دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ / Monday, 19 February, 2018

علل ایجاد بستر خیس در طیور


علل ایجاد بستر خیس در طیور
یکی از مواردی که پرورش‌دهندگان طیور و بویژه طیور گوشتی در طی دوره پرورش با آن مواجه میشوند وجود بستر خیس میباشد . عوامل مدیریتی ، تغذیه‌ای و بیماریها می‌توانند سبب بروز این مشکل شوند . بستر خیس را که علت آن بروز اسهال در گله میباشد نباید با آنتریت و یا تورم روده اشتباه نمود . اسهال عارضه‌ای است که مدفوع حالت آبکی داشته باشد ، درصورتیکه آنتریت عبارت از تورم بافت مخاطی روده در اثر عواملی مثل کوکسیدیوز و غیره میباشد . در حالت طبیعی مدفوع با منشاء روده‌ای در طیور دارای رنگ حنایی و یا قهوه‌ای با رسوب اورات در سطح آن میباشد که ۱۲ تا ۱۶ بار در شبانه‌روز تخلیه می‌گردد . مدفوعی که منشاء آن از سکوم باشد دارای رنگ قهوه‌ای تیره ، بصورت نیمه مایع و معمولاً یک یا دو بار در شبانه‌روز دفع میشود که این نوع مدفوع نیز نباید با مدفوع اسهالی اشتباه گردد . مدیریت و رابطه آن با بستر خیس در طیور بستر در طیور باید در سطح و عمق آن از نظر قوام و چسبندگی یکسان باشد . در شرایط مدیریتی مناسب و سلامت گله ، باتوجه به سن ، رطوبت بستر می‌تواند بین ۱۰ تا ۳۰ درصد متغیر باشد ، اگرچه در مناطق گرم و بسیار خشک رطوبت به ۵ درصد نیز ممکن است کاهش یابد . بستری که دارای چنین شرایطی باشد بعد از چسبندگی در اثر فشردن در بین انگشتان ، بلافاصله ذرات آن از همدیگر جدا خواهند شد که وجود این حالت عدم چسبندگی ناشی از فعالیت باکتری‌های موجود در آن میباشد. بستری که رطوبت آن بیشتر از ۳۰ درصد باشد بعد از فشردن در دست ، حالت خود را حفظ کرده و ذرات آن از همدیگر جدا نخواهند شد .
بستر خیس گاهی به بستری گفته میشود که فقط سطح آن مرطوب و چسبنده میباشد ولی قسمت‌های عمقی آن ممکن است خشک باشد . در چنین مواردی قسمت‌های سطحی بستر بعد از خشک شدن تشکیل لایه‌ای چسبنده و سفت را میدهد و بعبارت دیگر ، از نظر قـوام و چسـبندگی در سطـح و عمـق ، از یکـدیگر متفـاوت میباشد . وجود بستر سفت در نقاطی از سالن سبب میشود که طیور تمایلی به نشستن در این محل‌ها را نداشته باشند و لذا بعلت نرسیدن گرمای بدن طیور به این نقاط و عدم فعالیت باکتری‌های موجود در آن ، رطوبت و چسبندگی باز هم بیشتر خواهد شد . درصورت وجود چنین حالتی در بستر ، با بهبود شرایط مدیریتی و زیروروکردن بستر باید اقدام به رفع این مشکل کرده و درصورت نیاز مقداری بستر تازه اضافه نمود تا مرغ‌ها تشویق به نشستن در آن نقاط شوند . با جلوگیری از ریزش آب در سالن ، تنظیم مقدار و ارتفاع آب‌خوریها و بهبود تهویه می‌توان از تشکیل بستر بهم چسبیده و سفت شده جلوگیری نمود . در میان عوامل مدیریتی ، تهویه میتواند بیشترین نقش را داشته باشد . ۱۰۰۰ قطعه مرغ در شبانه‌روز حدود ۵۰۰ لیتر آب از طریق مدفوع دفع می‌کنند .
تهویه ناقص که قادر به تخلیه این مقدار آب از سالن نباشد به آسانی و بویژه در زمستان می‌تواند سبب بروز بستر خیس و ایجاد چسبندگی در سطح آن گردد . تغذیه و رابطه آن با بستر خیس در طیور فعالیت کلیه در طیور بصورت مداوم و ادرار که بصورت مایع غلیظ موکوسی و حاوی مقدار زیادی اورات است با پوشانیدن سطح مدفوع ، دفع می‌گردد . مکانیسمی که بنام جریان برگشتی نامیده میشود سبب می‌گردد مقداری از آب و الکترولیت‌ها مجدداً در راست روده جذب شده و تعادل الکترولیتی برقرار گردد . افزایش مصرف آب صرف نظر از علت آن ، می‌تواند سبب بروز اسهال ، مدفوع آبکی و بستر خیس گردد که به تعدادی از آنها اشاره میشود .
۱) جیره‌بندی دان و یا ناکافی بودن دان . این مورد بویژه در گله‌های مادر گوشتی که دان جیره‌بندی می‌گردد بوضوح دیده میشود .
۲) کیفیت آب و دان مصرفی از نظر مقادیر سدیم ، پتاسیم و منیزیوم . سدیم و پتاسیم حجم آب بدن را تنظیم می‌کنند . وجود مقدار زیادی سدیم در آب مصرفی و یا در دان که می‌تواند بصورت نمک باشد سبب افزایش مصرف آب خواهد شد . وجود پتاسیم اضافی نیز که می‌تواند ناشی از وجود آن در موادی مثل کنجاله سویا ، ملاس و غیره باشد نظیر سدیم ، سبب افزایش مصرف آب و اسهال خواهد شد . منیزیوم از عناصری است که بعلت وفور آن در مواد اولیه مورد استفاده دان ، به مکمل طیور افزوده نمیشود، معهذا وجود مقدار زیادی از این عنصر در آب ، سبب بروز عارضه اسهال و خیس شدن بستر خواهد شد .
۳) متعادل نبودن جیره از نظر مقدار پروتئین و اضافه بودن و بویژه وجود پروتئین با کیفیت و با قابلیت هضم کم در آن . وجود چنین پروتئینی که بخوبی هضم و جذب نشده باشد در انتهای روده در اثر تخمیر میکروبی ، سبب بروز اسهال می‌گردد . بروز عارضه سوختگی مفصل خرگوشی در نیمچه‌های گوشتی ناشی از وجود مقادیر زیادی پروتئین با قابلیت هضم کم ، نظیر پودرگوشت و ضایعات کشتار گاهی در جیره میباشد .
۴) وجود مقادیر زیادی قند جذب نشده در موادی مثل جو و تغییر فشار اسمزی ناشی از آن در روده ، اسهال بروز خواهد کرد .
۵) تغییر ناگهانی مواد اولیه و فرمول دان نیز می‌تواند سبب ایجاد اسهال در طیور گردد .
۶) افزودن چربی با کیفیت پائین و غیر قابل هضم از دیگر عوامل بروز اسهال و مدفوع آبکی در طیور میباشد .
۷) ویروس‌ها ، باکتری‌ها تک یاخته‌ایها و مایکوتوکسین‌ها نیز نقش مهمی در ایجاد عارضه اسهال در طیور می‌توانند داشته باشند .
۸) مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها و انواع داروهای ضد میکروبی نیز یکی از علل اصلی بروز اسهال در طیور میباشند. بروز اسهال ناشی از ترکیبات ضد میکروبی بویژه در کشورهائی که بصورت مداوم از این مواد استفاده میشود یکی از مشکلات این صنعت میباشد که متأسفانه کمتر به آن نیز توجه شده و حتی تصور میشود که با مصرف این ترکیبات بروز اسهال باید کمتر نیز گردد . مصرف ترکیبات ضد میکروبی با تغییر فلور میکروبی روده و ایجاد عدم تعادل بین میکروارگانیزمهای مفید و مضر سبب بروز اسهال میشوند .
● عواقب ناشی از وجود بستر خیس در طیور
۱) افزایش مقدار آمونیاک در سالن که ناشی از تخمیر اوره میباشد .
۲) کاهش مصرف دان ناشی از افزایش آمونیاک و بروز و یا تشدید عوارض تنفسی و مستعد شدن گله به بیماری‌های میکروبی و کلی باسیلوز .
۳) کاهش جذب مواد و کاهش راندمان و عملکرد گله .
۴) مستعد شدن گله به بیماری‌های روده و بویژه کوکسیدیوز .
۵) آلودگی سطح خارجی پرنده ، افزایش تورم مفصل خرگوشی و ایجاد زخم در جناغ سینه که در نهایت منجر به حذف تعداد بیشتری از طیور در کشتارگاه خواهد شد .

http://www.farm.blogfa.com
دکتر سورن پزشکیان

مطالب مرتبط

لنگش: مساله فقط تغذیه نیست!


لنگش: مساله فقط تغذیه نیست!
● مقدمه
با فرا رسیدن فصل پاییز،برخی گله داران با مواردی از لنگش در گله های گاو شیری خود مواجه می شوند.مقاله ای كه در The Journal of Dairy Science منتشر شد گزارش می دهد كه لنگش سبب مصرف كمتر خوراك توسط دام شده و حتی ممكن است تا ۶ پوند در روز تولید شیر را كاهش دهد (Rajala-Schultz و همكاران،۱۹۹۹(.گذشته از كاهش در تولید شیر،لنگش در بروز علائم فحلی در گاو اخلال ایجاد می كند كه این خود بازده ی تولید مثلی را كاهش خواهد داد.
لنگش نتیجه ی اثر چندین عامل است.بطور كلی،عواملی كه در بروز لنگش در گاوهای شیری نقش دارند عبارتند از:تغذیه،محیط،عفونت،ژنتیك و رفتار حیوان.این عوامل همگی با هم رابطه ی متقابل دارند و اهمیت نسبی هركدام، از گله ای به گله ی دیگر متفاوت است.راهكارهای مقابله با لنگش اغلب بخاطر همین واریاسیون ها،كمی خسته كننده می نماید.دكتر جوز سانتوز(Dr.Jose Santos)از دانشكده ی دامپزشكی UC-Davis عقیده دارد كه:"این اصلا عجیب نیست كه بعد از گذراندن یك تابستان گرم شاهد بروز درصد زیادی از مشكلات سم در گاوها باشیم...گله داران واحدهای پرورش گاو شیری معمولا در مورد افزایش درصد لنگش طی ماه های آگوست،سپتامبر و اكتبر در گله هایشان گله مند هستند."
● استرس گرمایی
وقتی درجه حرارت محیط پایین تر از ۷۷ درجه فارنهایت باشد،گاوها در وضعیت راحت و خوبی به سر می برند.هرچه درجه حرارت و رطوبت نسبی محیط بالاتر رود،حیوانات در معرض سطوح بالاتری از استرس گرمایی قرار می گیرند.حتی در سطوح پایین استرس گرمایی،حیوانات به منظور دفع حرارت از بدن،شروع به له له زدن می كنند.در چنین شرایطی حالتی معروف به "آلكالوز تنفسی" پیش خواهد آمد.در این وضعیت گاوها كمتر نشخوار می كنند و بزاق بیشتری بیرون می دهند.این عوامل دست به دست هم می دهند تا مقدار ماده بافری بزاق(بیكربنات) كه بطور طبیعی تولید شده و وارد شكمبه می شود كاهش یابد.از این گذشته،گاوها با له له زدن مقادیر بیشتری از CO۲ را به بیرون دفع می كنند كه این به نوبه ی خود PH خونشان را بالا خواهد برد.در مقابل گاوها برای حفظ تعادل پایه اسیدی مناسب،مقدار بیكربنات دفع شده توسط ادرار را افزایش می دهند.این عوامل حتی اگر حیوانات با جیره ای متعادل و حساب شده تغذیه شده باشند ممكن است سبب ایجاد اسیدوز شود.
همچنین زمان ایستادن گاوها در شرایط استرس گرمایی بیشتر است زیرا كه در حالت ایستاده بازده فرآیند له له زدن بالاتر می باشد.به این معنی كه در حالت ایستاده،حیوان می تواند حجم زیادی از هوا را مبادله كند و بنابراین خنك كردن بدن در وضعیت ایستاده نسبت به حالت لمیده موفقیت آمیزتر انجام می شود.البته بسته به نوع تاسیسات،تهویه و جریان هوا،گاهی اوقات بهتر است گه گاوها ایستاده باشند اما در هر حال متاسفانه،زمان های طولانی ایستادن منجر به بروز مشكلات سم در دام ها و در نهایت لنگش خواهد شد.
● تاثیر زمان ایستادن گاو بر روی تعداد موارد لنگش
حال سوال این است كه چطور باید از بروز چنین مشكلاتی جلوگیری كنیم؟
از همه مهمتر،باید سعی كنیم كه استرس گرمایی را با فراهم كردن محیطی خنك،راحت، دارای تهویه مناسب و قالبلیت دسترسی كافی به آب به حداقل برسانیم.همچنین با استفتده از مقادیر كافی پتاسیم و سدیم در جیره،حیوانات از طریق حفظ ظرفیت بافری شكمبه و خون قادر به بهبود وضعیت پایه ی اسیدی خواهند بود.
● جایگاه
یكی از عوامل ابتدایی در بروز لنگش،مقدار زمانی است كه گاوها به حالت ایستاده سر می كنند.خصوصا اگر جنس بستر از بتون باشد.همانطور كه در بالا ذكر شد،زمان های طولانی ایستادن،تعداد موارد كلینیكی لنگش را افزایش داده است.دكتر چارلز گارد(Dr.Charles Guard)از Cornell University می گوید زمانیكه گاوها روی بتون می ایستند،"روی بخش های خاصی از سر پنجه فشار زیادی وارد می شود و ممكن است منجر به ضایعات عروقی از نوع خونریزی یا نكروز شود.گذشته از زمان ایستادن،اگر سم به درستی چیده نشود این فشار موضعی،صدمات بیشتری را به سم وارد می آورد."
زمانی كه گاو در حالت ایستادن می گذراند،شدیدا تحت تاثیر طراحی تاسیسات است.
▪ در مورد ارزیابی كیفیت طراحی فری استال ها،دكتر جیم نوكك(Dr.Jim Nocek) خاطر نشان می كند كه حیوانات باید قادر باشند تا:
۱) براحتی وارد استال شوند و یا از آن خارج گردند.
۲) بدون برخورد با قسمت های استال یا با دیگر حیوانات،روی زمین بنشینند یا بلند شوند.
۳) در استال براحتی بایستند یا بنشینند.
این عوامل استفاده از استال را تحت تاثیر قرار می دهد.اگر این موارد قابل قبول باشند،تولید كنندگان باید به مواردی از جمله كمبود پوشال یا مواد بستری،نادرستی ابعاد یا ضعف تهویه و كیفیت نا مطلوب هوا در استال ها(به خصوص در آب و هوای گرم) توجه داشته باشند.
گذشته از طراحی استال،تولید كنندگان باید مراقب باشند كه تجمع بیش از حد گاوها،از دسترسی حیوانات محجوب تر(مثل تلیسه ها)به خوراك جلوگیری نكند یا مانع از استراحت آنها نشود.چنین حیواناتی احتمالا زمان زیادی می ایستند و در وضعیتی قرار می گیرند كه ممكن است سبب فرآیندهای ناپایدار تخمیری در شكمبه و نوسانات در PH شكمبه شود.
● تغذیه
مدیریت تغذیه ای مناسب بعنوان ركن كلیدی برای به حداقل رساندن بروز اسیدوز(عامل لنگش)بكار می رود.جیره های حاوی غلظت های بالایی از مواد متراكم (كنسانتره) و كربوهیدرات های بدون فیبر(NFC) و تراكم پایین علوفه و/یا فیبر می تواند خطرساز باشد.
اگرچه تغذیه نادرست ممكن است در لنگش نقش داشته باشد اما تنها عامل آن نیست.در مقاله ای كه در Progressive Dairyman(مارس ۲۰۰۱( منتشر شد،محققان بطور هفتگی از TMR سه گله گاو شیری در كالیفرنیا كه درصد بالایی از لنگش(۳۰-۲۰ درصد)در آنها گزارش شده بود نمونه گیری كردند.تراكم فیبر شوینده خنثی(NDF) و NFC در تمام جیره ها كافی بود(NDF≥۳۰% و NFC≤۳۸%).اندازه اجزای جیره نیز در تمام گله ها قابل قبول بود(۱۲-۸ درصدبیشتر از ۴/۳ اینچ).بنابراین محققین گزارش كردند كه گرچه ظاهر این جیره ها مشكلی ندارند اما زخم و آبسه در سم گاوها همچنان به عنوان یك مشكل ثابت وجود دارد.این مشاهدات باعث شد تا محققین اطمینان حاصل كنند كه مدیریت مناسب فاكتورهایی دیگری(گذشته از در دسترس بودن كربوهیدرات و اندازه اجزای جیره)تا حدود زیادی در جلوگیری از لنگش اهمیت دارد.(Santos و Overton،۲۰۰۱)لنگش در حال حاضر در بسیاری از گله های گاو شیری ایالات متحده مشكل مهمی تلقی می شود.تولیدكنندگان باید بخاطر داشته باشند كه اگرچه تغذیه در اغلب موارد عامل تعیین كننده ایست،به ندرت تنها دلیل مشكلات سم در گاوهاست.درحقیقت در بسیاری از گله هایی كه لنگش در آنها مشاهده شده دلیل اولیه احتمالا استرس گرمایی است كه گاوها در جولای(تیر و مرداد)تحت تاثیر آن قرار داشته اند.

	خواص عناب چیست؟ (آشنایی با فواید و خواص دارویی عناب) | ستاره
یکی از خواص عناب (Jujube) روشنی پوست است، همچنین از دیگر خواص عناب پیشگیری از مشکلات قلبی و تسکین اعصاب است. با سایر خواص عناب آشنا شوید.
وبگردی
سقوط «خرمشهر»، هواپیمایی که چندین سال زمین‌گیر شده بود!
سقوط «خرمشهر»، هواپیمایی که چندین سال زمین‌گیر شده بود! - رویدادی که در بطن آن، هواپیمای ATR شرکت آسمان قرار داشت که با کد EP-ATS رجیستر شده و مسئولان شرکت هواپیمایی آسمان بر آن نام «خرمشهر» را گذارده بودند. نامی که هدف از انتخاب آن هرچه بوده، حتما یادآوری سقوط خرمشهر در ابتدای جنگ تحمیلی نبوده است. رویدادی که ساعاتی پیش بار دیگر رخ داد؛ این بار با سقوط هواپیمایی که خرمشهر نام داشت.
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد !
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد ! - شب گذشته مراسم اکران فیلم بلوک 9 خروجی 2 به کارگردانی علیرضا امینی و تهیه کنندگی محمدرضا شریفی نیا و نیز فیلم شاخ کرگدن در پردیس سینمایی ملت برگزار گردید.
فیلم | سریع‌القلم: تقابل ما با جهان چقدر هزینه دارد؟
فیلم | سریع‌القلم: تقابل ما با جهان چقدر هزینه دارد؟ - اقتصاد سیاسی - محمودسریع القلم با بیان اینکه تقابل ما با جهان هزینه دارد،گفت:»هیچ انسانی پیدا نمی شود که بگوید با ظلم موافقم هستم،اما حکمرانی در کشور باید سود و زیان کند که با چه هزینه ای می خواهد این موضوع را پیش ببرد.»
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه - سخنرانی پرحاشیه احمدی نژاد در مقابل دادگاه بقایی
چه کسی به وقت شام را کمدی خطاب کرد؟!!
چه کسی به وقت شام را کمدی خطاب کرد؟!! - امیرقادری منتقد سینما: حاتمی کیا یک فیلم بد و کاریکاتوری ساخته است
تصاویر/ حاشیه و متن اختتامیه جشنواره فیلم فجر
تصاویر/ حاشیه و متن اختتامیه جشنواره فیلم فجر - آیین اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر در مرکز همایش‌های برج میلاد با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور و سید عباس صالحی وزیر ارشاد برپا شد.