سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ / Tuesday, 21 August, 2018

استان خراسان جنوبی


استان خراسان جنوبی
استان خراسان جنوبی، شرقی‌ترین استان ایران، دارای ۸۲۸۶۴ کیلومتر مربع مساحت می‌باشد که بین ۵۷ درجه و ۴۶ دقیقه تا ۶۰ درجه و ۵۷ دقیقه طول شرقی و ۳۰ درجه و ۳۵ دقیقه تا ۳۴ درجه و ۱۴ دقیقه عرض شمالی قرار گرفته و ۴۷/۵ % از مساحت کشور را به خود اختصاص داده است.
این استان از شرق، با کشور افغانستان، از شمال به استان خراسان رضوی ، از غرب به استانهای یزد و کرمان و از جنوب با استان سیستان و بلوچستان همسایه است.
براساس آخرین تقسیمات کشوری، خراسان جنوبی دارای ۶ شهرستان (بیرجند، قائنات، درمیان، سرایان، سربیشه و نهبندان) با مرکزیت بیرجند، ۱۷ شهر، ۱۶ بخش، ۴۲ دهستان، ۲۰۶۱ آبادی دارای سکنه و ۵۰۴۱ آبادی خالی از سکنه می‌باشد.
آب و هوا اقلیم استان از نوع خشک و بیابانی است که متوسط بارندگی سالیانه استان به ۱۵۰ میلیمتر می رسد. حداکثر دمای سالانه ۴۴ و پایین ترین دمای ثبت شده ۵/۲۱ـ درجه سانتیگراد گزارش شده است.
● شهر بیرجند
ناحیه‌ای که بیرجند جزء کوچکی از آن را تشکیل می دهد، قهستان نام داشت. این ناحیه از یک سو به دلیل کوهستانی بودن، پناهگاه نهضت هایی نظیر اسماعیلیان بوده است، از سوی دیگر، به سبب خشکی اقلیمی و وجود بیابان‌هایی که به آب وهوای شبه جزیره عربستان شباهت دارد، مورد توجه اعرابی که از جور خلفای عباسی و حاکمان وقت می‌گریخته اند، قرار داشته است و این گریختگان به این منطقه پناه می آوردند. در اسطوره های تاریخی، بنای قهستان را به سام بن نریمان نسبت می دهند و آن را بخشی از قلمرو فریدون، پنجمین پادشاه پیشدادی می دانند. این شهر در حال حاضر، یکی از شهرهای مهم جنوب خراسان و یک از مراکز عمده تجاری و اقتصادی است. امامزاده زیدبن موسی یکی از اماکن دیدنی و زیارتی این شهر است.
▪ تخت سردار
▪ سنگ نگاره لاخ مزار
▪ سنگ نگاره و نقش کال جنگال
▪ قلعه خورگ, مدرسه شوکتیه
▪ قلعه شاه دژ
▪ قلعه کهنه و تپه صیادان
▪ قلعه نیه
▪ مزار پر سر
▪ مزار پیرحاجیان
▪ مزار یا قدمگاه هماهنگ
▪ مسجد جامع چهار درخت
▪ مسجد گلستان
● شهر قاینات
مارکوپولو در سفرنامه خود از این شهر به نام تونوکاین نام برده است که این نام ازنام دو شهر بزرگ آن ایالت ـ قهستان ـ که تون و قاین باشد، گرفته شده است. همچنین درسال ۴۴۴ هـ. ق ناصرخسرو قبادیانی از این شهر دیدن کرده و از استحکامات شهر و مسجد جمعه آن یاد کرده است. ایالت قهستان، همزمان با ورود اعراب به ایران، پناهگاه زرتشتیانی بود که به آن پناه آورده بودند. حمدالله مستوفی، در قرن هشتم هجری از مرکزیت قاین نسبت به آبادی های دیگر قهستان، و همچنین از فراوانی زعفران و میوه آن گزارش داده است. یکی از مهمترین آثار تاریخ قاین، مسجد جامع است که از بناهای قرن هشتم هجری می باشد.
● شهر سربیشه
در کتابهای تاریخی بهارستان، نزهه القلوب و معجم البلدان از سربیشه و مؤمن آباد و نهارجان اسم برده شده است و مساجد و آثار کهن شهر مورد توجه سیاحان قرار گرفته است. در وجه تسمیه سربیشه گفته شده است چون زمین قسمت جنوبی شهر آبخیز و سرسبز بوده و شهردر مدخل این محل قرار داشته است به آن سربیشه گفته اند اقوال دیگر نیز گفته شده از قبیل سربیشه که بدلیل سردی هوا به این نام معروف بوده و به مرور زمان حرف (د) حذف گردیده است. سربیشه از پیشینه تاریخی بسیار غنی برخوردار بوده و به‌همین دلیل، در گوشه و کنار شهرستان آثار تاریخی و دیدنی متنوعی به چشم می خورند.
● شهر سرایان
سرایان در۱۶۰ کیلومتری شمال غربی شهرستان بیرجند در استان خراسان جنوبی قرار دارد و مشتمل بر سه دهستان (آیَسک ـ سه قلعه ـ مصعبی) می‌باشد. وسعت این بخش ۹۳۱۸ کیلومتر مربع بوده و از نظر طبیعی به دو منطقه کوهستانی وکویری قابل تقسیم می‌شود و جمعیت این شهرستان بالغ بر ۵۰۰۳۸ نفر می باشد.
● نهبندان‌
ناحیه‌ای است‌کویری، خشک و کم آب. اهمیت این منطقه‌ پیش‌ از‌ اسلام بسیار بیش‌تر بوده است‌ چرا که این منطقه‌ در مسیر بندرعباس به خراسان قرار داشته و‌ از ‌این باب موقعیتی سوق‌الجیشی داشته است.‌
جمعیت شهرستان نهبندان در سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۷۵ هـ. ش، ۴۳.۰۶۵ نفر بوده است که از این شمار ۲۱.۶۹۸ نفر مرد و ۲۱.۳۶۷ نفر زن بوده اند. مردم نهبندان ایرانی و‌ آریایی نژادند و با گویش محلی و نزدیک به خراسانی سخن می‌گویند.
لهجه آن‌ها به گویش سیستانی نیز نزدیک است و بعضی از آن‌ها به سیستانی سخن می‌گویند. همه نهبندانی ها مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند. مردم نهبندان سخت‌کوش، مهربان، ساده، آزاده، پاک‌اندیش و مهمان نوازند.
مهم‌ترین هنردستی مردم این ناحیه، قالیچه بافی است. مردم منطقه با تولید‌قالیچه‌هایی با طرح‌های بلوچی، ترکمنی، و نقش های گلدانی، مددخانی و محلی، درآمد عمومی را افزایش می‌دهند و برخی از این صنایع به خارج صادر می‌شوند.


منبع : ایران هتل آنلاین

مطالب مرتبط

گلستان

گلستان
گردشگاه‌های طبیعی استان گلستان آماده پذیرایی مسافران نوروزی است. این گردشگاه‌ها شامل:
▪ پارك جنگلی نهارخوران
این پارك از قدیمی‌ترین تفرجگاه‌های استان بوده و در چهار كیلومتری جنوب شهر گرگان واقع شده است، دارای فضاهای جنگلی در طرفین جاده برای تفرج است و با داشتن آب و هوای مناسب و دامنه پرشیب جنگلی مورد استفاده گردشگران داخلی و خارجی قرار می‌گیرد.
این پارك دارای مهمانسراهای عمومی به ویژه مهمانسرا و كمپ‌های اقامتی زیبا است.
▪ پارك ملی گلستان
این بوستان طبیعی در بخش گالیكش شهرستان مینودشت واقع شده است و مساحت آن ۹۱ هزار و ۸۹۵ هكتار است، این پارك نخستین پاركی است كه در ایران عنوان پارك ملی را به خود اختصاص داده است.
بوستان ملی گلستان با داشتن اقلیم‌های متفاوت ومناطق زیستی متنوع جنگلی، استپی و چشم اندازها و مناظر متنوع طبیعی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری استان محسوب می‌شود.
▪ پارك جنگلی النگدره
این پارك در جنوب غربی شرق گرگان به فاصله سه كیلومتری شهر واقع شده است.
پارك النگدره در دامنه جنگل‌های انبوه شمالی از پوشش درختان منحصرا جنگلی برخوردار بوده و رودخانه‌ای از وسط آن می‌گذرد.
▪ پارك جنگلی دلند
مكان فوق در یازده كیلومتری غرب شهرستان آزادشهر و در كنار جاده اصلی گرگان به مشهد واقع شده‌است و از درختان باارزش جنگل‌های شمال مانند بلوط، آزاد، افرا و انجیلی پوشیده شده است.
▪ پارك جنگلی كردكوی
این پارك در چهار كیلومتری جنوب شهر كردكوی با مساحت ۵۴ هكتار واقع شده است.
از ویژگی‌های آن داشتن آب و هوای مناسب و نسبتاً خنك در تابستان و همچنین وجود رودخانه پلنگ پا است.
▪ پارك جنگلی قرق
این محل در ۲۳ كیلومتری شرق گرگان و در حاشیه مسیر جاده تهران - مشهد واقع شده و ۶۵۰ هكتار مساحت دارد. این پارك محل نگهداری گوزن‌های بومی جنگلهای شمال ایران است.
▪ تالابهای آلاگل، آجی گل و آلماگل
این تالابها در حدود ۱۰۰كیلومتری گنبدكاووس و در نواحی مرزی استان با كشور تركمنستان واقع شده است.
مساحت این تالاب‌ها به ترتیب ۲۵۳ ،۵۲۷ هكتار است كه به صورت نگینی در صحرا نمایان است.
وجود پوشش درختچه‌های گوزنی و چگن در حاشیه این تالاب‌ها در یك منطقه صحرایی جلوه خاصی را به آنها بخشیده است.
در تمامی فصول سال به ویژه در زمستان حضور انواع پرندگان مهاجر از جمله فلامینگو، قو، اردك، پرستوهای دریایی، غازها، باكلان و انواع دیگر پرندگان آبزی و كنار آبزی هیاهوی خاصی به این تالاب‌ها می‌دهد كه دیدن آن خالی از لطف نیست.
▪ سواحل جنوب شرقی دریای خزر
وجود خلیج گرگان با وسعت ۶۸ هزار و ۸۰۰ هكتار كه به‌طول ۵/۶ كیلومتر از دریا منفك شده از مهم‌ترین محورهای دارای قابلیت توریستی در استان گلستان است.
سواحل جنوبی و شرقی دریای خزر بر خلاف سواحل شمالی آن هیچ‌گاه دوره یخبندان ندارد و پیوسته شرایط جذب گردشگر را داشته و نیز آماده انجام هرگونه ورزش آبی است.
خلیج گرگان به همراه شبه جزیره میانكاله به عنوان پناهگاه حیات وحش به علت داشتن اهمیت زیستی زیاد یكی از ذخیره‌گاههای زیست كره درجهان به ثبت رسیده است.
▪ جزیره آشوراده
جزیره آشوراده نیز یكی از مكان‌های جلب گردشگر در ساحل شرقی دریای خزر است، این جزیره یكی از مهم‌ترین مراكز تهیه خاویار در شمال كشور است.
▪ آبشارهای گلستان
یكی از آبشارهای مهم و دیدنی در استان آبشار پارك ملی گلستان است كه در تفرجگاه آبشار همین پارك واقع شده است و دارای ۱۹/۵متر ارتفاع است.
این آبشار از صخره‌ای می‌ریزد كه محیط اطراف آن را درختان جنگلی پهن برگ خزری پوشیده‌است.
▪ آبشار كبودوال
این آبشار در پنج كیلومتری جنوب شهر علی‌آباد كتول در محل تفرجگاه عمومی شهر واقع شده است.
▪ آبشارهای شیرآباد
این آبشارها در شش كیلومتری جنوب شهر خان ببین در شرق گلستان و در میان جنگل‌های انبوه واقع شده‌است، این هفت آبشار دارای ارتفاع‌های متفاوتی هستند.
بلندترین آنها قریب به ۲۰ متر ارتفاع دارد و در بالای آخرین آبشار غارمعروفی با جاذبه‌های خاص وجود دارد.
▪ آبشار لوه
آبشار فوق در گالیكش در فاصله چهارده كیلومتری غرب پارك ملی گلستان واقع شده است و محل آن در پنج كیلومتری روستایی به همین نام است.
▪ باران كوه
این منطقه از نقاط دیدنی استان است كه در جنگل شصت كلاته در جنوب غربی شهر گرگان واقع شده است.
▪ گل رامیان
چشمه گل رامیان یك استخر طبیعی بیضی شكل است كه طول آن نود متر، عرض آن ۸۰ متر و عمق آن بین ۴۴ تا ۸۰ متر است.
این محل در پنج كیلومتری جنوب شهر رامیان قرار دارد و آب آن از عمق می جوشد و به همین علت منظره زیبائی دارد.
▪ بازارهای سنتی
بازارهای استان شامل بازارهای دائمی شهرها، بازارهای هفتگی و بازار روز است.
از مهم‌ترین بازارهای دائمی كه مركز خرید روزانه عموم مردم است بازار نعلبندان در مركز شهر گرگان.
بازارهای هفتگی از قدیم الایام در شهرهای آق قلا و بندرتركمن متداول بوده كه به ‌تبعیت از آن، امروزه بازارهای روز درچند شهر استان دایر شده است.
▪ چشمه آبگرم زیارت
این چشمه در دوازده كیلومتری جنوب گرگان و در روستای ییلاقی زیارت واقع شده و یكی از مراكز گردشگری شهر گرگان است.
از لحاظ اقتصادی كشاورزی محور اصلی فعالیت‌های اقتصادی مردم استان گلستان كه دامداری، شیلات و صنایع تبدیلی كشاورزی نیز در آن رونق دارد. از محصولات عمده كشاورزی منطقه می‌توان از گندم، پنبه، دانه‌های روغنی، غلات، توتون، برنج نام برد.
منطقه گلستان به علت داشتن شرایط مساعد اقلیمی و زیست محیطی، از دوران پیش از تاریخ، دوران تاریخی و دوران اسلامی به‌عنوان یكی از مكان‌های استقرار بشر مورد توجه بوده و نتایج حاصل از كاوشهای علمی باستانشناسی در مكانهای باستانی موید این مطلب است.

وبگردی
جنجال ساشا پسر سفیر !
جنجال ساشا پسر سفیر ! - ساشا سبحانی که فرزند سفیر پیشین ایران در ونزوئلاست در این ویدئو می‌گوید: تا کی می‌خواهید حسادت کنید، به جای بد و بیراه نوشتن برای من بروید پول در بیاورید، اگر نمی‌توانید پول دربیاورید، نمی‌توانید زندگی کنید، بروید بمیرید. تمام!
منابع ملی را به چینی‌ها اجاره داده و سالها به مردم دروغ گفته‌اند
منابع ملی را به چینی‌ها اجاره داده و سالها به مردم دروغ گفته‌اند - به فاصله چندسال از انتشار اخباری که حکایت از واگذاری مجوز صید ترال به چینی‌ها در آب‌های جنوبی کشورمان داشت و همواره تکذیب می‌شد، بالاخره مشخص شد که تکذیب‌های مسئولان غیرواقعی بوده است؛ واقعیتی عجیب که موجب بروز ابهامات فراوانی می‌شود.
پشت پرده سفر مجرّدی عراقی‌ها به مشهد
پشت پرده سفر مجرّدی عراقی‌ها به مشهد - اردیبهشت ۹۴ بود که روزنامۀ انگلیسی «گاردین»، در فقدان رسانه‌های کارآمد محلّی، گزارشی منتشر کرد با عنوان «عبادت، غذا، سکس و پارکِ آبی در شهر مقدس مشهدِ ایران»
ویدئو / تشییع پیکر «آقای بازیگر» سینمای ایران
ویدئو / تشییع پیکر «آقای بازیگر» سینمای ایران - پیکر مرحوم عزت‌الله انتظامی بازیگر باسابقۀ سینما و تئاتر ایران صبح یکشنبه (۲۸ مرداد) با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و هنر، وزیر ارشاد و علاقه‌مندان سینما و تئاتر، از تالار وحدت تشییع شد. عزت سینمای ایران بامداد جمعه (۲۶ مرداد) در سن ۹۴ سالگی درگذشت.
مراسم تشییع پیکر عزت‌الله انتظامی
مراسم تشییع پیکر عزت‌الله انتظامی - پیکر عزت‌الله انتظامی، بازیگر فقید سینما، تئاتر و تلویزیون، صبح یکشنبه - ۲۸ مرداد - با حضور جمع زیادی از هنرمندان و علاقه‌مندان، از تالار وحدت تشییع و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) تهران به خاک سپرده شد.
عکسی عجیب از  تجمع حوزویان قم
عکسی عجیب از تجمع حوزویان قم - براستی داستان درگذشت آقای هاشمی و استخر چه بوده است؟ چرا از تهدید سیاسی و امنیتی در این تصویر استفاده شده است؟ چه افراد و جریانی پشت این پلاکارد هستند؟
سفیر آلمان تعطیلات خود را در بین عشایر بختیاری گذراند
سفیر آلمان تعطیلات خود را در بین عشایر بختیاری گذراند - میشائل کلور برشتولد، سفیر آلمان در ایران برای گذراندن تعطیلات تابستانی خود با عشایر بختیاری در دره کوهرنگ زاگرس همراه شده است. منبع
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند!
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند! - یک تریلی در اهواز واژگون شد و مردم به جای کمک به راننده مصدوم بار تریلی را بردند
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه - در ویدئوی زیر روایت فائقه آتشین (گوگوش) را از بازگشت به ایران بعد از انقلاب و نحوه برخورد پاسدار فرودگاه و دادستانی با او می شنوید. او این خاطرات را سال ۲۰۰۰ در تورنتوی کانادا روایت کرد.
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری - نكته جالب در اين ميان، گستردگي و تنوع واكنش‌ها به پوشش «وزير جوان» بود. تا آن‌جا كه در ميان كاربران بودند گروهي كه اين پوشش را در حد «شق‌القمر» بالا برده و اين تفاوت ظاهري را نشانه‌اي از تفاوتي عميق در نوع نگاه آذري‌جهرمي تحليل كردند و در مقابل، طيفي نيز «وزير جوان» را به‌خاطر تلاش براي آنچه ازسوي اين كاربران نوعي «پوپوليسم» و «عوام‌فريبي» خوانده شد
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت!
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت! - محمود احمدی نژاد با انتشار پیام ویدیویی تندی علیه رئیس جمهور، وی را هم دست رئیس دو قوه دیگر نامید و خواستار کناره گیری حسن روحانی از مقام ریاست جمهوری شد.
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه - سکانس سانسور شده مسابقه «13 شمالی» که در آن سحر قریشی ترانه های مشهور چند تن از خوانندگان را می خواند، ببینید. اولین قسمت این مسابقه در شبکه نمایش خانگی توزیع شده است.
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی!
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی! - روایت نازنین پیرکاری،مجری و تهیه کننده تلویزیون از عاشق شدن خود که داستان سریال پدر شد...
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد - مهمترین بخش های سخنان او اینجاست که عنوان می کند: چه کسی در جریان انقلاب بوده؟ اگر یک عده ای جان دادند، یک عده ای هم این وسط پول دادند. او که گویا دستی در شعر هم دارد، سخن عجیب تری از آنچه پیش از این گفته بر زبان جاری می سازد و با به کار بردن این بیت که «جان چه باشد که نثار قدم دوست کنم *** این (جان) متاعی است که هر بی سروپایی دارد» ...
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد - برای آمریکا کم هزینه‌ترین استراتژی ادامه وضع موجود است. ترامپ در یک سال گذشته کاری کرد که ۳۰ میلیارد دلار دارایی ایران از کشور خارج شود. این پول به کشور‌هایی مثل ترکیه، گرجستان، ارمنستان، مالزی و ... که از ثبات و امنیت برخوردارند رفت و در این کشور‌ها سرمایه گذاری شد. همین موضوع کمر اقتصاد ایران را می‌شکند. در این یک سال دلار به نزدیک ۱۰ هزار تومان رسیده است. ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد. اگر…
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد!
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد! - سحر تبر سال گذشته برای اولین بار در رسانه‌های جهان دیده شد. گمانه زنی می‌شد که او برای شباهت پیدا کردن به آنجلینا جولی ۵۰ عمل جراحی داشته است. اما او در نهلایت شبیه شخصیت "عروس مرده" تیم برتون به نظر می‌رسید.
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.