چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷ / Wednesday, 24 October, 2018

جاذبه های اکوتوریستی استان خوزستان


جاذبه های اکوتوریستی استان خوزستان
هورالعظیم، باتلاق‌ها، نیزارها و سواحل زیبای خلیج فارس در جنوب و کوه‌های بلند و برف‌گیر در تمامی شمال و شرق جلگه‌ی بسیار پست و گرم خوزستان، دورنما و چشم‌اندازها و اقلیم‌های متفاوتی در چهار سوی استان فراهم آورده است. دسترسی به آب‌های آزاد در طول سواحل جنوبی و داشتن رودخانه‌های متعدد و پر آب که از هزاره‌های پیش از میلاد زیستگاه اقوام کهن ایرانی و مهد تمدن وکشت و کار و آبیاری بوده، از مشخصه‌های اصلی اکوتوریسم خوزستان است. به عبارتی دیگر عرصه اکوتوریسم خوزستان شامل ۲۹۶۰۰۰ هکتار تالاب بین‌المللی شادگان و هورالهویزه می‌باشد. همچنین مرز آبی استان شامل ۲۳۰ کیلومتر که با وجود دریاچه‌های پشت سد از جمله سد شهید عباسپور روی هم رفته حدود یک سوم آب‌های شیرین در خوزستان جاری می‌باشد.
جاذبه‌های طبیعی و اکوتوریستی این استان عبارتند از:
● دریاچه‌ی سد دز
این سد به ارتفاع ۲۰۳ متر بلندترین سد خاورمیانه و ششمین سد مرتفع جهان در ۱۵ کیلومتری شمال شهر دزفول بر روی رودخانه دز بنا گردیده است که پس از اتمام قادر خواهد بود حدود ¾ میلیارد متر مکعب آب در دریاچه‌ای به وسعت ۶۳ کیلومتر مربع ذخیره سازد. احداث این سد و تنظیم جریان رودخانه این امکان را بوجود می‌آورد که دو رودخانه دز و کرخه از طریق کانالی به طول ۸ هزار و ۵۰۰ متر و عرض ۹متر و ظرفیت ۲۰ متر مکعب در ثانیه به هم متصل گردد و آب کافی برای آبیاری متجاوز از ۳۰ هزار هکتار از اراضی واقع در منطقه کرخه تامین گردد. دریاچه‌ پشت سد نیز امکانات فراوانی برای بهره‌برداری‌های جهانگردی و تفریحی دارد.
● دریاچه‌ی سد کرخه
سد کرخه در سال ۱۳۳۴ شمسی بر روی رودخانه کرخه بنا شد، این سد از نوع سدهای انحرافی است که آب رودخانه کرخه را به داخل دو شهر منحرف می‌کند. طول سد ۱۹۲ متر و ارتفاع آن ۹ متر است. سد در وسط یک قسمت آبریز دارد که طول آن ۱۲۳ متر و ارتفاع آن از بستر رودخانه ۵ متر است. دریاچه‌ی این سد نیز امکانات فراوانی برای بهره‌برداری‌های جهانگردی فراهم آورده است.
همچنین سدهای عباس‌پور (سد کارون) و خلیل‌خان (چهاربری) نیز قابلیت بهره‌برداری برای جهانگردی دارند.
● تالاب شادگان
تالاب بین‌المللی شادگان ۲۹۶ هزار هکتار مساحت دارد و از شمال به شادگان و خور «دورق» و از جنوب به رودخانه‌ی بهمنشیر، از غرب به جاده دارخوئین و آبادان و از شرق به آب‌های خورموسی محدود می‌شود. سطح تالاب با گیاهان آبدوست چون لویی، چولان و گیاهان غوطه‌ور پوشیده شده و محل بسیار مناسبی برای پذیرش پرندگان آبزی مهاجری است که در پاییز از شمال اروپا، کانادا و سیبری به این منطقه روی می‌آورند. در این تالاب انواع ماهیان آب شیرین و شور مانند بنی، شیربد، حمری، شانک، ماهیهای پرورشی و پرندگانی چون فلامینگو، حواصیل، لک‌لک، غاز وحشی، اردک، گراز و … زیست می‌کنند. تنها زیستگاه و محل زاد و ولد اردک کرکری در جهان این تالاب است و پرندگانی چون «گیلانشاه خالدار» و «اکراس آفریقایی» نیز از نمونه‌های بسیار کمیابی هستند که در این منطقه یافت می‌شوند. تالاب شادگان زیستگاه یک سوم از گونه‌های جانواری و گیاهی در معرض خطر نابودی است. این تالاب طبق مصوبه‌ی شورای عالی حفاظت از محیط زیست تحت عنوان «پناهگاه بین‌المللی حیات وحش شادگان» به سازمان محیط زیست واگذار شده است.
● هورها، باتلاق‌ها
در استان خوزستان به علت ارتفاع پایین، در قسمتی از کرانه‌ها به وسیله دریا و در سایر نقاط به واسطه جریان رودخانه‌ها، باتلاق‌های وسیعی به وجود آمده است که به واسطه‌ی آب دائمی و زیاد به اسم «هور» معروف‌اند. هورالعظیم، هور مزرعه و الدورق از این جمله هستند.
● هورالعظیم
هورالعظیم بزرگترین هور خوزستان از آبهای کرخ، دویرچ و قسمتی از آبهای اروند رود تشکیل شده است. این هور بزرگ که به طول یکصد کیلومتر و با عرص ۱۵ الی ۷۵ کیلومتر، از طرف غرب به وسیله رودخانه دجله، از طرف شرق به وسیله جلگه صاف ایران محدود شده است و در خاک عراق از طرف جنوب تا کنار دجله و از شمال تا چند کیلومتری شهر عماره ادامه دارد و در خاک ایران شهرهای بستان، سوسنگرد و هویزه کاملا در کنار این هور واقع شده‌اند.
هورالعظیم محصول آب اضافی رودخانه کرخه، دجله، دویرچ اس، سراسر هور از نی پوشیده است. عمق آب در کناره‌های هور کم است ولی تدریجا در وسط آن به چند متر می‌رسد، اکثر طوایف در داخل این هور مامن بسیار امنی برای خود تهیه می‌کنند که از بهم پیوستن نی‌ها ساخته می‌شود. این طوایف اکثرا به پرورش گاومیش در هور و اطراف آن اشتغال دارند. حرکت در هور با راهنمایی اشخاص مطلع سهل و با قایق‌های مخصوص انجام می‌گیرد.
● رودها و چشمه‌ها
خوزستان با وجودیکه آب و هوای گرمی دارد ولی بستر رودهای مهمی چون رودخانه‌ی کارون و اروند، با قابلیت کشتیرانی در آنها و رودهای دیگری مانند زهره، جراحی - مارون، خور، نهرگاهی، بهره، شاهور، مرغاب، آب سوسن، آب شلا، ابوالعباس، اعلا، دره حراز (دمه‌لی)، بولاواس، صیدون، لیراب، رامهرمز و … است.
همچنین چشمه‌های آبگرم و معدنی عین خوش، دهلران، گراب، سی‌زنگر، گلگیر، هر کدام استفاده‌های درمانی متفاوتی دارند که تا کنون بهره‌برداری گسترده‌ای از این چشمه‌ها صورت نگرفته است.
● ارتفاعات و قله‌ها
مهمترین ارتفاعات بالای دو هزار و ۵۰۰ متر استان خوزستان؛ تاراز، تلگه، تورک، دوتو، کله، مونگشت است که دامنه‌ی برخی از این کوه‌ها از جنگل پوشیده شده و در نوع خود جذابیتی خاص ایجاد کرده است.
● جلگه‌ها و دشت‌ها
جنوب و غرب استان خوزستان اراضی جلگه‌ای است که به سطح فرسایشی رسوبات جوان دوره‌ی ترشیاری گسترش یافته است و هنوز تپه‌هایی از ساختمان گذشته آن در اطراف اهواز به چشم می‌خورد. قسمت اعظم این جلگه از آبرفتهای رودهای کارون، کرخه و جراحی تشکیل شده است. این جلگه با شیب ملایمی به سوی جنوب تا سواحل خلیج امتداد دارد و شمالی‌ترین نقطه‌ی آن حوالی دزفول است. قسمت جنوبی آن از اراضی بسیار پست و سطحی تشکیل شده که از تاثیر جزر و مد دریا به وجود آمده است. خاک این قسمت فوق‌العاده شور است.
● فضاهای جنگلی
براثر تنوع آب و هوا نوع خاک، برخی از مناطق خوزستان را جنگل‌های تنگ و بوته‌زار، درختچه‌ و درختان پوشانیده است. خوزستان در ادوار گذشته پوشش جنگلی انبوه‌تری داشته است. برخی سیاحان نوشته‌اند که کرانه‌های کارون ما بین خرمشهر و اهواز با درختان تبریزی، گز و انواع دیگر کاملا مشجر بوده است. در دامنه‌ی کوه سولک و کوه دزگه جنگل بزرگی از درختان بلوط، بادام جنگلی، بن و غیره وجود دارد. در کرانه رودخانه‌ی کرخه جنگل وجود دارد و در دو طرف رودخانه دز درختان بزرگ و درهمی به چشم می‌خورد.
مسیر اکثر رودخانه‌ها سراسر از درختان جنگلی گز پوشیده شده است. درخت سدر یا کنار از گیاهان خاص این منطقه است که از میوه، برگ و چوب آ ن استفاده فراوان می‌شود. درختان کهور،‌بده، خرزهره، استبرق و انواع اکالیپتوس نیز در خوزستان یافت می‌شود.
جنس درختان جنگلی بیشتر بلوط است. مراتع خوزستان از نوع مراتع قشلاقی نامرغوب است که در مناطق کوهستانی پوشش گیاهی غنی تری دارد.
در فصل بارندگی که از نیمه آبان شروع می شود و تا اواخر فروردین ماه ادامه می‌یابد، کم کم بر روی تپه‌ها و زمین‌هایی که از خاک مناسب برخوردارند، گیاهان خودرو می‌رویند. در نواحی مرطوب جنس گیاهان از نوع گلسنگ، قارچ و خزه است. در نواحی غیر مرطوب انواع گیاهان بومی می‌روید. پوشش گیاهی در ارتفاعات شمال شرقی موجب گردیده که عشایر این منطقه به پرورش دام بپردازند. این منطقه به عنوان مراتع گرمسیری ایل بختیاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. پوشش گیاهی شمال و شمال شرقی به صورت استپ کوهی و کوهپایه‌ای است و درختانی از قبیل بلوط، بن،‌انجیر، بادام کوهی، کنار،‌سدر و بوته‌هایی از گون دارد.
● مناطق حفاظت شده و حیات وحش
سواحل زیبای کشور، کوه‌های بلند و برف گیر، باتلاق‌ها و نیزارها، جلگه‌های پست و گرم، اقلیم متفاوت و تضاد آشکاری را در محدوده‌ای چنین تنگ به همراه داشته که موجب غنا و تنوع چشمگیر حیات وحش شده است.
در خلیج فارس بیش از ۲۰۰ نوع ماهی وجود دارد که از نظر تنوع و ذخیره پروتئین از بهترین و کم نظیرترین ذخایر حیات وحش کشوربه حساب می‌آید.
از سوی دیگر پرندگانی چون غاز، مرغابی، مرغ نوک دراز، پلیکان، حواصیل اردک، لک لک، هوبره، مرغ میش فلامینگو و درنا که در سواحل جنوب و در میان هورها و نیزارها زندگی می‌کنند به غنای حیات وحش این نواحی افزوده‌اند. در صورت برنامه ریزی و ساماندهی این نواحی و جاذبه‌های دل انگیز و زیبای این باتلاق و هورها به قطب‌های توریستی تبدیل می‌شوند.
پرندگان دریایی که همیشه نام و مکان زیست آنها اسرار آمیز، الهام بخش و رویایی بوده است،‌در سراسر استان پراکنده‌اند. پرندگان دیگری نیز مانند کبک، تیهو، باقرقره، قمری، سار، کلاغ سیاهو ابلق در لابه لای دره‌ها و بیشه‌ها و کشتزارهای این استان به وفور یافت می‌شوند. اگرچه از یکصد سال پیش به این طرف دیگر اهالی اطراف رودخانه‌ها، هورها و کوهپایه‌ها چندان وحشتی از شیرها و پلنگ‌ها ندارند و جانوران گوشتخواری از این دست کمیاب شده‌اند ولی هنوز گوشتخوارانی چون گرگ، گربه وحشی،‌دله یا عروسک، گورکن، عسل خوار و کفتار در اطراف بیشه‌ها، رودخانه‌ها و دره‌های اطراف کوه‌ها وجود دارندو ممکن است کسانی در لابه لای درخت‌های بادام کوهی، بلوط، توت این نواحی بتوانند سنجاب‌های ایرانی دم بلند، پرمو، دم فرفر و بدن قرمز حنایی را ببینند که در حال بیرون آمدن از حفره یکی از درخت‌ها هستند. گربه تیغی یا تشی جونده ایرانی و نیز انواع موش‌های سیاه و موش‌های دوپای ۵ انگشتی و سه انگشتی، خرگوش وحشی در گوشه و کنار این استان به چشم می‌خورد.
همچنین مناطق حفاظت شده «کرخه» و «دز» به دلیل اینکه زیستگاه گوزن زرد ایرانی و دارای بیشه‌های انبوه و بکر هستند ارزش‌های جهانگردی دارند.


منبع : ایران هتل آنلاین

مطالب مرتبط

مازندران؛ سرزمین سبز شمالی

مازندران؛ سرزمین سبز شمالی
به بربط چو بایست بر ساخت رود
که مازندران شهر ما یاد باد
که در بوستانش همیشه گل است
هوا خوشگوار و زمین پرنگار
برآورد مازندرانی سرود
همیشه بر و بومش آباد باد
به کوه اندرون لاله و سنبل است
نه گرم و نه سرد و همیشه بهار
فردوسی
استان مازندران که در گذشته طبرستان نامیده می شد، قسمتی از سرزمین کهن ایران است که بر طبق شواهد و یافته های باستان شناسان، یکی از قدیمی ترین سکونت گاه های بشری به شمار می رود. مردم این استان از نژاد آریایی هستند.
مازندران به لحاظ آب و هوایی، معتدل و مرطوب است (معتدل خزری). زبان مردم مازندران، فارسی با گویش های محلی همچون ساروی، آملی، بابلی، گیلکی، شهمیرزادی، کتولی، هزارجریبی و ... است. در استان مازندران بناهای قدیمی و مکان های پراهمیت تاریخی فراوانی وجود دارد. این بناها امروزه جزو اماکن توریستی شمرده می شوند و هر سال گردشگران و مسافران بسیاری را به سوی خود جذب می کنند. بابل، بابلسر، بهشهر، رامسر، آمل، جویبار، ساری، سوادکوه، تنکابن، قائمشهر، نوشهر، نور، نکا، محمودآباد و چالوس شهرستان های استان مازندران هستند. شغل عمده اهالی استان مازندران کشاورزی و باغداری است. زندگی روستانشینان در میان شالیزارهای برنج و کشتزارهای پنبه، از دیدنی ترین جلوه های زندگی این مردم است.
مازندران، استان سرسبز و با صفای شمال ایران است که در ساحل جنوبی خزر واقع شده و جاذبه های پرشمار طبیعی، تاریخی، فرهنگی و اجتماعی را دربرگرفته است. این خطه باارزش ایران از چشم اندازهای بدیع طبیعی، تاریخ غنی، کشاورزی و دامداری پررونق و بازرگانی پویایی برخوردار است. چشم انداز شمالی کناره های مازندران را دریای نیلگون، آرام و زیبای خزر شکل می دهد و چشم انداز جنوبی را جنگل های انبوه دامنه های البرز پوشانده است. دره ها و چشم اندازهای پیرامون نیز جلوه های شگفت انگیزی از طبیعت را به نمایش گذاشته اند. باغ های مرکبات، شالیزارها، کشترازهای سرسبز، ویلاها و مراکز اقامتی زیبا، کناره های دریا و جاده ها را فراگرفته و مناظر زیبایی را به وجود آورده اند. آبشارهای مازندران به دلیل شرایط طبیعی، هم در بیشه هاو جنگل ها و هم در نواحی کوهستانی وجود دارند. دره ها در امتداد رودخانه ها کشیده شده و گرداگرد آنها را انبوهی از جنگل های بلند با پوشش گیاهی متنوع فراگرفته است. انواع جاذبه های تاریخی چون امامزاده ها، مسجدها، پل ها، آب انبارها، قلعه ها، کاخ های متعدد و .... در کنار جاذبه های طبیعی، این منطقه را به یکی از جذاب ترین و پرگردشگرترین مناطق ایران تبدیل کرده است.
یادمان های تاریخی همچون مقبره میربزرگ آمل، برج لاجیم سوادکوه، برج رسکت سوادکوه، مجموعه تاریخی فرح آباد ساری و عباس آباد بهشهر، قلعه پولاد در بلده نور، کندلوس نوشهر و بسیاری دیگر نشانگر قدمت تاریخی و هنر معماری این سرزمین است.
کاخ ها و عمارت های قدیمی که به سبب آبادانی و سرسبزی منطقه، به دستور شاهان و سلاطین مختلف ساخته شده اند، بارزترین بناهای معماری منطقه را تشکیل می دهند.
رودخانه های متعددی هم در استان وجود دارند که در طول تاریخ پل های زیادی بر آنها ساخته و امروزه به جاذبه ای برای مازندران تبدیل شده است. پل محمدحسن خان بر رودخانه بابلسر، پل چالوس بر رودخانه چالوس، پل سرخ رود بر هراز، پل دوازده پله بر رودخانه هراز در وسط شهر آمل و پل ورسک بر دره ورسک از پل های معروف منطقه هستند که ارزش های جهانگردی بالایی دارند.
کاخ بابل در جنوب شهر بابل، عمارت و باغ صفوی باغ شاه که اکنون محل شهرداری بهشهر است، کاخ صفی آباد در بالای کوهی مشرف به بهشهر، کاخ عباس آباد در جنوب غربی بهشهر، کاخ چشمه عمارت در بهشهر، کاخ تیمشان در ۵ کیلومتری غرب نور، مجموعه صفوی فرح آباد در ۲۸ کیلومتری شمال ساری، کاخ اجابت در روستای اجابت از بخش کلاردشت، کاخ چای خوران در چالوس و خانه نیما پدر شعر نو در روستای یوش، از عمارت های دیدنی مازندران به شمار می روند.
بقعه های متبرکه زیادی هم در سطح استان پراکنده اند که امامزاده عباس، امامزاده یحیی، امامزده قاسم، گنبد فخرالدین درساریف همراه بقعه امامزاده عیسی بن کاظم و بقعه شامرا گنبد از معروف ترین آنها هستند. بقعه میرحیدر آمل، بقعه درویش فخرالدین بابل، بقعه آقاشاه بالوزامدنور، بقعه سطان محمدطاهر در جاده بابل - کیاکلا، همراه با تکیه مقر کیلا در بخش بندپی را باید از دیگر جاذبه های این استان کهنسال دانست.
در کنار این همه آثار تاریخی، بازارهای محلی آمل و بابل نیز که انواع محصولات شمال را عرضه می کنند، می تواند برای مسافران، جذاب و دیدنی باشد. این استان و شهرهای وابسته به آن در تمامی ایام سال، پذیرای گردشگران بسیار است. از جمله، مجموعه فرهنگی کندلوس، کجور نوشهر، موزه تاریخ طبیعی خشکه داران در مسیر جاده تنکابن- چالوس، تماشاگه خزر کاخ رامسر و... امکانات متنوعی را برای گردشگران داخلی و خارجی فراهم کرده است.
در کنار این همه جاذبه های تاریخی و طبیعی، جشن ها و آیین های مرسوم در میان مردم مازندران، همراه با لذیذترین غذاهای محلی، بخش دیگری از جاذبه های این سرزمین زیبا و کهنسال را پدیدار ساخته اند. لذیذترین، متنوع ترین و رنگین ترین سفره های ایرانی را می توان در شمال ایران، در سرزمین پهناور مازندران و گیلان دید.
● جاذبه های طبیعی سرزمین سبز
مازندران سرزمین رودها، جنگل ها، چشم اندازهای رویایی، سواحل زیبا، غارها، آبشارها، رودخانه ها، آب های سرد و گرم معدنی، تالاب ها و جاذبه های طبیعی بی شمار است و مردمی میهمان نواز و مهربان دارد. فراسوی جنگل های مازندران، کوه های سربه فلک کشیده و پوشیده از برف خودنمایی می کنند. بخشی از مرتفع ترین قله آتشفشانی ایران (دماوند) در این سرزمین واقع شده است. خط ساحلی دریای خزر در استان های گیلان و مازندران، یکی از زیباترین سواحل ایران است. در کنار دریا، دره های جنگلی و کوهستانی، همراه با کناره رودخانه ها، پرندگان مناطق ساحلی وجنگلی، ماهیان رودخانه ای و دریایی، مناطق حفاظت شده خاص، چشمه های زیبا و متعدد در کنار ده ها پدیده طبیعی دیگر، مازندران را به یکی از اصلی ترین قطب های گردشگری طبیعی ایران و در واقع به «بانک خدادادی جاذبه های طبیعی ایران» تبدیل کرده است.
● رودخانه هراز
هراز، از دامنه البرز در لاریجان سرچشمه می گیرد و پس از طی کناره های جاده و دره هراز، مسیری به درازای یکصد کیلومتر از وسط شهر آمل می گذرد و به دریای خزر سرازیر می شود. نوع مسیر و چشم اندازهای کوهستانی و جنگلی این روخانه، هراز را به یکی از زیباترین پدیده های توریستی مازندران بدل کرده است. علاوه بر این، انواع ماهی هم در این رودخانه وجود دارد.
● چشمه آب گرم آب اسک آمل
این چشمه آب گرم در روستایی به همین نام از بخش لاریجان قرار گرفته و دارای ترکیبات اسید کربنیک و بیکربنات دوسود است. اطراف چشمه قشرهای آهکی پدید آمده که به مرور زمان به سنگ های مرمر تبدیل شده اند. آب گرم این چشمه برای درمان امراض جلدی مانند اگزما و زخم های کهنه توصیه می شود. علاوه بر این آب گرم، آب معدنی های دیگری در آب اسک وجود دارد که برای درمان بیماری های جلدی و گوارشی توصیه شده اند.
● آب گرم لاریجان
آب و هوای معتدل و کوهستانی توأم با زیبایی های طبیعی و چشم انداز قله دماوند، از جاذبه های بسیار مهم ناحیه آب گرم لاریجان است که علاقه مندان بسیاری را به خود جذب می کند. چشمه آب گرم لاریجان به صورت طبیعی در دامنه کوه دماوند می جوشد. سالیان درازی است که مردم از آن استفاده می کنند و مسافران زیادی برای معالجه بیماری های خود به این منطقه می آیند. علاوه بر این چشمه، باید به چشمه های آب گرم آمولو، محمدآباد، لاویج، رینه و تنکابن هم اشاره کرد که مسافران و اهالی منطقه از آنها استفاده می کنند.
● آبشار یخی آمل
این آبشار تمام یخ در ارتفاع ۵هزار و ۱۰۰ متری مسیر دودکوه، نزدیک قله دماوند قرار گرفته و تشکیل آن ناشی از ذوب برف های گودال بالای آن است که به هنگام گرمای ظهر تابستان، باریکه آبی را به وجود می آورد و از کنار آبشار یخی عبور می کند. این آب جاری مدت کوتاهی دوام می آورد و بلافاصله منجمد می شود. آبشار یخی آمل از آبشارهای عجیب و منحصر به فرد جهان است. آبشارهای دیگر استان عبارتند از: آبشار ازارک در سنگ پشته رامسر، آبشار چاردر در جنت رودبار رامسر، آبشار تیمره در وانای آمل، پرومه در شمس آباد لاریجان، زنگت در بهشهر، داراب کلا در ساری و آبشار ریش براز در جنت رودبار رامسر.
● دریاچه ولشت چالوس
ولشت درجنوب شرق چالوس و شمال غربی منطقه کلاردشت در میان دره ای عمیق قرار گرفته است. وسعت آن حدود ۱۵ هکتار و عمق متوسط آن ۲۰ متر است. آب دریاچه شیرین و حجم آن ۳ میلیون متر مکعب برآورد شده است که به همین علت، مأمن پرندگان مهاجر، ماهی و سایر آبزیان است. مراتع و تپه های اطراف آن همراه با نیزارهای زیبا، جلوه ای آرام و زیبا دارد. برای رسیدن به دریاچه باید از راه مرزن آباد و سمت شرقی جاده چالوس مسیر را آغاز کرد.
● قله دماوند
قله ۵۶۷۱ متری دماوند به عنوان نماد عظمت و استواری ایران، با دارا بودن اقلیم کوهستانی و ییلاقی و چشمه های آب گرم و مناظر و چشم اندازهای زیبا، همیشه گردشگران و کوهنوردان را به خود می خواند و جمعیت ساکن زیادی را در دامنه های خود جای داده است. قله مشهور دماوند بلندترین قله رشته کوه البرز است که در ۳۵ کیلومتری شمال شهر دماوند در محدوده شهرستان لاریجان و در ۷۵ کیلومتری شمال غربی تهران قرار گرفته است. دماوند یک قله آتشفشانی است و در واقع یک آتشفشان نیمه فعال در حال خاموش شدن است که از دهانه های آن بخارات گوگرد متصاعد می شود.
درجه سرمای هوا در قله دماوند در تابستان ۴ درجه زیرصفر و قسمت شمال قله همیشه پوشیده از برف است. در شمال و شمال غربی کوه که در معرض تابش مستقیم آفتاب نیست، یخچال های زیادی وجود دارد که در میان کوهنوردان به «بام برفی» معروف است و کوهنوردی در آن بسیار دشوار و نیازمند مهارت های تخصصی است.
دامنه های دماوند در فصل بهار یکسره از گل های شقایق پوشیده می شود و هر بیننده ای را بر سر ذوق می آورد. غاراسک و غار گل زرد از گستره های جذاب در دامنه و کوهپایه دماوند هستند. جنوب غربی کوه هم چشمه های آب گرم معدنی دارد که درجه آب آنها به ۷۰ تا ۸۰ درجه سانتیگراد می رسد و سرشار از آهک و گوگرد است.
منطقه دماوند با چشم انداز قله برفگیر، دریاچه های طبیعی، چشمه های آب معدنی، گیاهانی معطر، گل های وحشی و آرامش سحرآمیز فضا، محیط دلچسبی را به وجود آورده که آرام بخش جان ها و از شگفتی های طبیعت است.
● پارک جنگلی نمک آبرود
این پارک بیش از ۲۰۰ هکتار مساحت دارد و مانند سایر پارک های جنگلی، درختان خودرو انبوهی همچون شمشاد، توسکا، ملچ و افرا را در خود جای داده است. عمر درختان شمشاد این پارک ۷۰۰ سال برآورد شده است.
پارک نمک آبرود، با طبیعت بکر و وحشی خود یکی از پارک های جنگلی زیبای جهان محسوب می شود که مسافران و اهالی شهرهای مجاور را بهره مند می سازد.
● پارک جنگلی نور
پارک جنگلی نور در ۲کیلومتری شهرستان نور قرار گرفته و تجهیزات و امکاناتی برای اقامت روزانه را دارد. دسترسی مناسب به جاده ساحلی نور، نزدیکی به شهرهای محمودآباد، نور و آمل و برخورداری از امکانات گردشگری مثل میز و نیمکت، آب لوله کشی و زمین بازی، فضای مناسبی را برای استفاده مسافران فراهم کرده است. از خصوصیات ویژه پارک، نزدیکی به دریا و چشم اندازهای زیباست. در بیشه های اطراف پارک، قرقاول ایران هم وجود دارد که جاذبه خاصی به آن می بخشد.
● پارک جنگلی سی سنگان نور
این پارک هم مانند پارک جنگلی نور به دلیل ویژگی ها و جاذبه های طبیعی و زیبایی ها و امکاناتی که در آن ایجاد شده، بسیار مورد توجه مسافران و اهالی بومی است. شمشادهای کمیاب و نزدیکی به دریا، قابلیت سیاحتی قابل توجهی به این پارک جنگلی بخشیده است.
● صنایع دستی
صنایع دستی استان مازندران یکی از مهم ترین جاذبه های توریستی این منطقه سرسبز و زیباست که همیشه گردشگران را وسوسه می کند و مشتریان زیادی دارد.
حصیربافی، گلیم بافی، جاجیم بافی، جوراب بافی، موج بافی، پارچه بافی، چنته لغور، نمدمالی، صنایع چوبی، ارسی و لاک تراشی مهم ترین صنایع دستی این سرزمین است.
در کنار صنایع دستی، لباس های محلی مازندران هم یکی از جذاب ترین جاذبه های گردشگری استان است. البته مردان و زنان مازندران در قدیم بیشتر از این لباس ها استفاده می کردند.
اما هنوز هم در برخی شهرها و روستاهای کوچک، از این لباس ها استفاده می شود. شلیته یا چرخی شلوار، تنگه تمبان حومه، کلیمه، چارقد و... از جمله لباس های محلی زیبا و رنگارنگ مازندران است.

وبگردی
فیلم | دستگیری ۳ مرد با لباس زنانه در مسیر پیاده‌روی اربعین!
فیلم | دستگیری ۳ مرد با لباس زنانه در مسیر پیاده‌روی اربعین! - ۳ مرد با لباس زنانه در مسیر پیاده روی اربعین دستگیر شدند. دادستان شهرستان حمیدیه استان خوزستان گفت: افرادی که شامگاه گذشته در مسیر راهپیمایی اربعین حسینی دستگیر شده اند، هیچگونه انگیزه امنیتی نداشته اند. علی بیرانوند به ایرنا گفته بعد ازظهر جمعه ماموران انتظامی حمیدیه به یک خودروی پراید مشکوک شدند که پس از متوقف کردن آن متوجه شدند 6سرنشین مرد داشته که سه نفرشان پوشش زنانه دارند. این افراد برای تحقیقات…
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟ - فیلم - پدری که در برنامه «فرمول یک» علی ضیا ادعا کرد به خاطر تامین هزینه‌های درمان فرزندش اقدام به فروش کلیه‌اش کرده، مردم را فریب داده است.
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه!
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه! - مثلاً سنت های الهی که در این سند آمده، در کتاب های درس بینش اسلامی دوره دبیرستان هم وجود دارد... واقعاً هزاران جلسه تشکیل داده اند که بدیهیاتی مانند خانواده بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه است، انسان دارای اختیار است، جهان دارای نظام علّی - معلولی است، خداوند رحمان و رحیم است و ... را در سند بازنویسی کنند؟!
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت - صحبتهای کنایه آمیز یک بازرگان با وزیر صنعت
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد - ۱- خب چی میشه ولایتی بجای توصیه به لُنگ پوشی، بملت توصیه کنه تو سعدآباد مالک خونه بشن ویک سومشو وقف کنن؟ ۲- اینجور واینجا صاحبخونه شدن و بعد توجیه وقف، آدمو یادحافظ میندازه: فقیه مدرسه دی مست بود و فتوی داد که می‌حرام، ولی بِه زمالِ اوقاف است
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند - حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند؟مردم نیازی به این توصیه‌هاندارند اگرلازم باشد آن‌قدر شرف دارندکه از خودشان دفاع کنند ولی این دفاع،منحصربه دفاع دربرابر دشمنان خارجی نمی‌شود که باید وضعیت خیلی‌ها رادر داخل هم بررسی کرد.
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید!
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید! - فیلم - حمله فرد متهم در بازار پرنده فروشان اهواز به پلیس آگاهی منجر به درگیری مرگبار شد.
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد - ماجرای عجیب دو منزل مسکونی در همسایگی کاخ سعدآباد و حسین فریدون و نهاد ریاست جمهوری
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+)
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+) - فیلم - به تازگی شخصی در فضای مجازی فیلمی منتشر کرده که مردی ادعا می کند در پارکینگ خانه اش مورد حمله جن ها قرار گرفته است.
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد!
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد! - فیلم - پاول یک توریست اهل چک است که با موتورسیکلتش دنیا را می گردد و یک هفته در ایران اقامت داشته است. ویدئوی سلفی که او در طبیعت ایران از خود و اقدام پسندیده اش منتشر کرده برای همه ایرانیان جای تامل دارد.
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+)
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+) - فیلم - قتل مدل و ملکه زیبایی عراق از روز گذشته سوژه رسانه ها شده و پلیس تحقیقات ویژه ای را برای دستگیر قاتل وی انجام داده است. تصاویر منتشر شده از جنازه غرق در خون وی را در ویدئوی زیر می بینید.
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز - عکس این بنرکه گفته می‌شود نمایشگر تصویری از سربازان رژیم صهیونیستی است طی روزهای اخیر در فضای مجازی دست به دست می‌شد و واکنش‌هایی به همراه داشت.
عکسی آموزنده از سفر نیویورک
عکسی آموزنده از سفر نیویورک - پوشه‌های پُر از برنامه فرانسوی‌ها در برابر دستان خالی تیم ایرانی. به کاغذ ها و پرونده های موجود روبه روی تیم فرانسه دقت کنید!
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.