چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ / Wednesday, 15 August, 2018

«جوزف بایدن» کیست؟


«جوزف بایدن» کیست؟
بزرگترین نقطه قوت سناتور «جوزف بایدن»، بزرگترین نقطه ضعف سناتور اوباماست: سیاست خارجی!
تخصص وی در این زمینه می‌تواند به سناتور اوباما در دفاع در برابر حملات جمهوری‌خواهان یاری رساند؛ آنچه که تحت عنوان عدم توانایی و فقدان تجربه اوباما در فرماندهی کل قوای ایالات متحده شناخته می‌شود.
آنها همچنین می‌توانند در سایر عرصه‌ها مکمل یکدیگر باشند؛در حالی که کاندیدای پرامید دموکرات‌ها آرام و خونسرد است، آقای بایدن سرزنده و در برابر رقبا مبارزه‌جو و درگیر به نظر می‌رسد.
آقای بایدن با رقابتهای ریاست‌جمهوری بیگانه نیست، او در رقابت با اوباما در حزب دموکرات در آغاز به رقابت برخاست که در ماه ژانویه شکست خورد.
او همچنین در سال ۱۹۸۸ برای ریاست‌جمهوری تلاش کرد که البته از آن انصراف داد. جو بایدن یکی از محارم و خودی‌های کهنه‌کار واشینگتن است.
او از سال ۱۹۷۲ تاکنون از ایالات کوچک «دلاویر» واقع در شمال شرقی ایالت متحده، در مجلس سنا عضویت دارد. او همچنین سه دوره بر کرسی کمیته روابط خارجی مجلس سنا نشسته است.
او جزو کسانی است که اگر چه جزو حامیان نخستین حمله به عراق به شمار می‌رفت، اما پس از اندک مدتی جزو کسانی بود که نسبت به هزینه‌های سنگین اشغال طولانی‌مدت عراق برای دولت آمریکا هشدار داد.
از آن زمان وی از ایده ایجاد نظام فدرال در عراق دفاع کرده است: نظامی که در آن عراق براساس تقسیمات قومیتی به صورت منعطفی فدرالیزه شود.
ارتباط او با عراق البته به همین ابراز عقاید منحصر نیست. پسر او «بیو بایدن» یک مقام ارشد نظامی در گارد ملی ایالات «دلاویر» به شمار می‌رود که واحد او قرار ست به زودی به عراق اعزام گردد.
آقای بایدن اخیراً در این مورد گفته است: «اگرچه او خواهد رفت، اما این برخلاف میل من است».
وی در ادامه افزوده بود: «من نمی‌خواهم پسران و دختران فرزندم، زمانی که ۱۵ ساله شده‌اند به آمریکا برگردند».
● سخنگوی قدرتمند
آقای بایدن در سال ۱۹۴۲ در اسکرنتون ایالت پنسیلوینیا به دنیا آمد. او یکی از ۴ فرزند یک خانواده ایرلندی تبار و کاتولیک بود.
خانواده او بعدها به ایالات دلاویر آمریکا مهاجرت کردند؛ جایی که او در آنجا به دانشگاه رفت و پس از آن از مدرسه حقوق «سیراکیوز» فارغ‌التحصیل شد.
آقای بایدن می‌تواند نقش بسیار مهمی در جلب حمایت یقه آبی‌های سفیدپوست آمریکا، برای گرایش به سوی اوباما ایفا نماید.
قدرت و توانایی آقای بایدن به عنوان یک چهره برجسته و قدرتمند عرصه سیاست خارجی و یکی از مردان باتجربه واشینگتن البته دارای یک وجه منفی نیز هست؛ بهره‌مندی از یک چنین همگام و معاون قدیمی و با تجربه‌ای احتمالاً بی‌تجربگی‌ها و خامی‌های آقای اوباما را پررنگ‌تر جلوه خواهد داد.
این ویژگی همچنین سبب خواهد شد که تیم اوباما در عملیاتی کردن شعار اصلی خود «تغییر» دچار مشکل شوند.
شهرت و آوازه آقای بایدن به عنوان یک سخنگوی قدرتمند ممکن است تحت تاثیر ناتوانی او در برابر پرسش‌های ساده و ابتدایی نیز قرار گیرد.
او نشان داده است که مستعد در دادن گاف‌های ناگهانی است. در سال ۲۰۰۷ او اوباما را اینگونه توصیف کرده بود: «او نخستین نفر از جنبش عمومی آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار است که شمرده سخن می‌گوید، همچنین باهوش، تمیز و خوش‌قیافه‌اند».
چنین کسی هم اینک قرار است زمان زیادی را با اوباما بگذراند.

مرجع : BBC
مترجم : فرامرز قاسمی

منبع : خبرگزاری آفتاب

مطالب مرتبط

نیروهایی تشنه خون‌

نیروهایی تشنه خون‌
پرونده‌های نفرت‌انگیز حزب بعث صدام با مهر محرمانه که تاکنون منتشر نشده‌اند روی میز من است. این پرونده‌ها مبنای محاکمه صدام و اعدام او به وسیله دولت عراق بود.
پرونده‌هایی که مفاهیمی تازه در عراق و افغانستان پیدا کرده‌اند در افغانستانی که با اعزام نیروهای بیشتر ناتو در بزرگ‌ترین گورستان نظامی آسیا هنوز خیال‌هایی تازه درباره آن در سر می‌پرورانیم.
اسناد بازجویی‌های وحشیانه صدام در روستای شیعه‌نشین دوجیل در سال ۱۹۸۲ گواهی لرزاننده و ترسناک از بیرحمی دیکتاتوری است. پرونده‌های نیروهای امنیتی عراق در جستجوی مردانی که سعی کردند بیش از ۲۵ سال پیش دیکتاتور عراق را به قتل برسانند.
صدام در آن زمان مرد نیرومند کشوری بود که با ایران می‌جنگید جنگی ۸ ساله که به قیمت زندگی بیش از یک میلیون مسلمان از هر دو طرف تمام شد و سرسخت‌ترین دشمنان او اعضای حزب‌الدعوه (از جمله نوری المالکی، نخست‌وزیر کنونی عراق) بودند.
در آن زمان نزدیک‌ترین متحدان صدام شیخ‌نشین‌های نفتی حاشیه خلیج‌فارس و ایالات‌متحده بودند که تدارکات نظامی، مواد و وسایل تولید سلاح‌های شیمیایی و عکس‌های اکتشافی ماهواره‌ای به بغداد می‌فرستادند تا به صدام در جنگ او علیه ایران -کشوری که او دو سال پیش به آن حمله کرده بود- کمک کنند.
۱۰ روستایی مسلح به مسلسل کلاشینکف هنگام عبور کاروان بشدت مسلح صدام از دوجیل به آن حمله کرده بودند. هر ده نفر آن روز یا کمی بعد دستگیر و تیرباران شدند. تشکیلات امنیتی صدام اعلام کرد برای تنبیه دیگران تمام ایل و تبار مهاجمان و هر کسی را که ارتباطی با آنان داشته نابود خواهد کرد و واقعا هم در نهایت شقاوت این کار را کرد.
تشکیلات امنیتی پدران، پدر بزرگ‌ها و آبا و اجداد و نوه‌ها و نتیجه‌های عاملان حمله به کاروان صدام گاهی افراد تا ۸ نسل هر خانواده‌ای را به کلی نابود کردند. زنان اعضای این خانواده‌ها شکنجه و بسیاری از آنان مورد تعرض قرار گرفتند. مردان قصابی شدند. یک پدربزرگ تمام پسران و نوه‌های خود را از دست داد و شجره خانوادگی «جنایتکار» او به پایان رسید.
از جمله اعدام شدگان که در پرونده تشکیلات امنیتی صدام به نام آنان اشاره شده مردی به نام عبدالله با سه پسر به نام‌های اسد، محمد و سهیل بود که آنان نیز ۹ فرزند صبری، علی نایف، جاسم، حسن، قادر، کالسون، یاسین و هانی داشتند. پلیس مخفی صدام پسرهای آنان را دستگیر و اعدام کرد: عامر، عبدالسلام، قاسم، صاحب، سعد، یک قاسم دیگر (پسر قادر)، هاشم، علی، یک علی دیگر (پسر یاسین) و سمیر.
همه این افراد به دستور صدام اعدام شدند. همچنان که پسر دیگر جاسم یعنی نبیل و چهار پسر دیگر حسن، یعنی حسین (که واقعا در حمله به صدام دست داشت) و فاتح و سلیم و محمد و محمود اعدام شدند. پنج نفر دیگر از اقوام نزدیک آنان به نام‌های احمد، عبدالله، محمد، محمود و عباس نیز به دست جوخه‌های مرگ سپرده شدند و فقط چند تا از اقوام مذکر عبدالله از دست جوخه‌های مرگ صدام جان به در بردند که همگی از یک خانواده بودند.
ماموران کشتار صدام تشنه خون بودند. ماموران در محاکمه صدام متوجه راز جالبی بین ماموران پلیس مخفی او شدند. آنان اگر خبر اعدامی را گزارش می‌دادند زیر آن را فقط امضا می‌کردند. اما اگر اطلاعات جاسوسی یا محرمانه می‌فرستادند نام کامل خود را زیر گزارش می‌نوشتند. به این ترتیب یافتن گزارش‌های اعدام کار دشواری نبود.
اما حالا من سوالی دارم. وقتی نظامیان آمریکایی ظاهرا به بهانه کشته شدن یکی از همکاران خود مردم غیرنظامی عراق را در حدیثه قتل‌عام‌ می‌کنند تفاوت بین انتقام‌جویی آنان و صدام چیست؟ وقتی نیروهای آمریکایی به بهانه انتقام‌جویی از حمله طالبان به نیروهای ناتو به یک روستای بی‌دفاع افغانستان حمله هوایی می‌کنند و زنان و کودکان بی‌گناه را در ویرانه‌های خانه‌هایشان تکه‌پاره می‌کنند، تفاوت بین این قربانیان بی‌گناه و نابودی خانواده بزرگ عبدالله در دوجیل کجاست؟
بله، می‌دانم که اوباش و دار و دسته صدام اقوام دشمنان خود را انتخاب می‌کردند ولی ما هر کسی را که در ناحیه دشمن ما و دم دست ما باشد می‌کشیم. اما مطمئن باشید که سرانجام کار یکی نیست. دیکتاتور عراق در سال ۲۰۰۶ با خفت در بغداد اعدام شد اما کسی ما را به دار نخواهد آویخت.

وبگردی
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند!
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند! - یک تریلی در اهواز واژگون شد و مردم به جای کمک به راننده مصدوم بار تریلی را بردند
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه - در ویدئوی زیر روایت فائقه آتشین (گوگوش) را از بازگشت به ایران بعد از انقلاب و نحوه برخورد پاسدار فرودگاه و دادستانی با او می شنوید. او این خاطرات را سال ۲۰۰۰ در تورنتوی کانادا روایت کرد.
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری - نكته جالب در اين ميان، گستردگي و تنوع واكنش‌ها به پوشش «وزير جوان» بود. تا آن‌جا كه در ميان كاربران بودند گروهي كه اين پوشش را در حد «شق‌القمر» بالا برده و اين تفاوت ظاهري را نشانه‌اي از تفاوتي عميق در نوع نگاه آذري‌جهرمي تحليل كردند و در مقابل، طيفي نيز «وزير جوان» را به‌خاطر تلاش براي آنچه ازسوي اين كاربران نوعي «پوپوليسم» و «عوام‌فريبي» خوانده شد
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت!
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت! - محمود احمدی نژاد با انتشار پیام ویدیویی تندی علیه رئیس جمهور، وی را هم دست رئیس دو قوه دیگر نامید و خواستار کناره گیری حسن روحانی از مقام ریاست جمهوری شد.
فیلم | قرار نبود روحانیت در همه چیز اظهارنظر کند!
فیلم | قرار نبود روحانیت در همه چیز اظهارنظر کند! - فیلم - مدتی قبل حجت الاسلام زائری مهمان خبرآنلاین بود و در کافه خبر به بررسی مسایل فرهنگی و اجتماعی ایران و نقش روحانیت در جامعه پرداخت.
فیلم | چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟
فیلم | چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟ - فیلم - چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟ پاسخ این سوال را در ویدئوی زیر ببینید.
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه - سکانس سانسور شده مسابقه «13 شمالی» که در آن سحر قریشی ترانه های مشهور چند تن از خوانندگان را می خواند، ببینید. اولین قسمت این مسابقه در شبکه نمایش خانگی توزیع شده است.
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی!
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی! - روایت نازنین پیرکاری،مجری و تهیه کننده تلویزیون از عاشق شدن خود که داستان سریال پدر شد...
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد - مهمترین بخش های سخنان او اینجاست که عنوان می کند: چه کسی در جریان انقلاب بوده؟ اگر یک عده ای جان دادند، یک عده ای هم این وسط پول دادند. او که گویا دستی در شعر هم دارد، سخن عجیب تری از آنچه پیش از این گفته بر زبان جاری می سازد و با به کار بردن این بیت که «جان چه باشد که نثار قدم دوست کنم *** این (جان) متاعی است که هر بی سروپایی دارد» ...
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد - برای آمریکا کم هزینه‌ترین استراتژی ادامه وضع موجود است. ترامپ در یک سال گذشته کاری کرد که ۳۰ میلیارد دلار دارایی ایران از کشور خارج شود. این پول به کشور‌هایی مثل ترکیه، گرجستان، ارمنستان، مالزی و ... که از ثبات و امنیت برخوردارند رفت و در این کشور‌ها سرمایه گذاری شد. همین موضوع کمر اقتصاد ایران را می‌شکند. در این یک سال دلار به نزدیک ۱۰ هزار تومان رسیده است. ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد. اگر…
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد!
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد! - سحر تبر سال گذشته برای اولین بار در رسانه‌های جهان دیده شد. گمانه زنی می‌شد که او برای شباهت پیدا کردن به آنجلینا جولی ۵۰ عمل جراحی داشته است. اما او در نهلایت شبیه شخصیت "عروس مرده" تیم برتون به نظر می‌رسید.
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.