چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ / Wednesday, 20 June, 2018

بررسی تنوع گونه ای راسته کفشک ماهی شکلان آبهای ساحلی خلیج فارس محدوده استان هرمزگان با استفاده از ویژگیهای ریخت شناسی و زیست سنجی


بررسی تنوع گونه ای راسته کفشک ماهی شکلان آبهای ساحلی خلیج فارس محدوده استان هرمزگان با استفاده از ویژگیهای ریخت شناسی و زیست سنجی
این بررسی با هدف معرفی خانواده های اصلی و شناسایی گونه های راسته کفشک ماهی شکلان در سواحل آبهای ساحلی خلیج فارس در محدوده استان هرمزگان از منطقه آبی گاوبندی در جنوب غرب محدوده خلیج نایبند تا تنگه هرمز واقع در جنوب شرق، از فروردین ۱۳۸۲ تا خرداد۱۳۸۳ با استفاده از روش ریخت سنجی و زیست سنجی صورت پذیرفت. برای این کار تعداد ۳۲۹ نمونه ماهی، که به وسیله تور ترال کف روب صید یا از بازار فروش ماهی در صیدگاههای عمده استان جمع آوری گردیده، بررسی شدند. نمونه برداری به صورت فصلی در ۹ منطقه انجام شد. در این ماهیان ۳۶ ویژگی شامل ۱۸ویژگی ریخت شناسی (قابل اندازه گیری)، ۱۱ویژگی زیست سنجی (قابل شمارش) و۷ ویژگی ظاهری بدن مورد اندازه گیری و سنجش قرار گرفت. بررسی و آنالیز داده های ثبت شده از ویژگیهای ریخت شناسی، رسم دندروگرامهای مربوط به روش آنالیز خوشه ای (Clustering) و تطبیق اطلاعات زیست سنجی و ریخت سنجی ماهیان بررسی شده با چک لیست شاخص مقایسه گونه ها مشخص کرد که ۶ خانواده اصلی و غالب شامل Citharidae، Bothidae، Psettodidae، Soleidae، Cynoglossidae، Paralichtidae در منطقه وجود دارد و نتیجه حاصل از شناسایی گونه های خانواده های مذکور حضور ۱۵ گونه از این ماهیان را در آبهای ساحلی خلیج فارس محدوده استان هرمزگان به اثبات رسانید. گونه های شناسایی شده عبارتند از: Parachirus marmoratus، orientalis Brachirus (از خانواده Soleidae)، گونه هایlachneri Cynoglossus Cynoglossus puncticeps ، Cynoglossus arel، Cynoglossus bilineatus (از خانواده Cynoglossidae)، گونه های Pseudorombus malayanus،Pseudorombus arisius، elevatus Poecilopstei javanicus Pseudorombus (از خانواده Paralichtidae)، گونه های Arnoglossus aspilos، Arnoglossus arabicus، Laeopes guentheri (ازخانواده Bothidae)، گونهPsettodes erumei (ازخانواده Psettodidae) و گونه Citharoides macrolepis (ازخانوادهCitharidae).

مهران یاسمی
امین کیوان
غلام حسین وثوقی
محمدرضا احمدی
مهرناز فرزین گهر
سیدمحمدرضا فاطمی

منبع : پایگاه اطلاعات علمی

مطالب مرتبط

خطر انقراض ماهیان خاویاری و ضرورت توجه کشورهای حاشیه خزر به آن

خطر انقراض ماهیان خاویاری و ضرورت توجه کشورهای حاشیه خزر به آن
‪ ۹۰‬درصد ماهیان خاویاری از جمله نادرترین آنها در دریای خزر زیست می- كنند و محصول خاویار خزر با وجود تمامی مشكلات و بی‌توجهی‌ها هنوز در بازارهای جهانی مشهور ولی درعین حال در وضعیتی شكننده قراردارد. كارشناسان محیط زیست می‌گویند، آلودگی‌های زیست محیطی در دریای خزر و صید بی‌رویه ماهیان خاویاری توسط ساحل نشینان ، نسل این ماهیان را در معرض انقراض قرار داده است.
"تلمان زینال اف " رییس یك مركز علمی بررسی مسایل زیست محیطی دریای خزر در جمهوری آذربایجان می‌گوید: در سال‌های اخیر ماهیان خاویاری خزر بر اثر افزایش میزان آلاینده‌ها با خطرات مختلفی روبرو شده‌اند كه در صورت رفع نشدن آن احتمال انقراض آنها وجود دارد. "ایگور زن " یك پژوهشگر روس نیز می‌گوید: آلودگی‌های موجود در دریای خزر در برخی نقاط بهره‌وری ، منابع صید ماهی بویژه ماهیان خاویاری را به شدت تحت تاثیر قرار داده است .
وی هشدار می‌دهد كه به مخاطره افتادن حیات ماهیان خاویاری ، صادرات خاویار خزر از طرف ایران و روسیه را درمعرض خطر جدی قرار داده است. براساس مطالعات محققین "، میزان تولید ماهیان خاویاری در ‪ ۳۰‬سال گذشته تا ‪ ۹۰‬درصد و محصوول خاویار نیز تا میزان زیادی كاهش یافته‌است . به گفته محمد پوركاظمی رییس انستیتو تحقیقات ماهیان خاویاری ایران ، میزان صید قانونی ماهیان خاویاری در خزر از حدود ‪ ۱۷۰۰‬تن در سال ‪۲۰۰۱‬ میلادی به‌كمتر از ‪ ۸۰۰‬تن درسال جاری میلادی رسیده است. وی می‌افزاید، میزان سهمیه تولید خاویار نیز در كشورهای حاشیه خزر در این مدت از ‪ ۱۵۳‬تن به ‪ ۱۰۵‬تن كاهش یافته است. كاهش ذخایر ماهیان خاویاری و تولید خاویار خزر در حالی است كه به تازگی كشورهای اروپایی به تلاش خود برای ورود به بازار جهانی خاویار بویژه آمریكا افزوده‌اند.
به نوشته روزنامه‌انگلیسی "گاردین" ، ‪ ۶۰‬درصد خاویار تولیدی جهان به آمریكا صادر می‌شود و ارزش هر كیلو از این محصول در بازار شش هزار دلار تعیین شده است . این روزنامه می‌نویسد، با كاهش نسبی صادرات خاویار از خزر به بازار آمریكا این كشور توجه خود را معطوف به خاویار دریای سیاه بویژه تولیدات رومانی و بلغارستان كرده است.
از سوی دیگر با كاهش تولید خاویار طبیعی برخی از كشورهای اروپایی از جمله فرانسه ، ایتالیا و آلمان اقدام خود در پرورش ماهیان خاویاری در استخرها و استحصال خاویار از آنها را افزایش داده‌اند.
به گفته اقتصاد دانان ، در صورتی كه كشورهای حاشیه دریای خزر درباره تولید و عرضه محصول با كیفیت خاویار به بازارهای جهانی اقدام مهمی انجام ندهند ممكن است در آینده نه چندان دور بازار خود در غرب بویژه آمریكا را از دست دهند. روند كاهش ذخایر آبزیان خاویاری در خزر در حالی است كه كشورهای ساحلی با وجود آگاهی از این موضوع هنوز به صورت یكپارچه در حفظ و حراست از این ذخیره دریایی اقدام نكرده‌اند. به گفته تحلیل گران در میان پنج كشور ساحلی دریای خزر ایران بیشترین و جدی‌ترین اقدامات را برای حفاظت از این گونه ماهیان انجام می‌دهد و سالانه بیش از ‪ ۲۰‬میلیون بچه‌ماهی را كه در پنج واحد تكثیر ماهی پرورش می‌دهد، در دریا رهاسازی می‌كند.
این تحلیل گران معتقدند كه وضعیت در خزر به‌گونه‌ای است كه تلاش یك كشور به تنهایی نمی‌تواند در رفع این بحران كارساز باشد.
كشورهای ساحلی خزر باید برای نجات ذخایر ابزیان این دریا بویژه ماهیان خاویاری به صورت برنامه ریزی شده و هماهنگ و با مشاركت هم اقدام كنند و تنها در این صورت است كه می‌توان شاهد بازگشت به دوران شكوفایی خاویار خزر بود.

وبگردی
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال - جواد یساری پس از ۴۰ سال با خواندن در فیلم «دشمن زن» دوباره به عرصه هنر بازگشت.این گزارش توسط تماشا تهیه و منتشر شده است. منبع
(ویدئو) پرواز تماشاگران ایرانی از سن پترزبورگ به کازان
(ویدئو) پرواز تماشاگران ایرانی از سن پترزبورگ به کازان - به گزارش ورزش سه، هواداران تیم ملی ایران در جام جهانی روسیه برای حمایت از تیم کشورمان مقابل اسپانیا به شهر کازان رسیدند.
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان !
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان ! - لازم است ذکر شود جنبش عدالتخواه دانشجویی در صورت ادامه تعلل دستگاه‌های مربوطه در تخلیه ملک بیت‌المال، حق اقدامات انقلابی را برای اجبار فرد نامبرده به تخلیه ویلای لواسان، برای خود محفوظ می‌داند.
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر - امام جمعه اهل سنت ایرانشهر : در ماه رمضان به ۴۱ دختر تجاوز شده که از این میان فقط ۳ دختر شکایت کرده اند.
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید!
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید! - بر این اساس، ورزشگاه‌های دستگردی، تختی، معتمدی، آزادی، شیرودی، بوستان‌های گفت‌وگو، طالقانی، ولایت، پردیسان، هنرمندان، پارک شهر و ضلع شمالی ساختمان مجلس شورای اسلامی به عنوان محل‌های مناسب تجمع در تهران تعیین شده‌اند و از این پس معترضان می‌توانند در این محل‌ها تجمع کنند.
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!