پنج شنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ / Thursday, 23 November, 2017

طاهره صفارزاده، شعر آخر را سرود


طاهره صفارزاده، شعر آخر را سرود
«طاهره صفارزاده»، شاعر و مترجم قرآن، ساعت ۸ صبح دیروز، در بیمارستان ایرانمهر تهران چشم از جهان فروبست و به دیار باقی شتافت. این شاعر و مترجم ارزنده کشور که روز ۶مهرماه مورد عمل جراحی مغز قرار گرفته بود، به دلیل بالا رفتن فشار خون و تغییر حالت از وضعیت استاندارد از حدود ۱۰روز پیش به حالت کما رفت و سرانجام صبح دیروز درگذشت.
«طاهره صفارزاده»، شاعر، نویسنده، محقق و مترجم، در شهرستان سیرجان متولد شد و پس از کسب مدرک لیسانس در رشته زبان و ادبیات انگلیسی، برای ادامه تحصیل به خارج از کشور رفت. او سال۱۳۷۱ از سوی وزارت علوم استاد نمونه معرفی شد و سال۸۰ پس از انتشار ترجمه قرآن کریم به افتخار خادم القرآن نائل آمد. «صفارزاده» ماه مارس۲۰۰۶ همزمان با برپایی روز جهانی زن، از سوی سازمان نویسندگان آسیا و افریقا بعنوان شاعر مبارز و زن نخبه دانشمند مسلمان برگزیده شد. در زمینه زندگی فکری وی یکی از نکات برجسته، ترجمه قرآن مجید و نهج البلاغه به زبان انگلیسی است. این کار نشان از احاطه این بانوی برجسته به شرایط اجتماعی و سیاسی و فرهنگی جهان ما می دهد. جهان ما پس از ماجراهای بحث برانگیز ۱۱ سپتامبر وارد عرصه ای دیگر شد.
در این عرصه تازه، رسانه ها و گستره سیاست مغرب زمین هجمه ای هولناک را علیه آموزه ها و مبانی و دستاوردهای تمدن اسلامی روا داشتند. روشنفکران و پژوهشگران دینی مختلف سعی کردند به انحای مختلف علیه این هجمه بایستند. اگر دکتر نصر در کشورهای غربی به معرفی مجدد تعالیم اسلام به زبان ساده دست زد حنفی و رمضان و ارکون و ابوزید و صدها روشنفکر و پژوهشگر دیگر سعی نمودند از منظرهای مختلف تعارض و کشمکش اسلام و غرب را به بحث بگذارند، این تعارض را تبارشناسی کنند و یا در برخی موارد از شدت آن بکاهند. در این میان یکی از مهمترین کارها را می توان این دانست که کتاب های بنیادین اسلام را به مغرب زمینیان معرفی کرد. تلاش مرحوم صفارزاده برای ترجمه قرآن و نهج البلاغه به زبان انگلیسی صرفا تلاشی فرهنگی نبود و وی در این زمینه صبغه های ادبی امر را هم می جست. او بالاخره شاعری بود که به جنبه های هنری قرآن و نهج البلاغه بها می داد و این جنبه یقینا در این ترجمه ها تاثیرگذار بوده اند. با این همه از آنجا که یک روشنفکر دینی به رابطه دین و مدرنیته بها می دهد این جنبه روشنفکری را هم نمی توان از رویکرد مرحوم صفارزاده گرفت.
● رفتن به سمت مفاهیم قرآنی در شعر
به اعتقاد «سهیل محمودی»، طاهره صفارزاده رویکرد جدیدی را در شعر پس از نیما یوشیج ایجاد کرد که آن رفتن به سمت مفاهیم ایمانی و قرآنی بود. این شاعر یادآور می شود: صفارزاده از اواخر دهه۴۰ و اوایل دهه ۵۰، رویکردی جدی به مفاهیم دینی داشته است و این را سرآغاز یک تحول در ادبیات معاصر ایران می توان دانست. او در واقع، رویکردی جدید را در شعر پس از نیما به وجود آورده و آن رفتن به سمت مفاهیم ایمانی و قرآنی است. محمودی رایحه شعر صفارزاده را رایحه ای انقلابی دانسته و با اشاره به توجه صفارزاده به ائمه اطهار(ع) در سروده هایش، می گوید: او در شعرش به مفاهیمی مانند معارف وحیانی، انسان در هستی، حرکت ها و اهداف انبیا توجه جدی دارد که این ناشی از انس شاعر با کلام وحی، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه است.
● او از پایه گذاران شعر اجتماعی انقلاب است
«عبدالجبار کاکایی» از «طاهره صفارزاده» بعنوان یکی از پایه گذاران شعر اجتماعی موسوم به انقلاب اسلامی یاد کرد و شعر او را مطلوب نخبگان دانست. این شاعر بیان می کند: به اعتقاد من، طاهره صفارزاده; پایه گذار شعر اجتماعی موسوم به انقلاب اسلامی است. در واقع، او را یکی از پایه گذاران این جریان شعری می توان دانست که نگاهش به عدالت اجتماعی، برآمده از مضامین دینی است و این نگاه زمانی در شعر شکل گرفت و تسری پیدا کرد که گرایش به موضوع های اجتماعی، در سیطره جریان چپ بود. بنابراین شعر پس از انقلاب، بخشی از نگاهش را مرهون شعر صفارزاده است.
● نقش محوری در شکل گیری ادبیات انقلاب
مرحوم صفارزاده به قوی ترین شیوه ممکن وارد مبارزات سیاسی و ادبی شد و در شکل گیری ادبیات انقلاب نقش عمده و محوری داشت. «حمید سبزواری»، شاعر پیشکسوت انقلاب، با بیان این مطلب دریاه مرحوک صفارزاده افزوده: صفارزاده بر تن شعر، لباس نویی پوشانده بود و اصولا شاعری نوپرداز بود. او اشعار پرمغز و معناداری را خلق می کرد که نسل جوان را شدیدا تحت تاثیر قرار می داد. در حوزه شعر سپید کمتر کسی را داریم که به قوت طاهره صفارزاده عمل کرده باشد.


منبع : روزنامه ابتکار

مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
نقض آتش‌بس , واکنش فارابی به حاشیه رستاخیز , پسا تحریم , اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران , محموله صادراتی , جراحی فک و صورت , دیجیتال سازی , پریناز ایزد یار , جشنواره ارزش , ساحل دریا , معصومه بیات , مخالف برجسته شیعی , واحد صنعتی , محور ها , ويلا , مجله فرهنگی , فرهاد مجیدی , مهوش , عضو کمیسیون کشاورزی , چرتکه , سالمسازی دریا , هنرمندان همدانی , علی فتح‌الله‌زاده , قوانی , تفاله‌های هویج , سفیر ایران در الجزایر , هنر پنجم , زد تی ای , حسگر بلعیدنی , فرمانده انتظامی البرز , دلبر , محسن پورگلیان , درگذشت خواننده آمرکایی روی صحنه , قیمت هتل , لیگ قهرمانان فوتبال آسیا , تظاهر کنندگان , تحول مشارکت , مکالمه دو رئیس جمهور , کمباین های , سفره یلدا , رده سنی , رقابتهای زیر 23 سال قهرمانی آسیا , ام‌اس , راههای مسدودی , کشور متمدن , عیاذت , کوره زغالی , تاپایان اردیبهشت , معاون راه وشهرسازی , شرکت اسپانیایی ,

برخی از مطالبی که کاربران هم اکنون در حال خواندن آن هستند
قبایل بومی , سماع صوفیان می درنگیرد , محمدمفيد مستوفى , هر نقش که پیش آید گویم: مگر او باشد , طلب کردن طغرل شاه حکیم نظامی را , روی , پروانهٔ چوب‌خوار (Die NONNE) , هر چه آن سرخوش کند بویی بود از یار من , نارنج , محمد جعفر , جاز آزاد , دكان داود، سرپل‌ذهاب , چ , ق , مشکلات مخصوص , شکنبه , كوه گلچین، دهستان ماهانه، كرمان , من ز دست دیده و دل در بلا افتاده‌ام , ز سنبلی که عذارت بر ارغوان انداخت , قسمت سوم ,

برخی منابع مهم خبری
faradeed.ir فرادید , shana.ir شانا , seratnews.ir صراط نیوز , techshot.ir تک‌شات , musicema.com موسیقی ما , car.ir کار(خودرو) , eghtesadnews.com اقتصادنیوز , chetor.com چطور , bahardaily.ir روزنامه بهار , aftabeyazd.ir روزنامه آفتاب یزد , dolatebahar.com دولت بهار , fartaknews.ir فرتاک نیوز , alodoctor.ir الو دکتر , rasad.org رصد , itanalyze.com آی تی آنالیز , khabarkhodro.com خودرو , musiceiranian.ir موسیقی ایرانیان , farsnews.ir خبرگزاری فارس , sena.ir سنا , roozannews.ir روزنامه روزان , sourehcinema.ir سوره سینما , ictpress.ir آی سی تی , boursenews.ir بورس نیوز , sedayiran.com صدای ایران , gsm.ir جی اس ام , sobhanehonline.com صبحانه آنلاین , rooyeshnews.com رویش , otaghkhabar24.ir اتاق خبر 24 , farheekhtegan.ir روزنامه فرهیختگان , digiato.com دیجیاتو ,

وبگردی
نهنگ تباهی !
نهنگ تباهی ! - شكل و شمايل اين روزهاي جامعه ايران، تركيبي از غم و اندوه، ترس و وحشت و نیمچه اميدی به بهبود وضع موجوداست. قرائت كاريكاتورگونه سياست‌مداران از اميد در كنار اخباري از قتل، جنايت، تجاوز ، كلاهبرداري ، اختلاس ، ارتشا و خلاصه انواع و اقسام فساد، پارادوكسي بزرگ را به نمايش گذاشته است.
پس‌لرزه سياسی
پس‌لرزه سياسی - سياسي‌اش كردند. زود رفتند سراغ مسكن مهر... خدا لعنت كند معاول اول رييس‌جمهوري، آقاي جهانگيري را... نخستين تخم لق سياسي را ايشان گذاشت و زود در جلسه اقتصاد مقاومتي اعلام كرد مسكن مهر... اصلا چه ربطي دارد؟
فیلم | حجاب ورزشی نایکی یکی از ٢۵ اختراع مهم سال
فیلم | حجاب ورزشی نایکی یکی از ٢۵ اختراع مهم سال - فیلم - «مسابقه دادن با حجاب سخت است، اگر جنس لباس سنگین باشد باعث عرق کردن زیادی می شود؛ اگر زیادی سبک باشد ممکن است در طول مسابقه حجاب از سر بیفتد و اگر اشتباه بسته شود حس می کنید در حال خفه شدن هستید»... این ها اظهارات منال رستوم دونده مصری است که در فیس بوک گروه "ناجی حجاب" را راه اندازی کرده و نزدیک به نیم میلیون دنبال کننده دارد. او با طراحی های حجاب کمپانی نایک در مسابقات شرکت کرده است و این…
گریه مجری حین روایت دردناک جواد خیابانی از زلزله
گریه مجری حین روایت دردناک جواد خیابانی از زلزله - جواد خیابانی این روزها برای کمک به مصدومان حادثه زلزله کرمانشاه، در مناطق زلزله زده حضور دارد و در گفتگویی تلفنی با شبکه ورزش، در حالی که اشک می ریخت، یکی از خاطرات دردناک این حادثه را بازگو کرد. مجری برنامه نیز پس از شنیدن خاطره، با صدای بلند شروع به اشک ریختن کرد.
فیلم | توضیحات مهناز افشار درباره ماجرای واردات شیرخشک‌های فاسد توسط همسرش
فیلم | توضیحات مهناز افشار درباره ماجرای واردات شیرخشک‌های فاسد توسط همسرش - فیلم - مهناز افشار در نشستی با خبرنگاران درباره ماجرای واردات شیرخشک‌های فاسد از سوی همسرش گفت: من از شما درباره این موضوع پیگیرترم. صحبت های این بازیگر را در ویدئوی زیر بشنوید.
تصویری از ستونهای مسکن مهر
تصویری از ستونهای مسکن مهر - تصویری عجیب از ستون های مسکن مهر پس از زلزله را مشاهده می کنید. این تصویر صبح امروز پس از عملیات آوار برداری منتشر شد.
فیلم تلخ از لحظه خودکشی مرد آبادانی
فیلم تلخ از لحظه خودکشی مرد آبادانی - مرد آبادانی در اقدامی هولناک خودش را زیر خودروی سمند انداخت و به زندگی اش پایان داد.
مسکن‌مهر در اولین آزمون
مسکن‌مهر در اولین آزمون - واحدهای مسکونی مهر با ساکنانشان بی مهری کردند و به شکل گسترده ای در زلزله کرمانشاه، سرپل ذهاب،قصر شیرین و ایلام و ... تخریب شدند،این در حالی است که قدیمی ترین مسکن مهر در ایران هنوز 10 ساله نشده است.
فیلم تمرینات بدنسازی بهنوش طباطبایی
فیلم تمرینات بدنسازی بهنوش طباطبایی - بهنوش طباطبایی با انتشار این ویدیو در صفحه شخصی خود نوشت: یک هفته پر انرژى با تمرینات آمادگى جسمانى هر روزه
قشر متوسط - ازدواج سفید / قش پائین - تجاوز
قشر متوسط - ازدواج سفید / قش پائین - تجاوز - الان این ازدواج سفید بحرانی است که قشر متوسط دارد ایجاد می‌کند، بعد از آن ازدواج‌های ساندویچی است، یعنی رابطه جنسی ساندویچی. در ازدواج سفید طرفین چندمدت با هم هستند اما اگر قرار شد رابطه ... سر خیابان انجام شود، چه کسی می‌خواهد آن‌ها را بگیرد؟ چند نفر را می‌خواهند بگیرند؟ چند نفر را می‌خواهند اعدام کنند؟
تهران 1396 / تن فروشی در 10 سالگی برای 5 هزار تومان
تهران 1396 / تن فروشی در 10 سالگی برای 5 هزار تومان - فاطمه در 8 سالگی برای مدتی هر روز به بهانه بستنی و... به کارگاه چوب بری کشیده می‌شد و آنجا مورد تجاوز قرار می‌گرفت.
فیلم دو دختر اصفهانی لحظاتی قبل از خودکشی
فیلم دو دختر اصفهانی لحظاتی قبل از خودکشی - فیلم خودکشی دختر اصفهانی (جدید) | دو دختر اصفهانی در فیلمی که پیش از خودکشی ضبط کرده اند، با خوشحالی به سمت مرگ می شتابند. لحظاتی که آنها نزدیکان شان را خطاب قرار می دهند و خودشان را آرام و آهسته می رسانند به بلندترین ارتفاعی که برای خودکشی به ذهنشان آمده یعنی پل شهید چمران اصفهان و در این مسیر هیچ عاملی، هیچ دلیلی نیست که دست دلشان را بگیرد و پشیمان شان کند برای رفتن.
مجری : مسی شما را بعنوان نماینده ایران ! تحویل نگرفت
مجری : مسی شما را بعنوان نماینده ایران ! تحویل نگرفت - توضیحات رضا پرستش درمورد دیدار ناموفق با مسی! / ویدیو از آپارات
قهر مهدی فخیم زاده در برنامه زنده / رفتار عجیب مجری
قهر مهدی فخیم زاده در برنامه زنده / رفتار عجیب مجری - مهدی فخیم زاده مهمان شب گذشته مهمان برنامه زنده «سینما دو» بود که بعد از ارتباط تلفنی با لاله اسکندری و معطلی در استودیو، بعد از پخش آیتمی، بدون خداحافظی برنامه را ترک کرد. ویدیو از آپارات
در منزل بقایی ۷۰۳ سکه تمام بهار آزادی، ۱۸۴۲ نیم‌سکه، مبلغ ۲۱ میلیارد ریال وجه نقد ...
در منزل بقایی ۷۰۳ سکه تمام بهار آزادی، ۱۸۴۲ نیم‌سکه، مبلغ ۲۱ میلیارد ریال وجه نقد ... - زمانی که آقای بقایی در سازمان میراث فرهنگی مسئولیت داشتند چندین شرکت با نام‌های توسعه فناوری اطلاعات، میراث آریا، بهار سرزمین من، تور گردشگری ایران، کانون جهانگردی اتومبیلرانی ایران تأسیس کردند...
فیلم / مالباختگان ایران خودرو
فیلم / مالباختگان ایران خودرو - اعتراض جمعی از مالباختگان نمایندگی ایران‌ خودرو مقابل ساختمان اصلی وزارت صنعت امروز در حالی برای چندمین بار ادامه یافت که شرکت خودروساز با این ادعا که سهامدار نمایندگی، شرکت دیگری است، مسئولیت ماجرا را نمی‌پذیرد.
تصاویر جشن تولد احمدی نژاد
تصاویر جشن تولد احمدی نژاد - کیک تولد 61 سالگی احمدی نژاد که توسط طرفداران به خانه اش برده شد روی کیک نوشته شده: چه خوب شد که به دنیا آمدی و چه خوبتر که دنیای ما شدیدکتر جان تولدت مبارک.
انصافاً هیچ دولتى در شیرین كارى، خلاقیت اینا رو نداشت!
انصافاً هیچ دولتى در شیرین كارى، خلاقیت اینا رو نداشت! - امروز كه این عكسا رو دیدم، یهو دلم واسه كل ایل و تبارشون تنگ شد. انصافاً هیچ دولتى در شیرین كارى، خلاقیت اینا رو نداشت.
آشکارشدن ابعادجدیدی از تجاوز ناپدری به اهورا
آشکارشدن ابعادجدیدی از تجاوز ناپدری به اهورا - یکی از همسایه ها گفت: هنگامی که وارد خانه شدیم اهورا لخت مادرزاد بود و قاتل نیز در حالی که نیمه برهنه بود روی مبل نشسته بود. یکی دیگر از همسایه ها نیز گفت: اهورا را در حالی که از بینی، دهان و.... دچار خونریزی بود از خانه خارج کردیم.
پربازدیدها