک موقعیت ناخوشایندی پنهان شده بود. یکی از همراهان چمران او را دیده بود و قصد داشت این تصویر را برای دیگران بازگو کند ولی شهید چمران مانع او شد و نگذاشت آبروی آن فرد خدشه دار شود و تاکید کرد ما نباید عامل بی حرمتی و بی آبرویی دیگران شویم. اگر او ترسیده است خب حق دارد چرا که تا به حال به این مناطق نیامده است و با این حوادث و اتفاقات ناآشناست. او حتی از زحمات آن شخص گفت که در دشمنی و خصومت با شهید چمران مشهور بود ولی حرمت انسان ها برای شهید چمران مهم تر از آن بود که بخواهد آن را پای یک سری مسائل شخصی قربانی کند. خاطره یی دیگر نیز در همین زمینه قابل ذکر است که مرور آن بسیاری از ویژگی های ممتاز اخلاقی ایشان را یادآوری می کند. شهید محمد منتظری چندان با شهید چمران سر سازگاری نداشت و در اکثر مواقع تا جایی که می توانست با ایشان مخالفت می کرد. یک بار از شهید چمران پرسیدم با این اوصاف نظر شما راجع به محمد منتظری چیست؟ او گفت مخالفت های او نزد خدا ماجور است چرا که ایشان از روی باور و صدق با من مشکل دارند و واقعاً فکر می کند اندیشه های من با برخی اصول همخوانی ندارد.
۳) پیشتازی چمران؛
اکثر فعالیت های چمران جنبه پیشتازی و یکه تازی داشت چه آن زمان که به لبنان رفتند و پایه گذار مدارس بچه های فقیر آنجا شدند و چه آن هنگام که جنگ تحمیلی ایران آغاز شد و او با تشکیل و گردآوری اولین گروه ها به مناطق جنگی رفت. او انسان پیشتازی بود که در تمام جریان زندگی اش این خصلت قابل رویت است. مجموع صفات و ویژگی های اخلاقی شهید چمران بسیار جالب و شنیدنی است. چمران پیشتاز و قهرمان جبهه های جنگ چنان به یک گیاه عشق می ورزید و به آن نگاه می کرد که گویا عارفی است که در نگاهش عظمت خدا وجود دارد. هرکس چمران را در جبهه ها می دید احساس می کرد دنیای دیگری بعد از آن شروع می شود.
حال واقعاً کسی که خشونت را راهکار خود می داند، از انصاف بی خبر است و هتاکی می کند حق دارد از چمران سخن بگوید و اگر بگوید چه نوع چمرانی را شناخته است؟ چمران اگر درست معرفی شود می تواند الگوی بسیاری از جوانان باشد؛ الگویی که نه اسطوره است نه در رویاها خلق شده است. مردم ایران مانند مردم هرجای دیگر به الگو نیاز دارند. من با شناختی که از چمران دارم مطمئنم چمران قابلیت نمونه شدن و الگوشدن را دارد و اگر تا به حال چنین نشده است کم کاری و کوتاهی بر عهده کسانی است که در این حوزه ها مسوولیت داشتند و دارند. چمران عرفان، لطافت، بزرگی و عظمت را در کنار هم دارد و مهم تر آنکه عرفان چمران از گوشه گیری به دست نیامده بود بلکه در کوران حوادث و اتفاقات حاصل شده بود. غالب خوبی ها در او جمع بود به نحوی که من بعد از دیدن او و آشنایی با او نمی توانم کسی را با او مقایسه کنم و در هر مقایسه احتمالی نیز آنقدر خلوص و صفا در او دیده بودم که برایم سخت است کسی را با او مقایسه کنم. اخلاق عملی چمران به شدت مورد نیاز جامعه امروز است. او به شدت به اصول اخلاقی پایبند بود و همین ویژگی مهم ترین خلاء جامعه فعلی ماست. اخلاق ملات هویت فرهنگی ماست و اخلاق امثال چمران می تواند بهترین ابزار برای اصلاح کاستی های اخلاقی در جامعه باشد. اگر اخلاق چمران به جامعه معرفی و در جامعه نهادینه شود، بسیاری از بداخلاقی ها و مشکلات منشعب از این رفتارها برطرف خواهد شد.

حسین نصیری
یادداشت شفاهی

منبع : روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط

نگاهی به زندگی مرحوم حجت السلام فردوسی پور

نگاهی به زندگی مرحوم حجت السلام فردوسی پور
اسماعیل فردوسی‌پور در زمان تبعید حضرت امام در نجف در كنار ایشان بود و به هنگام اقامت امام خمینی (ره) در پاریس در خدمت ایشان و هماهنگ كننده ملاقاتهای امام بود. او پس از انقلاب نماینده مجلس شورای اسلامی، نماینده امام، قاضی شرع، نماینده مجلس خبرگان رهبری بود. با توجه به اینكه او سالیان درازی در خدمت امام بود و در روز ۲۶/۱۱/۸۵ به علت بیماری درگذشت؛ بر آن شدیم تا زندگی نامه ایشان را به طور مختصر تحریر كنیم .
اسماعیل فردوسی پور فرزند غلامعلی در دوم شهریور ۱۳۱۷ ه ش در محله سردشت شهرستان فردوس واقع در استان خراسان رضوی در خانواده‌ای فقیر متولد شد .
تحصیلات ابتدایی خود را در زادگاهش به پایان رساند . با تشویق مرحوم آیت‌الله حاج شیخ مجتبی قزوینی به تحصیل علوم دینی روی آورد . او مقدمات را در حوزه علمیه فردوس به پایان رساند و جهت ادامه تحصیل در سال ۱۳۳۲ ه ش به مشهد رفت. او در مشهد در مدرسه نواب عزیمت كرد و در محضر حجت‌الاسلام سیداحمد مدرس یزدی تلمذ كرد و پس از آن سطح عالی از محضر مرحوم آیت‌الله حاج شیخ هاشم قزوینی تحصیل كرد. او فلسفه و معارف عقلی همچون شرح اشارات ابوعلی سینا و شرح منظومه ملاهادی سبزواری و مشاعر و عرشیه ملاصدرا را در محضر حاج شیخ مجتبی قزوینی فرا گرفت . پس از اتمام دوره سطح موفق شد به مدت ۸ سال در درس خارج فقه و اصول آیت‌الله شیخ حسین وحیدخراسانی شركت كرده و بهره فراوان برد.۱
از این زمان به بعد او جهت تبلیغ به نقاط مختلف كشور مسافرت كرد. و فعالیت سیاسی خود را آغاز نمود؛ چنانكه در محرم سال ۱۳۸۴ ه ق در عباس‌آباد مازندران به دلیل سخنرانی علیه رژیم شاه تحت تعقیب ساواك قرار گرفت.
پس از تبعید حضرت امام خمینی (ره) به نجف، فردوسی پور نیز در سال ۱۳۴۶ به طور مخفیانه به همراه خانواده‌اش از ایران خارج شده و به عراق رفت. او یازده سال در عراق در خدمت حضرت امام و عضو دفتر ایشان بود و در طی این مدت او در درس خارج مكاسب امام خمینی (ره) و در درس خارج اصول آیت‌الله العظمی خویی (ره) به مدت سه سال و در درس اصول آیت‌الله وحید خراسانی به مدت چهار سال بهره برد . همچنین او در درس خارج حضرات آیات میرزا باقر زنجانی و حاج علی سیستانی شركت كرده و استفاده فراوان برد.۲
پس از فشار دولت بعثی عراق بر حضرت امام وتصمیم امام (ره ) مبنی بر ترك عراق و عزیمت به كویت ، فردوسی پور مأمور تهیه گذرنامه گردید . او نیز ضمن تماس با شهید محمد منتظری در كویت و حاج سیداحمد مهری فرزند آیت‌الله حاج سیدعباس مهری نماینده امام دركویت ، موفق به تهیه گذرنامه گردید . فردوسی پور در معیت امام راهی كویت شد و قبل از ورود امام او به كویت رفت تا زمینه استقبال امام را فراهم كند؛ اما دولت كویت با اقامت امام در كویت موافقت نكرد و امام دوباره به عراق برگشته و این بار عازم فرانسه شدند. فردوسی پور با موافقت حضرت امام به همراه ایشان و تنی چند از روحانیون عازم پاریس شد.
در پاریس او عضو هسته مركزی تشكیلات روحانیون مبارز در خارج از كشور بود و در خدمت حضرت امام هماهنگ كننده ملاقات‌ها و كارهای اجرا ایشان بود و اگر چه امام رسما فاقد دفتر رسمی و سخنگو بودند ولی فردوسی پور به نوعی مسئولیت دفتر ایشان را بر عهده داشت .
او تمام مدت اقامت امام در نوفل لوشاتو در خدمت ایشان بود و پس از تصمیم امام مبنی بر مراجعت به كشور او نیز در معیت ایشان به كشور بازگشت و به خیل عظیم مردم پیوست . پس از پیروزی انقلاب او مدتی مسئولیت دفتر حضرت امام را در تهران عهده‌دار بود و مدتی هم عضو دفتر ایشان در قم و تهران بود .
پس از مدتی در ۸ مهر ۱۳۵۸به فرمان حضرت امام به سمت قاضی شرع در دادگاه های انقلاب مشهد منصوب شد . حكم حضرت امام بدین شرح است :
«بسمه تعالی
جناب مستطاب حجت الاسلام آقای حاج شیخ اسماعیل فردوسی پور دامت افاضاته
بدین وسیله جنابعالی به سمت قاضی شرع در دادگاه‌های انقلاب اسلامی مشهد مقدس منصوب می‌شوید كه در دادگاه‌های مزبور حضور به هم رسانده و به پرونده‌ها رسیدگی نموده و با توجه به فرمان عفو مورخه نیمه شعبان ۹۹ احكام را صادر و بر طبق موازین شرع انور اجرا نمایید . از خدای تعالی موفقیت جنابعالی را خواستارم .
به تاریخ ۸ ذی قعده ۹۹
روح الله الموسوی الخمینی »۳
فردوسی پور همچنین مسؤلیت حساب صد (۱۰۰) امام در بنیاد مسكن انقلاب اسلامی قم و نمایندگی حضرت آیات امام خمینی ، آیت الله اراكی، آیت الله گلپایگانی و آیت الله خامنه ای در امور حسبیه را بر عهده داشت.
او در ۱۳/۵/۱۳۵۸ ش ریاست دادگاه های انقلاب اسلامی شهرستان های طبس و فردوس در استان خراسان را عهده دار شد و پس از آنكه مدتی به فرمان امام ریاست دادگاه های انقلاب خراسان را بر عهده داشت در تاریخ ۷/۳/۱۳۶۳ به عنوان نماینده مردم فردوس و طبس به مجلس شورای اسلامی راه یافت و طی سال های ۶۳ تا ۱۳۷۱ نماینده دوره دوم و سوم مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی بود. در طی این مدت او نمایندگی مجلس شورای اسلامی در شورای سرپرستی صدا و سیما را در سال های ۱۳۶۵ تا ۱۳۶۶ بر عهده داشت. همچنین او عضو كمیسیون تحقیق ، اصل نود و كمیسیون امور حقوقی و قضایی در مجلس شورای اسلامی بود. از دیگر مسؤولیت های او می توان به موارد زیر اشاره كرد.
۱) معاونت دادگستری كل تهران از تاریخ ۱۱/۵/۱۳۷۶ ش
۲) دادستان انتظامی قضات از تاریخ ۱۴/۱/۱۳۷۲ ش
۳) ریاست كل دیوان عدالت اداری از تاریخ ۱۵/۹/۱۳۷۲ تا ۲۵/۴/۱۳۷۶ ش
۴) نمایندگی مجلس خبرگان رهبری دوره اول و دوم از استان خراسان
۵) عضویت در هیأت تحقیق مجلس خبرگان رهبری
۶) نماینده ولی فقیه در دانشگاه تربیت مدرس
۷) مشاور عالی رییس قوه قضاییه
۸) عضویت در كمیسیون آیین نامه مجلس خبرگان
۹) عضویت در شورای سیاستگذاری ائمه جمعه سراسر كشور در دو دوره از تاریخ ۲۲/۱۲/۱۳۷۱
همچنین فردوسی پور دبیر كنگره جهانی حضرت رضا و نماینده ولی فقیه در فردوس و امام جمعه آنجا بود.۴ او در سال ۱۳۷۰ با حكم مقام معظم رهبری آیت الله خامنه ای به عضویت شورای سیاستگذاری ائمه جمعه در آمد.
پس از زلزله ویران گر طبس كه آن شهر را با خاك یكسان كرد او از طرف مجلس شورای اسلامی مسؤول بازرسی از روند بازسازی شهر طبس شد كه گزارش او به مجلس منجر به استیضاح وزیر مسكن و شهرسازی گردید. اولین استیضاح وزیر پس از انقلاب اسلامی به عدم رأی اعتماد مجلس منتهی شد. او رییس بزرگداشت شهدای هفتم تیر و از بازماندگان و مجروحین این حادثه به شمار می رود.
از مهم ترین اقدامات عمرانی او می توان به احداث ساختمان مجتمع فرهنگی امام خمینی (ره) شامل مصلای قدس، مدرسه علمیه، مسجد ابوالفضل (ع) ، منزل امام (ره)، پی گیری احداث كتابخانه عمومی، تأمین آب آشامیدنی و بهداشتی برای منطقه؛ اشاره كرد.۵
اسماعیل فردوسی پور در آخرین انتخابات مجلس خبرگان رهبری به نمایندگی مردم خراسان انتخاب شد و در تاریخ ۲۶/۱۱/۸۵ به علت بیماری دار فانی را وداع گفت. كتاب ‹‹همگام با خورشید›› از ایران تا ایران؛ مجموعه خاطرات ایشان از زمان عزیمت او به نجف و همراهی امام تا پیروزی انقلاب می باشد كه به قلم خود ایشان و پس از كسب اجازه از محضر مرحوم حاج احمد آقا خمینی نگارش شده و به همت مجتمع فرهنگی ، اجتماعی امام خمینی (ره) فردوس، در بهمن ۱۳۷۲ در ۵۵۳ صفحه منتشر و در ا ختیار پژوهشگران تاریخ انقلاب اسلامی قرار گرفته است.
حضرت آیت الله خامنه ای به مناسبت درگذشتی پیامی بدین شرح صادر کردند:
«بسم‌الله الرحمن الرحیم
در گذشت تاثرانگیز روحانی خدمتگزار و با اخلاص مرحوم حجت‌الاسلام آقای حاج شیخ اسماعیل فردوسی‌پور را به خاندان مكرم و ارادتمندان و دوستان آن مرحوم مخصوصا مردم شریف خراسان و به ویژه اهالی مومن فردوس تسلیت عرض می‌كنم.
این عالم بزرگوار بیشتر دوران حیات را به خدمت به اسلام و نظام جمهوری اسلامی گذرانید. همراهی خالصانه‌ ایشان با امام عزیز در نجف و دوران هجرت وپس از آن، خدمات قضایی در مشهد و نمایندگی مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی از قطعات پرافتخار زندگی ایشان است. جانبازی ناشی از فاجعه‌ هفتم تیر نیز نقطه‌ی دیگری است كه فضایل این روحانی ارزشمند را مشخص می‌سازد.
از خداوند متعال رحمت و مغفرت برای ایشان صبر و اجر برای بازماندگان و خانواده‌ محترمشان مسالت می‌كنم. سیدعلی خامنه‌ای ‌۲۸/۱۱/۱۳۸۵»

وبگردی
سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر
سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر - سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر از 30 فروردین با حضور فیلم سازانی از ایران و نمایندگانی ازسینمای 78 کشور جهان تا 7 اردیبهشت در پردیس سینمایی «چارسو» برگزار می شود.
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک!
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک! - کتک خوردن دختری که جز التماس دوستانش هیچ فریادرسی ندارد از یک پلیس زن عضو گشت ارشاد که ماموران مرد هم آنها را همراهی می کردند، آنقدر دردناک است که کمتر وجدان بیداری به آن واکنش نشان نداده است.
عصر ما - پرونده حضور زنان در ورزشگاه ها
عصر ما - پرونده حضور زنان در ورزشگاه ها - بررسی حضور زنان در ورزشگاه ها با حضور نرگس آبیار، لاله افتخاری، حمید رسایی، حجت الاسلام محسن غرویان و فائزه هاشمی.
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس - بازیگر سریال "تعطیلات رویایی" از حمله افراد ناشناس به خود خبر داد. مریم معصومی، بازیگر سینما و تلویزیون مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت.
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت - سعید مرتضوی که در روزهای گذشته خبری از او نبود و حتی سخنگوی دستگاه قضایی گفته بود حکم جلبش صادر شده اما گیرش نیاورده‌اند، به گفته همسرش در تهران است.
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد - «احمد مهران فر» بازيگر نقش «ارسطو عامل» در سريال پايتخت ۵ در اینستاگرام خود از ازدواجش با «مونا فائض پور» خبر داد.
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی - صحبت های جنجالی رییسی پیرامون استفاده روحانی از نام امام رضا در انتخابات
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند!
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند! - محمد غرضی می‌گوید: زمانی که به عنوان وزیر در وزارت حضور یافتم بیش از ۵۰۰ نفر را دیدم نامه‌هایی که از داخل به خارج و از خارج به داخل کشور ارسال می‌شدند را چک می‌کردند و به صورت سه شیفت فعالیت می‌کردند و نامه‌ها را می‌خواندند.
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟ - در قسمت های اخیر سریال پایتخت بازیگر جدیدی به جمع خانواده معمولی پیوسته است؛ نیلوفر رجایی فر نقش الیزابت را در سریال پایتخت ۵ ایفا می کند ؛ این بازیگر با جلب اعتماد سیروس مقدم این فرصت ط بازی در سریال پر طرفدار پایتخت را به دست آورد .
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم - ویدیوهایی از نسیم نجفی اقدم در شبکه های اجتماعی به زبان های انگلیسی و فارسی موجود است که در آن ها وی از حذف ویدیوهای خود توسط یوتیوب شکایت دارد.
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟ - بگذارید اینطور بپرسم: مگر کیروش، مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران عرق نمی‌خورد؟ نمی‌رقصد؟ مگر برانکو و شفر نمازشب می‌خوانند و روزه می‌گیرند و اصولگرا و ارزشی و انقلابی هستند؟!