پنج شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ / Thursday, 22 March, 2018

نحوه خرید و فروش سهام


نحوه خرید و فروش سهام
هر فردی که برای اولین بار می‌خواهد در بورس سرمایه‌گذاری و مشارکت نماید، با همراه داشتن مدارک لازم (کارت شناسائی معتبر، کپی شناسنامه) به یکی از کارگزاران رسمی بورس اوراق بهادار مراجعه نماید و با پر کردن فرم مربوطه نسبت به دریافت کد سهامداری اقدام نماید.
▪ کد سهامداری
کدی به سهامداران حقیقی و حقوقی از طرف بورس تعلق می‌گیرد تا در هنگام خرید و فروش سهام از آن در بورس استفاده شود. این کد متشکل از سه حرف اول نام خانوادگی یا شرکت و چند عدد است.
▪ انتخاب کارگزار
پس از دریافت کد سهامداری شخص می‌تواند در هر یک از کارگزاری‌های مجاز نسبت به خرید و فروش سهام اقدام نماید و هیچ محدودیتی از نظر انتخاب کارگزار وجود ندارد. فرد سرمایه‌گذار می‌تواند با انتخاب کارگزار دقیق و متعهد که در اجرای عملیات صالح و متخصص باشد به کاهش ریسک سرمایه‌گذاری خود کمک نماید و حتی با بهره‌گیری از تجارب آنها، بازده بیشتری به‌دست آورد.
▪ وکالتنامه
افراد باید بدانند که هیچ‌کس به‌جز شخص سهامدار حق خرید و فروش سهام دیگری حتی بستگان درجه اول را ندارد. به همین ترتیب حق هیچ‌گونه برداشت مالی از حساب افراد به شخص دیگری واگذار نمی‌شود مگر آن‌که این اقدام با طی مراحل قانونی و اخذ وکالتنامه و تأییدیه اداره حقوقی سازمان بورس اوراق بهادار همراه شود.
▪ دستور خرید و فروش
شخص برای خرید هر سهم می‌تواند با واریز وجه مورد نیاز به حساب کارگزار و با پرکردن فرم مربوطه با ذکر مشخصات (نام شرکت، تعداد سهام، مبلغ سرمایه‌گذاری، تعیین قیمت سهام، حق تقدم) نسبت به خرید سهام دلخواه اقدام نماید. در هنگام پر کردن فرم، متقاضی می‌تواند برای خرید سهام دلخواه سقف قیمت مشخصی را اعلام نماید که کارگزار حق خرید بالاتر از آن قیمت را ندارد و یا این‌که دست کارگزار را برای خرید در هر قیمت ممکن باز بگذارد.
به همین ترتیب شخص برای فروش سهام خود با در دست داشتن برگه سهام (سپرده) و پر کردن فرم مربوطه در کارگزاری می‌تواند نسبت به فروش سهام اقدام نماید و باز هم می‌تواند برای کارگزار حداقل قیمت فروش را مشخص نماید که کارگزار حق فروش در قیمت‌های کمتر را ندارد و یا این‌که فروش را با صلاحدید کارگزار و در هر قیمت ممکن انجام دهد.
▪ فروش حق تقدم یا تبدیل به سهم
برای فروش حق تقدم سهام یک شرکت باید به روش فوق عمل نمود با این فرق که این دفعه باید به‌جای برگه سپرده حق تقدم را که از شرکت‌ برای سهامدار ارسال شده است به کارگزاری تسلیم نمود و هم‌چنین در فرم دستور فروش باید قید حق تقدم را پیش از نام سهم ذکر نمود. در صورت تمایل سهامدار به تبدیل شدن حق تقدم به سهام عادی، سهامدار باید فرم ارسالی از شرکت مذکور را تکمیل و وجه آن را به شرکت مورد نظر واریز نماید تا پس از طی مهلت قانونی و مراحل اداری و ثبت افزایش سرمایه، برگه سهام به ایشان تحویل گردد.
▪ حداقل مدت انتظار برای دریافت وجه فروش سهام
حداقل مدت انتظار برای دریافت وجه فروش سهام سه روز کاری پس از تاریخ فروش سهام است و قبل از آن هیچ پولی در حساب بستانکار شما منظور نمی‌گردد.
▪ دریافت سود سهام
دریافت سود سهام فقط از طریق شخص سهامدار یا وکیل قانونی وی با در دست داشتن اصل مدارک هویت یا وکالت در تاریخ و مکان اعلام شده شرکت در آگهی‌های رسمی (روزنامه رسمی) امکان‌پذیر است.
▪ کد معاملاتی گروهی
شناسه‌ای است که برای ورود سفارش‌های خرید یا فروش گروهی برای هر شرکت کارگزاری در سامانه معاملات تعریف شده است. این شناسه می‌تواند به‌صورت حرف، عدد و یا ترکیبی باشد.
▪ خرید گروهی (د.د.د)
خرید اوراق بهادار توسط کارگزار با کد معین (کد معاملات گروهی) و تخصیص آن به مشتریان را خرید گروهی می‌نامند.
این روش هم اکنون در بورس ایران بسیار مورد استفاده قرار گرفته است این در حالی است که در سایر بورس‌های معتبر دنیا اصلاً چنین روشی وجود ندارد.
▪ نماد معاملاتی
شناسه‌ای است که برای هر یک از اوراق بهادار به‌صورت منحصر به فرد در سامانه معاملات تعریف شده است. این شناسه می‌تواند به‌صورت حرف، عدد و یا ترکیبی باشد.
در بورس تهران هر صنعت یک نماد خاص دارد یعنی نماد هر سهمی که در این صنعت جای دارد با یک حرف خاص شروع می‌شود.
ـ بانک‌ها، مؤسسات اعتباری، لیزینیگ با نماد ”و“
ـ حمل و نقل با نماد ”ح“
ـ فلزات اساسی ”ف“
ـ کانی‌های فلزی ”ک“
به‌طور مثال نماد شرکت داده‌پردازی ایران که در گروه رایانه قرار دارد ”مداران“ است.
▪ سامانه معاملاتی
سامانه رایانه‌ای است که دریافت سفارش‌های خرید و فروش، تطبیق سفارشات و در نهایت انجام معاملات توسط آن انجام می‌شود.
▪ جلسه رسمی معاملاتی
ساعاتی پیوسته از یک نشست کاری است که معاملات اوراق بهادار در این ساعات انجام می‌پذیرد. سازمان می‌تواند در یک شبانه‌روز بیش از یک نشست رسمی معاملاتی داشته باشد. هم اکنون ساعت رسمی معاملات از ۹ صبح الی ۱۳:۳۰ ظهر هر روز است و از ساعت ۸:۳۰ تا ساعت ۹ صبح کارگزاران فرصت دارند دستورهای خرید و فروش خود را وارد سامانه معاملاتی نمایند.
▪ تابلوی بورس: تابلوئی است که برای ارائه اطلاعات طبقه‌بندی شده اوراق بهادار به کار می‌رود از قبیل تابلوی اصلی و فرعی؛ تابلوی اوراق مشارکت دولتی و اوراق مشارکت شرکت‌ها.
▪ حراج: سازوکار برای داد و ستد اوراق بهادار بر پایه انطباق سفارش‌های خرید و فروش مشتریان با در نظر گرفتن اولویت قیمت و زمان است.
▪ عرضه: عبارت است از اعلام آمادگی برای فروش اوراق بهادار از طرف کارگزار فروشنده.
▪ تقاضا: عبارت است از اعلام آمادیگ خرید اوراق بهادار از طرف کارگزار خریدار.
▪ صف خرید: تجمع دستورهای خرید به روی بالاترین نرخ مجاز طی یک جلسه معاملاتی را صف خرید می‌نامند.
▪ صف فروش: تجمع دستورهای فروش بر روی پائین‌ترین نرخ مجاز طی یک جلسه معاملاتی را صف فروش می‌نامند.
▪ قیمت آغازین: قیمتی است که در شروع جلسه رسمی معاملاتی برای هر ورقه بهادار در تابلو بورس اعلام می‌شود.
▪ قیمت پایانی: قیمتی است که در پایان جلسه رسمی معاملاتی برای هر ورقه بهادار در تابلو بورس اعلام می‌شود.
▪ دامنه نوسان قیمت: پائین‌ترین تا بالاترین قیمتی است که در آن دامنه؛ طی یک یا چند جلسه رسمی معاملاتی بورس؛ قیمت می‌توان نوسان داشته باشد.
▪ توقف نماد: توقف معاملات هر یک از انواع اوراق بهادار طی دوره معین طبق دستورالعمل مربوطه است.
▪ بازگشائی نماد: اجازه انجام معامله به روی یک نماد پس از یک دوره توقف را بازگشائی نماد می‌نامند.
▪ معامله بلوک: معاملاتی است که در آن قواعد مربوط به محدودیت‌ حجمی و محدودیت قیمتی رعایت نمی‌شود.
▪ معاملات دوطرفه: معاملاتی است که در آن کارگزار هم‌زمان نقش کارگزار خریدار و فروشنده را دارد.
▪ معاملات چرخشی: معاملاتی که با تکمیل چرخه آن ظرف یک جلسه معاملاتی؛ وضعیت مالکیت طرفین تغییری نمی‌کند.
▪ معاملات عمده: معاملاتی است که تعداد سهام مورد معامله از درصد معینی از کل سهام شرکت، یا حجم آن طی دوره معین و یا حجم معاملات کل بازار طی مدت معین بیشتر نباشد.

امیرحسین اسماعیل‌پور

منبع : ماهنامه اقتصاد خانواده

مطالب مرتبط

بازار گردان

بازار گردان
حدود یک سال است که ضرورت وجود بازار گردان در بورس تهران احساس شده است و عملیات بازارگردانی برای برخی از شرکت‌ها در بورس تهران صورت می‌گیرد. هر چند بازارگردانان بورس تهران ساختاری متفاوت از استانداردهای متعارف شرکت‌های بازارگردانی بورس‌های بزرگ دنیا دارند، اما فعالیت غیرحرفه‌ای آنها تا حدودی توانسته است دامنه نوسان قیمت را در برخی شرکت‌ها کنترل کند.
در این نوشتار ضمن بررسی مختصر عملکرد بازارگردانان، به بررسی دلایلی که وجود چنین نهادهائی را ضروری می‌سازد توجه شده است.
● بازارگردان کیست
بازارگردانی یک فعالیت تخصصی است. بازارگردانان، مؤسسات و نهادهائی هستند که مسئولیت تنظیم نوسانات قیمت و رساندن آن به سطح واقعی و نیز و کنترل ریسک شرکت را در موقع بحرانی بر عهده دارند. هر چند بقای بازارگردانان به کسب سود بستگی دارد و کسب سود نیز برای این مؤسسات، تنها از طریق خرید و فروش دارائی‌های مالی امکان‌پذیر است، اما ماهیت و هدف اصلی بازارگردانی نه کسب سود، بلکه کاهش دامنه نوسانات قیمت و در واقع کنترل ریسک سهام، حفظ نقدشوندگی سهام و تنظیم جریان عرضه و تقاضای سهم در بازار است. طبیعی است پرداختن به اموری چنین تخصصی نیازمند بازارگردانان در چارچوب قانون و اختیارات خود با ارائه پیشنهاد قیمت، نقدینگی بازار را تضمین می‌کنند و سهامداران قادر خواهند بود که به راحتی طبق چنین اختیاراتی و یا خارج از آن به دادوستد سهام خود بپردازند.
لازم به ذکر است مؤسسات و نهادهائی که فعالیت بازارگردانی انجام می‌دهند، عموماً نهادهای مستقلی هستند که بنا بر تخصص و اندازه‌شان بازارگردانی شرکت‌ها را بر عهده می‌گیرند و یا برای بازارگردانی انتخاب می‌شوند. همچنین برای پذیرفتن سهام شرکت‌های جدید که وارد بورس می‌شوند و یا فروش حق تقدم شرکت‌هائی که از طریق صرفه سهام افزایش سرمایه می‌دهند از بازارگردانان استفاده می‌شود.
● هدف‌های بازارگردانی در بورس تهران
بیش از یک سال است که بحث بازارگردانی در بورس ایران مطرح شده است و فعالیت بازارگردانی برای برخی از شرکت‌ها در حال انجام است. پس از رشد ۱۲۷ درصدی شاخص بورس در سال ۱۳۸۲، که بیشتر کارشناسان حرفه‌ای بازار را به وحشت انداخت و ابزارهای زیادی برای مهار این رشد و کاهش تا حد ممکن دامنه نوسان قیمت‌ها به‌کار گرفته شد، ضرورت وجود نهادهائی به‌عنوان بازارگردان برای شرکت‌های خاص مطرح گردید. در واقع ضرورت تشکیل این نهادها را در بازار ایران باید در کنترل و ایجاد چسبندگی قیمت سهام در روند نزولی بازار و حفظ نقدشوندگی سهام جست‌وجو کرد. در نتیجه انتظار سازمان بورس از بازارگردانان این بود که به پرسش‌های زیر پاسخ دهند:
۱. آیا بازارگردان توانسته است سهام را متعادل کند و بدون وجود صف، وضعیت عرضه و تقاضای متعادلی را مستقر سازد؟
۲. آیا بازارگردان توانسته دامنه نوسان قیمت را محدود و قیمت‌های عرضه و تقاضا را نزدیک به‌هم در سامانه معاملات ارائه کند؟
۳. آیا بازارگردان توانسته قدرت نقدشوندگی سهام را حفظ و دامنه نقدشوندگی را به بخش بیشتری از متقاضیان سرمایه‌گذاری گسترش دهد؟
● عملکرد بازارگردانان در بورس ایران
هر چند اهدافی که برای بازارگردانان تعیین شده، بسیار مطلوب است، اما بازارگردانان در عمل در جهت حفظ قدرت نقدشوندگی سهام گام برداشتند و در واقع با توجه به توان خود برای مهار ریزش قیمت سهام و حفظ ارزش شرکت کوشیدند. در خور تأمل اینکه آنان به‌عنوان نهادی مستقل، و به‌دلیل جو حاکم بر بازار، زیان مالی فراوانی بر آنان وارد شد. اما پرسش مهم آن است که آیا فعالیت بازارگردانان توانسته است ارزش شرکت‌ها را در سطح قیمت ذاتی حفظ و یا دامنه نوسانات قیمت را کنترل کند؟ برای مثال بازارگردان شرکت سرمایه‌گذاری غدیر به‌دلیل فعالیت بازارگردانی این شرکت در اسفند ۱۳۸۳ بیش از ۵۰ میلیون تومان زیان متحمل شد، با این وجود نتوانست قدرت نقدشوندگی سهم را حفظ کند و در عمل تنها دامنه نوسان قیمت را تا حدودی کنترل کرد. این در حالی است که حفظ ارزش شرکت در سطح موردنظر ارزشی به مراتب بیشتر از ۵۰ میلیون تومان برای سهامداران و بازار داشت. این امر از تفاوت عملکرد در سطح خرد و کلان حکایت می‌کند.
در سال ۸۲، رشد ۸۵ درصدی شاخص کل در کمتر از پنج ماه، کارشناسان بورس را بر آن داشت تا سیاست جدیدی را برای کنترل قیمت سهم به‌کار گیرند. سیاست حجم مبنا تا حدودی نقش بازارگردانان را در بازار بازی کرد و دامنه نوسان قیمت‌ها را کاهش داد. به بیان دقیق‌تر تا حدودی جلوی شکل‌گیری روندها افرازطی سهام را گرفت. اما جو روانی منفی شکل گرفته در بازار در ماه‌های بعد به‌قدری وسعت یافت که حتی سیاست حجم مبنا نیز نتوانست مانع ریزش قیمت‌ها و شاخص‌ شود. این امر نیز نه تنها معلول عملکرد بازار در دوره قبل بود، بلکه نتیجه افزایش ریسک‌های سیاسی - اقتصادی موجود در کشور، و عمدتاً مسائل در ارتباط با انرژی هسته‌ای، بود.
هر چند بازارگردانان توانستند تا حدودی نوسان قیمت شرکت‌های موردنظر را کنترل کنند و مانع ریزش قیمت سهام شوند، اما در مجموع شاخص بورس همچنان روند نزولی خود را ادامه داد و کاری از دست بازارگردانان ساخته نبود. در واقع بازارگردانی در سطح خرد توانست ریسک شرکت را کاهش داده، نقدشوندگی آن را حفظ کند، اما در سطح کلان تغییری در ساختار معاملاتی بازار ایجاد نکرد و همچنان ریسک معاملات در بازار بالا ماند. نقدشوندگی کل بازار نیز نسبت به دوره‌های قبل به مراتب کاهش یافت. برای نمونه زمانی‌که بازارگردانی برای شرکت سرمایه‌گذاری غدیر آغاز گشت تا حدودی توانست قیمت سهم را در سطح معینی تثبیت کند. البته نقدشوندگی سهم بسیار کاهش یافته بود و تنها خریدار آن همان بازارگردان بود، اما ریسک حاصل از نوسان قیمت به‌خوبی توسط بازارگردان کنترل شد.تقریباً همین نتیجه درباره بیشتر شرکت‌هائی که بازارگردانی درباره سهام آنها صورت گرفت. صادق بود در واقع آنها تنها توانستند ارزش شرکت را در سطح معینی حفظ کنند، گرچه قدرت نقدشوندگی شرکت‌ها بسیار کاهش یافت.
اما در سطح کلان بازار شاید نتوان حتی با بررسی روند شاخص کل از ابتدای سال ۱۳۷۱ تا آبان ۱۳۸۴ و نیز محاسبه ریسک بازار ارزیابی درستی از عملکرد بازارگردانان به‌دست آورد. برای روشن شدن موضوع شاید بهتر باشد روند بازار را از ابتدای سال ۷۱ تاکنون به دو دوره تقسیم کرد:
بخش اول، از ابتدای سال ۱۳۷۱ تا پایان سال ۱۳۸۱
بخش دوم، از ابتدای سال ۱۳۸۲ تاکنون (آبان ۱۳۸۴)
ریسک بازار در ۱۱ سال دوره اول برابر ۵،۱۳۳۲ واحد بود، اما از ابتدای سال ۱۳۸۲ تاکنون، یعنی ظرف ۳۲ ماه گذشته، برابر ۸،۲۳۲۵ واحد بود. به بیان دیگر ریسک بازار از سال ۱۳۸۲ تاکنون تقریباً دو برابر ریسک بازار در ۱۱ سال قبل از ۱۳۸۲ است. همان‌طور که می‌دانیم بازارگردانی درباره شرکت‌های بزرگ و شرکت‌های پیشرو، که تأثیری به‌سزا بر شاخص بازار داشتند، انجام شد، اما در عمل نتوانست مانع روند منفی شاخص شود، تا حدودی ریسک کلان بازار را کاهش دهد و یا قدرت نقدشوندگی بازار را حفظ کند.
آزادسازی بازار از سال ۸۲، تا حدودی سبب افزایش ریسک بازار شد؛ که امری طبیعی است، اما افزایش ریسک سرمایه‌گذاری در یک سال اخیر شاید ارتباط زیادی با عوامل داخلی بورس نداشته باشد و بیشتر معلول عوامل بیرونی از جمله مسائل مربوط به انرژی هسته‌ای و تا حدودی انتظارات سهامداران نسبت به دولت جدید باشد.
به هر روی این پرسش را باید مطرح ساخت که چرا فعالیت بیشتر بازارگردانان در بازار ایران با زیان همراه بوده است؟ شاید اگر فعالیت بازارگردانان در دوره رونق و رشد بازار همسان با دوره رکود و کاهش قیمت‌ها بود آنان متحمل چنین زیانی نمی‌شدند. به بیان دیگر، کنترل تقاضای سهام و عطش خریداران در دوره رونق با عرضه مداوم سهم توسط بازارگردانان و جلوگیری از سفته‌بازی عده‌ای خاص و حفظ ارزش شرکت در محدوده مشخصی از ارزش ذاتی آن، نه تنها بازارگردانان را از سود بهره‌مند می‌ساخت، بلکه با مهار رشد حبابی قیمت‌ها از ریسک شرکت می‌کاست. حاصل این فرآیند نیز در شکل کنترل عرضه سهام و از بین بردن صف‌های فروش، و مهار نوسان قیمت در دامنه محدودتر به‌هنگام رکود و شکل‌گیری جو منفی در بازار بروز می‌کردو هزینه کمتری را به بازارگردانان تحمیل می‌کرد.
عملاً در ایران ضرورت وجود بازارگردانان زمانی احساس شد که بازار در رکود قرار داشت و روند نزولی بر شاخص و قیمت‌ها حاکم بود.
● نتیجه‌گیری
همچنان که بیان شد مؤسسات بازارگردانی توسط افراد متخصص و تحلیلگران بازار اداره می‌شوند. افزون بر این، بازارگردانی نیازمند حجم معینی سرمایه و سهام برای فعالیت است. در بازار ایران مؤسسه بازارگردان، مادر و یا زیرمجموعه شرکت موردنظر است که برای حمایت از سهام و حفظ ارزش بازاری آن اقدام به بازارگردانی می‌کند.
با توجه به ساختار بورس ایران و درصد پائین سهام شناور آزاد اکثر شرکت‌های پذیرفته‌شده، کنترل و هدایت سهام چنین شرکت‌هائی به آسانی امکان‌پذیر عملکرد دوره‌های قبل نیز گواه همین مطلب است. شاید بتوان ادعا کرد در صورت وجود نقدینگی کافی خود شرکت‌ها قادر هستند در شرایط بحرانی دامنه نوسان قیمت را کنترل کنند و مانع روند نزولی سهام شوند. در چنان شرایطی دیگر نیازی به بازارگردان در بازار نیست.
اما برخی تغییرات ساختاری شکل گرفته در بازار تهران در سال‌های اخیر، از جمله گسترش بورس‌های منطقه‌ای و ورود سهامداران جدید و طبعاً ناآزموده - به بازار، افزایش توقع سهامداران به‌دلیل عملکرد بورس در سال ۸۲، فقدان تحلیلگران و مشاوران قوی در بازار، هدایت روند قیمت‌ها توسط افراد پیشرو و... حضور بازارگردانان حرفه‌ای، مستقل و کارآ را ضروری می‌سازد. این حضور به حفظ و کنترل ارزش شرکت در محدوده قیمت ذاتی آن و کاهش ریسک بازار کمک شایانی خواهد کرد. با این وجود آیا بازارگردانان در ایران از افراد متخصصی برخوردار هستند؟ آیا رفتاری حرفه‌ای و مستقل در بازار دارند؟ و آیا توانسته‌اند ارزش سهام را در سطح واقعی آن حفظ کنند؟ شاید بهتر آن باشد که پاسخ این پرسش‌ها را از زیان بازارگردانان شنید.

علینقی رفیعی امام

وبگردی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی - برنامه دورهمی ( 29 اسفند 1396 ) - گفتگو جذاب و تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
۱۰۰ عکس منتخب ایسنا در سال ۹۶
۱۰۰ عکس منتخب ایسنا در سال ۹۶ - عکس منتخب خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) چکیده‌ای بسیار مختصر از ثمره یک سال تلاش عکاسان این خبرگزاری در سراسر کشور است؛ تلاشی که برای انتقال بهتر اخبار و رویدادها و همچنین انعکاس معضلات و مشکلات جامعه به کار بسته شد. در پروسه انتخاب این ۱۰۰ عکس، چالش بزرگ، در واقع همان «انتخاب» بود.
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
	دستور پخت دمپختک به همراه نکات طلایی | ستاره
دستور پخت دمپختک، بسیار ساده و راحت است و از آنجا که طرفداران زیادی دارد در این خبر روش پخت این غذا به همراه نکات طلایی آن را ارائه می دهیم.