شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ / Saturday, 24 March, 2018

جایش همیشه خالی خواهد ماند


جایش همیشه خالی خواهد ماند
شکیبایی مصداق بارز بازیگری بدون جانشین بود، نه‌تنها به دلیل قدرت بازیگری‌اش، بلکه به لحاظ شمایل منحصر به فرد سینمایی‌اش که دوستداران بسیار داشت.
شمایلی که خوشبختانه در زمان حیات قدر قدوقامتش دانسته شد. بی‌تردید جای خالی خسرو شکیبایی در سینمای ایران به شدت احساس خواهد شد. فیلم‌های بسیاری ساخته خواهد شد که سازندگانشان حسرت عدم امکان استفاده از او را داشته باشند و با خود بگویند ای کاش او بود و این نقش‌ها را بر پرده نقره‌ای سینما ماندگار می‌کرد، همچنان که انبوهی از شخصیت‌ها را روی پرده سینما، در ذهن ما برای همیشه ثبت کرد.
شکیبایی با وجود اینکه کشفی دیرهنگام در سینمای ایران بود اما در طول همین دو دهه‌ای که پس از رسیدن به شهرت فرصت کار داشت، جایگاهی بزرگ را به خود اختصاص داد و به وزنه‌ای در عرصه بازیگری بدل شد.
او الگویی برای تمام کسانی بود که بازیگری را در اوج شکوفایی و تعالی می‌جستند؛ بازیگری نه فقط در مصداق توانایی و تسلط ایفای نقش، بلکه در مصداق کامل آن همراه با اخلاق حرفه‌ای و شرافت انسانی.
خسروشکیبایی در طول سال‌های حیات هنری‌اش تصاویری چنان زنده و ماندگار از خود برجای گذاشت که با پایان حیات جسمی‌اش از ذهن ما زدوده نخواهد شد و برای همیشه ادامه خواهد یافت و شاید تنها می‌ماند حسرت نقش‌های دیگری که می‌توانست بازی کند اما حالا دیگر امکان آن از دست رفته است.
از این جهت جای خالی او بسیار احساس خواهد شد، جای خالی بازیگری که در فیلم‌های خوبش درخششی شگفت‌انگیز و خیره‌کننده داشت و حتی در فیلم‌های کم‌مایه نیز به واسطه حضورش وزنی به آن می‌بخشید که لااقل تماشای یکباره آن آزاردهنده نباشد.
این جایگاهی است که انگشت‌شمار بازیگرانی یافت می‌شوند که در سینمای ایران بدان دست یافته باشند. آن‌چنان که یک تنه توان بردوش کشیدن بار فیلمی را داشته باشند که سازنده‌اش چیزی در چنته ندارد، بازیگری که بی‌شک حضورش می‌توانست اغلب فیلم‌ها را از سقوط نجات دهد و در همه حال نقش‌هایی را که برعهده می‌گرفت چنان ایفا کند که تحت‌الشعاع او باشد، تحت‌الشعاع بازیگری به نام خسرو شکیبایی که یک شمایل بی‌بدیل در سینمای ایران بود.
خسرو شکیبایی در میانسالی چهره شد. زمانی که او به عنوان کشف بزرگ بازیگری سینمای ایران در سال‌های پس از انقلاب مطرح شد بیش از چهار دهه از عمر او می‌گذشت. این اتفاق با حضور در فیلمی فراموش نشدنی (هامون، ۱۳۶۸) افتاد که به حدیث نفس گروهی از مخاطبان خود از نسل‌های مختلف بدل شد. انتخاب شکیبایی برای این نقش چنان بجا و بده بستان او با داریوش مهرجویی به گونه‌ای سرشار از خلاقیت و شکوفایی بود که حاصل کار، خیره‌کننده و نشانگر ظهور پدیده‌ای کم‌نظیر در افق بازیگری سینمای ایران بود.
این چنین بود که شکیبایی با وجود سال‌ها فعالیت در تئاتر و حتی حضور در سینما که حتی دربرگیرنده نقش‌های اصلی چند فیلم بود، با حمید هامون روشنفکر به بن‌بست رسیده اما جذاب و همدلی برانگیز، تولدی حقیقی به عنوان بازیگری توانمند یافت. کشف دیرهنگام شکیبایی اگر چه باعث می‌شد حسرت سال‌هایی را که دیده نشده و یا فرصتی برای بروز توانایی‌های بالقوه‌اش فراهم نیامده بود را به همراه داشته باشد، اما در عین حال ویژگی‌های خاص خود را داشت. او در زمانی به شهرتی فراگیر دست یافت که به حکم سن و سالش مناسب حال ایفای نقش جوان اول فیلم‌ها نبود.
بنابراین عملا سن و سال برای او نمی‌توانست نقش تعیین‌کننده‌ای در حیات هنری یا حرفه‌ای‌اش داشته باشد، او در سنی بدل به بازیگر محبوب بسیاری از مخاطبان سینما شد که بسیاری از ستاره‌های سینما به حاشیه رفته و محبوبیت خود را از دست می‌دادند. با هامون چند ویژگی مهم در شیوه بازیگری او شکل گرفت که تا حد زیادی حاصل تعامل با داریوش مهرجویی بود، فیلمسازی که با اعتماد به بازیگری که او را روی صحنه تئاتر دیده بود، فرصت آن را به وجود آورد تا توانایی‌های خود را شناخته و بارور سازد.
بعدها این مشخصه‌ها با رویکردهای متناقصی روبه‌رو شد، پاره‌ای آن را باعث کلیشه‌ شدن شکیبایی در یک نوع تیپ خاص به حساب آورده و پاره‌ای دیگر روشن بینانه‌تر آن را جزو خصوصیات ذاتی بازی هنرپیشه‌ای محسوب کردند که در هر نقش، بخشی از وجود خود را برای اجرا بدان می‌بخشید.
در حقیقت اگر بپذیریم شکیبایی در برخی نقش‌آفرینی‌های خود چیز تازه‌ای به کارنامه‌اش اضافه نکرد اما باید توجه داشت که این گناه شکیبایی نبود که از این نقش‌ها یا فیلم‌ها بزرگ‌تر جلوه می‌کرد، به گونه‌ای که آنها را زیر سایه حضور خود قرار می‌داد. بی‌انصافی خواهد بود اگر بپذیریم که او در این فیلم‌ها چیز تازه‌ای رو نکرد، چرا که او همچون معدودی از بازیگران توانمند دیگر نقش‌هایی را که ایفا می‌کرد تحت‌الشعاع شیوه کار خود ساخته و با این شیوه جذاب برای مخاطب متحول ساخته و ارتقا می‌بخشید.
اما در عین حال او در همین سال‌ها هر گاه در کنار فیلمسازان مسلطی قرار می‌گرفت که هوشمندی آن را داشتند که چگونه از مشخصه‌های ذاتی بازیگری او سودجسته و آنها را در قالب شخصیت‌هایی متفاوت و دیگرگونه بریزند، حاصل کار اجراهایی توأم با طراوت از نقش‌هایی کم و بیش متمایز از شخصیت‌هایی بود که او پیش از آن در کارنامه خود ثبت کرده بود.
اگر او در« ابلیس» و حتی« جست‌وجو در جزیره» به حمید هامون پهلو می‌زند، در «یک‌بار برای همیشه» به نقش یک کارگر ساده نقاش و یا در «حکم» به نقش یک گنگستر تنها به‌شدت از هامون دور است. به این ترتیب با وجود تلاشی که شکیبایی برای دوری از کلیشه شدن داشت این فیلمسازان بودند که اگر می‌خواستند می‌توانستند از توانایی‌های بسیار او در جهت خلق شخصیت‌هایی کاملا متفاوت بهره گیرند و یا اینکه او را در مسیری بیندازند که بیش از هر چیز خسرو شکیبایی یا حمید هامون باشد.
با نگاهی به کارنامه شکیبایی در طول این دو دهه می‌توان نمونه‌های بسیاری یافت که گواه آن هستند که او همواره توانایی غافلگیر کردن مخاطب را دارد، همان اتفاقی که در سارا، کاغذ بی‌خط، حکم، رئیس و اتوبوس شب و تعداد زیادی از نقش‌آفرینی‌های سال‌های دور و نزدیک او افتاده است.
این مسئله حکایت از وجود بازیگری داشت که پس از اوج‌گیری‌اش با هامون، همواره به لحاظ توانایی بازیگری در اوج باقی ماند، اگرچه در این میان گاه به دلیل برخی انتخاب‌های نه‌چندان سنجیده‌ شده‌اش به لحاظ حرفه‌ای فراز و فرودی را در کارنامه او شاهد هستیم.
مجموعه نقش‌آفرینی‌های خسرو شکیبایی حکایتگر هوشمندی بسیار او از ادراک نقش، انعطاف‌پذیری در اجرا، به‌کارگیری خلاقانه از توانایی‌اش در بداهه‌کاری‌هایی متناسب با موقعیت های مختلف است.
اگر چه ماندگارترین شمایل او در هیات روشنفکر به بن‌بست رسید و مضطرب‌ هامون بود اما در نقش شهروندی فرصت‌طلب که زنی معصوم و شکننده (سارا) را به استیصال می‌کشد نیز همان‌قدر جذاب می‌نماید و این همان جادوی بازیگری هنرمند بود که حتی بدترین فیلمسازان نیز نتوانستند، چهره‌ای تک‌بعدی از او به نمایش بگذارند، چرا که او با توانایی و ادراک واقع‌بینانه‌اش از نقش‌ها خواه ناخواه اگر لازم بود ابعادی خاکستری به این شخصیت‌ها می‌بخشید، از اندوخته خود به آنها می‌افزود تا لااقل حاصل کار در خور و شایسته نام بازیگری به‌نام خسرو شکیبایی باشد.
بی‌تردید نه فقط چهره دوست‌داشتنی او بلکه صدای گرم و آرامش‌دهنده‌اش برای همیشه در ذهن علاقه‌مندانش باقی می‌ماند، آن صدایی که دردمندانه از پس چهره‌ای نگران هنگامی که قصد جان معشوق را کرده می‌گوید: «لاکردار، اگر بدونی هنوز چقدر دوستت دارم.»

حمیدرضا امیدی‌سرور

منبع : روزنامه همشهری

مطالب مرتبط

شیدای عاشق

شیدای عاشق
اگر به کارنامه سینمایی خسرو شکیبایی و فیلم هایی که او بازی کرده نگاهی بیندازید، متوجه یک ویژگی بسیار مهم و خاص خواهید شد که اصلی ترین دلیل تمایز او با سایر بازیگران سینمای ایران است. نوعی شیدایی و عاشقی در بازی خسرو شکیبایی به چشم می خورد که او این دو صفت را با اکثر نقش هایش درآمیخته است. این شیدایی حتی در فیلم های اولیه شکیبایی مانند شکار (مجید جوانمرد) هم به چشم می خورد که البته بعدها با هامون (داریوش مهرجویی) به اوج می رسد.در طول دو دهه خسرو شکیبایی اولین انتخاب کارگردانانی بود که می خواستند یک عاشق میانسال را در فیلم خود به تصویر بکشند.شکیبایی سینما را در ۳۷ سالگی آغاز کرد و در میانسالی با «هامون» معروف و در ششمین دهه عمرش ستاره شد. نکته مهم اینکه ستاره ۵۰ ساله سینمای ایران از دل جریان روشنفکری و متفکر سینما بیرون آمده بود و این خود وجه تمایز خسرو شکیبایی با دیگر ستارگان سینمای ایران است.خسرو شکیبایی در اوج محبوبیتش در سینما، به تلویزیون رفت و به بازی در مجموعه «خانه سبز» پرداخت. این کار نه تنها از محبوبیت او نکاست، بلکه باعث افزایش علاقه مردم به او هم شد. او در هر سه دهه عمر بازیگری اش در سینما، به صورت همزمان در مجموعه ها و فیلم های تلویزیونی نیز حضور یافت. جالب اینکه شکیبایی در هر سه دهه فعالیتش در سینما موفق به دریافت جایزه شد که این مساله در نوع خودش یک رکورد کم نظیر محسوب می شود.
● دهه ۶۰؛ دوران رشد و معروفیت
بازی شکیبایی در نقش دوست یک چریک مبارز در «خط قرمز» کیمیایی به خاطر غیرقابل نمایش تشخیص داده شدن این فیلم، دیده نشد. شاید اگر فیلم کیمیایی و نقش نه چندان بلند اما موثر و تاثیرگذار شکیبایی در «خط قرمز» دیده می شد، او خیلی زودتر از سال ۶۸ و بازی در «هامون» به چهره یی شناخته شده تبدیل می شد و اصلاً ادامه مسیر او در سینما بعد از «خط قرمز» شکل دیگری به خود می گرفت. پس از «خط قرمز» شکیبایی نقش سوم فیلم دادشاه (حبیب کاوش) را در کنار سعید راد و جعفر والی بازی کرد و سپس اولین نقش اول خود را در فیلم مهجور سیدضیاءالدین دری «صاعقه» پشت سر گذاشت.دزد و نویسنده (کاظم معصومی)، رابطه (پوران درخشنده)، شکار (مجید جوانمرد) و ترن (امیر قویدل) فیلم های بعدی شکیبایی بودند که او در آنها به ترتیب نقش دو علی نصیریان، پرویز پورحسینی، پرویز پرستویی و فرامرز قریبیان را بازی کرد. این چند فیلم آن طور که باید نتوانستند چیزی از ارزش های بازیگری خسرو شکیبایی را نمایان کنند به خصوص آنکه همه این فیلم ها دوبله می شدند و فرد دیگری به جای او صحبت می کرد. البته با موفقیت چند فیلم مانند «ترن» و «شکار» در گیشه، نام بازیگری به اسم خسرو شکیبایی برای مردم تا حدودی آشنا شده بود؛ به خصوص پس از پخش مجموعه تلویزیونی «مدرس» و درخشش خیره کننده او در نقش سیدحسن مدرس در میانه دهه ۶۰. خسرو شکیبایی در سال ۶۸ و در سن ۴۵ سالگی در یکی از بهترین فیلم های تاریخ سینمای ایران(حتی به زعم خیلی ها بهترین فیلم تاریخ سینمای ایران) یعنی «هامون» بازی کرد و یکی از ماندنی ترین شخصیت های سینمای ایران یعنی حمید هامون را به یادگار گذاشت. بازی در یک تئاتر به کارگردانی هایده حائری آن هم در فضای ناشناخته طبقه بالای تئاتر شهر و حضور مهرجویی و همسرش در یکی از شب های اجرا باعث شد تا یکی از مهم ترین اتفاقات سینمای ایران شکل بگیرد. اگر مسعود کیمیایی، شکیبایی را با دیدن یک تئاتر برای بازی در «خط قرمز» انتخاب کرده بود، مهرجویی نیز با دیدن یک نمایش از او برای بازی در «هامون» دعوت کرد. «هامون» آغازی دوباره برای شکیبایی در سینمای ایران بود. او با این فیلم وارد جریان اصلی سینمای ایران شد و آنچنان نقش را مال خود و همراه خود کرد که تا مدت ها نتوانست از آن جدا شود. شخصیت پریشان و شیدای حمید هامون که به دنبال گمشده یی می گردد، آنچنان با اقبال مواجه شد که هم برای شکیبایی سیمرغ جشنواره را به همراه آورد و هم اینکه او تا مدت ها به اسم حمید هامون شناخته می شد. سه فیلم بعدی شکیبایی تا انتهای دهه ۶۰ آثار نسبتاً قابل قبولی بودند که البته کاملاً تحت تاثیر «هامون» قرار گرفتند. شکیبایی در فیلم های عبور از غبار (پوران درخشنده)، ابلیس (احمدرضا درویش) و جست وجو در جزیره (مهدی صباغ زاده) چیزی به جز حمید هامون ارائه نمی دهد که البته شاید طبیعی هم باشد. ضمناً در اواخر این دهه مجموعه «روزی روزگاری» با بازی شکیبایی هم از تلویزیون پخش می شود که البته در بار اول پخش اش چندان مورد توجه واقع نمی شود و در بازپخش هایش در سال های بعد بسیار مورد استقبال قرار می گیرد.
● دهه ۷۰؛ دوران اوج و محبوبیت
شاید اگر «بانو»ی داریوش مهرجویی در زمان خودش نمایش داده می شد، شکیبایی خیلی زودتر از شخصیت هامون کنده می شد. «بانو» که از آن به عنوان فیلمی در مقابل «هامون» هم یاد می شود، چند سالی را در توقیف به سر برد و نتوانست در زمان خودش اکران شود. اگر «هامون» شرح پریشان حالی حمید هامون و مشکلاتش با مهشید بود، «بانو» داستان پریشانی بانو و مشکلاتش با محمود است. خسرو شکیبایی پس از سه سال دوباره با بیتا فرهی همبازی می شود و با اینکه نقشش چندان بلند نیست اما تا حدود زیادی می تواند از حمید هامون فاصله بگیرد. شاید پادزهر رهایی از سایه حمید هامون تنها در دست خود داریوش مهرجویی بوده، اما توقیف فیلم و دیده نشدن آن باعث می شود تا خسرو شکیبایی و حمید هامون همچنان همراه یکدیگر باشند. البته خسرو شکیبایی در سال ۷۱ فیلم «یک بار برای همیشه» که به اعتقاد خیلی ها بهترین فیلم سیروس الوند است را هم بازی می کند که بازی متفاوت و درخوری را هم ارائه می دهد. لکنت زبان شخصیت محمود نقاش باعث می شود تا شکیبایی نقش متفاوتی را بازی کند و از جشنواره فجر هم نامزد سیمرغ شود. «پرواز را به خاطر بسپار» ساخته حمید رخشانی فیلم بعدی شکیبایی در این سال است که چیز زیادی برای او به همراه ندارد. اما ایفای یک نقش دو، آن هم منفی در فیلم داریوش مهرجویی نشان از جسارت خسرو شکیبایی در انتخاب نقش هایش در اوایل دهه ۷۰ دارد. شکیبایی در فیلم «سارا» برای سومین بار با مهرجویی همراه می شود و نقش گشتاسب را در کنار امین تارخ و نیکی کریمی ایفا می کند.شکیبایی سپس به خاطر علاقه اش به ساموئل خاچیکیان بازی در فیلم «بلوف» را قبول می کند که البته فیلمی صرفاً تجاری است.سال ۷۳ برای شکیبایی بسیار پربار است. او با ایفای نقش یک آزاده در «کیمیا»ی احمدرضا درویش بار دیگر گوشه یی از قدرت بازیگری اش را به رخ می کشد و برای بار دوم سیمرغ را از جشنواره فجر دریافت می کند. همچنین او در این سال برای چهارمین بار با مهرجویی همکاری می کند و در فیلم «پری» در دو نقش(دو برادر) ظاهر می شود. عوام و خواص این دو فیلم را می پسندند و شکیبایی به روزهای اوج محبوبیت نزدیک می شود.اکران فیلم های عاشقانه(علیرضا داوودنژاد) و خواهران غریب(کیومرث پوراحمد) در سال ۷۵ و همچنین پخش مجموعه «خانه سبز» از تلویزیون، خسرو شکیبایی را محبوب ترین بازیگر سال های میانی دهه ۷۰ در ایران می کند.شخصیت منفی اما جذاب او در «عاشقانه» با آن یقه های بالا داده کت، پدر مهربان دوست داشتنی «خواهران غریب» که پشت پیانو می نشیند و آواز هم می خواند و مرد دوست داشتنی خانواده با آن موهای لخت و «سبز» گفتن های خاصش در «خانه سبز» باعث شد تا خسرو شکیبایی در این سال ها به محبوبیت بی سابقه یی دست یابد.شکیبایی در سال ۷۴ در «سایه به سایه» ساخته علی ژکان در نقش یک مامور پلیس هم بازی کرد که البته به خاطر کشته شدن زود هنگامش در قصه، چندان مورد اقبال تماشاگران قرار نگرفت اما او از سوی داوران جشنواره فجر نامزد دریافت سیمرغ شد. سال ۷۵ شکیبایی در «سرزمین خورشید» احمدرضا درویش بازی کرد که قرار بود کامل شده «کیمیا» باشد. نقش سخت شکیبایی در این فیلم به خاطر شباهت هایش با «کیمیا» چندان به چشم نیامد و با وجود اینکه «سرزمین خورشید» در اکثر رشته ها نامزد سیمرغ از جشنواره فجر شد، اما شکیبایی در آن سهمی نداشت.در ادامه روانی(داریوش فرهنگ) و زندگی(اصغر هاشمی) با اینکه با استقبال تماشاگران روبه رو شدند اما به لحاظ هنری چیز زیادی برای شکیبایی نداشتند. در سال های پایانی دهه ۷۰ شکیبایی دو بار دیگر با داریوش مهرجویی همکاری کرد. یکی در اپیزود به یادماندنی «دختر دایی گمشده» از مجموعه «داستان های جزیره» و دیگری در «میکس». شکیبایی در این سال ها در «دختری به نام تندر» و «لژیون» هم بازی کرد که هیچ کدام ارزش هنری نداشتند. اولی خوب فروش کرد و دومی پس از چند سال از ساخته شدنش اکران شد و البته مهجور ماند.
● دهه ۸۰؛ دوران افول و مقبولیت
سال های ابتدایی دهه ۸۰ هم به لحاظ هنری و هم به لحاظ تجاری برای خسرو شکیبایی با موفقیت همراه است. او برای اولین بار در آخرین فیلم ناصر تقوایی «کاغذ بی خط» بازی می کند که البته این فیلم در زمان نمایش جشنواره یی با برخورد دوگانه منتقدان مواجه می شود اما پس از یکی دو سال بر تعداد طرفدارانش افزوده می شود. شکیبایی در کنار هدیه تهرانی بازی بسیار روانی دارد که البته در سالی که رضا کیانیان با «خانه یی روی آب»، حمید فرخ نژاد با «ارتفاع پست» و حمید جبلی با «خواب سفید» در جشنواره حضور دارند، چندان مورد توجه قرار نمی گیرد. او در این سال مزاحم (سیروس الوند) را هم دارد که در اکران عمومی مورد اقبال قرار می گیرد. در سال ۸۰ تا ۸۳ از شکیبایی دو مجموعه ناموفق تلویزیونی پخش می شود و فعالیت های سینمایی او هم چندان چشمگیر نیست. اما در سال ۸۳ او با فیلم «سالاد فصل» فریدون جیرانی بار دیگر به روزهای اوج بازمی گردد و با ایفای نقش یک مرد عاشق پیشه دیگر اما این بار با تیپ و شخصیتی متفاوت، سیمرغ نقش دو جشنواره را از آن خود می کند. فیلم های بعدی شکیبایی تا «حکم» کیمیایی نکته قابل توجهی ندارند. او دیگر برای ایفای نقش مرد عاشق پیشه «عروسک فرنگی» کمی پیر شده و «ازدواج صورتی» هم ضعیف تر از آن است که بشود حرفی در مورد آن زد. «ستاره بود» هم با وجود بازی چشمگیر شکیبایی فرصت اکران عمومی پیدا نمی کند تا به خوبی دیده شود. اما پس از گذشت حدود ۲۵ سال از اولین همکاری با مسعود کیمیایی در «خط قرمز»، شکیبایی و کیمیایی در فیلم «حکم» بار دیگر همکار می شوند. شکیبایی یک بار دیگر در یک نقش منفی خوش می درخشد و با وجود کوتاهی نقش، دوران اوج خود را یادآوری می کند. نقش یکی از مظنونان به قتل امیر در فیلم «چه کسی امیر را کشت» مهدی کرم پور یکی دیگر از شاه نقش های خسرو شکیبایی است که متاسفانه چندان دیده نمی شود.یک سال بعد از «حکم» بار دیگر کیمیایی و شکیبایی در «رئیس» همکار می شوند و شکیبایی که دیگر آن نشاط و شادابی قدیم را ندارد، نقش کوتاه یک دکتر را در فیلم کیمیایی بازی می کند. شکیبایی این بار هم مثل همیشه خوب است اما حال و هوای عجیب فیلم کیمیایی باعث می شود بازی شکیبایی چندان مورد توجه قرار نگیرد.«اتوبوس شب» کیومرث پوراحمد و «شب» رسول صدرعاملی آخرین بازی های چشمگیر و دیده شده خسرو شکیبایی در عرصه سینما هستند. او به خاطر دایی رحیم «اتوبوس شب» هم دیپلم افتخار جشنواره را گرفت و هم تندیس خانه سینما را. البته بازی بسیار متفاوت شکیبایی در روزهای رنجوری و بیماری اش در «شب» و بده بستان هایش با عزت الله انتظامی چندان مورد توجه داوران جشنواره قرار نگرفت که احتمالاً در زمان اکران عمومی فیلم بیشتر مورد توجه قرار خواهد گرفت.شکیبایی به غیر از «شب» چهار فیلم اکران نشده دیگر هم دارد. اولی «دل شکسته» علی رویین تن که در بخش مهمان جشنواره سال گذشته به نمایش درآمد. «نسکافه داغ داغ» ساخته علی قوی تن هم تا دو، سه ماه دیگر اکران خواهد شد و فیلم های دایناسور (پرویز شیخ طادی) و حیران (شالیزه عارف پور) هم به احتمال فراوان در جشنواره امسال نمایش داده خواهند شد. گفته می شود شکیبایی در هر دوی این فیلم ها بازی بسیار متفاوتی ارائه کرده که آخرین یادگاری های او روی پرده سینمای ایران خواهند بود.

وبگردی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی - برنامه دورهمی ( 29 اسفند 1396 ) - گفتگو جذاب و تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
نحوه ی افزایش حس همکاری
اگر از افراد شاغل بخواهید تا نظرشان را در مورد کار گروهی اظهار کنند، مطمئناً اکثریت قریب به اتفاق آنها طرفدار این رویه هستند که با کار گروهی کیفیت و موفقیت پروژه تا چند برابر …