یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ / Sunday, 20 May, 2018

نبرد قبل از آغاز


نبرد قبل از آغاز
استخر المپیک جایی‌که مدال‌های رشته شنای المپیک پکن در آن تقسیم می‌شود، جایی نیست که رقابت از آن آغاز می‌شود، بلکه رقابت شناگران از جایی شروع می‌شود که در آن آبی وجود ندارد، مکانی که ورزشکاران خودشان را آماده می‌کنند.
کمی قبل از آغاز رقابت در استخر ۵۰ متری «مکعب آبی»، شناگران ۳۰ دقیقه را در اتاق آمادگی به استراحت می‌پردازند. این اتاق مانند استودیوهای تلویزیونی سبزرنگ است. جایی که در آن بیشتر از اینکه بوی دوستی به شام برسد، بوی دشمنی استشمام می‌شود.
«جان ناب» برنده پنج مدال طلا از المپیک مونترال می‌گوید: «این شاید اضطراب‌آورترین لحظه المپیک باشد، نه جایی برای پنهان شدن است و نه مکانی برای فرار کردن.» گوش کردن به «mp۳ player» شاید راه مناسبی برای فرار از استرس باشد. مایکل فلپس یکی از این شناگران است، او که در تلاش برای کسب هشت مدال طلا در پکن است می‌گوید، در اتاق آمادگی آهنگ‌های «ریک راس» و «جی-زد» گوش می‌کند و «داراتورس» هم‌تیمی فلپس که سابقه حضور در پنج المپیک را دارد برای از بین بردن سکوت با کناردستی‌هایش صحبت می‌کند. حرف‌هایی که او می‌گوید پس از مسابقه هرگز آنها را تکرار نمی‌کند! گذشته از اضطراب فراوان اتاق آمادگی، این اتاق محلی است که قهرمانان از آن خاطرات زیادی دارند. در المپیک ۱۹۷۶ و قبل از مسابقه ۲۰۰ متر پروانه، «استیو گرگ» و «مایک برونر» آمریکایی در اتاق آمادگی روبه‌روی «راجر پیتل» از آلمان‌شرقی نشسته بودند. پیتل شناگری بود که تابستان همان سال رکورد چهارساله «مارک اسپیتز» را شکسته بود. برونر به خوبی آن لحظات را به یاد می‌آورد: «ما خیلی با راجر تفریح کردیم.
با هم می‌گفتیم، فکر می‌کنی او بتواند به انگلیسی صحبت کند؟ شاید نه. من هیچ واکنشی در صورت او ندیدم، شاید متوجه نمی‌شد. بعد یکی از ما گفت، می‌دانی اگر آمریکایی‌ها اول، دوم و سوم شوند، آنها او را به سیبری می‌فرستند، «پیتل از خجالت سرخ شد و برونر می‌گوید او و گرگ به همدیگر نگاه کرده و یکی از آنها می‌گوید، به نظرم او انگلیسی بلد است.» و در هنگام رفتن به سوی سکوها بود که، برونر می‌گوید: «برایمان واضح بود که او را گرفته‌ایم.»
برونر در آن مسابقه طلا گرفت و رکورد جهانی پیتل را نیز شکست. گرگ نقره گرفت، «بیلی فورستر» دیگر شناگر آمریکایی برنز گرفت و پیتل چهارم شد. مارک اسپیتز خاطره جالبی از اتاق آمادگی در المپیک ۱۹۷۲ دارد، او که به همراه مربی‌اش «شرم‌چاوور» در اتاق حضور داشت، می‌گوید: «به شرم گفتم، حالم خراب است و احساس می‌کنم تمام عضلاتم گرفته است.
شرم شروع به مالیدن شانه‌هایم کرد، در حالی‌که سایر شناگران با دهان باز به ما نگاه می‌کردند. راستش را بخواهید هیچ مشکلی نداشتم و فقط می‌خواستم حریفانم فکر کنند مصدوم هستم.» اسپیتز در آن تورنمنت هفت مدال طلا گرفت و همه آنها نیز با شکستن رکورد جهان همراه بود.
اما اوضاع در اتاق آمادگی همیشه هم این‌قدر خوب نیست و ورزشکاران در آن به شوخی و خنده نمی‌پردازند. در همان المپیک ۱۹۷۲ قبل از مسابقه ۴۰۰ متر مختلط انفرادی «تیم مک‌کی» ناگهان به سمت سطل آشغال می‌دود و در آن استفراغ می‌کند، آن هم پیش چشمان متعجب سایرین از جمله هم‌تیمی‌اش «گری‌هال»: «من هم خیلی مضطرب بودم و تمام آن روز هیچ‌چیزی نخورده بودم. این قضیه هم داشت حالم را به هم می‌زد. باید بلند می‌شدم و آنجا را ترک می‌کردم. کاری که معمول نبود اما انجامش دادم»؛ هال که در آن زمان رکورددار جهان بود پنجم شد، در حالی‌که مک‌کی نقره گرفت. هال می‌گوید به مک‌کی پیشنهاد کمک داده، اما او در حالی‌که پشتش را به او کرده، جواب منفی داده است: «مک‌کی همیشه قبل از مسابقات حالش بد می‌شد.»
«دونادی وارونا» در المپیک ۱۹۶۴ در ۱۰۰ متر پروانه نمایش ناامیدکننده‌ای داشت و چهارم شد. ماده بعدی ۴۰۰ متر مختلط انفرادی بود و او به عنوان رکورددار جهان شانس اول قهرمانی در این ماده به شمار می‌رفت.
او در اتاق آمادگی تصمیم گرفت استراتژی‌اش را با سایر شناگران که دو آمریکایی نیز در بین‌شان بودند، در میان بگذارد: «به آنها هشدار دادم که می‌خواهم مرتکب خطای استارت شوم. بقیه دخترها به یکدیگر نگاه کردند و تا سال‌ها بعد نمی‌دانستم که از تاکتیکی روانی استفاده کرده‌ام. من آنها را دودل کرده بودم: آیا او می‌خواهد واقعا این کار را بکند یا فقط می‌خواهد ما فکر کنیم چنین کاری می‌کند؟» او مرتکب خطای استارت شد، اما در شروع مجدد با پنج ثانیه اختلاف قهرمان شد.

منبع: نیویورک تایمز

منبع : روزنامه کارگزاران

مطالب مرتبط

نوزادان سازگاری بی‌نظیری با آب دارند

نوزادان سازگاری بی‌نظیری با آب دارند
نوزادان سازگاری بی‌نظیری با آب دارند؛ به همین دلیل، در بعضی از کشورها، کلاس‌ها و مؤسساتی برای آموزش شنا به نوزادان و کودکان نوپا ایجاد شده است که یکی از والدین به همراه کودک خود در این کلاس‌ها شرکت می‌کنند. جهت رشد و پرورش بهتر کودکان، تأسیس چنین مؤسسات و کلاس‌هائی در کشورمان بسیار مناسب خواهد بود.
اگر مهارت شنا کردن را در یک برنامه آموزشی مناسب و تدریجی، به نوزادان و نوپایان تعلیم دهیم، فواید مثبت و سازنده مذکور در این مبحث برای آنها محقق خواهد شد.برای آموزش شنا در یک محیط شاد و مطلوب، لازم است به نیازها و علایق کودکان توجه کنید؛ به همین دلیل، هرگز شادی آنها را با ایجا ترس و حالت تسلیم، از بین نبرید. نه تنها استفاده از زور و اجبار به هنگام آموزش شنا، فواید مثبت و سازنده مذکور در این مبحث را خنثی می‌کند، بلکه حتی ممکن است به تأثیرات جانبی و پیامدهای ناخواسته و نامطلوبی نیز منجر شود.برنامه آموزشی شدید و فشرده برای همه کودکان در سنین مختلف، مضر و زیان‌بخش خواهد بود. برنامه فشرده عبارت است از یک برنامه شتاب‌زده، زود هنگام، سخت یا طولانی مدت که کودک را تحت فشار قرار می‌دهد.یک برنامه آموزش شنا باید از طبیعی‌ترین و مطلوب‌ترین شیوه‌ها برای کودکان استفاده کند. صبور بودن، صمیمیت، مسئولیت و توانائی ”لذت بردن از لحظه‌ها“ برای یک برنامه آموزشی، در دراز مدت نتایج شگفت‌انگیزی به همراه خواهد داشت.فواید شنا در محیطی صمیمانه برای نوزادان و کودکان نوپا، بی‌نظیر است؛ در واقع، شنا در محیطی صمیمانه، به رشد مثبت کودک یاری رسانده و وجود او را تعالی می‌بخشد و از طریق محیط آرام‌بخش آب، استعدادهای بالقوه جسمی و روحی کودک، شکوفا خواهد شد. تحقیقات نشان می‌دهد که تأثیر شوق‌آور یک برنامه آموزشی خوشایند و مناسب برای نوزادان و کودکان نوپا، هوش، تمرکز حواس، هوشیاری، دقت، توانائی‌های ادراکی و نیز رشد جسمی و روحی و اجتماعی کودکان نوپا، هوش، تمرکز حواس، هوشیاری، دقت، توانائی‌های ادراکی و نیز رشد جسمی و روحی و اجتماعی کودکان را افزایش می‌دهد. بیشتر مربیان باتجربه و کارآزموده شنا، این فواید را تأئید می‌کنند، به‌خصوص در کودکانی که قبل از ۱۲ ماهگی برنامه آموزش شنا را آغاز کرده‌اند، فواید بیشتر نمودار می‌شود؛ البته برای دستیابی به این فواید بی‌نظیر و ظریف، هیچگاه دیر نیست. کودکانی با سن بیشتر نیز سرانجام در محیط آب، به آرامش و آسودگی دست خواهد یافت. آب موهبتی شفابخش است که تأثیر روح‌‌بخش و شوق‌آور آن، بر کودکانی با نیازهای ویژه، بسیار چشمگیر است. خاصیت شناوری در آب، همچون دستی نامرئی به کودک یاری می‌رساند و بی‌وزنی در آب، آزادی و راحتی خاصی فراهم می‌کند که در خشکی وجود ندارد. یک برنامه بهینه آموزش شنا همراه با محبت و صبر، حتی می‌تواند یک کودک منزوی یا رنجور را از لاک خود بیرون بیاورد.
نخستین جلسات برنامه آموزش شنا، پایه سودمندی برای یک زندگی توأم با مشارکت و خشنودی در محیط ورزش‌های آبی فراهم می‌کند. این نخستین جلسات، برای کودکان یک فعالیت تفریحی متقابل در یک محیط سیال جدید و هیجان‌انگیز محسوب می‌شود. غالباً نخستین کلماتی که بر زبان این ”دولفین‌های پوشک پوش“ جاری می‌شود، این است که: ”برویم استخر“. در واقع، شنا به زندگی نوزادان و کودکان نوپا، شادی و سرور فوق‌العاده‌ای تزریق می‌کند؛ به‌علاوه، کودکانی سالم‌تر و قوی‌تر به بار می‌آورد.حضور در جلسات برنامه آموزش شنا، غالباً نخستین تجربه اجتماعی کودکان با هم سن و سال‌هایشان در محیط‌ بیرون از خانه است. آنها می‌آموزند که با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و مشتاقانه با همکلاسی‌های خود همراهی نمایند. برای مادران و پدران صبوری که جهت همراهی و مراقبت از کودکان خود به این جلسات می‌آیند، فرصت مناسبی فراهم می‌شود تا با همفکران خود آشنا شوند و علایق مشترک خویش را با یکدیگر تقسیم بکنند.
گرچه آموزش شنا و مهارت‌های ایمنی، دلیل اصلی حضور کودکان در برنامه آموزشی است؛ اما می‌دانیم که این تنها جنبه شنای نوزادان و کودکان نوپا نیست. فراگیری مهارت‌های ایمنی، نه تنها زندگی کودک را بهبود می‌بخشد، بلکه ممکن است به نجات او منجر شود. هر قدر یک کودک شنا و مهارت‌های ایمنی را زودتر فراگیرد، بهتر می‌تواند پایه‌ای برای توانائی‌های بعدی خود فراهم نماید؛ البته در این زمینه هرگز نباید شیوه خاصی را برخلاف خواست کودک یا با استفاده از زور و اجبار به او تحمیل کرد. لازم به ذکر است که مسئولیت تضمین ایمنی کودکان، همواره بر عهده والدین هست. مهارت‌های ایمنی، همچون ایمنی استخر، حصار و نرده‌های اطراف آن، همراه با برنامه‌ آموزشی دقیق و مهارتی برای کودکان، موضوعات مهمی هستند که بررسی آنها به فرصت دیگری احتیاج دارد.در نهایت می‌توان گفت که شنا در سال‌های نخستین، باعث رشد و پرورش عزت نفس، اعتماد به نفس و استقلال کودک می‌شود. توانائی حرکت آزادانه کودک در آب، حس رضایت و خشنودی او را افزایش می‌دهد. والدینی که در آموزش شنا به کودکشان پشتکار نشان می‌دهند، سرانجام خواهند دید که فرزندشان در آب نیز همچون خانه، احساس آرامشی و راحتی می‌کند و به یک ”دولفین پوشک پوش“ تبدیل شده است.در محیطی سالم و با افرادی واجد صلاحیت، شنای کودکان باعث می‌شود که آنها با خانواده، جامعه و دنیای بیرونی خود، ارتباط و پیوندی مناسب برقرار نمایند. بسیاری از کودکانی که در برنامه آموزش شنا شرکت می‌کنند، قبل از راه افتادن، می‌توانند شنا کنند. با پیشرفت در فراگیری شنا، هماهنگی، توانمندی، استقامت و ظرفیت ریه‌های کودکان را افزایش می‌یابد.حضور در محیط سیال و لطیف آب، برای کودکان خوابی راحت و آرام را به همراه خواهد داشت؛ والدینی که در جلسات آموزشی شبانه شرکت کرده‌اند، اظهار می‌کنند که کودک پس از شنا، سراسر شب را به آرامی می‌خوابد.


کلمات در حال جستجو
منطقه سیبری , شورای ارد نان خلخال , ناپذید , سیدمحمد رضا رضوی , ظریف به قطر می‌رود , سنج و دمام , برخورد , کمسیون کشاورزی , مهاجران غیر قانونی , ایسکو ,

برخی از مطالبی که کاربران هم اکنون در حال خواندن آن هستند
امام‌زاده شاه‌زاده محمد، كاشان , تاریخچه مخاطبان , آمد ز نای دولت بار دگر نوایی , با وجود وصل شد زندان حرمان جای من , وه! که امروز چه آشفته و بی‌خویشتنم , جدول تولیدات بخش صنایع هلند (صنایع انتخاب‌شده) در سال‌های ۱۹۹۰ الی ۱۹۹۲ میلادی (ارقام به تن به‌غیر از برخی موارد) , بت بی‌نقش و نگارم جز تو یار ندارم , وزان جایگه رفت خورشیدفش , چه روز باشد کاین جسم و رسم بنوردیم , جواب گفتن روبه خر را ,

برخی منابع مهم خبری
ibna.ir خبرگزاری کتاب ایران , shahrsakhtafzar.com شهر ‌سخت افزار , seemorgh.com سیمرغ , persiankhodro.com پرشین خودرو , karyab.net کاریاب , vatanemrooz.ir روزنامه وطن امروز , iusnews.ir خبرنامه دانشجویان , jamnews.ir جام نیوز , parsnews.com پارس نیوز , gsm.ir جی اس ام ,

وبگردی
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
پهلوانان این روزهای ما
پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
سید احمد خمینی معمم شد
سید احمد خمینی معمم شد - سید احمد خمینی فرزند آیت‌الله سید حسن خمینی در حضور جمعی از علما و پدر و پدربزرگ خود در حسینیه جماران معمم شد.
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی!
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی! - امروز عکسی از 5 تماشاگر بازی روز گذشته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد 5 دختر جوان با گریم‌های عجیب و حرفه‌ای خودشان را به عنوان پسر جا زده و وارد ورزشگاه شده‌اند.
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت - از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!