دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ / Monday, 16 July, 2018

گوگل چطور بازی خواهد کرد؟


گوگل چطور بازی خواهد کرد؟
گوگل به‌زودی به جمع بازی‌سازان می‌پیوندد. این خبری بود که چندروز پیش در مجله فوربس (Forbes) منتشر شد.
شاید این بزرگ‌ترین شوکی است که در سال ۲۰۰۸ به شرکت‌های مجرب این صنعت وارد شده باشد. البته هنوز این خبر از سوی خود گوگلی‌ها تأیید نشده است ولی خبری که در مجله فوربس بیاید، نمی‌تواند بدون پشتوانه باشد.
یکی از تحلیلگران فوربس به نام کریس موریس، در مقاله‌ای با عنوان «آیا گوگل بازی خواهد کرد» به عزم جدی گوگلی‌ها برای ورود به دنیای سازندگان بازی‌های ویدئویی اشاره می‌کند و چنین ادامه می‌دهد که آمدن گوگل به عرصه صنعت بازی، مهم است، ولی از آن مهم‌تر نحوه سرمایه‌گذاری این شرکت غول پیکر در این زمینه خواهد بود.
بیش از ۱۰ سال از تأسیس گوگل می‌گذرد و در همین زمان محدود گوگل توانسته اثبات کند که بهترین ایده‌های سرمایه‌گذاری را داشته و در هر جایی که پا گذاشته، به سرعت از رقبای قدیمی آن عرصه پیش افتاده است.
این بار هم این شرکت می‌خواهد وارد دنیای بازی‌های ویدئویی شود، دنیایی که به گفته کارشناسان ارزش و سرمایه در گردش آن در سال ۲۰۰۸ به ۱۸ میلیارد دلار خواهد رسید.
قطعا بازار ۱۸ میلیارد دلاری برای گوگلی‌ها جذاب است، اما تمامی شرکت‌های بزرگ صنعت بازی‌سازی‌ از بنیه مالی بسیار خوبی برخوردارند و البته چندین سال است که مشتریانشان را با سلایق مختلف به خوبی شناخته‌اند و همین تجربه رقبا، شاید ورود گوگل را در ابتدای کار برای استراتژیست‌های این شرکت سخت کند.
با این‌حال بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران معتقدند با وجود اینکه گوگل تاکنون تجربه‌ای در ساخت بازی‌های ویدئویی نداشته ولی با ابزاری که در دست دارد، می‌تواند تمامی کاستی‌های تجربی‌اش را جبران کند.
در این خصوص آنچه که مشخص است گوگل دیگر تنها یک موتور جست‌وجوی غول‌پیکر نیست و عوامل بسیاری این سازمان بزرگ را یاری می‌کنند.
به‌عنوان مثال فرض کنید که گوگل یک بازی مانند شبیه‌سازی‌ پرواز (FlightSimulator) را بسازد، آن وقت می‌تواند این بازی را در فضایی برای کاربرانش ارائه کند که هیچ شرکت بزرگ دیگری در دنیا توانایی چنین کاری را ندارد، این فضا، فضای گوگل ارث (Google Earth) خواهد بود؛
این همان ابزاری است که کارشناسان از آن صحبت می‌کنند؛ یعنی تلفیق چندین تسهیلات گوگل با بازی‌هایش.
مسلما اگر کسی تاکنون شبانه‌روز هم مشغول بازی شبیه‌ساز پرواز بوده، وقتی بداند که شرکت گوگل، شبیه‌سازی‌ را ساخته که می‌تواند پروازهایش را در فضای واقعی گوگل ارث یعنی دقیقا کشورهای واقعی، فرودگاه‌های واقعی و حتی پرواز به مناطق ناشناخته‌ای مانند قطب شمال و جنوب و... انجام دهد، مسلما مشتری شرکت گوگل خواهد شد.
یکی از نکات بسیار مهم دیگر برای گوگل، در دست داشتن بیشترین سهم تبلیغات اینترنتی است.
تاکنون شرکت‌های دیگر اگر بازی جدید را می‌ساختند برای تبلیغات اینترنتی‌اش متوسل به شرکت‌هایی چون گوگل و یاهو می‌شدند، اما گوگل دیگر این دغدغه‌ها را ندارد و خودش برای بازی‌اش تبلیغ خواهد کرد.
سایت اصلی گوگل روزانه میلیاردها بار کلیک می‌خورد و در این هنگام اگر کاربران کمترین توجهی هم به تبلیغات بازی‌های گوگل داشته باشند خواهیم دید که گردش مالی شرکت گوگل در عرصه صنعت بازی چقدر خواهد بود.
سهامداران گوگل، همواره به ذهن روشن، ایده‌های نو و بدیع مسئولان گوگل اعتماد دارند و گوگلی‌ها هم توانسته‌اند نشان دهند که تاکنون اشتباهی در راهبرد‌هایشان نداشته‌اند. به هر عرصه‌ای که وارد شدند، آن را متحول کردند و از بزرگان آن شدند.
هم‌اکنون نیز در بهترین وضعیت بازار بازی‌های رایانه‌ای به آن وارد می‌شوند. بازاری که هر روز علاقه‌مندانش بیشتر می‌شود و از همه جالب‌تر اینکه هر روز آمارهای جالبی از آن ارائه می‌شود.
برای مثال چندی پیش بسیاری از سازمان‌های آماری اعلام کردند که علاقه‌مندی خانم‌ها به بازی‌های رایانه‌ای رو به افزایش است و تا چند سال آینده سهم بزرگی از بازیکنان بازی‌های رایانه‌ای را در دست خواهند گرفت.
از آن جالب‌تر هم افزایش علاقه افراد بالای ۳۵ سال به بازی‌های رایانه‌ای بود. مسلما گوگلی‌ها چنین بازار مطبوعی را از دست نخواهند داد و می‌دانند که با ابزاری که در دست دارند می‌توانند به سرعت یکی از بزرگان صنعت بازی‌سازی‌ شوند. البته ورودشان هنوز از طرف مسئولان گوگل اعلام نشده است.
با این اوصاف، سؤالی که در ذهن ایجاد می‌شود این نیست که آیا گوگل می‌خواهد وارد بازار ۱۸ میلیارد دلاری بازی شود یا نه، زیرا جوابش مشخص است. سؤال اساسی این است که راهبرد گوگل برای ورود به این بازار چیست؟

عمید نمازیخواه

منبع : روزنامه همشهری

مطالب مرتبط

آینده موتورهای جست‌وجو کجاست؟

آینده موتورهای جست‌وجو کجاست؟
مرحله بعدی در تکامل موتورهای جست‌وجوگر در اینترنت چیست؟
آلتا ویستا Alta Vista نشان داد که فهرست کردن جهان وسیع وب امکان‌پذیر است. موفقیت در گوگل ناشی از توانایی عجیب و غریب این کمپانی برای تمیز نگهداشتن صفحات وب از زوائد است. اما یقینا جایزه واقعی به کسی داده می‌شود که بتواند از وب برای دادن پاسخی دقیق و روشن برای یک سوال مشخص و دقیق استفاده کند. واریک بریل Brill محققی از مایکروسافت درصدد است تا کمپانی او بتواند اولین کمپانی باشد که این کار را انجام می‌دهد.
بریل راه حل ابتدایی برای این مساله را سیستمی که MSR ASK نامیده می‌شود، می‌داند MSR.، مخفف Microsoft Research است.
این برنامه برای اطلاعات روی صفحات وب استفاده می‌شود که به سوالاتی که جواب آنها یک کلمه‌ یا عبارت است - مانند در چه تاریخی مریلین مونرو متولد شد؟ - پاسخ دهد. سیستم MSR ASK دو سوال را به شیوه‌های مختلف تغییر می‌دهد، برای مثال، با شناخت و تشخیص فعل و سپس زمان آن را به صورت‌های مختلف جمله تغییر می‌دهد (مثلا Marilyn Was Monroe born یا Marilyn Monroe Was born و ...). جملاتی که به این ترتیب ساخته می‌شود به موتور جست‌وجو گر داده می‌شود و اسنادی که زنجیره و رشته‌ای از کلمات مشابه و همانند را در بر می‌گیرد، بازیابی می‌شود. این به نظر یک استراتژی بی‌هدف و حساب‌نشده می‌آید، اما همچنان‌که دکتر بریل می‌گوید، اشتباه بودن خیلی ارزان است و جملات نامفهوم چندین چیز مشابه تولید می‌کند.
وقتی نتایج جست‌وجو جمع شد، مجموعه اسناد و پاسخ‌ها برای پاسخ‌های احتمالی اسکن بلافاصله درجه‌بندی می‌شود. در عمل، پاسخ صحیح در یکی از سه جواب اول ظرف کمتر از یک دقیقه ظاهر می‌شود. این ممکن است به نظر خیلی خوب نیاید، اما هوش انسان خود یک فیلتر مجددی ایجاد می‌کند، به همین دلیل پاسخ‌های‌ اشتباه اغلب آشکار و معلوم است. اگر شما بپرسید که چند بار بیون بورگ فاتح ویمبلدون شده است، حتما پاسخ «۱۹۸۰» اشتباه است و «۵» صحیح است. اگر دراین باره هم شک وجود داشت برروی یک پاسخ کلیک کنید که فهرستی از لینک‌های متعدد که در واقع آن پاسخ را تقویت می‌کنند در دسترس شما قرار خواهد گرفت.
سیستم‌« ASK MSR» هنوز یک نمونه اولیه است، اگرچه مایکروسافت تلاش دارد تا آن را بهبود و توسعه بخشیده و تحت نام‌ Answer BoT وارد بازار کند. بدین ترتیب دکتر بریل کار سختی برعهده دارد. یکی از تحقیقاتی که اخیرا او با همکاری‌ Rada Soricut از دانشگاه کالیفرنیا جنوبی انجام داده است، فراتر از ‌«حقیقت‌‌سازی‌‌» beyond the factoid نام دارد. او تلاش‌های خود را برای ساختن سیستمی که قادر باشد به سوالات ۵۰ کلمه‌ای مانند «چه قواعد و قوانینی برای احراز جوایز آکادمی وجود دارد؟» پاسخ گوید را تشریح می‌کند. این بسیار مشکل‌تر از سوالاتی است که پاسخ یک کلمه‌ای دارد، اما دکتر بریل فکر می‌کند، این مساله باید با استفاده از مدلی که «کانال پرسروصدا و شلوغ‌» noisy channel نامیده می‌شود، ممکن و میسر باشد.
چنین مدل‌هایی در حال حاضر درسیستم‌های کنترل املا و غلط املایی به هنگام تایپ و شناخت صدا و سخن استفاده می‌شود. اینها با نمونه‌سازی و طراحی انتقال میان آنچه منظور کاربر است (در کنترل املاء، کلمه‌ای که او دارد تایپ می‌کند) و آنچه او می‌نویسد (کلمه‌ای که او به اشتباه می‌نویسد)، کارمی‌کند. درست مثل یک خط تلفن که صدای فرد را در آن سوی خط مخدوش می‌‌کند، این فرآیند می‌تواند به عنوان یک «کانال شلوغ» در نظر گرفته شود که نیت و قصد کاربران را به چیزهای مختلف تعبیر کرده و انتقال می‌دهد تا جواب و پاسخ دقیق را از میان آن چیزهای شبیه به یکدیگر بتوان پیدا کرد
با تحلیل و بررسی کلمات صحیح و غلط با استفاده از تکنیک‌های آماری، می‌توان پیش‌بینی کرد که این انتقال در موارد کلی‌تر و عمومی‌تر چگونه عمل می‌کند؟
پس سیستمی می‌‌تواند طراحی شود که کمبودها و نقایص این پروسه را جبران کند. وقتی یک کلمه به اشتباه تایپ می‌شود، می‌توان حدس زد که این کلمه در اصل چه بوده که اشتباه تایپ شده است.
سیستم پرسش - پاسخ دکتر بریل، هم شبیه به همان عمل می‌کند. بسیاری از پرسش‌ها و پاسخ‌ها در وب به شکل صفحات «سوالاتی که بی‌درنگ و فوری (FAQ) پرسیده شدند» وجود دارند. دکتر بریل میلیون‌ها از این جفت‌ها را درون سیستم خود گنجانده است تا مدلی را بسازد که با دادن یک سوال می‌تواند ساختارهای مختلفی که پاسخ را می‌سازد، جمع و جور و ارائه کند. این ساختارها به طور معمول سوالات جست‌وجو را تولید کرده و اسناد و پاسخ‌های مشابه را در وب یافته و به عنوان پاسخ‌های احتمالی اسکن نماید.
نمونه‌ای که در حال حاضر ساخته و آزمایش شده است پاسخ‌های مناسب را کمتر از یک دقیقه آماده می‌کند. خیلی فوق‌العاده نیست، اما خیلی هم بد نیست و به تدریج به همان اندازه که وب گسترش پیدا می‌کند، این سیستم هم گسترش پیدا کند. به جای اتکا بر رهیافت هوشمندی مصنوعی و جملات به هم چسبیده شده تا یک معنای مشخص تولید کند تا پاسخ مورد نظر را یافت، استفاده از این سیستم سریع و شلوغ و در هم ریخته کمک به رشد هوشمندی کلی خود وب می‌نماید و جست‌وجوگر را به پاسخ مورد نظر نزدیک‌تر می‌سازد.

وبگردی
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟ - سرنوشت فرزند بزرگ حسن روحانی از جمله مواردی است که در سال‌های گذشته بارها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ نیز یکی از وب‌سایت‌های اصولگرا مدعی بود که او به دنبال “شکست عشقی” دست به “خودکشی” زده است. بنا به ادعای برخی از رسانه‌های اصو‌لگرا، فرزند روحانی با کلت کمری پدر خودکشی کرد.
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا - کاربران شبکه های اجتماعی فیلمی را منتشر کرده اند که گفته می شود مربوط به خانه مجلل محمود خاوری در کانادا است. صحت و سقم این قضیه هنوز تایید نشده است.
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟ - احزاب و شخصیت‌ها - زندگی ساده آیت‌الله جنتی گرچه از ویژگی‌های مثبت شخصیت وی است اما نوع نگاهش به عرصه سیاسی و مصداق‌یابی های وی درخصوص افراد انقلابی انتقادهای زیادی را متوجه او می‌کند.
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول - امیرحسین مقصودلو (تتلو) با انتشار عکسی از خودش و مائده هژبری، دختر نوجوانی که پس از اعتراف تلویزیونی اش معروف شد، از کنسرت مشترک در استانبول خبر داد.
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد!
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد! - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا - صحبت های تامل برانگیز آیت الله رودباری درمورد ربا در کشور
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟ - دختر بازداشت شده در بخشی از مصاحبه توضیح می‌دهد که صبح دستگیر شده و خانواده‌اش در جریان این موضوع قرار گرفته‌اند و این ادعا نشان می‌دهد تهیه فیلم اعترافات به فاصله یک صبح تا عصر انجام شده که خود نشان‌دهنده این است که برای متهم هنوز دادگاهی تشکیل نشده و جرمی به اثبات نرسیده ‌است.
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر!
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر! - پس از آنکه فیلم تازه محمدحسین فرح‌بخش در سالن‌های سینمای شهر تهران اکران نشد. احمدی مدیر سینماشهر که از قضا تهیه کننده برنامه خندوانه نیز هست و سوله مدیریت بحران شهر تهران در دوره تهیه کنندگی او به «خندوانه» اختصاص یافت، مانع از این اکران شده بود و همین مسئله واکنش فرح بخش را به دنبال داشت و او را رانت‌‎‌خوار خواند و پای رامبد جوان را به میان کشید.
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم - یکی از دختران که به شدت مورد توجه قرار گرفته است مائده نام دارد. او از چهره‌های شناخته شده اینستاگرام است که ویدئو‌هایی از رقص هایش را در صفحه خود منتشر کرده است. او متولد سال 1380 است. به گفته خودش حدود 600هزار فالوئر دارد. او حالا با قرار وثیقه آزاد است.
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس)
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس) - سردار آزمون نیمه شب گذشته و در نزدیکی‌های صبح امروز با خودوری پورشه شخصی خود در محور نکا بهشهر پس از عبور از روستای کمیشان با تصادف زنجیره‌ای مواجه شد که در این حادثه خودروهای زیادی خسارت دیدند
فیلم | سرگذشت گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان (۱۴+)
فیلم | سرگذشت گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان (۱۴+) - فیلم - گزارشی کامل و کوتاه از سرگذشت وحید مرادی گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان را در ویدئوی زیر ببینید.
شوخی «عطاران» با «مدیری» در اکران فیلم هزارپا
شوخی «عطاران» با «مدیری» در اکران فیلم هزارپا - مراسم اکران خصوصی فیلم هزارپا با حضور هنرمندان و بازیگران این فیلم سینمایی شب گذشته 9 تیر 1397 در برج میلاد برگزار شد.
قصور تاریخی دولت
قصور تاریخی دولت - چه باید کرد؟ پرسشی که نوبخت پرسیده است، اما شاید به دنبال پاسخ آن نباشد. در شرایط کنونی دولت و حامیان اصلی آن در مظان این اتهام تاریخ قرار خواهند گرفت که چرا به دنبال طرح و پاسخ مهم‌ترین سوال شرایط بحرانی کنونی نرفتند.
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی - مردم تهران برای اولین بار و برای تماشای مسابقه‌ی فوتبال ایران و اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ بهمراه خانواده‌های خود به ورزشگاه صدهزار نفری آزادی رفتند