جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ / Friday, 23 February, 2018

جاذبه های اکوتوریستی استان خوزستان


جاذبه های اکوتوریستی استان خوزستان
هورالعظیم، باتلاق‌ها، نیزارها و سواحل زیبای خلیج فارس در جنوب و کوه‌های بلند و برف‌گیر در تمامی شمال و شرق جلگه‌ی بسیار پست و گرم خوزستان، دورنما و چشم‌اندازها و اقلیم‌های متفاوتی در چهار سوی استان فراهم آورده است. دسترسی به آب‌های آزاد در طول سواحل جنوبی و داشتن رودخانه‌های متعدد و پر آب که از هزاره‌های پیش از میلاد زیستگاه اقوام کهن ایرانی و مهد تمدن وکشت و کار و آبیاری بوده، از مشخصه‌های اصلی اکوتوریسم خوزستان است. به عبارتی دیگر عرصه اکوتوریسم خوزستان شامل ۲۹۶۰۰۰ هکتار تالاب بین‌المللی شادگان و هورالهویزه می‌باشد. همچنین مرز آبی استان شامل ۲۳۰ کیلومتر که با وجود دریاچه‌های پشت سد از جمله سد شهید عباسپور روی هم رفته حدود یک سوم آب‌های شیرین در خوزستان جاری می‌باشد.
جاذبه‌های طبیعی و اکوتوریستی این استان عبارتند از:
● دریاچه‌ی سد دز
این سد به ارتفاع ۲۰۳ متر بلندترین سد خاورمیانه و ششمین سد مرتفع جهان در ۱۵ کیلومتری شمال شهر دزفول بر روی رودخانه دز بنا گردیده است که پس از اتمام قادر خواهد بود حدود ¾ میلیارد متر مکعب آب در دریاچه‌ای به وسعت ۶۳ کیلومتر مربع ذخیره سازد. احداث این سد و تنظیم جریان رودخانه این امکان را بوجود می‌آورد که دو رودخانه دز و کرخه از طریق کانالی به طول ۸ هزار و ۵۰۰ متر و عرض ۹متر و ظرفیت ۲۰ متر مکعب در ثانیه به هم متصل گردد و آب کافی برای آبیاری متجاوز از ۳۰ هزار هکتار از اراضی واقع در منطقه کرخه تامین گردد. دریاچه‌ پشت سد نیز امکانات فراوانی برای بهره‌برداری‌های جهانگردی و تفریحی دارد.
● دریاچه‌ی سد کرخه
سد کرخه در سال ۱۳۳۴ شمسی بر روی رودخانه کرخه بنا شد، این سد از نوع سدهای انحرافی است که آب رودخانه کرخه را به داخل دو شهر منحرف می‌کند. طول سد ۱۹۲ متر و ارتفاع آن ۹ متر است. سد در وسط یک قسمت آبریز دارد که طول آن ۱۲۳ متر و ارتفاع آن از بستر رودخانه ۵ متر است. دریاچه‌ی این سد نیز امکانات فراوانی برای بهره‌برداری‌های جهانگردی فراهم آورده است.
همچنین سدهای عباس‌پور (سد کارون) و خلیل‌خان (چهاربری) نیز قابلیت بهره‌برداری برای جهانگردی دارند.
● تالاب شادگان
تالاب بین‌المللی شادگان ۲۹۶ هزار هکتار مساحت دارد و از شمال به شادگان و خور «دورق» و از جنوب به رودخانه‌ی بهمنشیر، از غرب به جاده دارخوئین و آبادان و از شرق به آب‌های خورموسی محدود می‌شود. سطح تالاب با گیاهان آبدوست چون لویی، چولان و گیاهان غوطه‌ور پوشیده شده و محل بسیار مناسبی برای پذیرش پرندگان آبزی مهاجری است که در پاییز از شمال اروپا، کانادا و سیبری به این منطقه روی می‌آورند. در این تالاب انواع ماهیان آب شیرین و شور مانند بنی، شیربد، حمری، شانک، ماهیهای پرورشی و پرندگانی چون فلامینگو، حواصیل، لک‌لک، غاز وحشی، اردک، گراز و … زیست می‌کنند. تنها زیستگاه و محل زاد و ولد اردک کرکری در جهان این تالاب است و پرندگانی چون «گیلانشاه خالدار» و «اکراس آفریقایی» نیز از نمونه‌های بسیار کمیابی هستند که در این منطقه یافت می‌شوند. تالاب شادگان زیستگاه یک سوم از گونه‌های جانواری و گیاهی در معرض خطر نابودی است. این تالاب طبق مصوبه‌ی شورای عالی حفاظت از محیط زیست تحت عنوان «پناهگاه بین‌المللی حیات وحش شادگان» به سازمان محیط زیست واگذار شده است.
● هورها، باتلاق‌ها
در استان خوزستان به علت ارتفاع پایین، در قسمتی از کرانه‌ها به وسیله دریا و در سایر نقاط به واسطه جریان رودخانه‌ها، باتلاق‌های وسیعی به وجود آمده است که به واسطه‌ی آب دائمی و زیاد به اسم «هور» معروف‌اند. هورالعظیم، هور مزرعه و الدورق از این جمله هستند.
● هورالعظیم
هورالعظیم بزرگترین هور خوزستان از آبهای کرخ، دویرچ و قسمتی از آبهای اروند رود تشکیل شده است. این هور بزرگ که به طول یکصد کیلومتر و با عرص ۱۵ الی ۷۵ کیلومتر، از طرف غرب به وسیله رودخانه دجله، از طرف شرق به وسیله جلگه صاف ایران محدود شده است و در خاک عراق از طرف جنوب تا کنار دجله و از شمال تا چند کیلومتری شهر عماره ادامه دارد و در خاک ایران شهرهای بستان، سوسنگرد و هویزه کاملا در کنار این هور واقع شده‌اند.
هورالعظیم محصول آب اضافی رودخانه کرخه، دجله، دویرچ اس، سراسر هور از نی پوشیده است. عمق آب در کناره‌های هور کم است ولی تدریجا در وسط آن به چند متر می‌رسد، اکثر طوایف در داخل این هور مامن بسیار امنی برای خود تهیه می‌کنند که از بهم پیوستن نی‌ها ساخته می‌شود. این طوایف اکثرا به پرورش گاومیش در هور و اطراف آن اشتغال دارند. حرکت در هور با راهنمایی اشخاص مطلع سهل و با قایق‌های مخصوص انجام می‌گیرد.
● رودها و چشمه‌ها
خوزستان با وجودیکه آب و هوای گرمی دارد ولی بستر رودهای مهمی چون رودخانه‌ی کارون و اروند، با قابلیت کشتیرانی در آنها و رودهای دیگری مانند زهره، جراحی - مارون، خور، نهرگاهی، بهره، شاهور، مرغاب، آب سوسن، آب شلا، ابوالعباس، اعلا، دره حراز (دمه‌لی)، بولاواس، صیدون، لیراب، رامهرمز و … است.
همچنین چشمه‌های آبگرم و معدنی عین خوش، دهلران، گراب، سی‌زنگر، گلگیر، هر کدام استفاده‌های درمانی متفاوتی دارند که تا کنون بهره‌برداری گسترده‌ای از این چشمه‌ها صورت نگرفته است.
● ارتفاعات و قله‌ها
مهمترین ارتفاعات بالای دو هزار و ۵۰۰ متر استان خوزستان؛ تاراز، تلگه، تورک، دوتو، کله، مونگشت است که دامنه‌ی برخی از این کوه‌ها از جنگل پوشیده شده و در نوع خود جذابیتی خاص ایجاد کرده است.
● جلگه‌ها و دشت‌ها
جنوب و غرب استان خوزستان اراضی جلگه‌ای است که به سطح فرسایشی رسوبات جوان دوره‌ی ترشیاری گسترش یافته است و هنوز تپه‌هایی از ساختمان گذشته آن در اطراف اهواز به چشم می‌خورد. قسمت اعظم این جلگه از آبرفتهای رودهای کارون، کرخه و جراحی تشکیل شده است. این جلگه با شیب ملایمی به سوی جنوب تا سواحل خلیج امتداد دارد و شمالی‌ترین نقطه‌ی آن حوالی دزفول است. قسمت جنوبی آن از اراضی بسیار پست و سطحی تشکیل شده که از تاثیر جزر و مد دریا به وجود آمده است. خاک این قسمت فوق‌العاده شور است.
● فضاهای جنگلی
براثر تنوع آب و هوا نوع خاک، برخی از مناطق خوزستان را جنگل‌های تنگ و بوته‌زار، درختچه‌ و درختان پوشانیده است. خوزستان در ادوار گذشته پوشش جنگلی انبوه‌تری داشته است. برخی سیاحان نوشته‌اند که کرانه‌های کارون ما بین خرمشهر و اهواز با درختان تبریزی، گز و انواع دیگر کاملا مشجر بوده است. در دامنه‌ی کوه سولک و کوه دزگه جنگل بزرگی از درختان بلوط، بادام جنگلی، بن و غیره وجود دارد. در کرانه رودخانه‌ی کرخه جنگل وجود دارد و در دو طرف رودخانه دز درختان بزرگ و درهمی به چشم می‌خورد.
مسیر اکثر رودخانه‌ها سراسر از درختان جنگلی گز پوشیده شده است. درخت سدر یا کنار از گیاهان خاص این منطقه است که از میوه، برگ و چوب آ ن استفاده فراوان می‌شود. درختان کهور،‌بده، خرزهره، استبرق و انواع اکالیپتوس نیز در خوزستان یافت می‌شود.
جنس درختان جنگلی بیشتر بلوط است. مراتع خوزستان از نوع مراتع قشلاقی نامرغوب است که در مناطق کوهستانی پوشش گیاهی غنی تری دارد.
در فصل بارندگی که از نیمه آبان شروع می شود و تا اواخر فروردین ماه ادامه می‌یابد، کم کم بر روی تپه‌ها و زمین‌هایی که از خاک مناسب برخوردارند، گیاهان خودرو می‌رویند. در نواحی مرطوب جنس گیاهان از نوع گلسنگ، قارچ و خزه است. در نواحی غیر مرطوب انواع گیاهان بومی می‌روید. پوشش گیاهی در ارتفاعات شمال شرقی موجب گردیده که عشایر این منطقه به پرورش دام بپردازند. این منطقه به عنوان مراتع گرمسیری ایل بختیاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. پوشش گیاهی شمال و شمال شرقی به صورت استپ کوهی و کوهپایه‌ای است و درختانی از قبیل بلوط، بن،‌انجیر، بادام کوهی، کنار،‌سدر و بوته‌هایی از گون دارد.
● مناطق حفاظت شده و حیات وحش
سواحل زیبای کشور، کوه‌های بلند و برف گیر، باتلاق‌ها و نیزارها، جلگه‌های پست و گرم، اقلیم متفاوت و تضاد آشکاری را در محدوده‌ای چنین تنگ به همراه داشته که موجب غنا و تنوع چشمگیر حیات وحش شده است.
در خلیج فارس بیش از ۲۰۰ نوع ماهی وجود دارد که از نظر تنوع و ذخیره پروتئین از بهترین و کم نظیرترین ذخایر حیات وحش کشوربه حساب می‌آید.
از سوی دیگر پرندگانی چون غاز، مرغابی، مرغ نوک دراز، پلیکان، حواصیل اردک، لک لک، هوبره، مرغ میش فلامینگو و درنا که در سواحل جنوب و در میان هورها و نیزارها زندگی می‌کنند به غنای حیات وحش این نواحی افزوده‌اند. در صورت برنامه ریزی و ساماندهی این نواحی و جاذبه‌های دل انگیز و زیبای این باتلاق و هورها به قطب‌های توریستی تبدیل می‌شوند.
پرندگان دریایی که همیشه نام و مکان زیست آنها اسرار آمیز، الهام بخش و رویایی بوده است،‌در سراسر استان پراکنده‌اند. پرندگان دیگری نیز مانند کبک، تیهو، باقرقره، قمری، سار، کلاغ سیاهو ابلق در لابه لای دره‌ها و بیشه‌ها و کشتزارهای این استان به وفور یافت می‌شوند. اگرچه از یکصد سال پیش به این طرف دیگر اهالی اطراف رودخانه‌ها، هورها و کوهپایه‌ها چندان وحشتی از شیرها و پلنگ‌ها ندارند و جانوران گوشتخواری از این دست کمیاب شده‌اند ولی هنوز گوشتخوارانی چون گرگ، گربه وحشی،‌دله یا عروسک، گورکن، عسل خوار و کفتار در اطراف بیشه‌ها، رودخانه‌ها و دره‌های اطراف کوه‌ها وجود دارندو ممکن است کسانی در لابه لای درخت‌های بادام کوهی، بلوط، توت این نواحی بتوانند سنجاب‌های ایرانی دم بلند، پرمو، دم فرفر و بدن قرمز حنایی را ببینند که در حال بیرون آمدن از حفره یکی از درخت‌ها هستند. گربه تیغی یا تشی جونده ایرانی و نیز انواع موش‌های سیاه و موش‌های دوپای ۵ انگشتی و سه انگشتی، خرگوش وحشی در گوشه و کنار این استان به چشم می‌خورد.
همچنین مناطق حفاظت شده «کرخه» و «دز» به دلیل اینکه زیستگاه گوزن زرد ایرانی و دارای بیشه‌های انبوه و بکر هستند ارزش‌های جهانگردی دارند.


منبع : ایران هتل آنلاین

مطالب مرتبط

تهران پایتخت ایران، امروز، دیروز


تهران پایتخت ایران، امروز، دیروز
استان تهران با وسعتی حدود ۱۸۸۱۴ كیلومتر مربع بین ۳۴ تا ۵/۳۶ درجه عرض شمالی و ۵۰ تا ۵۳ درجه طول شرقی واقع شده است. این استان از شمال به استان مازندران، از جنوب به استان قم، از جنوب غرب به استان مركزی، از غرب به قزوین و از شرق به استان سمنان محدود است.
استان تهران در جنوب شرقی مركز رشته كوه‌های البرز كه در شمال ایران از آذربایجان تا خراسان با جهت غربی- شرقی كشیده شده، قرار دارد. رشته كوه‌های البرز به سه دیواره تقسیم می‌شود:
دیواره شمالی، دیواره میانی، دیواره جنوبی، علاوه بر این سه دیواره كوهستانی، در جنوب و شرق دشت تهران كوه‌هایی با ارتفاع كمتر وجود دارند كه مهم‌ترین آنها كوه‌های حسن‌آباد و نمك در جنوب و بی‌بی‌شهربانو و القادر جنوب شرقی و ارتفاعات قصر فیروزه در شرق است.
جمعیت استان تهران در سال ۱۳۷۹ در حدود ۱۰۳،۶۴۷،۱۱ نفر برآورد شده است. زبان اصلی مردم تهران و استان تهران، فارسی است. اما در بعضی از نقاط زبان‌های محلی نیز دیده می‌شود كه در مجموع از لهجه‌های فارسی محسوب می‌شوند. به طور كلی زبان و گویش‌های دیگری مانند آذری، گیلكی، لری، مازندرانی و… نیز به دلیل مهاجرت‌ها به آن افزوده شده است.
آثار پیدا شده از عهد قدیم در ری و پهنه تهران بزرگ و نیز نوشته‌های مورخان گذشته نشان دهنده اعتقادات مزداپرستی و زردشتی‌گری ساكنان منطقه و آداب و رسوم رایج در میان آنها است. یهودیان بسیاری به دلیل اجتماعی و اقتصادی و نیز به سبب قرار گرفتن ری در مسیر راه ابریشم در این شهر سكونت داشته و دارای كنیسه‌ها و محلات و دكان‌های خاص خود بودند. همچنین نشانه‌هایی از سكونت مسیحیان و به احتمال نسطوریان در منطقه موجود است.
با ظهور اسلام و فتح ری در سال ۲۲ ه.ق اندك اندك مردم منطقه به دیانت اسلام گرایش یافتند و از همان آغاز با پیدایش فرق و مذاهب گوناگون در اسلام، شیعه و سنی در كنار هم زندگی كرده‌اند. براساس سرشماری سال ۱۳۶۵ بیشتر جمعیت استان تهران ۲۰/۹۸ درصد را مسلمانان تشكیل داده‌اند.
●پیشینه‌ی تاریخی
منطقه‌ی تهران كه در شمال غرب فلات مركزی ایران قرار گرفته از زمان‌های دور و ادوار پیش از تاریخ منطقه‌ای مسكونی بوده و ردپای فرهنگ‌های پیش از تاریخ را در گوشه و كنار آن می‌توان سراغ گرفت. بررسی‌ها و كاوش‌های باستان‌شناسی از یك سده قبل تا به امروز، بسیاری از مراكز فرهنگی در دشت تهران را مشخص و معلوم ساخته و نشان می‌دهد كه این دشت حداقل از نیمه‌ی دوم هزاره‌ی دوم (عصر آهن) تا به امروز مسكونی بوده است. از زمانی كه شهر تهران در سال ۱۲۰۰ ه. ق توسط آقامحمدخان قاجار به پایتختی ایران برگزیده شد تا به امروز حوادث بی‌شماری را به خود دیده است.
●تهران
تاریخ افسانه‌ای تهران به «شیث بن آدم» و «هوشنگ پیشدادی» می‌رسد. در عهد ساسانیان كیش زردشت در ری رواج یافت و چندین آتشگاه بزرگ در شمال و جنوب تهران ایجاد شد. آتشگاه نخستین قصران در فاصله ۳۰ كیلومتری مركز تهران رو به روی یكی از ارتفاعات توچال قرار داشت.
در فرهنگ آنندراج آمده است: «شهر تهران در قسمت جنوبی شهر حالیه تهران بنا شده و خانه‌های پستی داشتند كه شبیه غار بود ولی به تدریج از طرف شمال توسعه یافت و منازل را بیشتر به سرچشمه قنوات نزدیك كرده‌اند.»
در كتاب «تهران عصر ناصری» آمده است: تهران قبل از قرن شش ه. ق یكی از روستاهای ناچیز و كم اهمیت بود و شهر ری كه تقریباً در شش كیلومتری تهران قرار داشت، كانون عظیم تمدن و فرهنگ این خطه به شمار می‌رفت. تا اینكه با هجوم ویرانگر مغول، جنگ‌های داخلی، كشمش‌های مذهبی و تفرقه‌اندازی‌های فرقه‌های مذهبی و… ری رو به ویرانی نهاد.
با سكونت اهالی ری پس از زلزله‌های متناوب و نیز حمله مغولان، تهران از شكل روستا بیرون آمد و به شهركی تبدیل شد كه دارای چهار امامزاده و چند بقعه متبركه بود. به عنوان اولین امامزاده‌های تهران باید از امامزاده زید، یحیی، اسماعیل و سید نصرالدین نام برد. در این دوره كشاورزی و باغداری توسعه پیدا كرد و این امر نظر مهاجمان و ساكنان روستاهای اطراف تهران را به خود جلب كرد. این وضع تا پایان دوره‌های تركمانان و اوایل صفویه دوام یافت.
▪تهران دوره صفویه: این دوره از حیات شهر تهران، از زمان شاه تهماسب صفوی (۹۴۸- ۹۳۰ ه.ق) آغاز می‌شود. در این زمینه دكتر ناصر تكمیل همایون در كتاب تاریخ اجتماعی و فرهنگی تهران آورده است: شاه تهماسب صفوی كه به دلیل مدفون بودن جد اعلای صفویان- امامزاده حمزه (ع)- در جوار حضرت عبدالعظیم (ع) بارها از قزوین به زیارت این اماكن مقدسه می‌رفت، نخستین بار در سال ۹۴۴ ه. ق از قریه آباد تهران دیدار كرد و از آن خوشش آمد و به شكارگاه‌های آن علاقه‌مند شد و چندین بار در سفرهای خود در آن قریه اقامت گزید.
او سرانجام در سال ۹۶۱ ه.ق دستور داد در پیرامون تهران كه ۶۰۰۰ گام محیط آن بود، بارویی با یكصد و چهارده برج (به عدد سوره‌های قرآن مجید) بنا كنند و در هر برج سوره‌ای از كلام‌الله را برای تبرك پنهان سازند.
شاه تهماسب علاوه بر آبادانی تهران، باغ‌ها و بناهای حكومتی متعدد بنا كرد.
▪تهران در دوره تسلط افغان‌ها: در این دوره اگرچه پاره‌ای از مناطق ایران تسلیم ایرانیان شرقی (قندهاری و كالبی و…) شده بود، اما شهرهایی هم در دفاع از سلطنت صفویه مقاومت نشان دادند؛ از جمله تهران كه اندك اندك به صورت یكی از مناطق برجسته نظامی درمی‌آمد.
تهران و قزوین در برابر افغان‌ها مقاوم بودند. اشرف افغان كه پس از فتح اصفهان به سوی شمال حركت كرده بود، از راه قم خود را به تهران رساند و در حوالی ابراهیم‌آباد میان دو لشكر افغان و فتحعلی خان قاجار كه به مدد شاه تهماسب با جنگجویان ایل به تهران آمده بود، نبرد سختی درگرفت. در این كشمش‌ها تهران آسیب فراوان دید و سرانجام به دست افغان‌ها افتاد. آنها در ارگ تهران جای گرفتند و برای جلوگیری از حمله احتمالی مردم شهر روی خندق شمال ارگ پل بستند و جلوی آن دروازه‌ای ایجاد كردند.
پس از قدرت‌گیری نادرشاه در سپاه شاه تهماسب خاصه پس از تاج‌گذاری وی، موقعیت تهران دگرگون شد. در دوره سرداری نادر سرانجام افغان‌ها مجبور به ترك تهران شدند.
▪تهران دوره افشاریه: پس از پایان غائله افغان و آغاز زمامداری نادرشاه، تهران همچنان در راه توسعه گام برمی‌داشت. با آنكه در این دوره پایتخت ثابتی وجود نداشت و مركزیت حكومتی و اداری هم در اصفهان نگه داشته شده بود، تهران برای نادرشاه اهمیت نظامی یافت و توجه او به تهران به گونه‌ای بود كه در سال ۱۱۵۲ ه.ق فرزند و ولیعهد خود رضاقلی میرزا را به حكومت تهران مامور كرد و تمام ولایت به تیول وی درآمد.
▪تهران دوره زندیه: با غلبه زندیان و پیروزی كریم‌خان زند بر محمدحسن خان قاجار و فتح تهران در سال ۱۱۷۲ ه.ق كریم‌خان زند در تهران به سلطنت رسید. در این دوره اندك رونقی در اوضاع و احوال تهران پدید آمد. كریم‌خان زند برای آبادانی تهران كوشش‌های بسیار كرد. دو محله بزرگ به نام‌های عودلاجان و چال میدان از تركیب محله‌های كوچك سابق به وجود آمد و بیشترین جمعیت شهر را در خود جای داد. كاروانسراها، دكان‌ها و محل كار بازرگانان و پیشه‌وران در بخشی متمركز شد و به مرور بازار تهران پدید آمد.
كریم‌خان به علت درگیری و كشمش با محمدحسن‌خان قاجار و كاستن حمایت تركمن‌ها از محمدحسن‌خان مجبور شد به شیراز برود. از این رو در سال ۱۱۷۶ ه.ق حكومت تهران را به غفورخان واگذار نمود و پایتخت را از تهران به شیراز منتقل كرد. اهمیت تهران از همین زمان شروع شد. در پایان دوره زندیان تهران سیمای شهری یافت و از زمانی كه لشگریان قاجاریه به سركردگی «مجنون‌خان پازوكی» آن را گشودند (۱۱۹۹ ه.ق) به صورت شهری كامل جلوه‌گر شد.
▪تهران دوره قاجاریه: در سال ۱۲۰۰ ه.ق آقا محمدخان قاجار این شهر جدیدالتاسیس را كه تا آن زمان جنبه نظامی داشت، به پایتختی انتخاب نمود و به نوشته اعتمادالسلطنه، پس از تحكیم پایه‌های حكومت خود در سال ۱۲۰۹ ه. ق رسماً در این شهر تاج‌گذاری كرد. از این زمان نهادهای حكومتی در تهران استقرار یافت.
آقا محمدخان برخلاف دیگر پادشاهان، علاقه چندانی به ساخت بناهای عظیم و باشكوه نداشت. به طوری كه از زمان وی تنها عمارت تخت مرمر باقی مانده است. جمعیت شهر تهران را در این دوره ۲۵۰۰۰ نفر تخمین زده‌اند.
پس از آقا محمدخان، فتحعلی‌شاه (۱۲۱۲- ۱۲۶۵ ه.ق) بناها و عمارت‌های جدید در تهران ساخت؛ توسعه و تزیین عمارت تخت مرمر، احداث تخت مرمر در وسط میدان، مسجد شاه، مسجد عزیزالدوله و مدرسه مروی و چندین باغ از جمله باغ نگارستان از این جمله است.
در این دوره بسیاری از زمین‌های داخلی شهر به مرور به خانه، قصر و بنای دولتی و سفارتخانه و … تعلق گرفت. در دوره محمدشاه با آوردن آب كرج به تهران و تثبیت مالكیت زمین و بالا رفتن مهاجرت‌ها، آبادانی شهر چشمگیر شد.
در زمان محمدشاه احداث بناهای جدید همچنان ادامه داشت. ضلع جنوبی مسجد جمعه تهران و بازار بین این مسجد و مسجد امام- بین‌الحرمین- از آثار این دوره است. در جنوب تهران نیز دروازه دیگری به نام دروازه محمدیه در میدان «پاقاپوق محمدیه» یا میدان اعدام ساخته شد. دروازه دیگری نیز كه افغان‌ها به نام دروازه ارگ یا دروازه دولت در مدخل خیابان «باب همایون» ساخته بودند، مرمت و بازسازی شد.
در این دوره به سبب اداره كشور و سازمان‌دهی درست، به دستور میرزاتقی خان امیركبیر محله ارگ با كوشش معمار با سابقه و برجسته‌ای به نام «عبداله خان معمار باشی» توسعه یافت و بناهای جدید در آن احداث شد.
در هسته مركزی شهر اندك اندك بازار تهران شكل نهایی به خود گرفت و راسته بازارها، تیمچه‌ها، كاروانسراها و سراهای متعدد ایجاد شد. به این ترتیب تهران سیمای شهرهای سنتی ایران را یافت و توسعه جدید و مهاجرت‌های بسیار پدید آمد.
▪تهران دوره پهلوی: در سال‌های آغازین سلطنت رضا شاه كه پویش شهرنشینی شكل تازه‌ای به خود گرفته بود، جمعیت شهر تهران بار دیگر رو به فزونی نهاد. از این رو دست‌اندركاران به فكر گسترش بناهای شهر افتادند. درسال ۱۳۰۹ شهردار وقت كه خواهان نوسازی و توسعه‌ی شهر تهران بود، بدون توجه به اهمیت تاریخی حصارها، برج و بارو و دروازه‌ها، آنها را ویران كرد. اما محله‌های پیرامون این دروازه‌ها باقی ماند. از میان محله‌های باقی‌مانده می‌توان محله سنگلچ، چال میدان، خانی‌آباد، گود زنبورك خانه، پاچنار، دروازه قزوین، عودلاجان و … را نام برد.
▪تهران دوره انقلاب اسلامی: بعد از انقلاب اسلامی به دلیل وقوع جنگ تحمیلی روند توسعه تهران به تعویق افتاد، اما پس از سال ۱۳۶۸ اقدامات عمرانی پایتخت مجدداً آغاز شد. و با احداث اتوبان‌های متعدد، بخشی از موارد توسعه طرح جامع شهر تهران عملی شد. پارك‌ها و فضاهای سبز عمومی گسترش یافت. و صدها مركز مذهبی و فرهنگی جدید در نواحی مختلف شهر با كاربری‌های متفاوت احداث شد. از اقدامات ارزنده سال‌های اخیر تبدیل كشتارگاه تهران به فرهنگسرای بهمن در سال ۱۳۷۰ است.در طی سال‌های اخیر میادین و بناهای جدید با سبك‌های متفاوت معماری در نقاط مختلف تهران احداث و بسیاری از بناهای قدیمی مركز شهر تهران توسط بخش خصوصی و یا دولتی نوسازی و مرمت شد یا تغییر كاربری یافت.برپایه آخرین تقسیمات كشوری، استان تهران دارای ۱۲ شهرستان، ۴۰ نقطه شهری، ۲۷ بخش و حدود ۱۹۴۷ آبادی است. شهرستان‌های استان تهران عبارتند از:
●تهران
این شهرستان در مركز استان واقع شده و دارای دو شهر تهران و بومهن، دو بخش مركزی و كن است. بخش كن در شمال غربی تهران قرار دارد. همچنین دو دهستان سولقان و سیاهرود و یك شهر یعنی تهران در این شهرستان قرار دارد.
▪برخی مراكز دیدنی: امامزاده صالح، امامزاده زید، امامزاده داود، امامزاده سیداسماعیل، سید نصرالدین، سردر باغ ملی، میدان آزادی، موزه ملی ایران، مجموعه فرهنگی- تاریخی سعدآباد، مجموعه تاریخی- فرهنگی نیاوران، كاخ گلستان، مسجد امام خمینی، مسجد جامع، مسجد مروی، مسجد شهید مطهری، مجلس شورای اسلامی، بازار تهران و…
●ری
ری یكی از نقاط باستانی ایران با آثاری از هزاره‌های چهارم و پنجم قبل از میلاد است. درباره پیدایش شهر باستانی ری، مانند دیگر شهرهای باستانی، افسانه‌های متفاوتی وجود دارد. بنای آن گاه به شیث بنی آدم (ابوالبشر) نسبت داده می‌شود كه منوچهر آن را از نو ساخته است و گاه به هوشنگ پسر كیومرث.
نام ری از دوره ساسانیان به بعد بر این شهر گذاشته شد و مردم با آمدن سپاهیان اسلام به دین اسلام گرویدند. در دوره اسلامی ری پناهگاه فرمانداران بنی امیه بود. برپایه اسناد و مدارك تاریخی، با آن كه شهر ری بر اثر زلزله‌هایی چند (چون زلزله ۲۳۶ ق/۸۵۰ یا ۸۵۱ م) ویران شد و یورش تركان نیز بر آن آسیب‌های فراوان وارد آورد، همچنان پایدار ماند. ری در سال ۶۱۷ ه. ق مورد حمله وحشیانه مغولان قرار گرفت و علاوه بر قتل عام مردم بناهای آن نیز با خاك یكسان شد. ری اندكی بعد از آن دوباره رو به آبادانی گذاشت و بار دیگر در سال ۷۸۶ ه. ق به وسیله سپاهیان تیمور به ویرانه‌ای بدل شد و از آن به بعد روی آبادانی به خود ندید.
ری در حال حاضر دارای سه بخش به نام‌های: مركزی، فشایویه، كهریزك و شش دهستان: حسن‌آباد، وهن‌آباد، قلعه نو، كهریزك، فشایویه، غنی‌آباد و سه شهر به نام حسن‌آباد، كهریزك و باقرشهر است.
▪برخی مراكز دیدنی: قلعه ایرج، قلعه تبرك، برج نقارخانه، بقایای شهر سلجوقی، برج طغرل، زندان هارون، تپه گبری، آستانه حضرت عبدالعظیم (ع)، بقعه بی‌بی‌شهربانو، بقعه جوانمرد قصاب، امامزاده هادی، ابن بابویه، تپه چشمه علی، بقعه بی‌بی‌زبیده، بقعه ابوالحسن، بقعه شیخ صدوق، بقعه عباس و ابراهیم، بقعه عین و غین، بقعه عقیل و هادی، تپه میل، قلعه گبری و…
●ورامین
علاوه بر تپه‌ها و محوطه‌های تاریخی مربوط به قرون پیش از میلاد، آثار فراوانی از قرون هفتم و هشتم ه. ق در این شهرستان دیده می‌شود. آبادانی ورامین پس از ویرانی ری توسط مغولان و تیموریان شروع شد. مردم ری پس از خرابی این شهر به ورامین نقل مكان كردند. این شهر همواره یكی از مراكز تجمع شیعیان بوده است. ورامین امروزه یكی از شهرهای بزرگ استان تهران به شمار می‌رود و پس از انقلاب اسلامی به عنوان یكی از شهرهای اقماری مطرح بوده است.
شهرستان ورامین دارای سه بخش مركزی، جوادآباد، و پیشوا و شش دهستان و چهار شهر ورامین، قرچك، پیشوا و جوادیه است. بیشترین جمعیت عشایری استان در ورامین به سر می‌برند و به دلیل قدمت تاریخی دارای آثار دیدنی و تاریخی فراوان است.
▪برخی مراكز دیدنی: امامزاده یحیی، مسجد جامع ورامین، برج علاءالدین، امامزاده جعفر پیشوا، بقعه شاهزاده حسین، مقبره كوكب‌الدین، غار دق كشكولی یا زندان افغان و…
●كرج
این شهرستان در غرب شهر تهران قرار گرفته و دارای آثار تاریخی بسیار است. آبادانی و توسعه كرج در دوره قاجار و پس از آن صورت گرفت. كاخ سلیمانیه نیز به دستور فتحعلی شاه در آنجا ساخته شد.
كرج دارای دو بخش مركزی و اشتهارد، هفت دهستان و شهرهای كرج، اشتهارد، ماهدشت، كمال شهر، محمدشهر و مشكین دشت است.
▪برخی مراكز دیدنی: بقایای آتشكده سنگی تخت رستم از دوره اشكانی و ساسانی، بقعه شاهزاده سلمان اشتهارد، بقعه امامزاده رحمن و زید پلنگ‌آباد اشتهارد، كاخ سلیمانیه (محل كنونی دانشكده كشاورزی)، دریاچه سد امیركبیر، چشمه وله، چشمه شاهدشت، چشمه گله گیله، آبشار پیچه آدران، پیست خور، پیست دیزین، پیست اسكی روی چمن دیزین، غار یخ مراد، كاخ شهرستانك، قلعه وكیل، برج میدانك، مسجد و حمام هلجرد، قلعه صمصام، پل شاه عباسی، برج سنگی گچسر و …
●دماوند
در كتیبه شاپور و كتیبه پایكولی از زمان نرسی (۲۹۳. ۳۰۲ م) از ساتراپ‌های دماوند نام برده شده است. چند دهه قبل نزدیك شهر دماوند دو ظرف سفالین قرمز رنگ بدون پایه به طور اتفاقی به دست آمد، قسمتی از ظرف به شكل سر گوزن بود و نیز در همین مكان دو سكه از فرهاد دوم (۱۳۸ پ.م) و مهرداد دوم (۸۸- ۱۲۳ پ.م) اشكانی كشف شد. همچنین روی یك مهر ساسانی كه در دماوند كشف شد، نام دمباوند حك شده است. این مهر اكنون در موزه كلكته نگه‌داری می‌شود. در متون اسلامی نیز نام این محل به صورت دنباوند آمده است. شاهنامه فردوسی را می‌توان در شمار اسناد قدیمی كه از دماوند نام برده است، به شمار آورد. فردوسی بارها از این شهر در شاهنامه نام برده و كوه دماوند را آشیانه سیمرغ، آموزنده زال پدر رستم دانسته است. دماوند در سال ۳۰ ه. ق در زمان خلافت عثمان به دست مسلمانان فتح شد.
این شهرستان دارای دو بخش (مركزی و رودهن) و پنج دهستان و شهرهای دماوند، رودهن، كیلان و آب سرد است.
▪برخی مراكز دیدنی: دریاچه تار و ممج، چشمه اعلا، چشمه آب معدنی قلعه دختر، چشمه معدنی البرز در آب‌علی، چشمه تیزآب، آبشار شكرآب، غار گل زرد، مسجد جمعه سلجوقی، مقبره شیخ شبلی و …
●ساوجبلاغ
شهرستان ساوجبلاغ در غرب استان قرار دارد و دارای سه بخش یعنی مركزی، طالقان و نظرآباد است. این شهرستان دارای دوازده دهستان و سه شهر نظرآباد، هشتگرد و طالقان است.
▪برخی مراكز دیدنی: غار كله‌سنگ، غار برج، غارهای هیو، چشمه آب معدنی عسلك و لمبران و سرب جوستان، آبشارهای روستای اوچان، جوستان، اورازان، كركبود، آسكان و عسلك، بقاع سید شرف‌الدین، جوستان، بادامستان، تكیه ناوه و كش رود، آثار تاریخی گورستان زردشتیان، پل چوبی، اسفاران حسینیه قدیمی جوستان، قلعه كیا، بقعه خشت و گل، پاسگاه طالقان، منزل آیت‌الله طالقانی، موشلان تپه، كاروانسرای امام، امامزاده جعفر هشتگرد و…، دریاچه اوان و…
●شمیران
این شهرستان در شمالی‌ترین بخش تهران قرار گرفته است و از دو بخش با سه دهستان رودبار قصران، لواسان كوچك و لواسان بزرگ و دو شهر لواسان و فشم تشكیل شده است.
▪برخی مراكز دیدنی: دریاچه سد لتیان، آبشار دوقلو، آبشار اسون، آبشار پسنگ، آبشار سوتك، آبشار منظریه، پیست دربند سر، پیست شمشك، پیست توچال، امامزاده قاسم، بقعه سلطان، مقابر خواجه احمد، موسی، سید میرسلیم و مكان‌های تاریخی چون مسجد امام حسن عسگری، قلعه دختر ضحاك، قصر ضحاك، گورستان زردشتیان، تپه كله قندی، قبر تاج‌الدین و تپه حصارك و…
●شهریار
این شهرستان دارای دو بخش و یازده دهستان آن عبارتند از: اسماعیل‌آباد، امامزاده ابوطالب، منجیل‌آباد، اخترآباد، بی‌بی سكینه، جوقین، رزكان، فردوس، قائم‌آباد، ملارد و مویز. نواحی شهری آن شامل شهریار، شهر قدس، ملارد، شاهدشهر، صباشهر، صفادشت، فردوسیه و وحیدیه است.
شهرستان شهریار با توجه به تنوع و كثرت آثار تاریخی و فرهنگی در بین شهرستان‌های استان تهران از جایگاه مخصوص برخوردار است و آثار و تپه‌های فراوانی مربوط به هزاره‌های قبل را در خود جای داده است.
▪برخی مراكز دیدنی: امامزاده بی‌بی‌سكینه، لوط پیامبر، تخت رستم، قلم غوزآباد، تپه جوقین، تپه مزلوت، تپه پاكلی و كاروانسرای سنگی.
●فیروزكوه
این شهرستان در شرق استان قرار گرفته و دارای دو بخش مركزی و ارجمند، پنج دهستان و تنها نقطه شهری آن، فیروزكوه است.
این شهرستان دارای دریاچه‌ها و مناظر طبیعی بسیار زیبایی است كه در راس همه آنها قله زیبای دماوند جای دارد.
▪برخی مراكز دیدنی: دریاچه سد لار، آهنگ، دریاچه زیاد، چشمه قلعه دختر، امامزاده هاشم، غار رود افشان، غار بورنیك، پیست آب‌علی، حجاری‌های تنگ واشی و …
●اسلامشهر
دارای دو بخش مركزی و چهار دانگه و چهار دهستان است. اسلامشهر و چهار دانگه شهرهای این شهرستان هستند.
▪برخی مراكز دیدنی: تپه چیچك‌لو، تپه مافین‌آباد، تپه سالور و…
●پاكدشت
این شهرستان دارای دو بخش به نام‌های مركزی و پیشوا و تنها نقاط شهری آن شهر پاكدشت و شریف‌آباد است.
▪برخی مراكز دیدنی: امامزاده سبزپوش، یخچال قدیمی در پیرداغلان پاكدشت و …
●رباط كریم
این شهرستان دارای دو بخش مركزی و گلستان و پنج دهستان و نقاط شهری آن رباط كریم، نسیم شهر و گلستان است.
▪برخی مراكز دیدنی: كاروانسرای فتح‌علی شاهی.


وبگردی
ممنوعیت پروازهای «هواپیمایی آسمان» در اروپا
ممنوعیت پروازهای «هواپیمایی آسمان» در اروپا - پرواز تمام هواپیماهای «آسمان» در اروپا ممنوع است
استحاله! / بررسی نامه احمدی‌نژاد به رهبری
استحاله! / بررسی نامه احمدی‌نژاد به رهبری - دگرديسي‌هاي فراواني در ايران صورت گرفته‌است؛ اصولگرايان اصلاح‌طلب شده‌اند، تحول‌طلبان محافظه‌كار شده‌اند، مسئولان پاسخ ناكارآمدي‌هاي خود را از مردم مي‌خواهند و در تازه‌ترين نوع اين استحاله‌ها فردي كه بسياري مدعي هستند او برآمده از مهندسي انتخابات است با ارسال نامه به رهبرمعظم انقلاب درخواست برگزاري انتخاباتي آزاد، زودهنگام و به دور از مهندسي كرده‌است! محموداحمدي‌نژاد همان پديده خانمان براندازي كه براي…
مصاحبه دختری که با ریش به «آزادی» رفت با یورونیوز
مصاحبه دختری که با ریش به «آزادی» رفت با یورونیوز - فیلم - زهرا خوش نواز در گفتوگو با یورونیوز از مراحلی که برای آماده سازی ظاهرش طی کرد تا با چهره‌ای متفاوت وارد استادیوم شود گفت. او می‌گوید: «زمانی که از تونل گذر کردم و وارد ورزشگاه شدم و چشمانم به چمن ورزشگاه افتاد گریه‌ام گرفت.»
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش - باز هم زیر گرفتن ماموران امنیتی و نیروی انتظامی توسط یک ماشین دیگر سواری توسط اراذل خیابان گلستان هفتم
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران - کی از دراویش گنابادی با اتوبوس به مردم و مأموران پلیس در خیابان پاسداران تهران / گفته میشود تعداد شهدای ناجا در حمله آشوبگران فرقه ضاله گنابادی و حامیان نورعلی تابنده به ۴ تن رسیده است.
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای - به دنبال سقوط هواپیمای تهران-یاسوج ویدیو لحظه مواجه خانواده های جانباختگان را با وزیر مشاهده می کنید.
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو - تصاویری دردناک از حمله مرد موتور سوار با چاقو به یک مرد راننده در حضور همسر و فرزندش در شهرستان داراب استان فارس را در ویدئوی زیر می بینید. به نظر میرسد این اتفاق در پی جرو بحثی بر سر پارک کردن وسایل نقلیه روی داده است!
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟ - آنچه مشخص است جمهوری اسلامی ایران باید تصمیم مشخص و درستی درباره سیاست عدم رویارویی با ورزشکاران رژیم صهیونیستی بگیرد. دیگر نمی‌توان با این روش تعقیب و گریزی با این مسئله برخورد کرد. دیگر نمی‌توان ورزشکاران را از مقابله با کشتی‌گیران اسرائیلی باز داشت و در برابر رسانه‌های جهانی گفت به خاطر مصدومیت در میدان حاضر نمی‌شویم و در داخل جشن بگیریم که ما عزت‌مان را حفظ کردیم و...
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد !
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد ! - شب گذشته مراسم اکران فیلم بلوک 9 خروجی 2 به کارگردانی علیرضا امینی و تهیه کنندگی محمدرضا شریفی نیا و نیز فیلم شاخ کرگدن در پردیس سینمایی ملت برگزار گردید.
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه - سخنرانی پرحاشیه احمدی نژاد در مقابل دادگاه بقایی
    طرز تهیه پودینگ شکلات نعنا
    پودینگ شکلات نعنا تهیه پودینگ شکلات نعنا نحوه درست کردن پودینگ شکلات نعنا,مواد لازم برای پودینگ شکلات نعنا,ارزش غذایی پودینگ شکلات نعنا,طرز تهیه انواع پودینگ,آموزش شیرینی پزی,سایت آشپزی,طرز تهیه پودینگ شکلات نعنا,نکاتی برای تهیه پودینگ شکلات نعنا,طرز تهیه