یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ / Sunday, 21 January, 2018

برادران مارکس،کمدین‌های خانوادگی


برادران مارکس،کمدین‌های خانوادگی
«آن‌ها قهرمان‌های همه‌ی آدم‌هایی هستند که از دورویی، فخرفروشی و تکبر دیگران رنج برده­اند»: آلن آیلد
برادران مارکس پنج نفر بودند: «چیکو» با نام اصلی «لئونارد» (۱۹۶۱ - ۱۸۸۶)، «هارپو» با نام اصلی «آدولف» (۱۹۶۴ - ۱۸۸۸)، «گروچو» با نام اصلی «جولیوس هنری» (۱۹۷۷ - ۱۸۹۰)، «گومو» با نام اصلی «میلتون» (۱۹۷۷ - ۱۸۹۳) و «زپو» با نام اصلی «هربرت» (۱۹۷۹ - ۱۹۰۱). پدرشان یک خیاط معمولی اهل نیویورک بود و به زحمت خرج این پسران بازیگوش را که با شیطنت­هایشان یک محله را جان به لب کرده بودند، درمی‌آورد. با این حال مادرشان خیلی دوست داشت پسرانش بازیگر از آب دربیایند و مرتب تشویقشان می­کرد. برادران مارکس - این دالتون‌های عالم سینما! - از همان دوران کودکی به هنر علاقه‌ی فراوانی داشتند؛ چیکو پیانیست خوبی بود، هارپو هارپ را خوب می­نواخت و گروچو هم از یازده‌سالگی آوازه­خوان خوبی از آب درآمده بود و در موقعیت‌های مناسب هنرش را در مدرسه نمایش می­داد.
● بی­خیال بازیگری!
در ابتدا همه‌ی برادران به جز زپو در نمایش‌های مختلف ظاهر شدند، اما قبل از ورودشان به برادوی، گومو بازیگری را کنار گذاشت تا حرفه‌ی آبرومندانه­تری برای خودش دست‌و‌پا کند و زپو جای او را پر کرد. شهرت آن‌ها با نمایش «من خواهم گفت او حضور دارد» (۱۹۲۴) آغاز شد و سال بعد با نمایش بسیار موفق «نارگیلما» ادامه یافت و بالاخره اوج کارشان نمایش «بیسکوییت حیوانی» (۱۹۲۸) بود. برادرها در این زمان شهرت خوبی به عنوان کمدین‌های خانوادگی به دست آورده بودند و صدای قهقهه‌ی تماشاگران را تا چند خیابان آن­طرف­تر بلند می­کردند. موفقیتشان باعث شد مورد توجه کمپانی فیلمسازی پارامونت قرار بگیرند. دو فیلم اول آن‌ها بازسازی همان دو نمایش آخرشان، نارگیلما (۱۹۲۹) و بیسکوییت حیوانی (۱۹۳۰) بود. ترکیب گروچو، هارپو، چیکو، زپو و «مارگارت دومونت» (۱۹۶۲ - ۱۸۸۹)، بلافاصله مورد توجه قرار گرفت.
برادران مارکس با تمام کمدین‌های قبل و بعدشان تفاوت داشتند. آن‌ها نه مانند کمدین‌های سینمای اسلپ‌استیک حرکات ماشینی داشتند، نه مانند چاپلین احساساتی بودند و نه مانند کیتون حرکات خارق­العاده انجام می­دادند. آن‌ها با ویژگی‌های خاص خودشان - حرافی­های بی­پایان گروچو که همه را خلع سلاح می‌کند با آن سبیل و ابروان پرپشت و سیگار برگ بر لب، لهجه‌ی ایتالیایی چیکو که کلمات را به شیوه‌ی خاص خودش ادا می­کرد و حرکات فیزیکی هارپو که هیچ شباهتی به حرکات یک انسان لال عادی نداشت و بیش‌تر شبیه شخصیت‌های کارتونی بود - تماشاگران را می­خنداندند. در این بین زپو جایی نداشت، چرا که خیلی زود از برادران جدا شد و به عنوان بچه‌مثبت سینما، نقش مرد خوب خانواده را ایفا کرد، مردی که عاشق می­شود، آواز می­خواند و مثل هر آدم معقولی ازدواج می‌کند، اما به نظر می­رسید سایر برادران اصلاً اهل این دنیا نبودند، به هیچ آرمان و ارزشی وابستگی نداشتند و هیچ چیزی و هیچ کسی هم از دستشان در امان نبود؛ مثلاً در فیلم «فروشگاه» (۱۹۴۰)، مردی به گروچو مراجعه و ادعا می­کند که شش بچه از دوازده‌بچه­اش در فروشگاه گم شده­اند، گروچو بلافاصله با حرافی­های خودش به مرد می‌فهماند که با حقوق او اصولاً نمی­توان دوازده بچه داشت چه برسد که گمشان کرد! حرف زدن سریع، بدون مکث و گیج­کننده‌ی گروچو، به عنوان ویژگی شاخصش، در حقیقت سلاح مؤثر اوست. تماشاگران و شخصیت‌های مقابل او در فیلم همواره نیاز دارند که نفسی تازه کنند تا بفهمند چه بر آن‌ها گذشته است! برای درک آن‌چه گروچو می­گوید، باید تمرکز فراوان، انرژی بی­پایان و اعصابی فولادین داشت به‌خصوص زمانی که با سخنان بی­پایانش، شنونده­اش را در یک دور باطل گرفتار می­کند. تنها کسانی که گرفتار گروچو نمی­شوند، به‌طبع چیکو و هارپو هستند که مغزشان با همان قوانین گروچو کار می­کند.
● شگردهای بازیگری برادران مارکس
یکی از شیوه­های گروچو، بازی­های کلامی و دوپهلو حرف زدن بود. حرف­های او گاهی اوقات به نوعی ضد و نقیض - رد کردن همه‌ی چیزهایی که تا کنون گفته - منتهی می‌شوند. گفت‌وگوهای دو نفره‌ی چیکو و گروچو که بیش‌تر اوقات سرانجام به پوچی، بطالت و بیهوده­گویی صرف می­رسند، از فصل­های به‌یادماندنی تاریخ سینماست. نحوه‌ی ارتباط برقرار کردن هارپو با دیگران هم جالب بود. او برای این کار از روش­های مختلفی مانند نواختن بوق و شیپور، سوت زدن و ... استفاده می‌کرد. حضور چیکو نیز به عنوان مترجم، با لهجه‌ی ایتالیایی مسخره و اشتباهات پایان­ناپذیرش در ادای کلمات و تلفظ لغات، از دیگر ویژگی‌های منحصر به فرد فیلم­های برادران مارکس بود.
اوج سینمایی آن‌ها، در حضور کوتاه‌مدتشان در کمپانی پارامونت اتفاق افتاد که فیلم «سوپ اردک» (۱۹۳۳)، محصول آن دوره است، اما بعد از ترک پارامونت و پیوستن به مترو گلدن مایر، هرگز نتوانستند به کمدی اصلی خودشان بازگردند و مجبور شدند به قواعد و قوانین این کمپانی که در آن زمان بزرگ­ترین استودیوی هالیوود بود، گردن نهند و این چنین بود که روال فیلم­هایشان منطقی­تر شد. آن‌ها دیگر برای انجام هر عملی دلیلی داشتند و از دیوانه­بازی­های مشهورشان خبری نبود؛ مثل صحنه‌یی از فیلم «پرهای اسب» که چیکو تکنوازی پیانویش را شروع می­کند، اما گروچو رو به دوربین از تماشاگران می­خواهد که بیرون بروند و با او سیگاری بکشند؛ یا فیلم «سوپ اردک» که گروچو در نقش رییس‌جمهور تنها به این دلیل مخالف صلح است که پول اجاره‌ی میدان جنگ را از پیش برای یک ماه پرداخت کرده است! در مترو گلدن مایر، فیلم­های برادران مارکس تبدیل به اسلپ‌استیک­هایی با تعقیب و گریزهای فراوان و آغاز و پایان مشخص شد.
● عشق شاد و جدایی
برادران مارکس سرانجام در سال ۱۹۵۰ با فیلم «عشق شاد» از یکدیگر جدا شدند. گروچو از اواسط دهه‌ی ۱۹۴۰ همراه با «باب هوپ»، کمدین معروف، اجرای یک شوی رادیویی موفق را به عهده گرفت. او از سال ۱۹۵۱ یک مسابقه‌ی بسیار محبوب و موفق را هم برای تلویزیون اجرا کرد که چند سالی طول کشید. در سال ۱۹۵۷، برادران مارکس در اپیزودهای جداگانه‌ی فیلمی به نام «داستان بشریت» شرکت کردند. چیکو که در اواخر ساخت فیلم مشکل قلبی پیدا کرده بود، چند سال بعد درگذشت. بعد از مرگ چیکو و هارپو در سال ۱۹۷۲، گروچوی ۸۷ ساله نمایش یک نفره را با نام «یک بعدازظهر» در نیویورک روی صحنه برد. و در همین سال در فستیوال کن از او تقدیر شد.
گروچو مارکس نیز سرانجام در سپتامبر سال ۱۹۷۷ درگذشت و به این ترتیب یکی از طلایی‌ترین دوره‌های سینمای کمدی ناطق به پایان رسید.


منبع : سورۀ مهر

مطالب مرتبط

چارلز دیکنز سینما؛ به یاد چارلی چاپلین


چارلز دیکنز سینما؛ به یاد چارلی چاپلین
كلاه، عصا، كفش های گشاد، سبیل نازك و كوچك و... این ها همه مشخصات ظاهری معروف ترین و محبوب ترین كاراكتر سینمایی تمام تاریخ سینماست. سر چارلز اسپنسر چاپلین در ۱۶ آوریل ۱۸۸۹ در خانواده ای فقیر به دنیا آمد. پدرش كه خواننده ای موفق در لندن بود به دلیل افراط در مصرف الكل جان خود را از دست داد و مسئولیت چارلی و برادر بزرگترش سیدنی، به دوش مادر افتاد.
مادر نیز پس از مدتی دچار مشكلات روحی و جسمی شد و چارلی و سیدنی به نوانخانه ای در لندن فرستاده شدند. به این ترتیب چارلی تا سن ده سالگی، چنان مشقاتی را متحمل شد كه شاید بسیاری از ما تا پایان عمرمان نیز با یك دهم آن هم روبرو نشویم. چارلی كار نمایش را از نمایشخانه های لندن با اجرای نمایش های كمیك كوتاه آغاز كرد و سپس به گروه نمایشی فرد كارنو پیوست.
چاپلین سپس به آمریكا رفت و در تعدادی فیلم كوتاه كمدی نیز ظاهر شد تا اینكه بالاخره موفق شد تعدادی فیلم كمدی در كمپانی كیستون (به ریاست مك سنت) بسازد.
قابل ذكر است، نوع منحصر بفردی از كمدی كه چاپلین با آن معروف شده، در حقیقت نشات گرفته از آثار مك سنت می باشد و مك سنت را می توان به نوعی پدر معنوی چاپلین و این نوع كمدی دانست. چاپلین آرام آرام توانست فیلم های بلند تری بسازد و با خلق كاراكتر معروف (ولگرد) به محبوبیت بسیاری دست یافت.
در سال ۱۹۱۸ چاپلین فیلم دوش فنگ را در هجو جنگ جهانی اول ساخت و سپس فیلم زایر را در نقد تعصبات تند مذهبی كارگردانی كرد. چارلی چاپلین در سال ۱۹۲۱ موفق به ساخت یكی از معروف ترین آثارش شد. (پسربچه) كه یكی از شاهكارهای فراموش نشدنی اوست، در واقع حاصل تمام تجربیات تلخ او در دوران كودكی و در نوانخانه های لندن است. فیلمی گزنده و بسیار پراحساس كه خود چاپلین نقش معروف ولگرد را در آن ایفا كرد و هری گوگان كوچك نیز نقش پسربچه را به زیبایی تمام به اجرا درآورد.
رابطه شكل گرفته بین دو كاراكتر (ولگرد) و (پسربچه) در حقیقت فراتر از رابطه پدر و فرزندی می رود و این دو با هم به نوعی تكامل می رسند. گفتنی است كه گوگان آن چنان با نقش درگیر شده بود كه گاهی چاپلین را یاد دوران كودكی خودش می انداخت و حتی گاهی اشك را به چشمان استاد می آورد.
فیلم بعدی چاپلین، زن پاریسی (۱۹۲۳)، به دلیل عدم حضور چاپلین در آن به موفقیت قابل توجهی دست نیافت اما فیلم بعدی او، جویندگان طلا (۱۹۲۵) یكی از بهترین آثارش لقب گرفت. جویندگان طلا درباره مردانی است كه به وسوسه طلا گرفتار شده اند و با سختی فراوان و به امید پیدا كردن طلا، راه كوهستان كلوندایك را در پیش می گیرند. جویندگان طلا، فیلمی درباره طمع و وسوسه پول و ثروت، یكی از معروفترین صحنه های تاریخ سینما را نیز در خود دارد: آنجا كه هم اتاقی چارلی كه همراه او در برف گیر افتاده، از شدت گرسنگی چارلی را به مانند مرغی آماده طبخ می بیند و قصد جان چارلی را می كند!
فیلم بعدی چاپلین، سیرك (۱۹۲۸) تفاوت كوچكی با سایر آثار او دارد و آن پایان تلخ آنست. در سیرك چارلی برخلاف بسیاری دیگر از آثارش كه همه با خوبی و خوشی به اتمام می رسند، بدون اینكه به معشوقه اش برسد به سوی سرنوشتش می رود. فیلم بعدی چاپلین نیز به نوبه خود یكی از شاهكارهای چاپلین و یكی از بهترین آثار دهه ۱۹۳۰ به شمار می رود: روشنایی های شهر (۱۹۳۱) ملودرام احساساتی چاپلین در نقد و تقبیح كسانی است كه هنگامی كه مست می كنند تازه خوی مهربانی شان گل می كند (!)
و شروع به بذل و بخشش و محبت می كنند اما زمانی كه به حالت عادی بازمی گردند باز همان ثروتمند همیشگی اند. فیلم بعدی چاپلین كه به عقیده نگارنده بهترین اثر او به شمار می رود در سال ۱۹۳۶ ساخته شد. عصر جدید، كه اثری است در نقد جامعه مدرن و صنعتی و نقد ماشینی شدن، جانمایه و عصاره تمام تفكرات چاپلین را در خود دارد.
چاپلین در عصر جدید خطر ماشینی شدن و میكانیكی شدن را در صحنه ای به یاد ماندنی گوشزد می كند: آنجا كه چارلی كه كارش در كارخانه بستن پیچ و مهره است، بدنش ناخودآگاه این حركت را انجام می دهد و دستانش می خواهند هر چیزی را مانند پیچ و مهره سفت كنند! انسانی كه زندگی ماشینی او را نیز ماشینی كرده و كنترلی بر اعضای بدنش ندارد. در سال ۱۹۴۰ كه نازی ها و فاشیست ها دنیا را عرصه تاخت و تاز خود می دیدند، چاپلین فیلم دیكتاتور بزرگ را در تقبیح آنان ساخت و البته منفور آنان نیز شد. چاپلین در فیلم نقش سربازی را بازی كرد كه به اشتباه و تنها به دلیل شباهت ظاهری با دیكتاتور معروف (آدولف لینكل) به جای او قرار می گیرد و اینگونه اعمال هیتلر و موسولینی را به سخره می گیرد.
چاپلین در پایان دیكتاتور بزرگ بیانیه ای را می خواند كه به نوعی بیانیه خودش در ارتباط با نگاهش به دنیا و انسان هاست. چارلی چاپلین در حقیقت نماد وجدان بیدار انسانی قرن بیستمی است كه همچون چارلز دیكنز بزرگ، فقر، بدبختی، بی عدالتی و ظلم را به چشم دیده و از آن می نالد. چاپلین درد كشیده، كه دیگر تاب تحمل بی عدالتی را ندارد، زبانی بهتر و گزنده تر از طنز پیدا نمی كند و با تیغ تیز آن به تمام ثروتمندان، دیكتاتوران و سایر كسانی كه دنیای صنعتی آن ها را به خواب خرگوشی برده، زخم می زند
. تا شاید برخیزند و به دنبال نسیمی از انسانیت بروند. برای پایان این نوشته، نه كلمه، بلكه تصویری مناسب است. تصویری كه اگر عصر جدید را دیده باشید، كافیست آن را در ذهن مجسم كنید: نمای پایانی عصر جدید كه ولگرد كوچك ما را نشان می دهد كه با معشوقه اش به سوی غروب می روند و شاید به سوی فردایی بهتر كه انتظارشان را می كشد. سر چارلز اسپنسر چاپلین در ۲۵ دسامبر سال ۱۹۷۷ برای همیشه نام خود را در ردیف تمام آنان كه به نوعی برای انسانیت مبارزه می كنند قرار داد.


کلمات در حال جستجو
اهداف صهیونیستی , ماهی و مرغ , روزنامه نگار منتقد , البوم جدید , قدرت سوریه , نقش آفرینی بانوان , تبریک سال نو اوباما , دستیار ارشد , مهرداد کلانتریان , رقابت های جهانی ,

برخی از مطالبی که کاربران هم اکنون در حال خواندن آن هستند
حکایت در خاصیت پرده پوشی و سلامت خاموشی , منع کبر و غرور و مذمت دنیا , جدول تعرفه انبارداری در منطق ویژه اقتصادی بندر امیرآباد به ازاء هر روز از تاریخ تعلق انبارداری , ادیان و مذاهب (۳) , خطت دمید از اثر دود آه ما , معاونت فرهنگی و اجتماعی , مقبرهٔ شیخ اقطع یا بقعهٔ پیربناب، شیراز (صفویان) , التهاب کیسهٔ اطراف مفصل ران (بوریست ران) , مهندسی دریایی , ما دو سه رند عشرتی جمع شدیم این طرف ,

برخی منابع مهم خبری
roozannews.ir روزنامه روزان , shabakeh-mag.com مجله شبکه , citna.ir سیتنا , zamandaily.ir روزنامه زمان , etemadnewspaper.ir روزنامه اعتماد , 7sobh.com روزنامه هفت صبح , piroozionline.ir روزنامه پیروزی , noavaranonline.ir نوآوران , parsine.com پارسینه , iran-varzeshi.com روزنامه ایران ورزشی ,

وبگردی
سلطان حاشیه از عکس مادرزنش رونمایی کرد!
سلطان حاشیه از عکس مادرزنش رونمایی کرد! - محسن افشانی بازیگر سینما و تلویزیون از جدیدترین عکس حاشیه ای خود با مادر زنش رونمایی کرد.
کتابت قرآن روی بدنه یک کاردستی کشتی و نامیدن آن به سفینة النّجاة !
کتابت قرآن روی بدنه یک کاردستی کشتی و نامیدن آن به سفینة النّجاة ! - گزارشی از تصویری که چند روز پیش توسط برخی در فضای مجازی با نام قرآن طلا انتشار یافت
سرگیجه پلاسکو
سرگیجه پلاسکو - وام ٣٠٠‌میلیون تومانی تبدیل به رویای آنها شده؛ داغ پلاسکو برای کسبه هنوز تازه است. وامی که بعد از سوختن پلاسکو در بوق و کرنا کردند، امروز فقط به یکی از ساکنان پلاسکو داده شده و سهم دیگر کسبه انتظار است.
عباس عبدی به سردارسلیمانی : جانفشانی‌ها تبدیل به سرمایه ملی نشده‌اند
عباس عبدی به سردارسلیمانی : جانفشانی‌ها تبدیل به سرمایه ملی نشده‌اند - یکی از موارد پیش‌آمده در این اعتراضات آتش‌زدن پرچم کشور بود که واکنش و تاسف بسیاری را برانگیخت؛ به طوری که مقام رهبری نیز به آن اشاره کردند. در آخرین واکنش‌ها...
ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس
ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس - 38 شرکت که جزء بزرگترین کارتل های اقتصادی کشور هستند، متعلق به آستان قدس است. بنابراین آستان قدس کنونی، آستان قدسی نیست که حضرت امام در نامه خود از آن سخن گفته‌اند.
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها - به‌جز وزارت ارشاد، هیچ‌یک از این 40 ارگان و نهاد در قبال میلیاردها تومان بودجه‌هایی که دریافت می‌دارند پاسخگو نبوده نیستند.
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار - ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی»
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی» - علی ربیعی وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی در گفت‌وگوی تلفنی با خانواده یکی از خدمه نفتکش «سانچی» اظهار همدردی کرد.
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی - توقف عملیات خنک سازی و مهار آتش در شب گذشته، موجب رسیدن آتش به مخازن سمت چپ کشتی و انفجارهای شدید صبح امروز شد که در نهایت پس از چند ساعت به غرق شدن کامل نفتکش ایرانی انجامید.
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت - رسانه های مطرح یونانی با انتشار تصاویری از رابطه عاطفی ملی پوش ایرانی باشگاه المپیاکوس با یک میلیاردر یونانی - آمریکایی پرده برداشتند و مدعی شدند این دو تصمیم خود را برای ازدواج قطعی کرده اند.
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟ - بخشی از تکثر مسئولیت های بعضی چهره‌های سیاسی به بی‌اعتمادی نظام به افراد کارآمد برمی‌گردد و علت دیگر این موضوع، اعتماد غیرمعقول به این افراد است. با این حال این افراد هرچقدر هم که توانمند باشند، از نظر روان شناسی و انسان شناسی در بخشی از مسئولیت های خود ناموفقند.
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود!
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود! - فیلم - حسین عطایی ۱۰ سال دارد و در حوزه طراحی مفهومی خودرو فعالیت می کند. او ۶ اختراع ثبت شده دارد، مدرسه نمی رود و از دو شرکت تسلا و ولوو دعوت به همکاری شده است. او مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه است. گفتگوی رضا رشیدپور با نابغه ١٠ساله طراحی خودرو را اینجا ببینید.
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت !
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت ! - تست برخورد جلوی خودرو با سرعت 50 کیلومتر در ساعت برای سمند TU5 ، توسط یکی از سازمانهای معتبر ارزیابی خودرو در انگلستان صورت گرفت.
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه - این فیلم حواشی زیادی را در فضای مجازی به همراه داشته است.
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم - اولین قسمت از برنامه هاردتاک کاکتوس را با صحبت های جذاب نیوشا ضیغمی در مورد خانواده و همسرش ، ماجرای صحبت های جنجالی یک هواپیما ، 8 سال احمدی نژاد و ...
    پربازدیدها