شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ / Saturday, 20 January, 2018

روزی روزگاری...


روزی روزگاری...
خبر کوتاه بود و تکان دهنده. یک پیامک مختصر و بدون توضیح، ساعت ده صبح جمعه. «خسرو شکیبایی در گذشت.»
نمی شد باور کرد، نمی شد به آن حتی فکر کرد. فقط تصاویری بودند ازشیطنتها، خندیدنها، ناراحتی و خوشحالیهای مردی که هزار بار او را روی پرده سینما و صفحه تلویزیون دیده بودم و دوستش داشتم.
و پر رنگ تر از همه این تصاویر، تصویرمردی بود با لبهای ترک خورده کبود ودر لباس راهزنی؛ بیشتر از همه تصویر دوست داشتنی «مراد بیگ» روزی روزگاری پیش چشمانم می آمد و شکیبایی که با آن صدای دلنشین و خش دار، آرام و پر غرور و مطمئن با خاله لیلای داستان صحبت می کرد...
می دانستم چند سالی است از بیماری کبد رنج می برد. همین چند روز پیش بود که به بهانه دریافت جایزه برترین بازیگر سی سال سینمای ایران با او تماس گرفتم.
بهانه ، انتخاب او بود اما بیشتر از بهانه دوست داشتم صدای «مراد بیگ» دوست داشتنی نوجوانی ام را بشنوم. مثل روزهای بعد از مدرسه چهارده، پانزده سال پیش که صدای «مراد بیگ» روزی روزگاری را از تلویزیون روی نواری ضبط کرده بودم و وقت و بی وقت به آن گوش می کردم.
آن وقتها «مراد بیگ» که با جنگلی ها رفت ناراحت بودم. نه یک روز، نه دو روز که تا ماهها صدایش را گوش می کردم و برای رفتنش حسرت می خوردم: «ای کاش مراد بیگ راهزن می ماند!»، » کاش آدم خوبی نمی شد»...
حالا راهزن دوست داشتنی روزی روزگاری، مرد شیرین خانه سبز، هامون بیچاره هامون، پدر مهربان کیمیا، داداش اسد سوخته و عاشق پری و...دارد همه خاطراتمان را با خودش می برد.
همین جشنواره سال گذشته فیلم فجر بود که همه تماشا گران تماشای هر فیلمی را با صدای گرم و تبریک سال نوی سینمای او شروع می کردند. یادتان هست که این صدا چقدر برایمان دوست داشتنی و صمیمی بود که حتی با آن شوخی هم می کردیم؟...
خبر تلخ بود و کوتاه! کسی که هفته گذشته قرار مصاحبه ام را برای چندمین بار - طی این سالها - رد کرد ولی اجازه داد تا باز هم به بهانه ای با مرد دوست داشتنی قصه های نوجوانی ام صحبت کنم، خاطره هایم را با خود برد.
چرا یادم نمی آید... صفحه دفتر خاطرات نوجوانی را که پر از عکسهایش بود و هنوز دارمشان... شماره هشتاد مجله گزارش فیلم که به خاطر عکس روی جلد آن به خاطر مراد بیگ روزی روزگاری گرفتم و بعد از آن سینمایی خوان شدم...
خواهران غریب که شاید ده بار آن را در سینما دیدم و فکر می کردم مراد بیگ در آن از همه تنهاتر است... کم کم دارم به خاطر می آورم، هامون را که پشت در اتاق روانشناس و دوستش نشست و برای زندگی اش گریست: «آزمودم عقل دوراندیش را، بعد از این دیوانه سازم خویش را...»
کم کم دارم باور می کنم و چه باور تلخی! مثل آن روزها که نسیم بیگ آمد و مراد را با خودش برد... پیش جنگلی ها یا هر کجای دیگر نمی دانم.
فقط می دانم که دوشنبه هر هفته منتظر مراد بیگ نوجوانی ام بودم و او دیگر رفته بود. حالا انگار باز هم نسیم آمده و او را برده است. باور نمی کنم!

مهدی نصیری

منبع : روزنامه قدس

مطالب مرتبط

بازیگری برای تمام فصول


بازیگری برای تمام فصول
۲۵ آگوست ۱۹۳۰ سالروز تولد ستاره اسکاتلندی هالیوود، شون کانری بود.شون کانری بازیگر، تهیه کننده و کارگردان ۷۷ ساله هالیوودی بیشتر به عنوان بازیگری شناخته می شود که برای نخستین بار چهره جیمز باند را به سینما آورد.
کانری معروف به حفظ لهجه اسکاتلندی اش در فیلم ها است. صرف نظر از ملیت کاراکتری که بازی می کند.
او در سال ۱۹۸۸ جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل برای فیلم «دست نیافتنی ها» را کسب کرد. به بهانه سالروز تولد این ستاره سینما، زندگی حرفه ای و شخصی او را مورد بررسی قرار داده ایم که با هم می خوانیم:سرتوماس شون کانری در ادینبورگ متولد شد. پدرش کارگر خانه و راننده کامیون و مادرش خدمتکار بود. ژوزف کانری پدرش، اهل روم با مذهب کاتولیک بود و مادرش ایفامیامک لین، مذهب پروتستان داشت.کانری شغل های مختلف را تجربه کرد. او درآمدهای اولیه اش را از راه شیرفروشی به دست می آورد. بعدها به علت بیماری زخم معده اش، با فعالیت های پزشکی آشنا شد و پس از آن به شغل هایی نظیر رانندگی کامیون و کارگری پرداخت و مدتی نیز مامور نجات غریق بود.
در اواخر دهه ۵۰ با پیشنهادی برای بازی در یک نمایش پا به عرصه هنر گذاشت. در سال ۱۹۶۱ در یکی از برنامه های شبکه تلویزیونی بی بی سی، عهده دار نقشی شد. پس از آن نیز نقشی را در برنامه ای در تلویزیون آمریکا بازی کرد. پس از حضور در چندین برنامه تلویزیونی،در سال ۱۹۶۲ در فیلم «دکتر. نه» برای نخستین بار در نقش جیمز باند بازی کرد و بدین ترتیب به سینما راه پیدا کرد. پیشرفت غیرمنتظره او در عرصه سینما با بازی در نقش جیمز باند حاصل شد. شون کانری از سال ۱۹۶۲ تا سال ۱۹۸۳ در هفت فیلم جیمز باند به ایفای نقش پرداخت. «از روسیه با عشق» (۱۹۶۳) ، «انگشت طلا» (۱۹۶۴) ، «Thunder ball» (۱۹۶۵) ، «شما فقط دوبار زندگی می کنید» (۱۹۶۷) ،«الماس ها همیشگی اند» (۱۹۷۱) و «هرگز دوباره نگو» (۱۹۸۳) .این در حالی است که خالق شخصیت جیمز باند، یان فلمینگ در ابتدا درباره توانایی شون کانری برای ایفای نقش مامور ۰۰۷ تردید داشت.
او می گفت: «شون کانری، بازیگری نیست که بتواند ویژگی هایی که من برای شخصیت جیمز باند در نظر گرفته ام را به تصویر درآورد. من به دنبال بازیگری هستم که تصویری از فرمانده جیمز باند ارائه دهد نه اینکه یک بدلکار باشد. فیلم «از روسیه با عشق» یکی از تحسین برانگیزترین فیلم های جیمز باند است که شون کانری نیز در مصاحبه ای با یک شبکه خبری در سال ،۲۰۰۲ این موضوع را تصدیق کرده بود. با وجود گذشت بیش از چهل سال از بازی شون کانری در نخستین فیلم جیمز باند و نقش آفرینی بازیگرانی چون راجر مور، تیموتی دالتون و پیرس برازنان، تصویری که کانری از جیمز باند ارائه نمود، به یادماندنی ترین جیمز باند سینما شده است.
همزمان با به اوج رسیدن شهرت شخصیت مامور ۰۰۷ و بازی کانری در دهه ،۶۰ نقش آفرینی او در فیلم های دیگر مانند «Marnie» از آلفرد هیچکاک و «Thehill» از سیدنی لومت مورد توجه قرار نگرفتند. اگرچه جیمز باند معروف ترین نقش شون کانری است، اما این بازیگر پس از ایفای این نقش در هفت فیلم، دوره حرفه ای موفقی داشته است. در سال ۱۹۸۸ موفق به دریافت جایزه بافتا بهترین بازیگر برای فیلم «نام رز» شد. همان سال با بازی در نقش مکمل فیلم «اهل کوهستان» (Highlandor) توانایی اش را بیش از پیش ثابت کرد. همچنین در سال ۱۹۸۸ برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل برای فیلم «دست نیافتنی ها» شد.
در سالهای ۸۸ ـ ۱۹۸۷ کانری برای بازی در مجموعه های تلویزیونی «کوتوله قرمز» برای یکی از شبکه های تلویزیونی انگلیسی انتخاب شد. از سال ۱۹۸۹ تا سال ۱۹۹۹ شون کانری فیلم های پرفروشی چون «ایندیانا جونز و آخرین جنگ صلیبی»، «شکار اکتبر قرمز» و «خانه روسیه» را در سینما داشت. در سالهای اخیر، این بازیگر سرشناس هالیوود در کارنامه حرفه ای اش هم فیلم هایی دارد که مورد توجه منتقدان قرار گرفتند. از جمله، «Finding Forrester» و هم فیلمهایی که با خشم منتقدان روبه رو شدند. فیلم هایی چون: «خونخواه» (The Avengers) و «نخستین شوالیه» (First Knignt).کانری در دوره حرفه ای اش بارها موفق به دریافت جایزه های جشنواره های بین المللی فیلم شد. در سال ۱۹۸۸ جایزه KCFCC جشنواره کن بهترین بازیگر نقش مکمل را برای فیلم «دست نیافتنی ها» دریافت کرد.
در سال ۱۹۹۰ نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب و جشنواره فیلم بافتا بهترین بازیگر نقش مکمل برای فیلم «ایندیانا جونز و آخرین جنگ صلیبی» شد. این در حالی است که پس از بازی در نقش های مختلف موفق شد به عنوان بازیگری برجسته که توانایی بازی در نقش های پیچیده و سخت دارد نام خود را در سینما جاودانه کند. پس از به دست آوردن موفقیت های بسیار، در سپتامبر سال ۲۰۰۴ رسانه ها اعلام نمودند که کانری بعد از نقش آفرینی در فیلم «Josiahs Canon» تمایل به بازنشستگی دارد.و پس از آن،این بازیگر در دسامبر ۲۰۰۴ در مصاحبه ای اعلام کرد که قصد دارد به منظور تمرکز بر روی نوشتن زندگینامه اش، از بازیگری کناره گیری کند.

وبگردی
سرگیجه پلاسکو
سرگیجه پلاسکو - وام ٣٠٠‌میلیون تومانی تبدیل به رویای آنها شده؛ داغ پلاسکو برای کسبه هنوز تازه است. وامی که بعد از سوختن پلاسکو در بوق و کرنا کردند، امروز فقط به یکی از ساکنان پلاسکو داده شده و سهم دیگر کسبه انتظار است.
عباس عبدی به سردارسلیمانی : جانفشانی‌ها تبدیل به سرمایه ملی نشده‌اند
عباس عبدی به سردارسلیمانی : جانفشانی‌ها تبدیل به سرمایه ملی نشده‌اند - یکی از موارد پیش‌آمده در این اعتراضات آتش‌زدن پرچم کشور بود که واکنش و تاسف بسیاری را برانگیخت؛ به طوری که مقام رهبری نیز به آن اشاره کردند. در آخرین واکنش‌ها...
کشتی قرآن مطلا و واقعیت جامعه
کشتی قرآن مطلا و واقعیت جامعه - خبر «قرآن مطلا» در روزهای اخیر احساسات بسیاری را جریحه­ دار کرده است. اگربه جامعه و واقعیت ­های آن سری بزنیم چه می توانیم بگوییم؟ گیریم که قران مطلا کار درستی است. آیا با توجه به وجود فقط 100 خانوادۀ زیر فقر در جامعه، باز هم باید برخلاف سیره رسول خدا و امیرمومنان(علیهما السلام) آنان را نادیده گرفت و به کاری ازین دست پرداخت؟ در آن صورت، آیا قرآن مطلا با سیره و سنت رسول...
ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس
ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس - 38 شرکت که جزء بزرگترین کارتل های اقتصادی کشور هستند، متعلق به آستان قدس است. بنابراین آستان قدس کنونی، آستان قدسی نیست که حضرت امام در نامه خود از آن سخن گفته‌اند.
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها - به‌جز وزارت ارشاد، هیچ‌یک از این 40 ارگان و نهاد در قبال میلیاردها تومان بودجه‌هایی که دریافت می‌دارند پاسخگو نبوده نیستند.
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار - ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی»
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی» - علی ربیعی وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی در گفت‌وگوی تلفنی با خانواده یکی از خدمه نفتکش «سانچی» اظهار همدردی کرد.
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی - توقف عملیات خنک سازی و مهار آتش در شب گذشته، موجب رسیدن آتش به مخازن سمت چپ کشتی و انفجارهای شدید صبح امروز شد که در نهایت پس از چند ساعت به غرق شدن کامل نفتکش ایرانی انجامید.
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت - رسانه های مطرح یونانی با انتشار تصاویری از رابطه عاطفی ملی پوش ایرانی باشگاه المپیاکوس با یک میلیاردر یونانی - آمریکایی پرده برداشتند و مدعی شدند این دو تصمیم خود را برای ازدواج قطعی کرده اند.
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟ - بخشی از تکثر مسئولیت های بعضی چهره‌های سیاسی به بی‌اعتمادی نظام به افراد کارآمد برمی‌گردد و علت دیگر این موضوع، اعتماد غیرمعقول به این افراد است. با این حال این افراد هرچقدر هم که توانمند باشند، از نظر روان شناسی و انسان شناسی در بخشی از مسئولیت های خود ناموفقند.
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود!
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود! - فیلم - حسین عطایی ۱۰ سال دارد و در حوزه طراحی مفهومی خودرو فعالیت می کند. او ۶ اختراع ثبت شده دارد، مدرسه نمی رود و از دو شرکت تسلا و ولوو دعوت به همکاری شده است. او مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه است. گفتگوی رضا رشیدپور با نابغه ١٠ساله طراحی خودرو را اینجا ببینید.
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت !
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت ! - تست برخورد جلوی خودرو با سرعت 50 کیلومتر در ساعت برای سمند TU5 ، توسط یکی از سازمانهای معتبر ارزیابی خودرو در انگلستان صورت گرفت.
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه - این فیلم حواشی زیادی را در فضای مجازی به همراه داشته است.
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم - اولین قسمت از برنامه هاردتاک کاکتوس را با صحبت های جذاب نیوشا ضیغمی در مورد خانواده و همسرش ، ماجرای صحبت های جنجالی یک هواپیما ، 8 سال احمدی نژاد و ...
    پربازدیدها