جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ / Friday, 19 October, 2018

هه! مرا نمی‌شناسد مرگ!


هه! مرا نمی‌شناسد مرگ!
ایفای نقش «حمید هامون»، هویت بازیگری تمام طول عمر شکیبایی بود؛ نقشی که به شیوه‌ای مینیاتوری و میکروسکپی، طراحی، پرداخت و اجرا شد تا به یکی از «کلان شخصیت»‌های سینمایی تبدیل شود.
خسرو شکیبایی بازیگر صاحب سبک سینما در حالی ساعت ۹ صیح جمعه به زندگی خدانگهدار گفت که نام خودرا در تاریخ سینمای ایران ثبت کرد.
شکیبایی که این سالها تقریبا ایام استراحت و گوشه‌گیری هنری را پشت سر می گذاشت؛ با کارنامه ای فابل قبول رفت. او خالق نقش هایی بود که که وجه ای ماندگار داشتند. از زمانی که پس از مرگ پدرش (سرگرد شکیبایی)، در ۱۳-۱۴ سالگی به کار در خیاطی؛ کانال سازی و آسانسور سازی پرداخت؛ ‌تا کنون زندگی پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته بود.
پس از ایفای یک نقش تئاتری در ۱۹ سالگی و سپس آشنایی با عباس جوانمرد با عالم صحنه آشنا شد. وی بعد ها با تحصیل دررشته بازیگری (دانشکده هنرهای زیبا) فن و فوت این رشته اسرار آمیز را در تارو پود شخصیت و روح شاعرانه خود نهادینه کرد.
نمایش‌هایی از جمله «زیر گذر لوطی صالح»، «سنگ و سرنا»، «لحظه،‌کتیبه»، «پنجه عدالت»، «صیادان»، «سمک عیار»، «همه‌ پسران من»، «شب بیست و یکم» و «بیا تا گل برافشانیم»، عمده فعالیت های تئاتری او هستند.
در این میان بسیاری از اهالی تئاتر به بازی خوب او دز نمایش «شب بیست و یکم» نوشته و کا ر «محمود استاد محمد» اشاره دارند و آن را جزو یکی از بازی ها ی مثال‌زدنی وی به شمار می‌آودند.
شکیبایی همچنین دردهه هفتاد با ایفای نقشی ماندگار در نمایش «بیا تا گل برافشانیم»، به کارگردانی «مجید جعفری»، طیف کلان مخاطب را به تئاتر شهر کشاند.
این در حالی بود که وی دو نقش غیر قابل تکرار «حمید هامون» و «مدرس» را در سینما و تلویزیون خلق کرده بود.
ایفای نقش «حمید هامون»، هویت بازیگری تمام طول عمر شکیبایی بود؛ نقشی که به شیوه‌ای مینیاتوری و میکروسکپی، طراحی، پرداخت و اجرا شد تا به یکی از «کلان شخصیت»‌های سینمایی تبدیل شود.
شکیبایی در این نفش فن بیان را با استفاده از فطرت و قریحه خدادادی خود یه اوج اعتلا رساند. بیانی که در نقش «مدرس» نیز با منولوگی طولانی و خیره کننده به متدی آموزشی، مدرسه‌ای برای بازیگران تازه‌کار و دانشجویان بازیگری تبدیل شد.
«خط قرمز»، «دادشاه»، «صاعقه»، «رابطه»، «دزد و نویسنده»، «ترن»، «شکار»، «هامون»، «عبور از غبار»، «ابلیس»، «جستجو در جزیره»، «سارا»، «پرواز را به خاطر بسپار»، «یکبار برای همیشه»، «بلوف»، «کیمیا»، «پری»، «درد مشترک»، «لژیون»، «سایه به سایه»، «خواهران غریب»، «سرزمین خورشید»، «عاشقانه»، «روانی»، «زندگی»، «دختردایی گمشده»، «میکس»، «دختری به نام تندر»، «کاغذ بی‌خط »، «مزاحم»، «اثیری»، «صبحانه برای دو نفر»، «ازدواج صورتی»، «سالاد فصل»، «حکم»، «ستاره‌ها»، «عروسک فرنگی»، «چه کسی امیر را کشت؟»، «دلشکسته»، «دوشیزه باران» و «حیران»، از جمله فیلم‌هایی هستد که وی در آن ها بازی کرده‌است.
هنر شکیبایی این بود که در صدد دستیابی به سبک بازیگری بود. سبکی تقلید ناپذیر که مهمترین مشخصه‌اش از فن بیان و ظرافت‌های زبانی ناشی می‌شد. وی این فن بیان را در مخرج‌های زبانی و تصویر سازی‌های کلامی به کار می‌برد تا از شخصیت پشت چهره خود انسانی عجیب و گاه دست نایافتنی بسازد.
بیانش آن‌قدر شاعرانه بود که وی را به دکلمه اشعار شاعران واداشت. حالا که رفت شاید این شعر با صدا و دکلمه خود شکیبایی به یادمان می‌آید:
هه! مرا نمی‌شناسد مرگ!
یا کودک است هنوز، و یا شاعران ساکتند !
حالا برو ای مرگ، برادر، ای بیم ساده آشنا
تا تو دوباره باز آیی
من هم دوباره عاشق خواهم شد!
... سلام حال همه ما خوبست ولی تو باور مکن!
” وی این فن بیان را در مخرج‌های زبانی و تصویر سازی‌های کلامی به کار می‌برد تا از شخصیت پشت چهره خود انسانی عجیب و گاه دست نایافتنی بسازد. ... “


منبع : خبرگزاری آفتاب

مطالب مرتبط

کوئن ها به هیچ کشوری تعلق ندارند

کوئن ها به هیچ کشوری تعلق ندارند
‌کار کردن دو برادر در کنار هم لذت‌بخش است. برادران رایت با هم هواپیما را اختراع کردند. دنیای سینما هم نمونه‌هایی از همکاری برادران با هم را به‌خود دیده‌است: مثلا برادران وارنر یا برادران کوئن. جوئل و اتان کوئن، از سال ۱۹۸۴ با ساخت اولین فیلمشان "خون مطلق"، همکاری‌های مشترک خود را آغاز کردند. این همکاری اکنون ۲۳ سال را پشت‌سر گذاشته‌است.
آغاز همکاری کمی خلاقانه‌تر بود. کمتر پیش می‌آمد این دو از فیلمنامه‌های اقتباسی برای فیلم‌های خود استفاده‌کنند. از آن‌جمله می‌توان به فیلم‌های "آه، برادر کجایی؟"، "خون مطلق"، "فارگو" و "لبووسکی بزرگ" اشاره‌کرد.
از اوایل قرن بیست‌و‌یک، برادران کوئن، رویه خود را کمی تغییر دادند. این‌دو ترجیح دادند به سراغ رمان‌ها بروند و آنها را بازنویسی کنند. شروع چنین رویکردی کمی ناامیدوارانه بود و فیلم "به‌سمت دریای سفید" برگرفته از کتاب جیمز دیکی چندان موفق نبود.‌
آخرین فیلم برادران کوئن در سال ۲۰۰۷، "پیرمردها به هیچ کشوری تعلق ندارند( "فیلمی که هفته گذشته خبر رسید در هشت رشته نامزد اسکار شده‌ است.)" بر اساس داستانی از کورمک مک‌کارتی ساخته شده‌است.
این فیلم که پخش جهانی آن از این ماه آغاز شده است، توسط روزنامه گاردین به‌عنوان "بازگشت به فرم" برادران کوئن تعبیر شده‌است.
این فیلم بعد از "فارگو " معروف‌ترین فیلم کوئن‌ها - و "لبووسکی بزرگ " شاهکار این‌دو یک اثر هنری به‌یاد‌ماندنی دیگر از برادران کوئن به‌شمار می‌رود."پیرمردها به هیچ کشوری تعلق ندارند"، ثابت می‌کند که توانایی‌های فنی کوئن‌ها و درک آنها از فیلم‌های کلاسیک وسترن که یادآور فیلمسازان بزرگی چون آنتونی‌مان و سام پکین‌پا می‌باشد، در کمتر کارگردان حال‌حاضر دنیا قابل مشاهده است.
این فیلم که حال‌و‌هوای آن در دهه ۱۹۸۰ می‌گذرد، ماجرای سه مرد را، بعد از بروز مشکلاتی در معاملات دارو، دربیابان‌های کنار مرز نشان می‌دهد.
مردی به‌نام لولین ماس که ۲ میلیون دلار را در هنگام شکار بز کوهی، به‌طور تصادفی پیدا کرده، تحت تعقیب شخصی به‌نام آنتون چیگور که آدم بی‌رحمی است، می‌باشد.
در همان پنج دقیقه اول فیلم، چیگور، دو نفر را به‌قتل می‌رساند. نفر سوم فیلم، کلانتر محلی، تامی لی‌جونز است که می‌خواهد زندگی ماس را نجات دهد. تقریبا تمام دیالوگ‌های فیلم، عینا در کتاب نیز وجود دارند.‌برادران کوئن تا کنون در فیلم‌های خود حیوانات زیادی را کشته‌اند. به‌عنوان مثال می‌توان به گاوهایی که در فیلم "آه، برادر کجایی؟" کشته شده‌اند، اشاره‌کرد.
جالب اینجاست که در فیلم بعدی این‌دو، که آن هم یک فیلم با مضمون وسترن اما بر اساس فیلمنامه‌ای از خود کوئن‌هاست، دوباره شاهد کشته‌شدن یک حیوان، این بار یک مرغ خواهیم‌بود.‌ اگر مراسم اسکار امسال برگزار شود، فیلم "پیرمردها به هیچ کشوری تعلق ندارند" می‌تواند در چند زمینه مختلف حرف‌هایی برای گفتن داشته‌باشد. از آن‌جمله می‌توان به شـانـس دریـافـت بهترین فیلمنامه غیراقتباسی و بهترین فیلم اشاره‌کرد. یکی دیگر از جنبه‌های جالب فیلم، موسیقی متن آن است.
اسکیپ لیوسی و کارتر برول، آهنگسازان این فیلم که در هر ۱۲ فیلم برادران کوئن با آنها همکاری داشته‌اند، رویکرد جالبی را برای موسیقی متن این فیلم اتخاذ کرده‌اند. موسیقی انتخابی این فیلم، یک تجربه کاملا فوق‌العاده بود. ماجرا از این قرار بود که جوئل و اتان تصمیم گرفتند تا حد امکان، از صداهای واقعی در فیلم استفاده‌کنند و کمتر به‌سراغ آهنگ فیلم بروند.
موسیقی فیلم "پیرمردها به هیچ کشوری تعلق ندارند" را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد. یکی صداهایی همچون شلیک گلوله از اسلحه‌ها و صدای بوق ماشین‌ها و دیگری اصواتی چون صدای موتور و زوزه باد.
آهنگسازان فیلم باید از تمام مهارت خود استفاده می‌کردند تا از میان انواع سلاح‌های موجود در فیلم، از صدای اسلحه‌ای که مرد یابنده پول به‌همراه دارد تا آدمکش فیلم و همچنین کلانتر، طیفی از صداها را خلق کنند.‌نتیجه این شد که تنها از ۱۶ دقیقه موسیقی در این فیلم استفاده‌شد. یکی دیگر از دشوار‌های آهنگسازی این فیلم، این بود که باید مطابق با حال‌و‌هوای دهه ۱۹۸۰ ساخته می‌شد.
کارتر برول در مصاحبه‌ای با نیویورک‌تایمز گفته "هدف این بود که تـا حـد امـکـان از مـوسـیقی برای عمق‌بخشیدن به هیجانات استفاده‌کنیم مخصوصا در لحظه‌هایی که اتفاقی در فیلم نمی‌افتاد. صداها در پس صدای باد یا صدای یک ماشین پنهان می‌شدند.
وقتی صدای باد یا ماشین تمام می‌شد، از پس آن موسیقی آغاز می‌شد، اما شما هرگز قادر به تشخیص تمایز آن نمی‌شوید." برول، شانس دریافت اسکار را دارد.
ضمنا او همزمان با این فیلم، در فیلم "قبل از آن‌که شیطان بداند که تو مرده‌ای" از سیدنی لومت نیز به کار آهنگسازی پرداخته‌است. او برای موسیقی فیلم برادران کوئن از ذهنیتی مینیمالیستی بهره برده‌است و همین امر باعث‌شده تا ابزار موسیقی خود را کنار بگذارد و به‌سراغ کاسه و ظروف آشپزخانه و همچنین زنگوله‌های فلزی برود.‌
برادران کوئن سبک مشابهی از موسیقی متن فیلم را برای اولین فیلمشان "خون مطلق" نیز همراه با کارتر برول تجربه کرده‌بودند.
سبک مینیمالیستی آهنگ آن فیلم الهام‌گرفته از فیلم "پرندگان" آلفرد هیچکاک بود. موسیقی فیلم هیچکاک نیز تلفیقی از صداهای پرندگان در یک اجرای موسیقی الکترونیک بود.
حداقل یک سکانس را در فیلم "پیرمردها به هیچ کشوری تعلق ندارند" مــی‌تــوان یــافـت کـه از لـحـاظ مـوسـیـقـایـی، یـادآور هـیـچـکـاک (و یا به‌عبارتی بهتر یادآور برنارد هرمان، آهنگساز و طراح صدای فیلم هیچکاک) باشد.‌

وبگردی
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟ - فیلم - پدری که در برنامه «فرمول یک» علی ضیا ادعا کرد به خاطر تامین هزینه‌های درمان فرزندش اقدام به فروش کلیه‌اش کرده، مردم را فریب داده است.
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه!
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه! - مثلاً سنت های الهی که در این سند آمده، در کتاب های درس بینش اسلامی دوره دبیرستان هم وجود دارد... واقعاً هزاران جلسه تشکیل داده اند که بدیهیاتی مانند خانواده بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه است، انسان دارای اختیار است، جهان دارای نظام علّی - معلولی است، خداوند رحمان و رحیم است و ... را در سند بازنویسی کنند؟!
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت - صحبتهای کنایه آمیز یک بازرگان با وزیر صنعت
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد - ۱- خب چی میشه ولایتی بجای توصیه به لُنگ پوشی، بملت توصیه کنه تو سعدآباد مالک خونه بشن ویک سومشو وقف کنن؟ ۲- اینجور واینجا صاحبخونه شدن و بعد توجیه وقف، آدمو یادحافظ میندازه: فقیه مدرسه دی مست بود و فتوی داد که می‌حرام، ولی بِه زمالِ اوقاف است
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند - حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند؟مردم نیازی به این توصیه‌هاندارند اگرلازم باشد آن‌قدر شرف دارندکه از خودشان دفاع کنند ولی این دفاع،منحصربه دفاع دربرابر دشمنان خارجی نمی‌شود که باید وضعیت خیلی‌ها رادر داخل هم بررسی کرد.
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید!
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید! - فیلم - حمله فرد متهم در بازار پرنده فروشان اهواز به پلیس آگاهی منجر به درگیری مرگبار شد.
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد - ماجرای عجیب دو منزل مسکونی در همسایگی کاخ سعدآباد و حسین فریدون و نهاد ریاست جمهوری
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+)
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+) - فیلم - به تازگی شخصی در فضای مجازی فیلمی منتشر کرده که مردی ادعا می کند در پارکینگ خانه اش مورد حمله جن ها قرار گرفته است.
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد!
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد! - فیلم - پاول یک توریست اهل چک است که با موتورسیکلتش دنیا را می گردد و یک هفته در ایران اقامت داشته است. ویدئوی سلفی که او در طبیعت ایران از خود و اقدام پسندیده اش منتشر کرده برای همه ایرانیان جای تامل دارد.
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+)
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+) - فیلم - قتل مدل و ملکه زیبایی عراق از روز گذشته سوژه رسانه ها شده و پلیس تحقیقات ویژه ای را برای دستگیر قاتل وی انجام داده است. تصاویر منتشر شده از جنازه غرق در خون وی را در ویدئوی زیر می بینید.
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز - عکس این بنرکه گفته می‌شود نمایشگر تصویری از سربازان رژیم صهیونیستی است طی روزهای اخیر در فضای مجازی دست به دست می‌شد و واکنش‌هایی به همراه داشت.
عکسی آموزنده از سفر نیویورک
عکسی آموزنده از سفر نیویورک - پوشه‌های پُر از برنامه فرانسوی‌ها در برابر دستان خالی تیم ایرانی. به کاغذ ها و پرونده های موجود روبه روی تیم فرانسه دقت کنید!
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی