دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ / Monday, 23 April, 2018

دلایل و پیامدهای حمله آمریکا به سوریه


دلایل و پیامدهای حمله آمریکا به سوریه
فرود چهار بالگرد نظامی آمریکایی در عمق هشت کیلومتری خاک سوریه و کشته شدن ۹ شهروند سوریه ای و زخمی شدن ۱۴ تن دیگر، حادثه ای بی نظیر در طول دوران اشغال عراق توسط آمریکایی ها بود که از خاک عراق صورت گرفت. در مورد دلایل این حمله از طرف آمریکایی ها گفته شده است که برای حمله به یک گروه از مظنونان همکاری با القاعده در عراق صورت گرفته است اما شواهد و مدارک دال بر این است که این حمله به دنبال اهدافی فراتر از این بوده و به نظر می رسد دلایل این امر را باید جای دیگری جستجو کرد.
حمله به خاک کشوری دیگر توسط ارتش آمریکا نمی تواند بدون موافقت بالاترین مرجع تصمیم گیری در این کشور صورت گرفته باشد و این بدان معنی است که شخص رئیس جمهور آمریکا دستور این اقدام را داده است. این ادعا که این حمله به بهانه کشتن اعضای القاعده در موقعیت زمانی که فعالیت این گروه در عراق به کمترین میزان خود رسیده است و عملا سوری ها روابط دیپلماتیک خود را با عراق پس از ۳۰ سال از سر گرفته اند، دروغی بیش نیست. دلیل این حمله را می توان ارسال پیامی صریح برای مقامات دمشق دانست که با در پیش گرفتن سیاستی مستقل و همگامی و همراهی با ایران و تشکیل محوری به نام مقاومت در منطقه عملا آمریکایی ها را به چالش فراخوانده اند.
اما نکته دیگری که در این میان به نظر می رسد، انجام این حمله درست یک هفته قبل از برگزاری رسمی انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست که می تواند نشان از کمک دولت بوش به نامزد جمهوریخواه این کشور باشد، امری که در آمریکا رواج دارد و جمهوریخواهان استاد این کار هستند. اما فارغ از این مورد، سیاستی که در بالا از آن سخن رانده شد، می تواند اهداف چندی را برای آمریکایی ها در پی داشته باشد. سوریه و ایران به همراه حزب الله لبنان با تشکیل یک اتحاد قوی در منطقه، سیاست های آمریکا را به شکست کشانده و متحد اصلی آمریکا، یعنی رژیم اسراییل را هم دچار بحران کرده است. پیروزی سال ۲۰۰۶ حزب الله لبنان بر اسراییل در جنگ ۳۳ روزه، این رژیم را دچار بحران سیاسی بی سابقه ای کرد که با استعفای تمام دست اندرکاران این جنگ، امروز تشکیل دولت در این رژیم را هم با مشکل مواجه کرده است و احزاب سیاسی اسراییل نمی توانند دولتی ائتلافی تشکیل دهند. کما اینکه همین بحران موجب شده است تا رئیس این رژیم بنابه درخواست نخست وزیر مکلف، دستور انتخابات زودهنگام را هم صادر کند. بنابراین حمله روز گذشته را می توان پیامی برای دمشق فرض کرد که باید راه مذاکره با اسراییل را که در شرایط بسیار سختی به سر می برد باز کند و با عدم حمایت از حزب الله و جنبش های فلسطینی اجازه نفس کشیدن به این رژیم را بدهد. در مورد شرایط سخت این رژیم تنها باید به این نکته اشاره کرد که آنها حاضر شده اند طرح صلح عربی را هم پذیرفته و در این مورد با اعراب به مذاکره بپردازند.
در بعد دیگر ماجرا آمریکایی ها سوریه را متهم می کنند که مرزهای خود را بر روی اعضای القاعده باز گذاشته و این کشور به خوبی از مرزهای خود مواظبت نمی کند و همین امر در داخل عراق برای نظامیان آمریکایی دردسر جدی ایجاد کرده است. این ادعا در حالی مطرح می شود که سوری ها تمهیدات شدیدی را در مرز خود با عراق اندیشیده و از ترس حمله احتمالی آمریکا همواره در آماده باش مرزی به سر می برند، اما ورود بالگردهای نظامی ارتش آمریکایی و حمله آنها به غیرنظامیان سوری، مشخص کرد که سوریه از کنترل کامل مرزهای خود ناتوان است و یا اینکه سیستم های اخلالگر ارتش آمریکا توانسته رادارهای سوریه را کور کرده و سپس اقدام به حمله نموده باشد. در مورد این موضوع باید اشاره کرد که آن روزهایی که القاعده در عراق به شدت فعال بود و روزانه ده ها حمله بزرگ و کوچک را علیه منافع آمریکا در عراق انجام می داد، چرا آمریکا به سوریه حمله نمی کرد، سوالی که پاسخ آن را تنها استراتژیست های آمریکایی می دانند، اما بر اساس برآورد موجود، دلیل این امر بیشتر به گرفتاری بیش از اندازه آمریکا در عراق بازمی گشت که اجازه ماجراجویی بیشتر را به آنها نمی داد.
از جانب دیگر، طی هفته های اخیر تنش بسیاری در منطقه بر سر توافقنامه امنیتی آمریکا و عراق در گرفته است و سوریه به همراه ایران از مخالفان جدی و سرسخت این توافقنامه هستند. آمریکایی ها بر اساس این توافقنامه اجازه خواهند داشت تا در مناطق مختلف عراق، به خصوص مناطق مرزی، پایگاه های نظامی ایجاد کرده و به کنترل تحرکات همسایگان عراق بپردازند. سوری ها و ایران این امر را مخالف منافع خود یافته و با آن مخالفت می کنند. برخی بر این باورند که حمله روز دوشنبه بالگردهای آمریکایی به خاک سوریه پیامی بوده به سران این کشور که دست از مخالفت با این توافقنامه برداشته و مخالفان داخلی عراق را در این مورد تحریک و تهییج نکنند، البته همین عده می گویند که چون آمریکا از واکنش احتمالی ایران در برابر هرگونه تجاوز به خاک خود می ترسد، متحد این کشور را هدف قرار داده تا با یک تیر دو نشان بزند و به این ترتیب پیامی هم به تهران ارسال کند. به هر حال به گفته وزیر امورخارجه سوریه حمله آمریکایی ها به خاک این کشور نخستین نشانه های توافقنامه امنیتی واشنگتن - بغداد است.
البته به نظر می رسد آمریکایی ها در برخی دیگر حوادث تروریستی در سوریه هم دست داشته اند. انفجار بمب در بزرگراه منتهی به فرودگاه دمشق در ۲۷ سپتامبر گذشته، به باور بسیاری از کارشناسان امنیتی، طراحی آمریکایی ها بوده است. نوع بمب و نحوه انفجار آن که به گفته مقامات سوری از یکی از کشورهای همسایه وارد شده و کار یک گروه تکفیری بود، مانند انفجارهای انتحاری صورت گرفته در عراق بوده است. در اوایل ماه اوت نیز سرهنگ محمد سلیمان، مشاور امنیتی و از نزدیکان بشار اسد در ساحل شهر بندری طرطوس ترور شد و در آن زمان کارشناسان نوع ترور را از شگردهای سازمان جاسوسی آمریکا دانستند.
حال سوالی که باقی می ماند این است که آیا سوریه به این حمله پاسخ خواهد داد؟ جواب منفی است. سوری ها در سپتامبر ۲۰۰۷ نیز شاهد حمله جنگنده های اسراییلی به تاسیسات خود در منطقه دیرالزور در منتهی الیه شمال شرق مرزهای خود بودند و هیچ واکنشی نسبت به این حمله نشان ندادند. هر چند در آن زمان گفتند که به این حمله پاسخ خواهند داد.
البته سوری ها برگه های فراوانی خواهند داشت تا آمریکایی ها را از کرده خود پشیمان کنند که شاید نخستین آن نزدیکی بیش از حد به روسیه و دادن امتیازهای فراوان به این کشور برای ایجاد پایگاه های نظامی باشد. در بعد دیگر آنها می توانند مرزهای خود را برای ورود و خروج اعضای ادعایی آمریکا در مورد القاعده به خاک عراق باز بگذارند و یک بار دیگر این کشور را در ناآرامی ببرند، کما اینکه این حمله پیوندهای سوریه با ایران را هم مستحکم تر خواهد کرد و سوریه که از اعراب ناامید شده است به ایران پناه خواهد آورد. در آخر نیز سوریه به حزب الله لبنان و گروه های مقاومت فلسطینی آزادی عمل بیشتری در خاک خود خواهد داد و اینها عواملی هستند که واشنگتن به شدت از آن هراس دارد.

منبع: دیپلماسی ایرانی

منبع : روزنامه جوان

مطالب مرتبط

سیاست اروپا دربرابر روسیه تغییر نمی کند

سیاست اروپا دربرابر روسیه تغییر نمی کند
در پی تنش روسیه و گرجستان بر سر اوستیای جنوبی و آبخازیا که با به رسمیت شناخته شدن استقلال این دو بخش از خاک گرجستان از سوی مسکو وارد مرحله تازه ای شد، این پرسش پیش آمده است که آیا دوران جنگ سرد تازه ای آغاز شده است. «رادیو اروپای آزاد» در همین زمینه با ادوارد لوکاس، نویسنده کتاب "جنگ سرد نوین" گفت و گویی انجام داده است. وی در هفته نامه بریتانیایی «اکونومیست» قلم می زند و از سال ۱۹۸۶ تحولات اروپای شرقی را پوشش می دهد. لوکاس فارغ التحصیل مدرسه اقتصاد لندن است و تا کنون چندین کتاب نوشته که تازه ترین آنها «جنگ سرد نوین» است.
▪ مدت ها پیش از این شما در کتاب خود نوشتید که غرب بدون آنکه واقعا متوجه آغاز جنگ سرد جدید شده باشد در این رقابت با روسیه در حال باختن است. آیا فکر می کنید اکنون لحظه ای است که غرب واقعا متوجه این روند شده است؟
ـ خیلی دشوار است که لحظه تعیین کننده در هوشیاری غرب و توجه آن به این روند را مشخص کرد. ما لحظات هشدار دهنده بسیاری را پشت سر گذاشته ایم و به اعتقاد من در آینده نیز این گونه وقایع تکرار خواهند شد. مشکل اصلی این است که حکومت های بزرگ در اروپا نمی خواهند سیاست خود را در قبال روسیه تغییر بدهند. برای کشورهایی نظیر آلمان، ایتالیا، اسپانیا یا هلند مناسبات اقتصادی با روسیه بسیار مهم است و از همه مهمتر معاملات آنها در زمینه انرژی است. برای نمونه آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در روزهای اخیر به جمهوری های بالتیک سفر کرد که نشانه حمایت آلمان از این کشورهاست ولی در مورد تجدید نظر در معاملات انرژی با روسیه چیزی نگفت. در مجموع به نظر من کشورهای اروپایی از خواب طولانی در برخورد با روسیه به درآمده اند ولی هنوز کاملا بیدار و هوشیار نشده اند.
▪ آیا شما نشانه هایی حاکی از برخورد قاطع تر غرب با روسیه می بینید؟
ـ به اعتقاد من اتحادیه اروپا از اتخاذ موضعی قاطع در قبال روسیه ناتوان است و من فکر نمی کنم که آنها دست به اقدامی بزنند که جدا باعث دردسر برای دولت روسیه بشود. حداکثر کاری که اتحادیه اروپا خواهد کرد اختصاص چند میلیارد دلار برای بازسازی آن چیزهایی است که روسیه در گرجستان ویران کرده است. حکومت روسیه هنوز هم به درستی بر این باورست که با سیاست ایجاد تفرقه در میان کشورهای اروپایی می تواند منافع خود را پیش ببرد و سازمان ناتو هم حتی اگر خیلی ملایم بگوییم در برخورد با روسیه هیچ تاثیر و عملکردی ندارد. آنچه که غرب واقعا به آن نیاز دارد تقسیم وظایف ناتو به دو بخش است. در یک بخش برخی کشورهای کنونی عضو سازمان ناتو مثلا یونان، ایتالیا یا مجارستان می توانند در ماموریت های پاسداری از صلح شرکت کنند و در بخش دیگر ناتو باید بر کشورهایی تکیه کند که واقعا حاضر هستند در مقابله با روسیه - فرضا در حفاظت از جمهوری های بالتیک که اکنون در خط مقدم جبهه در مقابل روسیه قرار گرفته اند- اقدامات عملی انجام دهند.
▪ به نظر شما چرا غرب تا این حد دیر واکنش نشان داد؟
ـ به نظر من مجموعه کشورهای اروپایی هم اختلاف نظر دارند، هم در مورد خطر روسیه تمرکز کافی را نداشته اند و هم تا حدی به روسیه خوشبین بودند. حملات موشکی و توپخانه ارتش روسیه به خاک گرجستان یک سال است که آغاز شده، شورش ضد دولتی در استونی تحت حمایت دولت روسیه انجام شد، ولادیمیر پوتین در سخنرانی سال ۲۰۰۷ خود در مونیخ رسما غرب را به آغاز جنگ سرد متهم کرد و در بیانیه ها و مطالعات رسمی وزارت خارجه روسیه بارها تاکید شده که این کشور خواهد کوشید که از انرژی به عنوان ابزاری برای پیشبرد منافع استراتژیک خود بهره برداری کند. اما غرب به تمامی این نشانه ها بی توجه بوده است. از اواخر ۱۹۹۵ میلادی و روی کار آمدن ولادیمیر پوتین و گروه مدافع او که از ماموران سابق کا گ ب هستند، مشخص بود که روسیه به کدام سمت حرکت خواهد کرد. ولی چرا باید در سال ۲۰۰۸ متوجه شد که حکومتگران روسیه واقع از چه قماشی هستند.
▪ آیا شرایطی که شما توصیف می کنید به معنای بازگشت به دوران رقابت برای منافع متضاد بین روسیه و غرب است؟ آیا دوران امید به پایان جنگ سرد و منافع مشترک بین دو طرف به پایان رسیده؟
ـ من امیدوارم که غرب به سمت سیاست جدیدی در مهار روسیه حرکت کند. من طرفدار اعمال فشار برای کنترل حکومت روسیه هستم. من طرفدار دموکراسی در روسیه هستم و معتقدم که مردم روسیه شایستگی حکومتی بهتر از این نظام فاسد و بی رحم فعلی را دارند. اما ما تا آن مرحله فاصله زیادی داریم. نخستین گامی که باید برداریم دفاع از کسانی است که مثل ما فکر می کنند. این یعنی دفاع ا ز گرجستان که تا امروز ما به کلی آنها را فراموش کرده بودیم و دفاع از اوکراین، و مهمتر از همه، این به معنای دفاع از کشورهای بالتیک است که اعضای اتحادیه اروپا و سازمان ناتو هستند ولی در عمل ما حتی یک سرباز نیروی زمینی در هیچیک از این کشورها مستقر نکرده ایم. همه آنچه که ما برای دفاع از جمهوری های بالتیک انجام داده ایم استقرار چندین جنگنده است و این اصلا کافی نیست.
▪ اما نظر شما در مورد این استدلال چیست که معتقد است غرب جای مانور فراوانی ندارد چون در نهایت این غرب است که به روسیه محتاج است و نه روسیه به غرب؟
ـ به اعتقاد من این استدلال احمقانه و حتی توهین آمیز است. کل جمعیت روسیه حدود یک سوم جمعیت اتحادیه اروپاست و جمعیت اتحادیه اروپا و آمریکا روی هم رفته حدود پنج تا شش برابر جمعیت روسیه است. تولید ناخالص ملی روسیه حدود هزار میلیارد دلار است و این معادل یک دهم تولید ناخالص ملی در اتحادیه اروپا است. این طرز فکر که روسیه در چنان موقعیتی است که می تواند به اتحادیه اروپا دستور دهد یک فرضیه کاملا اشتباه است. تنها دلیل گسترش این طرز فکر این است که در اروپا همه به سیاست تحکم آمیز روسیه و روش آن در ایجاد تفرقه در میان کشورهای اروپایی عادت کرده اند، طوری که گویا روسیه می تواند هر کاری که می خواهد بکند. به نظر من روسیه از چنان قدرتی برخوردار نیست. اگر آمریکا بخواهد می تواند تمام ناوگان دریایی روسیه را ظرف ده دقیقه نابود کند.

وبگردی
دادستانی که به قانون تمکین نکرد
دادستانی که به قانون تمکین نکرد - نکته دیگری که برای شخص من در ماجرای مرتضوی بسیار مهم‌تر از شرایط او در زندان است، عدم تمکین ایشان به قانون است. مرتضوی به عنوان یک دادستان و شخصیت‌های برجسته و بانفوذ قوه قضائیه حاضر نشد به قانون تمکین کند. حالا دیگر اهمیتی ندارد که مرتضوی در بند 241 باشد یا 309 یا چقدر به مرخصی بیاید، مهم این است که اتفاقات اخیر نشان داد که او هیچ پایبندی به قانون نداشته و ندارد
معنی و مفهوم "به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده"؟
معنی و مفهوم "به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده"؟ - بعد از انقلاب، به واسطه تنیده شدن حکومت و دین بسیاری از پست‌ها و سمت‌های سیاسی با هاله‌ای رو به رو شد که اجازه نمی‌داد صاحب آن منصب مورد نقد قرار بگیرد....
سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر
سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر - سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر از 30 فروردین با حضور فیلم سازانی از ایران و نمایندگانی ازسینمای 78 کشور جهان تا 7 اردیبهشت در پردیس سینمایی «چارسو» برگزار می شود.
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک!
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک! - کتک خوردن دختری که جز التماس دوستانش هیچ فریادرسی ندارد از یک پلیس زن عضو گشت ارشاد که ماموران مرد هم آنها را همراهی می کردند، آنقدر دردناک است که کمتر وجدان بیداری به آن واکنش نشان نداده است.
عصر ما - پرونده حضور زنان در ورزشگاه ها
عصر ما - پرونده حضور زنان در ورزشگاه ها - بررسی حضور زنان در ورزشگاه ها با حضور نرگس آبیار، لاله افتخاری، حمید رسایی، حجت الاسلام محسن غرویان و فائزه هاشمی.
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس - بازیگر سریال "تعطیلات رویایی" از حمله افراد ناشناس به خود خبر داد. مریم معصومی، بازیگر سینما و تلویزیون مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت.
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت - سعید مرتضوی که در روزهای گذشته خبری از او نبود و حتی سخنگوی دستگاه قضایی گفته بود حکم جلبش صادر شده اما گیرش نیاورده‌اند، به گفته همسرش در تهران است.
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد - «احمد مهران فر» بازيگر نقش «ارسطو عامل» در سريال پايتخت ۵ در اینستاگرام خود از ازدواجش با «مونا فائض پور» خبر داد.
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی - صحبت های جنجالی رییسی پیرامون استفاده روحانی از نام امام رضا در انتخابات
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند!
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند! - محمد غرضی می‌گوید: زمانی که به عنوان وزیر در وزارت حضور یافتم بیش از ۵۰۰ نفر را دیدم نامه‌هایی که از داخل به خارج و از خارج به داخل کشور ارسال می‌شدند را چک می‌کردند و به صورت سه شیفت فعالیت می‌کردند و نامه‌ها را می‌خواندند.
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟ - در قسمت های اخیر سریال پایتخت بازیگر جدیدی به جمع خانواده معمولی پیوسته است؛ نیلوفر رجایی فر نقش الیزابت را در سریال پایتخت ۵ ایفا می کند ؛ این بازیگر با جلب اعتماد سیروس مقدم این فرصت ط بازی در سریال پر طرفدار پایتخت را به دست آورد .
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم - ویدیوهایی از نسیم نجفی اقدم در شبکه های اجتماعی به زبان های انگلیسی و فارسی موجود است که در آن ها وی از حذف ویدیوهای خود توسط یوتیوب شکایت دارد.
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟ - بگذارید اینطور بپرسم: مگر کیروش، مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران عرق نمی‌خورد؟ نمی‌رقصد؟ مگر برانکو و شفر نمازشب می‌خوانند و روزه می‌گیرند و اصولگرا و ارزشی و انقلابی هستند؟!