چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷ / Wednesday, 17 October, 2018

اقتصاد جهان در شرف بحران


اقتصاد جهان در شرف بحران
ورشکستگی بانک‌ها که از بحران بازار اعتباری آمریکا شروع شده است، نگرانی‌های فراوانی را به وجود آورده است. بدتر آن که صندوق بین‌المللی پول IMF(‌) پیش‌بینی می‌کند، اقتصاد جهانی در نیمه دوم سال ۲۰۰۸، با چالش جدیدی روبه‌رو شود.
بحران مالی - بانکی اخیر ایالات متحد آمریکا که از سال ۱۹۲۹‌ تاکنون بی‌سابقه بوده، منجر به وقوع پیامدهای منفی فراوانی در بازارهای مالی این کشور گردیده و به سرعت به سایر کشورها در حال سرایت است. در این راستا، می‌توان به ورشکستگی مؤسسه مالی لیمن و همچنین بزرگ‌ترین مؤسسه پس‌انداز و وام آمریکا، واشنگتن میوچوال، اشاره کرد. به گزارش واحد اطلاعات و اخبار ماهنامه <اقتصاد ایران>، علیرغم مصوبه‌ جدید کنگره آمریکا، این مسأله در آینده نزدیک بحرانی‌تر خواهد شد.
به علاوه، تورم شدید در نیمه دوم سال جاری، موجب کُندی رشد اقتصادی در بسیاری از کشورهای جهان شده و باعث خواهد شد، اقتصاد کشورهای در حال توسعه با چالش‌های بزرگی مواجه شوند. چشم‌انداز اقتصاد جهانی WEO(‌) که توسط مؤسسه IMF منتشر شده است، پیش‌بینی می‌کند رشد اقتصادی جهان که در سال گذشته برابر با ۵ درصد بود، در سال جاری به رقم ۱/۴ درصد و در سال آتی یعنی ۲۰۰۹، به رقم ۹/۳ درصد کاهش یابد. گرچه در اوایل سال ۲۰۰۸ رشد اقتصادی در ایالات متحد، منطقه اروپا و ژاپن اندکی بهتر از پیش‌بینی‌های WEO بود، ولی تورم شدید و عدم توانایی کشورها در کنترل این روند، نیمه دوم سال ۲۰۰۸ را به کابوسی برای این کشورها مبدل ساخته است. ژاپن که دارای پویاترین اقتصاد جهان است و همواره از رشد اقتصادی چشمگیری برخوردار بوده، در نخستین روزهای نیمه دوم سال ۲۰۰۸، با چالش‌های شدید اقتصادی روبه‌رو شده و پیش‌بینی می‌شود در تأمین سوخت مورد نیازش، اختلال جدّی به وجود بیاید.
پیشرفت و ترقی کشورهای در حال توسعه نیز تحت تأثیر موج جدید تورم جهانی خواهد بود. پیش‌بینی می‌گردد، رشد اقتصادی کشورهای در حال توسعه که در سال ۲۰۰۷ برابر با ۸ درصد بوده است، در پایان سال ۲۰۰۸ به رقم ۷ درصد کاهش یابد. رشد اقتصادی چین نیز که در سال ۲۰۰۷ برابر با ۱۲ درصد اعلام شده بود، به طور یقین با مشکل تورم روبه‌رو خواهد شد و به مقدار قابل توجهی کاهش خواهد یافت.
پیش‌بینی می‌شود رشد اقتصادی چین در سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ حدود ۱۰ درصد باشد. البته اگر بازار سوخت و انرژی، بیش از این بحرانی و متشنج نشود. تورم و گرانی بسیاری از محصولات تجاری به دلیل افزایش بهای انرژی، موجب کاهش تقاضا در بازارهای جهانی، به خصوص در بازار کشورهای توسعه یافته گردیده و ادامه روند رو‌به‌رشد تورم جهانی، موجب ناامیدی کارشناسان از رشد قابل توجه اقتصاد جهانی در سال‌های آتی شده است.
در حالی که پیش‌بینی مؤسسه‌های بین‌المللی بررسی کننده اقتصاد و تجارت جهانی همچون IMF، حاکی از کاهش رشد اقتصاد جهانی در سال‌های آتی است، بحران بازار جهانی سوخت و انرژی همچنان ادامه دارد و هر روز قیمت سوخت و در نتیجه قیمت محصولات و کالاهای تجاری بالاتر می‌رود. این روند سریع افزایش تورم، موجب ایجاد چالش‌های مالی جدّی در اقتصاد جهانی، به خصوص در کشورهای در حال توسعه شده است. اما در کشورهای توسعه یافته، فشار بالای تورم به طور یکنواخت، با کاهش تقاضا و افزایش تدریجی و نامحسوس قیمت‌ها کنترل می‌شود و گاهی دولت‌ها با ایجاد ثبات در قیمت‌ها و انتقال بار مالی به کشورهای در حال توسعه و کشورهای مصرف‌کننده محصولاتشان، قدری از شدت تأثیر منفی تورم می‌کاهند.
پیش‌بینی می‌شود، موج تورم در سال آتی فراتر از ظرفیت چنین راهکارهایی باشد و ممکن است کشورهای توسعه یافته نیز، دیگر نتوانند فشار تورم را به طور مصنوعی مهار کنند.
در کشورهای در حال توسعه، تبعات منفی تورم خیلی سریع‌تر و عمیق‌تر خود را نشان می‌دهد. بسیاری از این کشورها، مصرف‌کنندگان بزرگ محصولات کشورهای توسعه یافته هستند و بدون واردات از کشورهای توسعه یافته، نمی‌توانند نیازهای اساسی بخش صنعت، نظامی و بسیاری دیگر از نیازهای خود را تأمین کنند. ‌افزایش بهای سوخت و انرژی، افزایش هزینه‌های ثابت تولید و افزایش حقوق کارکنان، نوعی تورم موضعی را در بخش تولید ایجاد می‌کند.
کشورهای توسعه یافته برای نجات از تبعات ویرانگر این تورم، به جای افزایش یکنواخت قیمت محصولات و افزایش درآمدهای داخلی، تنها درآمدهای خارجی را افزایش می‌دهند و بار مازاد تورم را بر دوش کشورهای در حال توسعه می‌اندازند. به این ترتیب، محصولات صادراتی به کشورهای در حال توسعه به طور غیرمنطقی و ناهمگون، افزایش قیمت یافته و موجب بروز مشکلات بیشتر در این کشورها می‌شود. بنابراین، چالش اقتصادی، خیلی زودتر و جدّی‌تر، گریبان کشورهای در حال توسعه را خواهد گرفت و رشد اقتصادی این کشورها با کاهش ناگهانی روبه‌رو خواهد شد. قیمت‌های بالای سوخت و محصولات غذایی، موجب نگرانی کشورهای در حال توسعه شده است و این نگرانی‌ها در کشورهای مصرف‌کننده سوخت، عمق بیشتری دارد.
بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقدند، کاهش تقاضا و مصرف، ظرفیت بسیار بالایی در جذب تبعات منفی تورم دارد و از این طریق، می‌توان تورم حاکم را به نسبت قابل توجهی مهار کرد. این راهکار در کشورهای توسعه یافته، ظرفیت مهار اثرات منفی تورم را به همراه دارد. حال پرسش این است: افزایش تورم تا چه زمانی ادامه خواهد داشت و آیا ظرفیت جذب‌کننده کاهش تقاضا و مصرف همچنان قادر به کنترل و مهار تورم خواهد بود؟ ‌ ‌
گزارش چشم‌انداز اقتصاد جهانی IMF، بیان می‌کند: بسیاری از کشورهای در حال توسعه، با تجدیدنظر در برنامه‌های مالی و اعتباری خود، سعی در مهار مصنوعی و مجازی تورم جهانی دارند که کاهش رشد اقتصادی، یکی از این راهکارها است. اعمال قانون‌های مالی و اعتباری شدیدتر و افزایش درآمدهای مالیاتی از دیگر روش‌های کنترل تورم است که در کشورهای در حال توسعه به کار می‌رود. در حالی که ایجاد تغییر اساسی در برنامه‌های کلان کشور و بازنگری در نظام مدیریتی، از راهکارهای اصولی مهار تورم است که هرگز مورد توجه و علاقه این دولت‌ها نمی‌باشد.
در این مقطع در کشورهای توسعه یافته، اعمال قانون‌های مالی و اعتباری و افزایش درآمدهای مالیاتی، چندان مورد توجه نبوده و افزایش درآمدهای فردی مورد توجه قرار دارد و با وجود کاهش تدریجی رشد اقتصادی، کسی علاقه‌مند به اعمال فشار به مصرف‌کنندگان داخلی و مهار تورم از طریق افزایش درآمدهای داخلی نمی‌باشد‌‌چراکه قدرت خرید به طور منظم روبه‌کاهش است و همین موضوع، کاهش تدریجی تقاضا و مصرف را به همراه دارد. از آنجایی که این کاهش، در کشورهای توسعه یافته ظرفیت بالایی در جذب اثر تورم دارد، پیش‌بینی می‌شود کاهش رشد اقتصادی در این کشورها به کُندی صورت پذیرد.


منبع : ماهنامه اقتصاد ایران

مطالب مرتبط

بررسی چالش های مالی دولت اوباما

بررسی چالش های مالی دولت اوباما
موسسه مطالعاتی "سی کیو ریسرچر" در گزارشی تحلیلی از وضعیت مالی دولت امریکا اعلام کرد: دولت اوباما با کسری بودجه ۱۱ هزار میلیارد دلاری روبروست.
با رسیدن بدهی های ملی دولت آمریکا به رقم بی سابقه ۱۰ تریلیون دلار، یعنی دو برابر بدهی های ۸ سال قبل، این کشور با بحران مالی شدیدی مواجه شده است.
در طول ۸ سالی که از دوران ریاست جمهوری جورج بوش می گذرد، کسری بودجه های هر سال نسبت به سال های قبل افزایش یافته است و به این ترتیب، با زیاد شدن بدهی های ملی، توانایی دولت برای مقابله با یک بحران مالی به شدت کاهش یافته است.
بر اساس این گزارش، اکنون با بحران های شدیدی که دنیا و در راس آنها آمریکا مواجه هستند، رئیس جمهوری بعدی آمریکا یعنی سناتور باراک اوباما، به شدت برای تغییر وضعیت فعلی و سیاستهای مالی دولت تحت فشار قرار دارد.
در همین راستا، این سیاستها شامل کاهش مالیات و هزینه های دولت است که آنها نیز به نوبه خود بر بدهیهای دولت می افزاین و از سوی دیگر، اوباما باید پاسخگوی نحوه پرداخت هزینه های بیمه درمانی و اجتماعی ۷۷ میلیون نفر از جمعیت این کشور باشد.
بر اساس این گزارش بزرگترین تهدید علیه دولت آمریکا، اسامه بن لادن نیست.
در همین راستا،" دیوید واکر" رئیس سازمان محاسبات و حسابداری آمریکا گفت : خطرناکترین تهدید علیه دولت و ملت آمریکا کسانی نیستند که در غارهای افغانستان و پاکستان مخفی شده اند، بلکه خطر بزرگ علیه مردم آمریکا همان بی نظمی های مالی در بدهی های ملی است.
همچنین "واکر" در مصاحبه با شبکه خبری سی بی اس افزود: ما بیشتر از آنچه که درآمد داریم هزینه می کنیم و پرداخت آن را به کارتهای اعتباری خود واگذار می کنیم و انتظار داریم نوه ها و نتیجه هایمان، هزینه های فعلی ما را پرداخت کنند. این کار واقعا ظالمانه است.
گفتنی است ،وی در ماه فوریه سال جاری از مقام خود استعفا داده است و هم اکنون ریاست موسسه مالی و مشاورهای "پیترسون" را بر عهده دارد.
بر اساس این گزارش، بدهی های ملی آمریکا که شامل قروض دولت و همچنین اوراق قرضه ای است که در داخل و خارج به فروش رسیده، چیزی در حدود ۱۰ تریلیون دلار است.
همچنین، کسری بودجه سالانه دولت با افزایشی قابل توجه از ۴۱۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۴ به نزدیک یک تریلیون دلار در حال حاضر رسیده است و این موضوع باعث نگرانی بسیاری از تحلیلگران شده است، این نگرانی نه تنها برای ادامه روند رو به رشد حجم کسری بودجه بوده، بلکه به خاطر آن است که، این موضوع حتی پیش از شروع جدی بحران مالی آمریکا رخ داده است.
بر اساس این گزارش در میدان تایمز شهر نیویورک یک روز شمار الکترونیکی برای محاسبه بدهی های ملی نصب شده است که در آن به صورت روز شمار کل بدهی های ملی و سهم هر خانواده از آن ثبت می شود.
این روزشمار در ماه اکتبر عدد ۱۰ تریلیون دلار را نشان می داد که در مقایسه با آغاز دوران ریاست جمهوری جورج بوش، دو برابر شده است.
بر اساس این گزارش، بسیاری از تحلیل گران با نظرات آقای واکر موافقند که در حال حاضر دو خطر بزرگ، نظام مالی ایالات متحده آمریکا را تهدید می کند.
مورد اول) ئمجموعه ای از کسری های بودجه دولتی است که حتی در دوره های رونق اقتصادی نیز ادامه یافته است،
دوم) رشد بی سابقه و بی پایان هزینه های بیمه اجتماعی و درمانی است که پیش بینی می شود تا چند دهه آینده، به طور کامل سیستم های دولتی و خصوصی خدمات بیمه درمانی را فلج کند.
همچنین ، "هربرت لندن"، مدیر موسسه هادسون در واشنگتن در همین زمینه گفت: با افزایش بدهیهای دولت و ارائه وعده های مختلف به مردم از سوی مسئولان دولتی، که فکری برای پرداخت هزینه های آن نشده است، بانک مرکزی مجبور به چاپ پول می شود و این پول صرف هزینه های دولتی می شود در حالی که دولت هیچ درآمد جایگزینی برای آنها ندارد و این امر باعث افزایش پایه پولی و نقدینگی در جامعه شده و به دنبال آن تقاضا برای خرید کالا و خدمات نیز بیشتر می شود.
همچنین هر چند دولت آمریکا تلاش می کند با کاهش هزینه های خود و افزایش مالیاتها بر این مشکل فائق بیاید، اما به دلیل اهمیت مسائلی چون بیمه های درمانی و تامین اجتماعی و عدم تمایل دولت برای کاهش هزینه های این بخش، به این ترتیب باید منتظر یک سیکل تورمی در این کشور بود اما در این میان با مشکل دیگری نیز مواجه می شویم و آن، بهره ای است که به بدهی ها تعلق می گیرد.
همانند بدهی های کارتهای اعتباری که باید برای آن هر ماه سودی پرداخت شود، به بدهی های دولتی نیز بهره تعلق می گیرد و به این ترتیب هر ماه بر مبلغ آن افزوده می شود.
بر اساس این گزارش، جوانان آمریکایی که امروز شاهد مشکلات سالمندان در استفاده از بیمه های درمانی و دریافت مزایای خدمات اجتماعی هستند، از این بیم دارند که زمانی که آنها هم به سن بازنشستگی می رسند، خبری از مزایای بیمه اجتماعی و درمانی نباشد و سازمان های بیمه گر دولتی و خصوصی همگی ورشکست شده باشند.
با این وجود، تحلیلگران معتقدند با به کارگیری چند راه حل می توان از این سونامی مالی جان سالم به در برد.
"رابرت ویلیامز"،یکی از محققان موسسه اوربان در همین زمینه گفت: شاید تا چند دهه آینده کنگره آمریکا مجبور باشد برای تامین هزینه های بیمه و حقوق سالمندان، مالیات های دریافتی از کارمندان را بیشتر کند و یا خدمات ارائه شده را کاهش دهد.
وی می افزاید: شاید تا چند سال آینده ما مجبور باشیم ساعات بیشتری در روز کار کنیم و یا شاهد کاهش سطح خدمات دریافتی از سوی دولت باشیم و یکی از مسائل مهم در این مورد، افزایش سریعتر هزینه های درمانی نسبت به رشد اقتصادی و سایر درآمدها بوده است.
همچنین هنری آرون از تحلیلگران موسسه بروکینگز در همین زمینه گفت: تمام مشکلات مالی دولت آمریکا در موضوع بیمه های اجتماعی و درمانی نهفته است. اگر ما این مشکل را حل کنیم، در آینده هیچ مشکل عمده دیگری نخواهیم داشت.
بر اساس آمار، سهم هزینه های خدمات درمانی از تولید ناخالص ملی آمریکا از ۸ درصد در سال ۱۹۷۶، به ۱۶ درصد در سال ۲۰۰۶ افزایش یافته است و پیش بینی می شود که تا سال ۲۰۱۶ نیز به ۲۰ درصد افزایش یابد.
بر اساس این گزارش، یکی از مهمترین دلایل افزایش بدهی دولت، عادت کردن مسوولان دولتی به پرداخت هزینه ها از منابعی است که قرض کرده اند. به خصوص بخشی از این منابع که از اضافه درآمدهای مالیاتی دولت مربوط به پرداختهای مردم برای بیمه اجتماعی خود در دهه ۱۹۸۰ تامین شده است.
همچنین در این دوران مردم بیشتر از آن که از خدمات بیمه های اجتماعی استفاده کنند، برای آن مالیات پرداخت می کردند. دلیل این موضوع نیز جوان بودن جمعیت در حال کار بود. اما با پیر شدن جمعیت و افزایش تعداد کسانی که خواهان استفاده از مزایای بیمه تامین اجتماعی خود هستند، این اوضاع تا سال ۲۰۱۷ تغییر می یابد.
دولت تا سالهای قبل از این منابع اضافه برای پرداخت دیون خود استفاده می کرد و بدون نگرانی هر روز بر میزان برداشت از آن میافزود.
این چیزی است که نه تنها رئیس جمهور بعدی آمریکا بلکه برای روسای جمهور بعد از وی نیز باید پاسخگوی آن باشند.
حال که هزینه های خدمات درمانی و تعداد خدمات گیرندگان افزایش یافته، دولت دیگر نمی تواند از اضافه منابع صندوقهای بازنشستگی برای جبران کسری های بودجه خود سوء استفاده کند و به این ترتیب باید به دقت هزینه ها و منابعش را تنظیم نماید.
اگر رشد اقتصادی افزایش یابد، می توان امیدوار بود که درآمدهای مالیاتی صندوقهای بازنشستگی نیز افزایش یابند و خدمات مناسبی نیز به سالمندان ارائه شود.
اگر سازمانها و صندوقهای بازنشستگی، اوراق قرضه ای را که تا کنون از دولت خریداری کرده اند، بفروشند، می توانند تا سال ۲۰۴۹ تمام تعهدات خود را به بیمه شدگان بپردازند.
بر اساس این گزارش،"مارک ویسبرات" از مسئولان مرکز سیاستهای اقتصادی و تحقیقات می گوید: داستان ورشکست شدن سازمان های تامین اجتماعی، افسانه ای بیش نیست.
به گفته وی، تعهداتی که توسط سازمانهای بیمه گر ممکن است انجام نشوند، تنها یک هفتم یک درصد از درآمدهای پیش بینی شده کشور خواهد بود و بسیار غیر منطقی خواهد بود که کنگره زمانی بخواهد به ساخت جاده ها و زیرساختها و پرداخت هزینه های جنگی بپردازد که پرداخت هزینه های درمانی و بیمه های تامین اجتماعی مردم و میلیونها مالیات دهنده متوقف شده است.
با این وجود پیش بینی می شود تا سال ۲۰۸۲ منابع صندوقهای بازنشستگی تنها توانایی پرداخت هزینه های ۷۵ درصد از تعهدات خود را داشته باشند. این موضوع می تواند منجر به دریافت مالیاتهای بیشتر برای همان خدمات فعلی از نسلهای آینده مردم آمریکا شود اما همین کمبود منابع منجر به برخی ایده ها نیز شده است. ایده هایی چون سهمیه بندی خدمات بیمه درمانی و تامین اجتماعی.
بر اساس این گزارش، برایان ریدل از متخصصان بنیاد هریتیج آمریکادر همین زمینه اظهار داشت: سه اولویت بودجه ای امروز عبارتند از اول این که اطمینان حاصل کنیم که طول مدت سیر نزولی اقتصاد آمریکا کوتاه است؛ دوم این که سیستمهای تامین اجتماعی و درمانی را بازسازی کنیم و سوم این که دولت فدرال را به نوعی مدرنیزه نمائیم. به این دلیل که امروزه دولت پول بسیار زیادی برای مسائل غیر ضروری هزینه می کند.
با این وجود هنوز هم بسیاری معتقدند کاهش هزینه های ارائه خدمات درمانی و تامین اجتماعی به تنهایی راه مبارزه با وضع موجود نیست.
گفتنی است، بدهی های ملی آمریکا هم اکنون ۱۰ تریلیون دلار یعنی حدود ۷۰ درصد تولید ناخالص ملی ۴/۱۴ تریلون دلاری این کشور است.

وبگردی
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟ - فیلم - پدری که در برنامه «فرمول یک» علی ضیا ادعا کرد به خاطر تامین هزینه‌های درمان فرزندش اقدام به فروش کلیه‌اش کرده، مردم را فریب داده است.
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه!
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه! - مثلاً سنت های الهی که در این سند آمده، در کتاب های درس بینش اسلامی دوره دبیرستان هم وجود دارد... واقعاً هزاران جلسه تشکیل داده اند که بدیهیاتی مانند خانواده بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه است، انسان دارای اختیار است، جهان دارای نظام علّی - معلولی است، خداوند رحمان و رحیم است و ... را در سند بازنویسی کنند؟!
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت - صحبتهای کنایه آمیز یک بازرگان با وزیر صنعت
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد - ۱- خب چی میشه ولایتی بجای توصیه به لُنگ پوشی، بملت توصیه کنه تو سعدآباد مالک خونه بشن ویک سومشو وقف کنن؟ ۲- اینجور واینجا صاحبخونه شدن و بعد توجیه وقف، آدمو یادحافظ میندازه: فقیه مدرسه دی مست بود و فتوی داد که می‌حرام، ولی بِه زمالِ اوقاف است
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند - حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند؟مردم نیازی به این توصیه‌هاندارند اگرلازم باشد آن‌قدر شرف دارندکه از خودشان دفاع کنند ولی این دفاع،منحصربه دفاع دربرابر دشمنان خارجی نمی‌شود که باید وضعیت خیلی‌ها رادر داخل هم بررسی کرد.
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید!
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید! - فیلم - حمله فرد متهم در بازار پرنده فروشان اهواز به پلیس آگاهی منجر به درگیری مرگبار شد.
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد - ماجرای عجیب دو منزل مسکونی در همسایگی کاخ سعدآباد و حسین فریدون و نهاد ریاست جمهوری
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+)
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+) - فیلم - به تازگی شخصی در فضای مجازی فیلمی منتشر کرده که مردی ادعا می کند در پارکینگ خانه اش مورد حمله جن ها قرار گرفته است.
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد!
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد! - فیلم - پاول یک توریست اهل چک است که با موتورسیکلتش دنیا را می گردد و یک هفته در ایران اقامت داشته است. ویدئوی سلفی که او در طبیعت ایران از خود و اقدام پسندیده اش منتشر کرده برای همه ایرانیان جای تامل دارد.
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+)
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+) - فیلم - قتل مدل و ملکه زیبایی عراق از روز گذشته سوژه رسانه ها شده و پلیس تحقیقات ویژه ای را برای دستگیر قاتل وی انجام داده است. تصاویر منتشر شده از جنازه غرق در خون وی را در ویدئوی زیر می بینید.
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز - عکس این بنرکه گفته می‌شود نمایشگر تصویری از سربازان رژیم صهیونیستی است طی روزهای اخیر در فضای مجازی دست به دست می‌شد و واکنش‌هایی به همراه داشت.
عکسی آموزنده از سفر نیویورک
عکسی آموزنده از سفر نیویورک - پوشه‌های پُر از برنامه فرانسوی‌ها در برابر دستان خالی تیم ایرانی. به کاغذ ها و پرونده های موجود روبه روی تیم فرانسه دقت کنید!
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی