شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ / Saturday, 20 October, 2018

لارس و دختر واقعی ‏ (Lars and The Real Girl)


لارس و دختر واقعی ‏ (Lars and The Real Girl)
▪ کارگردان: کریگ گیلسپای
▪ فیلمنامه: نانسی اولیور
▪ موسیقی: دیوید تورن
▪ مدیر فیلمبرداری: آدام کیمل
▪ تدوین: تاتیانا اس. ‏ریگل
▪ طراح صحنه: ارویندر گره وال
▪ بازیگران: رایان گازلینگ (لارس لیندستروم)، امیلی مورتیمر (کارین)، پل ‏اشنایدر (گاس)، پاتریشیا کلارکسون (داگمار)، کلی گارنر (مارگو)، نانسی بیتی (خانم گرونر) و کارن رابینسون (سیندی)
▪ مدت فیلم: ۱۰۶ دقیقه
▪ محصول ۲۰۰۷ کانادا
▪ داستان فیلم
لارس، جوانی دست و پاچلفتی، مؤدب و به‌شدت خجالتی، او سرانجام موفق می‌‏شود نامزد رؤیاهایش را به خانه‌یی که در آن همراه با برادر و زن برادرش زندگی می‌کند بیاورد؛ اما مشکل ‏این‌جاست که این نامزد واقعی نیست بلکه عروسک پلاستیکی است که لارس آن را از طریق اینترنت خریداری ‏نموده (!) و این ظواهر نیستند که ذهن لارس را به خود مشغول کرده‌، او به دنبال یک رابطه‌ی عمیق احساسی با ‏عروسک است.
زن برادرش از این که می‌بیند لارس با این عروسک همچون انسانی واقعی ‏رفتار می‌کند نگران است؛ برادرش هم فکر می‌کند که لارس دیوانه شده، اما اهالی شهر کوچکی که لارس در آن زندگی می‌کند تصمیم دارند برخلاف آن ‏دو از خیالات پسر خوش‌طینت شهرشان که همیشه او را دوست داشته‌اند حمایت کنند ...
● نقد فیلم
جوان ۲۷ ساله‌یی که توسط پدری بسیار کم‌حرف پرورش‌ یافته و مادرش را نیز در زمان تولد از دست داده، با ‏مشکلات احساسی بزرگی روبه‌رو بوده و از ارتباط با انسان‌ها گریزان است! «لارس» در ‏گاراژی پشت خانه‌ی کودکی‌اش زندگی می‌کند؛ خانه‌یی که اکنون توسط برادر بزرگش و همسر او ‏اشغال شده است. لارس سعی می‌کند که دعوت‌های مداوم این زوج را نادیده بگیرد و زندگی اجتماعی‌اش شامل رفتن ‏به کلیسا و گوش دادن به موسیقی‌های یکی از همکارانش است.
«کریگ گیلسپای» سابقه‌یی طولانی در ساختن آگهی‌های تلویزیونی دارد و چندین بار از سوی ‏اتحادیه‌ی کارگردانان آمریکا برای ساخت آگهی‌های ‏متفاوت نامزد و برنده‌ی ‏جایزه بوده و تحسین‌ شده است. «لارس و دختر واقعی» اولین فیلم اوست که با فاصله‌یی اندک از دومین فیلمش «آقای ‏وودکاک» به نمایش درآمده و در جشنواره‌ی شیکاگو نیز خوش درخشیده است؛ یک درام کمیک و ملایم که با وجود آشنا بودن محتوایش، سوژه‌ی غیرعادی آن می‌تواند فیلم را ‏به اثر هنری ماندگاری تبدیل کند.
گیلسپای در کارگردانی این فیلم سعی نموده به سطح شوخی‌های ساده تنزل نکند و نقاط ضعف انسانی را با لطافت و همراه با شوخی‌های ‏بصری ملایم به تصویر بکشد، درست همان‌طور که گفت‌وگوهای پرمغز «نانسی اولیور» مانع خنده‌یی آشکار می‌شوند.‏
بازی‌ها همه خوب هستند. شخصیت کمیک «رایان گازلینگ» در این نقش که با کارهای گذشته‌اش تفاوت ‏دارد همدردی‌برانگیز است.
«اشنایدر»، «مورتیمر» و «کلارکسون» نیز سه بُعد اثرگذار هستند. در میان نقش‌های جانبی، «نانسی ‏بیتی» به عنوان همسایه‌یی ساده و «کارن رابینسون» در نقش مسئول پذیرش اداره به خوبی ظاهر می‌شوند.


منبع : سورۀ مهر

مطالب مرتبط

کمدی جمع و جور روستایی‌

کمدی جمع و جور روستایی‌
«به ساجانپور خوش آمدید» یک فیلم جمع و جور دلچسب روستایی است که روی تعداد زیادی کاراکتر فوکوس می‌کند که هریک روحیات خاص خود را دارند و به واسطه ارتباط با کاراکتر مرکزی، قصه‌هایش به صورت اپیزودی مطرح می‌شود.
شخصیت اصلی ماجرا جوانی خوش‌قلب به نام ماداف ‌با بازی شریاس تالپاده است که جزو معدود افراد باسواد دهکده کوچک خود است. او نامه‌هایی را که برای اهالی می‌آید می‌خواند و جواب نامه‌ها را برای آنها می‌نویسد. به این ترتیب او از مسائل زندگی همه اهالی ده اطلاع دارد.
او می‌تواند نامه‌ها را با اندکی تغییر و جابه‌جایی بخواند و جواب نامه‌ها را هم آن طور که خودش دوست دارد بنویسد. زمانی که یکی از اهالی ده دوست دوران کودکی ماداف ‌ برای نوشتن نامه نزد او می‌آید، وی تصمیم می‌گیرد در نامه‌های این همسایه دخل و تصرف کند.
خط اصلی قصه فیلم از همین جا شروع و فضاهای طنز و بانمکی در این رابطه خلق می‌شود. در کنار خط اصلی قصه، فیلمنامه به زندگی کاراکترهای فرعی قصه هم نگاهی دارد و در لابه‌لای ماجراهای خود، آنها را هم تعریف می‌کند.
شیام بنگال فیلمساز کهنه‌کار سینمای هند این فیلم را براساس طرح قصه‌ای از خودش کارگردانی کرده است. دیدن این فیلم برای منتقدان هندی با تعجب و شگفتی همراه بود، زیرا بنگال متخصص ساخت فیلم‌های غیرمتعارف و روشنفکرانه است و این اولین بار است که وی دست به ساخت فیلمی تجاری و عامه‌پسند زده است.
نکته جالب این که فیلم در سراسر هند با استقبال خوب تماشاگران روبه‌رو شده است. فیلم‌های قبلی بنگال از آن دسته فیلم‌هایی بوده‌اند که در جشنواره‌های معتبر بین‌المللی با استقبال روبه‌رو شده و جوایز متعددی را برای سازنده‌اش به ارمغان آورده‌اند.
به همین نسبت این فیلم‌ها از سوی تماشاگران عادی سینما مورد استقبال قرار نگرفته‌اند و گیشه سردی داشته‌اند. منتقدان سینمایی به بنگال لقب استاد سینما و فیلمسازی را داده‌اند و نمایش عمومی یک کمدی ساده و مردم‌پسند، از همین رو باعث شگفتی‌شان شده است.
در شرایطی که تماشاگران شهرهای بزرگ دوستدار تماشای فیلم‌هایی با مضامین شهری هستند، استقبالشان از یک کمدی کم‌خرج ‌ که هیچ چهره مشهوری هم در آن بازی ندارد که تمام قصه‌اش در یک روستای کوچک رخ می‌دهد، جای تعجب و شگفتی هم دارد.
این استقبال در شرایطی نصیب فیلم می‌شود که طی فصل گذشته سینماهای هند تعدادی فیلم پر سر و صدا با حضور ستارگان مطرح را نمایش دادند که جملگی در گیشه نمایش شکست تجاری سختی خوردند.
فیلم‌های شیام بنگال تا قبل از این آبرو و اعتبار خیلی خوبی برای سینمای هند در سطح بین‌المللی فراهم کرده بودند. این بار و با فیلم «به ساجانپور خوش آمدید» او اعتبار خوبی برای سینماهای داخل کشور فراهم کرده است.
اگرچه بنگال با این فیلم وارد دنیای سینمای عامه‌پسند و فراگیر کشورش شده، ولی هنوز دیدگاه‌های اجتماعی، سیاسی و فلسفی‌اش را حفظ کرده است. در دل قصه سرگرم‌کننده فیلم، بنگال یک سری بحث‌های اجتماعی و فرهنگی را نیز مطرح می‌کند و این چیزی است که سینمای عامه‌پسند هند، معمولا فاقد آن است.
بحث قدرت همیشه از بحث‌های جدی و متداول در هند بوده است. مردم بیشتر مواقع احزاب سیاسی و قدرتمندان را متهم به سوءاستفاده از قدرت سیاسی می‌کنند حتی احزاب سیاسی هم در این رابطه یکدیگر را متهم می‌کنند. خط اصلی قصه بنگال هم بر همین پایه است.
کاراکتر اصلی فیلم او جوان باسوادی است که می‌تواند با سوءاستفاده از بی‌سوادی مردم دهکده، هر چه دلش می‌خواهد برای آنها بخواند و نامه‌ها را آن طور روخوانی کند که مطابق میل خودش است.
اهالی دهکده هم نمی‌توانند بفهمند او در حال خواندن همان چیزهایی است که در نامه‌ها نوشته شده، یا این که دارد نامه‌هایی دروغین را می‌خواند. البته این کاراکتر از موقعیت ویژه خویش سوءاستفاده نمی‌کند، اما در اولین جایی که پای منافع خودش به میان می‌آید، پایش می‌لغزد و سعی می‌کند با تحریف واقعیت اوضاع را به نفع خودش سر و سامان دهد.
فیلم به ساده‌ترین شکل ممکن یکی از مهم‌ترین بحث‌های کشور هند را در بوته نقد و بررسی قرار می‌دهد. کاراکتر اصلی قصه که یک نامه‌نویس ساده است، نمایش‌دهنده صریح بسیاری از دروغ‌پردازی‌های کاسبکارانه سیاسی در این کشور آسیایی است که نقش آن توسط شریاس تالپاده به بهترین شکلی بازی می‌شود.
سینمای هند در یکی دو سال اخیر گرایش عجیبی به تولید فیلم‌های کمدی پیدا کرده است که بسیاری از آنها با استقبال خوب تماشاگران روبه‌رو شده‌اند.
در این رابطه فیلم‌های آکشی کومار، بازیگر جوان که به تام کروز هند معروف شده مثال‌زدنی هستند، ولی فیلم شیام بنگال هیچ شباهتی به این نوع کمدی‌ها ندارد. «به ساجانپور خوش آمدید»‌ قبل از این که یک کار کمدی باشد، یک اثر طنز است که حرف‌هایی جدی برای گفتن دارد. در حقیقت، این فیلم سبک و سنت کمدی‌سازی را در سینمای هند دگرگون کرده است و نوع تازه‌ای از این ژانر را معرفی می‌کند.
این نکته را درخصوص سازنده فیلم یعنی خود شیام بنگال هم می‌توان گفت. او با فیلمش یک شیام بنگال تازه را معرفی می‌کند که هیچ شباهتی به خودش ندارد. بنگال با «به ساجانپور خوش آمدید» یک خانه‌تکانی اساسی در کارنامه درخشان هنری‌اش انجام داده و سبک فیلمسازی‌اش را دگرگون کرده است.
نکته جالب این که این خانه‌تکانی و دگرگونی در زمانی صورت گرفته که برای تغییر سبک یک فیلمساز خیلی دیرهنگام به نظر می‌رسد. یادمان نرود که بنگال اکنون ۷۳ سال دارد و نزدیک نیم قرن است که در کار فیلمسازی فعالیت می‌کند.
این فیلمساز پیر و کارکشته با «به ساجانپور خوش آمدید» کاری را با موفقیت به انجام رسانده است که بسیاری از فیلمسازان جوان و تازه‌نفس، توانایی انجام درست آن را ندارند.

وبگردی
وضعیت ناگوار زائرین اربعین در ایران
وضعیت ناگوار زائرین اربعین در ایران - زائرانی که از ایران عبور میکنند وضعیت نامناسبی دارند
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟ - فیلم - پدری که در برنامه «فرمول یک» علی ضیا ادعا کرد به خاطر تامین هزینه‌های درمان فرزندش اقدام به فروش کلیه‌اش کرده، مردم را فریب داده است.
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه!
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه! - مثلاً سنت های الهی که در این سند آمده، در کتاب های درس بینش اسلامی دوره دبیرستان هم وجود دارد... واقعاً هزاران جلسه تشکیل داده اند که بدیهیاتی مانند خانواده بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه است، انسان دارای اختیار است، جهان دارای نظام علّی - معلولی است، خداوند رحمان و رحیم است و ... را در سند بازنویسی کنند؟!
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت - صحبتهای کنایه آمیز یک بازرگان با وزیر صنعت
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد - ۱- خب چی میشه ولایتی بجای توصیه به لُنگ پوشی، بملت توصیه کنه تو سعدآباد مالک خونه بشن ویک سومشو وقف کنن؟ ۲- اینجور واینجا صاحبخونه شدن و بعد توجیه وقف، آدمو یادحافظ میندازه: فقیه مدرسه دی مست بود و فتوی داد که می‌حرام، ولی بِه زمالِ اوقاف است
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند - حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند؟مردم نیازی به این توصیه‌هاندارند اگرلازم باشد آن‌قدر شرف دارندکه از خودشان دفاع کنند ولی این دفاع،منحصربه دفاع دربرابر دشمنان خارجی نمی‌شود که باید وضعیت خیلی‌ها رادر داخل هم بررسی کرد.
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید!
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید! - فیلم - حمله فرد متهم در بازار پرنده فروشان اهواز به پلیس آگاهی منجر به درگیری مرگبار شد.
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد - ماجرای عجیب دو منزل مسکونی در همسایگی کاخ سعدآباد و حسین فریدون و نهاد ریاست جمهوری
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+)
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+) - فیلم - به تازگی شخصی در فضای مجازی فیلمی منتشر کرده که مردی ادعا می کند در پارکینگ خانه اش مورد حمله جن ها قرار گرفته است.
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد!
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد! - فیلم - پاول یک توریست اهل چک است که با موتورسیکلتش دنیا را می گردد و یک هفته در ایران اقامت داشته است. ویدئوی سلفی که او در طبیعت ایران از خود و اقدام پسندیده اش منتشر کرده برای همه ایرانیان جای تامل دارد.
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+)
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+) - فیلم - قتل مدل و ملکه زیبایی عراق از روز گذشته سوژه رسانه ها شده و پلیس تحقیقات ویژه ای را برای دستگیر قاتل وی انجام داده است. تصاویر منتشر شده از جنازه غرق در خون وی را در ویدئوی زیر می بینید.
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز - عکس این بنرکه گفته می‌شود نمایشگر تصویری از سربازان رژیم صهیونیستی است طی روزهای اخیر در فضای مجازی دست به دست می‌شد و واکنش‌هایی به همراه داشت.
عکسی آموزنده از سفر نیویورک
عکسی آموزنده از سفر نیویورک - پوشه‌های پُر از برنامه فرانسوی‌ها در برابر دستان خالی تیم ایرانی. به کاغذ ها و پرونده های موجود روبه روی تیم فرانسه دقت کنید!
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.