جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ / Friday, 25 May, 2018

الگوی مصرف بهینه آب بر اساس ۱۳۰ لیتر برای هر نفر در روز


الگوی مصرف بهینه آب بر اساس ۱۳۰ لیتر برای هر نفر در روز
الگوی مصرف بهینه برای صرفه جویی در مصرف آب به شرح زیر اعلام شد:
▪ جدول استاندارد مصرف آب آشامیدنی براساس ۱۳۰ لیتر برای یک نفر در روز
ـ استحمام ۴۳ لیتر نظافت خانه و آبیاری باغچه ۵/۸ لیتر
ـ دستشویی ۲۶ لیتر کولر و تهویه ۵/۴ لیتر
ـ لباسشویی ۵/۱۷ لیتر آشامیدنی و غیره ۵/۴ لیتر
ـ پخت و پز ۱۳ لیتر ظرفشویی ۱۳ لیتر
ـ جمع کل ۱۳۰ لیتر در روز
رروش هایی که در خانه، محل کار و یا در سطح شهر می توان این الگو را پیاده کرد، به شرح زیر پیشنهاد می شود:
▪ موقع مسواک زدن شیرآب تصفیه شده را باز نگذارید.
▪ آب پخش کن دوش حمام را با نوع جدید آن (سردوش مصرف) تعویض کنید.
▪ برای آب دادن به درختان، درختچه ها، بوته ها و گل ها از روش آبیاری قطره ای استفاده کنید.
▪ برای دوش گرفتن در حمام، زمان بگیرید و آن را به کمتر از ۵ دقیقه برسانید، با این روش ماهیانه حدود ۴۰۰۰ لیتر آب صرفه جویی خواهد شد.
▪ بهتر است برای شستن سبزی ها ابتدا آنها را در ظرفی بخیسانید و سپس آب بکشید.
▪ از جریان آب به منظور آب شدن یخ گوشت یا دیگر مواد غذایی منجمد استفاده نکنید، برای آب شدن یخ مواد خوراکی منجمد، آن را در هوای آزاد قرار دهید.
▪ هنگام استفاده از دستشویی شیر آب را به طور مداوم باز نگذارید. چون جریان دایم آب موجب هدرروی آن می شود.
▪ اگر دوش حمام شما در کمتر از ۲۰ ثانیه یک ظرف چهارلیتری را بتواند پر از آب کند در آن صورت حتماً آن را با یک سردوش کاهنده مصرف عوض کنید.
▪ برای نظافت حیاط به جای مصرف آب، بهتر است از جارو استفاده شود.
▪ تمام شیلنگ ها، اتصالات و شیرها را به طور مرتب کنترل کنید تا از نشتی آب جلوگیری شود.
▪ لوله های آب منزل خود را عایق بندی کنید، عایق کاری لوله های گرم، روشی است که هدر رفتن آب را قبل از خروج آب گرم کاهش می دهد.
▪ لوله های آب گرم را عایق بندی کنید تا برای رسیدن آب گرم به شیر آب، لازم نباشد آن را بی‌دلیل باز بگذارید.
▪ ماشین های لباسشویی معمولاً مقدار زیادی آب مصرف می کنند. بنابراین صبر کنید تا مقدار لباس‌های کثیف به اندازه ظرفیت کامل ماشین برسد.
▪ یک بطری پر از آب یا یک کیسه نایلونی پر از شن و کاملاً دربسته را در مخزن آب توالت فرنگی و یا فلاش تانک قرار دهید تا مصرف آب را در هر بار کشیدن سیفون کاهش دهید.
▪ آب خنک مورد مصرف خود را همواره در یخچال نگهدارید تا هرگاه که یک لیوان آب خنک می‌خواهید، مجبور نباشید شیر آب را برای مدت زیادی باز بگذارید.
▪ برای نوشیدن آب به جای آنکه شیر آب را به مدت زیادی باز بگذارید تا خنک تر شود، بهتر است ابتدا چند قطعه یخ در لیوان قرار دهید و سپس شیرآب را باز کنید.
▪ به کودکان آموزش دهیم تا با بستن به موقع شیر، آب را هدر ندهند.
▪ به جای شستن خودرو با شیلنگ آب، از یک سطل آب هم می توان استفاده کرد.
▪ اکنون که کمبود آب در شهر احساس می شود لزومی به شست و شوی پیاده روی مقابل مغازه و منزل نیست.
▪ هنگام احداث ساختمان از کارگران ساختمانی بخواهید از آب تصفیه شده استفاده نکنند.
▪ زمانی که سرگرم آب دادن باغچه و گل های منزل هستید با شنیدن صدای زنگ تلفن یا زنگ در، ابتدا شیر آب را ببندید و بعد به آنها پاسخ دهید.
▪ تا حد امکان از آب شرب برای فضای سبز استفاده نشود.
باغچه را در شب یا صبح زود آبیاری کنید تا از تبخیر آب جلوگیری شود.
▪ نصب کولر در سایه و با استفاده از پوشش مناسب و جلوگیری از نشت آب کولرهای آبی، باعث صرفه جویی زیاد در مصرف آب می شود.
▪ زمانی که به مسافرت می روید، ضروری است شیر فلکه بعد از کنتور آب را ببندید تا از وقوع هرگونه حادثه پیشگیری شود.
▪ در مراکز آموزشی و مدارس به اطفال و دانش آموزان محدودیت منابع آب و روش های صرفه جویی آن را آموزش دهیم.
▪ هرگونه اتلاف قابل توجه آب را (شکستگی لوله ها، باز بودن لوله ها، هدرروی آب در هر نقطه) به مرکز ارتباطات مردمی (تلفن ۱۲۲ ) اطلاع دهید.
▪ تعویض واشر شیر آب برای جلوگیری از چکه کردن آب، کار دشواری نیست.

خبرنگار : فاطمه پورآدم

منبع : پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو

مطالب مرتبط

ضرورت تغییر در قوانین و مقررات آب

ضرورت تغییر در قوانین و مقررات آب
در هر كشور قوانین و مقررات آب با توجه به سیستم های متفاوت حقوقی و شرایط جغرافیایی ، مذهبی ، عادات، آداب و رسوم و مقتضیات ویژه آن به وجود آمده است. الگو برداری و استفاده از تجارب دیگر كشورها منوط به تطبیق نیازمندی های خاص خود در این خصوص می باشد كه نباید نادیده گرفته شود.منتسكیو دانشمند فرانسوی در این رابطه می گوید: قوانین سیاسی و مدنی باید در همان كشوری كه وضع می گردد به موقع اجرا گذارده شود، زیرا اگر قوانین یك كشور را برای كشور دیگری به اجرا گذاریم باید یك انطباق واقعی با خصوصیات و نیازمندی های كشور دوم وجود داشته باشد.بر پایه همین ملاحظات است كه استفاده از یك قانون كلی و جهان شمول نمی تواند به عنوان یك نمونه به مورد اجرا گذارده شود زیرا تجربیاتی كه در یك كشور مفید و مطلوب است، برای دیگر كشورها بدون توجه به نیازمندی های محل، آداب و رسوم ،‌شرایطی اقلیمی، جغرافیایی و مذهبی آنان مطلوب نخواهد بود.
ضرورت وضع قانون منطبق با ازدیاد نیازمندیها:
در گذشته درخواست و احتیاج مصرف آب نسبت به آبی كه عرضه می شد خیلی كمتر بود. از این رو اگر مجازات یا تخلفی هم صورت می گرفت شامل حال افرادی می شد كه به مصارف آب و تاسیسات دیگری خسارت وارد می كردند یا اینكه مقررات این مصارف و تاسیسات را زیر پا می گذاشتند. در چنین موقعیتی صرفنظر از این كه با یك مدیریت اجرایی مصارف را تحت نظر درآورند، قوانین و مقررات آب صرفا به منظور تشویق مصرف كنندگان ایجاد می شد. در نتیجه دولت هیچ نوع نظارت و مداخله ای در اداره و نحوه مصرف آب نداشت و مصرف آب آزاد بود.در كنار رودخانه ها و جویبارها، افراد قطعه زمینی را بر می گزیدند و از آب رودخانه ها و جویبارها كشت خود را سیراب می كردند، این كه نهر یا جویی در مجاورت رودخانه بود یا نه، مهم نبود زیرا كسی به مصرف آب متعرض نمی شد.بالطبع دومین ساكن مجاور رودخانه به قطعه زمین فرد قبلی احترام می گذاشت و از او پیروی می كرد و زمین كناری یا زمین دیگری را برمی گزید. در رابطه با حقابه هم مشكلی به وجود نمی آمد زیرا آب فراوان بود و از مقدار آبی كه از رودخانه، چشمه یا نهر باقی مانده بود در زمین های خود استفاده می كردند و به تدریج همین طور حقابه و میزان مصرف و رعایت اقدمیت و اولویت بین ساكنین مجاور رودخانه ها رعایت می شد یعنی در عمل نسبت به هم مقرراتی را رعایت می كردند.حق استفاده آزاد و بدون كنترل از آب بعد از افزایش جمعیت، توسعه امور زراعی و دامپروری، تاسیس كارخانجات صنعتی، پیشرفت تكنولوژی، افزایش درخواست مصرف آب و كاربردهای نوین دیگر، به تدریج سبب به وجود آمدن حق تقدم شد و برای كنترل مصارف گوناگون كه به طور دائم در حال تغییر، تحول و ازدیاد است، مقررات جدیدی ایجاد شد.از این گذشته، كنترل و نگهداری و حفاظت از منابع آب و نظارت بر حجم آب مصرفی و وسایل بهره برداری از آب سبب وضع قوانین و مقرراتی شد. به همین دلیل كنترل بیشتر در امور بهره برداری از آب ها را ایجاب می كرد و در نتیجه نیاز به وضع مقررات ویژه ای برای مصارف مختلف آب مانند استفاده های خانگی، صنعتی، ماهیگیری ،پرورش ماهی، كشتیرانی، كشاورزی، معدنی، حمل و نقل و غیره افزایش یافت.در ضمن مشكلات دیگری كه در این زمینه پیش آمد مانند جلوگیری از طغیان آب، كنترل سیل، جلوگیری از آلودگی آب، جلوگیری از شور شدن آب، چگونگی و كنترل رسوبها، فرسایش و غیره هم ضرورت تغییر، تحول و دگرگونی قانون آب را تایید كرد.باید در نظر داشت كه در فصول كم آبی این مشكلات به طور طبیعی بروز می كند و گرنه تا زمانی كه رودخانه ها فراوان آب دارند كنترل امر بهره برداری كمتر صورت می گیرد و به موازات كاهش آب و رعایت حقوق بالا دست و پایین دست كنترل امر بهره برداری لازم می شود.
به علاوه كمبود آب موجب ایجاد دو اصل شد:
۱) بهره برداری و استفاده از آب های مصرف نشده
۲) به كار بردن طریقی كه بدان وسیله بتوان توسعه منابع آب را تضمین كرد.
بتدریج با به وجود آمدن این پیچیدگی ها توسط فاكتورهایی كه شاید قابل رفع كردن هم نباشند اصل باری به هر جهت Laissez-Fair كه در گذشته در مصرف آب متداول بود، به كنترل شدید آب تبدیل شد.تحولات روز افزون ما را به این حقیقت می رساند كه باید با توجه به افزایش تقاضای مصرف آب و پیشرفت سریع تكنولوژی، قانونی تدوین كرد كه با شرایط و مقتضیات زمان مطابقت داشته باشد و ضمناً باید قوانینی وضع شود كه انواع مختلف مصارف آب را در نظر بگیرد و قانون اصولی و كلی و محتوی اصولی باشد كه به طور دائم و پیوسته تغییر نكنند و حتی المقدور سعی شود از قوانین و مقرراتی كه به شرایط متغیر و مسائل خصوصی مرتبط می شود اجتناب شود.به هر شكل اصلاحات در قوانین و مقررات و یا سنت ها، آداب و رسوم و عادات و یا تحكیم قوانین موجود آب باید مستلزم تحولات در رابطه با حقوق تاسیسات و موسسات موجود باشد و مصارف گوناگون آب برای این كه بتواند با مقتضیات محلی وفق داده شود باید در بالاترین سطح ممكن به دقت تمام مورد توجه قرار گیرد و لازمه این امر آموزش كارشناسان و متخصصین در زمینه های حقوقی و فنی منابع آب است و از آنجا كه بدون آموزش لازم و تجربه كافی، عضو تاثیر گذاری نخواهند بود باید دارای اطلاعات اقتصادی، جامعه شناسی، مذهبی و دیگر مسائل مربوط به امور اقتصاد آب باشند.
منبع: ماهنامه مهرآب
تهیه كننده: سمانه شهبازی

وبگردی
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید - عوامل فیلم «سه رخ» با استقبال جعفر پناهی به ایران بازگشتند و جایزه جشنواره فیلم کن را به او رساندند. جعفر پناهی به همراه نادی ساعی ور، برای فیلم "سه رخ" جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم کن امسال را دریافت کردند اما به دلیل آنکه پناهی ممنوعیت قانونی برای خروج از کشور داشت، موفق به حضور در جشنواره و دریافت جایزه نشد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
پهلوانان این روزهای ما
پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
سید احمد خمینی معمم شد
سید احمد خمینی معمم شد - سید احمد خمینی فرزند آیت‌الله سید حسن خمینی در حضور جمعی از علما و پدر و پدربزرگ خود در حسینیه جماران معمم شد.
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی!
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی! - امروز عکسی از 5 تماشاگر بازی روز گذشته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد 5 دختر جوان با گریم‌های عجیب و حرفه‌ای خودشان را به عنوان پسر جا زده و وارد ورزشگاه شده‌اند.
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت - از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!