دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ / Monday, 21 May, 2018

علل ایجاد بستر خیس در طیور


علل ایجاد بستر خیس در طیور
یکی از مواردی که پرورش‌دهندگان طیور و بویژه طیور گوشتی در طی دوره پرورش با آن مواجه میشوند وجود بستر خیس میباشد . عوامل مدیریتی ، تغذیه‌ای و بیماریها می‌توانند سبب بروز این مشکل شوند . بستر خیس را که علت آن بروز اسهال در گله میباشد نباید با آنتریت و یا تورم روده اشتباه نمود . اسهال عارضه‌ای است که مدفوع حالت آبکی داشته باشد ، درصورتیکه آنتریت عبارت از تورم بافت مخاطی روده در اثر عواملی مثل کوکسیدیوز و غیره میباشد . در حالت طبیعی مدفوع با منشاء روده‌ای در طیور دارای رنگ حنایی و یا قهوه‌ای با رسوب اورات در سطح آن میباشد که ۱۲ تا ۱۶ بار در شبانه‌روز تخلیه می‌گردد . مدفوعی که منشاء آن از سکوم باشد دارای رنگ قهوه‌ای تیره ، بصورت نیمه مایع و معمولاً یک یا دو بار در شبانه‌روز دفع میشود که این نوع مدفوع نیز نباید با مدفوع اسهالی اشتباه گردد . مدیریت و رابطه آن با بستر خیس در طیور بستر در طیور باید در سطح و عمق آن از نظر قوام و چسبندگی یکسان باشد . در شرایط مدیریتی مناسب و سلامت گله ، باتوجه به سن ، رطوبت بستر می‌تواند بین ۱۰ تا ۳۰ درصد متغیر باشد ، اگرچه در مناطق گرم و بسیار خشک رطوبت به ۵ درصد نیز ممکن است کاهش یابد . بستری که دارای چنین شرایطی باشد بعد از چسبندگی در اثر فشردن در بین انگشتان ، بلافاصله ذرات آن از همدیگر جدا خواهند شد که وجود این حالت عدم چسبندگی ناشی از فعالیت باکتری‌های موجود در آن میباشد. بستری که رطوبت آن بیشتر از ۳۰ درصد باشد بعد از فشردن در دست ، حالت خود را حفظ کرده و ذرات آن از همدیگر جدا نخواهند شد .
بستر خیس گاهی به بستری گفته میشود که فقط سطح آن مرطوب و چسبنده میباشد ولی قسمت‌های عمقی آن ممکن است خشک باشد . در چنین مواردی قسمت‌های سطحی بستر بعد از خشک شدن تشکیل لایه‌ای چسبنده و سفت را میدهد و بعبارت دیگر ، از نظر قـوام و چسـبندگی در سطـح و عمـق ، از یکـدیگر متفـاوت میباشد . وجود بستر سفت در نقاطی از سالن سبب میشود که طیور تمایلی به نشستن در این محل‌ها را نداشته باشند و لذا بعلت نرسیدن گرمای بدن طیور به این نقاط و عدم فعالیت باکتری‌های موجود در آن ، رطوبت و چسبندگی باز هم بیشتر خواهد شد . درصورت وجود چنین حالتی در بستر ، با بهبود شرایط مدیریتی و زیروروکردن بستر باید اقدام به رفع این مشکل کرده و درصورت نیاز مقداری بستر تازه اضافه نمود تا مرغ‌ها تشویق به نشستن در آن نقاط شوند . با جلوگیری از ریزش آب در سالن ، تنظیم مقدار و ارتفاع آب‌خوریها و بهبود تهویه می‌توان از تشکیل بستر بهم چسبیده و سفت شده جلوگیری نمود . در میان عوامل مدیریتی ، تهویه میتواند بیشترین نقش را داشته باشد . ۱۰۰۰ قطعه مرغ در شبانه‌روز حدود ۵۰۰ لیتر آب از طریق مدفوع دفع می‌کنند .
تهویه ناقص که قادر به تخلیه این مقدار آب از سالن نباشد به آسانی و بویژه در زمستان می‌تواند سبب بروز بستر خیس و ایجاد چسبندگی در سطح آن گردد . تغذیه و رابطه آن با بستر خیس در طیور فعالیت کلیه در طیور بصورت مداوم و ادرار که بصورت مایع غلیظ موکوسی و حاوی مقدار زیادی اورات است با پوشانیدن سطح مدفوع ، دفع می‌گردد . مکانیسمی که بنام جریان برگشتی نامیده میشود سبب می‌گردد مقداری از آب و الکترولیت‌ها مجدداً در راست روده جذب شده و تعادل الکترولیتی برقرار گردد . افزایش مصرف آب صرف نظر از علت آن ، می‌تواند سبب بروز اسهال ، مدفوع آبکی و بستر خیس گردد که به تعدادی از آنها اشاره میشود .
۱) جیره‌بندی دان و یا ناکافی بودن دان . این مورد بویژه در گله‌های مادر گوشتی که دان جیره‌بندی می‌گردد بوضوح دیده میشود .
۲) کیفیت آب و دان مصرفی از نظر مقادیر سدیم ، پتاسیم و منیزیوم . سدیم و پتاسیم حجم آب بدن را تنظیم می‌کنند . وجود مقدار زیادی سدیم در آب مصرفی و یا در دان که می‌تواند بصورت نمک باشد سبب افزایش مصرف آب خواهد شد . وجود پتاسیم اضافی نیز که می‌تواند ناشی از وجود آن در موادی مثل کنجاله سویا ، ملاس و غیره باشد نظیر سدیم ، سبب افزایش مصرف آب و اسهال خواهد شد . منیزیوم از عناصری است که بعلت وفور آن در مواد اولیه مورد استفاده دان ، به مکمل طیور افزوده نمیشود، معهذا وجود مقدار زیادی از این عنصر در آب ، سبب بروز عارضه اسهال و خیس شدن بستر خواهد شد .
۳) متعادل نبودن جیره از نظر مقدار پروتئین و اضافه بودن و بویژه وجود پروتئین با کیفیت و با قابلیت هضم کم در آن . وجود چنین پروتئینی که بخوبی هضم و جذب نشده باشد در انتهای روده در اثر تخمیر میکروبی ، سبب بروز اسهال می‌گردد . بروز عارضه سوختگی مفصل خرگوشی در نیمچه‌های گوشتی ناشی از وجود مقادیر زیادی پروتئین با قابلیت هضم کم ، نظیر پودرگوشت و ضایعات کشتار گاهی در جیره میباشد .
۴) وجود مقادیر زیادی قند جذب نشده در موادی مثل جو و تغییر فشار اسمزی ناشی از آن در روده ، اسهال بروز خواهد کرد .
۵) تغییر ناگهانی مواد اولیه و فرمول دان نیز می‌تواند سبب ایجاد اسهال در طیور گردد .
۶) افزودن چربی با کیفیت پائین و غیر قابل هضم از دیگر عوامل بروز اسهال و مدفوع آبکی در طیور میباشد .
۷) ویروس‌ها ، باکتری‌ها تک یاخته‌ایها و مایکوتوکسین‌ها نیز نقش مهمی در ایجاد عارضه اسهال در طیور می‌توانند داشته باشند .
۸) مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها و انواع داروهای ضد میکروبی نیز یکی از علل اصلی بروز اسهال در طیور میباشند. بروز اسهال ناشی از ترکیبات ضد میکروبی بویژه در کشورهائی که بصورت مداوم از این مواد استفاده میشود یکی از مشکلات این صنعت میباشد که متأسفانه کمتر به آن نیز توجه شده و حتی تصور میشود که با مصرف این ترکیبات بروز اسهال باید کمتر نیز گردد . مصرف ترکیبات ضد میکروبی با تغییر فلور میکروبی روده و ایجاد عدم تعادل بین میکروارگانیزمهای مفید و مضر سبب بروز اسهال میشوند .
● عواقب ناشی از وجود بستر خیس در طیور
۱) افزایش مقدار آمونیاک در سالن که ناشی از تخمیر اوره میباشد .
۲) کاهش مصرف دان ناشی از افزایش آمونیاک و بروز و یا تشدید عوارض تنفسی و مستعد شدن گله به بیماری‌های میکروبی و کلی باسیلوز .
۳) کاهش جذب مواد و کاهش راندمان و عملکرد گله .
۴) مستعد شدن گله به بیماری‌های روده و بویژه کوکسیدیوز .
۵) آلودگی سطح خارجی پرنده ، افزایش تورم مفصل خرگوشی و ایجاد زخم در جناغ سینه که در نهایت منجر به حذف تعداد بیشتری از طیور در کشتارگاه خواهد شد .

http://www.farm.blogfa.com
دکتر سورن پزشکیان

مطالب مرتبط

هضم‌کننده‌های کمکی (دنیای نوین تغذیه)

هضم‌کننده‌های کمکی (دنیای نوین تغذیه)
افزودنی‌های غذائی مانند پروبیوتیک، پری‌بیوتیک و آنزیم‌ها اگر در برنامه‌های عمومی رشد صنعتی جوجه‌های گوشتی و بوقلمون (به‌خصوص در جیره‌های بر پایه ذرت و سویا) اضافه شود، می‌‌تواند عملکرد آنها را بهبود ببخشد. خوراک در تجارت و صنعت طیور به‌تنهائی بیشترین هزینه این صنعت را تشکیل می‌دهد، از این‌رو دستیابی به ضریب تبدیل پائین‌تر، یک هدف اصلی به‌شمار می‌آید. به‌هر حال حداقل کردن ضریب تبدیل لزوماً منجر به‌دست آوردن کمترین هزینه کل وزن زنده نخواهد شد. به‌همین خاطر متخصصین تغذیه و دامپزشکی معمولاً به‌دنبال اجزای غذائی یا افزودنی‌هائی می‌گردند که تحت شرایط استاندارد منجر به رشد قابل قبول طیور شود. ضمن این‌که هزینه کمتری در بر داشته باشد.
محصولاتی (در صنعت طیور) که تحت شرائط مزرعه به بهبود سلامت دستگاه گوارش کمک کند و عملکرد پرنده را افزایش دهد، مشخص و معین نیستند. ترکیباتی که عموماً وجود دارد، آنتی‌بیوتیک‌ها و ضد کوکسیدیوزها هستند. در حال حاضر چندین ترکیب دیگر نیز استفاده می‌شود. بعضی از این ترکیبات به‌همراه محصولات عاری از آنتی‌بیوتیک‌ یا ترکیبات حاوی آنتی بیوتیک به‌کار می‌روند. بقیه ترکیبات به‌منظور کمک به‌هضم غذا و سلامتی حیوان در جیره‌های استاندارد صنعتی همراه با تجربه‌های مدیریتی به‌کار می‌رود. از جمله این مواد، پروبیوتیک‌ها، پری‌بیوتیک‌ها، اسیدهای چرب ضروری، آنزیم‌ها، تنظیم‌کنندهای سیستم ایمنی و اسیدهای آلی هستند که همگی در صنعت طیور استفاده می‌شوند، تا سلامتی و عملکرد آنها را بهبود بخشیده و هم‌چنین امنیت غذائی را بالا ببرند. در مورد این‌که متخصصین صنعت طیور چه دیدگاهی نسبت به این ترکیبات دارند، نظرات این‌چنین است: دکتر دانیل هوگ از جمله متخصصین تغذیه می‌گوید: در این زمینه علاقمندی زیادی نشان داده شده، اما هنوز شک و شبهه زیادی نیز وجود دارد. تعدادی از شبهاتی که در مورد این محصولات وجود دارد، به‌نحوه ارزیابی موارد استفاده آنها بستگی دارد. دکتر پیتر فرکت پروفسور و متخصصین تغذیه از دانشگاه کارولینای شمالی می‌گوید: موفقیت در این زمینه ذهنی است، زیرا عملکرد حیوان به عوامل متعددی بستگی دارد. بعضی مواقع اثرات داخلی قفس تأثیرات این مواد را نشان نمی‌دهد، اما اثرات مزرعه‌ای این تأثیرات را نشان می‌دهد.
او توضیح می‌دهد که شرایط مزرعه‌ای با شرایط آزمایشگاهی در یک دانشگاه قابل مقایسه نیست، او افزود هر کسی فکر می‌کند، افزودن آنتی‌بیوتیک در غذا نتیجه‌بخش خواهد بود. اما در مطالعات و سخنرانی‌ها تنها دو سوم جواب موافق به‌این مسئله داده‌اند. شما همین نتایج را در مورد بعضی از این مواد جایگزینی خواهید گرفت. تحت شرایط تجاری، پرندگان در فارم‌های مختلف با شرایط گوناگون روبه‌رو خواهند بود، که در شرایط دانشگاهی این چنین نخواهد بود. آنتی‌بیوتیک‌ها برای پوشاندن اشتباهات و شبهات، گزینه مناسبی هستند. حالا، مدیران باید تصمیم بگیرند که چه مشکلاتی وجود دارد و سپس اسباب و لوازمی که این مشکلات را به‌خوبی حل کند انتخاب کنند.
● پروبیوتیک‌ها
باکتری‌های مفید دستگاه گوارش می‌توانند مواد قندی، ویتامین‌ها، اسیدهای آمینه و اسیدهای چرب فرار را برای پرندگان فراهم سازند. پروبیوتیک‌ها، میکرو ارگانیسم‌های مفیدی هستند که به حیوانات خورانده می‌شوند. این میکرو ارگانیسم‌ها ضد باکتریابی تعفن‌زا و مولد آمونیاک در روده بزرگ هستند. لاکتوباسیلوس یک پروبیوتیک معمولی است که از طریق تحریک سیستم ایمنی عمل فاگوسیتوز را افزایش داده و تولید ایمونوگلوبین را در خون بالا می‌برد. مخمرها مخصوصاً Saccharomyces cerevisiae باعث آزاد شدن مانانواولگوساکاریدها می‌شوند. مانانواولگوساکاریدها از طریق باند شدن با باکتری‌های روده، تعداد آنها را در آسترروده کم می‌کنند پروبیوتیک‌ها می‌توانند با عوامل بیماری‌زائی که از مواد غذائی مصرف می‌کنند و مکان‌هائی که این عوامل بیماری‌زا می‌خواهند در روده اشغال کند نیز رقابت نماید. Lution ـ Avi (آوی لوشن) در حال حاضر توسعه دادن استفاده از Salmonella typhimurium در موش‌ها با همکاری کمپانی prince Ayre می‌باشد.
آوی‌لوشن یک پروبیوتیک محتوی اسیدلاکتیک و مخمر زنده است. آوی‌لوشن هم‌چنین دارای اسپورهای باسیلوس و دیواره سلولی مخمر نیز می‌باشد. دکتر هوگ گزارش می‌دهد که این محصولات هم‌ وزن را افزایش می‌دهند و هم باعث کاهش ضریب تبدیل در طیور می‌شوند. نشان داده شده که آوی‌لوشن تلفات را نیز کاهش می‌دهد. پروبیوتیک دیگر، Calsporin کالسپرین است که از باسیلوس بوبیلس ۳۱۰۲ـ C ساخته شده است. این محصول به‌وسیله کارخانه آمریکائی کالپیس Calpis ساخته شده و طبق گفته دکتر هوگ باعث بهبود افزایش وزن و ضریب تبدیل شده و تلفات را کاهش می‌دهد. Bacillus subtills می‌تواند از طریق روده پرنده عبور کرده و در بستر، زندگی کند. او گفت که این امر به‌خاطر این‌که باعث کاهش تعداد کلستریدیا در بستر می‌شود می‌تواند مفید باشد. (Bioplus ۲B) تولید Chr.Hansen می‌کند که از دو فرم باسیلوس تشکیل شده است. این محصول به‌منظور افزایش رشد در خوک تهیه شده‌، اما دکتر هوگ گزارش داده است که در اروپا در تغذیه مرغ گوشتی استفاده می‌شود. Primacle یک محصول ترکیبی است که به‌وسیله Starlab ارائه داده شده است. این ترکیب شامل Lactobacillus acidophilus،LCasei،bifidobacteria و Enterococcus faecium می‌باشد. Primacle به‌طور گسترده در آمریکا با مرغ گوشتی و بوقلمون امتحان شده است و چندین سال نیز در بازار بوده است. دکتر هوگ می‌گوید: که محصولات پروبیوتیک در بازار روزبه‌روز بهتر و بهتر می‌شوند. معمولاً پروبیوتیک‌ها به غذا اضافه می‌شوند، اما می‌تواند به همراه آب نیز استفاده شوند. تکنولوژی پوششی Coating thechnology این میکرو ارگانیسم‌ها می‌توانند باعث بقای غذاهای پلتی گردند.
● پری‌بیوتیک‌
اکثر پری‌بیوتیک‌ها به‌وسیله حیوانات تک‌معده‌ای مثل طیور قابل هضم نیستند، اما توسط میکروب‌های موجود در دستگاه گوارش پرنده قابل تخمیر می‌باشند. از جمله پری‌بیوتیک‌ها عبارتند از: کربوهیدرات‌های الیگو فروکتوز، فروکتوالیگوساکارید، مانان‌الیگوساکارید و اینولین پری بیوتیک‌ها ممکن است به‌طور انتخابی جمعیت باکتری‌های مفید موجود در دستگاه گوارش مثل bifidobacters و لاکتوباسیلوس‌ها را زیاد کند. بعضی از پری‌بیوتیک‌ها از جمله فروکتوالیگوساکاریدها گفته می‌شود که یک عمل bifindogenic دارند. bifidobacters اسید استیک تولید می‌نماید، که این اسید عمل باکتری‌کشی انجام می‌دهد. در دیواره سلولی مخمرها، مانان‌الیگوساکارید پیدا می‌شود. هر یک عدد دیواره سلولی می‌تواند ۱۰۰ جفت سلول Ecoli را جذب کند. مانان‌الیگوساکارید جزء فعال Mas ـ Bio است که توسط کارخانه Altech تولید می‌شود. دکتر فرکت که آزمایشات زیادی روی تغذیه Mas ـ Bio انجام داده است گفت: در اولین مصرف توسط گله‌ای که استفاده کرده ممکن است به‌خوبی عمل نکند، اما بعد از چند بار مصرف، یک اثر افزایشی را خواهد داشت. زیرا همان‌طور که میکروفلور داخل بدن پرنده را تغییر می‌دهد میکروفلور محیط پرورش را نیز تغییر می‌دهد.
مانان‌الیگوساکارید با باندکردن سالمونلا و E.Coli می‌تواند مشکلات کلستریدیائی را کاهش دهد. بر طبق گفته‌های دکتر هوگ، مانان‌الیگوساکارید می‌تواند باعث بهبود افزایش وزن، ضریب تبدیل و قابلیت ماندگاری در مرغ گوشتی و بوقلمون گردد. دکتر فرکت توضیح داد که یک لایه ساختمانی گلیکوپروتئینی در دیواره سلولی مخمر وجود دارد که خیلی شبیه گلیکوپروتئین موجود در آستر روده پرنده می‌باشد. باکتری به‌جای روده به مانان‌الیکوساکارید باند می‌شود. او گفت: که به‌نظر می‌رسد که باکتری‌های باند شده باعث افزایش پاسخ سیستم ایمنی می‌شود، زیرا این باکتری‌ها از بین رفته و خاصیت آنتی‌ژنتیک دارند، اگرچه نمی‌توانند باعث آلودگی پرنده شوند. تعداد دیگری از مواد سلولی مخمر شبیه بتاگلوکان، خاصیت آنتی‌ژنتیک دارند و به‌نظر می‌رسد باعث تحریک سیستم ایمنی می‌شوند. چندین کارخانه مخمرسازی، مخمر را به‌منظور استفاده در غذای طیور تولید می‌کند. مخمر زنده یک پروبیوتیک به‌شمار می‌آید اما، تولیداتی که بر پایه دیواره سلولی مخمر ساخته می‌شوند، پری‌بیوتیک محسوب می‌شوند.
● آنزیم
آنزیم‌ها پروتئین‌هائی هستند که به‌عنوان کاتالیزورهای بیلوژیکی بسیار فعال عمل می‌کنند. کاربرد آنزیم در غذا باعث افزایش قابلیت هضم مواد مغذی شده و میکروفلور دستگاه گوارش را تغییر می‌دهد. در جیره‌های دارای گندم یا جو استفاده از آنزیم خیلی معمول است. دکتر فرکت می‌گوید که: آنزیم‌ها به‌منظور بهبود استفاده از مواد مغذی به غذا اضافه می‌شوند. اما مردم به‌‌منظور کاهش هزینه فرموله کردن جیره از آن استفاده می‌کنند. در عمل شما بعضی مواقع شاهد بهبود رشد و تحمل بیشتر در برابر بیماری‌های مشخصی هستید. در تئوری، غذا به‌کمک آنزیم بیشتر به‌وسیله پرنده هضم می‌شود و پتانسیل سوبسترا برای بعضی از باکتری‌ها در مقایسه با پرنده کاهش می‌یابد. هم‌چنین آنزیم‌ها با عمل روی بعضی از ترکیبات مشخص جیره و تولید محصولات هضمی که باکتری‌های مفید بتوانند استفاده کنند، میکروفلور محیط روده را به‌سمت محیط سالم‌تری سوق می‌دهند، کاربرد آنزیم‌ها به‌منظور تصحیح یا کنترل میکروفلور روده قابل مشاهده خواهد بود. دکتر فرکت می‌گوید که ممکن است تغییرات کمی در میزان جذب مشاهده شود؛ اما مسئله مهم‌تر تغییر در فلور میکروبی دستگاه گوارش و سلامتی بهتر طیور است. مثال در این مورد این است که چگونه آنزیم می‌تواند بعضی از پلی‌ساکاریدهای غیر نشاسته‌ای شبیه آن چیزی که در گندم و جو یافت می‌شود را بشکند و رشد باکتری‌های مفید را بهبود بخشد. با اضافه کردن آنزیم، نشاسته غیرقابل هضم شبیه یک پری‌بیوتیک عمل می‌کند. چندین مزارع پرورش بوقلمون در آمریکا هم‌اکنون در حال استفاده از آنزیم‌ها در جیره‌های بر پایه ذرت و سویا هستند، ضمن‌این‌که اکثر مزارع برزیلی نیز در جیره‌هایشان از آنزیم استفاده می‌کنند. آنزیم‌ها معمولاً اگر در جیره‌ای با انرژی کم به‌کار روند بهتر عمل می‌کنند.
با اضافه کردن آنزیم فیبر شکسته شده و رشد باکتری‌های مفید را بهبود می‌بخشد. در آمریکا، معمولاً از جیره‌هائی با انرژی بالا استفاده می‌شود زیرا چربی‌های ارزان زیادی وجود دارد، امروزه آنزیم‌های بسیار زیادی در بازار وجود دارد. اخیراً کمپانی Prince Agri محصول Reap را به‌عنوان بهبود دهنده قابلیت هضم نشاسته ارائه کرده است. آنزیم فعال در Hemicell از تعاونی Chem، بتاماناز است که کربوهیدرات‌های متصل به پروتئین را در کنجاله سویا می‌شکند. کنجاله سویا حاوی فیبرهای ضد تغذیه‌ای است که مانع استفاده طیور از خوراک می‌شود. بتاماناز فیبر را هضم کرده و سودمندی غذا را بهبود می‌بخشد. Rovabio محصول Adisseo شامل گزیلاناز و بتاگلوکوناز است. این ماده افزودنی می‌تواند در جیره‌های بر اساس ذرت و سویا و هم‌چنین بر اساس گندم استفاده شود. Danisco سازنده (۱۵۰۲ Avizyme) است، که می‌تواند قابلیت هضم ذرت را بهبود ببخشد. Kemzyme محصول Kimen مخلوط آنزیم‌هائی است که منظور بهبود قابلیت هضم تمام جیره‌ها استفاده می‌شود. فیتاز آنزیمی است که به‌منظور استفاده از فسفرهای آلی موجود در غلات در طیور استفاده می‌شود.
این آنزیم می‌تواند میزان نیاز به‌ مکمل‌های آلی فسفات را در جیره کاهش دهد و در نتیجه میزان فسفر را در مدفوع کاهش دهد. فیتاز هم‌چنین می‌تواند از طریق شکستن پیوند بین فسفر و مولکول‌های آلی در غذا، انرژی و آمینواسیدهای بیشتری برای پرنده فراهم کند. کارخانه‌های متعددی آنزیم فیتاز را به‌منظور استفاده در جیره طیور می‌سازند. تحقیقات اساسی انجام شده در جیره‌های براساس گندم، مشخص کننده وجود فیتاز طبیعی در گندم است. بنابراین در جیره‌های بر پایه ذرت و سویا نسبت به جیره‌هائی که براساس گندم متعادل می‌شود، مقدار کمتری فیتاز وجود دارد. به‌همین‌خاطر فسفر کمتری در اختیار طیور قرار می‌گیرد. از این‌رو کسانی که در کار تغذیه طیور هستند مقدار بیشتری فیتاز در جیره به‌کار می‌برند، تا فسفر دفع‌شده از طریق مدفوع کاهش یابد. روش مشخص کردن میزان کارائی پروبیوتیک‌ها، پری‌بیوتیک‌ها، آنزیم‌ها و بقیه افزودنی‌ها معمولاً آسان نیست. هوگ می‌گوید: اگر این مواد اثرات تغذیه‌ای داشته باشد، عملکرد پرندگان را در داخل قفس بهبود می‌دهد. اما اگر این مواد اثر بهبود سلامتی داشته باشند، از نظر صفات داخل قفسی خوب عمل نمی‌کنند.
با افزایش تراکم پرنده سودمندی استفاده از پروبیوتیک و آنتی‌بیوتیک افزایش می‌یابد. دکتر هوگ گفت: که برای ارزیابی یک ماده غذائی نیاز به ارائه سئوالات و فهم روش عمل آن ماده می‌باشد. اگر کسی عنوان کرد که سه نکته می‌تواند باعث بهتر شدن ضریب تبدیل شود، باید بحث شود و سئوال شود که این عمل چرا و به‌چه شکل صورت می‌پذیرد. در ابتدا متخصصین تغذیه پی به‌نحوه عمل محصول برده و سپس می‌تواند محصولاتی را که در سیستم مورد نظر بهتر جواب می‌دهد را سفارش دهند. دکتر هوگ می‌گوید: میزان استفاده از این نوع افزودنی‌ها افزایش خواهد یافت، اگرچه ما سعی در استفاده از آنتی‌بیوتیک را داشته باشیم. وی افزود که پذیرش و استفاده از این نوع ترکیبات رو به‌ رشد است. افزایش آگاهی در مورد نحوه کار این مواد منجر به افزایش استفاده از این نوع مواد خواهد شد.

وبگردی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!
ویدئو / مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران
ویدئو / مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران - مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران با حضور اصحاب هنر و ورزش یکشنبه ۳۰ اردیبهشت در تالار وحدت برگزار شد. در این مراسم که با حضور بازیکنان و کادر فنی تیم ملی به همراه اعضای هیات رییسه فدراسیون فوتبال انجام شد، از سرود رسمی تیم ملی ایران رونمایی گردید.
ویدئو / دیدار ملی‌پوشان فوتبال ایران با روحانی
ویدئو / دیدار ملی‌پوشان فوتبال ایران با روحانی - رئیس جمهور در دیدار با ملی‌پوشام فوتبال ایران از بازیکنان و کادر فنی تقدیر کرد. در این مراسم پیراهن شماره ۱۲ تیم ملی فوتبال کشورمان به حسن روحانی اهدا شد.
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
پهلوانان این روزهای ما
پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
سید احمد خمینی معمم شد
سید احمد خمینی معمم شد - سید احمد خمینی فرزند آیت‌الله سید حسن خمینی در حضور جمعی از علما و پدر و پدربزرگ خود در حسینیه جماران معمم شد.
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی!
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی! - امروز عکسی از 5 تماشاگر بازی روز گذشته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد 5 دختر جوان با گریم‌های عجیب و حرفه‌ای خودشان را به عنوان پسر جا زده و وارد ورزشگاه شده‌اند.
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت - از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!