جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ / Friday, 17 August, 2018

پاکسازی قومی با دزدی


پاکسازی قومی با دزدی
اسرائیل با اعمال مجازات‌های بی‌رحمانه و غیرعادی علیه ساکنان روستاهای کرانه‌ غربی به نفرت و انزجاز از مردم خود دامن می‌زند.
مردی در روستای ام‌الخیر، در مقابل حصار حاشیه شهرک یهودی‌نشین کارمل در کرانه غربی می‌گوید: من در گذشته احترام زیادی برای یهودیان قائل بودم اما حالا می‌خواهم همه آنها را به دریا بریزم. انتخاب این سخنان از مردی که می‌خواست آثار بیش از ۴۰ سال اشغالگری اسرائیل را به خود و خانواده‌اش به روشن‌ترین شکل ممکن بیان کند تصادفی نیست. ما در چادر او نشسته بودیم. به خاطر نزدیکی به کارمل، این روستاییان فلسطینی تقریبا هر روز در معرض آزار شهرک‌نشینان و گروه‌های امنیتی آنها هستند، آزارهایی که باعث تغییر کامل فکر و خشم و نفرت فراوان او نسبت به اسرائیلی‌ها شده است.
به علت محدودیت‌های شدید تحمیلی ارتش و پلیس اسرائیل ساکنان ام‌الخیر و چند روستای دیگر در منطقه حق ندارند در زمین خود خانه بسازند یا چهارپایان خود را به چرا ببرند. اسرائیلی‌ها به بهانه محافظت از شهرک‌هایی که مدام در حال گسترش و افزایش هستند زمین‌های بیشتری از فلسطینیان را برای ایجاد «مناطق امنیتی» بالا می‌کشند و به این ترتیب از رشد طبیعی جوامع فلسطینی جلوگیری و زندگی و معاش آنان را در یک چشم برهم زدن نابود می‌کنند.
این روش‌های سرکوبگرانه در سراسر کرانه غربی اعمال می‌شود و به هیچ وجه بی‌سابقه و منحصر به فرد نیست. یک فعال سیاسی محلی این سیاست را «پاکسازی قومی با دزدی» توصیف کرد که هدف نهایی آن سخت‌تر کردن زندگی برای مردم فلسطین به حدی است که از سر ناامیدی تسلیم شوند و به جای دیگری بروند. این که کجا بروند برای کسانی که افسار قدرت را در اسرائیل در دست دارند اصلا مهم نیست همینقدر که از اینجا بروند و زمین‌های تخلیه شده آنان بین نسل جدیدی از مهاجران یهودی تقسیم شود، کافی است.
این نوع زورگویی و باج‌گیری چندان جنجالی و در مقایسه با سایر اعمال اسرائیلی‌ها چنان خشونت‌آمیز نیست که هر روز در رسانه‌های محلی و بین‌المللی مطرح شود اما عوارض و پیامدهای آن برای مردم فلسطین بسیار فاجعهآمیز است.
ایجاد موانع در مدخل روستاها برای وادار کردن ساکنان به استفاده از جاده‌های انحرافی و وادار کردن آنان به پیمودن راه ۵ دقیقه‌ای در بیش از یک‌ساعت ؛ عدم مجازات شهرک‌نشینانی که هر روز کودکان فلسطینی را در سر راه مدرسه کتک می‌زنند و آزار می‌دهند ، ویران کردن کلبه‌های محقری که فلسطینیان در وسط بیابان می‌سازند به بهانه این که تهدید امنیتی هستند ؛ از جمله سایر اقدامات اسرائیلی‌ها است و همه اینها غیر از اقدامات ارتش اسرائیل است که زندگی مردم فقیر فلسطینی را ده‌ها بار دشوارتر از آنچه که هست، می‌کنند.
دین یهود به پیروان خود می‌آموزد «مانعی بر سر راه نابینایان قرار ندهند» اما همچنان که بارها دیده شده اسرائیل کوچک‌ترین توجهی به قوانین دینی ندارد و امور خود را براساس مقرراتی کاملا متفاوت انجام می‌دهد.
با این وجود هیچ تعجبی ندارد که رئیس قبیله‌ ام‌الخیر تمام اعتقاد خود را به اسرائیلی‌ها ‌ که ناچار است تحت کنترل آنها زندگی کند از دست داده باشد. چنین وضعی را می‌توان در مردم روستای نیلین نیز مشاهده کرد که روز بعد به آنجا رفتم.
این روستا بر اثر ضبط قطعات عظیم زمین‌های کشاورزی آن به وسیله ارتش و ساختن دیوار جداسازی در میان مزارع آن، عملا از نفس افتاده است. در اعتراضات چند روز اخیر مردم آن دو کودک فلسطینی کشته و ده‌ها نفر نیز با گلوله‌های ارتش اسرائیل زخمی شدند.
یک خانواده پرچم بزرگی از حماس را در مقابل چادر خود برافراشته بود که موید سرخوردگی مردم از احتمال رسیدن به صلح با کسانی است که سرزمین‌شان را اشغال کرده و اقدام به سرکوبی‌شان کرده‌اند. کوچک‌‌ترین فرزند خانواده مشغول بازی با پوکه انواع سلاح‌هایی است که نشانه‌ زندگی در سایه اشغالگری است.
در حالی که بولدوزرهای ارتش اسرائیل برای خراب کردن باغ‌های زیتون روستا می‌روند، پدر خانواده می‌گوید مردم از شنیدن صدای سلاح‌ها می‌توانند نوع آنها را تشخیص دهند زیرا مدام با آتش‌‌بازی نظامیان اشغالگر مواجه هستند.
اگر مسوولان اسرائیلی واقعا می‌‌خواهند از شهروندان خود محافظت کنند روش‌های کارشان نتیجه کاملا عکس به بار می‌آورد. همچنان که پیشتر هم گفته‌ام همه اعمال اسرائیلی‌ها گواه این است که آنها خود مشغول ایجاد شرایطی هستند که از آن وحشت دارند و مردم عادی فلسطین را به طرف افراطی‌گری سوق می‌دهند.
در صحنه‌ای از فیلم «بزرگسالی» سام، قهرمان آن در حالی که تفنگی در دست دارد و آتش خشم در چشمانش می‌درخشد به دشمنانش هشدار می‌دهد: «هرگز سربه‌سر کسی نگذارید که چیزی برای از دست دادن ندارد.»
این شرایطی است که اسرائیلی‌ها برای تمام فلسطینیان در اراضی اشغالی و غزه به وجود آورده‌اند. اسرائیل با گذشت هر روز، و تحمیل هر مجازات بی‌رحمانه و غیر عادی علیه کشاورزان، روستائیان، دانش‌آموزان و دانشجویان و کارگران فلسطینی، نفرت بیشتر را علیه مردم خود برمی‌انگیزد و ماه‌ها و سال‌ها مناقشه و درگیری را تضمین می‌کند.
علاوه بر این، مقامات اسرائیلی دارند هدف مطلوب خودشان یعنی راه حل دو کشوری را هم تضعیف می‌کنند زیرا با ایجاد محدودیت‌ها و دشواری‌ها برای فلسطینیان کرانه غربی ، از جمله از طریق بستن جاده به روی آنان و ایجاد بخش‌های حائل ممنوعه در اطراف شهرک‌ها، هرگونه احتمال ایجاد یک کشور مستقل و قابل دوام فلسطینی را از بین می‌برند.
کسانی که آنقدر نابینا هستند که نمی‌توانند آنچه را که جلوی بینی‌شان رخ می‌دهد، ببینند همان کسانی هستند که وانمود می‌کنند هدف واقعی اسرائیل زندگی در صلح با همسایگان خود است. اما فلسطینیان هر روز واقعیات تلخ زندگی خود را حس می‌کنند و آنان را به این سادگی نمی‌‌توان فریب داد و اگر قرار باشد این احساس در آنان به وجود نیاید که چیزی برای باختن ندارند و بار دیگر به مقاومت مسلحانه رو نیاورند، لازم است تغییری مهم در رفتار اسرائیل در زمینه احترام به نیازها و حقوق انسانی آنان و فرزندانشان ایجاد شود.

نویسنده: سث فریدمن
مترجم: علی کسمایی

منبع : روزنامه جام‌جم

مطالب مرتبط

قهرمان یک ماهه

قهرمان یک ماهه
اگر ایهود اولمرت از قدرت کنار برود یا کنار گذاشته شود، تصویری از یکی از نامحبوب ترین نخست وزیران اسرائیل را از خود به جا خواهد گذاشت. در دو سالی که از به قدرت رسیدن او در اسرائیل می گذرد، تنها به مدت یک ماه محبوبیت او بالا رفت اما به صورت معمول، درصد محبوبیتش هیچ گاه بالاتر از ۳۰ درصد نبود. در ژوئیه سال ۲۰۰۶ میلادی، ناگهان اولمرت در اسرائیل شرایط مناسبی پیدا کرد و حتی بعضی ها او را قهرمان ملی خطاب کردند، چرا؟ چون اوایل آن ماه، نیروهای حزب الله دو سرباز اسرائیلی را اسیر کرده بودند و حالا اولمرت می خواست ضرب شستی نشان بدهد. حملات هوایی که به فرمان اولمرت علیه مواضع حزب الله انجام گرفت، چهره جنگ طلبی را از نخست وزیر اسرائیل ترسیم کرد که به کام بسیاری از اسرائیلی ها خوش می آمد.روز هفدهم ژوئیه همان سال، اولمرت در پارلمان اسرائیل سخنرانی کرد و نکاتی را مورد توجه قرار داد که بعدها برخی رسانه های اسرائیلی آن را مشابه اظهارات چرچیل خواندند. اولمرت در آن روز گفت؛ «لحظاتی در حیات یک ملت هست که باعث می شود آن ملت مستقیماً روبه روی واقعیت ها بایستد و بگوید دیگر نمی گذارم وضع همین باشد.»
این اظهارات و البته اجرای فرمان اولمرت باعث شد ۷۸ درصد از اسرائیلی ها دل شان خنک شود و فکر کنند رهبر خوبی نصیب شان شده است، اما این درصد محبوبیت نه در مورد اولمرت و نه در مورد سایرین هیچ گاه ثابت نمانده است و همیشه هم نکته انحرافی در خود داشته است. اولمرت هم از آن محبوبیت بیشتر از هرکس دیگری ضرر کرد. واقعیت این است که اولمرت در آن زمان دچار اعتماد به نفس کاذب شد و به همین جهت بهترین موقعیتی را که برای مذاکره با حزب الله و برقراری صلح با این گروه لبنانی به وجود آمده بود به راحتی و بدون تامل از دست داد و به جایش جنگی به راه افتاد که هیچ امتیازی به سود اسرائیل نداشت و تل آویو را کاملاً متضرر کرد.
این مساله اخیراً در کتابی که دو روزنامه نگار اسرائیلی مشترکاً نوشته اند مورد بحث قرار گرفته و ماجرای مناقشه اسرائیل و حزب الله که هفت ماه پس از به قدرت رسیدن اولمرت آغاز شد، در آن روایت شده است. این کتاب، «۳۴ روز» نام گرفته و نویسندگان آن تاکید کرده اند که عواقب وارد شدن اسرائیل به جنگ با حزب الله کاملاً درازمدت بود و دردسر زیادی درست کرد. بنابر این روایت، اولمرت که پس از سکته مغزی آریل شارون، جای او را در پست نخست وزیری اسرائیل گرفته بود، پس از جنگ علیه حزب الله دیگر نتوانست محبوبیت خود را حفظ کند.بنابر کتاب «۳۴ روز»، سیاست های اولمرت باعث شد حزب الله هم در جنگ و هم پس از جنگ، اوضاع بهتری پیدا کند و قوی تر شود. قدرت نظامی حزب الله هم برخلاف پیش بینی های اسرائیل افزایش یافت و نفوذ بیشتری هم در دولت لبنان پیدا کرد. از سوی دیگر، راکت هایی که به سمت اسرائیل پرتاب می شد، حاکی از آسیب پذیری شدید اسرائیل در مقابل قدرت های خارجی بود.
آموس هارل و آوی ایساچارف - نویسندگان «۳۴ روز» - که در روزنامه هاآ رتص کار می کنند در عین حال اذعان کرده اند که جنگ اسرائیل علیه حزب الله در زمانی رقم خورد که نخست وزیر و وزیر دفاع اسرائیل هیچ کدام تجربه نظامی زیادی نداشتند و نمی دانستند که چگونه باید از لحاظ نظامی به مقابله با حزب الله بپردازند.یکی از مواردی که ضعف نظامی اسرائیل را در آن زمان کاملاً آشکار کرد، واحدهای زمینی ویژه اسرائیل بودند که عملاً در مقابل حزب الله هیچ کاری از پیش نبردند.نیروهای حزب الله بسیار قوی تر و باهوش تر از گروه های فلسطینی بودند که اسرائیل در کرانه باختری و غزه با آنها روبه رو شده بود. همین ضعف نظامی اسرائیل بود که باعث شد اولین نبردها در مارون الراس و بنت جبیل به مرگ ۱۵ سرباز اسرائیلی بینجامد. ادامه این شکست های نظامی در عین حال کابینه اسرائیل را ترسوتر از همیشه کرد و موجب شد در زمینه اجرای تاکتیک های نظامی، کاملاً ضعیف و محتاط عمل کند. در مقابل، حزب الله کاملاً در آن جنگ قدرت خود را به رخ کشید و مجموعاً چهار هزار راکت را به اسرائیل پرتاب کرد.
یک ماه پس از آغاز حمله اسرائیل، اولمرت آتش بسی را پذیرفت که براساس آن، اعزام نیروهای لبنانی به مناطق مرزی و خلع سلاح حزب الله مورد توجه قرار می گرفت. دو روز پیش از آنکه این آتش بس اجرا شود، اولمرت فرمان حمله زمینی گسترده یی را صادر کرد که نتایج بدی برای اسرائیل به همراه داشت.
در واقع پس از آنکه آتش بس از سوی طرفین مورد توافق قرار گرفته بود، اولمرت حمله یی را شروع کرد که ۳۳ کشته اسرائیلی به جا گذاشت اما نتیجه قابل توجهی نداشت. اولمرت با این کار، اسرائیل را به نقطه اول جنگ برگرداند، یعنی همان موقعی که دو سرباز اسرائیلی ربوده شده بودند.به نوشته دو روزنامه نگار اسرائیلی که کتاب «۳۴ روز» را تالیف کرده اند، حزب الله مدت زمانی پس از جنگ، مشغول بررسی احتمال تحویل دادن دو سرباز اسرائیلی به دولت فواد سنیوره بود، اما اولمرت فکر می کرد این مساله نفعی برای اسرائیل ندارد و می خواست امتیازهای بیشتری به دست بیاورد و باز هم فرصت دیگری در این راستا از دست رفت.اکنون هم که دو سال از آن زمان می گذرد، اولمرت هنوز از ضعفی که پس از آن جنگ گریبانگیرش شد، نجات پیدا نکرده و حتی در گردابی گرفتار شده که نجاتش از آن بسیار بعید به نظر می رسد.

وبگردی
سفیر آلمان تعطیلات خود را در بین عشایر بختیاری گذراند
سفیر آلمان تعطیلات خود را در بین عشایر بختیاری گذراند - میشائل کلور برشتولد، سفیر آلمان در ایران برای گذراندن تعطیلات تابستانی خود با عشایر بختیاری در دره کوهرنگ زاگرس همراه شده است. منبع
ویدئو / مراسم رونمایی جدیدترین اثر همایون شجریان
ویدئو / مراسم رونمایی جدیدترین اثر همایون شجریان - مراسم رونمایی از آلبوم موسیقی «ایران من» با آواز همایون شجریان و آهنگسازی «سهراب پورناظری»، چهارشنبه شب (۲۴ مرداد) در تالار وحدت برگزار شد.
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند!
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند! - یک تریلی در اهواز واژگون شد و مردم به جای کمک به راننده مصدوم بار تریلی را بردند
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه - در ویدئوی زیر روایت فائقه آتشین (گوگوش) را از بازگشت به ایران بعد از انقلاب و نحوه برخورد پاسدار فرودگاه و دادستانی با او می شنوید. او این خاطرات را سال ۲۰۰۰ در تورنتوی کانادا روایت کرد.
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری - نكته جالب در اين ميان، گستردگي و تنوع واكنش‌ها به پوشش «وزير جوان» بود. تا آن‌جا كه در ميان كاربران بودند گروهي كه اين پوشش را در حد «شق‌القمر» بالا برده و اين تفاوت ظاهري را نشانه‌اي از تفاوتي عميق در نوع نگاه آذري‌جهرمي تحليل كردند و در مقابل، طيفي نيز «وزير جوان» را به‌خاطر تلاش براي آنچه ازسوي اين كاربران نوعي «پوپوليسم» و «عوام‌فريبي» خوانده شد
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت!
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت! - محمود احمدی نژاد با انتشار پیام ویدیویی تندی علیه رئیس جمهور، وی را هم دست رئیس دو قوه دیگر نامید و خواستار کناره گیری حسن روحانی از مقام ریاست جمهوری شد.
فیلم | قرار نبود روحانیت در همه چیز اظهارنظر کند!
فیلم | قرار نبود روحانیت در همه چیز اظهارنظر کند! - فیلم - مدتی قبل حجت الاسلام زائری مهمان خبرآنلاین بود و در کافه خبر به بررسی مسایل فرهنگی و اجتماعی ایران و نقش روحانیت در جامعه پرداخت.
فیلم | چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟
فیلم | چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟ - فیلم - چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟ پاسخ این سوال را در ویدئوی زیر ببینید.
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه - سکانس سانسور شده مسابقه «13 شمالی» که در آن سحر قریشی ترانه های مشهور چند تن از خوانندگان را می خواند، ببینید. اولین قسمت این مسابقه در شبکه نمایش خانگی توزیع شده است.
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی!
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی! - روایت نازنین پیرکاری،مجری و تهیه کننده تلویزیون از عاشق شدن خود که داستان سریال پدر شد...
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد - مهمترین بخش های سخنان او اینجاست که عنوان می کند: چه کسی در جریان انقلاب بوده؟ اگر یک عده ای جان دادند، یک عده ای هم این وسط پول دادند. او که گویا دستی در شعر هم دارد، سخن عجیب تری از آنچه پیش از این گفته بر زبان جاری می سازد و با به کار بردن این بیت که «جان چه باشد که نثار قدم دوست کنم *** این (جان) متاعی است که هر بی سروپایی دارد» ...
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد - برای آمریکا کم هزینه‌ترین استراتژی ادامه وضع موجود است. ترامپ در یک سال گذشته کاری کرد که ۳۰ میلیارد دلار دارایی ایران از کشور خارج شود. این پول به کشور‌هایی مثل ترکیه، گرجستان، ارمنستان، مالزی و ... که از ثبات و امنیت برخوردارند رفت و در این کشور‌ها سرمایه گذاری شد. همین موضوع کمر اقتصاد ایران را می‌شکند. در این یک سال دلار به نزدیک ۱۰ هزار تومان رسیده است. ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد. اگر…
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد!
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد! - سحر تبر سال گذشته برای اولین بار در رسانه‌های جهان دیده شد. گمانه زنی می‌شد که او برای شباهت پیدا کردن به آنجلینا جولی ۵۰ عمل جراحی داشته است. اما او در نهلایت شبیه شخصیت "عروس مرده" تیم برتون به نظر می‌رسید.
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.