سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ / Tuesday, 23 January, 2018

شیپور جنگ اسرائیل باز به صدا درآمد


شیپور جنگ اسرائیل باز به صدا درآمد
در سالی که انتخابات ریاست جمهوری در امریکا در راه است، تأیید حمله نظامی علیه کشور ثالث برای رئیس جمهور امریکا کار چندان راحتی نیست، آن هم در حالیکه امریکا خود درگیر مسائل عراق و افغانستان است و هیچ آینده مشخصی برای خروج از این دو کشور وجود ندارد.
بار دیگر اسرائیل تلاش خود را ببرای وحشت افکنی در منطقه آغاز کرده است. جمعه پیش، روزنامه نیویورک تایمز به نقل از مقامات آمریکایی گزارش داد که اسرائیل اوایل ژوئن رزمایش نظامی گسترده ای را در شرق مدیترانه و مجاورت یونان برگزار کرده است. حضور بیش از ۱۰۰ جنگنده اف-۱۶ و اف-۱۵ اسرائیلی نشانگر تمرین برای حمله احتمالی به تأسیسات هسته ای ایران بوده است.
تحلیلگران نظامی بر این باورند که حمله نظامی به ایران قطعاً نیاز به کمک و تأیید امریکا دارد. به همین خاطر است که اسرائیلی ها به شدت تلاش می کنند مقامات آمریکایی را به پشتیبانی از چنین عملیاتی مجاب بنمایند. از نگاه برخی تحلیلگران رزمایش اخیر حاکی از آن است که اگر امریکا نخواهد وارد این ماجراجویی شود، اسرائیل به تنهایی عمل خواهد کرد.
در سالی که انتخابات ریاست جمهوری در امریکا در راه است، تأیید حمله نظامی علیه کشور ثالث برای رئیس جمهور امریکا کار چندان راحتی نیست، آن هم در حالیکه امریکا خود درگیر مسائل عراق و افغانستان است و هیچ آینده مشخصی برای خروج از این دو کشور وجود ندارد. با این حال، اگر با طرز نگاه جرج بوش آشنا باشیم، از تأیید احتمالی چنین عملیاتی از جانب او بدون در نظر گرفتن عواقب آن برای ایالات متحده و جهان شگفت زده نخواهیم شد.
روز جمعه، محمد البرادعی، دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، در واکنش به این تحریکات گفت که حمله نظامی به ایران منطقه را یکپارچه آتش خواهد کرد. او هم چنین گفت که در صورت انجام چنین حمله ای از مقام خود انصراف خواهد داد. واکنش سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، به گزارش رزمایش نظامی اسرائیل این بود که ایالات متحده و اسرائیل هیچ گونه شواهدی دال بر نظامی بودن فعالیت های هسته ای ایران فراهم نیاورده اند. لاوروف هم چنین خواستار گفتگو به جای مقابله شد.
هفته گذشته، هنگامی که خاویر سولانا از جانب کشورهای گروه ۱+۵ بسته پیشنهادی جدیدی را به ایران تحویل داد، مقامات ایرانی به او گفتند که بسته را مطالعه خواهند کرد و پاسخ آن را خواهند داد. روز پنج شنبه نیز منوچهر متکی آمادگی ایران را برای مذاکره با ۱+۵ اعلام کرد و گفت که ایران در حال مطالعه بسته پیشنهادی است. گفته می شود که سولانا به مقامات ایرانی اعلام کرده است در صورتی که ایران برنامه غنی سازی اورانیوم خود را گسترش ندهد می توان به سرعت مذاکرات مقدماتی را آغاز نمود.
زمان افشای رزمایش اسرائیلی ها اندکی مشکوک است. آیا میان این زمان و تحرک دیپلماتیکی که پس از سفر سولانا به تهران ایجاد شده است ارتباطی وجود دارد؟ چرا میان انجام رزمایش و افشای آن از جانب امریکایی ها و اسرائیلی ها دو هفته فاصله بوده است؟ به نظر می آید گروهی که علاقه مند به تقابل نظامی هستند تمام تلاش خود را برای شتاب بخشیدن به این روند به کار می گیرند.
اکنون وظیفه تمام کشورهای صلح دوست این است که در مقابل سیاست های جنگ طلبانه ایستادگی کنند. ایران گفته است که تجاوز به خاک خود را بی پاسخ نخواهد گذاشت. به نفع تمامی منطقه و همه جهان است که از گفتگو و مذاکره، که سولانا پیشبرد آن را بر عهده گرفته است، حمایت کنند.


منبع : دیپلماسی ایرانی

مطالب مرتبط

ضعف سامانه‌های ضدموشکی رژیم صهیونیستی در برابر ایران و حزب‌الله


ضعف سامانه‌های ضدموشکی رژیم صهیونیستی در برابر ایران و حزب‌الله
وقتی از یکی از اعضای کمیتة رسیدگی به امور خارجه و دفاعی کنست پرسیدم راجع به کلا دیوید (Kela David) چه می داند، صادقانه پاسخ داد، هیچ نمی داند. او نمی داند چون از وقتی مقامات دفاعی تصمیم گرفتند بدون هیچ توضیحی با ترغیب سیاستگذاران به توسعة سیستمهای تسلیحاتی گران قیمت دست بزنند هیچ کس زحمت توضیح آنرا به خود نداده است.
در هر صورت هر تصمیمی که توسط دفتر توسعة تسلیحات و صنعت تکنولوژی وزارت دفاع اتخاذ می شود مشتاقانه از سوی اعضای کنست و وزرا پذیرفته می شود. بنابراین به دنبال این تصمیمات، اسراییل پس از آمریکا به دومین کشور صاحب سیستمهای موشکی و ضدموشکی پیشرفته تبدیل شده است. اسراییل به تنهایی در حال ساخت و توسعة ۴ سیستم موشکی (آرو ۲. آیرون دام Iron Dome) ، کلا دیوید و آرو ۳) می باشد و یک سیستم (پاتریوت) هم از آمریکا خریداری کرده است اگر وزرا و اعضای کمیته رسیدگی به امور خارجی و دفاعی خود را به زحمت انداخته بودند، می فهمیدند که سیستمهای دفاعی با تأیید آنها در حال پیشرفت و توسعه هستند. و برخی از این اقدامات کاملا ً غیرضروری و زائد می باشند که از آن جمله می توان از کلا دیوید و آرو ۳ نام برد. گرچه پیشرفت این سیستمها سالها پیش آغاز شده است، اما تقریباً محال است بتوان یک سیاستمدار را یافت که ماهیت آنها را بشناسد یا بتواند دلایل منطقی توسعه یا خرید آنها را توضیح دهد. ۲ مورد از سیسمتهای ضدموشکی و دفاع موشکی (آرو ۲ و پاتریوت) از تصمیم گیری برای توسعة کلا دیوید، توسعه یافته یا خریداری شده بودند. توسعة سیستم دیگری هم (آیرون دام) پس از دومین جنگ لبنان آغاز شده برد این سیستمها برای مسافتهای ۴ تا ۳ هزار کیلومتر طراحی شده است. بنابراین اصلاً معلوم نیست که چرا ما به سیستم دفاعی دیگری نیاز داریم که برد آن عیناً همین مقدار است. به علاوه، هزینة دستیابی به کلا دیوید آنقدر بالا هست که تهیة آن به توضیحی قانع کننده نیاز داشته باشد.
اصل مطلب آن است که کلا دیوید باید پیشرفت کند چون حزب الله صاحب موشکهای میان برد (۴۰ تا ۲۵۰ کیلومتر) است. مسئله این است که حزب الله هزاران موشک از این دست دارد که نسبتاً ارزان قیمت هستند اما به گفتة شرکت سیستمهای دفاعی پیشرفتة رافائل، سازندة کلا دیوید، قیمت یک کلا دیوید چیزی حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار دلار است. حتی برخی کارشناسان قیمت هر یک از این سیستمها را تا یک میلیون دلار تخمین زده اند. بنابراین بهای گزاف این سیستمها به این معنی است که نیروهای دفاعی اسراییل قادر نخواهند بود حجم بالایی از این موشکها یعنی به آن مقدار که برای مقابله با هزاران موشک حزب الله لازم است، خریداری کنند. به علاوه مسئله مقابله با موشکهای کروز هم وجود دارد اما این سیستم موشکی این قابلیت را ندارد و برای دستیابی به این قابلیت در این سیستم دفاعی باید هزینه های سنگین دیگری صرف شود. در ضمن، صنایع هوا فضای اسراییل هم در حال توسعة آرو ۳ می باشد که هدفی واهی و خیالی دارد.
این سیستم می خواهد دفاعی جادویی برای اسراییل فراهم آورد. یعنی هیچ موشک بالستیکی که به اسراییل شلیک می شود به هدف خود اصابت نکند. از دیدگاه فن آوری این امر غیرممکن است. این اقدام با هدف دفاع در برابر ایران هسته ای در آینده صورت می گیرد واقعیت آن است که هیچ سیستم دفاعی نمی تواند جلوی همة موشکهای بالستیکی را که به کشور شلیک می شود، بگیرد. و بنابراین سیاستگذاران باید سیاست خود را بر پیشگیری متمرکز سازند تا دفاع. این تغییر پیش از ۴۰ سال بیش در آمریکا رخ داد.
دولتهای موفق آمریکا و همچنین رهبران مسکو با کنار گذاشتن کامل سیستمهای دفاع موشکی سیاست خود را بر پیشگیری از تهدیدات هسته ای متمرکز ساختند.
بهتر بود وزرا و اعضا کنست به جای تحمیل میلیاردها دلار بر بودجة دولت برپایة برنامه ها و طرحهای غلط، همین رویه را پیش می گرفتند. اقدام آنها نه تنها به هدر دادن ثروت ملی است بلکه امنیت ملی را نیز به مخاطره می اندازد.

وبگردی
نفت‌کش در تهران منفجر شده بود!
نفت‌کش در تهران منفجر شده بود! - شرکتی که یک‌شبه می‌توان آن را در اوج تحریم به استاد پیر و از نفس افتاده ترافیک رییس دولت قبل سپرد و بعد از آن، ناگهان در آزمون و خطایی دیگر به جوانی میدان داد.
دماوند،بزرگترین کشتی جنگی ایران در حال از دست رفتن است!
دماوند،بزرگترین کشتی جنگی ایران در حال از دست رفتن است! - دو هفته پس از بروز حادثه برای ناوچه دماوند بزرگترین کشتی جنگی ایران در دریای خزر، رسانه‌های روسیه با تفسیر تصاویر منتشر شده اخیر از وضعیت این شناور مدعی شده‌اند که بخش‌های زیادی از دماوند که سه سال پیش به ناوگان شمال نیروی دریایی ایران اضافه شده به زیر آب رفته و شکستگی آشکاری در قسمت پد بالگرد آن مشاهده می‌شود.
افشای راز یک ازدواج عجیب!
افشای راز یک ازدواج عجیب! - دو سال بعد، اخبار رابطه عاشقانه همسرش با یک نوجوان، مانند یک سیلی بر صورت اوزیر بود. بویژه آنکه، دخترشان لورنس، همکلاسی ماکرون بود.
تصاویر: ضرب و شتم چند روحانی توسط جوانی در قم
تصاویر: ضرب و شتم چند روحانی توسط جوانی در قم - یک جوان در حوالی چهارراه بیمارستان قم به چند روحانی حمله کرد و دو تن از آنها را زخمی کرد به گفته شاهدان ضارب یک خودرو را نیز به آتش کشید و متواری شد.
فیلم دیدنی از لحظه دستگیری باند سارقان مسلح/ شلیک پلیس به سمت سارقان
فیلم دیدنی از لحظه دستگیری باند سارقان مسلح/ شلیک پلیس به سمت سارقان - باند چهار نفره سارقان مسلح که قصد داشتند امروز از یک طلافروشی در یافت‌آباد سرقت کنند، ساعت 10 صبح امروز در یک عملیات غافلگیرانه توسط ماموران پلیس دستگیر شدند.
فیلم/ افشای پشت پرده کاسبی با خون ایرانیان
فیلم/ افشای پشت پرده کاسبی با خون ایرانیان - رئیس سازمان انتقال خون و مسئول سابق امور کارکنان شرکت پالایش و پژوهش خون با حضور مقابل دوربین فارس از برخی تخلفات در زمینه پلاسمای خون پرده برداشتند.
سلطان حاشیه از عکس مادرزنش رونمایی کرد!
سلطان حاشیه از عکس مادرزنش رونمایی کرد! - محسن افشانی بازیگر سینما و تلویزیون از جدیدترین عکس حاشیه ای خود با مادر زنش رونمایی کرد.
عباس عبدی به سردارسلیمانی : جانفشانی‌ها تبدیل به سرمایه ملی نشده‌اند
عباس عبدی به سردارسلیمانی : جانفشانی‌ها تبدیل به سرمایه ملی نشده‌اند - یکی از موارد پیش‌آمده در این اعتراضات آتش‌زدن پرچم کشور بود که واکنش و تاسف بسیاری را برانگیخت؛ به طوری که مقام رهبری نیز به آن اشاره کردند. در آخرین واکنش‌ها...
ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس
ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس - 38 شرکت که جزء بزرگترین کارتل های اقتصادی کشور هستند، متعلق به آستان قدس است. بنابراین آستان قدس کنونی، آستان قدسی نیست که حضرت امام در نامه خود از آن سخن گفته‌اند.
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها - به‌جز وزارت ارشاد، هیچ‌یک از این 40 ارگان و نهاد در قبال میلیاردها تومان بودجه‌هایی که دریافت می‌دارند پاسخگو نبوده نیستند.
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار - ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی»
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی» - علی ربیعی وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی در گفت‌وگوی تلفنی با خانواده یکی از خدمه نفتکش «سانچی» اظهار همدردی کرد.
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی - توقف عملیات خنک سازی و مهار آتش در شب گذشته، موجب رسیدن آتش به مخازن سمت چپ کشتی و انفجارهای شدید صبح امروز شد که در نهایت پس از چند ساعت به غرق شدن کامل نفتکش ایرانی انجامید.
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت - رسانه های مطرح یونانی با انتشار تصاویری از رابطه عاطفی ملی پوش ایرانی باشگاه المپیاکوس با یک میلیاردر یونانی - آمریکایی پرده برداشتند و مدعی شدند این دو تصمیم خود را برای ازدواج قطعی کرده اند.
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟ - بخشی از تکثر مسئولیت های بعضی چهره‌های سیاسی به بی‌اعتمادی نظام به افراد کارآمد برمی‌گردد و علت دیگر این موضوع، اعتماد غیرمعقول به این افراد است. با این حال این افراد هرچقدر هم که توانمند باشند، از نظر روان شناسی و انسان شناسی در بخشی از مسئولیت های خود ناموفقند.
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود!
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود! - فیلم - حسین عطایی ۱۰ سال دارد و در حوزه طراحی مفهومی خودرو فعالیت می کند. او ۶ اختراع ثبت شده دارد، مدرسه نمی رود و از دو شرکت تسلا و ولوو دعوت به همکاری شده است. او مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه است. گفتگوی رضا رشیدپور با نابغه ١٠ساله طراحی خودرو را اینجا ببینید.
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت !
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت ! - تست برخورد جلوی خودرو با سرعت 50 کیلومتر در ساعت برای سمند TU5 ، توسط یکی از سازمانهای معتبر ارزیابی خودرو در انگلستان صورت گرفت.
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه - این فیلم حواشی زیادی را در فضای مجازی به همراه داشته است.
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم - اولین قسمت از برنامه هاردتاک کاکتوس را با صحبت های جذاب نیوشا ضیغمی در مورد خانواده و همسرش ، ماجرای صحبت های جنجالی یک هواپیما ، 8 سال احمدی نژاد و ...
    پربازدیدها