سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ / Tuesday, 19 June, 2018

قرآن و عترت


قرآن و عترت
محبت خداوند شیرازة وجود هستی است و کسی که در طلب این محبت باشد، باید راهی را که پیامبران الهی نشان داده‌اند، بپیماید. کامل‌ترین دستورات که شامل علائم و نشانه‌های پیمودن صحیح این مسیر تا کمال واقعی و تمام است، از سوی خاتم پیغمبران، حضرت محمد(ص) به گوش آدمیان رسیده است.
انسان برای رسیدن به هدف نهایی خلقت، ناگزیر است که به دو ریسمان محکم الهی یعنی قرآن و اهل بیت(ع) بیاویزد. این کلام پیامبر اعظم(‌ص) به صورت متواتر و صحیح مورد تأیید بزرگان تاریخ است‌ که ایشان فرمودند:«إِنِّی تَارِکٌ فِیکُمُ الثَّقَلَیْنِ مَا إِنْ تَمَسَّکْتُمْ بِهِمَا لَنْ تَضِلُّوا بَعْدِی کِتَابَ اللَّهِ وَ عِتْرَتِی أَهْلَ بَیْتِی فَإِنَّهُمَا لَنْ یَفْتَرِقَا حَتَّی یَرِدَا عَلَیَّ الْحَوْضَ. قَوْلُهُ(ص): إِنَّمَا مَثَلُ أَهْلِ بَیْتِی کَمَثَلِ سَفِینَةِ نُوحٍ مَنْ رَکِبَهَا نَجَا وَ مَنْ تَخَلَّفَ عَنْهَا غَرِقَ وَ مَنْ تَقَدَّمَهَا مَرَقَ وَ مَنْ لَزِمَهَا لَحِقَ.»[۱] یعنی من میان شما دو امانت گرانبها می‌گذارم که تا وقتی چنگ بدامن آن دو داشته باشید، گمراه نخواهید شد، بعد از من کتاب خدا و خانواده‏ام آن دو از یک دیگر جدا نمی‌شوند تا وقتی در حوض کوثر پیش من آیند و این فرمایش دیگر پیغمبر که فرمود: مَثَل اهل بیت من همچون کشتی نوح است، هر که سوار آن شد نجات یافت و هر که کناره گرفت، غرق شد و هر که بر آنها مقدم شود، گمراه است کسی که چنگ به‌آنها زند، به مقصود می‌رسد.
در گفتارهای پیشین درباره مقام و منزلت قرآن و وظایف ما نسبت به آن اندکی دانستیم. اکنون و در مجال پیش‌رو نیز اندکی در مقام و منزلت اهل بیت(ع) و وظایف‌مان نسبت به این خانوادة سرتاسر نور می‌آموزیم؛ چون به فرمایش پیامبر(ص) این دو امانت گرانبار و گرانبها از یکدیگر جدا شدنی نیست و تمسک به هر کدام از آنها جدای دیگری جز گمراهی نیست.
پر واضح است که اهل بیت مفسران و حاملان واقعی قرآن‌اند و با این کلام الهی، راهنمایان و هادیان کامل بشر هستند.
جویندگان راه معرفت و پویندگان مقام قرب خداوند باید بدانند که محبت اهل‌بیت(ع) مرکب تند سیر و کشتی نجاتی است که دوستداران واقعی آنان را از مهلکه‌های دنیا و آخرت می‌رهاند و به سرمنزل مقصود می‌رساند.
خداوند در قرآن می‌فرماید:«قُلْ لا أَسْئَلُکُمْ عَلَیْهِ أَجْراً إِلاَّ الْمَوَدَّةَ فِی الْقُرْبی»[۲] یعنی(ای پیامبر! به مردم) بگو: من از شما بر این(رسالت خود) هیچ مزدی جز مودّت نزدیکانم را نمی‏خواهم‏.
در آیه قبل یعنی در آیة ۲۲ سورة شوری می‌خوانیم که پاداش مؤمنان نیکوکار، باغ‏های بهشتی و رسیدن به تمام خواسته‏ها و فضل بزرگ پروردگار است. در آیه۲۳ نیز سخن از پاداش کسی است که با هدایت خود صدها میلیون نفر را به این باغ‏ها و خواسته‏ها رسانده است، یعنی پیامبر اسلام و تشکر از او. اگر کسی یک شاخه گل را هدیه دهد تشکّر از او لازم و پاداش اقتضای ادب است، حال نجات بشر چه پاداشی خواهد داشت و چگونه باید از پیامبری که برای هدایت و مقصود رساندن بندگان خدا زحمات و مصائب زیادی را دیده و کشیده است، تشکر کرد؟
با نگاهی به قرآن می‏بینیم که شعار تمام انبیا این بود که ما جز پروردگارمان، پاداشی نمی‏خواهیم. در سورة شعراء از آیه ۱۰۹ تا ۱۲۷، سخن حضرت نوح، هود، صالح، لوط و شعیب، و در سورة سبأ آیه ۴۷، نیز سخن پیامبر اسلام چنین است: مزد و پاداش من تنها بر خداوند است؛ «إِنْ أَجْرِیَ إِلَّا عَلَی اللَّهِ»[۳]
البته هیچ شکی نیست که مراد از سخن انبیا این بوده است که ما پاداش مادی نمی‏خواهیم؛ ولی اطاعت کردن و هدایت شدن شما مورد نظر ما است؛ زیرا همة آنان پس از آن که در سورة شعراء درخواست مزد را منتفی دانستند، به مردم سفارش تقوا و اطاعت از خداوند می‏کردند؛«فَاتَّقُوا اللَّهَ وَ أَطِیعُونِ»[۴] پس پیامبران پاداش مادی نمی‏خواهند، ولی مزد معنوی و هدایت مردم را خواستارند، که در حقیقت این مزد به نفع خود مردم است، مانند این‌که استادی به شاگردش بگوید: من از تو مزدی نمی‏خواهم و پاداش من تنها یک چیز است و آن این‌که تو درس بخوانی که در واقع نفع و منفعت این پاداش برای شاگرد است.
پیامبر اسلام نیز از مردم درخواست مزد مادی نداشت؛ ولی چندین مرتبه از طرف خداوند با کلمه«قُلْ» مأمور شد تا مزد معنوی را که به نفع خود مردم است، از مردم تقاضا کند؛«قُلْ ما سَأَلْتُکُمْ مِنْ أَجْرٍ فَهُوَ لَکُمْ»[۵]، این مزد معنوی نیز در دو تعبیر آمده است. یک‌بار می‏فرماید:«إِلَّا مَنْ شاءَ أَنْ یَتَّخِذَ إِلی‏ رَبِّهِ سَبِیلًا»[۶] یعنی من هیچ مزدی نمی‏خواهم جز آن‌که هر که خواست راه خدا را انتخاب کند، و یک‌بار در آیة مورد بحث که می‏فرماید:«لا أَسْئَلُکُمْ عَلَیْهِ أَجْراً إِلَّا الْمَوَدَّةَ فِی الْقُرْبی.» بنابراین مزد رسالت دو چیز است: انتخاب راه خدا و مودّت قربی‏. هر دو تعبیر نیز با کلمه«إِلَّا» مطرح شده است، یعنی مزد من تنها همین مورد است.
با کمی تأمل می‏فهمیم که باید راه خدا و مودّت اهل بیت(ع) یکی باشد؛ زیرا اگر دو‌تا باشد، تناقض است، یعنی نمی‏توان گفت: من فقط تابستان‏ها مطالعه می‏کنم و بار دیگر گفت: من فقط زمستان‏ها مطالعه می‏کنم؛ زیرا محصور باید یک چیز باشد.
پیامبر اسلام از سوی خداوند یک‌بار مأمور می‏شود که به مردم بگوید: مزد من تنها انتخاب راه خدا است و بار دیگر مأمور می‏شود که بگوید: مزد من فقط مودّت قربی است. در واقع باید این دو درخواست یکی باشد. یعنی راه خدا همان مودّت قربی‏ باشد.[۷]
به راستی همین است؛ چون در زیارت جامعه که همان کلام گهربار امام هادی(ع) است، خطاب به اهل بیت می‌خوانیم:«من احبَّکُم فَقَد اَحبَّ الله»[۸] یعنی آن‌که شما را دوست بدارد، همانا خدای را دوست داشته است.

۱ـ الاحتجاج، ج ۲، ص ۳۸۰.
۲ـ شوری: ۲۳.
۳ـ سبأ : ۴۷.
۴ـ آل عمران: ۵۰ .
۵ـ سبأ : ۴۷.
۶ـ فرقان: ۵۷.
۷ـ تفسیر نور، ج ۱۰، ص ۳۹۳ و ۳۹۴.
۸ـ بحار الانوار، ج ۹۹ ، ص ۱۲۹.
هادی الیاسی

منبع : خبرگزاری رسا

مطالب مرتبط

سوره مکی و مدنی

سوره مکی و مدنی
انس‌ با قرآن‌ و تفكر در سوره‌ها وآیه‌ها علاوه‌ بر علم‌ و آگاهی‌ بویژه‌ نسبت‌ به‌ ادیان‌و اقوام‌ گذشته‌ انسان‌ را به‌ شهود محضر ربانی‌حضرت‌ رب‌ الارباب‌ می‌رساند. خواندن‌ قرآن‌ثواب‌ دارد و مهمتر از آن‌، خواندن‌ با تفكر علاوه‌بر ثواب‌، فكر انسان‌ را در زندگی‌ شخصی‌ واجتماعی‌ به‌ طریق‌ مستقیم‌ هدایت‌ می‌كند.
آنچه‌ كه‌ مسلم‌ است‌ مدت‌ نبوت‌ پیامبر اكرم‌(ص‌) بیست‌ و سه‌ سال‌ بود كه‌ سیزده‌ سال‌ از این‌مدت‌ را، آن‌ وجود مقدس‌ در شهر مكه‌ زادگاه‌مادری‌ و شهر پدری‌ خود سپری‌ كرد و مدت‌ده‌سال‌ دیگر را در شهر مدینه‌ به‌ رسالت‌ خودپرداخت‌. قرآن‌ به‌ مدت‌ بیست‌ و سه‌ سال‌ با۳۲۰۲۱۸(سیصدو بیست‌ هزار و دویست‌ وهجده‌) حرف‌ و۸۲۷۷۷ (هشتادو دو هزارهفتصد و هفتادوهفت‌)كلمه‌ و ۶۲۳۶( شش‌ هزارو دویست‌ و سی‌ وشش‌) آیه‌ بر وجود مقدس‌ پیامبراسلام‌ به‌ مدت‌ سیزده‌ سال‌ در منطقه‌ مكه‌ و به‌ مدت‌ده‌ سال‌ در مدینه‌ نازل‌ شد.
● سوره‌های‌ مكی‌ به‌ ترتیب‌ نزول‌ كه‌ در شهر مكه‌نازل‌ شدند عبارتند از:
۱) العلق
۲) القلم
۳) المزمل
۴) المدثر
۵) الفاتحه
۶) المسد
۷) التكویر
۸) الاعلی
۹) اللیل
۱۰) الفجر
۱۱) الضحی
۱۲) الشرح
۱۳) العصر
۱۴) العادیات‌
۱۵) الكوثر
۱۶) التكاثر
۱۷) الماعون‌
۱۸) الكافرون‌
۱۹) الفیل
۲۰) الفلق
۲۱) الناس
۲۲) الاخلاص
۲۳) النجم
۲۴) عبس
۲۵) القدر
۲۶) الشمس
۲۷) البروج
۲۸) التین‌
۲۹) قریش
۳۰) القارعه
۳۱) القیامه
۳۲) الهمزه
۳۳) المرسلات
۳۴) ق
۳۵) البلد
۳۶) الطارق
۳۷) القمر
۳۸) ص
۳۹) الاعراف
۴۰) الجن
۴۱) یس
۴۲) الفرقان
۴۳) الفاطر
۴۴)مریم
۴۵) طه
۴۶) الواقعه
۴۷) الشعراء
۴۸) النمل
۴۹) القصص
‌۵۰) الاسری‌
۵۱) یونس
۵۲) هود
۵۳) یوسف
‌۵۴) الحجر
۵۵) الانعام
۵۶) الصافات
۵۷) لقمان
۵۸) سباء
۵۹) الزمر
۶۰) غافر
۶۱) فصلت
۶۲) الشوری
‌۶۳) الزخرف‌
۶۴) الدخان
۶۵) الجاثیه
‌۶۶) الاحقاف
۶۷) الذاریات‌
۶۸) الغاشیه
۶۹) الكهف
۷۰) النحل‌
۷۱) نوح‌
۷۲) ابراهیم‌
۷۳) الانبیاء
۷۴) المومنون
۷۵) السجده‌
۷۶) الطور
۷۷) الملك
۷۸) الحاقه
۷۹) المعارج‌
۸۰) النباء
۸۱) النازعات
۸۲) الانفطار
۸۳) الانشقاق
۸۴) الروم
۸۵) العنكبوت
۸۶) المطففین‌
● سوره‌های‌ مدنی‌ به‌ ترتیب‌ نزول‌ كه‌ در شهرمدینه‌ نازل‌ شدند عبارتند از:
۱) البقره‌
۲) الانفال
۳) آل‌عمران
‌۴) الاحزاب
۵) الممتحنه
۶) النساء
۷) الزلزله‌
۸) الحدید
۹) محمد(ص‌)
۱۰) الرعد
۱۱) الرحمن
‌۱۲) الانسان
۱۳) الطلاق
‌۱۴) البینه‌
۱۵) الحشر
۱۶) النور
۱۷) الحج
۱۸) المنافقون
۱۹) المجادله‌
۲۰) الحجرات‌
۲۱) التحریم
۲۲) التغابن‌
۲۳) الصف
۲۴) الجمعه
۲۵) الفتح
۲۶) المائده
۲۷) التوبه‌
۲۸) النصر
بنابراین‌ از مجموع‌ ۱۱۴ سوره‌، ۸۶ سوره‌ درمكه‌ و ۲۸ سوره‌ در مدینه‌ نازل‌ شد.
ما به‌ امور غیبی‌ و متافیزیكی‌ دسترسی‌ نداریم‌چون‌ علم‌ انسان‌ فراتر از جهان‌ فیزیك‌ نمی‌رود وتازه‌ در دنیای‌ فیزیك‌ نیز به‌ جایی‌ نرسیده‌ است‌،بنابراین‌ ماهیت‌ وحی‌ را نمی‌دانیم‌ و كیفیت‌ رابطه‌جبرئیل‌ امین‌ را با امین‌ حجاز نمی‌شناسیم‌. هم‌اكنون‌ در حرم‌ شریف‌ نبوی‌ در جنب‌ باب‌النبی‌(ص‌) دری‌ به‌ سوی‌ مزار شریف‌ پیامبر(ص‌)قرار دارد كه‌ آن‌ را باب‌ جبرئیل‌ می‌نامند، چگونه‌ وبه‌ چه‌ شكلی‌ جبرئیل‌ از جهان‌ غیب‌ به‌ زمین‌، هبوطمی‌فرمودند؟ و از درب‌ مخصوص‌ (باب‌ جبرئیل‌)به‌ حضور پیامبر اسلام‌ شرفیاب‌ می‌شدند؟ این‌ اموردر توضیح‌ علمی‌ معلوم‌ نیست‌ زیرا دانش‌ انسان‌نسبت‌ به‌ جهان‌ غیب‌ قاصر است‌ ولی‌ اصل‌ این‌امور اتفاق‌ افتاده‌ است‌ و هیچ‌ تردیدی‌ در تحقق‌آن‌ بنا به‌ اسناد تاریخی‌ و مهم‌ترین‌ معجزه‌ تاریخ‌بشریت‌ یعنی‌ قرآن‌ مجید وجود ندارد. هم‌ اكنون‌در شهر مكه‌ سرزمین‌ وحی‌ غار حرا وجود دارد،غاری‌ كه‌ اولین‌ بار جبرئیل‌ امین‌ سوره‌ علق‌ را درآن‌ مكان‌ بر وجود مقدس‌ پیامبر اسلام‌ (ص‌) نازل‌كرد.
آنجا محل‌ هبوط جبرئیل‌ است‌، آنجا معبدشخصی‌ پیامبر اسلام‌ است‌، آنجا قدمگاه‌ قدم‌های‌مقدس‌ وجود نازنین‌ رسول‌ محبت‌ و رحمت‌ است‌ولی‌ دولت‌ فعلی‌ عربستان‌ بنا به‌ توصیه‌ اشخاص‌ ودولت‌های‌ استكباری‌ از چنین‌ مكان‌های‌ مقدسی‌خوب‌ نگهداری‌ نمی‌كند و اوضاع‌ رقت‌ انگیزی‌ ازمتكدیان‌ و كثیفی‌ اطراف‌ مكان‌ به‌ نمایش‌ گذاشته‌است‌، ولی‌ مكان‌، مكان‌ وحی‌ است‌. هنوز شمیم‌عطرآگین‌ وحی‌ از سنگ‌ها و زمین‌ غار حرا به‌استشمام‌ می‌رسد. قرآن‌ سخن‌ خداوند با بشراست‌ كه‌ به‌طور مستقیم‌ با اشرف‌ انسان‌ها یعنی‌سرور كائنات‌ پیامبر اسلام‌ (ص‌) انجام‌ شده‌ است‌.حیف‌ و هزار حیف‌ كه‌ عده‌ای‌ در صدر اسلام‌اجازه‌ ندادند مطالب‌ سنت‌ نبوی‌ و اخبار غیبی‌ به‌ثبت‌ و ضبط و كتابت‌ برسد، لذا روایات‌ وارده‌مستند چه‌ از طریق‌ اهل‌ سنت‌ و چه‌ از طریق‌ امامیه‌در خصوص‌ وحی‌ و اسباب‌ نزول‌ و ترتب‌ آیه‌ها وسوره‌ها در هاله‌ای‌ از شك‌ و تردید قرار دارد.معتبرترین‌ كتاب‌های‌ برادران‌ اهل‌ سنت‌ و شیعه‌ درخصوص‌ علوم‌ وابسته‌ به‌ قرآن‌ نمی‌توانندپرسش‌های‌ بی‌شمار نسل‌های‌ امروز را درباره‌مبهمات‌ وحی‌ و كیفیت‌ و شرایط و مكان‌ و زمان‌دقیق‌ نزول‌ سوره‌ها یا آیه‌ها پاسخ‌ دهند.

وبگردی
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان !
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان ! - لازم است ذکر شود جنبش عدالتخواه دانشجویی در صورت ادامه تعلل دستگاه‌های مربوطه در تخلیه ملک بیت‌المال، حق اقدامات انقلابی را برای اجبار فرد نامبرده به تخلیه ویلای لواسان، برای خود محفوظ می‌داند.
فیلم | مشکل مقبولیت و مشروعیت در کشور
فیلم | مشکل مقبولیت و مشروعیت در کشور - دکتر حمید ابوطالبی مشاور سیاسی رئیس جمهوری معتقد است که ما یک بار برای همیشه باید مشکل مشروعیت و مقبولیت را در کشور حل کنیم. این درست نیست که بخشی از نظام هم مشروع باشد هم مقبول اما بخش دیگری که از دل همین نظام در آمده است فقط مقبول باشد.
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر - امام جمعه اهل سنت ایرانشهر : در ماه رمضان به ۴۱ دختر تجاوز شده که از این میان فقط ۳ دختر شکایت کرده اند.
فیلم مهران مدیری در برنامه خندوانه
فیلم مهران مدیری در برنامه خندوانه - برنامه کامل خندوانه با حضور مهران مدیری مهمان ویژه برنامه عید فطر برنامه خندوانه بود و این قسمت از مجموعه خندوانه را خاص کرد.
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید!
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید! - بر این اساس، ورزشگاه‌های دستگردی، تختی، معتمدی، آزادی، شیرودی، بوستان‌های گفت‌وگو، طالقانی، ولایت، پردیسان، هنرمندان، پارک شهر و ضلع شمالی ساختمان مجلس شورای اسلامی به عنوان محل‌های مناسب تجمع در تهران تعیین شده‌اند و از این پس معترضان می‌توانند در این محل‌ها تجمع کنند.
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!