یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ / Sunday, 22 April, 2018

نگاهی به آثار زیانبار روش‌های مرسوم کاشت پنبه


نگاهی به آثار زیانبار روش‌های مرسوم کاشت پنبه
هنگامی که در هر صبح، دخترک هفت ساله ازبکی بیدار می‌شود، وی به جای مدرسه باید روانه مزرعه پنبه گردد. او یک ظرف آب پلاستیکی حاوی آفت‌کش را هم به همراه دارد. روزهای ماه ژوئن گرم و مرطوب است و همراه با سم‌پاشی، پوست بدنش توسط مواد شیمیایی می‌سوزد. در ماه سپتامبر، او به این مزارع بازمی‌گردد تا به دنبال سه ماه ترک تحصیل، در میان بوته‌های پنبه حرکت کند و سهمیه برداشت روزانه‌اش را که بین ۲۰ تا ۱۰۰ پوند است، جمع‌آوری کند.
اگر او نتواند این مقدار تعیین شده را جمع‌آوری کند و یا پنبه‌های وی استانداردهای مالک مزرعه را نداشته باشد، مورد ضرب و شتم و یا تهدید قرار می‌گیرد. شب‌ها نیز بچه‌های بزرگ‌تر به خوابگاهی فرستاده می‌شوند که هر ۲۰ نفر باید در یک اتاق بخوابند. آنان غذای کمی برای خوردن، غیر از نان و چای دارند. این بچه‌ها باید از آبی تصفیه نشده بیاشامند و هیچ آبی برای استحمام ندارند. اگر آنها کمی خوش‌شانس باشند، می‌توانند ۳۸ سنت برای تلاش‌هایشان دریافت کنند. بدین ترتیب، صدها هزار کودک کار ازبکستانی، عملاً در برابر کارهای روزانه طاقت‌فرسایشان، هیچ دستمزدی نمی‌گیرند.
براساس گزارش بنیاد عدالت برای محیط زیست که در لندن به فعالیت مشغول است، کشور ازبکستان دومین صادرکننده بزرگ پنبه (پس از ایالات متحده) است که تقریباً همه ساله ۱ میلیون تن پنبه را به اروپا و چین و سایر کشورها می‌فروشد.. البته مقامات ازبکی نیز همه ساله مبالغ هنگفتی از این تجارت به دست می‌آورند که سهم شهروندانشان از این درآمدها، بسیار ناچیز است.از سوی دیگر، مدیران این بنیاد به ارتباط میان حفاظت از محیط زیست و حفظ حقوق بشر اشاره می‌کنند و از این موضوع به عنوان محور مبارزه با سوءاستفاده‌های موجود در صنعت پنبه بهره گرفته‌اند. در گزارش بنیاد عدالت برای محیط زیست (EJF) با عنوان «طلای سفید؛ هزینه‌های واقعی پنبه» چنین می‌خوانیم: در مصر، از یک میلیون کودک برای کنترل علف‌های هرز مزارع پنبه استفاده می‌شود. در گزارش سال ۲۰۰۳ میلادی هم به این نکته اشاره گردیده که در جنوب هند بیش از ۰۰۰/۲۴۰ کودک در بخش صنعت پنبه ایالات «اندرآ پرادش» به کار مشغولند. این کودکان باید در مزارعی به کار بپردازند که به ابر شرکت‌هایی نظیر «مونسانتو»، «یونی لور» و «سینجنتا» تعلق دارند. بچه‌ها و عموماً دختران که سنینی بین ۶ تا ۱۴ سال دارند، باید روزانه ۱۳ ساعت در میان موادشیمیایی خطرناک به کار بپردازند و در هر روز، دستمزدی کمتر از ۵۰ سنت دریافت می‌کنند.
نکته حائز اهمیت این است که مصرف‌کنندگان پوشاک تولید شده از الیاف پنبه‌ای هم به ندرت از این نکته آگاهند که لباس‌ها و بلوزهای ارزان قیمتشان به بهای وادار کردن کودکان به کارهایی سخت و مشقت‌آور و همچنین آسیب‌های زیست‌محیطی غیرقابل جبران، تولید و عرضه گردیده است.
پترا کاجیل یکی از اعضای فعال در بنیاد عدالت برای محیط زیست (EJF)، می‌گوید: «پنبه تشنه‌ترین گیاه سراسر دنیاست و برای تولید یک تی‌شرت با الیاف پنبه‌ای باید ۵۰۰ گالن آب مصرف گردد. البته این محصول کثیف‌ترین گیاه دنیا هم به شمار می‌رود؛ چراکه برای تولید پنبه، همه ساله ۲ میلیارد دلار آفت‌کش مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین کارشناسان اعلام نموده‌اند که کاشت پنبه در مقایسه با سایر گیاهان، نیاز به مصرف بیشترین حجم مواد حشره‌کش دارد. برای درک بهتر این وضعیت، باید بدانید که یک قاشق چای خوری از «آلدیکرب» (آفت‌کش اصلی مورد استفاده در مزارع پنبه ایالات متحده)، برای مرگ یک انسان کافی است.»
دریا، نمک و یک هشدار جهانی:روزنامه انگلیسی «ایندیپندنت» گزارش داده که از فضا، مساحت باقیمانده از دریاچه آرال ازبکستان، به یک جفت شش چروکیده و جمع شده بیمار شباهت دارد. البته متخصصان در حال احیای بخش شمالی این دریاچه، با کمک‌های مالی بانک جهانی در قزاقستان هستند. همچنین یک سد در این منطقه ساخته شده و سد دیگری نیز در دست ساخت است و افزایش سطح آب ورودی رودخانه به بخش‌های کم‌عمق دریاچه آرال، می‌تواند تا سال ۲۰۱۰ میلادی سطح آب این دریاچه را به سطح سال‌های پیش بازگرداند. این دریاچه که در گذشته چهارمین منبع بزرگ آب برای مناطق دور از دریاهای آزاد در سراسر دنیا به شمار می‌رفت، سال‌ها پیش، تقریباً برای همیشه از بین رفته است تا اشتهای سیری‌ناپذیر گیاهان تشنه پنبه را سیراب نماید.
از سوی دیگر، برنامه محیط زیست سازمان ملل هم از نابودی آرال به عنوان «یکی از غم‌انگیزترین فجایع قرن بیستم» یاد کرده است. رهبران اتحاد جماهیر شوروی در سال‌های دهه شصت میلادی، با استفاده از خطوط عظیم لوله، مسیر دو رودخانه منتهی شده به آرال را تغییر دادند. بدین ترتیب، در اواسط دهه نود میلادی، تقریباً سه چهارم مساحت رودخانه خشک گردید. امروزه بسیاری از کشتی‌های آهنین غول‌پیکر به گل نشسته در آرال قابل مشاهده‌اند و آب باقی‌مانده آن هم آنچنان حاوی نمک است که هیچ یک از ماهیان بومی این دریاچه که در گذشته به عنوان بزرگ‌ترین و پرمحصول‌ترین منبع صید ماهی دنیا به شمار می‌رفت، زنده نمانده‌اند.
به علاوه، حدود ۶۰% آب آن به دلیل ساخت خطوط انتقال از بین رفته است و به دلیل حجم بالای نمک موجود در خاک، در این مناطق هم دیگر زمین‌های موجود برای کشت پنبه مناسب نیستند. البته سلامت ساکنان این مناطق هم به دلیل قرار گرفتن در معرض وزش بادهای حاوی نمک و آفت‌کش، به شدت در معرض تهدید قرار دارد. افزایش فشارخون، سوءتغذیه، مشکلات ریوی و تنفسی و در نهایت کم‌خونی، از جمله بیماری‌های فراگیر اخیر به شمار می‌روند. به علاوه، ابتلا به بیماری سل هم در سراسر منطقه به یک بیماری واگیردار شایع تبدیل گردیده است.
به دنبال یک راه‌حل ارگانیک؟حتی زمانی که مصرف‌کنندگان آمریکایی از حقایق زشت پشت‌پرده در تولید پنبه آگاه می‌شوند، یافتن مبداء تولید الیاف یک تی‌شرت خاص برای آنان بسیار مشکل است. البته برچسب یک لباس ممکن است تنها محل دوخت و نه محل کشت پنبه آن را نشان دهد. کاجیل در این مورد می‌گوید: «با توجه به پیچیده بودن زنجیره عرضه این محصول، تعیین محل دقیق کاشت یک محصول به سختی ممکن است. چرا که بخش عمده‌ای از پنبه تولیدی ازبکستان روانه چین می‌گردد.
این کشور بزرگ‌ترین صادرکننده پوشاک به فروشگاه‌های سراسر دنیا است. این پنبه‌ها پس از فرآوری در چین، روانه خاک ایالات متحده می‌گردند. لذا به ندرت می‌توان به سرچشمه کاشت و برداشت این محصولات عرضه شده پی برد.»بنابراین، تنها با خرید لباس‌هایی که دارای برچسب‌های اطلاع‌دهنده از مبداء تولید پنبه به کار گرفته شده می‌باشد، می‌توان اطمینان یافت که در تولید یک لباس از کودکان کار سوء استفاده نگردیده و آسیب‌هایی نیز به محیط زیست کره زمین وارد نشده است.
از سوی دیگر، رونی کومینز از بنیاد مصرف‌کنندگان ارگانیک می‌گوید: «ما نیازمند استانداردهایی فراگیر در این زمینه هستیم.» این بنیاد بخشی از گروهی فعال در زمینه تجارت منصفانه می‌باشد که تلاش می‌کنند، زمینه استفاده از برچسب‌های اطلاع‌دهنده از منبع تولید الیاف پوشاک را فراهم نمایند؛ چرا که براساس استانداردهای کنونی وزارت کشاورزی ایالات متحده، هیچ الزامی درجهت به کارگیری این برچسب‌ها وجود ندارد.به علاوه، بنا به گزارش یکی از این سازمان‌های حامی تجارت منصفانه، صنعت پنبه در سراسر دنیا به عنوان یکی از منابع سوءاستفاده و فساد تبدیل گردیده است. چرا که در صورت استفاده از روش‌های پایدار و دوست با محیط زیست در کشت این محصول، قیمت نهایی ممکن است ۵۰ تا ۱۰۰ % افزایش یابد.
آینده‌ای بهتر برای پنبهتولید و عرضه پوشاک ارگانیک را باید یکی از بخش‌هایی دانست که با بیشترین رشد در سراسر دنیای امروز، همراه است. براساس گزارش «بنیاد تجارت ارگانیک»، در خلال سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۶ میلادی، تولید این محصول با استفاده از روش‌های ارگانیک با ۷۶ % رشد همراه بوده است. پیش‌بینی می‌شود که فروش این پنبه‌ها تا سال ۲۰۰۸ میلادی به ۶/۲ میلیارد دلار برسد؛ اما باید دانست که تولیدکنندگان آمریکایی معمولاً پنبه خود را از کشاورزان آمریکایی نمی‌خرند. به علاوه، کارشناسان با تقبیح یارانه‌های پرداخت شده به چند ابرشرکت فعال در تولید پنبه، معتقدند که این سیاست‌ها تنها به کاهش قیمت نهایی پنبه تولیدی و رشد فقر در سایر نقاط دنیا می‌انجامد. در سایه یارانه‌های دولتی، این ابر شرکت‌ها هیچ انگیزه‌ای برای حرکت به سوی روش‌های کشاورزی ارگانیک ندارند؛ چرا که در این راستا، این زمین‌ها باید حداقل به مدت ۳ سال زیر کشت نروند.
در چند سال اخیر هم مؤسساتی نظیر «فدراسیون حیات وحش دنیا» (WWF) تلاش‌هایی در جهت توسعه روش‌های پایدار کاشت پنبه در کشورهایی نظیر استرالیا، پاکستان، هند و آسیای میانه برداشته‌اند. در این روش‌ها، با مصرف آب و آفت‌کش‌های کمتر، به کشاورزان و به ویژه زنان کشورهای در حال توسعه، خطرات کاربرد آفت‌کش‌ها آموزش داده می‌شود.مثلاً خانم زهره بی‌بی، یک کشاورز پنبه کار می‌گوید: «ما به داشتن انبوهی از بیماری‌های پوستی عادت کرده‌ایم. ما با همین دست‌های آلوده به پختن غذا می‌پردازیم. ما حتی از ظروف سم جهت نگهداری از گندم در خانه‌هایمان بهره می‌بریم!
البته ما تا پیش از شرکت در این کلاس‌ها فکر می‌کردیم که نگهداری گندم در این ظروف، به محافظت آن از خراب شدن می‌انجامد.» لذا در سراسر دنیا، نیاز به حفاظت از کارگران صنعت پنبه به شدت احساس می‌شود. همچنین مصرف‌کنندگان نیز باید با دقت بیشتری البسه خود را انتخاب کنند. چرا که لزوم توجه به آثار زیانبار زیست‌محیطی و حقوق بشری موجود در صنعت پنبه، به شدت احساس می‌شود و البته تنها مصرف‌کنندگان مسئولیت‌پذیر می‌توانند با این شرایط مقابله کنند.

نویسنده: بریتا بلی
محسن داوری
منبع:
www.EMagezine.com
ماهنامه سیاحت غرب-شماره ۵۳

مطالب مرتبط

کاشت ردیفی گیاهان

کاشت ردیفی گیاهان
درختانی که به صورت ردیفی در امتداد خیابان ها و بلوارها کاشته می شوند باید خصوصیات لازم را برای بقا در محیط زیست شهری، خصوصاً‌ در فضای خیابانها که غالباً محدود است را داشته باشند. درخت خیابانی دورنمایی مستقیم و منظم دارد و انشعابان آن بسیار متوازن است. در این رابطه باید انواعی از درختان انتخاب شوند که چوبشان شکننده نبوده و ریشه های آنها ضرری برای مصالح پیاده روها و کانالها ایجاد نکند.
کاشت درخت مستلزم حفر گودالهای نسبتاً ژرف و گسترده است و فاصله هر گونه گیاهی که ارتفاع آن از ۲ متر بیشتر باشد بایستی ۲ متر و گیاهانی که ارتفاع آنها کمتر از ۲ متر باشد تا ۵/۰ متر از ساختمانهای اطراف فاصله داشته باشند. در شهر برای جلوگیری از هر گونه وقفه در تردد حداقل مطلوب میان مسیر تردد و درخت باید ۵/۱ متر در نظر گرفته شود.
● گلها
با آرایش گلها می توان به زیبایی فضاهای شهری افزود. حتی اگر گلها به خودی خود جنبه تزئینی نداشته باشند، می توان آنها را در ترکیب با درختان و بوته ها و روی چمنها بیشتر به رخ کشید. در مکانهایی ویژه باید سیاست گلکاری اولویت داشته باشد. در جاهایی که از قبیل ایستکاه های راه آهن، شهرداری، پست، مدارس، میادین و چهارراه ها، که مردم تردد بسیار دارند، وجود گل ضروری است. محورهای عمده تردد مثل ورودی شهرها، چهاراهها، خیابانهای اصلی و گذرگاههای پیاده رو را می توان با باغهای گل یا گلکاری زیباتر جلوه داد. گلها می توانند با رنگ های گوناگون خود چمنها و بناهای سنگی را بیارایند. گلهای منتخب گلکاری، چرخه های گیاهی گوناگون و در نتیجه نیازهای مختلفی دارند و آنچه در طراحی برنامه گلکاری اهمیت داشته و بخوبی قابل تشخیص است این چرخه ها و نیازهاست.
گیاهان پیازدار یا غده ای که اکثراً برای گلکاری در فصل بهار به کار می روند، باید در پاییز کاشته شوند. گلهایی نظیر نرگس، لاله، سنبل، عنبر و نرگس پایه بلند از این دسته‌اند. برخی از انواع گلها، برای چند سال متوالی در باغچه گل می دهند، البته به شرط آنکه برگهای آنها را پس از آنکه خشک شدند، قطع کنیم. گیاهان یکساله ای که در تابستان گل می دهند تمام چرخه زندگی خود، یعنی جوانه زدن، گل دادن و خشک شدن را همان سال طی می کنند. این گیاهان، اغلب برای رشدشان به تأسیسات گرمایی (گلخانه یا پوشش) نیازمندند. گیاهان چند ساله یا دایمی از جمله شمعدانی، همانند گیاهان یکساله با روش قلمه زنی کاشته می شوند. گل کوکب برای پایان فصل تابستان گیاه مناسبی است. اگر این گیاهان در ماههای اردیبهشت یا خرداد کاشته شوند، تا شروع فصل سرما گل خواهند داد. انواع مفید و قابل استفاده این گیاهان هم موجب می شود که ما مجموعه متنوعی از رنگ، شکل و اندازه گلها داشته باشیم. گیاهان دو ساله ای را که در بهار گل می دهند، ابتدا در ماه مرداد در گلخانه کاشته و سپس در ماه آذر به باغچه منتقل می کنند، چرخه دو ساله زندگی این گیاهان به گونه ای است که باید سرما ببینند تا به خوبی گل دهند. گیاهانی که چرخه عمرشان چند ساله است و کاربرد فراوان دارند. باید از نظر رشد و فصل گلدهی به دقت مورد مطالعه قرار گیرند. لازم به تذکر است که نگهدرای این گیاهان با بازسازی، نوسازی خاک و مراقبت های مختلف میسر است.
برای زیبایی فضای گلکاری شده، باید هماهنگی رنگها را در نظر داشت. حتی اگر گلهایی با یک نوع رنگ انتخاب می شود، می توان با طیف های مختلف همان رنگ گونه ای اثر نقاشی بوجود آورد. اگر دو یا سه رنگ انتخاب شود، باید دقت کرد که از اجتماع رنگهای تند اجتناب شود. همچنین بهتر است برای حفظ هماهنگی رنگها، از سه رنگ بیشتر استفاده نشود. کارشناسان امر، اجتماع رنگهای زیر را پیشنهاد می کنند: قرمز و سفید، قرمز پررنگ و صورتی، زرد و نارنجی، زرد و سفید، زرد پررنگ و بنفش، نارنجی پررنگ و بنفش، صورتی پررنگ و آبی، گلی و قرمز تند.
همچنین باید از رنگ آمیزی تند گلدانهای گل اجتناب کرد، زیرا جاذبه رنگ گلها را کم می کند با توجه به انواع نامحدود گلهایی که می توانند فضاهای شهری را تزیین کنند، ارایه فهرستی کامل از آنها مقدور نیست. با این وصف، می توان طبقات گوناگونی از گلها را براساس توانایی شان در ایجاد اشکال انبوه گل مشخص کرد. برای ایجاد شکلی کوچک و انبوه از گل، معمولاً از این گلها استفاده می شود: بگونیا (باریک، پیازی)، شمعدانی، کولوس، آژراتم کالسلر ناهموار، گل حنا، اطلسی و مرزنگوش (فراموشم مکن). همچنین برای ایجاد شکلی انبوه از گل، می توان از این گلها استفاده کرد: کوکب، آهار، رز هندی. مینا، لاله، سنبل، نرگس و زنبق.
در شهرهای ما، انواع گلهای سرخ (رز) بیش از سایر گلها دیده می شوند. محبوبیت این گلها مدیون این دلایل است:
بوته های آنها فصلی نبوده و تا چند سال. حداقل ده سال، دوام دارد. بنابراین سرمایه گذاری روی این گلها در مقایسه با هزینه گلکاری انواع دیگر، به مقدار کاهش می یابد.
می توان گلهای سرخ را به راحتی با انواع دیگر گل در یک جعبه، ترکیب کرد، زیرا بوته های گل سرخ سالانه تا پنج ماه گل می دهند و از این طریق می توانند پایان عمر انواع دیگر گلهای آن مجموعه را جبران کنند.
● کاشت گیاهان در لاوک (گلدانهای بزرگ)
از روش کاشت گیاه در لاوک باید به دلایل مختلف از جمله مسایل زیبایی شناسی، فنی و مالی حتی الامکان خودداری کرد. برخی از انواع گیاهان بیش از سایر آنها برای این نوع گلکاری مناسبند. کاشت گیاهان در لاوک، معمولاً در گذرگاههای پیاده رو، میدان ها و گاه در محورهای تردد اتومبیل صورت می گیرد. صرف نظر از نوع لاوک انتخاب شده (سنگریزه، سیمان، بتن مسلح، چوب یا مواد پلاستیک) دو نوع گیاه را می‌توان در آن پرورش داد:
ـ گیاهانی که ویژگی تزیینی خاصی دارند.
ـ گیاهانی که بیش از یک فصل دوام ندارند.
در مورد اول، اولویت با گیاهان بوته ای گلدار یا بی گل است؛ زیرا رشد و نمو آنها محدود بوده و انعکاس حررات ذخیره شده در مواد کانی را تحمل می کنند.
برای مورد دوم، گیاهان انبوه، از قبیل شمعدانی پیچی، اطلسی، رز هندی و گل داوودی مناسبترند. گلدانهایی نیز وجود دارد که داخل آنها ظروف مجزا و قابل تعویض قرار گرفته و می توان از طریق آنها مقدمات گلکاری را درکارگاهها فراهم کرده و از این طریق تکثیر گیاهان را به آسانی ممکن ساخت.
● گیاهان خزنده بالا رونده
از جمله گیاهان گلداری که در محیط شهری پرورش داده می شوند، می توان به گیاهان خزنده بالا رونده و چسبنده اشاره کرد. متاسفانه از آنجا که این نوع گیاهان به اندازه کافی مورد توجه قرار نگرفته اند، کاربرد کمی دارند. معمولاً برای این نوع گیاهان سه نوع کاربرد در نظر گرفته می شود: پوشاندن دیوارهای سنگی یا سطحی که نمای جالبی ندارند، پوشاندن داربست ها و الاچیق ها در پارکها، باغها یا میادنی کوچک و یا استفاده برای پوشش زمین به جای چمن در مناطقی که عبور از آنها به سختی صورت می گیرد.
درخت تاک و پیچک از مشهورترین گیاهان بالا رونده یا پیچی اند. البته بالا رونده های دیگری نیز هستند که گلهای مورد توجهی دارند مانند: پیچک کوچک، بگونیا، یاس چمپا، پیچ اقاقیا و گل ساعتی.
از گیاهان چسبنده می توان موارد زیر را نام برد:
ـ گیاهان «ریشه دوان» (مانند پیچک وتکوما) که به کمک ریشه های کوچک و هدایتی خود به ساختمانهای می چسبند.
ـ گیاهان پیچنده مانند پیچ اقاقیا و اریستولوش، که ساقه های آنها به دور داربست می پیچند.
ـ گیاهان بنددار، که در آنها برگها یا برگچه ها به رشته های باریک (مانند مو) یا بادشکن تغییر شکل می دهند.
بوته های بالا رونده ای که شاخه های بلند و باریک آنها به پرچین مبدل می‌شود. مانند بوته گل رز فورسیتیا
بنابراین، انتخاب گیاه چسبنده یا بالارونده در درجه اول به روش چسبندگی یا بالاروندگی آن که نوع داربست را نیز مشخص می کند بستگی دارد.
شکل و رنگ برگها و شکل و رنگ گلهای گیاهانی مانند اقاقیا و پیچک و نیز فصل گلدهی این گیاهان، در انتخاب آنها نقش دارند. دوام و استقامات این گیاهان در مقابل سرما نیز حتماً باید در نظر گرفته شود. برخی از این گیاهان از گونه علفی اند و هر سال باید بذر آنها افشانده شود، برخی دیگر نیز از گونه چوبی اند و دهها سال عمر می کنند.
● پرچین ها
پرچین ها حصارهایی سبزند که برای حفاظت و تفکیک یا تعیین حدود به کار می‌روند، پس این مزیت را دارند که به جای حصار یا دیوار، در فضای شهری مورد استفاده قرار گیرند. پرچین انواع مختلفی دارد:
▪ پرچین های هرس شده:
این نوع پرچین، از گیاهانی که از یک تیره اند تشکیل می شود. پرچین هرس شده که گاه دو متر بلندی دارد، به صورت درهم و فشرده کاشته می شود. گیاهان مناسب برای این نوع پرچین عبارتند از: سرخدار، ترون، لونیسرا، شمشاد، افونموس. سندروس، درخت غار، شارمی، پیراکانت، بربری و درخت راش.
▪ پرچین های آزاد:
روی کاشت این نوع پرچین ها مشابه پرچین های هرس شده است. در این روش گیاه آزادانه و به طور طبیعی رشد می کند. این نوع پرچین ها، سالانه در دو نوبت هرس می شوند تا از انشعاب زیاد از حد شاخه ها جلوگیری شده و شاخه ها و برگها سبک تر شوند. گیاهانی که باری این نوع پرچین مناسبند عبارتند از: تبریزی، اوبپین، بامبو، غار صورتی، فورسیتیا، راش، اسطوخودوس، پیراکانتا. بید و درخت گز.
▪ پرچین وحشی
این نوع پرچین ها به پرچین های صحرایی نیز معروف بوده و از مجموعه ای از درختان و بوته های محلی تشکیل می شوند. در پرچین های وحشی، گیاه هرس نمی شود و به تدریج بیشه ای را به وجود می آورد. گیاهانی که اغلب در این نوع پرچین ها مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از: اوبپین، خمان، درخت فندق، درخت کولکن، اقاقیای پیچی، افونموس، یاس درختی. رز بوته ای، درخت گز، تروئن، درخت راش و بودلیا.
● بیشه های انبوه و مرکب
در این نوع پرچین های از انواع گوناگون گیاهان برای ایجاد حصار استفاده می شود. برای این منظور، حتی می توان از گیاهانی که برگهای رنگی دارند، نیز استفاده کرد تا ترکیبی از رنگهای مختلف ایجاد شود. اختلاف ارتفاع گیاهان مختلف نیز می تواند در تنوع این نوع حصار مؤثر باشد. برای ایجاد یک حصار رنگارنگ و متنوع می توان از گیاهانی که برگهای فصل (خزان کننده) دارند به نسبت و گیاهانی که برگهای همیشه سبز دارند ، به نسبت استفاده کرد ترکیب گیاهانی که تنظیم دوره های گلدهی آنها با یکدیگر در نظر گرفته شده و در سرتاسر سال گل می دهند نیز جالب است.
● چمن، چمن درشت و علفزار
پس از درختان و گلها، چمن سومین عنصر تشکیل دهنده فضای سبز شهری است. معمولاً چمن، سه گروه مختلف دارد: چمن ظریف، چمن درشت و چمن علفزار.
▪ چمن ظریف
چمن، رایج ترین نوع فضای سبز در محیط شهری است. چمن، فرش سبزی است که کاشت یک یا چند نوع بذر از خانواده غلات عمدتاً ۲ تا ۳ نوع بوجود می آید. ارتفاع چمن در حالت طبیعی یا پس از چمن زنی ۳ تا ۵ سانتی متر است و شکلی متراکم، هماهنگ، یکنواخت و منظم دارد.
چمن از نظر چگونگی نگهداری به دو طبقه تقسیم می شود:
۱)چمن ظریف: که برگهای کوچک و انبوه تشکیل می شود. این نوع چمن مخملی است و احتیاج به مراقبت بسیار دارد. مراقبت این نوع چمن شامل ۲ تا ۳ بار چمن زنی در هفته و آبیاری، کود دادن، سنبه زنی، پرداخت و تسطیح چمن در فصل سبز آن است. معمولاً از چمن ظریف برای زمین گلف و تنیس استفاده می‌شود.
۲)چمن معمولی: که اندکی درشت بوده و یکنواختی آن کمتر است. این نوع چمن مراقبت کمتری لازم دارد. ارتفاع آن یکدست و یکنواخت نیست و هر هفته به یک نوبت چمن زنی نیاز دارد. از این نوع چمن در گذرگاههای زمین گلف، زمینهای بازی و پارکهای شهری استفاده می شود.
۳)چمن بادوام: کاشت این نوع چمن، تنها در زمینی که نفوذ پذیر بوده یا زهکشی شده باشد امکان پذیر خواهد بود.
▪ چمن درشت:
چمن درشت، گونه دیگری از فرش سبز محیط شهری و نیز متداول ترین نوع از خانوده غلات است که مورد استفاده قرار می گیرد. مراقبت عمده از این نوع چمن، به کوتاه کردن مداوم آن محدود می شود.
روشهای مراقبت از این نوع چمن به دو نوع صورت می گیرد که به استفاده ای که از آن می شود بستگی دارد. مراقبت زیاد در مورد چمن هایی که در زمین های آموزش ورزش و زمین های ورزشی به کار می روند و مراقبت کم در مورد چمن هایی که در فضای سبز اطراف شهر و کناره کاشته می شوند.
● علفزار
استفاده از علفزار گونه دیگری از فرش سبز در محیط شهری هستند که اخیراً در فضای سبز شهری متدول شده است. این نوع چمن، بیشتر به دلایل اقلیمی (حفظ طبیعت در فضایی مصنوعی) و اقتصادی (کاهش بودجه نگهداری چمن) انتخاب شده است.
کاشت علفزار در شرایطی کاربرد دارد که درخت یا بسیار کم است یا وجود ندارد و فضای سبز آن منطقه تنها به کاشت غلات و دروی آنها محدود می شود.
سه گونه علفزار وجود دارد: علفزار خشک، علفزار کم محصول و علزار حاصلخیز.
۱) علفزار خشک
این نوع علفزار، حجم کوچکی از گیاهان را تشکیل می دهد. انواع این علف چنان بارور است که در زمینهای شنی نفوذ پدیر و غالباً خشک کاشته می شود. این نوع زمینها، کود یا مواد غذایی کمی دارند و از طرفی ریشه این نوع علف بسیار بلند و عمیق است. این نوع چمن، در زمین های سنگی که غالباً‌ نفوذ پذیر بوده و مواد غذایی کمی دارند نیز، قادر به رشد است. در این نوع زمین ها، ریشه علف در عمق شکاف های سنگ رشد می کند.
۲) علفزار کم محصول
حجم این نوع گیاه کم اما باروری آن بسیار است. این نوع گیاه در خاک نفوذناپذیر خشک یا مرطوب. کم عمق و ضعیف از نظر مواد غذایی، کاشته شده و حجم آن با توجه به ریشه کم آن، اندک است. این نوع علف در خاکهای معمولی، نه چندان خشک یا پرآب که کود یا مواد غذایی ندارند نیز قادر به رشد است. این نوع علف ریشه هایی با عمق متوسط می دواند.
۳) علفزار حاصلخیز
حجم این نوع علف بسیار زیاد و باروری آن ضعیف است. این گیاه در خاکهای خشک و کم آب با مواد کانی و کود فراوان بخوبی رشد می کند. این نوع علف ریشه‌های متوسط تا کمی عمیق می دواند.

وبگردی
دادستانی که به قانون تمکین نکرد
دادستانی که به قانون تمکین نکرد - نکته دیگری که برای شخص من در ماجرای مرتضوی بسیار مهم‌تر از شرایط او در زندان است، عدم تمکین ایشان به قانون است. مرتضوی به عنوان یک دادستان و شخصیت‌های برجسته و بانفوذ قوه قضائیه حاضر نشد به قانون تمکین کند. حالا دیگر اهمیتی ندارد که مرتضوی در بند 241 باشد یا 309 یا چقدر به مرخصی بیاید، مهم این است که اتفاقات اخیر نشان داد که او هیچ پایبندی به قانون نداشته و ندارد
معنی و مفهوم "به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده"؟
معنی و مفهوم "به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده"؟ - بعد از انقلاب، به واسطه تنیده شدن حکومت و دین بسیاری از پست‌ها و سمت‌های سیاسی با هاله‌ای رو به رو شد که اجازه نمی‌داد صاحب آن منصب مورد نقد قرار بگیرد....
سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر
سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر - سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر از 30 فروردین با حضور فیلم سازانی از ایران و نمایندگانی ازسینمای 78 کشور جهان تا 7 اردیبهشت در پردیس سینمایی «چارسو» برگزار می شود.
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک!
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک! - کتک خوردن دختری که جز التماس دوستانش هیچ فریادرسی ندارد از یک پلیس زن عضو گشت ارشاد که ماموران مرد هم آنها را همراهی می کردند، آنقدر دردناک است که کمتر وجدان بیداری به آن واکنش نشان نداده است.
عصر ما - پرونده حضور زنان در ورزشگاه ها
عصر ما - پرونده حضور زنان در ورزشگاه ها - بررسی حضور زنان در ورزشگاه ها با حضور نرگس آبیار، لاله افتخاری، حمید رسایی، حجت الاسلام محسن غرویان و فائزه هاشمی.
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس - بازیگر سریال "تعطیلات رویایی" از حمله افراد ناشناس به خود خبر داد. مریم معصومی، بازیگر سینما و تلویزیون مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت.
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت - سعید مرتضوی که در روزهای گذشته خبری از او نبود و حتی سخنگوی دستگاه قضایی گفته بود حکم جلبش صادر شده اما گیرش نیاورده‌اند، به گفته همسرش در تهران است.
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد - «احمد مهران فر» بازيگر نقش «ارسطو عامل» در سريال پايتخت ۵ در اینستاگرام خود از ازدواجش با «مونا فائض پور» خبر داد.
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی - صحبت های جنجالی رییسی پیرامون استفاده روحانی از نام امام رضا در انتخابات
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند!
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند! - محمد غرضی می‌گوید: زمانی که به عنوان وزیر در وزارت حضور یافتم بیش از ۵۰۰ نفر را دیدم نامه‌هایی که از داخل به خارج و از خارج به داخل کشور ارسال می‌شدند را چک می‌کردند و به صورت سه شیفت فعالیت می‌کردند و نامه‌ها را می‌خواندند.
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟ - در قسمت های اخیر سریال پایتخت بازیگر جدیدی به جمع خانواده معمولی پیوسته است؛ نیلوفر رجایی فر نقش الیزابت را در سریال پایتخت ۵ ایفا می کند ؛ این بازیگر با جلب اعتماد سیروس مقدم این فرصت ط بازی در سریال پر طرفدار پایتخت را به دست آورد .
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم - ویدیوهایی از نسیم نجفی اقدم در شبکه های اجتماعی به زبان های انگلیسی و فارسی موجود است که در آن ها وی از حذف ویدیوهای خود توسط یوتیوب شکایت دارد.
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟ - بگذارید اینطور بپرسم: مگر کیروش، مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران عرق نمی‌خورد؟ نمی‌رقصد؟ مگر برانکو و شفر نمازشب می‌خوانند و روزه می‌گیرند و اصولگرا و ارزشی و انقلابی هستند؟!