یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ / Sunday, 18 February, 2018

دلایل و پیامدهای حمله آمریکا به سوریه


دلایل و پیامدهای حمله آمریکا به سوریه
فرود چهار بالگرد نظامی آمریکایی در عمق هشت کیلومتری خاک سوریه و کشته شدن ۹ شهروند سوریه ای و زخمی شدن ۱۴ تن دیگر، حادثه ای بی نظیر در طول دوران اشغال عراق توسط آمریکایی ها بود که از خاک عراق صورت گرفت. در مورد دلایل این حمله از طرف آمریکایی ها گفته شده است که برای حمله به یک گروه از مظنونان همکاری با القاعده در عراق صورت گرفته است اما شواهد و مدارک دال بر این است که این حمله به دنبال اهدافی فراتر از این بوده و به نظر می رسد دلایل این امر را باید جای دیگری جستجو کرد.
حمله به خاک کشوری دیگر توسط ارتش آمریکا نمی تواند بدون موافقت بالاترین مرجع تصمیم گیری در این کشور صورت گرفته باشد و این بدان معنی است که شخص رئیس جمهور آمریکا دستور این اقدام را داده است. این ادعا که این حمله به بهانه کشتن اعضای القاعده در موقعیت زمانی که فعالیت این گروه در عراق به کمترین میزان خود رسیده است و عملا سوری ها روابط دیپلماتیک خود را با عراق پس از ۳۰ سال از سر گرفته اند، دروغی بیش نیست. دلیل این حمله را می توان ارسال پیامی صریح برای مقامات دمشق دانست که با در پیش گرفتن سیاستی مستقل و همگامی و همراهی با ایران و تشکیل محوری به نام مقاومت در منطقه عملا آمریکایی ها را به چالش فراخوانده اند.
اما نکته دیگری که در این میان به نظر می رسد، انجام این حمله درست یک هفته قبل از برگزاری رسمی انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست که می تواند نشان از کمک دولت بوش به نامزد جمهوریخواه این کشور باشد، امری که در آمریکا رواج دارد و جمهوریخواهان استاد این کار هستند. اما فارغ از این مورد، سیاستی که در بالا از آن سخن رانده شد، می تواند اهداف چندی را برای آمریکایی ها در پی داشته باشد. سوریه و ایران به همراه حزب الله لبنان با تشکیل یک اتحاد قوی در منطقه، سیاست های آمریکا را به شکست کشانده و متحد اصلی آمریکا، یعنی رژیم اسراییل را هم دچار بحران کرده است. پیروزی سال ۲۰۰۶ حزب الله لبنان بر اسراییل در جنگ ۳۳ روزه، این رژیم را دچار بحران سیاسی بی سابقه ای کرد که با استعفای تمام دست اندرکاران این جنگ، امروز تشکیل دولت در این رژیم را هم با مشکل مواجه کرده است و احزاب سیاسی اسراییل نمی توانند دولتی ائتلافی تشکیل دهند. کما اینکه همین بحران موجب شده است تا رئیس این رژیم بنابه درخواست نخست وزیر مکلف، دستور انتخابات زودهنگام را هم صادر کند. بنابراین حمله روز گذشته را می توان پیامی برای دمشق فرض کرد که باید راه مذاکره با اسراییل را که در شرایط بسیار سختی به سر می برد باز کند و با عدم حمایت از حزب الله و جنبش های فلسطینی اجازه نفس کشیدن به این رژیم را بدهد. در مورد شرایط سخت این رژیم تنها باید به این نکته اشاره کرد که آنها حاضر شده اند طرح صلح عربی را هم پذیرفته و در این مورد با اعراب به مذاکره بپردازند.
در بعد دیگر ماجرا آمریکایی ها سوریه را متهم می کنند که مرزهای خود را بر روی اعضای القاعده باز گذاشته و این کشور به خوبی از مرزهای خود مواظبت نمی کند و همین امر در داخل عراق برای نظامیان آمریکایی دردسر جدی ایجاد کرده است. این ادعا در حالی مطرح می شود که سوری ها تمهیدات شدیدی را در مرز خود با عراق اندیشیده و از ترس حمله احتمالی آمریکا همواره در آماده باش مرزی به سر می برند، اما ورود بالگردهای نظامی ارتش آمریکایی و حمله آنها به غیرنظامیان سوری، مشخص کرد که سوریه از کنترل کامل مرزهای خود ناتوان است و یا اینکه سیستم های اخلالگر ارتش آمریکا توانسته رادارهای سوریه را کور کرده و سپس اقدام به حمله نموده باشد. در مورد این موضوع باید اشاره کرد که آن روزهایی که القاعده در عراق به شدت فعال بود و روزانه ده ها حمله بزرگ و کوچک را علیه منافع آمریکا در عراق انجام می داد، چرا آمریکا به سوریه حمله نمی کرد، سوالی که پاسخ آن را تنها استراتژیست های آمریکایی می دانند، اما بر اساس برآورد موجود، دلیل این امر بیشتر به گرفتاری بیش از اندازه آمریکا در عراق بازمی گشت که اجازه ماجراجویی بیشتر را به آنها نمی داد.
از جانب دیگر، طی هفته های اخیر تنش بسیاری در منطقه بر سر توافقنامه امنیتی آمریکا و عراق در گرفته است و سوریه به همراه ایران از مخالفان جدی و سرسخت این توافقنامه هستند. آمریکایی ها بر اساس این توافقنامه اجازه خواهند داشت تا در مناطق مختلف عراق، به خصوص مناطق مرزی، پایگاه های نظامی ایجاد کرده و به کنترل تحرکات همسایگان عراق بپردازند. سوری ها و ایران این امر را مخالف منافع خود یافته و با آن مخالفت می کنند. برخی بر این باورند که حمله روز دوشنبه بالگردهای آمریکایی به خاک سوریه پیامی بوده به سران این کشور که دست از مخالفت با این توافقنامه برداشته و مخالفان داخلی عراق را در این مورد تحریک و تهییج نکنند، البته همین عده می گویند که چون آمریکا از واکنش احتمالی ایران در برابر هرگونه تجاوز به خاک خود می ترسد، متحد این کشور را هدف قرار داده تا با یک تیر دو نشان بزند و به این ترتیب پیامی هم به تهران ارسال کند. به هر حال به گفته وزیر امورخارجه سوریه حمله آمریکایی ها به خاک این کشور نخستین نشانه های توافقنامه امنیتی واشنگتن - بغداد است.
البته به نظر می رسد آمریکایی ها در برخی دیگر حوادث تروریستی در سوریه هم دست داشته اند. انفجار بمب در بزرگراه منتهی به فرودگاه دمشق در ۲۷ سپتامبر گذشته، به باور بسیاری از کارشناسان امنیتی، طراحی آمریکایی ها بوده است. نوع بمب و نحوه انفجار آن که به گفته مقامات سوری از یکی از کشورهای همسایه وارد شده و کار یک گروه تکفیری بود، مانند انفجارهای انتحاری صورت گرفته در عراق بوده است. در اوایل ماه اوت نیز سرهنگ محمد سلیمان، مشاور امنیتی و از نزدیکان بشار اسد در ساحل شهر بندری طرطوس ترور شد و در آن زمان کارشناسان نوع ترور را از شگردهای سازمان جاسوسی آمریکا دانستند.
حال سوالی که باقی می ماند این است که آیا سوریه به این حمله پاسخ خواهد داد؟ جواب منفی است. سوری ها در سپتامبر ۲۰۰۷ نیز شاهد حمله جنگنده های اسراییلی به تاسیسات خود در منطقه دیرالزور در منتهی الیه شمال شرق مرزهای خود بودند و هیچ واکنشی نسبت به این حمله نشان ندادند. هر چند در آن زمان گفتند که به این حمله پاسخ خواهند داد.
البته سوری ها برگه های فراوانی خواهند داشت تا آمریکایی ها را از کرده خود پشیمان کنند که شاید نخستین آن نزدیکی بیش از حد به روسیه و دادن امتیازهای فراوان به این کشور برای ایجاد پایگاه های نظامی باشد. در بعد دیگر آنها می توانند مرزهای خود را برای ورود و خروج اعضای ادعایی آمریکا در مورد القاعده به خاک عراق باز بگذارند و یک بار دیگر این کشور را در ناآرامی ببرند، کما اینکه این حمله پیوندهای سوریه با ایران را هم مستحکم تر خواهد کرد و سوریه که از اعراب ناامید شده است به ایران پناه خواهد آورد. در آخر نیز سوریه به حزب الله لبنان و گروه های مقاومت فلسطینی آزادی عمل بیشتری در خاک خود خواهد داد و اینها عواملی هستند که واشنگتن به شدت از آن هراس دارد.

منبع: دیپلماسی ایرانی

منبع : روزنامه جوان

مطالب مرتبط

مردم کشورهای فقیر هزینه مبارزه با تروریسم را می‌پردازند!


مردم کشورهای فقیر هزینه مبارزه با تروریسم را می‌پردازند!
سیاست کمک‌های اقتصادی بین‌المللی تغییر کرده است. یارانه‌های اقتصادی که قرار بود صرف مبارزه با فقر و بهبود شرایط زندگی تهیدستان در کشورهای فقیر بشود، بخشاً و یا کلاً در پاره‌ای از کشورها به "مبارزه با تروریسم" اختصاص داده می‌شود. گزارش سازمان امداد انگلیسی بنام "کریستین" حاکی از این است که بخش اعظمی از کمک‌های اقتصادی بین‌المللی که قرار بود در اختیار کشورهای فقیر جنوب قرار داده شود، به مبارزه با تروریسم اختصاص داده شده، و دیگر طبق برنامهٔ از قبل تعیین شده به این کشورها پرداخت نمی‌شود.
خطری که بعد از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ کل جوامع پیشرفته را تهدید می‌کند، به وزش باد سردی مبدل شده است که جوامع فقیر کرهٔ خاکی را به لرزه درآورده است. این سازمان امداد رسانی که چند سال پیش موفق شد، برخوردهای غیر انسانی شرکت‌های نفتی با زندگی مردم در جنوب سودان را افشاء کند، در گزارش خود می‌نویسد: "سیاست مبارزه با فقر، قربانی جنگ سرد دیگری شده است." کشورهای یاری دهنده ترجیح می‌دهند بجای اختصاص یارانه‌های اقتصادی برای تهیهٔ نیازهای اولیهٔ مردم کشورهای فقیر، سرمایه‌های مالی خود را صرف تأمین امنیت و خفظ منافع خود کنند.
● دگرگونی در اولویت‌ها بعد از ۱۱ سپتامبر!
مدت زیادی از زمانی که که صدر‌اعظم اطریش تلاش کرد تا طرح مارشال جدیدی برای مبارزه با فقر در عرصه بین‌المللی به اجراء در بیاورد می‌گذرد. چند سال از تاریخی که شورای کلیساهای جهان طرح اختصاص یک درصد از بودجهٔ سالانهٔ کشورهای ثروتمند را برای مبارزه با فقر مطرح کرد می‌گذرد. سال‌ها پیش بود که رئیس بانک جهانی روبرت مک نامارا درخواست اختصاص برنامه‌ای ویژه جهت کمک‌های اقتصادی به ۴۰ درصد از مردم جهان که در زیر خط فقر زندگی می‌کردند را مطرح کرد. سال‌ها از زمانی که کمیسیون برانت، به‌رهبری صدر اعظم وقت آلمان‌غربی ویلی برانت، گزارش خود را درخصوص مبارزه با فقر در سطح بین‌المللی منتشر کرد می‌گذرد. ولی تنها همین دوسال پیش یعنی ۲۰۰۵ بود که رهبران ۵۰ کشور جهان در شهر مونتری مکزیک، در کنفرانس سازمان ملل متحد، از طرح کاهش فقر تا مرز ۵۰ درصد تا سال ۲۰۱۵ حمایت کردند.
● امنیت مسئلهٔ اساسی!
براساس گزارش سازمان امداد کریستین پس از حوادث ضد انسانی ۱۱ سپتامبر، درک کشورهای ثروتمند جهان از مسائل امنیتی جهان دستخوش دگرگونی شده است. پس از حمله به افغانستان و برچیدن رژیم طالبان و نیز در پی آن اشغال عراق درک نوینی از مسائل امنیتی ارائه شد. به‌طور مثال ۲،۲ میلیارد دلار از بودجهٔ یارانه‌ای اقتصادی که قرار بود صرف توسعهٔ کشور افغانستان شود، در اختیار پروژه‌های نظامی قرار گرفته است. پروژه‌هائی که در واقع خود باعث فقر بیشتر مردم این کشور و ویرانی بیشتر آن شده‌اند. چنین آماری با تجربیات کمیتهٔ سوئدی کمک به افغانستان، هم‌خوانی دارد. دبیرکل سازمان کمک‌های اقتصادی به افغانستان آقای بنکت کریستین‌سن (۱) در گزارش خود در ماه دسامبر خود نوشت: "وضعیت در افغانستان بحرانی است. یکی از عوامل تشدید کنندهٔ این بحران نقش ایالات متحده و متحدینش در این کشور است. آمریکا نه تنها در مبارزه با ترویسم موفق نبوده و شکست خورده، بلکه پیشرفت چندانی در کاهش شدت آن نیز نداشته است."
● ایالات متحده به‌نظامی گری رو آورده است!
هزینه‌های نظامی آمریکا در افغانستان رقمی بالغ بر ۴۰ میلیارد دلار را به‌خود اختصاص داده است. و این درحالی است که افغانستان در مجموع مبلغی معادل ۴،۵ میلیارد دلار یارانهٔ اقتصادی دریافت کرده است. سازمان امداد کریستین می‌پرسد: "چه چیز در الویت قرار دارد؟ جنگ یا کمک‌های بشردوستانه؟ " شرایط برای پرسنل امداد رسانی از این بدتر است. در طی چند دههٔ گذشته اوضاع افغانستان هیچگاه تا این حد نگران کننده نبوده است.
پروژهٔ بازسازی عراق که هزینه‌های نجومی طلب می‌کند، راکد مانده، و پیشرفت چندانی در چشم‌انداز دیده نمی‌شود. و این درحالی است که کمک‌های اقتصادی که قرار بود در خدمت توسعهٔ اقتصاد دیگر کشورهای فقیر دنیا قرار گیرند، صرف هزینه‌های نظامی در این کشور می‌شود.
● اتحادیهٔ اروپا نیز در همین مسیر گام برمی‌دارد!
اتحادیهٔ اورپا نیز با گام‌هائی آرام سیاست ایالات‌متحده را در پیش گرفته است. براساس تصمیمی که در ۲۵ مارس ۲۰۰۴ در اجلاس وزرای خارجهٔ کشورهای عضو اتحادیهٔ اروپا گرفته شد، از این پس یارانه‌های اقتصادی تنها در اختیار کشورهائی قرار داده خواهد شد، که فعالانه در مبارزه برعلیه تروریسم با اتحادیهٔ اروپا همکاری کنند. دانمارک مسئله امنیت را مهمترین فاکتور در اعطاء کمک‌های مالی اعلام کرده است. هدف این کشور بیشتر کشورهای خاورمیانه است. وزارت امور خارجهٔ دانمارک این سیاست خود را "اقدام و تلاش کشورهای عربی" نام نهاده و ۱۴۵ میلیون کرون دانمارکی برای کشورهائی که در این اقدام پیش‌قدم شوند، اختصاص داده است. ۳۰۰ میلیون دلار دیگر نیز برای بازسازی عراق اختصاص داده شده است. این سرمایه‌ها از کمک‌های مالی که برای آفریقا در نظر گرفته شده بود، برداشت شده است. یارانه‌های مالی به آفریقا از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ از مبلغ ۲،۶ میلیارد دلار به ۲،۱ میلیارد دلار یعنی میزان ۱۹ درصد تا سال ۲۰۰۴ کاهش نشان می‌دهد. ژاپن نیز درکنار آمریکا و اتحادیهٔ اروپا قرار گرفته است. ژاپن که بزرگترین کشور کمک کننده است، ۴۰ درصد از کل یارانه‌های خود را به عراق اختصاص داده است. بودجهٔ اتخاذ راه‌حل‌ها، تأمین و حفظ صلح در عراق به‌شدت افزایش یافته است. در مقابل میزان کمک‌های این کشور برای توسعهٔ کشورهای آفریقائی شدیداً کاهش یافته. چنین سیاستی از کشوری به کشور دیگر سرایت کرده است.
● سوئد و ارسال نیرو!
کشور سوئد علیرغم اینکه ارسال نیرو و کمک‌های نظامی را رد کرده، ولی براساس اظهارات وزیر کمک‌های اقتصادی کشور خانم کارین یمتین (۲) و وزیر دفاع سیاست کشور سوئد نیز در همین راستا قرار گرفته، و از میزان کمک‌های اقتصادی این کشور صرفه‌جوئی و صرف مسائل امنیتی و مبارزه با تروریسم خواهد شد. در اظهار نظر مشترکی که به‌قلم هردو مقام فوق در روزنامهٔ گوتنبرگ پست چاپ شده، آمده است: "تلاش‌های ارتش کشور در حفظ صلح و امنیت در مناطقی که دستخوش ناآرامی هستند، همواره به‌عنوان اقدامی مثبت ارزیابی خواهد شد." بنا براین سوئد آماده است تا "امکان شرکت فعال در پاره‌ای از مناطق بحرانی برای حفظ امنیت را مورد بررسی قرار داده و در مقابل از بودجهٔ یارانه‌های خود بکاهد.".
● تهیدستان هزینهٔ سنگینی می‌پردازند!
رئیس پروژهٔ همیاری کریستین یوهان داویسون (۳) اظهار می‌دارد که مردم کشورهای فقیر از زمانی که ایالات متحده در رابطه با مبارزه با تروریسم اعلام کرده که: " یا با ما هستید، و یا بر علیه ما"، هزینهٔ بسیار سنگینی را می‌پردازند. در این مورد حتی دبیر کل سابق سازمان ملل در کنفرانس بین‌المللی اقتصاد جهان که در داوس (۴) برگزار شد، اظهار داشت: " تروریسم تنها صلح و ثبات بین‌المللی را تهدید نمی‌کند، بلکه باعث شده است تا توجه حهانیان از پیگیری هدف تعدیل فقر تا میزان ۵۰ درصد تا سال ۲۰۱۵ منحرف گردد."

روزنه های روح
آدم ها براساس نیازها و توانایی هایی که در خود دارند آسمان قلب و ذهن شان گسترده می شود این که هر آدمی چند روزنه در روح و ذهن اش دارد چیزی است که نشانگر توانمندی ها و قدرت اوست هر …
وبگردی
فیلم | سریع‌القلم: تقابل ما با جهان چقدر هزینه دارد؟
فیلم | سریع‌القلم: تقابل ما با جهان چقدر هزینه دارد؟ - اقتصاد سیاسی - محمودسریع القلم با بیان اینکه تقابل ما با جهان هزینه دارد،گفت:»هیچ انسانی پیدا نمی شود که بگوید با ظلم موافقم هستم،اما حکمرانی در کشور باید سود و زیان کند که با چه هزینه ای می خواهد این موضوع را پیش ببرد.»
سیف بعد از کاهش 30 درصدی ثروت مردم بجای استعفا وعده داد / عقب نشینی از کاهش دستوری نرخ سود
سیف بعد از کاهش 30 درصدی ثروت مردم بجای استعفا وعده داد / عقب نشینی از کاهش دستوری نرخ سود - تدابیر بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز؛ شامل انتشار اوراق گواهی سپرده ریالی، انتشار گواهی سپرده ریالی مبتنی بر ارز و طرح پیش فروش سکه بهارآزادی در نشست...
دولت ثبات و امید 4 سال پیش در مورد ارز چه گفت؟
دولت ثبات و امید 4 سال پیش در مورد ارز چه گفت؟ - یادآوری سخنی از رئیس جمهور،در برنامه تلویزیونی "دیدگاه"، پیش از انتخابات سال 1392 و نگاهی به نرخ ارز امروز ، 25 بهمن 1396
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه - سخنرانی پرحاشیه احمدی نژاد در مقابل دادگاه بقایی
چه کسی به وقت شام را کمدی خطاب کرد؟!!
چه کسی به وقت شام را کمدی خطاب کرد؟!! - امیرقادری منتقد سینما: حاتمی کیا یک فیلم بد و کاریکاتوری ساخته است
تصاویر/ حاشیه و متن اختتامیه جشنواره فیلم فجر
تصاویر/ حاشیه و متن اختتامیه جشنواره فیلم فجر - آیین اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر در مرکز همایش‌های برج میلاد با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور و سید عباس صالحی وزیر ارشاد برپا شد.