سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ / Tuesday, 23 January, 2018

فاطمه(س) معنی نماز عشق


فاطمه(س) معنی نماز عشق
حضرت فاطمه زهراء (س) دخت گرامی بزرگ زنی چون خدیجه کبری است که از نیکوترین و عفیفترین زنان جهان و نخستین زنی است که به پیامبر ایمان آورد وهرآن چه از مال دنیا در اختیار داشت در راه پیشرفت اسلام بذل کرد فاطمه فرزند نیکو مردی چون محمد(ص) فرستاده رحمت ومغفرت است.
● فاطمه کیست؟
حضرت فاطمه زهراء (س) دخت گرامی بزرگ زنی چون خدیجه کبری است که از نیکوترین و عفیفترین زنان جهان و نخستین زنی است که به پیامبر ایمان آورد وهرآن چه از مال دنیا در اختیار داشت در راه پیشرفت اسلام بذل کرد فاطمه فرزند نیکو مردی چون محمد(ص) فرستاده رحمت ومغفرت است.محمد هموکه پس از ۱۴۰۰سال از عروج ملکوتی اش, سیاه دلان تاریخ ,او و پیروان راستینش را از گزندتهمت و ناروا رها نکرده اند و در عصر دموکراسی و آزادی بیان حتی یارای شنیدن نام مقدس و راستینش را که برگرفته از صداقت بی منتهای اوست ندارند,و به بهانه های واهی و با علم کردن و بازخوانی سناریوهای از پیش تعیین شده و بعضا حتی با به رقص در آوردن مترسکان مسلمان نما تحت لوای سلمان رشدی وامثالهم هربار به بهانه ای مفاخرمسلمانان را نشانه رفته و با ادعاهایی چون حقوق بشر و امثال آن که به واقع جز لق لقه زبان بشر امروزی هیچ تعبیر دیگری نمی توان برای آنها یافت, دین رحمت و عزت را آماج طعنه و پرسش قرار می دهند غافل از آنکه این دین به اعتبار پیامبر صلح و دوستی و به عزت خون حمزه ، حسین(ع),علی(ع) ودیگر شهدای راستین این مکتب تا همیشه تاریخ آبیاری و سیراب شده است.
پرورش زهرا در کنار پدرش رسول خدا و در خانه نبوت بود، ‌آنجا که منزلگاه زمینی فرشتگان،‌ و مرکز نزول وحی و آیه های قرآن است. زهرا همسر بزرگمردی است که بیش از سیصد آیه از قرآن شریف درباره او نازل شده و بقای اسلام وامدار تلاشهای بی دریغ اوست. در دامن پاک فاطمه دو امام و دو شخصیت ممتاز عالم بشری ( امام حسن و امام حسین ( ع)) رشد یافته اند, عقیله بنی هاشم زینب کبری ( ع ) پیام رسان بزرگ حماسه عاشورا پرورش یافته چنین مادری است.
● فضایل فاطمی:
زهرای اطهر(علیها‌السلام) انسانی چند بعدی و در تمام جنبه‌های انسانی در اوج کمال بود. حضرت زهرا(علیها السلام) بیشتر اوقات شب را به عبادت مشغول می شد. حسن بصری می‌گوید: «در این امت، عابدتر از فاطمه‌(علیها‌السلام) نیامده است، آنقدر نماز و عبادت را ادامه می‌داد که پاهایش ورم می‌کرد. رسول الله درباره‌ی فاطمه سلام الله علیها فرمود: ای سلمان به راستی که خداوند قلب و تمام اعضای فاطمه تا استخوان‌هایش را از ایمان و یقین آکنده ساخته به گونه‌ای که او غرق در اطاعت پروردگار است. و یا در جایی دیگر می فرماید:وقتی دخترم فاطمة در محراب عبادت می ایستاد همچون ستاره ای برای ملائکه آسمان می درخشید. خدا به ملائکه می گوید: ای ملائکه بنگرید به بهترین بنده من فاطمه, او در مقابل من ایستاده و از خوف من تمامی وجودش می لرزد و با تمامی حضور قلبش به عبادت من روی آورده.فاطمه به هنگام عبادت آنچنان در معشوق غرق می‌شد که با گذشت ساعت‌ها، گذر زمان را حس نمی‌کرد. اما در وقت حمایت از رهبری و ولایت، تو گویی جز سیاست کار دیگری نداشت، و تا پای جان می‌ایستاد و جوانمردانه افشاگری می‌‌کرد. امام‌ صادق(علیه‌السلام) می فرماید: «وقتی در محراب عبادت به نماز می‌ایستاد برای آسمانیان می‌درخشید همان‌گونه که نور ستاره‌ها برای زمینیان.» (و به همین علت وی «زهرا» لقب داده اند).زهراء (ع) هرگز از انجام عمل خیر دریغ نمی کرد. روزی پیرمرد فقیری و گرسنه نزد پیامبر اکرم آمد و درخواست کمک کرد. پیامبر فرمود: اکنون چیزی ندارم ولی «راهنمای خیر چون انجام دهنده آن است.» سپس او را به منزل فاطمه(علیها السلام) راهنمایی کرد. زهرا(علیها السلام) فرمود: ما نیز اکنون در خانه چیزی نداریم، سپس گردن بندی را که دختر حمزةبن عبدالمطّلب به او هدیه کرده بود از گردن باز کرد و به پیرمرد فقیر داد و... . زهراء (ع) و خاندان ایشان به امر پیامبر برای شفای حسنین (ع) سه روز روزه نذر کردند واقعه ایکه در نهایت به نزول آیات سوره دهر( و یطعمون الطعام علی حبه مسکینا و یتیما واسیرا. انما نطمعکم لوجه الله لا نرید منکم جزاءا و لا شکورا)منتهی شد. حضرت فاطمه(س) می فرماید: ای علی! من از پروردگارم شرم دارم که چیزی از تو درخواست کنم که توان برآوردن آن را نداشته باشی ماجرای پیراهن شب عروسی که حضرت زهرا آن را به زنی مستمند بخشید و یا گفتار ماندگار "الجار ثم الدار" وی و ... همه گوشه‌ای از ایثارگری‌های این بانوی فرهیخته وبا عظمت است. براساس اسنادی که در دست و مورد قبول و اتفاق فریقین است خدای در قرآن او را کوثر یا خیر کثیر نامیدو اساس نزول آن کوتاه کردن شر سخن مشرکان از سر پیامبر بود.گل یاس پیامبر؛مصداق آیه نسائنا، در داستان مباهله است که بین پیامبر (ص) و مسیحیان نجران پدید آمد.دختر معصوم روضه نبوی مصداق بارز آیه تطهیر( انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت و یطهرکم تطهیراً )در قرآن است. در کتاب صواعق المحرقه، تفسیر طبری، و کتب دیگر از رسول خدا نقل شد که این آیه درباره من و علی (ع) و حسن و حسین و فاطمه (س) نازل شده است و طبری در تفسیر خود ۱۵ روایت به سندهای مختلف در این باره ذکر می‏کند.دردانه رسول اکرم ,مصداق ذی القربی در( قل لا اسالکم علیه اجراً الا المودة فی القربی) است ,اومصداق همان ذی القربائی است که در قرآن مودت او درخواست شده ,به راستی از او خویشاوندتر به پیامبرکیست؟
به حقیقت باید چشم‌ بصیرت‌ داشت‌ تا گوشه‌ای‌ از سراپردة‌ جلال‌ فاطمی‌ را درک نمود.فاطمه برای‌ هر یک‌ از روزهای‌ هفته‌، دعای‌ ویژه‌ای‌ داشت‌ و برای‌ تعقیبات‌ نماز هم‌ ادعیة‌ خاص‌ .دختر وحی,آزاد ساختن‌ بردگان‌ در نظرش کاری‌ بس ارزشمند بود ،گردنبندی‌ را که‌ علی‌ (ع‌) برایش خریده‌ بود، فروخت‌ و با پول‌ آن‌ برده‌ای‌ خرید و آزاد کرد.پیامبر اکرم‌ (ص‌) از این‌ کار دخترش‌ بسیار شادمان‌ گردید و او را ستود .
فاطمه زهرا (سلام الله علیها) فرمود: "هر کس عبادت خالص خود را به سوی پروردگار بالا بفرستد، خداوند برترین مصلحت خود را به سوی او می‌فرستد.
● منزلت فاطمه از سخن بزرگان و در کلام وحی:
فاطمه (س) را نزد پیامبر احترامی عظیم بود بسی فراتر از احترام پدری به دخترش و این بگونه‏ای بود که حیرت دیگران را بر می‏انگیخت او با آن همه شأن و عظمت دست دخترش را می‏بوسید و به گفته عایشه هرگاه که فاطمه (س) بر پیامبر وارد می‏شد رسول خدا به احترامش از جای بر می‏خاست و پیشانی او را می‏بوسید در حین ورود از او جداً استقبال می‏کرد و یا در حین خروج از محضرش مشایعتش می‏فرمود.
پیامبر می فرماید:او برترین بانوی اسلام و سیده زنان عالم است. گاهی می‏فرمود فاطمه (س) یک شاخه گل است (ریحانه)؛ زمانی می‏فرمود فاطمه (س) پاره تن من است (بضعة مِنّی)، و گاهی می‏فرمود فاطمه (س) عزیزترین مردم به نزد من است.می فرمود دخترم فاطمه را بدان جهت فاطمه نامیدند که خداوند عزوجل او و دوستانش را از آتش جهنم به دور نگه می‏دارد,یا می‏فرمود هر که فاطمه (س) راشادان کند مرا شادان کرده است، و هر که فاطمه را بیازارد مرا آزرده است، با این تذکره که شادی و غضب رسول خدا ،همانند محبت و آزار خداوند است، رسول الله (ص)، بارها و بارها فاطمه (علیها السلام) را ستود و از او تجلیل کرد. در مواقع بسیاری می‌فرمود: "پدرش به فدایش باد" و گاه خم می‌شد و دست او را می‌بوسید. به هنگام سفر از آخرین کسی که خداحافظی می‌نمود، فاطمه (علیها السلام) بود و به هنگام بازگشت به اولین محلی که وارد می‌شد، خانه او بود. گاه در جواب خرده‌گیران، لب به سخن می‌گشود که خداوند مرا به این کار امر نموده و یا می‌فرمود: "من بوی بهشت را از او استشمام می‌کنم."
ای سلمان! کسی که دخترم فاطمة را دوست داشته باشد در بهشت با من است و کسی که دشمن او باشد در آتش است. سلمان! محبت فاطمه در صد مورد نافع است[ و مایه نجات] که آسان ترینش مرگ, قبر, هنگام سنجش اعمال, و... می باشد. امام صادق علیه السلام می فرماید:هر آن کس که فاطمة را آن گونه که باید بشناسد, لیله القدر را درک کرده, و فاطمه را از آن رو فاطمه گفته اند که مردم از شناخت او عاجزند.
رسول خدا (ص)می فرماید:فاطمة فرشته ای در سیمای انسان است, هرگاه مشتاق بوی بهشت می شوم دخترم فاطمه را می بویم.ریحانه نبی، گوهری تابناک در منظومه نسل پیامبرو فرشته‏ای است از ملکوت اعلی.او دارای درجه‏ای اعلی است که در عالم زنان همتائی و در عالم مردان کفوی جز علی (ع) برایش نیست.
● صبر فاطمه:
کودکی ریحانه رسول (سلام الله علیها) با دوره نخست تبلیغ دین در مکه توأم بود. مشاهده پدر که به ضرب سنگباران زخمی شده بخشی از سهم کودکی فاطمه (س ) در رسالت دشوار رسول خدا محمد (ص) بود.
اوج این سختی، در سه سال محاصره در شعب ابی طالب به وقوع پیوست قضای الهی ، در همان سالهای تبعید ومحاصره اقتصادی در شعب، مادر وابوطالب را در یک سال از او جدا کرد ، رحلت مادر وابوطالب مسولیت فاطمه رادر قبال پدر ،افزود وپیامبراو را (امّ ابیها ) مام پدر نامید. فاطمه زهرا (س) در آن روزها قد برافراشت و با دستهای کوچک خود غبار محنت را از چهره پیغمبر زدود.دشمن شکمبه شتر یا گوسفند بر سر پدر می‏ریزد و او با دستهای کوچک خود آنها را از سر و روی پدر پاک می‏کند.پدرش را کتک می‏زنند و او از شدت تاثر می‏گرید و پدر را نوازش می‏کند.بر بدن پدرش جراحات وارد می‏کنند. او همچون پرستاری مهربان بر آن جراحات مرهم می‏گذاردآغاز نوجوانی در مدینه با جنگ های پی درپی علیه مسلمانان همراه شد. یاس نبی در غیاب همسر خود که سردار بی بدیل سپاه اسلام بود، بارسنگین کارهای خانه و رسیدگی به فرزندان خردسال را به دوش می کشید.فاطمه همدم‌ رنجها و غصه‌های‌ شوهر بود و او را پناه‌ محسوب‌ می‌شد. علی‌ (ع‌) می‌فرمود: «وقتی‌ به‌ خانه‌ می‌آمدم‌ و به‌ زهرا نگاه‌ می‌کردم‌، تمام‌ غم‌ و اندوهم‌ برطرف‌ می‌شد. هرگز کاری‌ نکردم‌ که‌ فاطمه‌ از من‌ خشمناک‌ و ناراحت‌ شود. فاطمه‌ نیز، هرگز مرا خشمناک‌ نساخت‌ . داستان دستان زهرای مرضیه (س ) که از چرخاندن آسیاب سنگی زخم شده بود و چادر وصله دار حضرتش که سلمان را به گریه انداخت، همچنین ماجرای شبهای خانه علی علیه السلام که فرزندان کوچکش گرسنه سر بر بالین می گذاشتند، گوشه هایی از درد و رنج نوعروس آسمانی اسلام است که همگی به پای نونهال اسلام و برای جان گرفتن درخت رسالت بود عزای غمبار سیدالشهدا علیه السلام که بزرگترین مصیبت تاریخ بشر است، پیشاپیش, خاندان نبوت را به استقبال خود برد
زهرا عصاره عصمت،آیینه پاکی و زلال کوثر است. فاطمه ، یاس نبی است که شمیم همه گلهای عصمت را از او می‌بوییم.
کلام آخر و پرسش نگارنده از خوانندگان این نوشتار آن است که پاسخ شما به این سوال چیست؟
تمامی ستارگان برخاک افتاده نام‌ونشانی برمزار خویش دارند، "مدینه‌النبی" "بقیع"، "نجف"، "مشهد الرضا"، "کربلا"، اما نام مزار مادر دلهای بیقرار ما چیست که همچنان ناپیداست و با هزاران فانوس اشک هم نمی‌توانیم سراغ آن را بگیریم. آیا پنهان بودن قبر مبارک آن حضرت نشان ازآگاهی‌، درایت‌ و آینده‌ نگری‌ آن حضرت و همسر مظلومش ندارد؟ علی و فاطمه ای که در امور دین به هیچ عنوان اهل مسامحه نیستند و به طور قطع از وصیت به تدفین پنهانی و ناشناخته ماندن قبور مطهرشان -که تا ان زمان شاید مرسوم نبوده است- هدفی سیاسی را دنبال می کرده اندآیا این عمل جز افشای‌ ستم‌ غاصبان‌ ، نوعی اعلام نارضایتی از مردمان زمان و اعتراض به تنهایی حضرت علی (ع) مفهومی دیگر دارد.آیا پنهان ماندن قبر پاره تن رسول خدا آن هم در شرایطی که کمتر از سه ماه از رحلت پیامبر اکرم می گذرد نوعی پیام رسانی به تمامی اعصار برای بیان واقعیتی که اززمان درگذشت پیامبر تا پیوستن دختر گرانمایه اش به ایشان، رخ داده است نیست؟واقعا چه اتفاقی افتاد که گل یاس پیامبر که همه مردم احترام پیامبر به اورا به کرات دیده بودند به این نتیجه می رسد که وصیت‌ کند‌ پیکرش‌ را شبانه‌ غسل‌ دهند و به‌ خاک‌ سپارند ،آیا از این تدبیر قصدی غیر از این داشته اند که ظالمانی‌ که‌ او را آزرده‌ بودند، در مراسم‌ دفن‌ او حضور نیابند و از این‌ حضور ،بهره‌ برداری‌ سیاسی‌ برای‌ تطهیر خود و توجیه‌ کارهایشان‌ نکنند.

منبع:
نویسنده :سید وحید احمدی,کارشناس ارشد اقتصاد و معارف اسلامی
۱- www.irib.ir/tv/madar۸۶/koniyeh.htm
۲- www.hamshahrionline.ir/News/?id=۵۷۰۶۴
۳-فاطمه زهرا(س) تولد و لقبهای او، tiknews.org/display/?ID=۶۲۲۴۴&page= - ۸۴k
۴- رسول توده زارع، زندگینامه حضرت زهراء، http://www.whc.ir/index.php?action=article&cat=۹۱&id=۳۱۹۲&artlang=fa
۵- مقدم‌نیا شاهرودی محمدحسن، زیبایی‏های معنوی در سیره فاطمی، http://www.ido.ir/a.aspx?a=۱۳۸۷۰۳۱۲۰۵

منبع : خبرگزاری فارس

مطالب مرتبط

مساله این بود؛ تربیت جامعه یا ریاست آن؟


مساله این بود؛ تربیت جامعه یا ریاست آن؟
امام‌رضا(ع) در یازدهم ذی‌القعده سال ۱۴۸ هـ ق در مدینه به دنیا آمد و پس از وفات پدر خود امام موسی‌کاظم(ع) به سال ۱۸۳ هـ ق و در ۳۵ سالگی امامت شیعیان را برعهده گرفت- دوران آن حضرت مقارن بود با زمامداری «هارون‌الرشید» خلیفه مقتدر عباسی و سختگیری بسیار بر شیعیان و علویان.
عباسیان که بزرگ‌ترینشان همین هارون‌الرشید بود، از فرزندان «عباس» عموی پیامبر بودند. آنها در سال ۱۳۲ هـ . ق با شعار خونخواهی امام حسین(ع) و بازگرداندن خلافت به خاندان پیامبر علیه امویان (فرزندان ابوسفیان) قیام کردند و در این راه از حمایت بی‌دریغ علویان و ایرانیان ـ خصوصاً اهل خراسان ـ بهره فراوان بردند. اما وقتی قدرت را به دست گرفتند، نه سهمی به علویان دادند و نه از در لطف با ایرانیان درآمدند.
سرانجام نیز ظلم و ستمشان به جایی رسید که شاعری عرب زبان گفت: «کجاست ظلم بنی امیه که ما از عدل بنی‌عباس به ستوه آمدیم!»
می‌توان گفت که هم علویان و هم ایرانیان در حمایت از عباسیان، دچار ساده‌انگاری شدند؛ لیکن امامان شیعه به راهی دیگر رفتند. آنها در جنگ میان بنی‌امیه و بنی‌عباس که جوهره‌ای از قدرت‌طلبی و نیرنگ داشت سکوت پیشه کردند و بیشتر به تدوین و تبیین اصول تشیع و بسط آموزه‌های شیعی پرداختند.
بی‌شک خطرات چنین سیاستی برای بنی‌عباس، کمتر از مخالفت سایر مدعیان نبود و از این‌رو تعقیب امامان شیعه در دستور کار قرار گرفت. برای مثال امام موسی‌کاظم(ع) با دستور هارون‌الرشید دستگیر شد و نهایتاً در زندان مخوف و تاریک بغداد بر اثر شکنجه و تحمل دردها و رنج‌های فراوان به شهادت رسید.در اواخر دوره هارون، مخالفت‌‌ها با خلافت عباسی شدت گرفت و در شرق و شمال‌شرق ایران بحران‌های دامنه‌داری را پدید آورد. هارون برای سرکوب مخالفان همراه با فرزندش مامون راهی خراسان شد؛ اما پیش از آنکه سر و سامانی به اوضاع بدهد، در توس درگذشت (سال ۱۹۳ هـ . ق). او قبل از مرگ قلمرو وسیع خود را که می‌گفت آفتاب در آن غروب نمی‌کند، میان سه فرزندش امین، مامون و موتمن تقسیم کرد و مقرر داشت که امین‌ خلیفه شود و مامون ولیعهد او باشد. اگرچه مامون از امین بزرگ‌تر و به مراتب باکفایت‌تر بود، اما چون مادرش از کنیزکان هارون به‌شمار می‌آمد، از جانشینی بلافصل پدر محروم ماند.
امین البته چندان در قید و بند وصیت پدر نبود. از همین‌رو ابتدا موتمن را از حکمرانی بر قلمرو خود عزل کرد و سپس به فکر کنار زدن مامون از ولیعهدی افتاد. این اقدام آتش اختلاف میان دو برادر را شعله‌ور ساخت و منجر به حوادثی شد که در نهایت ورود امام‌رضا(ع) به صحنه پرتلاطم سیاست را از پی آورد. در کشاکش میان امین و مامون، اهل خراسان جانب مامون را گرفتند؛ زیرا هم مادرش ایرانی بود و هم خود در خراسان اقامت داشت. او با کمک خراسانیان، امین را از مسند به زیر کشید و به پاس این خدمت مناصبی را به آنان واگذار کرد. در این میان وضع علویان متفاوت از ایرانیان بود؛ آن دسته از علویان که خالص‌تر بودند، امین و مامون را به یک اندازه دشمن اهل بیت و غاصب خلافت می‌دانستند و آن دسته که تعصبات عربی نیز چاشنی کارشان بود، آشکارا از پیروزی مامون و حضور او در خراسان ابراز ناخرسندی می‌کردند. به هر صورت رابطه علویان و مامون چندان مسالمت‌آمیز نبود و خلیفه جدید همین که از کار برادر فارغ شد، خود را با جنبش علویان روبه‌رو دید. اما چون سیاستمداری هوشمند بود، چاره را در آن یافت که برجسته‌ترین مرد خاندان پیامبر را شریک قدرت سازد. او کسی نبود مگر علی‌ابن‌ موسی‌الرضا(ع).
در تمام سال‌هایی که امین و مامون به روی هم تیغ کشیده بودند،‌ اما رضا(ع) در مدینه درس می‌گفت و با شاگردان به بحث می‌نشست. پرهیز او از سیاست نه در نتیجه عافیت‌طلبی که برگرفته از تجربه‌ گرانسنگ پدرانش بود. او می‌دانست در جامعه‌ای که آلوده به انواع خرافات، تنگ‌نظری‌ها،قدرت‌طلبی‌ها،‌سهم‌خواهی‌ها و منفعت‌جویی‌های قبیله‌ای است، رسیدن به قدرت حتی اگر ممکن باشد، سودمند نیست. او به یاد می‌آورد که چگونه همین مردم جدش علی(ع) را به اصرار خلیفه کردند و سپس تنهایش گذاردند و فراموش نمی‌کرد که امام حسین(ع) نیز به دعوت کوفیان رهسپار عراق شد، اما آنجا چیزی جز برق شمشیر در انتظارش نبود!
برای علی‌بن‌ موسی‌الرضا(ع) تربیت جامعه مقدم بر ریاست آن بود و بدین‌سبب وقتی پیک مامون به مدینه آمد و به مرو دعوتش کرد، نه میلی به رفتن داشت و نه در پس دعوت خلیفه حسن‌نیتی می‌دید. اما چاشنی دعوت، تهدید پنهانی امام بود و او چاره‌ای جز رفتن نداشت. جالب اینکه در طول مسیر حجاز به خراسان، همه‌جا، از مدینه تا بیابان بصره و خوزستان و از آنجا تا فارس و طبس و کاشمر و نیشابور و مرو، هزاران هزار دوستدار اهل بیت به دیدارش شتافتند و معلوم شد که کلام او قبل از خودش قلمرو اسلام را درنوردیده است.
در مرو مامون برای امام تملق‌ها گفت و اصرار کرد که خلافت را به او واگذارد، لیکن چون امام را عالم تر و بالاتر از آن دید که به این تعارفات طنزگونه توجه کند از ولیعهدی سخن به میان آورد و گویا برای تحمیل خواسته خود از در تهدید هم برآمد. در روایات شیعه گفته شد که امام به سه شرط ولایتعهدی را پذیرفت: در کار امر و نهی و عزل و نصب حکومت دخالت نکند، به قضاوت نپردازد و هیچ رسمی را جابه‌جا یا تفویض نکند.
ناگفته پیداست که این شرط‌ها اوج بی‌اعتنایی امام به مقام پرزرق و برق ولایتعهدی بود و پیامی برای شیعیان که پیشنهاد مامون را به اجبار پذیرفته است.
آنچه از دوران ولایتعهدی امام رضا (ع) انعکاس بیشتری در منابع تاریخی یافته یکی جلسات مناظره آن حضرت با بزرگان فرقه‌های مختلف اسلامی و غیراسلامی است که کاری معمول در دربار مامون بود و دیگری نماز عید فطر آن حضرت.
چنان که منابع شیعه نقل کرده‌اند، مامون از امام خواست تا نماز عید فطر را برگزار کند و امام به او گفت که این کار را به شیوه جد خود پیامبر اسلام(ص) به انجام خواهد رساند. از این رو در روز عید، به دور از طمطراق و هیمنه یک ولیعهد و با سادگی و بی‌آلایشی یک سالک پرهیزکار به بیابان‌های پیرامون مرو رفت. مردم دسته دسته و ذوق زده از آنکه ولیعهد را بی‌هیچ تکلفی در میان خود می‌بینند، از پی امام روانه شدند و مامون دریافت که اگر کار به همین منوال ادامه یابد، باید که از خلافت دست شوید. او حالا فهمیده بود که سیاستش بلای جان و آفت خلافتش گردیده است. آشکارا می‌دید که با حضور علی‌بن موسی‌الرضا(ع) در خراسان، نفوذ شیعیان در مناطق شرقی خلافت فزونی گرفته و جسته و گریخته می‌شنید که عباسیان بغداد در تدارک سپردن خلافت به رقبای او هستند.
آنها دست‌کم به سه علت از مامون ناخرسند بودند: اول آنکه ولایتعهدی را از آل عباس به آل علی داده بود، دوم اینکه مرو را در عمق سرزمین‌های ایرانی بر بغداد ـ شهر هزار و یک شب ـ‌ ترجیح داده بود و سرانجام بدین علت که نفوذ ایرانیان در دستگاه خلافت، خطوط قرمز اعراب را پشت‌سر می‌گذارد.
بدین سبب مامون چرخش در سیاست را آغاز کرد. او در سال ۲۰۳ هـ .ق یعنی دو سال پس از دعوت امام رضا(ع) به خراسان از مرو راهی بغداد شد تا به عباسیان بفهماند که هنوز دل در گرو شهر هزار و یک شب دارد، اما بغداد مامون را بی‌ایرانیان و بی‌امام شیعیان می‌خواست . پس از ابتدا در میانه راه
«فضل بن سهل سرخسی» وزیر ایرانی و با کفایت خود را در حمام به قتل رساند تا راه را بر نفوذ بیشتر ایرانیان ببندد. آنگاه در سناباد توس ولیعهد خویش را مسموم ساخت تا ثابت کند که از سنت خلفای عباسی در دشمنی با امامان شیعه عدول نکرده است!
علی بن موسی‌الرضا(ع) در آخرین روز از ماه صفر سال ۲۰۳ هـ .ق تنها و غریب چشم از جهان فروبست تا جسمش در خراسان بماند و این سرزمین بلند آوازه را برای همیشه قلب تپنده تشیع سازد. او برای ایرانیان نه فقط امام شیعیان که سلطان خراسان و ضامن آهوان است. افزون بر دوازده قرن است که ایرانیان همچون آهوان رمیده از مکر صیاد زمانه به حریم او پناه می‌‌آورند و او سلطانی است که همه را در سایه حمایت خویش می‌گیرد.

وبگردی
نفت‌کش در تهران منفجر شده بود!
نفت‌کش در تهران منفجر شده بود! - شرکتی که یک‌شبه می‌توان آن را در اوج تحریم به استاد پیر و از نفس افتاده ترافیک رییس دولت قبل سپرد و بعد از آن، ناگهان در آزمون و خطایی دیگر به جوانی میدان داد.
دماوند،بزرگترین کشتی جنگی ایران در حال از دست رفتن است!
دماوند،بزرگترین کشتی جنگی ایران در حال از دست رفتن است! - دو هفته پس از بروز حادثه برای ناوچه دماوند بزرگترین کشتی جنگی ایران در دریای خزر، رسانه‌های روسیه با تفسیر تصاویر منتشر شده اخیر از وضعیت این شناور مدعی شده‌اند که بخش‌های زیادی از دماوند که سه سال پیش به ناوگان شمال نیروی دریایی ایران اضافه شده به زیر آب رفته و شکستگی آشکاری در قسمت پد بالگرد آن مشاهده می‌شود.
افشای راز یک ازدواج عجیب!
افشای راز یک ازدواج عجیب! - دو سال بعد، اخبار رابطه عاشقانه همسرش با یک نوجوان، مانند یک سیلی بر صورت اوزیر بود. بویژه آنکه، دخترشان لورنس، همکلاسی ماکرون بود.
تصاویر: ضرب و شتم چند روحانی توسط جوانی در قم
تصاویر: ضرب و شتم چند روحانی توسط جوانی در قم - یک جوان در حوالی چهارراه بیمارستان قم به چند روحانی حمله کرد و دو تن از آنها را زخمی کرد به گفته شاهدان ضارب یک خودرو را نیز به آتش کشید و متواری شد.
فیلم دیدنی از لحظه دستگیری باند سارقان مسلح/ شلیک پلیس به سمت سارقان
فیلم دیدنی از لحظه دستگیری باند سارقان مسلح/ شلیک پلیس به سمت سارقان - باند چهار نفره سارقان مسلح که قصد داشتند امروز از یک طلافروشی در یافت‌آباد سرقت کنند، ساعت 10 صبح امروز در یک عملیات غافلگیرانه توسط ماموران پلیس دستگیر شدند.
فیلم/ افشای پشت پرده کاسبی با خون ایرانیان
فیلم/ افشای پشت پرده کاسبی با خون ایرانیان - رئیس سازمان انتقال خون و مسئول سابق امور کارکنان شرکت پالایش و پژوهش خون با حضور مقابل دوربین فارس از برخی تخلفات در زمینه پلاسمای خون پرده برداشتند.
سلطان حاشیه از عکس مادرزنش رونمایی کرد!
سلطان حاشیه از عکس مادرزنش رونمایی کرد! - محسن افشانی بازیگر سینما و تلویزیون از جدیدترین عکس حاشیه ای خود با مادر زنش رونمایی کرد.
عباس عبدی به سردارسلیمانی : جانفشانی‌ها تبدیل به سرمایه ملی نشده‌اند
عباس عبدی به سردارسلیمانی : جانفشانی‌ها تبدیل به سرمایه ملی نشده‌اند - یکی از موارد پیش‌آمده در این اعتراضات آتش‌زدن پرچم کشور بود که واکنش و تاسف بسیاری را برانگیخت؛ به طوری که مقام رهبری نیز به آن اشاره کردند. در آخرین واکنش‌ها...
ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس
ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس - 38 شرکت که جزء بزرگترین کارتل های اقتصادی کشور هستند، متعلق به آستان قدس است. بنابراین آستان قدس کنونی، آستان قدسی نیست که حضرت امام در نامه خود از آن سخن گفته‌اند.
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها - به‌جز وزارت ارشاد، هیچ‌یک از این 40 ارگان و نهاد در قبال میلیاردها تومان بودجه‌هایی که دریافت می‌دارند پاسخگو نبوده نیستند.
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار - ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی»
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی» - علی ربیعی وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی در گفت‌وگوی تلفنی با خانواده یکی از خدمه نفتکش «سانچی» اظهار همدردی کرد.
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی - توقف عملیات خنک سازی و مهار آتش در شب گذشته، موجب رسیدن آتش به مخازن سمت چپ کشتی و انفجارهای شدید صبح امروز شد که در نهایت پس از چند ساعت به غرق شدن کامل نفتکش ایرانی انجامید.
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت - رسانه های مطرح یونانی با انتشار تصاویری از رابطه عاطفی ملی پوش ایرانی باشگاه المپیاکوس با یک میلیاردر یونانی - آمریکایی پرده برداشتند و مدعی شدند این دو تصمیم خود را برای ازدواج قطعی کرده اند.
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟ - بخشی از تکثر مسئولیت های بعضی چهره‌های سیاسی به بی‌اعتمادی نظام به افراد کارآمد برمی‌گردد و علت دیگر این موضوع، اعتماد غیرمعقول به این افراد است. با این حال این افراد هرچقدر هم که توانمند باشند، از نظر روان شناسی و انسان شناسی در بخشی از مسئولیت های خود ناموفقند.
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود!
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود! - فیلم - حسین عطایی ۱۰ سال دارد و در حوزه طراحی مفهومی خودرو فعالیت می کند. او ۶ اختراع ثبت شده دارد، مدرسه نمی رود و از دو شرکت تسلا و ولوو دعوت به همکاری شده است. او مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه است. گفتگوی رضا رشیدپور با نابغه ١٠ساله طراحی خودرو را اینجا ببینید.
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت !
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت ! - تست برخورد جلوی خودرو با سرعت 50 کیلومتر در ساعت برای سمند TU5 ، توسط یکی از سازمانهای معتبر ارزیابی خودرو در انگلستان صورت گرفت.
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه - این فیلم حواشی زیادی را در فضای مجازی به همراه داشته است.
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم - اولین قسمت از برنامه هاردتاک کاکتوس را با صحبت های جذاب نیوشا ضیغمی در مورد خانواده و همسرش ، ماجرای صحبت های جنجالی یک هواپیما ، 8 سال احمدی نژاد و ...
    پربازدیدها