پنج شنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ / Thursday, 23 November, 2017

آثار قرائت قرآن


آثار قرائت قرآن
قرائت قرآن آثار و برکات بسیاری دارد که قابل توصیف نیست؛ اما اگر بخواهیم از این دریای بی کران قطرهای بنوشیم از احادیث و روایات به ذکر چند نمونه می‌پردازیم:
۱) «وَ إِذا تُلِیَتْ عَلَیْهِمْ آیاتُهُ زادَتْهُمْ إِیماناً وَ عَلی‏ رَبِّهِمْ یَتَوَکَّلُونَ»[۱] چون آیات قرآن بر آنان خوانده می‏شود، بر ایمانشان می‏افزاید، و بر پروردگار خود توکل می‏کنند. هر آیه‏ قرآن، حجّت و دلیل و نوری است که می‏تواند بر ایمان بیفزاید.
ایمان از مواردی است که خواند قرآن بر آن تأثیر مستقیم دارد، امیرالمؤمنین علی(ع) فرمودند:«لِقَاحُ الْإِیمَانِ تِلَاوَةُ الْقُرْآن»‏[۲] یعنی تلاوت قرآن سبب باروری ایمان است.
۲) «إِذا تُتْلی‏ عَلَیْهِمْ آیاتُ الرَّحْمنِ خَرُّوا سُجَّداً وَ بُکِیاً»[۳] چون آیات خدای بخشنده بر آنان خوانده می‏شود، به سجده فرو می‏افتند و گریه می‏کنند.
۳) زدودن زنگار از قلب و دل، یکی از آثار خواندن کلام الهی است که رسول گرامی اسلام(ص) به آن اشاره کرده‌اند:«إن القلوب تصدأ کما یصدأ الحدید، قیل یا رسول الله و ما جلاؤها، قال(ص): قرائه القرآن و ذکر الموت»[۴]یعنی دل‌ها همانند آهن زنگار می‌بندند. گفتند یا رسول الله! صیقل دهندة آنها چیست؟ فرمود: قرائت قرآن و یاد مرگ.
رذایل اخلاقی و گناهان همان زنگاری است که بر دل‌ها می‌نشینند و آنها را کدر، سیاه و ظلمانی می‌کند. تلاوت و قرائت قرآن این زنگار را پاک و دل‌ها را جلا می‌دهد.
۴) نوارنی شدن منازل و محل زندگی، اثر دیگری از تلاوت قرآن است. پیامبر اعظم(ص) فرمودند:«نوّروا بیوتکم بتلاوه القرآن! .. فإنّ البیت اذا کثر فیه تلاوه القرآن، کثر خیره و أمتع أهله و أضاء لأهل السماء کما تضی‏ء نجوم السماء لاهل الدنیا»[۵] یعنی خانه‏های خود را به خواندن قرآن روشن کنید، هنگامی که تلاوت قرآن در خانه زیاد شود، خیر آن افزایش می‌یابد، و اهل آن را برخوردار می‌کند، و آن خانه به اهل آسمان نور می‏دهد، همان‌گونه که ستاره‏های آسمان به اهل زمین نور می‏دهند.
امیرالمؤمنین علی(ع) نیز دراین‌باره فرمودند:«البیت الذی یقرأ فیه القرآن و یذکر اللَّه عز و جل فیه تکثر برکته و تحضره الملائکه و تهجره الشیاطین و یضی‏ء لأهل السماء کما تضی‏ء الکواکب لأهل الارض ...»[۶] یعنی در خانه‏ای که قرآن خوانده شود و از خدای عز و جل، فراوان یاد شود، برکت افزایش می‏یابد، و فرشتگان حضور پیدا می‏کنند و شیاطین از آن می‏گریزند و آن خانه به اهل آسمان روشنی می‏دهد؛ همان‌گونه که ستارگان آسمان به اهل زمین روشنی می‏دهند.
۵) امام صادق(ع) فرموده است:«من قرأ القرآن و هو شابّ مؤمن، اختلط القرآن بلحمه و دمه و جعله اللَّه مع السّفرة الکرام البرره و کان القرآن حجیزا عنه یوم القیامه»[۷] یعنی هر که قرآن بخواند و جوان و مؤمن باشد، قرآن با گوشت و خون او آمیخته می‏شود، و خدا او را با فرشتگانی بزرگوار که نویسندگان و حاملان قرآنند قرین می‏‌کند، و قرآن در روز بازپسین نگاهبان او می‏شود.
۶) قلبی که بهره‌ای از قرآن برده باشد، عذاب نخواهد شد؛ زیرا امیر‌المؤمنین علی (ع) فرموده است:«اقرأوا القرآن و استظهروه! فإنّ اللَّه تعالی لا یعذّب قلبا وعی القرآن» [۸]یعنی قرآن بخوانید و آن را از برکنید؛ زیرا که خدای متعال قلبی را که قرآن را فرا گرفته و دریافته باشد عذاب نمی‏کند.
اینها تنها قطراتی از این دریای بی‌کران است. وصف قرآن برتر از آن است که در جملاتی، صفحاتی و یا کتاب‌هایی گنجانده شود؛ حتی اگر هم بخواهیم قدری از این دریا برگیریم ناچاریم که به سخنان مفسران واقعی قرآن یعنی اهل بیت(ع) مراجعه کنیم.
این مجال را نیز با روایتی زیبا از کلام گهربار حضرت صدیقه شهیده، فاطمه زهرا(س) پایان می‌بریم:«کتاب اللَّه الناطق و القرآن الصادق و النور السّاطع و الضّیاء اللّامع، بیّنه بصائره، منکشفه سرائره، منجلیه ظواهره، مغتبطه به اشیاعه، قاعد الی الرضوان اتّباعه، مؤدّ الی النجاة استماعه؛ به تنال حجج اللَّه المنوّرة، و عزائمه المفسّره و محارمه المحذّره و بیّناته الجالیه، و براهینه الکافیه و فضائله المندوبه و رخصه الموهوبه و شرائعه المکتوبه...»[۹] یعنی کتاب گویای خدا و قرآن صادق و نور درخشنده و پرتو فروزنده؛ کتابی که بصیرت‌های آن آشکار است و معانی عمیق آن روشن و ظواهر آن آشکار؛ پیروان آن شادمانند و به سوی رضوان و جنان روان؛ شنیدن آن مایه رستگاری است؛ به وسیله قرآن به حجت‌های روشنی‌بخش خدا می‏توان رسید و به اراده‏ها(امرها)ی بیان‏شده او، و حرام‌ها(نهی‌ها)ی ممنوع‏شده او و آیات آشکار او و براهین کافی و آداب مطلوب او و رخصت‌های بخشیده و شرایع نوشته او... .


منبع : خبرگزاری رسا

مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
اجلاسیه مجلس خبرگان , حج و زیارت خراسان جنوبی , اونس چهانی , فناوری لیدار , طرح های شبانه , سود کلان , نمایشگاه انرژی کیش , به گروه بازیگران پیوست , پنجره مزاحم , جاده دسترسی , گراند هتل , امین مرادی رئیس حوزه هنری کردستان , رفاقت، , بسته تسریع رونق اقتصادی , وزرای کار و صنعت , مسعود کرباسیان , لایحه موافقتنامه , 3بانو , عراق93 , رضایت مددجو , سلول مزانشیم , کونگ فوکار 3 , درمان کک و مک , مأموریت تجسسی , خلیل رضائیان , اعلام قیمت , دختر فلسطینی , گواهینامه درجه هنری , پچه های شین آباد , مرزوق , بی بی سی عربی , لیگ برتر فوتبال نونهالان , رضا اسدی فرد , رقابت های یورو 2016 , ماموران ساواک , پوست , شهرک دانش سلامت , اسامی گلزنان , ژرژ مندز , حسین محمودی اصل , تناژ , جنس چینی , تاریخ عربستان , منابع طبیعی استان همدان , تاثیر سوابق تحصیلی در نتایج آزمون دستیاری , تریاک , قطعی آب , کاپلو در لیگ چین , ما ایرانی ها , دبیرکل سازمان ملل ,

برخی از مطالبی که کاربران هم اکنون در حال خواندن آن هستند
کوچک بودن هر خریدار یا فروشنده نسبت به حجم بازار , سندرم براون سکوارد , پرتقال (Orange) , در ستایش میرمیران , ساختن فرضیه , بنفشه , مراقبت از نوجوان در خواندن‌ها , یافته‌های آزمایشگاهی , اقدامات لازم , گیاه کامل , ۱۹۹۷ م. کابل تلفن زیر دریا , ایل بهاروند(۲) , توبه از می به چه تدبیر توانم کردن؟ , ز بامداد سعادت سه بوسه داد مرا , عبا , برنامه‌های حرفه‌ای , هیجان‌های کودکان نوپا , سطح علمی و فرهنگی جامعه , وراثت زیست‌شناختی , کلیات بیماری‌های دیسک بین‌مهره‌ای ,

برخی منابع مهم خبری
ilna.ir ایلنا , tehranpress.com تهران پرس , sena.ir سنا , shana.ir شانا , jahanesanat.ir روزنامه جهان صنعت , ebtekarnews.com روزنامه ابتکار , khordadnews.ir خرداد نیوز , aftabnews.ir آفتاب نیوز , isna.ir ایسنا , eghtesad-pooya.com روزنامه اقتصاد پویا , sowt.ir صنعت و توسعه , sport.shafaqna.com شفقنا ورزشی , asrekhodro.com عصر خودرو , namehnews.ir نامه نیوز , borhan.ir برهان , navad.net روزنامه نود , khabarsport.com خبر ورزشی , iusnews.ir خبرنامه دانشجویان , ghanoondaily.ir روزنامه قانون , press.jamejamonline.ir روزنامه جام جم , mehrnews.com خبرگزاری مهر , esteghlaljavan.ir روزنامه استقلال جوان , bahardaily.ir روزنامه بهار , modeonline.ir مدآنلاین , kojaro.com کجارو , fardanews.com فردا نیوز , icana.ir خانه ملت , persiankhodro.com پرشین خودرو , shafaf.ir شفاف , aecinema.ir هنر و تجربه ,

وبگردی
نهنگ تباهی !
نهنگ تباهی ! - شكل و شمايل اين روزهاي جامعه ايران، تركيبي از غم و اندوه، ترس و وحشت و نیمچه اميدی به بهبود وضع موجوداست. قرائت كاريكاتورگونه سياست‌مداران از اميد در كنار اخباري از قتل، جنايت، تجاوز ، كلاهبرداري ، اختلاس ، ارتشا و خلاصه انواع و اقسام فساد، پارادوكسي بزرگ را به نمايش گذاشته است.
پس‌لرزه سياسی
پس‌لرزه سياسی - سياسي‌اش كردند. زود رفتند سراغ مسكن مهر... خدا لعنت كند معاول اول رييس‌جمهوري، آقاي جهانگيري را... نخستين تخم لق سياسي را ايشان گذاشت و زود در جلسه اقتصاد مقاومتي اعلام كرد مسكن مهر... اصلا چه ربطي دارد؟
فیلم | حجاب ورزشی نایکی یکی از ٢۵ اختراع مهم سال
فیلم | حجاب ورزشی نایکی یکی از ٢۵ اختراع مهم سال - فیلم - «مسابقه دادن با حجاب سخت است، اگر جنس لباس سنگین باشد باعث عرق کردن زیادی می شود؛ اگر زیادی سبک باشد ممکن است در طول مسابقه حجاب از سر بیفتد و اگر اشتباه بسته شود حس می کنید در حال خفه شدن هستید»... این ها اظهارات منال رستوم دونده مصری است که در فیس بوک گروه "ناجی حجاب" را راه اندازی کرده و نزدیک به نیم میلیون دنبال کننده دارد. او با طراحی های حجاب کمپانی نایک در مسابقات شرکت کرده است و این…
گریه مجری حین روایت دردناک جواد خیابانی از زلزله
گریه مجری حین روایت دردناک جواد خیابانی از زلزله - جواد خیابانی این روزها برای کمک به مصدومان حادثه زلزله کرمانشاه، در مناطق زلزله زده حضور دارد و در گفتگویی تلفنی با شبکه ورزش، در حالی که اشک می ریخت، یکی از خاطرات دردناک این حادثه را بازگو کرد. مجری برنامه نیز پس از شنیدن خاطره، با صدای بلند شروع به اشک ریختن کرد.
فیلم | توضیحات مهناز افشار درباره ماجرای واردات شیرخشک‌های فاسد توسط همسرش
فیلم | توضیحات مهناز افشار درباره ماجرای واردات شیرخشک‌های فاسد توسط همسرش - فیلم - مهناز افشار در نشستی با خبرنگاران درباره ماجرای واردات شیرخشک‌های فاسد از سوی همسرش گفت: من از شما درباره این موضوع پیگیرترم. صحبت های این بازیگر را در ویدئوی زیر بشنوید.
تصویری از ستونهای مسکن مهر
تصویری از ستونهای مسکن مهر - تصویری عجیب از ستون های مسکن مهر پس از زلزله را مشاهده می کنید. این تصویر صبح امروز پس از عملیات آوار برداری منتشر شد.
فیلم تلخ از لحظه خودکشی مرد آبادانی
فیلم تلخ از لحظه خودکشی مرد آبادانی - مرد آبادانی در اقدامی هولناک خودش را زیر خودروی سمند انداخت و به زندگی اش پایان داد.
مسکن‌مهر در اولین آزمون
مسکن‌مهر در اولین آزمون - واحدهای مسکونی مهر با ساکنانشان بی مهری کردند و به شکل گسترده ای در زلزله کرمانشاه، سرپل ذهاب،قصر شیرین و ایلام و ... تخریب شدند،این در حالی است که قدیمی ترین مسکن مهر در ایران هنوز 10 ساله نشده است.
فیلم تمرینات بدنسازی بهنوش طباطبایی
فیلم تمرینات بدنسازی بهنوش طباطبایی - بهنوش طباطبایی با انتشار این ویدیو در صفحه شخصی خود نوشت: یک هفته پر انرژى با تمرینات آمادگى جسمانى هر روزه
قشر متوسط - ازدواج سفید / قش پائین - تجاوز
قشر متوسط - ازدواج سفید / قش پائین - تجاوز - الان این ازدواج سفید بحرانی است که قشر متوسط دارد ایجاد می‌کند، بعد از آن ازدواج‌های ساندویچی است، یعنی رابطه جنسی ساندویچی. در ازدواج سفید طرفین چندمدت با هم هستند اما اگر قرار شد رابطه ... سر خیابان انجام شود، چه کسی می‌خواهد آن‌ها را بگیرد؟ چند نفر را می‌خواهند بگیرند؟ چند نفر را می‌خواهند اعدام کنند؟
تهران 1396 / تن فروشی در 10 سالگی برای 5 هزار تومان
تهران 1396 / تن فروشی در 10 سالگی برای 5 هزار تومان - فاطمه در 8 سالگی برای مدتی هر روز به بهانه بستنی و... به کارگاه چوب بری کشیده می‌شد و آنجا مورد تجاوز قرار می‌گرفت.
فیلم دو دختر اصفهانی لحظاتی قبل از خودکشی
فیلم دو دختر اصفهانی لحظاتی قبل از خودکشی - فیلم خودکشی دختر اصفهانی (جدید) | دو دختر اصفهانی در فیلمی که پیش از خودکشی ضبط کرده اند، با خوشحالی به سمت مرگ می شتابند. لحظاتی که آنها نزدیکان شان را خطاب قرار می دهند و خودشان را آرام و آهسته می رسانند به بلندترین ارتفاعی که برای خودکشی به ذهنشان آمده یعنی پل شهید چمران اصفهان و در این مسیر هیچ عاملی، هیچ دلیلی نیست که دست دلشان را بگیرد و پشیمان شان کند برای رفتن.
مجری : مسی شما را بعنوان نماینده ایران ! تحویل نگرفت
مجری : مسی شما را بعنوان نماینده ایران ! تحویل نگرفت - توضیحات رضا پرستش درمورد دیدار ناموفق با مسی! / ویدیو از آپارات
قهر مهدی فخیم زاده در برنامه زنده / رفتار عجیب مجری
قهر مهدی فخیم زاده در برنامه زنده / رفتار عجیب مجری - مهدی فخیم زاده مهمان شب گذشته مهمان برنامه زنده «سینما دو» بود که بعد از ارتباط تلفنی با لاله اسکندری و معطلی در استودیو، بعد از پخش آیتمی، بدون خداحافظی برنامه را ترک کرد. ویدیو از آپارات
در منزل بقایی ۷۰۳ سکه تمام بهار آزادی، ۱۸۴۲ نیم‌سکه، مبلغ ۲۱ میلیارد ریال وجه نقد ...
در منزل بقایی ۷۰۳ سکه تمام بهار آزادی، ۱۸۴۲ نیم‌سکه، مبلغ ۲۱ میلیارد ریال وجه نقد ... - زمانی که آقای بقایی در سازمان میراث فرهنگی مسئولیت داشتند چندین شرکت با نام‌های توسعه فناوری اطلاعات، میراث آریا، بهار سرزمین من، تور گردشگری ایران، کانون جهانگردی اتومبیلرانی ایران تأسیس کردند...
فیلم / مالباختگان ایران خودرو
فیلم / مالباختگان ایران خودرو - اعتراض جمعی از مالباختگان نمایندگی ایران‌ خودرو مقابل ساختمان اصلی وزارت صنعت امروز در حالی برای چندمین بار ادامه یافت که شرکت خودروساز با این ادعا که سهامدار نمایندگی، شرکت دیگری است، مسئولیت ماجرا را نمی‌پذیرد.
تصاویر جشن تولد احمدی نژاد
تصاویر جشن تولد احمدی نژاد - کیک تولد 61 سالگی احمدی نژاد که توسط طرفداران به خانه اش برده شد روی کیک نوشته شده: چه خوب شد که به دنیا آمدی و چه خوبتر که دنیای ما شدیدکتر جان تولدت مبارک.
انصافاً هیچ دولتى در شیرین كارى، خلاقیت اینا رو نداشت!
انصافاً هیچ دولتى در شیرین كارى، خلاقیت اینا رو نداشت! - امروز كه این عكسا رو دیدم، یهو دلم واسه كل ایل و تبارشون تنگ شد. انصافاً هیچ دولتى در شیرین كارى، خلاقیت اینا رو نداشت.
آشکارشدن ابعادجدیدی از تجاوز ناپدری به اهورا
آشکارشدن ابعادجدیدی از تجاوز ناپدری به اهورا - یکی از همسایه ها گفت: هنگامی که وارد خانه شدیم اهورا لخت مادرزاد بود و قاتل نیز در حالی که نیمه برهنه بود روی مبل نشسته بود. یکی دیگر از همسایه ها نیز گفت: اهورا را در حالی که از بینی، دهان و.... دچار خونریزی بود از خانه خارج کردیم.
پربازدیدها