پنج شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ / Thursday, 19 July, 2018

اقتصاد زیمبابوه، شوخی قرن


اقتصاد زیمبابوه، شوخی قرن
وقتی به یا بیاوریم که امسال در نشست سران کشورهای عضو فائو در رم،بسیاری از سیاستمداران به رایزنی پرداختند تا رابرت موگابه در آن مراسم سخنرانی نکند،پی بردن به اوضاع وخیم این کشور در ابعاد اقتصادی و سیاسی کار چندان سختی نیست؛ چرا که این کار عموما برای هیچ رییس جمهوری صورت نمی گیرد مگر آنکه از او به عنوان نمادی از دیکتاتوری در اندازه و قواره ای جدید نام برده شود.این بار فرض محال،محال است.اقتصاد در این کشور،وجود خارجی ندارد.کشور آفریقایی زیمبابوه حاصلخیزترین زمین های کشاورزی دنیا را در خود جای داده است. زمانی به آن «سبد نان» می گفتند، سبدنانی که مردم این کشور زحمت پرکردنش را می کشیدند و محروم ترین مردم از این نان ها، بومیان زیمبابوه ای بودند.
از ۲۷ سال پیش تا کنون دیکتاتوری به نام موگابه در این کشور خود نمایی کرد تا حرف «ایکس»-علامت مشخص حزب او-احتمالا تا چند دهه بعد تنها علامتی باشد که در این کشور به رسمیت شناخته می شود و مردم باید این علامت رادر برگه های انتخاباتی خود بزنند.موگابه تنها کسی است که به تنهایی اقتصاد این کشور را به خاک سیاه نشاند و کسی در بروز این استعداد،به گرد پایش نرسید.
درباره اقتصاد کنونی این کشور می توان از بدترین عبارات و اصطلاحات که بعضا به کلی گویی پهلو می زنند نهایت استفاده را برد اما باز هم راه به جایی نمی بریم چرا که مردم این کشور محکوم به فنا هستند،احتمالا. «رودزیا»ی سابق و زیمبابوه امروزی، بالاترین نرخ تورم را در جهان تجربه می کند.کسانی که در هر کشوری از موگابه حمایت می کنند،هیچ پاسخی برای این سئوال ندارند که چرا تورم در این کشور بیش از هزار درصد است؟هزار درصد یعنی هر سال قیمت اجناس نسبت به سال قبل،هزار درصد افزایش می یابد و این یک رکورد بی نظیر در تاریخ بشریت است؛به زبان دیگر قیمت ها هر روز به طور متوسط ۷/۲ برابر روز قبل است!
موگابه اقتصاد را برای اطرافیانش چنین توضیح می دهد:«یادتان باشد پس از شما کسی در این سرزمین قرار نیست زندگی کند.کشورهای دیگری هم برای زندگی هستند.این جا در آمد داشته باشید،در سوییس خرج کنید.»حق با او است.او فردی است دموکرات که طی هر شرایطی حاضر است برای «مام وطن» تلاش کند.این هم نمونه تلاشش برای رسیدن به مسند خدمتگزاری:« در انتخابات اخیر این کشور که رابرت موگابه قصد داشت دوران ریاست جمهوری سی ساله خود را تمدید کند از همه تمهیدات جهان سومی بهره گرفت. تعداد رقبای انتخابات را دو نفر تعیین کرد تا آرای مخالفان شکسته شود. از وسایل ارتباط جمعی برای تبلیغ خود و علیه رقبا استفاده کرد. از نظامیان و شبه نظامیان برای تهدید و ترساندن مخالفان استفاده کرد و شبکه حزبی (زانوپی اف) خود را برای جمع آوری رای تجهیز کرد. ولی طبق شواهد نهایتاً رای نیاورد. کمیته برگزاری انتخابات که قانوناً باید طی یک هفته نتایج را اعلام می کرد در این کار تاخیر کرد و رئیس آن گفت «اعلام نتایج ریسک دارد.» او دستگیر شد. یکی از احزاب رقیب یعنی حزب «جنبش برای تغییر دموکراتیک» بر اساس جمع آوری نتایج آرای حوزه ها، کاندیدای خود برای ریاست جمهوری یعنی مورگان ریچارد تسوانگیرای را برنده اعلام کرد.»
رئیس این کشور آفریقایی اکنون حدود ۸۴ سال دارد. موگابه در توطئه چینی و ایراد اتهام و افشای فساد، انجام خرابکاری و سرزنش رقیب و مانند آن علیه رقیبش روش تهاجمی تری را پی گرفت و بالاخره رفیق قدیمی را از میدان به در کرد. «انکومو» میدان را خالی کرد و از کشور خارج شد. او در مصاحبه ای اعلام کرد:« دلیل خالی کردن میدان، آمادگی موگابه برای قتل عام هوادارانم بود و این تصمیم را برای ممانعت از این حادثه اتخاذ کردم.»
خبرنگار گاردین در گزارشی می نویسد:«کسانی که به تحلیل اقتصادی این کشور می پردازند،کوته فکر هستند چرا که در این کشور اقتصادی وجود ندارد که بتوان آن را تحلیل کرد.او ، زمان دانشجویی در آفریقای‌جنوبی با آزادی‌خواهانی چون ژولیوس نیرره و کنیث کواندا آشنا شد. خوب درس خواند و مدعی شد که غیر از هفت مدرک دانشگاهی که از دانشگاه‌های مختلف آفریقا دارد، «دانش‌نامه خشونت» نیز جزو اندوخته‌های اوست.»چطور ممکن است فردی تا این حد دیکتاتور به آموزه های اقتصادی نیز پایبند باشد.نگارنده این مطلب تلاش کرد از منابع خارجی به تحلیل هایی درباره اقتصاد این کشور دست یابد اما پیمانه کردن آب اقیانوس،سرنوشتش شد.در تمام متون خارجی،رگه های استبداد وجود دارد و کشور های پیشرفته و دموکرات از این فرد و سیاست هایی که این کشور را به زباله دان تبدیل کرده حمایتی نمی کنند.
در ماه‌های اخیر، خدمات برق‌رسانی به مرحله توقف رسیده ، قطعی آب باعث شیوع وبا در پایتخت شده و در بعضی مناطق خدمات عمومی تقریباً قطع شده است. هر چند دولت در چند نوبت، حقوق دولتی‌ها را ۱۰ برابر افزایش داده ، اما به لحاظ تورم حاد، کار برای دولت بی‌معنا شده است. جمعیت ۱۱۰ هزار نفری معلمان مدعی‌اند تقریبا رایگان کار می‌کنند و پول بیش‌تری می‌خواهند. با توجه به تورم، حقوق بسیار افزایش‌یافته آنان اکنون زیر ۱۰ دلار امریکایی در ماه است. پزشکان و پرستاران بارها اعتصاب کرده‌اند و افزایش ۱۰ هزار درصدی حقوق و مزایا را درخواست کرده‌اند. خدمات بهداشتی اکنون دیگر تقریبا وجود خارجی ندارد. زیرساخت‌های ضعیف گذشته هم اکنون یکی پس از دیگری فرو می‌ریزد و کاهش ارایه خدمات آموزشی و بهداشتی به مرزهای خطرناک رسیده است. از هر چهار نفر زیمبابوه‌ای، یک نفر اسیر بیماری ایدز است.این ها بخشی از میراث موگابه است.بی دلیل نبود در ایتالیا،هنگام سخنرانی او،سران کشور های دموکرات از سالن خارج شدند و فقط سران چند کشور جهان سومی در سالن ماندند تا سوژه خبری روز بعد رسانه های جهان باشند.
چنین تحولاتی یک ماه پس از آن رخ داد که رییس‌جمهوری زیمبابوه به بازرگانان سراسر کشور دستور داد قیمت‌ها را به نصف و حتی بیش‌تر کاهش دهند. چنین دستوری کافی بود تا مایحتاج مردم از قبیل نان، شکر و ذرت به یک باره از قفسه مغازه‌ها و فروشگاه‌ها ناپدید شود؛ موجودی گوشت به صفر برسد، گازولین تقریبا نایاب شود.ضمنا به دلیل کمبود دارو، بیماران در بیمارستان‌ها در بستر مرگ قرار دارند و غیره. بازنشستگان که دریافتی‌شان به دلیل تورم مزمن به صفر نزدیک شده است، برای خرید ضروریات ادامه حیات پولی ندارند و از صف طبقه متوسط جدا می‌شوند.
● وعده سر خرمن
این گزارش خبری را بی کم و کاست به نقل از بی بی سی بخوانید:«رابرت موگابه می گوید می خواهد نرخ تورم نجومی زیمبابوه را کاهش دهد. رئیس جمهوری زیمبابوه، به پارلمان این کشور گفته است قصد دارد برای بهبود وضع اقتصادی کشور، اقداماتی انجام دهد.وی خشکسالی و تحریم های اعمال شده توسط کشورهای غربی را مسبب وضعیت بد اقتصادی کشورش دانست و گفت مردم زیمبابوه با خصومت بلاوقفه از جانب بریتانیا و متحدین غربی اش روبرو هستند.او گفت تمام این مشکلات، منجر به کمبود ارز خارجی و نیز مایحتاج ضروری مردم شده است.رئیس جمهوری زیمبابوه افزود، دولت وی برای پائین آوردن نرخ تورم سالانه که به گفته اقتصاددانان به چهار هزار درصد رسیده، ناچار شده قیمت ها را کنترل کند.موگابه در آخرین جلسه پارلمان زیمبابوه، قبل از برگزاری انتخابات در سال آینده صحبت می کرد. وی گفت که به عنوان کاندیدای پست ریاست جمهوری در این انتخابات شرکت خواهد کرد.
قرار است نمایندگان پارلمان زیمباوه درباره طرح های رادیکالی بحث کنند که بر اساس آن، اکثریت سهام بانک های خارجی و برخی از فعالیت های مرتبط با استخراج معادن، تحت کنترل شهروندان زیمبابوه درخواهد آمد.کوفی عنان، دبیرکل سابق سازمان ملل متحد، از تحولات زیمبابوه ابراز نگرانی کرده و وضعیت کنونی این کشور را تحمل ناپذیر خوانده است.در حال حاضر، هر روزه حدود سه هزار پناهنده اقتصادی از زیمبابوه وارد جمهوری آفریقای جنوبی، همسایه زیمبابوه می شوند.جنبش تغییرات دموکراتیک، که مخالف دولت زیمبابوه است، می¬گوید قصد موگابه این است که دارایی های بیشتری را دراختیار همکاران نزدیک خود قرار دهد. هفت سال قبل او با مصادره زمین های کشاورزی متعلق به سفید پوستان موافقت کرد.»این گزارش پیش از ادای سوگندش به عنوان ریاست جمهوری این کشور تهیه شده بود.باقی قضاوت شما.

منابع:بی بی سی ، دیلی تلگراف

منبع : ماهنامه دنیای اقتصاد

مطالب مرتبط

آیا هیلاری کلینتون برای کسب‌و‌کار مناسب است؟

آیا هیلاری کلینتون برای کسب‌و‌کار مناسب است؟
در یک مناظره دموکراتیک در انتخابات مقدماتی۲۶ فوریه، سناتور هیلاری کلینتون موضوع عوام‌فریبانه مبارزه انتخاباتی خود را در بوق و کرنا کرد، او گفت: «تاکنون ثروتمندان و افراد با نفوذ رییس‌جمهوری داشته‌اند. اکنون زمان آن است که رییس‌جمهوری برای طبقه متوسط و طبقه کارگر داشته باشیم.»
کلینتون خود را به عنوان مدافع طبقه متوسط به تصویر می‌کشد. کلینتون در ایالت اوهایو که در آن طی دوران ریاست‌جمهوری جورج بوش، بیش از ۲۰۰۰۰۰ شغل از بین رفته است از اوباما پیش افتاد.
● در پی پول
اما در حالی که سخن کلینتون جدی است – در مخالفت با کاهش مالیات برای ثروتمندان،‌ تاثیر منافع خاص مثل شرکت‌های بیمه‌درمانی و شرکت‌های بزرگ نفتی – سابقه و پایگاه پشتیبانی او نشان می‌دهد او دشمن منافع کسب‌و‌کار آمریکا نیست.
برخی از نام‌های بزرگ در وال‌استریت از جمله جان‌مک مدیرکل موسسه مورگان استنلی و استیو راتنر، رییس کوآ در انجل گروپ، به طور علنی از کلینتون حمایت کرده‌اند. حامیان مالی او نسبت به اوباما یا سناتور جان‌مک کین در رده‌های شغلی بالاتری قرار دارند و مبلغ ۹/۳میلیون دلار از کمک‌کنندگان وابسته به صنعت بهداشت و درمان و بیشتر از دیگر نامزدها جمع کرده است. حمایت‌کنندگان مالی وابسته به گلدمن ساکس حمایت‌کنندگان اصلی او هستند.
ماسی ریش سخنگوی مرکز سیاست‌های پاسخگو در واشنگتن می‌گوید: نامزدها زمانی که در شرایط دشوار قرار می‌گیرند اغلب چیزهایی به رای‌دهندگان می‌گویند که حمایت‌کنندگانش را خوار و خفیف خواهد کرد، اما در پایان حمایت‌کنندگان سابقه خوبی در گرفتن آنچه می‌خواهند دارند. مهم نیست چه کسی به عنوان رییس‌جمهوری انتخاب شود، به هر حال وال استریت در کاخ سفید دوستی خواهد داشت.»
● خط مشی عوام‌فریبانه
اما کلینتون که در پرداختن به کسب‌و‌کار معقول بوده است، همچون بوش مدافع کسب‌و‌کار نخواهد بود. کلینتون در ۱۸ فوریه یک طرح سیزده صفحه‌ای برای تثبیت اقتصاد منتشر کرد که همچون بیانیه‌ای برای رای‌دهندگان طبقه متوسط و طبقه کارگر و بر علیه منافع شرکت‌ها خوانده می‌شود. از آنجایی که کلینتون بر دنبال کردن مبارزه انتخاباتی تاکید می‌کنند، برنامه بهداشت و درمان او همه آمریکایی‌ها را تحت پوشش قرار خواهد داد و کسانی که توانایی پرداخت آن را ندارد واجد شرایط تخصیص یارانه دولتی خواهند بود. او در مورد بحران مسکن قول داده است در مدت ۹۰روز این مساله را متوقف کند و در مدت پنج سال نرخ قابل تنظیم مسکن ارائه دهد. او همچنین قول سرمایه‌گذاری بسیار دولت در ایجاد شغل در پروژه‌های زیربنایی همچون جاده‌ها و پل‌ها را داده است که شامل ایجاد دست‌کم ۵میلیون شغل سبز جدید در انرژی‌های پاک‌تر و جایگزین شونده است.
این طرح همچنین به صنایع خاص که کلینتون می‌گوید سودهای کلانی دارند حمله می‌کند. او می‌گوید قصد دارد «دست‌کم ۵۵میلیارد دلار در سال از شرکت‌های دارویی، شرکت‌های نفتی و شرکت‌هایی که در خارج فعالیت دارند» دریافت کند و این مبلغ را در ایجاد شغل و بیمه درمانی سرمایه‌گذاری نماید. برای مثال طرح او شامل «مالیات سودهای بادآورده» بر شرکت‌های بزرگ نفتی است تا صرف صندوق‌ انرژی استراتژیک شود.
او همچنین به طور کلی در مورد مقررات بحث می‌کند و می‌گوید او از چارچوب قانونی حمایت می‌کند که در قبال افراط‌کاری‌هایی که منجر به بحران کنونی مسکن شد بیمه باشد.
کلینتون تلاش خواهد کرد برخی از مزایایی را که کسب و کار در دولت بوش از آنها بهره‌مند شدند لغو کند، مثل برنامه کاهش مالیات بوش و توافقنامه‌های تجارت آزاد که حمایت‌های زیست‌محیطی و نیروی کار را در کشورهای کم‌هزینه مشتاق به کاهش معاملات تجاری با آمریکا اعمال نمی‌کند.
این برنامه در ظاهر برنامه‌ای مدافع کسب و کار به نظر نمی‌رسد. دن کلینتون تحلیلگر موسسه تحقیقاتی استراتگاس در واشنگتن می‌گوید: به طور کلی، ریاست‌جمهوری کلینتون به اقتصاد صدمه خواهد زد». کلینتون می‌گوید نگرانی‌های کسب و کار شامل افزایش احتمالی مالیات بر درآمد، افزایش ارزش سرمایه و سود سهام می‌شود. در ۱۸فوریه کلینتون در ویسکانسین گفت که یک «نظام مالیاتی عادلانه» به وجود خواهد آورد که راه‌های گریز «دلالان صندوق‌های بزرگ مالی» را برطرف می‌کند. به بیان دیگر او مالیات‌ها را بر سودهای سرمایه‌گذاری مدیران صندوق‌های مالی بزرگ از ۱۵درصد کنونی برای نرخ‌های درآمد ثابت به ۳۵درصد افزایش خواهد داد.
● تهدید نفتا و صنعت نفت
علاوه بر همه اینها فعالان اقتصادی در زمینه محدودیت‌های تجارت نگران هستند. در مناظره ۲۶فوریه در اوهایو هیلاری کلینتون قول داد به کانادا و مکزیک خواهد گفت آمریکا از پیمان نفت خارج می‌شود؛ اگر این کشورها مایل نباشند طی شش ماه در مورد حمایت بهتر از کارگران و حفظ محیط‌زیست دوباره مذاکره کنند. کلینتون می‌گوید: «او در مورد تجدیدنظر در پیمان نفت صحبت می‌کند، اما اکثر شرکت‌های بزرگتر برای گسترش نیازمند تجارت هستند.»
صنعت نفت و گاز نمی‌خواهند هدف لفاظی عوام فریبانه کلینتونی باشند که خواستار مالیات‌های جدید بر سود آنها است. این صنعت در مخالفت با وضع مالیات‌های جدید بر این صنعت با کنگره چانه می‌زند و اگر کلینتون برنده انتخابات ریاست‌جمهوری شود به نبرد خود ادامه خواهد داد. مارک کیب، تحلیل‌گر ارشد سیاست مالیاتی در انجمن نفت آمریکا می‌گوید: «به هیچ وجه مخالف مشوق‌های انرژی جایگزین شونده نیستیم، اما اگر هدف عدم وابستگی به انرژی است، وضع مالیات جدید بر نفت و گاز ایده بدی است.»
یک «دستور جلسه متعادل»
در جدیدترین تحلیل رای‌گیری سنا، اتاق بازرگانی به کلینتون رتبه رضایت‌بخش ۶۷درصد را در مقایسه با ۵۵درصد اوباما داد. (مک‌کین ۸۰درصد را به دست آورد). بسیاری از رهبران تجاری موفقیت اقتصادی اواخر دهه ۱۹۹۰ طی دوران ریاست‌جمهوری بیل‌کلینتون را به یاد می‌آورند، زمانی که با رشد اقتصادی، دستمزد کارگران به طور همگانی افزایش می‌یافت. کلینتون همانند همسرش بیل‌کلینتون که در زمان او «جناح چپ جدیدی» به وجود آمد. به طور افراطی از تعدیل ثروت حمایت نمی‌کند، اما خواهان یک دستور جلسه «متعادل» است که مبانی بازرگانی آمریکا و تجارت آزاد سالم را حفظ خواهد کرد حتی اگر حمایت‌های بیشتری از آمریکایی‌های طبقه متوسط و طبقه کم درآمدتر به عمل آورد.
وال‌استریت کاملا با کلینتون راحت است. راجر آلتمن مشاور ارشد اقتصادی کلینتون می‌گوید: کلینتون به مدت هفت سال سناتور نیویورک بوده است و نیویورک پایتخت مالی آمریکا و جهان است. مدیران کل و دیگر رهبران کسب‌وکار فرصت از نزدیک کار کردن با کلینتون را داشته‌اند.
اگر از رهبران جامعه مالی بپرسید مساله‌ای برای نگرانی وجود دارد، ۸۰درصد یا بیشتر خواهند گفت خیر.
در واقع اگر کلینتون انتخاب شود برخی صنایع به طور قابل ملاحظه‌ای سود خواهند برد. طرح اقتصادی او ۵۰میلیارد دلار بودجه انرژی استراتژیک برای حمایت از صنایع انرژی جایگزین شونده ایجاد می‌کند.
برایان شرباکو مدیر عملیاتی شرکت اتانکس انرژی که یک شرکت تولید کننده اتانول است، می‌گوید: «به علت سابقه و طرح‌های کلینتون کاملا روشن است که از هیلاری کلینتون چه به دست خواهید آورد.
در مورد جورج بوش بسیاری از مردم نمی‌دانستند برای چه رای می‌دهند و دیگر نمی‌خواهند این تجربه را تکرار کنند.» شوباکو و همسرش از کلینتون حمایت مالی کرده‌اند که سهم هر کدام۲۳۰۰دلار در دوره مقدماتی بود. اکنون مساله این است که چه کسی در انتخابات عمومی با مک کین روبه‌رو خواهد شد. این نامزد چه کلینتون باشد چه اوباما رای‌دهندگان می‌توانند منتظر پیام اقتصادی نامزد دموکرات باشند که به مخاطبان خود ادامه می‌دهد. آلتمن می‌گوید: هر نامزد ریاست‌جمهوری دموکرات روی خط باریکی بین رویکرد سیاسی که طبقه متوسط را تقویت خواهد کرد و همزمان روابط کاری خوب و قابل قبول با کسب‌وکار را حفظ می‌کند، راه می‌رود.

وبگردی
وقتی یک دامدار با مدرک دیپلم و ۱۱۹ فقره چک برگشتی مدیرعامل «ثامن‌الحجج» شد
وقتی یک دامدار با مدرک دیپلم و ۱۱۹ فقره چک برگشتی مدیرعامل «ثامن‌الحجج» شد - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
جزییاتی تکان‌دهنده از اقدامات موسسه ثامن‌الحجج
جزییاتی تکان‌دهنده از اقدامات موسسه ثامن‌الحجج - دو چهره مشهور تلویزیون نیز از مواهب موسسه ثامن الحجج بی نصیب نبوده‌اند. مؤسسه ثامن‌الحجج دو مبلغ ۱۸۰ میلیون‌تومانی و ۴۰۰ میلیون‌تومانی را به حساب «م.م» مجری یک برنامه تلویزیونی واریز می‌کند و عنوانی که روبه‌روی این اعداد در توضیح دلیل وجه ذکر شده، یک کلمه است؛ هدیه. اما رقم هدیه‌ای که آقای «م.م» به‌عنوان هدیه دریافت کرده، در مقابل تسهیلات دریافتی او از ثامن‌الحجج تقریبا ناچیز است.
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
نمایش دستاورد آزادی و دموکراسی
نمایش دستاورد آزادی و دموکراسی - آقای مطهری بازیکنان آفریقایی تیم فرانسه را دیده ولی دورگه‌های تیم ملی خودمان را ندیده!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.
مائده‌ها و دلارهای رانتی
مائده‌ها و دلارهای رانتی - اشارت‌هایی که برخی نکات جالب توجهی دیگری در خصوص آن بیان می‌کنند، مثل مطرح شدن مساله مانتو‌های جلوباز و اشکالی که برخی مسئولان به آن وارد می‌دانند. موضوعی که موجب شد تا بعد از مدت‌های مدید و در شرایطی که بسیاری بر این باورند که شناسایی و مقابله با اخلال گران بازار می‌بایست در اولویت همه امور باشد، گشت‌های ارشاد به خیابان‌ها باز گردند.
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی  ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی !
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی ! - یکی از بحث های جنجالی دکتر فیاض در سال های اخیر اظهار نظر او در مورد وقوع بحران جنسی در ایران بوده است که حالا او معتقد است تبدیل به انقلاب جنسی شده است. با او در این زمینه مصاحبه مفصلی انجام دادیم که به زودی منتشر می شود. بخشی از این مصاحبه که درباره برنامه دورهمی است را تماشا کنید.
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری - وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به نمایش در آغوش کشیدن تیم ملی کروواسی توسط رئیس‌جمهور کشورشان،گفت: ایشان با یک حس مادرانه این کار را انجام داد و این آغوش، جنسی نبود، البته که پخش آن نباید انجام می‌شد.
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟ - سرنوشت فرزند بزرگ حسن روحانی از جمله مواردی است که در سال‌های گذشته بارها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ نیز یکی از وب‌سایت‌های اصولگرا مدعی بود که او به دنبال “شکست عشقی” دست به “خودکشی” زده است. بنا به ادعای برخی از رسانه‌های اصو‌لگرا، فرزند روحانی با کلت کمری پدر خودکشی کرد.
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا - کاربران شبکه های اجتماعی فیلمی را منتشر کرده اند که گفته می شود مربوط به خانه مجلل محمود خاوری در کانادا است. صحت و سقم این قضیه هنوز تایید نشده است.
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟ - احزاب و شخصیت‌ها - زندگی ساده آیت‌الله جنتی گرچه از ویژگی‌های مثبت شخصیت وی است اما نوع نگاهش به عرصه سیاسی و مصداق‌یابی های وی درخصوص افراد انقلابی انتقادهای زیادی را متوجه او می‌کند.
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول - امیرحسین مقصودلو (تتلو) با انتشار عکسی از خودش و مائده هژبری، دختر نوجوانی که پس از اعتراف تلویزیونی اش معروف شد، از کنسرت مشترک در استانبول خبر داد.
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد!
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد! - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا - صحبت های تامل برانگیز آیت الله رودباری درمورد ربا در کشور
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟ - دختر بازداشت شده در بخشی از مصاحبه توضیح می‌دهد که صبح دستگیر شده و خانواده‌اش در جریان این موضوع قرار گرفته‌اند و این ادعا نشان می‌دهد تهیه فیلم اعترافات به فاصله یک صبح تا عصر انجام شده که خود نشان‌دهنده این است که برای متهم هنوز دادگاهی تشکیل نشده و جرمی به اثبات نرسیده ‌است.
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر!
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر! - پس از آنکه فیلم تازه محمدحسین فرح‌بخش در سالن‌های سینمای شهر تهران اکران نشد. احمدی مدیر سینماشهر که از قضا تهیه کننده برنامه خندوانه نیز هست و سوله مدیریت بحران شهر تهران در دوره تهیه کنندگی او به «خندوانه» اختصاص یافت، مانع از این اکران شده بود و همین مسئله واکنش فرح بخش را به دنبال داشت و او را رانت‌‎‌خوار خواند و پای رامبد جوان را به میان کشید.
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم - یکی از دختران که به شدت مورد توجه قرار گرفته است مائده نام دارد. او از چهره‌های شناخته شده اینستاگرام است که ویدئو‌هایی از رقص هایش را در صفحه خود منتشر کرده است. او متولد سال 1380 است. به گفته خودش حدود 600هزار فالوئر دارد. او حالا با قرار وثیقه آزاد است.
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس)
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس) - سردار آزمون نیمه شب گذشته و در نزدیکی‌های صبح امروز با خودوری پورشه شخصی خود در محور نکا بهشهر پس از عبور از روستای کمیشان با تصادف زنجیره‌ای مواجه شد که در این حادثه خودروهای زیادی خسارت دیدند