دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ / Monday, 25 June, 2018

قرآن مهجور نماند


قرآن مهجور نماند
حجت الاسلام و المسلمین «قرائتی» در آستانه ماه مبارک رمضان با انتشار نامه سرگشوده ای به روحانیت خواستار خارج کردن قرآن از مهجوریت و چشاندن مزه قرآن به نسل جوان شد. متن این نامه که خطاب به علما، ائمه جمعه و جماعات نوشته شده به شرح ذیل است.
بسمه تعالی
الحمدلله رب العالمین اللهم صل علی محمد و آل محمد
محضر مبارک ائمه جمعه و علماء بزرگوار دامت برکاتهم.
سلام علیکم
این نامهای است از شاگرد کوچک مکتب و یک یادآوری و شاید زیره به کرمان بردن باشد. چه زیباست که در آستانه ماه نزول قرآن گامی بلندتر و فراتر برداریم و همتی افزون داشته باشیم. لابد میدانید که در این سال ها مسئله تدبر و تفسیر و مقالات قرآنی رونقی پیدا کرده است از جمله:
۱) مقام معظم رهبری در مشهد در جمع روحانیون فرمودند: تفسیر قرآن در تمام پایهها درس رسمی شود.
۲) آیت‌الله العظمی وحید خراسانی هر هفته یک روز درس خود را به تفسیر اختصاص دادهاند.
۳ـ آیت‌الله العظمی فاضل لنکرانی (قبل از فوت) اساتید را به منزل خود دعوت و با سفارش تفسیر و بودجهای به این کار اختصاص دادند.
۴) بسیاری از ائمه جمعه یکی از خطبهها را به تفسیر اختصاص میدهند.
۵) تفسیر آیاتی از قرآن وارد متون دروس دانشگاه شد.
۶) توجه به مفاهیم و تفسیر در مسابقات حفظ، تلاوت و تجوید قرار گرفت.
۷) در صدا و سیما رنگ تفسیر بیشتر شد و دهها نمونه دیگر که بنده خبر ندارم، الحمد لله رب العالمین.
ولی هنوز سهم قرآن داده نشده است زیرا:
۱) قرآن و خداوند دارای یک اثرند، تجلی خداوند کوه را قطعه قطعه کرد (فلما تجلی ربه للجبل) (اعراف، ۱۴۳) و قرآن نیز اگر بر کوه نازل شود، کوه خاشع میشود. (لوانزلنا هذا القرآن.‎/‎/) (حشر، ۲۱)
۲) رسالت انبیا و وارثان آن بزرگواران خروج از ظلمات به نور است و قرآن نور مبین است و بدون آن راهی برای خروج و اخراج به سوی نور نیست.
۳) ما مأموریم کتاب آسمانی را جدی بگیریم. (خذ الکتاب بقوه) (مریم ۱۲)
۴) ما مأموریم تدبر کنیم و ترک آن توبیخ دارد (افلا یتدبرون القرآن ام علی قلوب اقفالها) (محمد ۲۴)
۵) همه ما به شفاعت نیاز داریم که شفاعت قطعی از قرآن و عدل آن است. شافع مشفع.
۶) تفقه در دین و تدبر در قرآن دو علمی است که ترک آن با لحن توبیخ آمده است آیه «فلو لانفر» (توبه ۱۲۲) برای ترک تفقه با یک توبیخ ولی عدم تدبر همراه با دو توبیخ پی در پی مطرح است (افلا یتدبرون القرآن ام علی قلوب اقفالها) (محمد ۲۴)
● گوشهای از دلایل مهجوریت قرآن
گاهی گفتند: «انما یعرف القرآن من خوطب به» و فهم قرآن را مخصوص اهل بیت دانستند در حالی که خطاب آیات یا ایهاالناس، یا ایها الذین آمنوا و حتی یا ایها الکافرون است. بنابراین مخاطب، اولیای خدا نیستند. آری اهل بیت پیامبر(ص) از قرآن مطالبی دریافت میکنند که افراد دیگر آن دریافت را ندارند. گاهی گفتند قرآن فوق عقل ما است که این فکر با آیه هذا بیان للناس مخالف است. آری در قرآن آیاتی است که عقل بشر به آن نمیرسد ولی اکثر قرآن برای مردم قابل فهم است، گاهی میگویند چون در قرآن آیات متشابه است، ما نباید به سراغ تدبر برویم، ولی مگر وجود آیات متشابه مانع فهم سایر آیات است. آری زمین هم قلهها و درههای خطرناک دارد ولی آیا آن قلهها و دره مانع عمل به سیروا فی الارض (انعام ۱۱) است. گاهی میگویند در تفسیر، خطر تفسیر به رأی هست ولی مگر ملاکی برای شناسایی تفسیر به رأی و تدبر در کار نیست ! تفسیر به رأی آب در چاه ریختن است یعنی سلیقه خود را بر قرآن تحمیل کردن ولی تدبر و استنطاق قرآن آب از چاه کشیدن است ‎/ میان این دو فاصله زیادی است. ما به قرآنی که با صراحت میگوید من نور مبین هستم نگاه برفکدار و ظنی الدلاله کردیم! ما کتاب مخلوق را سطر به سطر مطالعه کردیم، خواندیم و به مباحثه و تدریس آن پرداختیم ولی کتاب خالق را نخواندیم یا پس از سالها به سراغش رفتیم آن هم با لقب درسی، جنبی و حاشیهای! با اینکه قرآن سرچشمه علوم دینی و تعلیم و تدریس پیوسته قرآن میداند و میفرماید: «کونوا ربانین بما کنتم تعلمون الکتاب و بما کنتم تدرسون» (آل عمران، ۷۹) شما برای پیدا کردن یک نفر که یک دوره تفسیر دیده باشد متحیرید ولی برای پیدا کردن دهها هزار نفر که دروس دیگر را دیده باشند هیچ متحیر نیستید.
● حضرات ائمه جمعه و جماعات
ماه قرآن در پیش است منتظر اقدامات رسمی و دولتی نباشیم، یک بسیج عمومی برای روخوانی در مساجد به پا کنیم ،کلاسهای چند نفره بدون مراسم و تشریفات ولی همراه با تشویق و حمایتهای مادی و معنوی داشته باشیم.
هم خود ما شروع کنیم (اگر تا به حال شروع نکردهایم) و هم از فضلایی که توان تفسیر گفتن دارند تقاضا کنیم در این ماه چند دقیقهای آیهای را تفسیر کنند. بهتر است در آغاز تفسیر از داستانها یا از سورههای کوچک یا آیاتی را انتخاب کنیم و تفسیری سه یا چهار برابر ترجمه با تکیه بر مطالعه کتب تفسیر معتبر بگوییم. روحانی مثل مادر است که انواع غذاها را میخورد ولی آنچه به نوزادش میدهد شیر است یعنی ما باید اقوال و احتمالات کتب تفاسیر را ببینیم ولی آنچه میگوییم نظیر شیر مادر سفید و ساده و پراثر باشد.
نه تنها فضلای حوزه بلکه بسیاری از اساتید معارف و فارغالتحصیلان دانشگاهی که آشنایی با علوم حوزوی دارند میتوانند با تکیه بر تفاسیر فارسی معتبر حداقل برای خانواده و همسایگان و بستگان خود آیهای را نقل نمایند و اگر مطالب تازهای را فهمیدند پس از عرضه به قرآنشناسان عمیق برای مردم بازگو کنند. ما باید به تعداد هیأتهای عزاداری که بحمدالله رونقی دارد جلسات قرآنی داشته باشیم زیرا قرآن و اهل بیت هرگز از هم جدا نیستند «لن یفترقا» هر طلبه باید چند درصدی از درس و بحث و تبلیغ خود را صرف قرآن کند. هر استادی بخشی را برای تربیت مفسر اختصاص دهد. انصاف آن است که سهمی از شهریهها و موقوفات و تشویقات براساس قرآن باشد و سهمی برای نهجالبلاغه و روایات.
بیش از نیمی از سال به عناوین مختلف حوزهها و دانشگاهها تعطیل هستند که میتوان برای این ایام برنامهریزی و دانستنیهای لازم از تفسیر نهجالبلاغه گرفته تا آموزش کامپیوتر، شنا، تیراندازی و خوشنویسی و راههای گفتوگو و جدال احسن را فرا گرفت. به گونهای که فارغالتحصیلان پس از چند سال با روحیه و اطلاعات، وارد مراکز و با ابتکارات شخصی و آموزشی، مزه اسلام را به نسل نو بچشانند در درسها نباید شیرینی و لطافت قرآن را در انحصار لغت، ادبیات و اقوال و احتمالات قرار دهیم زیرا ادبیات در آیه و التین و الزیتون میگوید حرف واو برای جمع است و ذهن ما را متوقف میکند ولی در اینکه چرا تین قبل زیتون است و چرا این کلمه یکبار و زیتون هشت بار آمده و رابطه میان این دو میوه در علم غذاشناسی چیست. ادبیات و اقوال نارسا هستند در هر کلمه و جمله اسراری است که در آینده موضوع هزاران پژوهش قرار خواهد گرفت. عمر ما رفت و چیزی نفهمیدیم. نه مزه قرآن را چشیدیم و نه به نسل تشنه چشاندیم، اگر ما زیباییهای قرآن را به نسل نو میچشاندیم، نسل نو دست از همه چیز بر میداشت همانگونه که زلیخا زیبایی یوسف را به زنان نشان داد آنان دست خود را بریدند و از خوردن میوهها دست کشیدند.
والسلام علیکم - محسن قرائتی


منبع : روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط

باران‌ عشق‌

باران‌ عشق‌
● سوره ص قسمت پایانی
ابلیس‌ در پاسخ‌ به‌ خدا:
من‌ بهتر از آدم‌ هستم‌ چون‌ مرا از آتش‌ خلق‌كردی‌ و آدم‌ را از گل‌
● قصه‌ آدم‌
باز خداوند در سوره‌ (ص‌) به‌ بیان‌ سرگذشت‌خلقت‌ انسان‌ می‌پردازد و توجه‌ انسان‌ به‌ویژه‌مردم‌ مكه‌ را در وقت‌ نزول‌ به‌ چگونگی‌ آفرینش‌آدم‌ و جایگاه‌ او بین‌ فرشتگان‌ و گروه‌های‌ جهان‌دیگر جلب‌ می‌كندو این‌ گونه‌ می‌فرماید ای‌رسول‌ یاد كن‌ آنگاه‌ كه‌ پروردگارت‌ به‌ فرشتگان‌گفت‌ من‌ بشر را از گل‌ خلق‌ می‌كنم‌ و چون‌ خلقت‌او را به‌ غایت‌ میزان‌ و تسویه‌ كردم‌ و از روح‌ خودم‌در او دمیدم‌ و فرشتگان‌ بر او سجده‌ كردند پس‌تمام‌ فرشتگان‌ برآدم‌ سجده‌ كردند كنایه‌ از تعظیم‌و تكریمی‌ است‌ كه‌ فرشتگان‌ الهی‌ به‌ امرپروردگارشان‌ نسبت‌ به‌ مخلوق‌ پروردگار كه‌ در آن‌روح‌ خدا تعبیه‌ شده‌ بود ابراز داشتند مگر ابلیس‌كه‌ كبر ورزید و از سجده‌ برانسان‌ خودداری‌ كرد.
سپس‌ خداوند ادامه‌ قضیه‌ را برای‌ رسولش‌اینگونه‌ تعریف‌ می‌كند، پروردگار به‌ ابلیس‌ فرمودای‌ ابلیس‌ چه‌ چیزی‌ تو را بازداشته‌ است‌ از اینكه‌به‌ آنچه‌ من‌ به‌ قدرت‌ و دستم‌ خلق‌ كردم‌ سجده‌كنی‌. آدم‌ را از گل‌ خلق‌ كردم‌ و بر وجود او روح‌خودم‌ را دمیدم‌ چه‌ چیزی‌ مانع‌ از سجده‌ تو برانسان‌ شده‌ است‌؟
آیا تو كبر ورزیدی‌ و استكبار پیشه‌ كردی‌؟ آیاتودر پیش‌ من‌ از بزرگان‌ و بلند مرتبه‌گان‌ هستی‌؟
شیطان‌ پاسخ‌ داد: من‌ بهتر از آدم‌ هستم‌ به‌دلیل‌ اینكه‌ تو مرا از آتش‌ و آدم‌ را از گل‌ خلق‌كردی‌ آتش‌ گرما ونور و گل‌ سردی‌ و تاریكی‌ است‌پس‌ من‌ از آدم‌ بهتر هستم‌.
شیطان‌ در استدلال‌ خود متوجه‌ یك‌ نكته‌اساسی‌ نشد كه‌ خلقت‌ انسان‌ تنها از گل‌ نیست‌ بلكه‌روح‌ الهی‌ نیز در آن‌ است‌ و شیطان‌ به‌ این‌ بعدوجود انسان‌ هیچ‌ اشاره‌ای‌ نكرد و خداوند نیزاستدلالش‌ را نپذیرفت‌ و فرمود: شیطان‌ از بهشت‌و بركت‌ من‌ خارج‌ شو، تو دیگر از درگاه‌ من‌ رانده‌شده‌ای‌ و همواره‌ تا روز قیامت‌ لعنت‌ من‌ برتوست‌ابلیس‌ پس‌ از شنیدن‌ تصمیم‌ ومواضع‌ الهی‌ گفت‌:پروردگار من‌، مرا تا روز قیامت‌ كه‌ هنگام‌برانگیختن‌ نهایی‌ انسان‌ها از دل‌ خاك‌ است‌ مهلت‌دهند.
خداوند بنا به‌ مصلحتی‌ كه‌ تشخیص‌ دادندفرمود: ابلیس‌، تو تا وقتی‌ كه‌ برای‌ من‌ معلوم‌ ومقرر است‌ از مهلت‌ داده‌ شدگان‌ هستی‌ شیطان‌گفت‌: ای‌ پروردگار من‌ به‌ عزت‌ تو قسم‌ می‌خورم‌كه‌ آدم‌ و همه‌ فرزندانش‌ را اغوا و گمراه‌ می‌كنم‌مگر آن‌ دسته‌ از بندگانت‌ كه‌ به‌ عشق‌ تو، اخلاص‌ورزند و تمام‌ رفتارها و گفتارهایشان‌ بر پایه‌ محبت‌به‌ تو استوار باشد.
● پاسخ‌ خداوند به‌ ابلیس‌
پروردگار هستی‌ در پاسخ‌ به‌ تصمیم‌ شیطان‌می‌فرماید هستی‌ من‌ به‌ بودن‌ تمام‌ كمال‌های‌بی‌نهایت‌ حق‌، غیر قابل‌ انكار است‌ و من‌ باطل‌نیستم‌ پس‌ به‌ حق‌ قسم‌ می‌خورم‌ كه‌ از تو و تمام‌پیروان‌ تو به‌طور كامل‌ جهنم‌ را پر كنم‌ و هیچكس‌از تو و پیروانت‌ گریزی‌ از جهنم‌ نخواهد داشت‌خداوند تهدید محدود شیطان‌ را در كره‌ خاك‌ باتهدیدی‌ نامحدود سخت‌تر پاسخ‌ داد و قدرت‌بی‌انتهای‌ خود را به‌ رخ‌ شیطان‌ و پیروانش‌ كشیدكه‌ اگر تو به‌ ذات‌ و عزت‌ من‌ قسم‌ می‌خوری‌ كه‌تمام‌ انسان‌ها را اغوا و گمراه‌ می‌كنی‌ و به‌ اطاعت‌خودت‌ در می‌آوری‌ من‌ هم‌ قسم‌ می‌خورم‌ كه‌جهنم‌ را از تو و پیروانت‌ پر می‌كنم‌.
● روش‌ تبلیغ‌ الهی‌
سپس‌ خداوند روش‌ تبلیغ‌ دینی‌ را به‌ پیامبرش‌می‌آموزد كه‌ قابل‌ توجه‌ مداحان‌ و واعظان‌ است‌،می‌فرماید ای‌ رسول‌ به‌ مردم‌ بگو من‌ از شما برای‌تبلیغ‌ وحی‌ خدا اجرت‌ نمی‌خواهم‌ من‌ از پیش‌خودم‌ بی‌جهت‌ بر شما تكلیف‌ نمی‌كنم‌ آنچه‌ كه‌من‌ بنا به‌ نبوت‌ خودم‌ به‌ شما ابلاغ‌ می‌كنم‌ چیزی‌جز فرمانی‌ از سوی‌ پروردگار برای‌ عالمیان‌ نیست‌و شما ای‌ كسانی‌كه‌ سخن‌ مرا می‌شنوید هر آینه‌بی‌تردید از خبر وحی‌ درباره‌ قیامت‌ و روز جزابعد از این‌ زندگی‌ محدود آگاه‌ می‌شوید.
آنگاه‌ كه‌ انسان‌ به‌ تنهایی‌ از این‌ دنیا به‌ سرای‌باقی‌ ارتحال‌ كرد تازه‌ می‌فهمد كه‌ فلسفه‌ آفرینش‌چه‌ بود و در برابر چه‌ وجودی‌ مسول‌ است‌؟ وچگونه‌ می‌بایست‌ صرف‌ عمر و زندگی‌ می‌كرد؟
● ثواب‌ خواندن‌ سوره‌ ص‌
ابی‌ بن‌ كعب‌ از پیامبر اسلام‌ (ص‌) روایت‌ كردكه‌ هر كس‌ سوره‌ ص‌ را بخواند حق‌ تعالی‌ به‌ وزن‌كوهها كه‌ در تسخیر داود بودند و با او تسبیح‌می‌كردند او را ثواب‌ دهد و از گناهان‌ كبیره‌واصرار بر صغیره‌ بازدارد. عیاشی‌ به‌ اسناد خود ازامام‌ باقر (ع‌) نقل‌ می‌كند هر كس‌ در شب‌ جمعه‌سوره‌ ص‌ را قرائت‌ كند او را چندان‌ خیر دنیا وآخرت‌ دهند كه‌ به‌ هیچكس‌ جز رسول‌ الهی‌ یافرشته‌ معرب‌ داده‌ باشند و او را با خانواده‌اش‌ به‌بهشت‌ برند.

وبگردی
قیمتهای روانی  / این آقایان عاقل / بیجاره مردم
قیمتهای روانی / این آقایان عاقل / بیجاره مردم - افاضات امروز معاون اول رییس جمهور، البته قبلتر نیز از زبان دیگر مقامات اقتصادی دولت از جمله نهاوندیان و نوبخت شنیده شده بود. یک اظهارنظر کلی و تاکید بر «عدم نگرانی مردم درباره وضعیت معیشتی» ! عجیب است این جملات شگفت انگیز از زبان جهانگیری که خود از منتقدان وضعیت مشابه در دوران احمدی نژاد بود. او حالا همان جملات را با همان ادبیات تکرار می کند! اما آقای جهانگیری! حقیقتاً این دلار و آن سکه و و قیمت های…
لادن طباطبایی در شبکه من و تو / فیلم
لادن طباطبایی در شبکه من و تو / فیلم - لادن طباطبایی، بازیگر شناخته شده سینما و تلویزیون ایران که برای درمان بیماری فرزندش مدتی است در خارج از ایران به سر می برد امروز مهمان شبکه «من و تو» بود و بدون حجاب مقابل دوربین این شبکه حاضر شد.
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی - مردم تهران برای اولین بار و برای تماشای مسابقه‌ی فوتبال ایران و اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ بهمراه خانواده‌های خود به ورزشگاه صدهزار نفری آزادی رفتند
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال - جواد یساری پس از ۴۰ سال با خواندن در فیلم «دشمن زن» دوباره به عرصه هنر بازگشت.این گزارش توسط تماشا تهیه و منتشر شده است. منبع
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!