یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷ / Sunday, 23 September, 2018

روز هائی که در انتظار اقتصاد آمریکاست


روز هائی که در انتظار اقتصاد آمریکاست
خبر سقوط بانک لمن برادرز (Lehman Brothers) چهارمین بانک بزرگ آمریکا و بزرگترین ورشکستگی تاریخ این کشور که روز دوشنبه ۱۵ سپتامبر بوقوع پیوست انعکاسی رعدآسا بر بازار سهام آمریکا داشت. لمن برادرز که در سال ۱۸۵۰ تاسیس یافته بود بزرگترین بحران ها از جمله دوران رکود بزرگ در دهه۱۹۳۰ را که طی آن تقریبا تمامی بانک های آمریکائی زمین خوردند، از سر گذرانده بود اما این بار نتوانست زیر فشار طاقت فرسای بازار بحرانی مسکن در آمریکا مقاومت کند. متعاقب انتشار خبر فرو ریختن لمن برادرزشاخص داو جونز با سقوط ۵٠٠ واحدی، بزرگترین کاهش در یک روز را از زمان وقوع حادثه ۱۱ سپتامبر تجربه کرد.
در حالی که هنوز مشخص نیست چه بر سر ۶۱۳ میلیارد دلار بدهی این بانک (معادل مجموع درآمد نفت ایران در طول ۲۷ سال پس از انقلاب تا روی کار آمدن احمدی نژاد) خواهد آمد باید منتظر اثر دامینو (Domino Effect) این جریان و واکنش های زنجیره ای ناشی از آن در روزهای آینده بر موسسات بیشتری در آمریکا و ژاپن که عمده سهامداران این بانک بوده اند، بود.
روز دوشنبه ۱۵ سپتامبر در حالیکه کارمندان لمن در دفتر مرکزی این بانک در منهتن نیویورک اسباب و اثاثیه خود را جمع می کردند و رفت و آمد زیادی دیده می شد بانک سرمایه گذاری مریل لینچ (Merrill Lynch) نیز که یکی از غولهای وال ستریت به شمار می رود در حالی که ظرف یکسال گذشته ۸٠ درصد از ارزش سهام خود را از دست داده است به تملک بنک آو آمریکا (Bank of America) درآمد.
علیرغم تلاش بی وقفه هنری پالسن وزیر خزانه داری آمریکا و بن برنانکه رئیس بانک مرکزی آمریکا (فدرال رزرو) در حالی که بانک مرکزی بی وقفه به چاپ اسکناس ادامه می دهد، سقوط اقتصاد آمریکا هر روز شتاب بیشتری می گیرد. در یک اقدام کم سابقه که تنها در روزهای پس از فاجعه ۱۱ سپتامبر جهان شاهد آن بود امروز سه شنبه ۱۶ سپتامبر بانک مرکزی آمریکا ۷٠ میلیارد دلار دیگر پول به سیستم بانکی تزریق نمود. این بزرگترین میزان تزریق پول در یک نوبت در طول تاریخ آمریکاست.
اما درد اقتصاد آمریکا در کجاست؟ مطلب بسیار ساده است. این ملت ظرف دو دهه گذشته بیش از آنچه که تولید می کرده مصرف نموده است. در نتیجه طرز تفکری که خرج کردن بی محابا را هم در دولت و هم در جامعه آمریکا بعنوان محور و فلسفه اصلی زندگی برگزیده است بدهی ملت و دولت آمریکا از آغاز دهه ۹٠ بطور انفجاری رو به افزایش گذاشت. بازار آمریکا همچون رستورانی که در آن انواع غذاها یافت می شد و بریز و بپاش باور نکردنی و شور و سرمستی زائدالوصفی در آن در جریان بود رفته رفته از مواد غذائی تهی می شود و دولت و ملت این کشور را در برابر وضعیتی غیرمترقبه قرار می دهد. سر در گمی در بازار و سیستم سیاستگزاری پولی و مالی آمریکا و تصمیم گیری های دفعتی به وضوح به چشم می خورد.
وضعیت کنونی و بحرانی اقتصاد امروز آمریکا بوضوح قابل پیش بینی بود. زمانی که بازار مسکن در اوج خود بسر می برد و اقتصاد آمریکا با موتور قوی این بخش، غرنده به پیش می رفت من در مقاله ای که در سال ۲٠٠۶ در نشریه دنیای اقتصاد منتشر شد نوشتم: "احتمال دیگر، انفجار وام‌های مسکن (Mortgage Bubble) است که مانند انفجار سهام بازار بورس (Stock’s Bubble) در سال ٢٠٠١ و ٢٠٠٢ آمریکا را در مقابل وضعیت غیرمنتظره‌ای قرار خواهد داد."
آنچه که اقتصاددانان در آن روزها کمتر به آن توجه می کردند گرفتاری بینشی ای بود (و هنوز هم هست) که بر جامعه آمریکا سیطره کامل یافته بود. سئوالی که در هر ذهن کنجکاوی در مواجهه با ریخت و پاش غیرقابل تصور در آمریکا نقش می بست این بود که تا کجا و کی می توان در بی خبری محض، پیوسته قرض کرد و به آن زندگی پرتجمل ادامه داد؟ آمار و ارقام امکان ادامه آن نحوه زندگی در آمریکا را حمایت و تائید نمی کردند.
هفته پیش دولت آمریکا با دولتی کردن دو شرکت غول آسا یعنی فنی می (Fannie Mae) و فردی مک (Freddie Mac) که شرکتهائی هستند که چون شرکت بیمه، وامهای مسکن را برای بانک های دیگر تضمین می کنند (در صورت عدم پرداخت توسط وام گیرندگان این دو شرکت در قبال دریافت حق بیمه پول بانک ها را پرداخت می کردند) یک شبه ۵ هزار میلیارد دلار بر تعهدات دولت افزود. آن روزها که "فنی می" و "فردی" سودهای میلیاردی بین شرکاء تقسیم می کردند مالیات دهنده آمریکائی نصیبی از آن نمی برد اما امروز باید بار زیان و تعهدات دهشتناک این دو غول را بر دوش کشد. برای اینکه به عظمت این عدد پی ببرید بد نیست که بدانید جمع خالص دارائی سیصد میلیون آمریکائی شامل هر جنبنده اقتصادی طبق گزارش ماه جون ۲٠٠۸ فدرال رزرو ۵۶ هزار میلیارد دلار بوده است.
یکی از ابعاد خطرناک بحران اقتصادی که هم اینک آمریکا با آن روبروست اینست که این بار بخش تکنولوژی و شرکت های IT و دات کام ها نیستند که چون خانه ساخته شده از ورق فرو می ریزند. بانک ها بدلیل برخورداری از "سیستم ذخیره ای پاره ای" (Fractional Reserve Banking System) با استفاده از یک الگوریتم پیچیده ریاضی به ازای هر دلاری که در جیب دارند در حدود۱٠ دلار وام در اختیار مصرف کننده قرار می دهند. پدیده ای حیرت انگیز که به معنای اخص کلمه سر انسان به دوران می افتد که چگونه ممکن است یک منبع مالی و فایننس، پولی را که ندارد وام بدهد و بر روی آن بهره بگیرد؟ اما چرا می گویم ابعاد فاجعه بیش از سقوط و رکود بخش های دیگری اقتصادی است؟ بهمین دلیل که هر یک دلاری که در سیستم بانکی ناپدید شود تاثیر آن بر بازار ۱٠ برابر می شود. این سیستم در زمان رشد و شکوفائی خوب عمل می کند اما در زمان بحران نیز مشکل را چندین برابر می کند. ( این سیستم در تمام نظام های بانکی دنیا که به روش اقتصاد لیبرال اداره می شوند بکار گرفته می شود. در آمریکا انستیتوی اقتصادیLudwig von Mises Institute و اقتصاددانان موسوم به مکتب اطریش و در میان کاندیداهای ریاست جمهوری ران پال (Ron Paul) از حزب جمهوری خواه که طرفداران بسیاری در میان روشنفکران آمریکائی دارد با این سیستم به شدت مخالفند.)
هر چند که جورج بوش و حکومت هشت ساله وی مسبب اصلی بوجود آمدن چنین وضعیتی در آمریکا نبوده است اما بطور قطع با بر پا کردن دو جنگ بزرگ و کاهش مالیات ها علی الخصوص بر روی درآمدهای بالا بدهی این کشور را به میزان ۹٠٪ افزود (۶٣ در صد تا پایان ٢٠٠۷). معنای این سخن آنست که مجموع بدهی دولت آمریکا که از قرن هجده و پیدایش جمهوری آمریکا تا بروی کار آمدن جورج بوش تنها ظرف دوران زمامداری هشت ساله آقای جورج بوش دو برابر شده است.
کاهش ارزش دلار، افزایش تورم، افزایش قیمت نفت و مواد غذائی، افزایش بدهی های دولت، افزایش رکورد گونه کسری تراز بازرگانی، رکورد کسری بودجه و رکورد شکنی ورشکستگی ها دست آورد هشت سال حکومت جریان فکری بود که با عنوان نئوکانسرواتیسم در سال ۲٠٠۱ وارد صحنه سیاسی جهان شد.
این همه در حالی است که آقای بوش هم چنان معتقد است که اقتصاد آمریکا قوی است و با اقتدار براه خود ادامه خواهد داد.
بگذارید با نگاهی نزدیکتر ببینیم این اقتصاد مقتدر در چه شرایطی بسر می برد. سیستم فایننس و بانکی آمریکا در شرایطی غیرعادی بسر می برد. آلن گرین سپن مردی که دو دهه اقتصاد آمریکا بلکه غرب را زیر سیطره مدیریت خود داشت خبر از بزرگترین بحران قرن می دهد. به نوشته مایک ستتیس (Mike Stathis) یکی از آنالیست های برجسته بانک های سرمایه گذاری، بانکهای آمریکا تا کنون ۵٠٠ میلیارد دلار زیان به ثبت رسانده اند و حدود هزار میلیارد دلار دیگر در راه است. در حالی که حدود ده بانک فرو ریخته اند، صدها بانک دیگر در معرض سقوط قرار دارند.
بانک مرکزی آمریکا تا کنون هزار میلیارد دلار پول به کارتل بانکی آمریکا هدیه کرده است و همه آمار در بخش مسکن رو به پائین است جز تعداد خانه های حراجی که سیر پرشتاب صعودی را می پیماید. در حالیکه آمریکا همه کالاهای مصنوع و مصرفی را وارد می کند تولید عمده اش اسکناس و اوراق قرضه است. امروز کامپیوتر Dell هم که می خرید قطعاتش از گوشه و کنار جهان وارد می شود و ساعت های Fossil و شلوارهای جین آمریکائی نیز همه وارداتی هستند.
دنیا در سه دهه گذشته بدلیل نیاز به ماده حیاتی نفت و این حقیقت که نفت به دلار معامله می شده توسط سیستم مالی آمریکا در تنگنائی عجیب قرار گرفته بوده است. بانک های مرکزی کشورهای اروپائی، ژاپن و اخیرا چین با نگاهداری بخش عمده ذخائر خود به دلار به واحد پول آمریکا آنچنان اعتباری بخشیدند که ماشین های چاپ اسکناس فدرال رزرو را قادر ساختند که بی وقفه و بدون واهمه بکار نشر اسکناس ادامه دهند.
امروز اما بقول مایک ستتیس روز مکافات (Apocalypse) فرا رسیده. موج بعدی کمپانی های اتوموبیل سازی و شرکت های هواپیمائی را در بر خواهد گرفت.
ادامه این وضعیت تنها برای آمریکا دردآور نخواهد بود بلکه جهان را نیز با خود به این گرداب خواهد کشاند. کشورهائی نظیر چین و هند و برزیل که با اتکاء به بازار داخلی خود محل رشد کم نظیری دارند بعلاوه کشور های دارنده نفت در آینده ای نه چندان دور با فاصله گرفتن از دلار به حکومت بلامنازع دلار پایان خواهند داد. تصور اینکه آمریکا بنشیند و نظاره گر این وضعیت باشد بسیار مشکل بنظر می رسد. از این رو احتمال اینکه با وخیم تر شدن وضعیت نظام بانکی آمریکا نهایتا جنگی بزرگ درگیرد دور از ذهن و انتظار نیست.


منبع : صدای مردم

مطالب مرتبط

برآورده نشدن انتظارات از شورای همکاری خلیج‌فارس

برآورده نشدن انتظارات از شورای همکاری خلیج‌فارس
پس از گذشت ۲۵ سال از تأسیس شورای همكاری خلیج فارس این شورا نتوانسته است آرزوهای ساكنان كشورهای خلیج فارس را برآورده سازد. شورای همكاری خلیج فارس كه با توافق كشورهای خلیج فارس ایجاد شد تا امروز تنها تجربه كشورهای عربی است كه بقا و استمرار خویش را با وجود موانع و حوادثی كه در منطقه خاورمیانه و بویژه خلیج فارس رخ داده حفظ كرده است.
با نگاهی به تركیب كشورهای حوزه خلیج فارس و سازمان های سیاسی و اقتصادی به این نتیجه می رسیم همه عوامل تكامل و وحدت منطقه به طور كامل برای خدمت به مصالح مردم و دستیابی به اهدافی كه عمران كشورهای تأسیس كننده شورای همكاری خلیج فارس آن را مدنظر داشتند به كار گرفته نشده اند.
با وجود پیشرفت هایی كه در روند حركتی كشورهای عضو این شورا حاصل شده ولی این شورا با چالش ها و تحولات سیاسی مختلف مواجه بوده است.
با ایجاد نظام بین المللی جدید، مفاهیم جهانی سازی و مكانیزم های مربوط به آن مانند سازمان تجارت جهانی، توافقنامه های گروهی و فردی و تجارت آزاد، افق ها و موانع در مسیر تكامل شورای همكاری خلیج فارس را نمی توان بدون در نظر گرفتن بعد اقلیمی و بین المللی آن مشخص كرد.
بنابراین می توان با بررسی توافقنامه های امضا شده توسط سران كشورهای شورای همكاری خلیج فارس میزان تحولات و تغییراتی را كه بر توافقنامه های اقتصادی كشورهای خلیج فارس از زمان ایجاد شورای همكاری خلیج فارس پدید آمده، مشخص كرد.
توافقنامه اقتصادی میان كشورهای شورای همكاری خلیج فارس كه در بیست ویكمین نشست این شورا در ۳۱ دسامبر ۲۰۰۱ كه در مسقط عمان امضا شد تحول گسترده و كاملی را در توافقنامه اقتصادی در نوامبر ۱۹۸۱ ایجاد كرد. این توافق قواعد روابط اقتصادی میان دولت های عضو را تحكیم بخشید و به تبع آن منطقه آزاد تجاری برای كشورهای شورای همكاری خلیج فارس پدید آمد. امضای توافقنامه سال ۱۹۸۱ ناشی از شرایط اقتصادی آن زمان بود و موجب توسعه روابط اقتصادی میان كشورهای عضو و حمایت از آن شد و تقریباً بر تمام سیاست های اقتصادی، مالی، پولی، قوانین تجاری، صنعتی و سازمان های گمركی تأثیر گذاشت.
این شورا در نشست های سالیانه اش تصمیم های مهمی را در زمینه اقتصادی اتخاذ می كرد و در راستای فعالیت اقتصادی مشترك گام های بلندی برمی داشت. شاید تصمیم هایی كه درباره اتحادیه گمركی و بازار مشترك عربی گرفته شد از مهم ترین مصوبه های آن باشد.
توافقنامه امضا شده در مسقط شیوه های فعالیت مشترك را از نظر كیفی مورد بحث قرار می دهد و فقط بر تشویق همكاری و هماهنگی میان كشورهای عضو بسنده نمی كند بلكه با صراحت بر این نكته تأكید می كند كه تكامل اقتصادی كشورهای عضو شورا تنها از طریق اجرای برنامه مشخص و مكانیزم های قابل اجرا امكان پذیر است. به منظور تحقق چشم اندازها و آرزوهای مردم كشورهای حوزه خلیج فارس در داشتن حق برابر در كار و فعالیت، سرمایه گذاری، آموزش، بهداشت، خدمات اجتماعی و سكونت؛ توافقنامه ۳ مورد مهم را مورد توجه قرار داده است كه ماده های اصلی توافقنامه به حساب می آیند:
۱) اتحادیه گمركی
تبادل تجاری میان كشورهای عضو را یك اتحادیه گمركی انجام می دهد كه از ابتدای ژانویه سال ۲۰۰۳ به مرحله اجرا درآمده است و بر موارد زیر تأكید دارد:
الف) برقراری تعرفه های گمركی واحد در قبال جهان خارج توسط اعضای شورا
ب) داشتن سازمان ها و انجام اقدام های گمركی واحد
ج) دریافت تعرفه های گمركی یكسان
د) نقل و انتقال كالا میان كشورهای عضو بدون داشتن قید و بندهای گمركی و غیرگمركی.
هـ) با كالاهای تولید شده در هر كدام از كشورهای عضو باید مانند كالاهای ملی برخورد شود.
۲) روابط اقتصادی بین المللی
با هدف ایجاد فضای مناسب تر برای تعامل اقتصادی بین المللی دولت های عضو این شورا سعی می كنند تا سیاست ها و روابط اقتصادی خویش را به صورت گروهی در قبال دولت ها، بلوك ها، كشورهای منطقه و سازمان های منطقه ای و بین المللی ترسیم كنند. كشورهای عضو برای تحقق این هدف تدابیر لازمه زیر را اتخاذ می كنند:
الف) پیگیری استراتژی مذاكرات گروهی
ب) عقد توافقنامه های اقتصادی با شركای تجاری به صورت گروهی
ج) انجام اقدام ها و تدابیر واحد و سازماندهی واردات و صادرات
د) برقراری سیاست واحد تجاری با جهان خارج
۳) برخورد بدون تبعیض با شهروندان كشورهای عضو در زمینه های اقتصادی
این برخوردها عبارتند از: نقل و انتقال، فعالیت در بخش های دولتی و داخلی، تأمین اجتماعی و بازنشستگی، انجام شغل ها و حرفه ها، انجام فعالیت در تمامی بخش های اقتصادی، سرمایه گذاری و خدماتی، تملك املاك، حمل ونقل سرمایه، مالیات، خرید و فروش سهم و تأسیس شركت ها، تعلیم، آموزش و خدمات اجتماعی. همچنین كشورهای عضو توافق كرده اند كه قواعد اجرایی این شورا را تكمیل و بازار مشترك خلیج فارس را محقق سازند.
پس از گذشت ۵ سال از امضای این توافقنامه كارشناسان و ناظران معتقدند تنها بخش اندكی از این توافقنامه اجرایی نشده است و شكایت ها درباره اقدام های گمركی روزبه روز در حال افزایش است. اصول سرمایه گذاری درباره كالاها با توافقنامه امضایی مطابقت ندارد، و براساس اظهارات رسمی مسئولان اماراتی در پایان ماه آوریل ۲۰۰۶ تعدادی از كالاها به خاطر توقف طولانی در مرزهای این كشورها قابلیت مصرف خویش را از دست داده و تلف شدند.
بانك ها و شركت های مالی همچنان جز در موارد استثنایی قادر به خروج از مرزها نیستند و جز در برخی از موارد نادر مذاكرات تجاری با جهان خارج به طور گروهی انجام نمی شود. با توجه به آنچه عنوان شد مشخص می شود شورای همكاری خلیج فارس در مرحله حساس و خطرناكی قرار گرفته كه خروج از آن به اراده قوی و نگاه واقع گرایانه به مسائل در میان متغیرهای خطرناك منطقه ای و بین المللی بستگی دارد.

وبگردی
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
پاییز بازار ثانویه
پاییز بازار ثانویه - اگر ما نتوانیم تفاوت فاحش قیمت ارز در بازار آزاد و ثانویه را جبران کنیم و نتوانیم به بازار ثانویه عمق کافی ببخشیم عملا بازار ثانویه از دور خارج خواهد شد. قرار بود بازار ثانویه و آزاد یک تفاوت حداقلی داشته باشند. قرار بود نهایتا اختلاف قیمت در این دو بازار ۲۰۰ یا ۳۰۰ تومان باشد نه هفت هزار تومان!
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش - این فیلم که توسط دوربین های امنیتی گرفته شده لحظه به چاه انداختن دختر 5 ساله ای در اصفهان توسط پسر بچه ای کوچک را به تصویر کشیده است.
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی - جوان خوش ذوق ایرانی لامبورگینی! تماما ایرانی را طراحی و تولید کرده است.
سلطان سکه
سلطان سکه - اولین جلسه دادگاه "وحید مظلومین" معروف به سلطان سکه به همراه ۱۴ نفر از همدستانش امروز در شعبه دو دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی زرگر و به صورت علنی برگزار شد.
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر - با وجود اینکه چند روزی است سریال پر حاشیه "پدر" به پایان رسیده است، اما انتشار تصاویر ریحانه پارسا بازیگر نقش اول زن این سریال جنجال تازه‌ای به پا کرده است. این جنجال در حالی ایجاد شده که سازندگان سریال "پدر" به دنبال تولید فصل دوم آن هستند.
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها - ریحانه پارسا، بازیگر نقش لیلا در سریال "پدر" فعالیت خودش را به عنوان مدل تبلیغاتی آغاز کرد. این بازیگر متولد سال 1377 است.