سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶ / Tuesday, 16 January, 2018

جایش همیشه خالی خواهد ماند


جایش همیشه خالی خواهد ماند
شکیبایی مصداق بارز بازیگری بدون جانشین بود، نه‌تنها به دلیل قدرت بازیگری‌اش، بلکه به لحاظ شمایل منحصر به فرد سینمایی‌اش که دوستداران بسیار داشت.
شمایلی که خوشبختانه در زمان حیات قدر قدوقامتش دانسته شد. بی‌تردید جای خالی خسرو شکیبایی در سینمای ایران به شدت احساس خواهد شد. فیلم‌های بسیاری ساخته خواهد شد که سازندگانشان حسرت عدم امکان استفاده از او را داشته باشند و با خود بگویند ای کاش او بود و این نقش‌ها را بر پرده نقره‌ای سینما ماندگار می‌کرد، همچنان که انبوهی از شخصیت‌ها را روی پرده سینما، در ذهن ما برای همیشه ثبت کرد.
شکیبایی با وجود اینکه کشفی دیرهنگام در سینمای ایران بود اما در طول همین دو دهه‌ای که پس از رسیدن به شهرت فرصت کار داشت، جایگاهی بزرگ را به خود اختصاص داد و به وزنه‌ای در عرصه بازیگری بدل شد.
او الگویی برای تمام کسانی بود که بازیگری را در اوج شکوفایی و تعالی می‌جستند؛ بازیگری نه فقط در مصداق توانایی و تسلط ایفای نقش، بلکه در مصداق کامل آن همراه با اخلاق حرفه‌ای و شرافت انسانی.
خسروشکیبایی در طول سال‌های حیات هنری‌اش تصاویری چنان زنده و ماندگار از خود برجای گذاشت که با پایان حیات جسمی‌اش از ذهن ما زدوده نخواهد شد و برای همیشه ادامه خواهد یافت و شاید تنها می‌ماند حسرت نقش‌های دیگری که می‌توانست بازی کند اما حالا دیگر امکان آن از دست رفته است.
از این جهت جای خالی او بسیار احساس خواهد شد، جای خالی بازیگری که در فیلم‌های خوبش درخششی شگفت‌انگیز و خیره‌کننده داشت و حتی در فیلم‌های کم‌مایه نیز به واسطه حضورش وزنی به آن می‌بخشید که لااقل تماشای یکباره آن آزاردهنده نباشد.
این جایگاهی است که انگشت‌شمار بازیگرانی یافت می‌شوند که در سینمای ایران بدان دست یافته باشند. آن‌چنان که یک تنه توان بردوش کشیدن بار فیلمی را داشته باشند که سازنده‌اش چیزی در چنته ندارد، بازیگری که بی‌شک حضورش می‌توانست اغلب فیلم‌ها را از سقوط نجات دهد و در همه حال نقش‌هایی را که برعهده می‌گرفت چنان ایفا کند که تحت‌الشعاع او باشد، تحت‌الشعاع بازیگری به نام خسرو شکیبایی که یک شمایل بی‌بدیل در سینمای ایران بود.
خسرو شکیبایی در میانسالی چهره شد. زمانی که او به عنوان کشف بزرگ بازیگری سینمای ایران در سال‌های پس از انقلاب مطرح شد بیش از چهار دهه از عمر او می‌گذشت. این اتفاق با حضور در فیلمی فراموش نشدنی (هامون، ۱۳۶۸) افتاد که به حدیث نفس گروهی از مخاطبان خود از نسل‌های مختلف بدل شد. انتخاب شکیبایی برای این نقش چنان بجا و بده بستان او با داریوش مهرجویی به گونه‌ای سرشار از خلاقیت و شکوفایی بود که حاصل کار، خیره‌کننده و نشانگر ظهور پدیده‌ای کم‌نظیر در افق بازیگری سینمای ایران بود.
این چنین بود که شکیبایی با وجود سال‌ها فعالیت در تئاتر و حتی حضور در سینما که حتی دربرگیرنده نقش‌های اصلی چند فیلم بود، با حمید هامون روشنفکر به بن‌بست رسیده اما جذاب و همدلی برانگیز، تولدی حقیقی به عنوان بازیگری توانمند یافت. کشف دیرهنگام شکیبایی اگر چه باعث می‌شد حسرت سال‌هایی را که دیده نشده و یا فرصتی برای بروز توانایی‌های بالقوه‌اش فراهم نیامده بود را به همراه داشته باشد، اما در عین حال ویژگی‌های خاص خود را داشت. او در زمانی به شهرتی فراگیر دست یافت که به حکم سن و سالش مناسب حال ایفای نقش جوان اول فیلم‌ها نبود.
بنابراین عملا سن و سال برای او نمی‌توانست نقش تعیین‌کننده‌ای در حیات هنری یا حرفه‌ای‌اش داشته باشد، او در سنی بدل به بازیگر محبوب بسیاری از مخاطبان سینما شد که بسیاری از ستاره‌های سینما به حاشیه رفته و محبوبیت خود را از دست می‌دادند. با هامون چند ویژگی مهم در شیوه بازیگری او شکل گرفت که تا حد زیادی حاصل تعامل با داریوش مهرجویی بود، فیلمسازی که با اعتماد به بازیگری که او را روی صحنه تئاتر دیده بود، فرصت آن را به وجود آورد تا توانایی‌های خود را شناخته و بارور سازد.
بعدها این مشخصه‌ها با رویکردهای متناقصی روبه‌رو شد، پاره‌ای آن را باعث کلیشه‌ شدن شکیبایی در یک نوع تیپ خاص به حساب آورده و پاره‌ای دیگر روشن بینانه‌تر آن را جزو خصوصیات ذاتی بازی هنرپیشه‌ای محسوب کردند که در هر نقش، بخشی از وجود خود را برای اجرا بدان می‌بخشید.
در حقیقت اگر بپذیریم شکیبایی در برخی نقش‌آفرینی‌های خود چیز تازه‌ای به کارنامه‌اش اضافه نکرد اما باید توجه داشت که این گناه شکیبایی نبود که از این نقش‌ها یا فیلم‌ها بزرگ‌تر جلوه می‌کرد، به گونه‌ای که آنها را زیر سایه حضور خود قرار می‌داد. بی‌انصافی خواهد بود اگر بپذیریم که او در این فیلم‌ها چیز تازه‌ای رو نکرد، چرا که او همچون معدودی از بازیگران توانمند دیگر نقش‌هایی را که ایفا می‌کرد تحت‌الشعاع شیوه کار خود ساخته و با این شیوه جذاب برای مخاطب متحول ساخته و ارتقا می‌بخشید.
اما در عین حال او در همین سال‌ها هر گاه در کنار فیلمسازان مسلطی قرار می‌گرفت که هوشمندی آن را داشتند که چگونه از مشخصه‌های ذاتی بازیگری او سودجسته و آنها را در قالب شخصیت‌هایی متفاوت و دیگرگونه بریزند، حاصل کار اجراهایی توأم با طراوت از نقش‌هایی کم و بیش متمایز از شخصیت‌هایی بود که او پیش از آن در کارنامه خود ثبت کرده بود.
اگر او در« ابلیس» و حتی« جست‌وجو در جزیره» به حمید هامون پهلو می‌زند، در «یک‌بار برای همیشه» به نقش یک کارگر ساده نقاش و یا در «حکم» به نقش یک گنگستر تنها به‌شدت از هامون دور است. به این ترتیب با وجود تلاشی که شکیبایی برای دوری از کلیشه شدن داشت این فیلمسازان بودند که اگر می‌خواستند می‌توانستند از توانایی‌های بسیار او در جهت خلق شخصیت‌هایی کاملا متفاوت بهره گیرند و یا اینکه او را در مسیری بیندازند که بیش از هر چیز خسرو شکیبایی یا حمید هامون باشد.
با نگاهی به کارنامه شکیبایی در طول این دو دهه می‌توان نمونه‌های بسیاری یافت که گواه آن هستند که او همواره توانایی غافلگیر کردن مخاطب را دارد، همان اتفاقی که در سارا، کاغذ بی‌خط، حکم، رئیس و اتوبوس شب و تعداد زیادی از نقش‌آفرینی‌های سال‌های دور و نزدیک او افتاده است.
این مسئله حکایت از وجود بازیگری داشت که پس از اوج‌گیری‌اش با هامون، همواره به لحاظ توانایی بازیگری در اوج باقی ماند، اگرچه در این میان گاه به دلیل برخی انتخاب‌های نه‌چندان سنجیده‌ شده‌اش به لحاظ حرفه‌ای فراز و فرودی را در کارنامه او شاهد هستیم.
مجموعه نقش‌آفرینی‌های خسرو شکیبایی حکایتگر هوشمندی بسیار او از ادراک نقش، انعطاف‌پذیری در اجرا، به‌کارگیری خلاقانه از توانایی‌اش در بداهه‌کاری‌هایی متناسب با موقعیت های مختلف است.
اگر چه ماندگارترین شمایل او در هیات روشنفکر به بن‌بست رسید و مضطرب‌ هامون بود اما در نقش شهروندی فرصت‌طلب که زنی معصوم و شکننده (سارا) را به استیصال می‌کشد نیز همان‌قدر جذاب می‌نماید و این همان جادوی بازیگری هنرمند بود که حتی بدترین فیلمسازان نیز نتوانستند، چهره‌ای تک‌بعدی از او به نمایش بگذارند، چرا که او با توانایی و ادراک واقع‌بینانه‌اش از نقش‌ها خواه ناخواه اگر لازم بود ابعادی خاکستری به این شخصیت‌ها می‌بخشید، از اندوخته خود به آنها می‌افزود تا لااقل حاصل کار در خور و شایسته نام بازیگری به‌نام خسرو شکیبایی باشد.
بی‌تردید نه فقط چهره دوست‌داشتنی او بلکه صدای گرم و آرامش‌دهنده‌اش برای همیشه در ذهن علاقه‌مندانش باقی می‌ماند، آن صدایی که دردمندانه از پس چهره‌ای نگران هنگامی که قصد جان معشوق را کرده می‌گوید: «لاکردار، اگر بدونی هنوز چقدر دوستت دارم.»

حمیدرضا امیدی‌سرور

منبع : روزنامه همشهری

مطالب مرتبط

ستارگان در شهر


ستارگان در شهر
● هدیه تهرانی
با وجود آنکه در یکی دو سال اخیر به شکل عجیبی قصد دارد وجوه ستارگی را از شخصیت بازیگری اش کم یا حذف کند اما همچنان مهمترین و تضمین شده ترین ستاره زن سینمای ایران است. با همه ویژگی های این نوع ستاره ها در سراسر دنیا که کمترین تعداد فیلم کم فروش را در کارنامه دارد و حضورش در هر فیلمی تضمین کننده حداقلی از فروش برای آن فیلم است. تلاش او در چند سال اخیر برای تجربه بخش های دیگر فعالیت سینمایی هرچند با انتقاد آن طیف از علاقه مندانش روبه رو شد که اعتقاد داشتند وجود تهرانی بازیگر در همان قامت همیشگی به سود کلیت سینمای ایران است اما بیش از همه تاکیدکننده علایق وسیع هنرمندانه او بود. همانطور که تلاش هایش در شکستن کلیشه زن سرد صورت سنگی با حضور در نقش هایی متفاوت تا حدود زیادی به بار نشست.
دست های آلوده (سیروس الوند)، شوکران (بهروز افخمی)، پارتی (سامان مقدم)، دنیا (منوچهر مصیری)، دختر ایرونی (محمد حسین لطیفی) و چهارشنبه سوری (اصغر فرهادی) ازجمله پرفروش ترین فیلم های تهرانی محسوب می شوند که در میان آنها شوکران و چهارشنبه سوری در کنار استقبال تماشاگران با همراهی و موافقت منتقدان نیز روبه رو شدند.
اگر از فیلم ناموفق زمانه (حمیدرضا صلاحمند) بگذریم، با تقریب قابل توجهی بقیه فیلم های تهرانی از حداقل فروش برخوردار بوده اند و این ناشی از جایگاه و اعتبار او نزد تماشاگران سینمای ایران است.هدیه تهرانی در این سال ها بیشتر گرایش به سمت سینمای نخبه پسند و متفاوت پیدا کرده است و با حضوری فراتر از یک بازیگر در تولید یک فیلم، عملاً به رشته های دیگری غیر از بازیگری علاقه نشان داده است.
غیر از همکاری اش با بهمن قبادی در فیلم جدیدش «نیوه مانگ» به همین شکل با عباس کیارستمی نیز در فیلم کوتاهش با نام «گریه» تجربه هایی فراتر از بازیگری صرف کسب کرد.او هم اکنون مشغول بازی در قسمت های باقیمانده فیلم فرزند صبح (بهروز افخمی) است و چندی پیش نیز بازی در فیلم نسل جادویی (ایرج کریمی) را که در آن هم در تولیدش نقش مهمی داشت، به پایان برد. از هدیه تهرانی فیلم شبانه (کیوان علی محمدی و امید بنکدار) آماده نمایش است و احتمالاً در جشنواره فجر نیز با فیلم نسل جادویی حضور خواهد داشت.
● محمدرضا گلزار
گران قیمت ترین بازیگر مرد حال حاضر سینمای ایران به رغم آنکه هنوز نتوانسته تایید نسبی منتقدان را به دست آورد اما نسبت به نخستین سال های حضورش در سینما تفاوت های محسوسی در نوع بازی اش به وجود آمده است.
گلزار را باید جزء طیف بازیگرانی قرار داد که در معروف شدنشان عوامل حاشیه یی چون چهره و فیزیک ظاهری و فعالیت های غیرسینمایی نقش داشتند. حاشیه های فراوان و شایعه های انبوه پیرامونش به عنوان روند معمول بروز یک ستاره درباره او نیز وجود داشته و البته همین عوامل به حفظ جایگاهش کمک کرده است. رکوردشکنی آتش بس (تهمینه میلانی) باعث شد تا عملاً گلزار به پرخواستارترین بازیگر مرد سینمای ایران تبدیل شود هرچند که پاسخ منفی اش به انبوه پیشنهادهای بعد از آن نشان از یک تغییر رویه در فعالیتش دارد. البته درباره دلایل این اقدام شایعات مختلفی مانند درخواست های مالی بالا نیز شنیده می شود. او در چند روز آینده با فیلم تله (سیروس الوند) به سینماها می آید و آن زمان راحت تر می توان درباره جایگاه و موقعیت فعلی اش صحبت کرد. گلزار قرار است در فیلم جدید علی مصفا بازی کند.
● امین حیایی
از معدود ستارگان سینمای ایران که محبوبیتش نزد دست اندرکاران سینما به اندازه تماشاگرانش است. شخصیت بازیگری حیایی با نوعی سرخوشی و راحتی مقابل دوربین شکل گرفته که بیش از همه واجد ویژگی «شیرینی» است.
به رغم پرکاری اش، تقریباً تمام فیلم هایش پرفروش بوده اند. حیایی از نظر پرفروش شدن آثارش به نوعی رکورددار است. فیلم های او در سه سال اخیر همواره در میان سه فیلم اول جدول فروش سالیانه قرار داشته اند. کما (آرش معیریان) در سال ۸۳، شارلاتان (آرش معیریان) و زن زیادی (تهمینه میلانی) در سال ۸۴ و شام عروسی (ابراهیم وحیدزاده) در سال جاری از جمله پرفروش ترین فیلم های حیایی بوده اند.
طیف فیلمسازانی که حیایی با آنها همکاری کرده تنوع عجیبی دارد و جالب اینجاست که به شیوه خاصش از عهده نقش آفرینی تمام این نقش ها در شیوه های مختلف برآمده است. پرکاری حیایی در چند سال اخیر تا حدودی یادآور فعالیت های چشمگیر بازیگران محبوب پیش از انقلاب بود. از حیایی تا چند روز پیش چه کسی امیر را کشت؟ (مهدی کرم پور) بر پرده بود و با تله (سیروس الوند) نیز مجدداً به سینماها خواهد آمد. او هم اکنون مشغول بازی در سریال پرهزینه و عظیم «کلاه پهلوی» به کارگردانی ضیاءالدین دری است.
● مهناز افشار
محبوب ترین ستاره زن فعلی سینمای ایران بعد از هدیه تهرانی است. به رغم آنکه تا پیش از سالاد فصل (فریدون جیرانی) انبوه فیلم های تجاری و سطح پایین در کارنامه اش سنگینی می کرد اما همین موضوع باعث آشنایی تماشاگر با او و قبولش شد. بعد از تایید سالاد فصل توانست اعتماد بخش نخبه تر سینما را هم جلب کند که حاصلش بازی در فیلم هایی چون آتش بس (تهمینه میلانی) و رئیس (مسعود کیمیایی) بود که به ویژه پرفروش شدن آتش بس باعث تثبیت زوج گلزار - افشار شد.
این زوج با موفقیت چشمگیر «کما» شکل گرفت و حالا با آتش بس تبدیل به رویایی ترین ترکیب بازیگری سینمای ایران برای تهیه کنندگان شده است. به نظر می رسد با روندی که افشار در جلب توجه توامان تماشاگران و دست اندرکاران در پیش گرفته است باید او را جزء مهمترین بازیگران آینده سینمای ایران دانست که احتمالاً به سمت تجربه گرایی های بیشتر و نقش های متفاوت تر نیز معطوف خواهد شد. جالب اینجاست که درباره افشار وجوه خاص ناظر بر ویژگی های ظاهری و فیزیکی او به تدریج در حال فراموشی است و پذیرش او به عنوان یک بازیگر توانا و با استعداد محرز است.
تله (سیروس الوند) و محاکمه (ایرج قادری) از جمله فیلم های آینده افشار است که به زودی در سینماها به نمایش درخواهند آمد.
● بهرام رادان
نمونه یی ترین بازیگر جوان سینمای ایران در گرایش به سمت سینمای متفاوت و تجربه گراست که البته در این راه جایگاه ستاره گونش را تا حدود قابل توجهی از دست داده است . اما نمی توان به تمامی او را بازیگری معمولی دانست و دلیل آن هم پرکاری مداومش است. ریسک بالای رادان در پذیرش نقش هایی به یک سره متفاوت قابل تقدیر و عجیب است.
ادامه این گرایش باعث شده است تعداد فیلم های متفاوت رادان در مقایسه با آثار تجاری بسیار بیشتر باشد. گاوخونی (بهروز افخمی)، گیلانه (رخشان بی اعتماد و محسن عبدالوهاب)، حکم و سربازهای جمعه (مسعود کیمیایی) و تقاطع (ابوالحسن داوودی) از جمله این فیلم هاست که سنتوری (داریوش مهرجویی) و خون بازی (رخشان بنی اعتماد) ادامه دهنده این لیست هستند. روند کم فروشی چند فیلم اخیر رادان باعث شده جایگاهش در مقایسه با رقیبانش پایین تر بیاید.
● پرویز پرستویی
مهمترین نماینده نسل بازیگران میانسال سینمای ایران در جمع ستارگان است. او در این قامت به جایگاه پولساز ترین بازیگران نیز نزدیک شده و حالا حضورش در هر فیلمی تضمین کننده حداقل فروش برای آن است. شخصیت بازیگری پرستویی در این سال ها به نوعی وجاهت و وقار رسیده که باعث شده اعتباری دو چندان نزد تماشاگر جدی تر سینما کسب کند.
ضمن اینکه او در کنار چند بازیگر دیگر گزینه محبوب خانواده ها و تماشاگران میانسال سینماست. تعداد فیلم های پرفروش در کارنامه پرستویی قابل توجه است که از جمله آنها می توان به آژانس شیشه یی (ابراهیم حاتمی کیا)، مرد عوضی (محمدرضا هنرمند) و مارمولک (کمال تبریزی) اشاره کرد. به نام پدر (ابراهیم حاتمی کیا) آخرین فیلم پرستویی بر پرده بود که اتفاقاً به واسطه حضور او فروش معقولی داشت. او هم اکنون مشغول بازی در فیلم جدید مازیار میری با نام پاداش سکوت است.
● نیکی کریمی
حفظ جایگاه نیکی کریمی به رغم تجربه های متفاوت و حضورش به عنوان کارگردان در میان طیف بازیگران پولساز سینمای ایران قابل توجه است. این موضوع بیش از همه به روند معقول و هوشمند کریمی در انتخاب مسیر و تدوین برنامه ریزی بلندمدتش باز می گردد.
این موضوع وقتی با جایگاه و موقعیت فعلی ابوالفضل پورعرب به عنوان همراه مرد کریمی مقایسه می شود، بیش از پیش ثابت می شود. کریمی را باید قدیمی ترین ستاره بازمانده از نسل بازیگران جوان تازه وارد به سینمای ایران در اوایل دهه ۷۰ دانست.گرایش کریمی در چند سال اخیر به سمت کارگردانی و همکاری او با نخبه ترین فیلمساز سینمای ایران عباس کیارستمی به رغم پیش بینی های قبلی منجر به حاشیه رفتن موقعیت بازیگری او نشد . هر چند درباره میزان استقبال منتقدان از ساخته های کریمی نمی توان چندان امیدوارانه صحبت کرد اما در مجموع فیلمسازی کریمی نیز ناموفق نبوده است.
●‌ محمدرضا فروتن
فروتن در چند سال اخیر روند عجیبی را در کارنامه بازیگری اش طی کرده و در مقاطعی آشکار از قامت ستاره خارج شده است. اما پرفروش شدن و موفقیت فیلم هایی چون بازنده (قاسم جعفری) و مجردها (اصغر هاشمی) باعث شد مجدداً به عنوان یک ستاره پذیرفته شود. وجوه معترضانه شخصیت بازیگری فروتن به رغم تکرار از سوی بازیگران دیگر همچنان در بازی فروتن باقی مانده است. هر چند تلاش های فراوانی مانند نقشش در وقتی همه خواب بودند (فریدون حسن پور) برای خارج شدن از این قالب انجام داده است.
فروتن نیز جزء بازیگران علاقه مند به تجربه نقش های متفاوت است و همین موضوع نیز باعث شده فیلم های کم فروش هم در کارنامه اش وجود داشته باشد. او امسال نیز این روند را با بازی در فیلم هایی چون به آهستگی (مازیار میری) ادامه داد که باعث تقویت جنبه هنری بازیگری اش با دریافت جایزه جشنواره فجر و تحسین منتقدان شد.
● رضا کیانیان
نماد بازیگر تجربه گرای سینمای ایران که به نوعی می توان او را رکورددار حضور در نقش های متنوع دانست، هم اکنون جزء شناخته شده ترین و محبوب ترین بازیگران سینمای ایران است هر چند که با مولفه های ستاره شدن و ستاره بودن فاصله دارد. در واقع همین تنوع حیرت انگیز کیانیان در حضور در نقش های مختلف و اذعان عادی ترین تماشاگران در پذیرش توانایی هایش باعث ایجاد نوعی احترام توام با علاقه نسبت به او شده است. کیانیان در دوره قبلی جشنواره فیلم فجر پرکارترین بازیگر مرد سینمای ایران بود که نشان دهنده تقاضای زیاد برای حضور این بازیگر در فیلم ها بود. روند موفقیت و عملکرد کیانیان بیش از همه با پرویز پرستویی قابل قیاس است که البته هر دو نیز قابل قیاس با نمونه های خارجی هستند.
● حمید جبلی، ایرج طهماسب و فاطمه معتمدآریا
نام بردن جداگانه از این سه بازیگر به عنوان یکی از ستارگان ایران چندان صحیح نیست چرا که با وجود هویت فردی بازیگری هر کدام از آنها، پرفروش ترین آثار آنها فیلم هایی هستند که هر سه در کنار یکدیگر در آنها حضور داشتند. درمیان عامه تماشاگران نیز هر سه این بازیگران در کنار یکدیگر به خاطر آورده می شوند و به عنوان ستاره باید هر سه آنها را در کنار هم نام برد. همین ترکیب به نوعی محبوب ترین گروه بازیگری نزد خانواده های سینمارو به شمار می رود. اجرای این سه بازیگر قدیمی بیش از همه با نوعی سادگی و صمیمیت همراه است که بیش از همه تلاش برای بیان عادی ترین مسائل روزمره زندگی را دارند. جالب اینجاست که در سال های اخیر هیچ کدام از فیلم های این بازیگران که به تنهایی در آنها ایفای نقش کرده اند چندان پرفروش نبوده اند.
‌● ستارگان در راه
به غیر از بازیگران نام برده شده که به نوعی قامت «ستاره» را پوشیده اند هم اکنون چند بازیگر نیز در مرزهای دستیابی به این عنوان قرار دارند. در میان بازیگران زن گلشیفته فراهانی و الناز شاکردوست مهمترین و جدی ترین گزینه ها هستند که هرکدام از جهاتی مختلف به این عنوان نزدیک می شوند.
فراهانی بیشتر از جنبه سینمای خاص و هنری نزد تماشاگران جدی شناخته می شود که با نقش هایی چون مادر «میم مثل مادر» تقویت هم می شود. اما شاکردوست از جریان سینمای عام گرا و تجاری بیشتر روندی چون عملکرد مهناز افشار را طی می کند. هر دو این بازیگران را باید در مرز ستاره شدن دانست. از میان بازیگران مرد جدی ترین گزینه حمید گودرزی است که با سابقه فعالیت تلویزیونی تا حدودی جنبه های حاشیه یی ستارگی را طی کرده است.در این میان چند بازیگر نیز با حفظ جایگاه و موقعیت در سال های اخیر معمولاً تا مرزهای ستاره شدن پیش رفته اند اما در دستیابی به آن ناکام مانده اند.
محمدرضا شریفی نیا، خسرو شکیبایی، لیلا حاتمی، رامبد جوان، هانیه توسلی، ماهایا پطروسیان، فرامرز قریبیان و پارسا پیروزفر را می توان جزء این گروه دانست. بازیگران جوانی چون ترانه علیدوستی، باران کوثری، پولاد کیمیایی و پگاه آهنگرانی را نیز باید جزء آینده داران فهرست ستارگان دانست.سینمای ایران حالا دوام و حیات خود را وابسته به حضور ستارگان می داند. قرار گرفتن در فهرست ستارگان برای هر بازیگری در چنین شرایطی خود سرآغاز موضوعات و مسائل جدیدی برای او در این سینما خواهد بود.

ساخت سرد خانه  ◊  09111142935
وبگردی
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار - ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی»
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی» - علی ربیعی وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی در گفت‌وگوی تلفنی با خانواده یکی از خدمه نفتکش «سانچی» اظهار همدردی کرد.
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی - توقف عملیات خنک سازی و مهار آتش در شب گذشته، موجب رسیدن آتش به مخازن سمت چپ کشتی و انفجارهای شدید صبح امروز شد که در نهایت پس از چند ساعت به غرق شدن کامل نفتکش ایرانی انجامید.
از «خس و خاشاک» دیروز تا «آشغال» امروز
از «خس و خاشاک» دیروز تا «آشغال» امروز - این اتفاق بیشتر از هر موضوع دیگری سبب شد تا مردم یاد خاطرات سال ۸۸ بیفتند؛ آن زمانی که یک فرد با به زبان آوردن سخنانی ناشایست و بدون تفکر، مردمی را که برای بیان خواسته‌های‌شان به خیابان‌ها آمده‌ بودند، خس و خاشاک خواند و سبب شعله‌ور شدن آتش شد.
عدالت با  6 دلار در سال!
عدالت با 6 دلار در سال! - فیلم - رضا رشیدپور در برنامه حالا خورشید با کنایه به واریز سود سهام عدالت گفت: به خارجی ها نگوییم این سود سهام عدالت ماست، بگوییم ما روز شش دلاری مزگان داریم.
تحقیری که در دنیا میشویم / نفتکش ایرانی خدمه ایرانی با پرچم پاناما
تحقیری که در دنیا میشویم / نفتکش ایرانی خدمه ایرانی با پرچم پاناما - اگر از همه این ابهامات در خصوص مالکیت این کشتی که بگذریم، مهم‌ترین سوالی که این روز‌ها مطرح است، به آتشی باز می‌گردد که ظاهرا قرار نیست خاموش شود و یک هفته است که می‌سوزد. حریقی که اگر نبود حادثه پلاسکو، ممکن بود آن را ناشی از بزرگ بودن سانچی و حجم زیاد بارش بدانیم یا برعکس، از ناتوانی اطفاکنندگان در این ماجرا گلایه سردهیم، اما حالا به شکل گیری ابهامی بزرگ‌تر منجر شده...
ورود بی‌چادر و باآرایش به این بیمارستان ممنوع است
ورود بی‌چادر و باآرایش به این بیمارستان ممنوع است - خانم مسئول انتظامات جلوی درمانگاه بیمارستان بقیه‌الله ایستاده، جلوی زنان مانتویی را می‌گیرد و با گرفتن کارت شناسایی به آنها چادر می‌دهد. خیلی از زنان اینجا قبل از ورود به بیمارستان مانتویی هستند اما با گذشتن از در ورودی چادری می‌شوند.
کسی به ایرانی ها اهمیتی نمی دهد
کسی به ایرانی ها اهمیتی نمی دهد - ممکن است دود وارد محیط ایزوله ای شود که احتمالا دریانوردان در آنجا حضور دارند، پرسیده ایم چرا نجاتشان تا این حد طولانی شده است؟ گفته می شود چینی ها کم کاری می کنند ناراحتم از اینکه وقتی کشتی چینی تصادف کرد همه سرنشینان آن سالم هستند اما کسی به ایرانی ها اهمیتی نمی دهد.
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت - رسانه های مطرح یونانی با انتشار تصاویری از رابطه عاطفی ملی پوش ایرانی باشگاه المپیاکوس با یک میلیاردر یونانی - آمریکایی پرده برداشتند و مدعی شدند این دو تصمیم خود را برای ازدواج قطعی کرده اند.
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟ - بخشی از تکثر مسئولیت های بعضی چهره‌های سیاسی به بی‌اعتمادی نظام به افراد کارآمد برمی‌گردد و علت دیگر این موضوع، اعتماد غیرمعقول به این افراد است. با این حال این افراد هرچقدر هم که توانمند باشند، از نظر روان شناسی و انسان شناسی در بخشی از مسئولیت های خود ناموفقند.
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود!
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود! - فیلم - حسین عطایی ۱۰ سال دارد و در حوزه طراحی مفهومی خودرو فعالیت می کند. او ۶ اختراع ثبت شده دارد، مدرسه نمی رود و از دو شرکت تسلا و ولوو دعوت به همکاری شده است. او مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه است. گفتگوی رضا رشیدپور با نابغه ١٠ساله طراحی خودرو را اینجا ببینید.
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت !
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت ! - تست برخورد جلوی خودرو با سرعت 50 کیلومتر در ساعت برای سمند TU5 ، توسط یکی از سازمانهای معتبر ارزیابی خودرو در انگلستان صورت گرفت.
کشور محل درمان آیت الله هاشمی شاهرودی مشخص شد (+عکس)
کشور محل درمان آیت الله هاشمی شاهرودی مشخص شد (+عکس) - سرانجام بعد از مدت ها سکوت درباره این که آیت الله سیدمحمود هاشمی شاهرودی برای درمان به کدام کشور رفته است، خبرگزاری اهل بیت(ع) از درمان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در آلمان خبر داد و نوشت:
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه - این فیلم حواشی زیادی را در فضای مجازی به همراه داشته است.
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم - اولین قسمت از برنامه هاردتاک کاکتوس را با صحبت های جذاب نیوشا ضیغمی در مورد خانواده و همسرش ، ماجرای صحبت های جنجالی یک هواپیما ، 8 سال احمدی نژاد و ...
    پربازدیدها