پنج شنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ / Thursday, 26 April, 2018

هه! مرا نمی‌شناسد مرگ!


هه! مرا نمی‌شناسد مرگ!
ایفای نقش «حمید هامون»، هویت بازیگری تمام طول عمر شکیبایی بود؛ نقشی که به شیوه‌ای مینیاتوری و میکروسکپی، طراحی، پرداخت و اجرا شد تا به یکی از «کلان شخصیت»‌های سینمایی تبدیل شود.
خسرو شکیبایی بازیگر صاحب سبک سینما در حالی ساعت ۹ صیح جمعه به زندگی خدانگهدار گفت که نام خودرا در تاریخ سینمای ایران ثبت کرد.
شکیبایی که این سالها تقریبا ایام استراحت و گوشه‌گیری هنری را پشت سر می گذاشت؛ با کارنامه ای فابل قبول رفت. او خالق نقش هایی بود که که وجه ای ماندگار داشتند. از زمانی که پس از مرگ پدرش (سرگرد شکیبایی)، در ۱۳-۱۴ سالگی به کار در خیاطی؛ کانال سازی و آسانسور سازی پرداخت؛ ‌تا کنون زندگی پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته بود.
پس از ایفای یک نقش تئاتری در ۱۹ سالگی و سپس آشنایی با عباس جوانمرد با عالم صحنه آشنا شد. وی بعد ها با تحصیل دررشته بازیگری (دانشکده هنرهای زیبا) فن و فوت این رشته اسرار آمیز را در تارو پود شخصیت و روح شاعرانه خود نهادینه کرد.
نمایش‌هایی از جمله «زیر گذر لوطی صالح»، «سنگ و سرنا»، «لحظه،‌کتیبه»، «پنجه عدالت»، «صیادان»، «سمک عیار»، «همه‌ پسران من»، «شب بیست و یکم» و «بیا تا گل برافشانیم»، عمده فعالیت های تئاتری او هستند.
در این میان بسیاری از اهالی تئاتر به بازی خوب او دز نمایش «شب بیست و یکم» نوشته و کا ر «محمود استاد محمد» اشاره دارند و آن را جزو یکی از بازی ها ی مثال‌زدنی وی به شمار می‌آودند.
شکیبایی همچنین دردهه هفتاد با ایفای نقشی ماندگار در نمایش «بیا تا گل برافشانیم»، به کارگردانی «مجید جعفری»، طیف کلان مخاطب را به تئاتر شهر کشاند.
این در حالی بود که وی دو نقش غیر قابل تکرار «حمید هامون» و «مدرس» را در سینما و تلویزیون خلق کرده بود.
ایفای نقش «حمید هامون»، هویت بازیگری تمام طول عمر شکیبایی بود؛ نقشی که به شیوه‌ای مینیاتوری و میکروسکپی، طراحی، پرداخت و اجرا شد تا به یکی از «کلان شخصیت»‌های سینمایی تبدیل شود.
شکیبایی در این نفش فن بیان را با استفاده از فطرت و قریحه خدادادی خود یه اوج اعتلا رساند. بیانی که در نقش «مدرس» نیز با منولوگی طولانی و خیره کننده به متدی آموزشی، مدرسه‌ای برای بازیگران تازه‌کار و دانشجویان بازیگری تبدیل شد.
«خط قرمز»، «دادشاه»، «صاعقه»، «رابطه»، «دزد و نویسنده»، «ترن»، «شکار»، «هامون»، «عبور از غبار»، «ابلیس»، «جستجو در جزیره»، «سارا»، «پرواز را به خاطر بسپار»، «یکبار برای همیشه»، «بلوف»، «کیمیا»، «پری»، «درد مشترک»، «لژیون»، «سایه به سایه»، «خواهران غریب»، «سرزمین خورشید»، «عاشقانه»، «روانی»، «زندگی»، «دختردایی گمشده»، «میکس»، «دختری به نام تندر»، «کاغذ بی‌خط »، «مزاحم»، «اثیری»، «صبحانه برای دو نفر»، «ازدواج صورتی»، «سالاد فصل»، «حکم»، «ستاره‌ها»، «عروسک فرنگی»، «چه کسی امیر را کشت؟»، «دلشکسته»، «دوشیزه باران» و «حیران»، از جمله فیلم‌هایی هستد که وی در آن ها بازی کرده‌است.
هنر شکیبایی این بود که در صدد دستیابی به سبک بازیگری بود. سبکی تقلید ناپذیر که مهمترین مشخصه‌اش از فن بیان و ظرافت‌های زبانی ناشی می‌شد. وی این فن بیان را در مخرج‌های زبانی و تصویر سازی‌های کلامی به کار می‌برد تا از شخصیت پشت چهره خود انسانی عجیب و گاه دست نایافتنی بسازد.
بیانش آن‌قدر شاعرانه بود که وی را به دکلمه اشعار شاعران واداشت. حالا که رفت شاید این شعر با صدا و دکلمه خود شکیبایی به یادمان می‌آید:
هه! مرا نمی‌شناسد مرگ!
یا کودک است هنوز، و یا شاعران ساکتند !
حالا برو ای مرگ، برادر، ای بیم ساده آشنا
تا تو دوباره باز آیی
من هم دوباره عاشق خواهم شد!
... سلام حال همه ما خوبست ولی تو باور مکن!
” وی این فن بیان را در مخرج‌های زبانی و تصویر سازی‌های کلامی به کار می‌برد تا از شخصیت پشت چهره خود انسانی عجیب و گاه دست نایافتنی بسازد. ... “


منبع : خبرگزاری آفتاب

مطالب مرتبط

«پسران پرواز» داوطلبانه می جنگند

«پسران پرواز» داوطلبانه می جنگند
● فیلمی كه هوانوردی در جنگ جهانی اول را به تصویر می كشد
جنگ همواره یكی از موضوعاتی بوده است كه اكثر فیلمسازان دنیا آن را دستمایه ساخت فیلم های خود قرار داده اند. همان طور كه شاهد هستید فیلمی كه اكنون در فهرست آثار پرفروش هالیوود جای گرفته، به موضوع جنگ جهانی اول می پردازد.
«پسران پرواز» نام فیلمی است كه «تونی بیل» آن را بر اساس داستان «لافایت اسكادرایل» (سرویس هوایی فرانسه در جنگ جهانی اول) جلوی دوربین برده است. این فیلم داستان گروهی از خلبانان جوان و نوعدوست آمریكایی است كه علی رغم مخالفت كشور آمریكا با جنگ جهانی اول كه در آن نیروهای انگلیس، فرانسه و ایتالیا علیه نیروی مهیب و مخرب آلمان متحد شده اند، داوطلبانه در جهت حمایت از كشور فرانسه به مبارزه می پردازند. آنها به صورت سربازهای پیاده نظام یا سواره نظام وارد این جنگ می شوند و تعدادی از آنها ایده ای متفاوت پیشنهاد كرده و تصمیم به فراگرفتن پرواز می گیرند. «جیمز فرانكو» بازیگر فیلم «مرد عنكبوتی» در «پسران پرواز» ایفاگر كاراكتر اصلی «بلین راولینگز» است. راولینگز پسر جوان آمریكایی است كه به این جنگ عظیم می پیوندد. وی به بهانه نقش آفرینی در این فیلم در مصاحبه ای شركت كرده كه در پی می خوانید:
● آیا شما قبل از ایفای نقش در «پسران پرواز» دوره خلبانی را گذرانیده بودید؟ یا این فیلم از شما یك خلبان ساخت؟
▪ حقیقت این است كه تحقیقات در زمینه خلبانی دغدغه اصلی من در این فیلم بود. تونی بیل كه خلبانی را فراگرفته بود، من و چندتن از دوستان خود را در فرودگاه كوچكی به نام سانتاپاولا تحت آموزش قرار داد و این گونه ما پرواز را تجربه كردیم. ما هواپیماهای بسیار فرسوده ای در اختیار داشتیم كه اكثرا از جنگ جهانی دوم به جا مانده بودند. به طور كلی كیفیت كار ما در سطحی بود كه من پس از این فیلم با اندكی ممارست موفق به دریافت مدرك خلبانی شدم. یكی از بازیگران مورد علاقه من «استیومك كویین» است كه در فیلم های جنگی بیشماری از جمله «عاشق جنگ» در نقش خلبان حضور داشته است. شما با مشاهده او در فیلم مذكور به نقش واقعی وی پی بردید كه جزئیات خلبانی را در بازیگری اش ارایه می كرد چرا كه وی خلبانی واقعی بود. من با الگو گرفتن از وی سعی در ایفای نقشی جذاب و واقعی داشتم.
● چه شاخصه ای در موضوع این فیلم آن را در نظر شما جذاب جلوه داد؟
▪ در یك فیلم جنگی همه عوامل در مسیر برنامه ریزی مشخصی قرار دارند. البته به دلیل شرایط فیلمسازی احتمال ریسك نیز وجود دارد. «پسران پرواز» درام بزرگی بود كه من در آن نقش انسانی را ایفا می كردم كه داوطلبانه در مورد حضورش در میدان جنگ تصمیم گرفته و زندگی اش دارای برنامه مشخصی بود. من برای جوانان خلبان این فیلم به عنوان گروهی از قهرمانان، احترام قایل بودم. آنها برای كاری كه به درستی اش ایمان داشتند با اشتیاق و رضایت كامل هرگونه خطری را پذیرا بوده و تا مرز فدا كردن جان خویش جلورفته بودند.
● ممكن است در مورد تحقیقات تان در این فیلم توضیح دهید؟ آیا كاراكتر شما برگرفته از مشخصات یكی از اشخاص واقعی بود؟
▪ شایان ذكر است كه «بلین راولینگز» شخصیت منحصر به فردی بود كه در افراد محدودی از جامعه مشاهده می شود. همچنین نباید از این مساله غافل ماند كه حضور تونی بیل به عنوان كارگردان در راس این مجموعه فیلمسازی، تنها به دلیل دانش هوانوردی اش چشمگیر نبود، بلكه وی یكی از بزرگترین گردآورنده های كتاب است. بنابراین در روند تحقیقات ما در این فیلم تاثیر بسزایی داشت، كتابی كه او در مراحل مقدماتی تحقیقات در اختیار ما قرار داد، توسط «چالز نوردوف» گردآوری شده بود. زندگینامه خلبانان واقعی این فیلم بخش عمده ای از تحقیقات ما را در برگرفته بود. به این نكته مهم نیز باید اشاره كرد كه «پسران پرواز» تنها فیلمی است كه پس از فیلم (Blue max) (۱۹۶۶) هوانوردی در جنگ جهانی اول در آن به تصویر كشیده شده است.
● آیا در طول تصویربرداری صحنه ها، عملا در حال پرواز بودید؟
▪ تصویربرداری در این فیلم از جوانب مختلفی برخوردار بود. در عین حال كه ما صحنه های مشخصی را برای تصویربرداری در زمین مدنظر قرار داده بودیم؛ صحنه هایی نیز برای پرواز داشتیم كه به طرق مختلف تصویربرداری شد ما به همراه خلبانان واقعی و هواپیماهای قدیمی پرواز را تجربه كردیم؛ در واقع مخاطب این فیلم با فضای واقعی جنگ روبه رو می شود. ما به وسیله هلی كوپترهای فرسوده (youngman) دو هفته طاقت فرسا با دو سرنشین به آسمان پرواز می كردیم من هر روز علاوه بر تمرین های پرواز، عملیات آكروباتی با هواپیما را نیز پشت سر می گذاشتم. تجربه هیجان انگیزی كه به تدریج بر سختی آن افزوده شد.
● مشكل ترین بخش تصویربرداری«پسران پرواز» چه بود؟
▪ من دو روز مداوم را در هلی كوپتر قدیمی youngman سپری كردم. عوامل طراحی صحنه صندلی كوچكی را برای نشستن من در خارج از آن طراحی كرده بودند. دوربین فیلمبرداری در داخل هلی كوپتر و تصویربرداری به گونه ای بود كه من را در حالت نشسته در اتاقك مخصوص خلبان نشان دهد، در حالی كه تمام مدت من بیرون هلی كوپتر بودم. در بخشی از تصویربرداری ما نیازمند توده ای ابر بودیم كه در آن ارتفاع دسترسی به آنها امكان پذیر نبود، به همین جهت شش هزار پا اوج گرفتیم در آنجا هوا به قدری سرد بود كه من تاكنون تجربه نكرده بودم. این شرایط یك شب كامل به طول انجامید. در كنار این مصائب تیمی فرانسوی با این هلی كوپتر ما را همراهی می كردند كه جدا از فعالیت عالی و بی نظیرشان، متاسفانه در گفتار خود از زبان فرانسه استفاده می كردند كه برای من نامفهوم بود.

وبگردی
تلگرام جایگزین داخلی ندارد / در پیام رسان داخلی در حال تکمیل پرونده احتمالی خود هستید !
تلگرام جایگزین داخلی ندارد / در پیام رسان داخلی در حال تکمیل پرونده احتمالی خود هستید ! - به فرض محال که اطلاعات مردم مورد سوءاستفاده کشورهای دیگر قرار بگیرد، برای‌شان پیامد امنیتی مستقیمی ندارد. بسیاری از کاربران ایرانی در تلگرام به دریافتن و فرستادن اخبار و طیفی از جوک‌ها (از سیاسی گرفته تا خانوادگی) می‌پردازند. این مسائل هم برای کشورهای دیگر اهمیتی ندارد (البته اگر از تحلیل محتوا و کاربردهای بعدی‌شان بگذریم) و نمی‌تواند پیامد مستقیمی برای کاربر ایرانی داشته باشد. اما همین اطلاعات چنانچه…
ماجرای انحصار عربستان بر روغن مایع ایران / تا 100 درصد پالم !
ماجرای انحصار عربستان بر روغن مایع ایران / تا 100 درصد پالم ! - روغن های نباتی را خوب بشناسید. سخنان یک تولید کننده سابق روغن نباتی.
آشغال‌سازها گرفتار خانم مدیر شدند
آشغال‌سازها گرفتار خانم مدیر شدند - رییس سازمان ملی استاندارد ایران مجددا با خودروسازان در ارتباط با رعایت استانداردهای ۸۵‌گانه خودرویی از ابتدای دی‌ماه سال جاری اتمام حجت کرد.
ایران نیاز به مردانی بزرگ و دانشمند دارد / چرا اینهمه انسانهای ...
ایران نیاز به مردانی بزرگ و دانشمند دارد / چرا اینهمه انسانهای ... - مرتضوی هیچ گاه قاضی و حقوق دان نبود و نباید کار قضایی انجام می‌داد. اما این ضعف ماست که چنین فردی در جایگاه بالایی قرار می‌گیرد. شگفتی من از قاضی مرتضوی و رفتار او نیست که چرا خودش را برای اجرای حکم خود به زندان معرفی نکرد. من رفتار او با زهرا کاظمی را دیده بودم.
معنی و مفهوم "به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده"؟
معنی و مفهوم "به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده"؟ - بعد از انقلاب، به واسطه تنیده شدن حکومت و دین بسیاری از پست‌ها و سمت‌های سیاسی با هاله‌ای رو به رو شد که اجازه نمی‌داد صاحب آن منصب مورد نقد قرار بگیرد....
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس - بازیگر سریال "تعطیلات رویایی" از حمله افراد ناشناس به خود خبر داد. مریم معصومی، بازیگر سینما و تلویزیون مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت.
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد - «احمد مهران فر» بازيگر نقش «ارسطو عامل» در سريال پايتخت ۵ در اینستاگرام خود از ازدواجش با «مونا فائض پور» خبر داد.
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی - صحبت های جنجالی رییسی پیرامون استفاده روحانی از نام امام رضا در انتخابات
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند!
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند! - محمد غرضی می‌گوید: زمانی که به عنوان وزیر در وزارت حضور یافتم بیش از ۵۰۰ نفر را دیدم نامه‌هایی که از داخل به خارج و از خارج به داخل کشور ارسال می‌شدند را چک می‌کردند و به صورت سه شیفت فعالیت می‌کردند و نامه‌ها را می‌خواندند.
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم - ویدیوهایی از نسیم نجفی اقدم در شبکه های اجتماعی به زبان های انگلیسی و فارسی موجود است که در آن ها وی از حذف ویدیوهای خود توسط یوتیوب شکایت دارد.
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟ - بگذارید اینطور بپرسم: مگر کیروش، مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران عرق نمی‌خورد؟ نمی‌رقصد؟ مگر برانکو و شفر نمازشب می‌خوانند و روزه می‌گیرند و اصولگرا و ارزشی و انقلابی هستند؟!