شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ / Saturday, 20 January, 2018

اسرائیل چاره‌ای جز شروع جنگی تازه ندارد


اسرائیل چاره‌ای جز شروع جنگی تازه ندارد
روزگاری بن گوریون از موسسان رژیم صهیونیستی گفته بود که پس از اولین شکست این رژیم در جنگ با رقبای منطقه‌ای خود باید منتظر فروپاشی آن بود و هیچ راهی هم برای نجاتش متصور نیست. بن گوریون که سازمان تروریستی‌هاگاناه را تاسیس کرده بود و از قلب آن موساد، شین‌بت، امان و شاباک متولد شدند، در عرصه سیاسی اسرائیل شاگردان بسیاری تربیت کرد که همراه او و دیگر موسسان این رژیم در فلسطین کاملا‌ موفق عمل کردند و حتی برخی از شکست‌ها - مانند جنگ رمضان ۱۹۷۳ - را هم به پیروزی تبدیل کردند و از این رو همواره در تلا‌ش بودند موجودیتی را که بر خاک دیگران بنیان گذاشته‌اند، حفظ کنند. اما آنچه مشخص است عمر دوران قدرت این رژیم به پایان رسیده است.
امروز آخرین شاگرد بن گوریون که عنوان ریاست رژیم صهیونیستی را بر عهده دارد و از او به عنوان یک استراتژیست یاد می‌کنند بهتر از همه می‌داند که استادش چه گفته و تا چه اندازه ظرفیت رژیمی را که بر پایه اشغال و ترور بنیان گذاشته، می‌شناخته است.
این روزها جامعه یهودیان مهاجر به فلسطین اشغالی، علی‌رغم زاد و ولد بسیار در فلسطین، به آن احساس تعلق نداشته و همین حس زندگی کلونیوار در جنگ ۳۳ روزه مشخص شد و با شکل‌گیری مهاجرت منفی معلوم شد جامعه‌ای که صهیونیست‌ها تشکیل داده‌اند پایه‌اش تا چه اندازه بر آب است. جنگ ۳۳ روزه تمام آرمان‌ها و آرزوهای سران رژیم اسرائیل را برباد داد چرا که آنها بر اساس سخنان بن‌گوریون که به نوعی پیغمبر آنها است و نوشته‌هایش هنوز محل رجوع سیاستمداران صهیونیست، به آخر خط رسیده‌اند و برای شروع مجدد باید دست به یک خودسازی بزنند، اما این خودسازی تا کی طول می‌کشد و تا کجا ادامه می‌یابد. سرمقاله‌ها و نوشته‌هایی که طی دو سال اخیر و پس از جنگ ۳۳ روزه در مطبوعات این رژیم منتشر شد، همه نشان‌دهنده نوعی ضعف و رخوت حاکم بر جامعه مهاجر در فلسطین اشغالی است، به‌گونه‌ای که نویسندگان زبده و خبره‌ای که تا پیش از این جنگ عادت به تهدید و ابراز قدرت داشتند، عملا‌ در لا‌ک دفاعی فرو رفته و چیزی برای عرضه کردن نداشته و شروع کردند به انتقاد کردن و به گفته یکی از مقامات اسرائیلی شروع به نق زدن‌های روزانه کردند و به همه چیز گیر دادند تا جایی که در طول ۶۰ سال اخیر سابقه نداشته است. ‌
همین موضوع را می‌توان در ساخت جامعه اسرائیل هم دید. جامعه‌ای که به زعم آنها متحد می‌ماند بیشتر کلونی مهاجرنشینی است که در هر شهر و محله آن می‌توان فرهنگی و زبانی خاص را دید. اعراب به عنوان بزرگ‌ترین اقلیت ساکن در سرزمین‌های اشغالی ۱۹۴۸، به هیچ عنوان جذب ساختار سیاسی نشده‌اند و این علی‌رغم هزینه گزافی است که این رژیم در این مورد می‌کند و حتی اعراب را به پارلمان خود راه داده و به آنها تابعیت! هم داده است اما این اقلیت همیشه به عنوان جاسوس اعراب و حزب‌الله لبنان و ایران تحت تعقیب بوده و حتی نمایندگان پارلمان نیز از این امر در امان نیستند. دیگر گروه‌های موجود که رژیم صهیونیستی از آنها به عنوان شهروند درجه اول خود نام می‌برد اما در حقیقت کارگرانی هستند که برای گذران زندگی راهی فلسطین اشغالی شده‌اند؛ مهاجران روسی‌تبار هستند که علا‌وه بر زبان روسی، دارای مدارس خاص خود و همچنین محلا‌ت و نشریات روسی هستند و نخواسته‌اند در این رژیم هویت خود را گم کنند. در مورد دیگر اقلیت‌های مهاجر هم می‌توان مثال‌هایی زد. مهاجران فلا‌شه که آفریقایی‌تبار هستند، در فرهنگ نژادپرستانه صهیونیست‌ها جایی ندارند و حتی خونی که از آنها در بیمارستان‌ها گرفته می‌شود مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.
با این توصیف می‌توان بحران سیاسی موجود در ساختار حکومتی رژیم صهیونیستی را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. حزبی که شارون در سال ۲۰۰۵ و تنها چند ماه پیش از سکته‌اش بنیان گذاشت، زمام امور را با نخست‌وزیری ایهود اولمرت بر عهده دارد، این حزب جمعی بود میان اعضای کارکشته احزاب لیکود و کارگر که به کادیما آمدند تا طرحی نو دراندازند، اما در دام ندانم‌‌کاری‌های فردی مانند اولمرت گیر افتادند. جنگ ۳۳ روزه که شکل گرفت عملا‌ انتقادها از اولمرت شروع شد و وی در مظان اتهام قرار گرفت اما از آنجا که دولت آمریکا از او حمایت می‌کرد کسی را یارای مقاومت در برابر وی برای شکست در جنگ ۳۳ روزه نبود. اولمرت بارها در جلسات کابینه‌اش گفته بود که جنگ علیه حزب‌الله را به درخواست مقامات آمریکایی راه انداخته است و کسانی که معترض این امر هستند می‌توانند به کاخ سفید رفته و نزد بوش و رایس شکایت کنند. در سفر افرادی نظیر باراک، نتانیاهو و حتی هم‌حزبی‌های اولمرت به آمریکا، مقامات کاخ سفید به آنها یادآوری کردند که زیاد نخست‌وزیر را اذیت نکنند چرا که او به خواست ما گردن نهاده است. ‌
حمایت قاطع آمریکا از اولمرت هر چند وی را دو سال پس از جنگ ۳۳ روزه در قدرت نگه داشت اما وی دو سال بحرانی را پشت سر گذاشت که هیچ سیاستمداری نمی‌خواست جای او را پر کند و پس از آنکه آب‌ها از آسیاب افتاد و اندکی اوضاع آرام شد، مرحله جدی به زیر کشیدن نخست‌وزیر مطرح شد و آن هم به‌گونه‌ای که آمریکایی‌ها نتوانند این بار اعتراضی نسبت به این امر داشته باشند. مساله فساد مالی اولمرت را همه روزنامه‌نگاران و سیاستمداران اسرائیلی می‌دانستند و اینکه چرا آنها در این برهه زمانی اقدام به افشای آن کرده‌اند، نشان از همین امر دارد. اولمرت تاکنون هفت بار توسط ماموران قضایی در مورد گرفتن تنها ۱۰۰هزار دلا‌ر برای تبلیغات انتخاباتی بازجویی شده است و این یعنی باید بار سفر را تا چند روز آینده ببندد و شهردار سابق بیت‌المقدس خورجین سیاست را در کنار ردای شهرداریش آویزان کند و بار دیگر راهی باشگاه سازمان امنیت شده و با رفیق قدیمی‌اش عوفر دیکل ورزش را ادامه دهد.
● احزاب سیاسی
قرار است در طول چند روز آینده انتخابات داخلی حزب کادیما برگزار شده و یکی از هم‌حزبی‌های اولمرت به جای وی عنوان نخست‌وزیری را ازآن خود کند، اما در این میان دو حزب همیشه رقیب یعنی احزاب کار و لیکود در بزنگاه منتظرند تا با کوچکترین فرصت قاب نخست‌وزیری را بر سینه خود بنشانند و از این رهگذر بار دیگر به قدرت بازگردند. احزاب دولت تشکیل دهنده مانند شاس نیز سر در آخور این احزاب دارند و همیشه یک پای ائتلا‌ف بود، اما مانند نیمکت‌‌نشین‌ها هیچگاه وارد بازی نمی‌شوند. هر چند قرار است که جانشین اولمرت از میان حزب کادیما انتخاب شود اما برای آشنایی بیشتر به معرفی چند حزب فعال در عرصه سیاسی این رژیم و دیدگاه‌هایشان می‌پردازیم.
▪ حزب کارگر:‌
در سال ۱۹۳۰ حزب ماپای با ادغام دو حزب قدیمی کارگری تشکیل شد و در همان دهه به حزب مسلط در عرصه سیاسی این رژیم بدل شد و در سال ۱۹۶۵ ماپای با ائتلا‌ف با حزب رافی حزب کارگر را تشکیل داد؛ حزب ماپای و بعدها کارگر از سال ۱۹۴۸ تا سال ۱۹۷۷ به صورت ممتد حزب حاکم اسرائیل بودند و افراد سرشناسی چون بن گوریون، شیمون پرز، اسحاق رابین و... از اعضای این حزب بودند.
▪ حزب لیکود:‌
یکی از احزاب ناسیونالیست افراط‌گرای اسرائیل است، در گذشته با نام هروت(آزادی) فعالیت می‌کرده و در سال‌های ۱۹۲۰ تا ۱۹۳۰ در روسیه تشکیل شده است. در ابتدا طرفدار تشکیل دولت در دو سوی رود اردن بود و اندک اندک نظریاتش تعدیل یافت و امروزه از تشکیل دولت فلسطینی فقط در ۵۰ درصد کرانه باختری حمایت می‌کند.
▪ حزب مفدال:‌
در سال ۱۹۵۵ و از ائتلا‌ف دو حزب میزراهی و اتحادیه کارگران مذهبی حزب مفدال با گرایش ملی- مذهبی تشکیل شد. مفدال دارای گرایش‌های مذهبی و ناسیونالیستی است. این حزب در اکثر دولت‌های ائتلا‌فی اسرائیل حضور داشته و به عنوان یک حزب سیاسی شریک دولت شناخته می‌شود.
▪ حزب آگودات اسرائیل:‌
حزب آگودات(اتحاد) نام تشکیلا‌تی از خاخام‌های ارتدوکس آلمانی است که در سال ۱۹۱۲ در لهستان و لیتوانی با هدف مخالفت با مرام صهیونیسم شکل گرفت و ضمن مردود دانستن تلا‌ش برای تاسیس دولت یهود در فلسطین این اقدام را نوعی بدعت‌گذاری در دین یهود اعلا‌م کرد.
▪ حزب شاس:‌
این حزب در سال ۱۹۸۴ توسط یک خاخام سیاسی به نام آریه دری تأسیس شد که یکی دیگر از احزاب مذهبی اسرائیل است، تعلقات ناسیونالیستی خاصی ندارد و بیشتر در پی اجرای قوانین دین یهود در جامعه و گرفتن امتیاز برای مدارس دینی و طلا‌ب است.
▪ حزب مرتز:‌
از اتحاد ۳ حزب کوچک‌تر به نام‌های راز، ماپام و شینویی به وجود آمد. مرتز طرفدار سرسخت آزادی مذهبی است و بر تکثرگرایی در جامعه اسرائیل تاکید دارد و از این رو در جامعه اسرائیل قطب مخالف شاس محسوب می‌شود
از میان این احزاب، حزب کارگر و لیکود موفق به تشکیل دولت شدند و بقیه احزاب تنها شریکی سیاسی برای تشکیل دولت بوده‌اند اما امروز رقابت بر سر نخست‌وزیری است، فردی که باید تمام اشتباهات اولمرت را جبران کند، هر چند به گفته یکی از روزنامه‌نگاران اسرائیلی هیچ امیدی به وی هم نیست.
● اهداف نخست‌وزیر آینده
یعقوب عمیدرور در یکی از مقالا‌ت خود در روزنامه عبری اسرائیل امروز نوشته بود تنها راه پیروزی اسرائیل در آینده، انجام جنگ‌های پیشگیرانه است، او می‌پرسد: آیا در اسرائیل رهبران سیاسی وجود دارند که بتوانند جنگ‌های پیشگیرانه را به‌طور قاطعانه رهبری کنند؟ به نظر می‌رسد جنگ‌های سال ۱۹۵۶ و سال ۱۹۶۷ و سال۱۹۸۲ از این نوع جنگ‌ها باشند. آیا می‌توان چنین جنگ‌هایی را تکرار کرد؟ جنگ‌طلبی هر چند جزو خصلت صهیونیست‌ها شده و به گفته دبیرکل حزب‌الله لبنان تنها راه ادامه حیاتشان برافروختن جنگ‌های جدید است. ‌
اما همین نویسنده در ابتدای مقاله‌اش که عنوان < اسب‌های چشم بسته اسرائیل در چه فکری هستند> دارد - خطاب به نامزدهای جانشینی اولمرت - مهم‌ترین چالش پیش‌روی هر نخست‌وزیری را قدرت روبه افزایش حزب‌الله لبنان می‌داند و برای این امر دلا‌یل متعددی می‌شمارد:
۱) جایگاه حزب‌الله در لبنان از سه جنبه بعد از جنگ بهتر از سابق شده است. به‌خصوص در مورد موشک‌های سنگین و موشک‌های با برد بلند. حزب‌الله اکنون دریافته که ضعف اساسی وی این است که نیروی هوایی مناسب برای مقابله با نیروی هوایی ما ندارد. بدین جهت برای پر کردن این شکاف اکنون تلا‌‌ش دارد بنیه نظامی خود را از این لحاظ تقویت کند. حزب‌الله امروز جوانان را آموزش می‌دهد. تنها اختلا‌فی که لبنان بعد از جنگ پیدا کرده این است که حزب‌الله از گذاشتن پرچم خود در مناطق مرزی خودداری کرده و استحکامات را به مناطق داخلی سوق داده است. این تنها موفقیت ظاهری ارتش اسرائیل است.
۲) حزب‌الله همچنین توانست مشروعیت خود را در صحنه سیاسی لبنان حفظ کند و به شریک محترمی برای حکومت تبدیل شود که دارای حق وتو بوده و توانسته از دیگران اعتراف بگیرد که رسما حامی لبنان است و این اعتراف به او اجازه می‌دهد که بتواند با آزادی بیشتری علیه اسرائیل فعالیت کند.
۳) حزب‌الله ثابت کرد که دارای خطوط قرمزی است و به هیچکس اجازه نمی‌دهد به آنها تعدی کند و در صورت نیاز، از سلا‌ح خود نیز استفاده می‌کند و از آنجا که قدرت بیشتری هم دارد، به هدف خود نیز می‌رسد. این امر چیزی فراتر از یک موفقیت سیاسی است. این امر در جهان امروز به این معنی است که در مسائل مهم داخلی هیچ کسی نیست که بتواند در برابر حزب‌الله ایستادگی کند.
در برابر برشمردن این توانایی‌ها، وی می‌گوید نخست‌وزیر آینده تنها دو راه در پیش دارد: ‌
راه حل اول) این است که اسرائیل همان سیاست‌های تکراری خود را دوباره به کار بندد؛ همان سیاست بی‌تفاوتی که فقط همراه اندکی فعالیت‌های امنیتی در لبنان است و هر از چندگاهی شکایت‌هایی نیز به سازمان ملل ارسال شود و خود را برای جنگی احتمالی آماده کنیم و دعا کنیم در این جنگ نیز مسائل به دور از انتظار نیز پیش نیاید....
راه حل دوم) جنگ‌های پیشگیرانه است که بر اساس آن از ضعف نسبی حزب‌الله در این شرایط استفاده کرده و قبل از اینکه آمادگی خود را تکمیل کند یک ضربه ناگهانی و تعیین‌کننده به حزب‌الله وارد کنیم به‌طوری که جهان دیگر به حزب‌الله این اجازه را ندهد که به تسلیحات خود بیفزاید.
با این توصیف باید گفت که نخست‌وزیر آینده رژیم صهیونیستی هر کس که باشد راهی جز برافروختن جنگی علیه لبنان ندارد و باید منتظر حوادث آینده بود، اما اگر نخست‌وزیر آینده هم نتواند این کار را انجام دهد، باید در انتظار پایان اسرائیل بود، همانگونه که بن‌گوریون گفته بود؟ اما نکته مهمتر آنکه هیچکس دلش نمی‌خواهد سرنوشت اولمرت را داشته باشد.

کریم جعفری

منبع : روزنامه اعتماد ملی

مطالب مرتبط

آژانس یهود و سودای اسراییل بزرگ


آژانس یهود و سودای اسراییل بزرگ
«آژانس یهود » درسال ۱۹۲۹توسط سازمان جهانی صهیونیسم ( WZO ) و نمایندگان یهودیان جهان با هدف حمایت از منافع یهودیان تامین نیازهای محرومان و نیازمندان سالخوردگان، کودکان و جوانان: تهیه مسکن ؛ مراکز آموزشی پیش دانشگاهی ؛ ایجاد مهدکودک ؛ برنامه های درمانی و بهداشتی ؛ حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست ؛ ایجاد دفتری برای خانواده ها و وابستگان گم شده ( بازماندگان هولوکاست ) و. . .
مهاجران نیازمند: کمک های کوتاه مدت برای موقعیت ها و شرایط بحرانی ؛ تاسیس شده است. آژانس، مسؤولیت ایجاد سرزمین و موطن ملی یهودیان، اسکان و ارائه خدمات اجتماعی به آنها را نیز برعهده داشت.
با غصب سرزمین فلسطین در سال ۱۹۴۸ توسط صهیونیست ها، دیوید بن گوریون، رئیس آژانس یهود و مدیر اجرایی سازمان جهانی صهیونیسم، به عنوان نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس برگزیده شد. در آن زمان مهم ترین مسؤولیت آژانس یهود، فراهم آوردن امکانات و تسهیلات لازم برای مهاجرت یهودیان سراسر جهان به اسراییل بود؛ آژانس یهود از همه شیوه ها نظیرتبلیغ، تشویق، ایجاد رعب، وحشت و حتی انفجار اماکن مذهبی یهودیان ساکن در کشورهای دیگر و ترورآنان برای سرعت بخشیدن به روند مهاجرت یهودیان از اقصی نقاط جهان فلسطین اشغالی استفاده کرد. اقدامات این آژانس سبب شد در مدت زمان کوتاهی پس از تشکیل اسراییل، مهاجرت گسترده یهودیان کشورهای ذیل به اسراییل آغاز شود:
از ۱۹۴۸ تا ۱۹۵۱: ۶۸۷ هزار نفر ازمهاجران کشورهای اروپایی، منشاء اصلی مهاجرت این عده طرح موضوع موهوم هولوکاست بود که دلایل متعددی در ساخته وپرداخته بودن آن از سوی صهیونیست ها موجود است.
از ۱۹۴۸ تا ۱۹۵۱: تمامی یهودیان لیبی، مراکش، بلغارستان، رومانی، مجارستان و لهستان
از ۱۹۴۹ تا ۱۹۵۱: طی عملیات فرش سحرآمیز؛ پنجاه هزار نفر ( تمامی یهودیان یمن)
سال ۱۹۵۰: طی دو عملیات ۳۳۶ نفر از یهودیان عراق
در مجموع تا سال ۱۹۶۳: بیش از یک میلیون مهاجر یهودی وارد اسراییل شدند.
دهه ۱۹۷۰: بیش از دویست هزار نفر از یهودیان اتحاد جماهیر شوروی و اروپای شرقی
۱۹۸۴: طی عملیات موسی؛ پانزده هزار نفر از یهودیان اتیوپی
۱۹۹۱ : طی عملیات سلیمان؛ بیش از چهارده هزار نفر (تمامی یهودیان اتیوپی آدیس آبابا)
از سال ۱۹۸۹ : فروپاشی شوروی: ۷۲۰ هزار نفر از یهودیان شوروی سابق
۱۹۹۲ : تعدادی از یهودیان سوریه و یمن
۱۹۹۶ : طی جنگ گروزنی تعدادی از یهودیان چچن
۱۹۹۷: هفتصد نفر از یهودیان یمن
مهاجرت دادن یهودیان از اقصی نقاط جهان به سرزمین اشغال شده فلسطین، تحکیم روابط میان یهودیان اسراییل و یهودیان سراسر جهان ، تقویت و تحکیم کشور اسراییل به عنوان سرزمین تمامی یهودیان جهان، ارتقای هویت یهودیان در اسراییل و حفظ آن در دیگر نقاط جهان، ایجاد وحدت در جامعه یهودیان اسراییل و تضمین آینده آنان، گرد هم آوردن یهودیان اسراییل و یهودیان جهان برای ایجاد یک مشارکت نزدیک و هدفمند با مرکزیت اسراییل، ایجاد جامعه جهانی یهودیان متشکل ازاعضای متعهد به میراث و ارزش های یهودی، تلاش برای جاودانگی اسراییل، مهم ترین اهدافی بود که آژانس خود را ملزم به اجرای آن می دانست. هم اکنون آژانس، برنامه های متعدد ومتفاوتی را دراقصی نقاط جهان - که زمینه حضور اسراییلی ها فراهم باشد- به اجرا در می آورد که تمام سطوح وسنین را در برمی گیرد.
برنامه های ویژه جوانان: باشگاه های جوانان ؛ اردوهای تابستانی ؛ اردوهای زمستانی و. . .
فعالیت های آموزشی: آموزش آموزگاران و دبیران ؛ توسعه و گسترش برنامه های آموزشی و مفاد درسی ؛ آموزش موضوعات مهم در جامعه یهود ( هویت یهودیان و حاکمیت آنان در اسراییل، یهودیان و سرزمین اسراییل، روابط اعراب و اسراییل، تاریخ، ابعاد و دورنمای روند صلح، نمادها و ارزش های یهودیت، هولوکاست، زبان عبری، اورشلیم و. . . ) برپایی سمینارهای آموزشی تخصصی و...
برنامه های تبلیغی برای تشویق یهودیان به مهاجرت
برگزاری سمینارهای آموزشی برای مهاجران
پروازهای آزادی به مقصد اورشلیم با هدف جذب افراد متخصص و. . .
تسهیل جذب مهاجران جدید: تسهیل روند جذب زنان و جوانان مهاجر در جامعه اسراییل ؛ ارائه درمان های روان شناختی برای مهاجران جدید ؛ ایجاد کارگاه ها و آزمایشگاه های کامپیوتری برای مهاجران جدید ؛ مؤسسات کاریابی ؛ برپایی سمینار در زمینه یهودیت و سنن یهودیان ؛ برنامه های هویت یهودیان و. . .
اجرای برنامه برای نوجوانان و جوانان مهاجر و تامین نیازهای خاص ؛ اجرای برنامه هایی در راستای استقلال اجتماعی و اقتصادی ؛ ایجاد فرصت های شغلی ؛ تخصیص یارانه به خانواده های مهاجر ؛ کمک به زندانیان و. . .
دانشگاه کامپیوتری یهودیان ؛ این دانشگاه از سراسر جهان عضو می پذیرد.
از جمله اقداماتی که آژانس یهود موفق به اجرای آن شد، عملیات « ای بی» بود : در این عملیات که نام آن نیز اقتباسی از نام « ای بی ناتان» یکی از پیشگامان اسراییلی در ارائه به اصطلاح کمک های بشردوستانه به مردم سراسر جهان، است، آژانس یهود اقدام به ارائه کمک های بشردوستانه پزشکی اضطراری برای مردم اتیوپی که از قحطی و گرسنگی شدید رنج می برند، کرد. در این عملیات گروه هایی از پزشکان، پرستاران و دیگر پرسنل کادر پزشکی داوطلب از اسراییل و جوامع یهودی سراسر جهان به ارائه کمک های پزشکی و درمانی به مردمان اتیوپی در دورافتاده ترین نقاط شمال شرقی اتیوپی پرداختند. پزشکان و پرستاران یهودی اتیوپی نیز به این گروه ها کمک می نمودند. این برنامه با کمک وزارت امور خارجه اسراییل و سازمان بین المللی مراقبت بهداشتی یهودیان و همکاری مقامات اتیوپی صورت پذیرفت. اجرای عملیات «ای بی» که به اصطلاح با هدف انسان دوستانه اجرا شد، بستری را فراهم کرد تا اسراییلی ها دور از چشم جهانیان با برقراری پلی هوایی بین «آدیس آبابا» و «تل آویو ۲۵» هزار یهودی اتیوپیایی معروف به فلاشه ها را به سرزمین اشغال شده فلسطین منتقل نمایند و حتی آن گاه که این اقدام با مخالفت مجامع بین المللی روبه رو شد، اسراییلی ها دربرابر دیدگان حیرت زده معترضان، عملیات را ادامه دادند تا باز هم بر تعداد غاصبان قدس شریف افزوده شود وآژانس گام دیگری به اهداف خود نزدیک تر و خود را برای تحقق رؤیای «نیل تا فرات» آماده نماید.

وبگردی
آتش‌نشانی هیچ قدمی برای شهدا برنداشت/حقوقِ فرزندم قطع شد
آتش‌نشانی هیچ قدمی برای شهدا برنداشت/حقوقِ فرزندم قطع شد - مادر شهید نظری با انتقاد از سازمان آتش نشانی می‌گوید؛ این سازمان هیچ قدمی برای پیگیری کار این شهدا برنداشته است. باید خودشان بروند و صحبت کنند تا بنیاد شهید آن‌ها را به عنوان شهید ایثار بپذیرد. نه اینکه خودِ ما، خانواده‌ها نباید از این اداره به آن سازمان، آواره و سرگردان باشند. هرجا که بگویید نامه نوشتیم، درخواست دادیم و مراجعه کردیم. به شورای شهر و نمایندگان شهر خودمان (اراک) در مجلس نامه نوشتم. این…
سرگیجه پلاسکو
سرگیجه پلاسکو - وام ٣٠٠‌میلیون تومانی تبدیل به رویای آنها شده؛ داغ پلاسکو برای کسبه هنوز تازه است. وامی که بعد از سوختن پلاسکو در بوق و کرنا کردند، امروز فقط به یکی از ساکنان پلاسکو داده شده و سهم دیگر کسبه انتظار است.
عباس عبدی به سردارسلیمانی : جانفشانی‌ها تبدیل به سرمایه ملی نشده‌اند
عباس عبدی به سردارسلیمانی : جانفشانی‌ها تبدیل به سرمایه ملی نشده‌اند - یکی از موارد پیش‌آمده در این اعتراضات آتش‌زدن پرچم کشور بود که واکنش و تاسف بسیاری را برانگیخت؛ به طوری که مقام رهبری نیز به آن اشاره کردند. در آخرین واکنش‌ها...
کشتی قرآن مطلا و واقعیت جامعه
کشتی قرآن مطلا و واقعیت جامعه - خبر «قرآن مطلا» در روزهای اخیر احساسات بسیاری را جریحه­ دار کرده است. اگربه جامعه و واقعیت ­های آن سری بزنیم چه می توانیم بگوییم؟ گیریم که قران مطلا کار درستی است. آیا با توجه به وجود فقط 100 خانوادۀ زیر فقر در جامعه، باز هم باید برخلاف سیره رسول خدا و امیرمومنان(علیهما السلام) آنان را نادیده گرفت و به کاری ازین دست پرداخت؟ در آن صورت، آیا قرآن مطلا با سیره و سنت رسول...
ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس
ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس - 38 شرکت که جزء بزرگترین کارتل های اقتصادی کشور هستند، متعلق به آستان قدس است. بنابراین آستان قدس کنونی، آستان قدسی نیست که حضرت امام در نامه خود از آن سخن گفته‌اند.
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها - به‌جز وزارت ارشاد، هیچ‌یک از این 40 ارگان و نهاد در قبال میلیاردها تومان بودجه‌هایی که دریافت می‌دارند پاسخگو نبوده نیستند.
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار - ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی»
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی» - علی ربیعی وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی در گفت‌وگوی تلفنی با خانواده یکی از خدمه نفتکش «سانچی» اظهار همدردی کرد.
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی - توقف عملیات خنک سازی و مهار آتش در شب گذشته، موجب رسیدن آتش به مخازن سمت چپ کشتی و انفجارهای شدید صبح امروز شد که در نهایت پس از چند ساعت به غرق شدن کامل نفتکش ایرانی انجامید.
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت - رسانه های مطرح یونانی با انتشار تصاویری از رابطه عاطفی ملی پوش ایرانی باشگاه المپیاکوس با یک میلیاردر یونانی - آمریکایی پرده برداشتند و مدعی شدند این دو تصمیم خود را برای ازدواج قطعی کرده اند.
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟ - بخشی از تکثر مسئولیت های بعضی چهره‌های سیاسی به بی‌اعتمادی نظام به افراد کارآمد برمی‌گردد و علت دیگر این موضوع، اعتماد غیرمعقول به این افراد است. با این حال این افراد هرچقدر هم که توانمند باشند، از نظر روان شناسی و انسان شناسی در بخشی از مسئولیت های خود ناموفقند.
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود!
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود! - فیلم - حسین عطایی ۱۰ سال دارد و در حوزه طراحی مفهومی خودرو فعالیت می کند. او ۶ اختراع ثبت شده دارد، مدرسه نمی رود و از دو شرکت تسلا و ولوو دعوت به همکاری شده است. او مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه است. گفتگوی رضا رشیدپور با نابغه ١٠ساله طراحی خودرو را اینجا ببینید.
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت !
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت ! - تست برخورد جلوی خودرو با سرعت 50 کیلومتر در ساعت برای سمند TU5 ، توسط یکی از سازمانهای معتبر ارزیابی خودرو در انگلستان صورت گرفت.
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه - این فیلم حواشی زیادی را در فضای مجازی به همراه داشته است.
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم - اولین قسمت از برنامه هاردتاک کاکتوس را با صحبت های جذاب نیوشا ضیغمی در مورد خانواده و همسرش ، ماجرای صحبت های جنجالی یک هواپیما ، 8 سال احمدی نژاد و ...
    پربازدیدها