چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ / Wednesday, 18 October, 2017

دنیا


دنیا
«فَسَوْفَ یَأْتِی اللَّهُ بِقَوْمٍ یُحِبُّهُمْ وَ یُحِبُّونَهُ»[۱] به‌زودی خداوند مردمی را می‌آورد که او دوستشان دارد و آنان خدا را دوست می‌دارند.
خداوند متعال وقتی انسان را از گِلی خلق کرد، جنبة خاکی و مادی انسان صورت پذیرفت؛ ولی شور و شوقی در آدمی پیدا نشد، نه عشق و دلی که بی‌قراری آدم را در پی بیاورد. پس خداوند از روح قدسی خویش در آدمی دمید و جنبة آسمانی آدمی نیز شکل گرفت؛«وَ نَفَخْتُ فیهِ مِنْ رُوحی»[۲] این بذر محبتی بود که خدواند در دل آدمی کاشت تا او را مبتلای خود کند تا به‌وسیلة همین مهر و محبت به محبوب یکتای عالم روح و جانش را به سوی او بکشاند و درگیر دنیایی نکند که کالای او جدایی بین بندگان و معبود است.
عبدالله قطب گوید: «جز خدای مخوانید و جز خدای را مدانید:
چنان کن یاد حق گر می‌توانی/ که گم گردی زیادش چون بمانی
مگذارید در سینه شما، جز محبت خدای جای گیرد که هر چه جز این است، باطل است و فریب؛«وَ مَا الْحَیاةُ الدُّنْیا إِلاَّ مَتاعُ الْغُرُور»[۳] یعنی زندگانی دنیا جز ابزار فریب چیزی نیست. هر چه از شما فوت شود اگر خدای، شما را است، هیچ فوت نشده و هر چه دارید اگر خدای، شما را نیست هیچ ندارید. در این سخن شک مکنید که به حق خدایی خدا این سخن غلط نیست و باور کنید و اعتماد نمایید».
آنچه مشخص است و با تأکید قرآن روشن می‌شود که دنیا و بازی‌ها و سرگرمی‌های آن فریب خوردگان زیادی را دور خود جمع می‌کند و آنها را از هدف اصلی که همان بندگی خداوند و آفریدگارشان است، دور‌ می‌کند.
مولی‌الموحدین و امام‌العارفین علی(‌ع) فرموده است:«إنما سمیت الدنیا دنیا لأنها أدنی من کل شی‏ء»[۴]یعنی همانا دنیا از آن رو به دنیا نامگذاری شده که از هر چیزی پست‌تر است.
خداوند به نبیّ خویش حضرت داوود(ع) دربارة کوچکی دنیا و پرهیز از گرفتاری در آن و دنیاخواهی فرمود:«مَا لِأَوْلِیَائِی وَ الْهَمَّ بِالدُّنْیَا إِنَّ الْهَمَّ یُذْهِبُ حَلَاوَةَ مُنَاجَاتِی مِنْ قُلُوبِهِم‏...»[۵]یعنی ای داوود! دوستان و مشتاقان مرا با دنیا طلبی کاری نیست که توجه به دنیا و صرف همت در طلب آن، شیرینی لذت مناجات با من را از ذائقه بنده‌ام محو و نابود می‌‌کند.
بعضی این کالای خوش‌رنگ و روی دنیا را می‌شناسند و فریبش را نمی‌خورند؛ چرا که آن را گذرا، فانی و واهی شمرده و می‌دانند که عاقبت هر چه بکوشند باید بگذارند و بگذرند.
اما اگر واقعا انسان بداند که ریشه همه موانع راه کمال حب دنیا و دلبستگی به آن است، باز هم برای آن می‌کوشد. پیشوای متقیان، امیر المؤمنین(ع) آفات دنیا را این گونه بیان می‌فرماید: دنیا زایل کنندة، فریب دهنده، ضرر زننده، سایه‌ای رفتنی، بازار خسارت، مزرعة شرّ، آرزوی شقاوتمندان، قتلگاه اندیشه‌ها و فاسد کنندة دین، از بین برندة یقین، ریشة فتنه‌ها و اصل و اساس محنت‌ها است.[۶]
چه خوب و نیکو است که در ماهی که بهار قرآن است و دل‌های ما با کلام نورانی پروردگار انس بیشتری دارد از این دریای بی‌کران الهی جرعه‌های بیشتری بنوشیم تا از زلالی آن باطن‌مان را صفا ببخشیم. خداوند در آیات مختلف و موارد متعددی بندگان خویش را از دل سپردن به دنیا و مظاهر مادی آن برحذر داشته، می‌فرماید:«اعْلَمُواْ أَنَّمَا الحَْیَوةُ الدُّنْیَا لَعِبٌ وَ لهَْوٌ وَ زِینَةٌ وَ تَفَاخُرُ بَیْنَکُمْ وَ تَکاَثُرٌ فیِ الْأَمْوَالِ وَ الْأَوْلَادِ کَمَثَلِ غَیْثٍ أَعجَْبَ الْکُفَّارَ نَبَاتُهُ ثمُ‏َّ یهَِیجُ فَترََئهُ مُصْفَرًّا ثمُ‏َّ یَکُونُ حُطَامًا وَ فیِ الاَْخِرَةِ عَذَابٌ شَدِیدٌ وَ مَغْفِرَةٌ مِّنَ اللَّهِ وَ رِضْوَانٌ وَ مَا الحَْیَوةُ الدُّنْیَا إِلَّا مَتَاعُ الْغُرُورِ»[۷] یعنی بدانید زندگی دنیا فقط بازیچه، مشغولیت، زیور، افتخار، افزون طلبی در مال و اولاد است. مانند بارانی که روییدنی آن زارعان را به تعجب واداشته سپس می‏خشکد، آن را زرد می‏بینی، در آخرت عذاب شدید و آمرزش از جانب خدا و رضوان او هست، نیست زندگی دنیا مگر متاع فریب دادن.
«بازیچه‌ای است طفل فریب این متاع دهر/ بی‏عقل مردمـان که بـدو مبتلا شدند»
● دو بال پرواز
خداوند در آیات پایانی سوره فرقان صفات و ویژگی‌های بندگان محبوب خود را بیان کرده است. همان بندگانی که از آنها در این آیات با نام عباد‌الرحمن یاد می‌کند. یکی از این ویژگی‌ها که هر کدام همچون مدال افتخاری بر سینة این بندگان محبوب خداوند می‌درخشد، داشتن خوف و رجا است.
خوف از کمی بار و توشه و عذابی که به سبب انجام گناهان در قیامت دامنگیرشان می‌شود و رجا امیدواری به عفو و بخشش و رحمت خداوند است.
«وَ الَّذِینَ یَقُولُونَ رَبَّنَا اصْرِفْ عَنَّا عَذَابَ جَهَنَّمَ إِنَّ عَذَابَهَا کَانَ غَرَامًا * إِنَّهَا سَاءَتْ مُسْتَقَرًّا وَ مُقَامًا»[۱] یعنی آنان که می‏گویند: پروردگارا! عذاب جهنّم را از ما بازگردان که عذاب آن دامنگیر است. به درستی که دوزخ، جایگاه و منزلگاه بدی است.
پیامبر اعظم(ص) در دعای روز عید قربان از خداوند می‌خواهد که:«اللَّهُمَّ اجْعَلْ حُبَّکَ أَحَبَّ الْأَشْیَاءِ إِلَیَّ وَ اجْعَلْ أَخْوَفَ الْأَشْیَاءِ عِنْدِی خَوْفَکَ وَ ارْزُقْنِی الشَّوْقَ إِلَی لِقَائِکَ وَ أَقْرِرْ عَیْنَیَّ بِعِبَادَتِک»[۲] یعنی خدایا! محبت خودت را، محبوب‌ترین چیزها نزد من قرار بده و ترس از خودت را،‌ خوفناک‌ترین چیزها در وجودم بگمار و لقایت را روزیم فرما و چشمانم را به بندگی خویش روش نما.
خوف حق، بهترین مراقب و نگهبان قلب است. خائف با کمک این بال با توجه به بهشت خداوند وعده‌های او را می‌بیند و از هوی و هوس پرهیز می‌کند.«وَ ادْعُوهُ خَوْفاً وَ طَمَعا»[۳] یعنی خدا را از روی امید بخوانید.
در واقع خائف چگونه نترسد در حالی که واقف به عاقبت کار خود نیست و نمی‌داند که نامة اعمالش سبک و است یا سنگین. در واقع کسی که از عقل کاملی بهره می‌برد به آخرت می‌اندیشد و نگران آن است. پیامبر اعظم(ص) می‌فرماید:«اَتَمَّکُم عَقلاً اَشدَّکم خوفاً»[۴] یعنی کامل‌ترین شما در عقل، آن کسی است که خوفش از خداوند بیشتر باشد.
خوف نفس را می‌میراند و خائف بین دو خوف از گذشته و آینده‌اش است. وقتی نفس او از هوس‌ها جدا شود و در واقع بمیرد؛ در مقابل قلبش حیات پیدا می‌کند و زنده می‌شود. این پایداری در حیات قلب سبب به وجود آمدن امیداوری به خداوند می‌شود.
می‌گویند روزی یکی از انبیا از مسیری عبور می‌کرد، سنگ کوچکی را دید که آب زیادی از آن خارج می‌شود. با مشاهدة این منظره از این وضعیت تعجب کرد. سنگ به امر و دستور خداوند زبان به سخن گشود و گفت: از وقتی که شنیدم شعله و آتش برخاسته از انسان و سنگ است،‌ از ترس آن‌که من هم از دستة همان سنگ‌ها باشم تا به حال محزونم و می‌گریم. آن‌گاه آن سنگ از آن پیامبر خواست که برایش دعا کند تا از آتش در امان باشد و آن پیامبر نیز برایش دعا کرد.
مدتی بعد باز عبور پیامبر به آن مکان افتاد و دید مانند قبل از همان سنگ همان‌گونه آب جاری است، پرسید: اکنون برای چه گریه می‌کنی؟ سنگ پاسخ داد: تا قبل از این اطمینان به امان از آتش نداشتم و این خوف آتش گریه می‌کردم؛ اما حالا گریة شکر دارم و از سرور و خوشحالی گریه می‌کنم.[۵]
حضرت علی(ع) آن گاه که اموالی را در راه خدا وقف می‏کردند، در وقفنامه‏ خود ‏نوشته‌اند: این اموال را وقف کردم، تا بدین وسیله از آتش دوزخ در امان باشم و آتش دوزخ نیز از من دور باشد.[۶]
واقعاً بندگان محبوب خدا اگر شب زنده‏دار هم هستند، مغرور نمی‌شوند؛«وَ الَّذِینَ یَقُولُونَ...»
پیوسته به یاد معاد و روز رستاخیز هستند؛ پس این صفت از ویژگی‌های منحصر به فرد بندگان محبوب خدا است؛«رَبَّنَا اصْرِفْ عَنَّا عَذابَ جَهَنَّمَ...»
و بندگان خاصّ خداوند، بیش از آن‌که طمع بهشت داشته باشند، از آتش دوزخ خوف دارند؛«یَقُولُونَ رَبَّنَا اصْرِفْ عَنَّا عَذابَ جَهَنَّمَ.»

۱ـ مائده : ۵۴.
۲ـ حجر: ۲۹.
۳ـ آل عمران: ۱۸۵.
۴ـ بحار الانوارف ج ۱۰، ص ۱۴۲.
۵ـ بحار الانوار، ج ۷۹، ص ۱۴۳.
۶ـ غرر الحکم، باب دنیا.
۷ـ حدید: ۲۰.
هادی الیاسی

منبع : خبرگزاری رسا

مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
اتومبیلرانی , سوانح و سوختگی , گروه آزمایشی هنر , 800 دستگاه , سرمربی تیم والیبال بانوان قم , قتل کودک 4 ساله , منجلاب , فرود گاه , دادستان آبادان , جاذبه های تاریخی , حفاری اهواز , خون آلود , پایتخت بوسنی و هرزگوین , دوقلوی همسان , آیت الله شهید مدرس , فرانک آرنروس , موزه تاریخی , اولویت آموزشی , ارائه دهنده سرویس اینترنت , صحار , ابرطوفان , شعبه رسیدگی به جرایم متخلفان آثار سمعی و بصری , پارک ملی دز , دستکش زنانه , بوتادین , نماینده پیشین آمریکا در سازمان ملل , کلیپ های دروغین , مهنوش مشیری , هادی غفاری , علیجان میرشکار , دانشنامه امام رضا (ع) , سوپ سبز , ورزش دانشگاهی , دومیلیون , نورمحمد تربتی نژاد , بارنامه , الیزابت باتوری , جبران خسارت , جمعه های انتظار , حجت الله کوشا , آبگرم , سریع افساد , صدور روادید ایران , خرید خوب , توسعه صنعتی , مشاغل خدماتی , دامدارن , نجات ماد باردار , نروریستی , هیات تحریرالشام ,

برخی از مطالبی که کاربران هم اکنون در حال خواندن آن هستند
واژنیت , استعمال افعال در جمله به طریق تازه , مرا تو جان عزیزی و یار محترمی , چرخش داخلی استخوان بازو , روابط بین محصولات کشاورزی , ایفاء نقش نمایشی , نو بودن , اسباب‌بازى مناسب , از من جدا مشو که توام نور دیده‌ای , تقسیمات کشوری , ای لولیان ای لولیان یک لولیی دیوانه شد , یافته‌های آزمایشگاهی , جدول درمان ضدٌ باکتری , کارسینوم کیسه صفرا , تل تیموریان، روستای كوشك، شیراز (هزاره دوم قبل از میلاد) , ۱۸۶۸ م. عضویت ایران در اتحادیه بین‌المللی تلگراف , سدیم سالیسیلات - SODIUM SALICYLATE , یبوست , ماده ۱۸ , بالانتیدیوموز Balantidiumosis ,

برخی منابع مهم خبری
setarehnews.ir ستاره‌ها , pcparsi.com پی سی پارسی , asreazadi.com عصر آزادی , funpatogh.com فان پاتوق , teyf.ir طیف , rahemardomnews.com راه مردم , sabernews.com صابرنیوز , yjc.ir باشگاه خبرنگاران , indexiran.ir ایندکس ایران , unp.ir اخبار دانشگاهی , boursenews.ir بورس نیوز , itanalyze.com آی تی آنالیز , nay.ir نی , tejaratnews.com تجارت , iranvij.ir ایران ویج , gsm.ir جی اس ام , home.abrarnews.com روزنامه ابرار , mehrpress.com مهرپرس , farsnews.ir خبرگزاری فارس , javanonline.ir روزنامه جوان , simafilm.ir سیما فیلم , namehnews.ir نامه نیوز , citypress.ir شهرداری تهران , panevesht.com پانوشت , tadbirvaomid.ir تدبیر و امید , wafa.ir وفا , rasanehiran.com رسانه ایران , dolatema.com دولت ما , peymane.ir پیمانه , pariyana.com پریانا ,

بازرگانی موسایی باغستانی  ◊  09125436383-07633676575
وبگردی
رفتار نامناسب قرائتی در یک برنامه زنده
رفتار نامناسب قرائتی در یک برنامه زنده - سن و سال كه بالا برود حوصله آدم كمتر مي شود. در پخش مستقيم هم اقتضائات و شرايطي است كه آقاي قرائتي به آن عادت ندارد. در همين ويدئو هم ايشان مي گويد دوربين را نگه داريد! يعني كاملا واضح است كه ايشان تصور مي كرده در يك برنامه ضبطي سخنراني مي كند!
خودروهای بی کیفیت اینگونه تولید میشوند
خودروهای بی کیفیت اینگونه تولید میشوند - کارخانه ایران خودروی مشهد در۶۰کیلومتری جاده مشهد به نیشابور و در منطقه‌ای به نام شهر جدید بینالود قرار دارد. این کارخانه دارای خطوط تولید بدنه، رنگ، تزئینات و تکمیل کاری است و در زمینی به مساحت ۷۳۰هکتار با هدف تولید۱۰۰هزار دستگاه خودروی سواری در سال ۱۳۸۷ آغاز بکار کرده است.
حمله خانم نماینده با پایه میکروفن به معاون استاندار
حمله خانم نماینده با پایه میکروفن به معاون استاندار - هاجر چنارانی نماینده نیشابور سخنرانی معاون استاندار خراسان رضوی را بخاطر استفاده سهوی از کلمه خراسان غربی در سخنرانی گذشته به هم زد.
تیزر تبلیغاتی بهنوش بختاری که قاسم‌خانی را به بیمارستان فرستاد.
تیزر تبلیغاتی بهنوش بختاری که قاسم‌خانی را به بیمارستان فرستاد. - مهراب قاسم‌خانی به دلیل خنده زیاد به این تیزرتبلیغاتی (عطر میثم) راهی بیمارستان شده بود
"اسیدپاشی اصفهان" هم‌چنان "معما"
"اسیدپاشی اصفهان" هم‌چنان "معما" - این اظهارات رییس پلیس آگاهی مسیر عجیب خود را ادامه داد تا به اینجا رسید که توپ عدم دستگیری اسیدپاش را به زمین رسانه‌ها انداخت. او گفت: "این در شرایطی بود که این فرد در شرایط زمانی آن موقع به‌دنبال حساسیت بالایی که در رسانه‌ها و جامعه ایجاد شد، در نیمه راه، از ادامه مسیرش منصرف شد."
حاشیه های مراسم ختم داود احمدی‌نژاد
حاشیه های مراسم ختم داود احمدی‌نژاد - مراسم ترحیم مرحوم داود احمدی‌نژاد برادر رئیس جمهور سابق کشورمان عصر دیروز در مسجد امام خمینی(ره) شهرک شهید محلاتی برگزار شد.
دختر شطرنج‌باز ایرانی به تیم ملی آمریکا پیوست
دختر شطرنج‌باز ایرانی به تیم ملی آمریکا پیوست - دختر شطرنج‌باز ایرانی که به دلیل حضور بدون حجاب در رقابت‌های بین‌المللی از تیم ایران اخراج شد، به تیم ملی آمریکا پیوست.
میلیاردر ایرانی بار دیگر خودرویBMW خود را به آتش کشید
میلیاردر ایرانی بار دیگر خودرویBMW خود را به آتش کشید - فیلم / آقا این ماشینو بفروش یک پراید بخر راحت شو.
ازدواج قربانی اسید پاشی اصفهان
ازدواج قربانی اسید پاشی اصفهان - مرضیه ابراهیمی در جریان اسیدپاشی یکی از قرنیه‌هایش را از دست داد و بدنش نیز به‌ شدت آسیب دید و یک قسمت از سرش سوراخ شد.
مشاهده زندگی جدید خانم رهنما فعلآ بلامانع است / عکس
مشاهده زندگی جدید خانم رهنما فعلآ بلامانع است / عکس - عقد «بهاره رهنما» و همسرش در حرم امام رضا (ع)
تصاویر ازدواج مجدد بهاره رهنما
تصاویر ازدواج مجدد بهاره رهنما - بهاره رهنما که بیشتر کارهای او با مضمون ظنز و کمدی است . روز شنیه 4 شهریور با امیر خسرو عباسی ازدواج کرد.
فیلم حضور تینا آخوندتبار در مسابقات بوکس!
فیلم حضور تینا آخوندتبار در مسابقات بوکس! - این بازیگر ایرانی که مدتهاست خبری از حضور او در عرصه هنر نیست برای اولین بار مقابل حریف چینی مسابقه داد.
جشن تولد ۶۰ سالگی مهرانه مهین‌ترابی
جشن تولد ۶۰ سالگی مهرانه مهین‌ترابی - جمعه ۲۰ مرداد بیست و پنجمین مراسم «تولد ماه» به مناسبت سالروز تولد مهرانه مهین‌ترابی، بازیگر سینما و تلویزیون، با حضور جمعی از هنرمندان در موزه هنرهای دینی برگزار شد.
حرکات عجیب احمدی  نژاد هنگام تعریف خاطرات بقایی از زندان!
حرکات عجیب احمدی نژاد هنگام تعریف خاطرات بقایی از زندان! - حرکات عجیب احمدی نژاد هنگام تعریف خاطرات حمید بقایی از دوران زندان کوتاه مدتش
    پربازدیدها