چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ / Wednesday, 25 April, 2018

لارس و دختر واقعی ‏ (Lars and The Real Girl)


لارس و دختر واقعی ‏ (Lars and The Real Girl)
▪ کارگردان: کریگ گیلسپای
▪ فیلمنامه: نانسی اولیور
▪ موسیقی: دیوید تورن
▪ مدیر فیلمبرداری: آدام کیمل
▪ تدوین: تاتیانا اس. ‏ریگل
▪ طراح صحنه: ارویندر گره وال
▪ بازیگران: رایان گازلینگ (لارس لیندستروم)، امیلی مورتیمر (کارین)، پل ‏اشنایدر (گاس)، پاتریشیا کلارکسون (داگمار)، کلی گارنر (مارگو)، نانسی بیتی (خانم گرونر) و کارن رابینسون (سیندی)
▪ مدت فیلم: ۱۰۶ دقیقه
▪ محصول ۲۰۰۷ کانادا
▪ داستان فیلم
لارس، جوانی دست و پاچلفتی، مؤدب و به‌شدت خجالتی، او سرانجام موفق می‌‏شود نامزد رؤیاهایش را به خانه‌یی که در آن همراه با برادر و زن برادرش زندگی می‌کند بیاورد؛ اما مشکل ‏این‌جاست که این نامزد واقعی نیست بلکه عروسک پلاستیکی است که لارس آن را از طریق اینترنت خریداری ‏نموده (!) و این ظواهر نیستند که ذهن لارس را به خود مشغول کرده‌، او به دنبال یک رابطه‌ی عمیق احساسی با ‏عروسک است.
زن برادرش از این که می‌بیند لارس با این عروسک همچون انسانی واقعی ‏رفتار می‌کند نگران است؛ برادرش هم فکر می‌کند که لارس دیوانه شده، اما اهالی شهر کوچکی که لارس در آن زندگی می‌کند تصمیم دارند برخلاف آن ‏دو از خیالات پسر خوش‌طینت شهرشان که همیشه او را دوست داشته‌اند حمایت کنند ...
● نقد فیلم
جوان ۲۷ ساله‌یی که توسط پدری بسیار کم‌حرف پرورش‌ یافته و مادرش را نیز در زمان تولد از دست داده، با ‏مشکلات احساسی بزرگی روبه‌رو بوده و از ارتباط با انسان‌ها گریزان است! «لارس» در ‏گاراژی پشت خانه‌ی کودکی‌اش زندگی می‌کند؛ خانه‌یی که اکنون توسط برادر بزرگش و همسر او ‏اشغال شده است. لارس سعی می‌کند که دعوت‌های مداوم این زوج را نادیده بگیرد و زندگی اجتماعی‌اش شامل رفتن ‏به کلیسا و گوش دادن به موسیقی‌های یکی از همکارانش است.
«کریگ گیلسپای» سابقه‌یی طولانی در ساختن آگهی‌های تلویزیونی دارد و چندین بار از سوی ‏اتحادیه‌ی کارگردانان آمریکا برای ساخت آگهی‌های ‏متفاوت نامزد و برنده‌ی ‏جایزه بوده و تحسین‌ شده است. «لارس و دختر واقعی» اولین فیلم اوست که با فاصله‌یی اندک از دومین فیلمش «آقای ‏وودکاک» به نمایش درآمده و در جشنواره‌ی شیکاگو نیز خوش درخشیده است؛ یک درام کمیک و ملایم که با وجود آشنا بودن محتوایش، سوژه‌ی غیرعادی آن می‌تواند فیلم را ‏به اثر هنری ماندگاری تبدیل کند.
گیلسپای در کارگردانی این فیلم سعی نموده به سطح شوخی‌های ساده تنزل نکند و نقاط ضعف انسانی را با لطافت و همراه با شوخی‌های ‏بصری ملایم به تصویر بکشد، درست همان‌طور که گفت‌وگوهای پرمغز «نانسی اولیور» مانع خنده‌یی آشکار می‌شوند.‏
بازی‌ها همه خوب هستند. شخصیت کمیک «رایان گازلینگ» در این نقش که با کارهای گذشته‌اش تفاوت ‏دارد همدردی‌برانگیز است.
«اشنایدر»، «مورتیمر» و «کلارکسون» نیز سه بُعد اثرگذار هستند. در میان نقش‌های جانبی، «نانسی ‏بیتی» به عنوان همسایه‌یی ساده و «کارن رابینسون» در نقش مسئول پذیرش اداره به خوبی ظاهر می‌شوند.


منبع : سورۀ مهر

مطالب مرتبط

«حضور»؛ فیلمی موفق در جذب مخاطب

«حضور»؛ فیلمی موفق در جذب مخاطب
«حضور»، یك كمدی سیاه درباره مرد ساده دلی است كه با آدم های ثروتمند مهمی روبه رو می شود كه مسیر زندگی وی را تغییر می دهند. مقایسه این فیلم با سایر آثار مطرح كمدی جهان، «حضور» را در زمره آثار متوسط قرار می دهد. «حضور» به كارگردانی هال اشبی محصول سال ۱۹۷۹ آمریكاست كه در مدت زمان دو ساعت و ۱۰ دقیقه به شیوه رنگی كارگردانی شده است.
● درباره فیلم
سینمایی «حضور» پس از گذشت سال ها از ساخت آن هنوز در جذب تماشاگر موفق است. شیوه ساخت حضور به گونه ای بوده كه به سختی می توان باور كرد این فیلم ۲۰ سال قبل ساخته شده است.
سینمایی «حضور» سرشار از انتقاد از زندگی آمریكایی در عصر تلویزیون است، اما عمدتا به دلیل زمان طولانی اش خسته كننده به نظر می رسد و كار متوسطی محسوب می شود؛ با این حال ملوین داگلاس به خاطر بازی در این فیلم یك جایزه اسكار نصیب خود ساخت و نشان داد كه كارگردان در گرفتن بازی های برجسته از بازیگران فیلم هایش استاد است.
● بازیگران فیلم
سینمایی «حضور»، عمده موفقیتش را مرهون بازی زیبای بازیگران و خصوصا پیتر سلرز است. وی كه سابقه ای طولانی در ایفای نقش در فیلم های كمدی دارد، در سینمایی «حضور»، یكی از بهترین بازی های خود را به ثبت رساند. پیتر سلرز با بازی در «حضور»، كاندیدای جایزه اسكار شد. این در حالیست كه بسیاری بر این اعتقاد بودند كه وی باید جایزه اسكار را به خانه می برد.
سلرز با ایفای نقش در این فیلم كلاسیك، به كارنامه شغلی اش به عنوان بازیگر افسانه ای سینمای كمدی پایان داد اما از آن زمان تا كنون به ندرت كمدینی توانسته است نبوغی را كه وی در حضور به نمایش گذاشت، مجددا تكرار كند. «كمدی خاموش» و «كمدی فیزیكی» كه در «حضور» از سلرز شاهد بودیم، وی را در زمره جذاب ترین كمدین های دنیا قرار می دهد. علاوه بر پیتر سلرز بازیگرانی چون: شرلی مك لین، ملوین داگلاس، جك واردن و ریچارد سبهارت در سینمایی «حضور» به ایفای نقش پرداخته اند.
● داستان فیلم
فیلمنامه «حضور» را جرزی كوزینسكی در ژانر كمدی به نگارش درآورده است. وی كه پیش از نگارش فیلمنامه حضور، نولی با این عنوان را نیز تالیف كرده بود، در سال ۱۹۸۱ كاندیدای دریافت جایزه بافتا شد. داستان حضور درباره «كمپ»، باغبانی فاقد هویت و شناسایی است. او هرگز پایش را از خانه ای كه در آن باغبانی می كرده است بیرون نگذاشته و مهمان خارج برای او تنها از دریچه تلویزیون معنا دارد.
بعد از مرگ صاحبخانه، كمپ به اجبار از خانه بیرون می رود و طی دورانی تا حوادث ریاست جمهوری آمریكا پیش می رود. «حضور» در جشنواره های خارجی و اكران در سینما تاكنون در كشورهایی چون: انگلیس، هلند، آرژانتین، شیلی، سنگاپور، فنلاند،نروژ، سوئد،آلمان و كانادا به اكران عمومی درآمده است. این فیلم در سال ۱۹۸۰ كاندیدای دریافت بهترین بازیگر نقش اول مرد از مراسم آكادمی شد واسكار بهترین بازیگر نقش دوم مرد را دریافت كرد. «حضور» در همین سال در ۶ بخش كاندیدای دریافت جایزه گلدن گلاب شد ودر نهایت توانست جایزه ویژه این جشنواره را در بخش های بهترین بازیگر نقش اول و دوم مرد به خود اختصاص دهد. ساخته هال اشبی همچنین كاندیدای نخل طلای كن بوده است. این فیلم در سال ۱۹۸۱ در چهار بخش نامزد دریافت جایزه بافتا شد.
● درباره فیلمساز
هال اشبی، دوم سپتامبر ۱۹۲۹ در آمریكا متولد شد. وی كه تا چهل سالگی فیلم نساخته بود در یوتا بزرگ شد و شاهد عینی خودكشی پدرش بود. در دهه شصت به لس آنجلس آمد و به دفتر كاریابی مراجعه كرد وخواست كاری در یك فیلم پیدا كند. اشبی بالاخره در استودیو نیورسال شروع به كار كرد. بعدها دستیار تدوین فیلم های نورمن جیسون شد و سرانجام فیلمی پیش آمد كه جیسون در اواسط كار از ساخت آن انصراف داد و اشبی جایش را گرفت.
اشبی در طول حیات ۵۹ ساله اش حدود ۱۵ فیلم را كارگردانی كرد كه از مطرح ترین آنها می توان به آثاری چون: «بازگشت به خانه»، «هارولد و ماد»، «آخرین گروه»، «شامبو» و «قلب های دست دوم» اشاره كرد. آخرین ساخته هال اشبی با نام «سفرجیك» در سال ۱۹۸۸ ساخته شد كه فیلمی تلویویزنی بود.

وبگردی
ماجرای انحصار عربستان بر روغن مایع ایران / تا 100 درصد پالم !
ماجرای انحصار عربستان بر روغن مایع ایران / تا 100 درصد پالم ! - روغن های نباتی را خوب بشناسید. سخنان یک تولید کننده سابق روغن نباتی.
آشغال‌سازها گرفتار خانم مدیر شدند
آشغال‌سازها گرفتار خانم مدیر شدند - رییس سازمان ملی استاندارد ایران مجددا با خودروسازان در ارتباط با رعایت استانداردهای ۸۵‌گانه خودرویی از ابتدای دی‌ماه سال جاری اتمام حجت کرد.
ایران نیاز به مردانی بزرگ و دانشمند دارد / چرا اینهمه انسانهای ...
ایران نیاز به مردانی بزرگ و دانشمند دارد / چرا اینهمه انسانهای ... - مرتضوی هیچ گاه قاضی و حقوق دان نبود و نباید کار قضایی انجام می‌داد. اما این ضعف ماست که چنین فردی در جایگاه بالایی قرار می‌گیرد. شگفتی من از قاضی مرتضوی و رفتار او نیست که چرا خودش را برای اجرای حکم خود به زندان معرفی نکرد. من رفتار او با زهرا کاظمی را دیده بودم.
معنی و مفهوم "به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده"؟
معنی و مفهوم "به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده"؟ - بعد از انقلاب، به واسطه تنیده شدن حکومت و دین بسیاری از پست‌ها و سمت‌های سیاسی با هاله‌ای رو به رو شد که اجازه نمی‌داد صاحب آن منصب مورد نقد قرار بگیرد....
سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر
سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر - سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر از 30 فروردین با حضور فیلم سازانی از ایران و نمایندگانی ازسینمای 78 کشور جهان تا 7 اردیبهشت در پردیس سینمایی «چارسو» برگزار می شود.
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک!
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک! - کتک خوردن دختری که جز التماس دوستانش هیچ فریادرسی ندارد از یک پلیس زن عضو گشت ارشاد که ماموران مرد هم آنها را همراهی می کردند، آنقدر دردناک است که کمتر وجدان بیداری به آن واکنش نشان نداده است.
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس - بازیگر سریال "تعطیلات رویایی" از حمله افراد ناشناس به خود خبر داد. مریم معصومی، بازیگر سینما و تلویزیون مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت.
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت - سعید مرتضوی که در روزهای گذشته خبری از او نبود و حتی سخنگوی دستگاه قضایی گفته بود حکم جلبش صادر شده اما گیرش نیاورده‌اند، به گفته همسرش در تهران است.
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد - «احمد مهران فر» بازيگر نقش «ارسطو عامل» در سريال پايتخت ۵ در اینستاگرام خود از ازدواجش با «مونا فائض پور» خبر داد.
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی - صحبت های جنجالی رییسی پیرامون استفاده روحانی از نام امام رضا در انتخابات
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند!
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند! - محمد غرضی می‌گوید: زمانی که به عنوان وزیر در وزارت حضور یافتم بیش از ۵۰۰ نفر را دیدم نامه‌هایی که از داخل به خارج و از خارج به داخل کشور ارسال می‌شدند را چک می‌کردند و به صورت سه شیفت فعالیت می‌کردند و نامه‌ها را می‌خواندند.
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟ - در قسمت های اخیر سریال پایتخت بازیگر جدیدی به جمع خانواده معمولی پیوسته است؛ نیلوفر رجایی فر نقش الیزابت را در سریال پایتخت ۵ ایفا می کند ؛ این بازیگر با جلب اعتماد سیروس مقدم این فرصت ط بازی در سریال پر طرفدار پایتخت را به دست آورد .
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم - ویدیوهایی از نسیم نجفی اقدم در شبکه های اجتماعی به زبان های انگلیسی و فارسی موجود است که در آن ها وی از حذف ویدیوهای خود توسط یوتیوب شکایت دارد.
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟ - بگذارید اینطور بپرسم: مگر کیروش، مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران عرق نمی‌خورد؟ نمی‌رقصد؟ مگر برانکو و شفر نمازشب می‌خوانند و روزه می‌گیرند و اصولگرا و ارزشی و انقلابی هستند؟!