سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ / Tuesday, 19 June, 2018

آمریکا، به جهان سوم خوش آمدی!


آمریکا، به جهان سوم خوش آمدی!
وقتی در اواخر دهه ۱۹۸۰ به عنوان خبرنگار واشنگتن‌پست در بوینوس‌آیرس زندگی می‌کردم، اقتصاد آرژانتین دچار تورمی بسیار شدید بود. دفتر من در قلب منطقه اقتصادی آن قرار داشت، جایی که بانک‌ها و صرافی‌ها پشت شیشه‌های‌شان تابلو‌های الکترونیکی نصب کرده بودند که به طور دائم ارزش پول آرژانتین را در برابر ارز‌های دیگر نشان می‌داد. وقتی اوضاع خیلی بد می‌شد مردم زیادی در آنجا جمع می‌شدند و سیر نزولی دقیقه به دقیقه ارزش پول آرژانتین و در نتیجه از بین رفتن دارایی‌شان را شاهد بودند. ‌ اکنون همان احساس را دارم. وقتی اخبار اقتصادی از تلویزیون پخش می‌شود - و من نه بر گوینده خبر، که بر نوار شاخص بورس تمرکز می‌کنم - بار دیگر شاهد سقوط ارزش سهام‌های گوناگون و تلاشی اقتصادی کشور خودم هستم. در اینجا سوالی پیش می‌آید: این درست است که ایالات متحده هر روز بیشتر از روز پیش در حال تبدیل شدن به یک <کشور درحال‌توسعه یا به اصطلاح جهان سوم> است؟ ‌
می‌دانم که اقتصاد غول‌آسای ما شباهت بسیار کمی با اقتصاد آرژانتین یا برزیل یا سایر اقتصاد‌هایی که من در آمریکای جنوبی می‌شناسم، دارد. می‌دانم که ما داریم تا حدی از عهده مشکل وام‌های مسکن و بحران اعتبار - ولی نه تورم عنان‌گسیخته مهار نشدنی - بر می‌آییم ولی احساس من همان است که در آرژانتین داشتم؛ احساس سقوط آزاد به نوعی پرتگاه عمیق.
تنها ایالات متحده نیست که در حال تجربه فاجعه اقتصادی جهان سومی است. ایسلند ثروتمند نوردیک‌ها هم در تلاش است مانع از ورشکستگی ملی شود و در سراسر منطقه‌ای که ما معمولا جهان غرب می‌نامیم هم، دولت‌ها دارند بانک‌ها را ملی می‌کنند و سپرده‌ها را ضمانت. نرخ بهره را کاهش می‌دهند و تدابیر دیگری را به اجرا می‌گذارند تا فروپاشی را به تاخیر بیندازند. دلم می‌خواهد بدانم نظر نامزدان ریاست‌جمهوری درباره این بحران اقتصادی چیست؟ و در ضمن نمی‌خواهم اراجیفی از این دست را بشنوم که <کارگران آمریکایی بهترین کارگران جهان هستند و....> آیا اوضاع فعلی موقتی است، وضع و حال به صورت عادی بر می‌گردد یا تغییری اساسی در راه است؟ وقتی بی‌ثباتی بازار فرو بنشیند- که سرانجام فرو خواهد نشست- آیا ایالات متحده به کشوری فقیر تبدیل خواهد شد؟ آیا نسل بعدی آمریکا دارای رفاه و آسایش کمتری خواهد بود؟ می‌خواهم بدانم که آیا این آخرین تاوانی است که برای شیوه‌ای که تاکنون زندگی کرده‌ایم می‌پردازیم؟
‌ دلم می‌خواهد اوباما و مک‌کین توضیح دهند که از نظر آنها ما باید در این مورد چه کنیم؟ آنها هر دو می‌دانند که ما تریلیون‌ها دلار مقروضیم - بخش اعظم آن به چین - که بیشتر آن گذشته از جنگ، برای پرداخت هزینه عادت‌های پرخرج‌مان بوده است. آنها می‌دانند که ایالات متحده، اروپا و ژاپن مبالغ هنگفتی را به کشور‌های تولیدکننده نفت منتقل کرده‌اند. نامزد‌های ریاست‌جمهوری همچنین می‌دانند که هر کدام در ماه ژانویه به کاخ سفید بروند به وسیله واقعیت‌های مالی و اقتصادی در تنگنا قرار خواهند گرفت زیرا پول لازم برای دادن وام به مردم و برآورده کردن آنچه حق آنها است پیش از این صرف مخارجی شده که به نظر <مصلحت> می‌رسیده است. ‌
تا آغاز شروع کار رئیس‌جمهور جدید، دولت چقدر از وام‌های مسکن پرداخت نشده را مالک خواهد شد؟ چه مقدار دیگر از خزانه دولت به غول بیمه ‌AIG پرداخت خواهد شد؟ دولت اکنون مالک ۸۰ درصد این کمپانی است که برای آن ۸۵ میلیارد دلار پرداخته است. مدیران این کمپانی پول‌های گزافی را صرف خوش‌گذرانی‌های خود کرده‌اند، از جمله صرف ۴۴۰ هزار دلار برای تفریحگاه‌ها و گوشه‌های خلوت لوکس‌شان. چهارشنبه گذشته از پول مالیات‌دهندگان ۳۸ میلیارد دلار دیگر به این کمپانی بزرگ پرداخته شده است. آیا این مدیران برای پارتی‌های بعدی خود تاج‌محل را اجاره خواهند کرد؟ ‌
زمانی که من در مورد برزیل مطلب می‌نوشتم، گفته می‌شد که برزیل می‌تواند عنوان بلژیک- هند را به خود اختصاص دهد. زیرا در آنجا نخبگانی بودند که با تعداد کم، قدرت زیاد و ثروت عظیم، آنچنان در رفاه زندگی می‌کردند که گویی در بلژیک زندگی می‌کنند و اکثریت هم زندگی بسیار فقیرانه‌ای داشتند. از وقتی من آن کشور را ترک کرده‌ام توزیع ثروت وضع بهتری یافته ولی طی همین مدت توزیع ثروت در ایالات متحده بدتر شده است. من نگران آنم که این بحران اقتصادی خیلی بیشتر از تنها یک رویداد زودگذر باشد. نگران آنم که سرمایه‌هایی که در این مورد از دست رفته نتیجه‌اش تنها از دست رفتن رشد اقتصادی نباشد بلکه از دست دادن تصورات سنتی‌مان در مورد رویا‌های آمریکایی باشد. ‌
سناتور اوباما، سناتور مک‌کین! من و دیگران را مطمئن سازید. کلمات توخالی در مورد استثنایی بودن آمریکا تحویل‌مان ندهید. به زبان ساده به من بگویید جای جدید ما در جهان کجا است و چگونه می‌توانیم به کودکان‌مان زندگی خوبی را که خود تجربه کرده‌ایم هدیه کنیم؟

یوجین رابینسون
ترجمه: پوراندخت مجلسی

منبع : روزنامه اعتماد ملی

مطالب مرتبط

برنامه‌های دولت‌ها در جهت غلطی قرار دارد

برنامه‌های دولت‌ها در جهت غلطی قرار دارد
قیمت مصرف‌کننده در سه ماهه آخر سال ۲۰۰۸ در ایالات‌متحده با نرخ نفس گیر ۱۳‌درصد کاهش یافته است. قیمت‌ها برای همه انواع کالاها - از لباس گرفته تا تلویزیون و مبلمان - با کاهش روبه‌رو شده است. گواه آن هم حراج‌های مکرر خرده‌فروش‌ها (مغازه‌داران) است.
اما رکود قسمت‌های بزرگی از اقتصاد را دست نخورده باقی گذاشته است. برای کل سال ۲۰۰۸ هزینه شهریه‌های دانشگاهی ۸/۵‌درصد رشد داشته، که این امر در نرخ بیمارستان‌ها و خدمات حقوقی هم دیده می‌شود. حتی هزینه مشاوره برای امور مربوط به برگشت مالیاتی هم با رشد روبه‌رو بوده است.
این تناقض در قیمت‌ها باعث ایجاد تردیدهایی در توضیح مرسوم رکود گردیده است؛ توضیحی که دلیل این رکود را خرد شدن اعتبارات و نتیجه کاهش شدید تقاضا می‌داند. این تناقض همین طور بیانگر آن است که چرا تلاش‌های دولت آمریکا برای مبارزه با رکود تا به حال بی‌اثر بوده است.
ایده (نکته) مهم این است که: اگر کمبود تقاضا که دولت اوباما فقط با آن درگیر است تنها مشکل بود، انتظار می‌رفت که قیمت‌ها کاهش یابد. اما برعکس این گونه به نظر می‌رسد که عرضه - منظور مازاد عرضه است- حد‌اقل به همان اندازه عامل مهمی محسوب می‌شود. بخش‌هایی که با کاهش قیمت روبه‌رو شده‌اند از مازاد تولیدات ضربه خوردند، که اغلب هم نتیجه سرمایه‌گذاری‌های گسترده در کارخانه‌ها در چین و دیگر کشورهای درحال توسعه بوده است. درمقابل بیشتر خدمات مازاد عرضه شدیدی ندارند و نیروی کار داخلی جزء اصلی آنهاست. به طوری که طبق آمار رسمی، در سال گذشته قیمت کالاها ۴‌درصد کاهش و قیمت خدمات ۳‌درصد افزایش یافته است.
اسلحه دولت آمریکا برای مبارزه با رکود که شامل نرخ پایین بهره، کمک‌های مالی و بسته هزینه‌ها است، می‌تواند تقاضا را افزایش دهد اما در مورد مازاد عرضه چندان کارآمد نیست. این در حالی است که مدیر ارشد مایکروسافت استیون ای. بالمر ومدیر ارشد جنرال الکتریک جفری آر. ایملت معتقدند در حالی که رشد تقاضا در بلند مدت باز هم دچار سقوط می‌شود، ظرفیت تولید جهان به طور مشهودی بسیار بالاست. که یعنی نیاز است یا قیمت‌ها بازهم کاهش یابد یا تعداد بیشتری از کارخانه‌ها در ایالات‌متحده و خارج از آن تعطیل شوند و یا ترکیبی از هر دوی اینها.
با این همه نباید گفت که دولت اوباما با برنامه محرک ۹۰۰‌میلیارد دلاری خود پا در راه غلطی گذاشته، بلکه چیزی که مهم است، داشتن انتظارات واقع بینانه است. محرک می‌تواند رکود را بهبود ببخشد اما نمی‌تواند جلوی مشکلات روزافزون بخشی از اقتصاد که مازاد عرضه جهانی در آن بیش از بخش‌های دیگر است را بگیرد. مثال: دنیا توانایی ساخت ۹۰‌میلیون وسیله نقلیه در سال را دارد اما نرخ تولید حاضر که توسط شرکت تحقیقاتی بازار با نام CSM World Wide تخمین زده شده، تنها در حدود ۶۶‌میلیون است.
این مازاد نه تنها به تولیدکنندگان آسیب می‌زند، بلکه مغازه‌داران که کالاها را می‌فروشند و کامیون داران که آنها را تحویل می‌دهند نیز تحت‌تاثیر قرار می‌گیرند، همین طور نوابغ مالی! در سراسر جهان که از طریق دادن وام‌های احمقانه و ابداعات مالی به گسترش مازاد عرضه کمک کردند نیز ضرر می‌بینند.
‌● دور یا تسلسل باطل
برای ایالات‌متحده، مازاد عرضه جهانی به‌معنای کاهش قیمت برای مصرف‌کنندگان در سال ۲۰۰۹ و همین‌طور به معنی رقابتی سخت‌تر از هر زمان برای تولیدکنندگان داخلی آمریکا مانند سازندگان ماشین و تولید‌کنندگان فولاد در مواجهه با واردات است. «قدرت قیمت‌گذاری روز به روز در حال کاهش است» عبارتی که ریچارد برنر اقتصاددان موسسه Morgan Stanley در چند روز گذشته در توضیح «دور باطل» کاهش تولید، قیمت و سود به کار برده است. به گفته مایکل وسل، در صنعت فولاد آمریکای شمالی ۱۶ کوره از ۲۹ کوره ذوب موقتا تعطیل شده‌اند. در پایان سال ۲۰۰۸، تولید کارخانه‌های ماشین‌سازی آمریکای شمالی حتی بعد از تعطیلی‌های متعدد به ۷۰‌درصد ظرفیت خود رسیده است. به نظر مایکل مونتگومری، اقتصاددان موسسه HIS Global Insight «اوضاع از این هم بدتر خواهد شد» چراکه به میزان زیادی کالا تولید و ذخیره شد قبل از اینکه تولید‌کنندگان متوجه شوند تقاضا به چه میزان کاهش یافته است. مونتگومری می‌گوید: مدیر من در صنعت فولاد به من گفت هیچ‌کس فکر نمی‌کرد این همه تولید اضافی وجود داشته باشد تا زمانی که بیرون پنجره را نگاه کردند و گفتند: «وای خدای من این همه چیز میز چیه؟»
اوضاع در بخش‌های تحصیل و سلامت به مراتب بهتر است، به طوری که باعث شده این دو بخش، دو بخش محکم خدمات نام بگیرند. ثبت نام در بسیاری از دانشگاه‌ها در حال افزایش است و بیمارستان‌ها هم همچنان به استخدام کارمند ادامه می‌دهند.
● بحران فراملی
برای اقتصاددانان، مازاد عرضه یک مفهوم مهم و پیچیده است. خواسته‌های انسان نامحدود است، با این حساب جهان چگونه می‌تواند این همه کالا را تولید کند؟ کلید مساله مقداری است که مردم توانایی پرداخت آن را دارند: قیمت بسیاری از کالاها به‌اندازه کافی پایین نیامده تا خریداران را ترغیب نماید. در نتیجه قبل از اینکه عرضه و تقاضا به وضعیت تعادلی سابق برگردد، قیمت‌ها به شدت کاهش یافته و ظرفیت تولید آسیب خواهد دید.
سوال این است که چگونه می‌توان به این تعادل دست یافت. مازاد عرضه در صنایع اصلی آزمون مهمی را برای سنجش توانایی سران گروه G-۲۰ در نشست آخرشان فراهم آورد؛ نشستی که در ۲ آوریل در لندن برگزار شد. پاول ای. لادایسینا معاون اول در امور مشاوره شرکت A.T Kearney می‌گوید: بحران اقتصادی فراملی است. مشکل اینجاست که ما هنوز تمایل به تصمیمات ملی‌داریم. چین زیر فشار است تا با تغییر از سرمایه‌گذاری به مصرف داخلی به کاهش مازاد عرضه خود کمک کند. اما مشکل اینجاست که اقتصاد چین برای مصرف داخلی شکل نگرفته است. به گفته دیوید ونگ، معاون اول اتحادیه تولیدکنندگان چین در هنگ‌کنگ، تولید اسباب بازی در چین «منطقه خطر» است. به این دلیل که سفارشات صادرات به شدت کاهش یافته و کارخانه‌ها نمی‌توانند روزنه‌ای در بازارهای خانگی خودشان ایجاد کنند. او می‌گوید: «موانع زیادی برای فروش داخلی وجود دارد.حتی ما هنگ‌کنگی‌ها هم خارجی به حساب می‌آییم.»
در هر حال چین به عنوان مصرف‌کننده بسیار کمتر تحت‌تاثیرقرار گرفته تا به عنوان تولید‌کننده. در مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس در ژانویه معاون اجرایی بانک چین ژو مین در یک میزگرد به استیون جی. ادلر سردبیر بیزنس ویک گفت حتی رشد سریع مصرف چین هم نمی‌تواند کم شدن خرید در آمریکا به عنوان خریدار اول جهان را جبران کند.
شرکت‌هایی که از مازاد عرضه ضربه خورده‌اند، چه کار می‌توانند بکنند؟ یک کار می‌تواند این باشد: قوی‌ترین تولید‌کنندگان بین آنها قادر خواهند بود ضعیف‌ترین‌ها را بخرند. به اعتقاد نیکلاس هیمن از شرکت واسطه‌ای Sterne Agee & Leach: «رکود فرصتی برای شرکت‌ها خواهد بود تا دارایی‌ها را ۱۰ تا ۲۰‌درصد کمتر از ارزش واقعی آنها بخرند.» کمپانی‌ها همچنین می‌توانند از افزایش قدرت خرید کسانی که هنوز شغل دارند، سود ببرند. حقوق و دستمزدها در حالت رکود در سال ۲۰۰۸ با نرخ ۶/۲‌درصد رشد کرده که بیشترین مقدار رشد برای کارگران از اوایل دهه ۸۰ تاکنون بوده است.
پیتر براون، استراتژیست خرده‌فروشی و معاون اول Kurt Salmon Associates که یک شرکت‌‌ مشاوره جهانی است، اظهار می‌دارد که: برخی از کمپانی‌های آمریکایی که کالاهای ارزان‌قیمت از چین خریدند تولید‌کنندگان را در خصوص قیمت تحت‌فشار قرار نمی‌دهند بلکه درعوض با پیشنهاد پرداخت هزینه در ۱۰ روز به جای ۶۰ روز با عرضه‌کنندگان مطمئن‌تری وارد قرارداد می‌شوند.
براون همچنین می‌افزاید که: خریداران متبحر می‌گویند من می‌دانم که می‌شود مقداری تخفیف گرفت اما این را هم می‌دانم که اگر عرضه‌کننده شش ماه دیگر آنجا نباشد تا کالا را برای من ارسال نماید، این تخفیف کمکی به من نخواهد کرد.»
رکود نشانه‌ای است مبنی‌بر اینکه همه چیز روبه‌راه نیست. برای مشاغل و قانون‌گذاران راه‌حل گذر از بیماری رکود، تشخیص درست بیماری است.

وبگردی
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان !
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان ! - لازم است ذکر شود جنبش عدالتخواه دانشجویی در صورت ادامه تعلل دستگاه‌های مربوطه در تخلیه ملک بیت‌المال، حق اقدامات انقلابی را برای اجبار فرد نامبرده به تخلیه ویلای لواسان، برای خود محفوظ می‌داند.
فیلم | مشکل مقبولیت و مشروعیت در کشور
فیلم | مشکل مقبولیت و مشروعیت در کشور - دکتر حمید ابوطالبی مشاور سیاسی رئیس جمهوری معتقد است که ما یک بار برای همیشه باید مشکل مشروعیت و مقبولیت را در کشور حل کنیم. این درست نیست که بخشی از نظام هم مشروع باشد هم مقبول اما بخش دیگری که از دل همین نظام در آمده است فقط مقبول باشد.
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر - امام جمعه اهل سنت ایرانشهر : در ماه رمضان به ۴۱ دختر تجاوز شده که از این میان فقط ۳ دختر شکایت کرده اند.
فیلم مهران مدیری در برنامه خندوانه
فیلم مهران مدیری در برنامه خندوانه - برنامه کامل خندوانه با حضور مهران مدیری مهمان ویژه برنامه عید فطر برنامه خندوانه بود و این قسمت از مجموعه خندوانه را خاص کرد.
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید!
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید! - بر این اساس، ورزشگاه‌های دستگردی، تختی، معتمدی، آزادی، شیرودی، بوستان‌های گفت‌وگو، طالقانی، ولایت، پردیسان، هنرمندان، پارک شهر و ضلع شمالی ساختمان مجلس شورای اسلامی به عنوان محل‌های مناسب تجمع در تهران تعیین شده‌اند و از این پس معترضان می‌توانند در این محل‌ها تجمع کنند.
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!