چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ / Wednesday, 18 July, 2018

برادران مارکس،کمدین‌های خانوادگی


برادران مارکس،کمدین‌های خانوادگی
«آن‌ها قهرمان‌های همه‌ی آدم‌هایی هستند که از دورویی، فخرفروشی و تکبر دیگران رنج برده­اند»: آلن آیلد
برادران مارکس پنج نفر بودند: «چیکو» با نام اصلی «لئونارد» (۱۹۶۱ - ۱۸۸۶)، «هارپو» با نام اصلی «آدولف» (۱۹۶۴ - ۱۸۸۸)، «گروچو» با نام اصلی «جولیوس هنری» (۱۹۷۷ - ۱۸۹۰)، «گومو» با نام اصلی «میلتون» (۱۹۷۷ - ۱۸۹۳) و «زپو» با نام اصلی «هربرت» (۱۹۷۹ - ۱۹۰۱). پدرشان یک خیاط معمولی اهل نیویورک بود و به زحمت خرج این پسران بازیگوش را که با شیطنت­هایشان یک محله را جان به لب کرده بودند، درمی‌آورد. با این حال مادرشان خیلی دوست داشت پسرانش بازیگر از آب دربیایند و مرتب تشویقشان می­کرد. برادران مارکس - این دالتون‌های عالم سینما! - از همان دوران کودکی به هنر علاقه‌ی فراوانی داشتند؛ چیکو پیانیست خوبی بود، هارپو هارپ را خوب می­نواخت و گروچو هم از یازده‌سالگی آوازه­خوان خوبی از آب درآمده بود و در موقعیت‌های مناسب هنرش را در مدرسه نمایش می­داد.
● بی­خیال بازیگری!
در ابتدا همه‌ی برادران به جز زپو در نمایش‌های مختلف ظاهر شدند، اما قبل از ورودشان به برادوی، گومو بازیگری را کنار گذاشت تا حرفه‌ی آبرومندانه­تری برای خودش دست‌و‌پا کند و زپو جای او را پر کرد. شهرت آن‌ها با نمایش «من خواهم گفت او حضور دارد» (۱۹۲۴) آغاز شد و سال بعد با نمایش بسیار موفق «نارگیلما» ادامه یافت و بالاخره اوج کارشان نمایش «بیسکوییت حیوانی» (۱۹۲۸) بود. برادرها در این زمان شهرت خوبی به عنوان کمدین‌های خانوادگی به دست آورده بودند و صدای قهقهه‌ی تماشاگران را تا چند خیابان آن­طرف­تر بلند می­کردند. موفقیتشان باعث شد مورد توجه کمپانی فیلمسازی پارامونت قرار بگیرند. دو فیلم اول آن‌ها بازسازی همان دو نمایش آخرشان، نارگیلما (۱۹۲۹) و بیسکوییت حیوانی (۱۹۳۰) بود. ترکیب گروچو، هارپو، چیکو، زپو و «مارگارت دومونت» (۱۹۶۲ - ۱۸۸۹)، بلافاصله مورد توجه قرار گرفت.
برادران مارکس با تمام کمدین‌های قبل و بعدشان تفاوت داشتند. آن‌ها نه مانند کمدین‌های سینمای اسلپ‌استیک حرکات ماشینی داشتند، نه مانند چاپلین احساساتی بودند و نه مانند کیتون حرکات خارق­العاده انجام می­دادند. آن‌ها با ویژگی‌های خاص خودشان - حرافی­های بی­پایان گروچو که همه را خلع سلاح می‌کند با آن سبیل و ابروان پرپشت و سیگار برگ بر لب، لهجه‌ی ایتالیایی چیکو که کلمات را به شیوه‌ی خاص خودش ادا می­کرد و حرکات فیزیکی هارپو که هیچ شباهتی به حرکات یک انسان لال عادی نداشت و بیش‌تر شبیه شخصیت‌های کارتونی بود - تماشاگران را می­خنداندند. در این بین زپو جایی نداشت، چرا که خیلی زود از برادران جدا شد و به عنوان بچه‌مثبت سینما، نقش مرد خوب خانواده را ایفا کرد، مردی که عاشق می­شود، آواز می­خواند و مثل هر آدم معقولی ازدواج می‌کند، اما به نظر می­رسید سایر برادران اصلاً اهل این دنیا نبودند، به هیچ آرمان و ارزشی وابستگی نداشتند و هیچ چیزی و هیچ کسی هم از دستشان در امان نبود؛ مثلاً در فیلم «فروشگاه» (۱۹۴۰)، مردی به گروچو مراجعه و ادعا می­کند که شش بچه از دوازده‌بچه­اش در فروشگاه گم شده­اند، گروچو بلافاصله با حرافی­های خودش به مرد می‌فهماند که با حقوق او اصولاً نمی­توان دوازده بچه داشت چه برسد که گمشان کرد! حرف زدن سریع، بدون مکث و گیج­کننده‌ی گروچو، به عنوان ویژگی شاخصش، در حقیقت سلاح مؤثر اوست. تماشاگران و شخصیت‌های مقابل او در فیلم همواره نیاز دارند که نفسی تازه کنند تا بفهمند چه بر آن‌ها گذشته است! برای درک آن‌چه گروچو می­گوید، باید تمرکز فراوان، انرژی بی­پایان و اعصابی فولادین داشت به‌خصوص زمانی که با سخنان بی­پایانش، شنونده­اش را در یک دور باطل گرفتار می­کند. تنها کسانی که گرفتار گروچو نمی­شوند، به‌طبع چیکو و هارپو هستند که مغزشان با همان قوانین گروچو کار می­کند.
● شگردهای بازیگری برادران مارکس
یکی از شیوه­های گروچو، بازی­های کلامی و دوپهلو حرف زدن بود. حرف­های او گاهی اوقات به نوعی ضد و نقیض - رد کردن همه‌ی چیزهایی که تا کنون گفته - منتهی می‌شوند. گفت‌وگوهای دو نفره‌ی چیکو و گروچو که بیش‌تر اوقات سرانجام به پوچی، بطالت و بیهوده­گویی صرف می­رسند، از فصل­های به‌یادماندنی تاریخ سینماست. نحوه‌ی ارتباط برقرار کردن هارپو با دیگران هم جالب بود. او برای این کار از روش­های مختلفی مانند نواختن بوق و شیپور، سوت زدن و ... استفاده می‌کرد. حضور چیکو نیز به عنوان مترجم، با لهجه‌ی ایتالیایی مسخره و اشتباهات پایان­ناپذیرش در ادای کلمات و تلفظ لغات، از دیگر ویژگی‌های منحصر به فرد فیلم­های برادران مارکس بود.
اوج سینمایی آن‌ها، در حضور کوتاه‌مدتشان در کمپانی پارامونت اتفاق افتاد که فیلم «سوپ اردک» (۱۹۳۳)، محصول آن دوره است، اما بعد از ترک پارامونت و پیوستن به مترو گلدن مایر، هرگز نتوانستند به کمدی اصلی خودشان بازگردند و مجبور شدند به قواعد و قوانین این کمپانی که در آن زمان بزرگ­ترین استودیوی هالیوود بود، گردن نهند و این چنین بود که روال فیلم­هایشان منطقی­تر شد. آن‌ها دیگر برای انجام هر عملی دلیلی داشتند و از دیوانه­بازی­های مشهورشان خبری نبود؛ مثل صحنه‌یی از فیلم «پرهای اسب» که چیکو تکنوازی پیانویش را شروع می­کند، اما گروچو رو به دوربین از تماشاگران می­خواهد که بیرون بروند و با او سیگاری بکشند؛ یا فیلم «سوپ اردک» که گروچو در نقش رییس‌جمهور تنها به این دلیل مخالف صلح است که پول اجاره‌ی میدان جنگ را از پیش برای یک ماه پرداخت کرده است! در مترو گلدن مایر، فیلم­های برادران مارکس تبدیل به اسلپ‌استیک­هایی با تعقیب و گریزهای فراوان و آغاز و پایان مشخص شد.
● عشق شاد و جدایی
برادران مارکس سرانجام در سال ۱۹۵۰ با فیلم «عشق شاد» از یکدیگر جدا شدند. گروچو از اواسط دهه‌ی ۱۹۴۰ همراه با «باب هوپ»، کمدین معروف، اجرای یک شوی رادیویی موفق را به عهده گرفت. او از سال ۱۹۵۱ یک مسابقه‌ی بسیار محبوب و موفق را هم برای تلویزیون اجرا کرد که چند سالی طول کشید. در سال ۱۹۵۷، برادران مارکس در اپیزودهای جداگانه‌ی فیلمی به نام «داستان بشریت» شرکت کردند. چیکو که در اواخر ساخت فیلم مشکل قلبی پیدا کرده بود، چند سال بعد درگذشت. بعد از مرگ چیکو و هارپو در سال ۱۹۷۲، گروچوی ۸۷ ساله نمایش یک نفره را با نام «یک بعدازظهر» در نیویورک روی صحنه برد. و در همین سال در فستیوال کن از او تقدیر شد.
گروچو مارکس نیز سرانجام در سپتامبر سال ۱۹۷۷ درگذشت و به این ترتیب یکی از طلایی‌ترین دوره‌های سینمای کمدی ناطق به پایان رسید.


منبع : سورۀ مهر

مطالب مرتبط

«حضور»؛ فیلمی موفق در جذب مخاطب

«حضور»؛ فیلمی موفق در جذب مخاطب
«حضور»، یك كمدی سیاه درباره مرد ساده دلی است كه با آدم های ثروتمند مهمی روبه رو می شود كه مسیر زندگی وی را تغییر می دهند. مقایسه این فیلم با سایر آثار مطرح كمدی جهان، «حضور» را در زمره آثار متوسط قرار می دهد. «حضور» به كارگردانی هال اشبی محصول سال ۱۹۷۹ آمریكاست كه در مدت زمان دو ساعت و ۱۰ دقیقه به شیوه رنگی كارگردانی شده است.
● درباره فیلم
سینمایی «حضور» پس از گذشت سال ها از ساخت آن هنوز در جذب تماشاگر موفق است. شیوه ساخت حضور به گونه ای بوده كه به سختی می توان باور كرد این فیلم ۲۰ سال قبل ساخته شده است.
سینمایی «حضور» سرشار از انتقاد از زندگی آمریكایی در عصر تلویزیون است، اما عمدتا به دلیل زمان طولانی اش خسته كننده به نظر می رسد و كار متوسطی محسوب می شود؛ با این حال ملوین داگلاس به خاطر بازی در این فیلم یك جایزه اسكار نصیب خود ساخت و نشان داد كه كارگردان در گرفتن بازی های برجسته از بازیگران فیلم هایش استاد است.
● بازیگران فیلم
سینمایی «حضور»، عمده موفقیتش را مرهون بازی زیبای بازیگران و خصوصا پیتر سلرز است. وی كه سابقه ای طولانی در ایفای نقش در فیلم های كمدی دارد، در سینمایی «حضور»، یكی از بهترین بازی های خود را به ثبت رساند. پیتر سلرز با بازی در «حضور»، كاندیدای جایزه اسكار شد. این در حالیست كه بسیاری بر این اعتقاد بودند كه وی باید جایزه اسكار را به خانه می برد.
سلرز با ایفای نقش در این فیلم كلاسیك، به كارنامه شغلی اش به عنوان بازیگر افسانه ای سینمای كمدی پایان داد اما از آن زمان تا كنون به ندرت كمدینی توانسته است نبوغی را كه وی در حضور به نمایش گذاشت، مجددا تكرار كند. «كمدی خاموش» و «كمدی فیزیكی» كه در «حضور» از سلرز شاهد بودیم، وی را در زمره جذاب ترین كمدین های دنیا قرار می دهد. علاوه بر پیتر سلرز بازیگرانی چون: شرلی مك لین، ملوین داگلاس، جك واردن و ریچارد سبهارت در سینمایی «حضور» به ایفای نقش پرداخته اند.
● داستان فیلم
فیلمنامه «حضور» را جرزی كوزینسكی در ژانر كمدی به نگارش درآورده است. وی كه پیش از نگارش فیلمنامه حضور، نولی با این عنوان را نیز تالیف كرده بود، در سال ۱۹۸۱ كاندیدای دریافت جایزه بافتا شد. داستان حضور درباره «كمپ»، باغبانی فاقد هویت و شناسایی است. او هرگز پایش را از خانه ای كه در آن باغبانی می كرده است بیرون نگذاشته و مهمان خارج برای او تنها از دریچه تلویزیون معنا دارد.
بعد از مرگ صاحبخانه، كمپ به اجبار از خانه بیرون می رود و طی دورانی تا حوادث ریاست جمهوری آمریكا پیش می رود. «حضور» در جشنواره های خارجی و اكران در سینما تاكنون در كشورهایی چون: انگلیس، هلند، آرژانتین، شیلی، سنگاپور، فنلاند،نروژ، سوئد،آلمان و كانادا به اكران عمومی درآمده است. این فیلم در سال ۱۹۸۰ كاندیدای دریافت بهترین بازیگر نقش اول مرد از مراسم آكادمی شد واسكار بهترین بازیگر نقش دوم مرد را دریافت كرد. «حضور» در همین سال در ۶ بخش كاندیدای دریافت جایزه گلدن گلاب شد ودر نهایت توانست جایزه ویژه این جشنواره را در بخش های بهترین بازیگر نقش اول و دوم مرد به خود اختصاص دهد. ساخته هال اشبی همچنین كاندیدای نخل طلای كن بوده است. این فیلم در سال ۱۹۸۱ در چهار بخش نامزد دریافت جایزه بافتا شد.
● درباره فیلمساز
هال اشبی، دوم سپتامبر ۱۹۲۹ در آمریكا متولد شد. وی كه تا چهل سالگی فیلم نساخته بود در یوتا بزرگ شد و شاهد عینی خودكشی پدرش بود. در دهه شصت به لس آنجلس آمد و به دفتر كاریابی مراجعه كرد وخواست كاری در یك فیلم پیدا كند. اشبی بالاخره در استودیو نیورسال شروع به كار كرد. بعدها دستیار تدوین فیلم های نورمن جیسون شد و سرانجام فیلمی پیش آمد كه جیسون در اواسط كار از ساخت آن انصراف داد و اشبی جایش را گرفت.
اشبی در طول حیات ۵۹ ساله اش حدود ۱۵ فیلم را كارگردانی كرد كه از مطرح ترین آنها می توان به آثاری چون: «بازگشت به خانه»، «هارولد و ماد»، «آخرین گروه»، «شامبو» و «قلب های دست دوم» اشاره كرد. آخرین ساخته هال اشبی با نام «سفرجیك» در سال ۱۹۸۸ ساخته شد كه فیلمی تلویویزنی بود.

وبگردی
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
نمایش دستاورد آزادی و دموکراسی
نمایش دستاورد آزادی و دموکراسی - آقای مطهری بازیکنان آفریقایی تیم فرانسه را دیده ولی دورگه‌های تیم ملی خودمان را ندیده!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.
مائده‌ها و دلارهای رانتی
مائده‌ها و دلارهای رانتی - اشارت‌هایی که برخی نکات جالب توجهی دیگری در خصوص آن بیان می‌کنند، مثل مطرح شدن مساله مانتو‌های جلوباز و اشکالی که برخی مسئولان به آن وارد می‌دانند. موضوعی که موجب شد تا بعد از مدت‌های مدید و در شرایطی که بسیاری بر این باورند که شناسایی و مقابله با اخلال گران بازار می‌بایست در اولویت همه امور باشد، گشت‌های ارشاد به خیابان‌ها باز گردند.
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی  ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی !
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی ! - یکی از بحث های جنجالی دکتر فیاض در سال های اخیر اظهار نظر او در مورد وقوع بحران جنسی در ایران بوده است که حالا او معتقد است تبدیل به انقلاب جنسی شده است. با او در این زمینه مصاحبه مفصلی انجام دادیم که به زودی منتشر می شود. بخشی از این مصاحبه که درباره برنامه دورهمی است را تماشا کنید.
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری - وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به نمایش در آغوش کشیدن تیم ملی کروواسی توسط رئیس‌جمهور کشورشان،گفت: ایشان با یک حس مادرانه این کار را انجام داد و این آغوش، جنسی نبود، البته که پخش آن نباید انجام می‌شد.
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟ - سرنوشت فرزند بزرگ حسن روحانی از جمله مواردی است که در سال‌های گذشته بارها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ نیز یکی از وب‌سایت‌های اصولگرا مدعی بود که او به دنبال “شکست عشقی” دست به “خودکشی” زده است. بنا به ادعای برخی از رسانه‌های اصو‌لگرا، فرزند روحانی با کلت کمری پدر خودکشی کرد.
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا - کاربران شبکه های اجتماعی فیلمی را منتشر کرده اند که گفته می شود مربوط به خانه مجلل محمود خاوری در کانادا است. صحت و سقم این قضیه هنوز تایید نشده است.
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟ - احزاب و شخصیت‌ها - زندگی ساده آیت‌الله جنتی گرچه از ویژگی‌های مثبت شخصیت وی است اما نوع نگاهش به عرصه سیاسی و مصداق‌یابی های وی درخصوص افراد انقلابی انتقادهای زیادی را متوجه او می‌کند.
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول - امیرحسین مقصودلو (تتلو) با انتشار عکسی از خودش و مائده هژبری، دختر نوجوانی که پس از اعتراف تلویزیونی اش معروف شد، از کنسرت مشترک در استانبول خبر داد.
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد!
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد! - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا - صحبت های تامل برانگیز آیت الله رودباری درمورد ربا در کشور
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟ - دختر بازداشت شده در بخشی از مصاحبه توضیح می‌دهد که صبح دستگیر شده و خانواده‌اش در جریان این موضوع قرار گرفته‌اند و این ادعا نشان می‌دهد تهیه فیلم اعترافات به فاصله یک صبح تا عصر انجام شده که خود نشان‌دهنده این است که برای متهم هنوز دادگاهی تشکیل نشده و جرمی به اثبات نرسیده ‌است.
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر!
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر! - پس از آنکه فیلم تازه محمدحسین فرح‌بخش در سالن‌های سینمای شهر تهران اکران نشد. احمدی مدیر سینماشهر که از قضا تهیه کننده برنامه خندوانه نیز هست و سوله مدیریت بحران شهر تهران در دوره تهیه کنندگی او به «خندوانه» اختصاص یافت، مانع از این اکران شده بود و همین مسئله واکنش فرح بخش را به دنبال داشت و او را رانت‌‎‌خوار خواند و پای رامبد جوان را به میان کشید.
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم - یکی از دختران که به شدت مورد توجه قرار گرفته است مائده نام دارد. او از چهره‌های شناخته شده اینستاگرام است که ویدئو‌هایی از رقص هایش را در صفحه خود منتشر کرده است. او متولد سال 1380 است. به گفته خودش حدود 600هزار فالوئر دارد. او حالا با قرار وثیقه آزاد است.
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس)
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس) - سردار آزمون نیمه شب گذشته و در نزدیکی‌های صبح امروز با خودوری پورشه شخصی خود در محور نکا بهشهر پس از عبور از روستای کمیشان با تصادف زنجیره‌ای مواجه شد که در این حادثه خودروهای زیادی خسارت دیدند
فیلم | سرگذشت گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان (۱۴+)
فیلم | سرگذشت گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان (۱۴+) - فیلم - گزارشی کامل و کوتاه از سرگذشت وحید مرادی گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان را در ویدئوی زیر ببینید.
شوخی «عطاران» با «مدیری» در اکران فیلم هزارپا
شوخی «عطاران» با «مدیری» در اکران فیلم هزارپا - مراسم اکران خصوصی فیلم هزارپا با حضور هنرمندان و بازیگران این فیلم سینمایی شب گذشته 9 تیر 1397 در برج میلاد برگزار شد.
قصور تاریخی دولت
قصور تاریخی دولت - چه باید کرد؟ پرسشی که نوبخت پرسیده است، اما شاید به دنبال پاسخ آن نباشد. در شرایط کنونی دولت و حامیان اصلی آن در مظان این اتهام تاریخ قرار خواهند گرفت که چرا به دنبال طرح و پاسخ مهم‌ترین سوال شرایط بحرانی کنونی نرفتند.
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی - مردم تهران برای اولین بار و برای تماشای مسابقه‌ی فوتبال ایران و اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ بهمراه خانواده‌های خود به ورزشگاه صدهزار نفری آزادی رفتند