دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ / Monday, 19 March, 2018

اقتصاد زیمبابوه، شوخی قرن


اقتصاد زیمبابوه، شوخی قرن
وقتی به یا بیاوریم که امسال در نشست سران کشورهای عضو فائو در رم،بسیاری از سیاستمداران به رایزنی پرداختند تا رابرت موگابه در آن مراسم سخنرانی نکند،پی بردن به اوضاع وخیم این کشور در ابعاد اقتصادی و سیاسی کار چندان سختی نیست؛ چرا که این کار عموما برای هیچ رییس جمهوری صورت نمی گیرد مگر آنکه از او به عنوان نمادی از دیکتاتوری در اندازه و قواره ای جدید نام برده شود.این بار فرض محال،محال است.اقتصاد در این کشور،وجود خارجی ندارد.کشور آفریقایی زیمبابوه حاصلخیزترین زمین های کشاورزی دنیا را در خود جای داده است. زمانی به آن «سبد نان» می گفتند، سبدنانی که مردم این کشور زحمت پرکردنش را می کشیدند و محروم ترین مردم از این نان ها، بومیان زیمبابوه ای بودند.
از ۲۷ سال پیش تا کنون دیکتاتوری به نام موگابه در این کشور خود نمایی کرد تا حرف «ایکس»-علامت مشخص حزب او-احتمالا تا چند دهه بعد تنها علامتی باشد که در این کشور به رسمیت شناخته می شود و مردم باید این علامت رادر برگه های انتخاباتی خود بزنند.موگابه تنها کسی است که به تنهایی اقتصاد این کشور را به خاک سیاه نشاند و کسی در بروز این استعداد،به گرد پایش نرسید.
درباره اقتصاد کنونی این کشور می توان از بدترین عبارات و اصطلاحات که بعضا به کلی گویی پهلو می زنند نهایت استفاده را برد اما باز هم راه به جایی نمی بریم چرا که مردم این کشور محکوم به فنا هستند،احتمالا. «رودزیا»ی سابق و زیمبابوه امروزی، بالاترین نرخ تورم را در جهان تجربه می کند.کسانی که در هر کشوری از موگابه حمایت می کنند،هیچ پاسخی برای این سئوال ندارند که چرا تورم در این کشور بیش از هزار درصد است؟هزار درصد یعنی هر سال قیمت اجناس نسبت به سال قبل،هزار درصد افزایش می یابد و این یک رکورد بی نظیر در تاریخ بشریت است؛به زبان دیگر قیمت ها هر روز به طور متوسط ۷/۲ برابر روز قبل است!
موگابه اقتصاد را برای اطرافیانش چنین توضیح می دهد:«یادتان باشد پس از شما کسی در این سرزمین قرار نیست زندگی کند.کشورهای دیگری هم برای زندگی هستند.این جا در آمد داشته باشید،در سوییس خرج کنید.»حق با او است.او فردی است دموکرات که طی هر شرایطی حاضر است برای «مام وطن» تلاش کند.این هم نمونه تلاشش برای رسیدن به مسند خدمتگزاری:« در انتخابات اخیر این کشور که رابرت موگابه قصد داشت دوران ریاست جمهوری سی ساله خود را تمدید کند از همه تمهیدات جهان سومی بهره گرفت. تعداد رقبای انتخابات را دو نفر تعیین کرد تا آرای مخالفان شکسته شود. از وسایل ارتباط جمعی برای تبلیغ خود و علیه رقبا استفاده کرد. از نظامیان و شبه نظامیان برای تهدید و ترساندن مخالفان استفاده کرد و شبکه حزبی (زانوپی اف) خود را برای جمع آوری رای تجهیز کرد. ولی طبق شواهد نهایتاً رای نیاورد. کمیته برگزاری انتخابات که قانوناً باید طی یک هفته نتایج را اعلام می کرد در این کار تاخیر کرد و رئیس آن گفت «اعلام نتایج ریسک دارد.» او دستگیر شد. یکی از احزاب رقیب یعنی حزب «جنبش برای تغییر دموکراتیک» بر اساس جمع آوری نتایج آرای حوزه ها، کاندیدای خود برای ریاست جمهوری یعنی مورگان ریچارد تسوانگیرای را برنده اعلام کرد.»
رئیس این کشور آفریقایی اکنون حدود ۸۴ سال دارد. موگابه در توطئه چینی و ایراد اتهام و افشای فساد، انجام خرابکاری و سرزنش رقیب و مانند آن علیه رقیبش روش تهاجمی تری را پی گرفت و بالاخره رفیق قدیمی را از میدان به در کرد. «انکومو» میدان را خالی کرد و از کشور خارج شد. او در مصاحبه ای اعلام کرد:« دلیل خالی کردن میدان، آمادگی موگابه برای قتل عام هوادارانم بود و این تصمیم را برای ممانعت از این حادثه اتخاذ کردم.»
خبرنگار گاردین در گزارشی می نویسد:«کسانی که به تحلیل اقتصادی این کشور می پردازند،کوته فکر هستند چرا که در این کشور اقتصادی وجود ندارد که بتوان آن را تحلیل کرد.او ، زمان دانشجویی در آفریقای‌جنوبی با آزادی‌خواهانی چون ژولیوس نیرره و کنیث کواندا آشنا شد. خوب درس خواند و مدعی شد که غیر از هفت مدرک دانشگاهی که از دانشگاه‌های مختلف آفریقا دارد، «دانش‌نامه خشونت» نیز جزو اندوخته‌های اوست.»چطور ممکن است فردی تا این حد دیکتاتور به آموزه های اقتصادی نیز پایبند باشد.نگارنده این مطلب تلاش کرد از منابع خارجی به تحلیل هایی درباره اقتصاد این کشور دست یابد اما پیمانه کردن آب اقیانوس،سرنوشتش شد.در تمام متون خارجی،رگه های استبداد وجود دارد و کشور های پیشرفته و دموکرات از این فرد و سیاست هایی که این کشور را به زباله دان تبدیل کرده حمایتی نمی کنند.
در ماه‌های اخیر، خدمات برق‌رسانی به مرحله توقف رسیده ، قطعی آب باعث شیوع وبا در پایتخت شده و در بعضی مناطق خدمات عمومی تقریباً قطع شده است. هر چند دولت در چند نوبت، حقوق دولتی‌ها را ۱۰ برابر افزایش داده ، اما به لحاظ تورم حاد، کار برای دولت بی‌معنا شده است. جمعیت ۱۱۰ هزار نفری معلمان مدعی‌اند تقریبا رایگان کار می‌کنند و پول بیش‌تری می‌خواهند. با توجه به تورم، حقوق بسیار افزایش‌یافته آنان اکنون زیر ۱۰ دلار امریکایی در ماه است. پزشکان و پرستاران بارها اعتصاب کرده‌اند و افزایش ۱۰ هزار درصدی حقوق و مزایا را درخواست کرده‌اند. خدمات بهداشتی اکنون دیگر تقریبا وجود خارجی ندارد. زیرساخت‌های ضعیف گذشته هم اکنون یکی پس از دیگری فرو می‌ریزد و کاهش ارایه خدمات آموزشی و بهداشتی به مرزهای خطرناک رسیده است. از هر چهار نفر زیمبابوه‌ای، یک نفر اسیر بیماری ایدز است.این ها بخشی از میراث موگابه است.بی دلیل نبود در ایتالیا،هنگام سخنرانی او،سران کشور های دموکرات از سالن خارج شدند و فقط سران چند کشور جهان سومی در سالن ماندند تا سوژه خبری روز بعد رسانه های جهان باشند.
چنین تحولاتی یک ماه پس از آن رخ داد که رییس‌جمهوری زیمبابوه به بازرگانان سراسر کشور دستور داد قیمت‌ها را به نصف و حتی بیش‌تر کاهش دهند. چنین دستوری کافی بود تا مایحتاج مردم از قبیل نان، شکر و ذرت به یک باره از قفسه مغازه‌ها و فروشگاه‌ها ناپدید شود؛ موجودی گوشت به صفر برسد، گازولین تقریبا نایاب شود.ضمنا به دلیل کمبود دارو، بیماران در بیمارستان‌ها در بستر مرگ قرار دارند و غیره. بازنشستگان که دریافتی‌شان به دلیل تورم مزمن به صفر نزدیک شده است، برای خرید ضروریات ادامه حیات پولی ندارند و از صف طبقه متوسط جدا می‌شوند.
● وعده سر خرمن
این گزارش خبری را بی کم و کاست به نقل از بی بی سی بخوانید:«رابرت موگابه می گوید می خواهد نرخ تورم نجومی زیمبابوه را کاهش دهد. رئیس جمهوری زیمبابوه، به پارلمان این کشور گفته است قصد دارد برای بهبود وضع اقتصادی کشور، اقداماتی انجام دهد.وی خشکسالی و تحریم های اعمال شده توسط کشورهای غربی را مسبب وضعیت بد اقتصادی کشورش دانست و گفت مردم زیمبابوه با خصومت بلاوقفه از جانب بریتانیا و متحدین غربی اش روبرو هستند.او گفت تمام این مشکلات، منجر به کمبود ارز خارجی و نیز مایحتاج ضروری مردم شده است.رئیس جمهوری زیمبابوه افزود، دولت وی برای پائین آوردن نرخ تورم سالانه که به گفته اقتصاددانان به چهار هزار درصد رسیده، ناچار شده قیمت ها را کنترل کند.موگابه در آخرین جلسه پارلمان زیمبابوه، قبل از برگزاری انتخابات در سال آینده صحبت می کرد. وی گفت که به عنوان کاندیدای پست ریاست جمهوری در این انتخابات شرکت خواهد کرد.
قرار است نمایندگان پارلمان زیمباوه درباره طرح های رادیکالی بحث کنند که بر اساس آن، اکثریت سهام بانک های خارجی و برخی از فعالیت های مرتبط با استخراج معادن، تحت کنترل شهروندان زیمبابوه درخواهد آمد.کوفی عنان، دبیرکل سابق سازمان ملل متحد، از تحولات زیمبابوه ابراز نگرانی کرده و وضعیت کنونی این کشور را تحمل ناپذیر خوانده است.در حال حاضر، هر روزه حدود سه هزار پناهنده اقتصادی از زیمبابوه وارد جمهوری آفریقای جنوبی، همسایه زیمبابوه می شوند.جنبش تغییرات دموکراتیک، که مخالف دولت زیمبابوه است، می¬گوید قصد موگابه این است که دارایی های بیشتری را دراختیار همکاران نزدیک خود قرار دهد. هفت سال قبل او با مصادره زمین های کشاورزی متعلق به سفید پوستان موافقت کرد.»این گزارش پیش از ادای سوگندش به عنوان ریاست جمهوری این کشور تهیه شده بود.باقی قضاوت شما.

منابع:بی بی سی ، دیلی تلگراف

منبع : ماهنامه دنیای اقتصاد

مطالب مرتبط

در برابر آخرین جمهوریخواه

در برابر آخرین جمهوریخواه
باراک اوباما در شرایطی به کاخ سفید راه پیدا کرده است که به عنوان یک رئیس‌جمهور دموکرات حمایت کامل کنگره را نیز پشت سر خود دارد. کنگره دموکرات‌ها ابزار مناسبی برای باراک اوباماست تا بتواند سیاست‌های خود را در بخش‌های مختلف به خصوص در بخش اقتصادی به پیش ببرد. چه آنکه هیچ‌یک از تصمیمات او بدون رای مثبت کنگره به اجرا درنخواهد آمد. اکثریت قاطع کنگره که در دست دموکرات‌هاست اجازه کارشکنی و مخالفت را به جمهوریخواهان نخواهد داد اما او در اتخاذ و اجرای تصمیمات اقتصادی خود چندان هم بی‌حضور جمهوریخواهان عمل نخواهد کرد. بن برنانکی استاد اقتصاد و رئیس کنونی فدرال رزرو، بانک مرکزی ایالات متحده، کسی است که نقشی تاثیرگذار و در پاره‌ای موارد بازدارنده در روند تصمیم‌گیری‌های اوباما و مردان اقتصادی کابینه‌اش خواهد داشت.
در حقیقت بن برنانکی آخرین جمهوریخواهی است که باراک اوباما باید با او دست و پنجه نرم کند. بحران اقتصادی ایالات متحده تنها با سازش تیم اقتصادی کابینه و رئیس فدرال رزرو حل ‌و فصل خواهد شد و در این میان رئیس‌جمهوری ایالات متحده نمی‌تواند از ابزارهای اعمال فشار همچون برکناری و یا وادارکردن به کناره‌گیری استفاده کند چون طبق قوانین ایالات متحده رئیس‌جمهوری نمی‌تواند رئیس بانک مرکزی را عزل کند و این نهاد به طور مستقل از دولت اداره می‌شود. هرچند انتخاب رئیس‌جمهور در پارلمان دوره تصدی‌گری رئیس پیشین با معرفی رئیس‌جمهوری و تایید کنگره صورت می‌گیرد. با توجه به مدت زمان طولانی دوره ریاست بانک مرکزی در ایالات متحده (۱۴ سال)، باراک اوباما در تمام دوران چهار ساله ریاست جمهوری خود سایه این سیاستگذار پولی را در برنامه‌ها و تصمیم‌گیری‌های خود احساس خواهد کرد. هنوز برای سنجش دقیق چگونگی تعامل بانک مرکزی آمریکا و دولت باراک اوباما زود است چراکه اوباما هنوز جزئیات برنامه‌های اقتصادی خود را منتشر نکرده است. اما بر مبنای تحولات اخیر اقتصادی آمریکا و کلیاتی که اوباما یا مشاوران اقتصادی او از دیدگاه‌ها و نوع نگاه به حوزه اقتصاد ارائه داده‌اند می‌توان نتیجه گرفت که این تعامل به سهولت و رفتار زمان حکومت دولت جمهوریخواه بوش نخواهد بود. باراک اوباما در ماه جولای برای نخستین‌بار به عنوان کاندیدای ریاست‌جمهوری با بن برنانکی ملاقات کرد و در جریان وضعیت اقتصاد این کشور از دید قدرتمندترین تصمیم‌گیرنده اقتصادی آمریکا قرار گرفت. پس از این دیدار تنها نکته‌ای که دو طرف روی آن اتفاق‌نظر داشتند این بود که: اقتصاد در وضعیت خطرناک و پیچیده‌ای قرار دارد اما نگاه آنها برای حل بحران چندان به یکدیگر نزدیک نبود.
چندی بعد باراک اوباما در یک سخنرانی انتخاباتی به صراحت پیکان انتقاد را متوجه هنری پاولسون وزیر خزانه‌داری ایالات متحده و بن برنانکی کرده و آنها را به عدم‌تلاش کافی برای سامان دادن به وضعیت اقتصاد و راه‌های فرار از رکود اقتصادی متهم کرد. یکی دیگر از نقاط افتراق میان اوباما و برنانکی نگاه آنها به مسئله تورم و رشد اقتصادی است. بن برنانکی از همان ابتدای به دست گرفتن سکاین هدایت بانک مرکزی ایالات متحده کاهش نرخ بهره را در دستور کار خود قرار داد. با جدی‌تر شدن بحران اقتصادی، برنانکی روند کاهش نرخ بهره را به منظور احیای وضعیت اقتصادی و ایجاد تحرک در بازارها شتاب بیشتری داد. این در حالی است که اوباما در طول دوران مبارزات انتخاباتی خود مهار تورم را بیش از رشد اقتصادی تبلیغ کرده است. این احتمال وجود دارد که دولت دموکرات‌ها به بن برنانکی فشار وارد کند تا بار دیگر جریان معکوسی را در جهت افزایش تدریجی نرخ بهره آغاز کند. درخواستی که با مقاومت رئیس‌جمهوریخواه فدرال رزرو روبه‌رو خواهد شد. میزان دخالت دولت در حوزه اقتصاد یکی دیگر از مسائلی است که می‌تواند به رابطه رئیس‌جمهوری دموکرات و رئیس بانک مرکزی جمهوریخواه خدشه وارد کند. دموکرات‌ها به طور سنتی خواستار و متمایل به ورود بیشتر دولت به حوزه اقتصاد هستند در حالی که جمهوریخواهان دقیقا موضعی مخالف آن دارند. همراهی بن برنانکی با هنری پاولسون، وزیر خزانه‌داری کنونی، در ورود دولت به مسئله ورشکستگی بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری می‌تواند این ذهنیت را ایجاد کند که بن برنانکی آماده پذیرش ورود بیشتر دولت به عرصه اقتصاد است اما سخنان بن برنانکی در کنگره آمریکا نشان می‌دهد که اینگونه نخواهد بود.
برنانکی در جریان حضورش در کنگره و ایراد شهادت درخصوص وضعیت اقتصادی گفت: کمک ما به شرکت‌ها و موسسات اعتباری نباید به گونه‌ای باشد که دولت را وارد چرخه بنگاه‌داری کند. این پوشش‌های حمایتی باید بتوانند آرامش را به بازارها بازگردانند اما نباید به صورتی عرضه شوند که ماهیت بنگاه‌ها و بازارها را تحت‌الشعاع قرار داده یا تغییر دهند. ما نمی‌توانیم برای مدت طولانی دولت را در بازارها احساس کنیم. وی گفت: من نگرانی نمایندگان محترم کنگره را از شرایط اقتصادی بنگاه‌ها درک می‌کنم اما نمی‌توانم بپذیرم که هزینه‌های پیش‌بینی نشده‌ای در شرایطی که کاملا عواقب آن قابل بررسی و پیش‌بینی نیست اعمال شود.
در مقابل این دیدگاه، دیدگاه باراک اوباما قرار دارد که می‌گوید: ما باید اطمینان و آرامش را به بازارها بازگردانیم و زمینه ثبات را در بازار سهام فراهم کنیم. این گفته‌ها اگرچه نه به وضوح و صراحت، که به طور ضمنی افزایش حضور دولت در بازارهای مالی را از طریق تزریق نقدینگی هدف می‌گیرد. باراک اوباما در صورتی که بخواهد این سیاست را اعمال کند، علاوه بر تصویب کنگره به امضای بن برنانکی نیز نیاز دارد. چراکه او تنها تصمیم‌گیرنده حوزه اقتصاد در آمریکاست که می‌تواند اجازه برداشت از ذخایر بانک مرکزی را بدهد و کاملا مستقل از دولت و کنگره عمل می‌کند. باراک اوباما در آخرین سخنرانی تبلیغاتی خود با ابراز تردید در کافی بودن بسته ۷۰۰ میلیارد دلاری کمک به بازارهای مالی و شرکت‌های در خطر ورشکستگی، این احتمال را مطرح کرده است که شاید دولت نیازمند دریافت پول بیشتری برای نجات بازارها باشد و در این راستا طرح خود برای یک بسته مشوق اقتصادی دیگر را نیز مطرح کرده است. حال آنکه برنانکی در زمان تصویب همان کمک ۷۰۰ میلیارد دلاری نیز به طور کامل با آن موافقت نکرد. به عقیده برخی تحلیلگران شرایط ناگوار و بد اقتصادی باعث شد تا بن برنانکی به‌رغم میل باطنی و آموزه‌های اقتصادی که خود سال‌ها در قامت یک استاد دانشگاه و تئوریسین اقتصاد مروج آنها بود، با پرداخت این کمک موافقت کند. به بیان بهتر او نخواست بار اتهام کارشکنی در طرح نجات اقتصادی دولت را به گردن بگیرد.
موضوع مالیات‌ها یکی دیگر از نقاطی است که به چالش میان باراک اوباما و بن برنانکی منجر خواهد شد. اگر چه بن برنانکی در این مورد مسوولیت مستقیم نداشته و سیاست‌های مالیاتی با تصمیم دولت و کنگره اعمال خواهند شد، اما رئیس بانک مرکزی ایالات متحده همواره در این موضوع نیز طرف مشورت قرار گرفته است. برنانکی با اندیشه‌های جمهوریخواهانه خود یکی از مدافعان همیشگی کاهش مالیات‌ها در چند سال اخیر و پس از به دست گرفتن سکان فدرال رزرو بوده است. برنانکی یکی از طراحان طرح بازگرداندن ۱۵۰ میلیارد دلار از مالیات‌های شهروندان آمریکایی به منظور رونق‌بخشی به بازار خرده‌فروشی بوده است. این دیدگاه کاملا در مغایرت با نگاه اوباما و دموکرات‌ها به مقوله مالیات است.
دموکرات‌ها همواره از افزایش مالیات‌ها حمایت کرده‌اند. اوباما اگرچه سعی کرده در موضع‌گیری‌های اقتصادی خود به دور از مواضع کینزی عمل کند اما طرح‌هایی که برای بخش‌های مختلف ارائه کرده از جمله افزایش اختیارات وزیر خزانه‌داری، افزایش اعمال نظر صندوق ملی مسکن و تاسیس یک صندوق دولتی با بودجه ۱۰ میلیارد دلاری برای جلوگیری از حراج خانه‌هایی که اقساط آنها به تعویق افتاده است و افزایش سرمایه‌گذاری دولت در بخش‌های زیربنایی، بدون اشاره به جزئیات آن نشانگر تمایل اوباما به افزایش حضور دولت در عرصه اقتصاد است. تمایلی که در صورت افراط با مخالفت صریح رئیس‌جمهوریخواه فدرال رزرو روبه‌رو خواهد شد.

وبگردی
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه - «از بچه‌بازي‌هايتان دست برداريد»، «اهانت به جايگاه نماز جمعه، اهانت به رهبري و قابل پيگيري است» و «توصيه مي‌کنم به اين جايگاه که مين‌گذاري است، نزديک نشويد و چنانچه نزديک شويد، با مين به هلاکت خواهيد رسيد!»همه اين اعتراضات از اين جهت است که جرياني در استان ايلام نسبت به آنچه زندگي اشرافي اين امام جمعه ناميده، معترض شده است.
شیرینی نان چایی | طرز تهیه شیرینی نان چایی قزوین
شیرینی نان چایی و دستور تهیه شیرینی نان چایی و تهیه شیرینی نان چایی و درست کردن شیرینی نان چایی را در نمناک بخوانید.