چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ / Wednesday, 21 March, 2018

الگوی مصرف بهینه آب بر اساس ۱۳۰ لیتر برای هر نفر در روز


الگوی مصرف بهینه آب بر اساس ۱۳۰ لیتر برای هر نفر در روز
الگوی مصرف بهینه برای صرفه جویی در مصرف آب به شرح زیر اعلام شد:
▪ جدول استاندارد مصرف آب آشامیدنی براساس ۱۳۰ لیتر برای یک نفر در روز
ـ استحمام ۴۳ لیتر نظافت خانه و آبیاری باغچه ۵/۸ لیتر
ـ دستشویی ۲۶ لیتر کولر و تهویه ۵/۴ لیتر
ـ لباسشویی ۵/۱۷ لیتر آشامیدنی و غیره ۵/۴ لیتر
ـ پخت و پز ۱۳ لیتر ظرفشویی ۱۳ لیتر
ـ جمع کل ۱۳۰ لیتر در روز
رروش هایی که در خانه، محل کار و یا در سطح شهر می توان این الگو را پیاده کرد، به شرح زیر پیشنهاد می شود:
▪ موقع مسواک زدن شیرآب تصفیه شده را باز نگذارید.
▪ آب پخش کن دوش حمام را با نوع جدید آن (سردوش مصرف) تعویض کنید.
▪ برای آب دادن به درختان، درختچه ها، بوته ها و گل ها از روش آبیاری قطره ای استفاده کنید.
▪ برای دوش گرفتن در حمام، زمان بگیرید و آن را به کمتر از ۵ دقیقه برسانید، با این روش ماهیانه حدود ۴۰۰۰ لیتر آب صرفه جویی خواهد شد.
▪ بهتر است برای شستن سبزی ها ابتدا آنها را در ظرفی بخیسانید و سپس آب بکشید.
▪ از جریان آب به منظور آب شدن یخ گوشت یا دیگر مواد غذایی منجمد استفاده نکنید، برای آب شدن یخ مواد خوراکی منجمد، آن را در هوای آزاد قرار دهید.
▪ هنگام استفاده از دستشویی شیر آب را به طور مداوم باز نگذارید. چون جریان دایم آب موجب هدرروی آن می شود.
▪ اگر دوش حمام شما در کمتر از ۲۰ ثانیه یک ظرف چهارلیتری را بتواند پر از آب کند در آن صورت حتماً آن را با یک سردوش کاهنده مصرف عوض کنید.
▪ برای نظافت حیاط به جای مصرف آب، بهتر است از جارو استفاده شود.
▪ تمام شیلنگ ها، اتصالات و شیرها را به طور مرتب کنترل کنید تا از نشتی آب جلوگیری شود.
▪ لوله های آب منزل خود را عایق بندی کنید، عایق کاری لوله های گرم، روشی است که هدر رفتن آب را قبل از خروج آب گرم کاهش می دهد.
▪ لوله های آب گرم را عایق بندی کنید تا برای رسیدن آب گرم به شیر آب، لازم نباشد آن را بی‌دلیل باز بگذارید.
▪ ماشین های لباسشویی معمولاً مقدار زیادی آب مصرف می کنند. بنابراین صبر کنید تا مقدار لباس‌های کثیف به اندازه ظرفیت کامل ماشین برسد.
▪ یک بطری پر از آب یا یک کیسه نایلونی پر از شن و کاملاً دربسته را در مخزن آب توالت فرنگی و یا فلاش تانک قرار دهید تا مصرف آب را در هر بار کشیدن سیفون کاهش دهید.
▪ آب خنک مورد مصرف خود را همواره در یخچال نگهدارید تا هرگاه که یک لیوان آب خنک می‌خواهید، مجبور نباشید شیر آب را برای مدت زیادی باز بگذارید.
▪ برای نوشیدن آب به جای آنکه شیر آب را به مدت زیادی باز بگذارید تا خنک تر شود، بهتر است ابتدا چند قطعه یخ در لیوان قرار دهید و سپس شیرآب را باز کنید.
▪ به کودکان آموزش دهیم تا با بستن به موقع شیر، آب را هدر ندهند.
▪ به جای شستن خودرو با شیلنگ آب، از یک سطل آب هم می توان استفاده کرد.
▪ اکنون که کمبود آب در شهر احساس می شود لزومی به شست و شوی پیاده روی مقابل مغازه و منزل نیست.
▪ هنگام احداث ساختمان از کارگران ساختمانی بخواهید از آب تصفیه شده استفاده نکنند.
▪ زمانی که سرگرم آب دادن باغچه و گل های منزل هستید با شنیدن صدای زنگ تلفن یا زنگ در، ابتدا شیر آب را ببندید و بعد به آنها پاسخ دهید.
▪ تا حد امکان از آب شرب برای فضای سبز استفاده نشود.
باغچه را در شب یا صبح زود آبیاری کنید تا از تبخیر آب جلوگیری شود.
▪ نصب کولر در سایه و با استفاده از پوشش مناسب و جلوگیری از نشت آب کولرهای آبی، باعث صرفه جویی زیاد در مصرف آب می شود.
▪ زمانی که به مسافرت می روید، ضروری است شیر فلکه بعد از کنتور آب را ببندید تا از وقوع هرگونه حادثه پیشگیری شود.
▪ در مراکز آموزشی و مدارس به اطفال و دانش آموزان محدودیت منابع آب و روش های صرفه جویی آن را آموزش دهیم.
▪ هرگونه اتلاف قابل توجه آب را (شکستگی لوله ها، باز بودن لوله ها، هدرروی آب در هر نقطه) به مرکز ارتباطات مردمی (تلفن ۱۲۲ ) اطلاع دهید.
▪ تعویض واشر شیر آب برای جلوگیری از چکه کردن آب، کار دشواری نیست.

خبرنگار : فاطمه پورآدم

منبع : پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو

مطالب مرتبط

مدیریت جامع منابع آب راهکاری برای کاهش خسارات سیلاب در گلستان

مدیریت جامع منابع آب راهکاری برای کاهش خسارات سیلاب در گلستان
سیلاب ها دارای بیشترین پتانسیل خسارت در بین بلایای طبیعی در جهان هستند. شواهد نشان می دهند آهنگ رشد تلفات انسانی امروزه روند هشدار دهنده ای به خود گرفته است.
آنچه که در این میان می تواند نقش مؤثری در کاهش تلفات و خسارات ناشی از سیلاب داشته باشد ، تفهیم و عملیاتی کردن تفکر جامع در مدیریت سیلاب است. توجه به وجوه اقتصادی و اجتماعی ناشی از خسارات سیلاب ، عوامل کلیدی و اساسی مؤثر در وقوع سیلاب، ارایه طرح های اجرایی و مدیریتی با نگاه توسعه پایدار حوزه های آبخیز ، اجرا (شامل اقدامات پیش از وقوع سیلاب ، در حین وقوع سیلاب و پس از آن) ، ارزیابی و پایش طرح ، همه از اجزای این دیدگاه مدیریتی هستند.
امروزه وقوع مخاطرات طبیعی و تأثیرات اقتصادی آنها روند فزاینده ای به خود گرفته است. در این میان حدود دو سوم کل تلفات ناشی از بلایای طبیعی اختصاص به سیلاب دارد .
گفتنی است که ۹۵ درصد تلفات ناشی از بلایای طبیعی اختصاص به کشورهای کمتر توسعه یافته داشته است. البته تنها کشورهای کمتر توسعه یافته نیستند که از خطر بلایای طبیعی متأثر می شوند بلکه حتی کشورهای صنعتی و پیشرفته نیز با این معضل روبرو هستند.
اما آنچه که این دو را از یکدیگر متمایز می سازد میزان و نسبت تأثیر خسارات وارده در وضعیت کنونی و آینده اقتصادی و اجتماعی کشورهاست. به طور مثال در سال ۱۹۹۸ هر دو کشور هندوراس و آمریکا بیشترین خسارات ناشی از بلایای طبیعی را داشتند.
در هندوراس میزان خسارت ۶۴/۳ بیلیون دلار بوده که معادل ۹۶ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور است در حالی که میزان خسارت در کشور آمریکا ۳۰ بیلون دلار یعنی معادل نیم درصد تولید ناخالص داخلی بوده است.
در کشورهای در حال توسعه و کمتر توسعه یافته، اثرات سیلاب تا سال های زیادی پس از وقوع آن محورهای مختلف اقتصادی و اجتماعی آ ن کشورها اعم از سرمایه گذاری های زیربنایی و حتی بهداشت اجتماعی را تحت تأثیر خود قرار می دهد. آنچه که به عنوان چالش اصلی در مدیریت مخاطرات طبیعی چون سیلاب شناخته شده است مدیریت بخشی مخاطرات است .
عدم وجود سیستم مدیریت جامع نگر که اساس آنرا شناخت و ارزیابی دقیق تأثیر وقایع و بلایای طبیعی خصوصا سیلاب در چارچوب توسعه پایدار تشکیل می دهد، صورت دیگری از این بیان است. دیدگاه مدیریت جامع را می توان سیاست پیشگیری قبل از درمان دانست که متأسفانه کمتر در کشورهای در حال توسعه و توسعه نیافته و تا حدی در کشورهای توسعه یافته به آن توجه می شود.
در مدیریت جامع پدیده ای چون سیلاب می بایست فرایند به صورت پایان به پایان و زنجیره ای مورد توجه باشد. این اقدامات شامل تمامی مراحل قبل از وقوع سیلاب ، در طی وقوع سیلاب و پس از وقوع آن می شود. تأکید این دیدگاه مدیریت رسیدن به راه حل های عملی-اجرایی- مناسب و با نگاه به توسعه پایدار است .
مدیریت جامع منابع آب به عنوان راهکار اساسی در کاهش خسارت سیلاب مورد توجه است .
اساسی ترین و بحرانی ترین عامل در فعالیت های مرتبط با کاهش خسارت سیلاب، آمادگی و واکنش سریع و مناسب در برابر سیلاب است . عوامل کلیدی در واکنش سریع و مؤثر عبارتند از:
ـ برنامه ریزی و طرح ریزی قبل از وقوع خطر، ارزیابی توانایی های موجود در جابجایی امکانات با سرعت قابل قبول و انجام تمرینات دوره ای به منظور شناخت نقاط ضعف. باید به این نکته نیز توجه داشت که مخاطرات مختلف واکنش های مختلفی را نیز می طلبد.
به عنوان مثال واکنش سریع در برابر آلودگی شیمیایی آب آشامیدنی بسیار متفاوت تر از سیلاب و آتش سوزی است. سیلاب نیز در این میان نیازمند یک تیم کاملاً تخصصی متشکل از متخصصان پیش بینی کننده سیلاب، امدادگران سیلاب و سازمان های مرتبط می باشد. اطلاعات و جزئیات طرح واکنش سریع بایستی مدون و دارای وظایف کاملاً تعریف شده هر یک از گروه های کاری بوده و این اطلاعات به روز باشد.
باید به این نکته نیز توجه داشت که نباید عملیات واکنش با پایان یافتن خطر به اتمام برسد. این عملیات باید تا برطرف شدن کامل خطر و اثرات آن در وضعیت عملیاتی ابتدایی خود باشد.
گام اول در برطرف کردن مشکلات ، شناخت دقیق و موشکافانه عوامل مؤثر در وقوع آن است.
سیلاب نیز به عنوان یک معضل اقتصادی و اجتماعی نیز نیازمند ارزیابی و بررسی های دقیق و شناخت جامع است .
عوامل مؤثر در وقوع سیلاب متنوع و از مکانی به مکان دیگر متفاوت است. مدیریت سیلاب به ما می آموزد که چگونه این عوامل را در کنار یکدیگر قرار دهیم تا معضلی به نام سیلاب برطرف و یا تحت کنترل درآید. شناخت عوامل مؤثر در مدیریت سیلاب می تواند در نهایت منجر به ارائه راهکارهای کاهش خسارت سیلاب شود که به صورت فهرست وار در ذیل به آنها اشاره می شود:
▪ تببین مفهوم مدیریت جامع حوزه های آبخیز
▪ تدوین سند توسعه حوزه های آبخیز بر اساس دیدگاه های مدیریت جامع نگر
▪ مدیریت کاربری اراضی و استفاده از آن بر اساس قابلیت های موجود و مطابق با استانداردهای آمایش سرزمین
▪ توسعه استراتژی های ملی در زمینه استفاده مناسب از اراضی
▪ ارزیابی پتانسیل سیل خیزی حوزه های آبخیز و اولویت بندی آنها جهت تسهیل و بهبود مدیریت سیلاب
▪ تهیه و تدوین سند توسعه پهنه های سیلابدشت براساس ارزیابی ریسک وقوع سیلاب
▪ توسعه کاربرد تکنولوژی های تخصصی و تربیت متخصصان
▪ تأسیس یک نهاد مستقل جهت مدیریت واحد سیلاب و پرهیز از موازی کاری سازمانی
▪ تأکید و توسعه روش های غیرسازه ای مبارزه با سیلاب
▪ تهیه و تدوین نظام مهندسی سیلاب با هدف کنترل و نظارت بر اقدامات کنترل سیل و افزایش اثر بخشی آنها
▪ توسعه پایگاه های جمع آوری داده های هیدرولوژیکی و اقلیمی و مرکز پیش بینی سیلاب
▪ توسعه سیستم های هشدار سیل
▪ توسعه همکاری های بین المللی با سازمان ها و گروه های کاری فعال در زمینه سیلاب

وبگردی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی - برنامه دورهمی ( 29 اسفند 1396 ) - گفتگو جذاب و تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
۱۰۰ عکس منتخب ایسنا در سال ۹۶
۱۰۰ عکس منتخب ایسنا در سال ۹۶ - عکس منتخب خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) چکیده‌ای بسیار مختصر از ثمره یک سال تلاش عکاسان این خبرگزاری در سراسر کشور است؛ تلاشی که برای انتقال بهتر اخبار و رویدادها و همچنین انعکاس معضلات و مشکلات جامعه به کار بسته شد. در پروسه انتخاب این ۱۰۰ عکس، چالش بزرگ، در واقع همان «انتخاب» بود.
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
آشنایی با روش تهیه‌ی حلوا عسلی شکلاتی
در ماه مبارک رمضان بازار حلوا و حلوا پزی داغ می‌شود. با ما همراه باشید تا طرز تهیه‌ی یک حلوای خوش‌مزه‌ی دیگر را با هم ببینیم.