یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ / Sunday, 21 January, 2018

آشنایی با جی پی اس و نحوه کار با آن


آشنایی با جی پی اس و نحوه کار با آن
● جی پی اس (GPS) :
جی‌پی‌اس یا سیستم موقعیت‌یاب جهانی (Global Positioning Systems)، یک سیستم راهبری و مسیریابی ماهوارهای است که از شبکه‌ای با حداقل ۲۴ ماهواره تشکیل شده است. این ماهواره‌ها به سفارش وزارت دفاع ایالات متحده ساخته و در مدار زمین قرار داده شده‌اند. جی‌پی‌اس در ابتدا برای مصارف نظامی تهیه شد ولی از سال ۱۹۸۰ استفاده عمومی آن آزاد و آغاز شد.
خدمات این مجموعه در هر شرایط آب و هوایی و در هر نقطه از کره زمین در تمام شبانه‌روز در دسترس است و استفاده از آن رایگان است.
علاوه بر جی‌پی‌اس، دو سیستم کمابیش مشابه دیگر نیز وجود دارد: سیستم گلوناس که دولت شوروی ساخته و اکنون به‌دست کشور روسیه اداره می‌شود و سیستم گالیله که کشورهای اروپائی آن را برای وابسته نبودن به سیستم آمریکائی جی‌پی‌اس ساخته اند.
● گلوناس (GLONASS) :
گلوناس یا سامانه هدایت ماهواره‌ای در دوران حاکمیت شوروی و در واکنش به سامانه موقعیت یابی جهانی آمریکا جی پی اس ایجاد شد. این سامانه در ابتدا ۲۴ ماهواره داشت، اما پس از فروپاشی شوروی در سال ? ۱۹۹۱ شمارها آن روبه کاهش نهاد.
دولت روسیه اعلام کرده این سامانه در سال ? ۲۰۰۷ فعالیت خود را آغاز کند. به گفته مقامات روسی این سامانه تا پایان سال ? ۲۰۰۹ در سراسر جهان در دسترس قرار می‌گیرد که برای اینکار نیاز به ۲۴ ماهواره است.
در حال حاضر ? ۱۹ ماهواره گلوناس در مدار زمین وجود دارد که از این تعداد فقط ? ?ماهواره فعال هستند. سه ماهواره دیگر که در ماه دسامبر پرتاب شدند به این مجموعه اضافه می‌شوند. روسیه قصد دارد اواخر امسال شش ماهواره گلوناس دیگر را به مدار زمین پرتاب کند.
● ماهواره های جی پی اس :
این سیستم مجمو عه ای از ۲۷ ماهواره است که به دور زمین در حال چرخشند . ۲۴ ماهواره در حال کار هستند و ۳ ماهواره اضافی هم هنگام بروز مشکل برای هر کدام از ماهواره های اصلی فعال می شوند . فاصله ماهواره ها تا زمین حدود ۱۲۰۰۰ مایل است. سرعت این ماهواره ها معادل ۷۰۰۰ مایل در ساعت می باشد. هر ماهواره دقیقاً طی ۱۲ ساعت یک دور کامل بدور زمین می‌‌گردد. سرعت هریک ۷۰۰۰ مایل بر ساعت است. این ماهواره‌ها نیروی خود را از خورشید تامین می‌کنند. همچنین باتری‌هایی نیز برای زمانهای خورشید گرفتگی و یا مواقعی که در سایه زمین حرکت می‌کنند به‌همراه دارند. راکتهای کوچکی نیز ماهواره‌ها را در مسیر صحیح نگاه می‌دارد. به این ماهواره‌ها NAVSTAR نیز گفته می‌شود.
اولین ماهواره جی‌پی‌اس در سال ۱۹۷۸ یعنی حدود ۳۵ سال پیش در مدار زمین قرار گرفت. در سال ۱۹۹۴ شبکه ۲۴ عددی NAVSTAR تکمیل گردید. عمر هر ماهواره حدود ۱۰ سال است که پس از آن جایگزین می‌گردد. هر ماهواره حدود ۱۰۰۰ کیلوگرم وزن دارد و طول باتری‌های خورشیدی آن ۵.۵ متر است. انرژی مصرفی هر ماهواره، کمتر از ۵۰ وات است.
● نحوه کار جی پی اس :
ماهواره‌های این سیستم، در مدارهای دقیق هر روز ۲ بار به‌دور زمین می‌‌گردند و اطلاعاتی را به زمین مخابره می‌کنند. گیرنده‌های جی‌پی‌اس این اطلاعات را دریافت کرده و با انجام محاسبات هندسی، محل دقیق گیرنده را نسبت به زمین محاسبه می‌کنند.
این محاسبه بر اساس قاعده ای ساده در ریاضیات که به آن trlateration گفته می شود ، انجام می گردد .گیرنده GPS بر اساس همین اصل سه بعدب و با محاسبه فاصله خود از چهار ماهواره مقعیت خود را تشخیص می دهد . به این ترتیب که اگر به مرکز هر ماهواره و به شعاعی که GPS از آن فاصله دارد . یک کره فرضی در نظر بگیریم GPS روی سطح هر کدام از این کره ها قرار می گیرد. بنابراین محل GPS محل تلاقی چهار کره فرضی است که دقیقا یک نقطه را مشخص می کنند . محل تلاقی دو کره یک دایره ، محل تلاقی کره سوم با دو کره قبلی دو نقطه و محل تلاقی کره چهارم با سه تای قبلی یک نقطه را مشخص خواهد کرد . از کره زمین زمین هم می توان به عنوان یکی از این کره ها استفاده کرد چرا که از دو نقطه ای که از محل تلاقی سه کره بدست می آید .
معمولا فقط یکی روی سطح زمین خواهد بود به این ترتیب برای پیدا کردن موقعیت حتی سه ماهواره هم کافی است ولی برای بدست آوردن دقت بیشتر از تعداد بیشتری ( حداقل چهار ماهواره ) استفاده می شود . GPS برای اندازه گیری فاصله خود از ماهواره ها از سیگنال های رادیویی استفاده می کند . این سیگنال ها که در حقیقت امواج الکترومغناطیس هستند با سرعت نور حرکت می کنند . اگر گیرنده بتواند مدت زمانی را که این سیگنال ها در ره بوده اند را محاسبه کند می تواند فاصله اش از هر ماهواره را تشخیص دهد . ماهواره ها از زمان مشخصی ( مثلا نیمه شب ) شروع به ارسال یک دنباله از کدها می کنند . گیرنده GPS هم از همان زمان ایجاد این دنباله از کدها را شروع می کند .
هنگامی که سیگنال ارسالی از طرف اهواره که حاوی آخرین کد در زمان ارسال است به GPS می رسد . GPS بر اساس دنباله کدهای خود می تواند متوجه تاخیر زمانی کد دریافتی شده و به این ترتیب زمان سپری شده را محاسبه شده را محاسبه می کند . حاصل ضرب این زمان در سرعت انتشار امواج فاصله GPS از ماهواره است ، پس از بدست آمدن فاصله از چند ماهواره موقعیت در روی زمین توسط GPS تشخیص داده می شود .
هر گیرنده برای دریافت اطلاعات همزمان از حداقل ۳ ماهواره برای محاسبه ۲ بعدی و یافتن طول و عرض جغرافیایی، و همچنین دریافت اطلاعات حداقل ۴ ماهواره برای یافتن مختصات سه بعدی نیازمند است. با ادامه دریافت اطلاعات از ماهواره‌ها گیرنده اقدام به محاسبه سرعت، جهت، مسیر پیموده شده، فواصل طی شده، فاصله باقی مانده تا مقصد، زمان طلوع و غروب خورشید و بسیاری اطلاعات مفید دیگر، می‌نماید.
● انواع گیرنده جی پی اس :
دستگاههای GPS در سه گروه زیر تقسیم بندی می شوند :
۱) GPS MOUSE : هیچ صفحه یا دکمه ای ندارد اما توسط یکpc Laptop با نرم افزار مربوطه قابل استفاده سرویس GPSS می باشد.دستگاههای این گروه مانند:Garmin GPS ۳۵ Delorme یا Rand Macnalley ( با قیمت های پایینتر)قیمت این GPS ها حدود ۷۵ تا ۱۵۰ دلار آمریکا متغیر می باشد. ولی فراموش نکنید که این نوع GPS ها حتماً به Laptop pc نیاز دارند.
۲) Hand-Held GPS : این نوع دستگاهها می توانند بصورت سیار مورد استفاده قرار گیرند آنها خودشان یک‌صفحه کوچک جهت نمایش اطلاعات و چند دکمه دارند و در شکل ها و ترکیب های مختلفی عرضه می‌شوند و هیچگونه نیازی بهLaptop ندارند. که بطور مثال میتوان مدل‌های با قیمت پائین Garmin شبیه Etrex, GPS۱۲*l , GPS۱۲ یا مدل های ۳۱۵, ۳۱۰ ازMagellan را نام برد. تعدادی از اینها یک رابط NMEA و یک کابل رابط دارند قیمت با کابل ممکن است حدود ۲۱۰ دلار به بالا باشد و ممکن است بعضی از کشورها ارزانتر هم موجود باشد. یک GPS دستی ارزان قیمت با یک کابل رابط برای انتخاب و آغاز کار با GPS مناسب میباشد, حتی برای سرگرمی یا کار یا آشنایی شما با طرز کار و خدمات GPS.
۳) High-End GPS products : این دستگاهها شامل یک صفحه نمایشگر بزرگتر و تعدادی نقشه میباشند و در بعضی از آنها شما بایستی مبلغ بیشتری جهت نقشه ها بپردازید. قیمت این دستگاهها ممکن است بسته به نوع محصول بالاتر از ۱۵۰۰ دلار آمریکا باشد که نمونه هایی از آن مانند Blaupunkt PhihPs و Alpine میباشد


منبع : واکنش

مطالب مرتبط

قدم زدن در پارک علم و فناوری


قدم زدن در پارک علم و فناوری
پارك علم و فناوری در اصل برای توصیف سطح متنوعی از فعالیت ها برای توسعه و ترویج كارآفرینی از سوی شركت های متوسط و كوچك دانش محور به كار می رود، پارك فناوری چندین مترادف دارد كه مشهورترین آن ها پارك تجاری، پارك فناوری پیشرفته، شهرك علمی، مركز نوآوری، پارك صنعتی، مركز رشد، پارك تحقیقاتی، قطب فناوری، پارك تكنولوژی و پارك علمی است، گرایش ها و زمینه های جدید در فعالیت پارك های علمی روز به روز در حال افزایش است كه در حال حاضر می توان به رشته های برق و الكترونیك، مكانیك، شیمی و مواد، صنایع غذایی و كشاورزی و فناوری اطلاعات و ارتباطات و غیره اشاره كرد.
نخستین پارك تكنولوژی دراوایل دهه۵۰ میلادی و در كشور آمریكا ایجاد شد و اكنون در سراسر دنیا در حال گسترش و توسعه هستند، همزمان با گسترش فیزیكی پارك های تحقیقاتی ، تعاریفی كه برای این پارك ها نیز در نظر گرفته شده بود توسعه یافت تا به تعریفی كه اكنون از پارك های فناوری وجود دارد دست یافتیم. پارك تحقیقاتی واحدی است كه دارای مشخصات زیر باشد:
۱) ارتباط نزدیك با مؤسسات آموزشی و پژوهشی
۲) بر عهده داشتن وظیفه انتقال فناوری
۳) بر عهده داشتن وظیفه توسعه فناوری
● هدف پارك علمی
هدف اولیه از شكل گیری یك پارك فناوری گسترش و افزایش تعداد شركت های كوچك و متوسط دانش محور و كارآفرین است تا در یك محیط اقتصادی به فعالیت پرداخته و همچنین به عنوان پشتوانه بخش خصوصی برای كمك به تنوع اقتصادی به حیات خویش ادامه دهند.
كشورهای در حال توسعه كه در این زمینه در حال كسب تجربه های جدید هستند ممكن است از پارك های تحقیقاتی برای جذب سرمایه گذاری خارجی برای ایجاد شغل و نیز افزایش درآمدهای مالیاتی استفاده كنند. پارك های علمی در جهت دست یافتن به اهداف فوق الذكر امكانات زیر را فراهم می كند:
۱) كمك حرفه ای، فنی، اداری و قانونی به شركت های دانش محور
۲) همكاری در تحقیق و توسعه با مؤسسات تحقیقاتی علمی و آزمایشگاهی
۳) خدمات ارتباط از راه دور و اطلاعات
۴) مشاوره و كمك مالی در كسب درآمد
با كمك به رشد شركت های مستأجر- شركت هایی كه در فضای پارك فناوری قرار داشته و از امكانات این پارك در جهت دستیابی به اهداف خویش استفاده می كنند- پارك های علمی نقش ارزنده ای در توسعه اقتصادی ایفا می كنند، این پارك ها مشاغل جدید ایجادكرده، سرمایه های خارجی را جذب می كنند و قدرت رقابت پذیری ملی و منطقه ای را افزایش می دهند.
● موقعیت مكانی پارك های فناوری
موقعیت فیزیكی و مكانی می تواند عامل مهمی در موفقیت یك پارك علمی و تحقیقاتی باشد، در درجه اول پارك علمی باید در مجاورت یك دانشگاه یا مركز تحقیقاتی كه مشغول به فعالیت های پژوهشی می باشد احداث شود تا افراد فعال در بخش تحقیق و توسعه (Research& Develop) را برای پارك علمی فراهم كند و در درجات بعدی باید فاكتورهای زیر را در نظر قرار داد:
۱) دسترسی به نیروی كاری ماهر و شایسته
۲) دسترسی به سرمایه های ریسك پذیر شركت ها
۳) راه های وسیع در دسترسی و زیرساخت های كافی
● اهداف پارك های فناوری
ایجاد پارك های علمی با اهداف زیر انجام می شود:
۱) تكمیل چرخه تحقیقات از دانشگاه تا صنایع و تسریع روند انتقال تكنولوژی
۲) حمایت از مؤسسات و شركت های تحقیقاتی نوپا و كمك به رشد و موفقیت آن ها
۳) تجاری سازی نتایج تحقیقات
۴) اشتغال مولد برای فارغ التحصیلان دانشگاهی
● جایگاه پارك های علمی
برای آشكار شدن جایگاه پارك های علمی در روند تحقیقات هر كشوری نخست باید طبقه بندی مناسبی از انواع تحقیقات به عمل آید، كه این طبقه بندی را می توان به شكل زیر انجام داد:
۱) تحقیقات بنیادی
۲) تحقیقات كاربردی
۳) تحقیقات توسعه ای
▪ تحقیقات بنیادی
تحقیقات پایه ای و بنیادی (Basic Research) تحقیقات اصلی هستند كه هدف عمده آن توسعه مرزهای دانش و كشف ناشناخته ها در دنیای علم است - آن قسمت از این نوع تحقیقات كه فارغ از هرگونه نتایج اقتصادی و اجتماعی انجام می پذیرد را تحقیقات محض
(pure Research) می نامند- اكثر تحقیقات بنیادی توسط دانشگاه ها و مؤسسات تحقیقاتی انجام می پذیرد.
▪ تحقیقات كاربردی
تحقیقات كاربردی (App liced Research) به آن دسته از كاوش هایی گفته می شود كه هدف اصلی آن كشف كاربرد یافته های تحقیقات بنیادی و نیز رفع مشكلات مربوط به كاربردی كردن نتایج تحقیقات محض است.
▪ تحقیقات توسعه ای
تحقیقات توسعه ای (Development Research) به فعالیت های تحقیقاتی مبتنی بر یافته های تحقیقات كاربردی گفته می شود كه هدف اصلی آن تدوین و اجرای روش های لازم برای ایجاد و یا بهبود محصولات، مواد- خدمات و ابزار و یا روش های جدید است- این دسته از تحقیقات معمولاً به وسیله مؤسسات تحقیقاتی بزرگ وابسته به دانشگاه ها صورت می گیرد و بسیار هزینه بر است. با توجه به تعاریف ارائه شده از انواع تحقیقات و جایگاه پارك های علمی در ارتباط با دانشگاه ها و صنایع می توان گفت تحقیقات توسعه ای عمده فعالیت های تحقیقاتی پارك های فناوری را شامل می شود، هر چند انجام تحقیقات كاربردی نیز بخشی از فعالیت های جاری پارك ها را شامل می شود، البته نسبت فعالیت های فوق تابع اهداف عمده پارك و نیز سازمان متولی پارك است.
● انواع پارك های تحقیقاتی
پارك های تحقیقاتی از نظر نوع فعالیت به سه دسته تقسیم می شوند:
۱) پارك فناوری
۲) پارك علمی
۳) پارك براساس نیاز بازار
▪ پارك فناوری
این نوع از پارك های علمی كه معمولاً در نزدیكی مراكز صنعتی ایجاد می شود با هدف گسترش ارتباطات تحقیقاتی صنایع موجود در منطقه با دانشگاه ها و مراكز علمی به وجود می آیند و هدف اصلی آنها ارتقای فناوری صنایع موجود در صنعت مربوطه و افزایش توان رقابتی آنهاست . اكثر تحقیقات در این نوع پارك ها در قالب مهندسی معكوس، تدوین دانش فنی و تجاری سازی نتایج حاصل از تحقیقات است و تحقیقات بنیادین در این نوع پارك های علمی انجام نمی شود.
▪ پارك علمی
این نوع از پارك های تحقیقاتی از سوی دانشگاه ها و در مجاورت آنها تأسیس شده و همكاری متقابلی بین صنایع مستقر شده در پارك و دانشگاه به وجود می آورد. بعضی از شركت های صنعتی دفاتر تحقیقاتی خود را در این پارك ها مستقر می كنند، این نوع از پارك ها ضمن تأمین بخش قابل ملاحظه ای از هزینه های تحقیقاتی دانشگاه ها از نتایج تحقیقات دانشگاه ها نیز بیشترین استفاده را می برد.
▪ پارك تحقیقاتی براساس نیاز بازار
این نوع از پارك ها كه بیشتر به یك منطقه ویژه صنعتی- تجاری شباهت دارد به كمك واحدهای تولیدی و خدماتی براساس نیاز بازار و به منظور تكمیل فرایند در یك زمینه خاص ایجاد می شود، فعالیت این گونه از پارك های تحقیقاتی شامل تحقیق و توسعه، تولید و خدمت دهی است و با هدف تولید كالاهای صادراتی با قابلیت رقابت در عرصه بین المللی به وجود می آید.
▪ پارك های تحقیقاتی در ایران
از پدید آمدن پارك های تحقیقاتی در ایران زمان چندانی نمی گذرد و همه این پارك ها در سال های اولیه پیدایش خود قرار دارند و هنوز در حال تجربه اندوزی هستند، اما نكته مثبت در این است كه با وجود نوظهور بودن این گونه از پارك ها در كشورمان تعداد این پارك ها در مقایسه با كشورهای مشابه چشمگیر و قابل توجه است- در ادامه نام پارك تحقیقاتی و آدرس وب سایت آن را ملاحظه می كنید.
۱) پارك علم وفناوری استان آذربایجان شرقی www.eastp.ir
۲) پارك علم و فناوری پردیس www.Techn park.ir
۳) پارك علم و فناوری خراسان www.kstp.org
۴) پارك علم و فناوری سمنان www.Sstp.ir
۵) پارك علم و فناوری استان فارسwww.fstp.ir
۶) پارك علم و فناوری استان گیلان www.gstp.ir
۷) پارك علم و فناوری استان مركزی www.astp.ir
۸) پارك علم و فناوری استان یزد www.ystp.org
۹) پارك علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس www.mstpark.org
۱۰) پارك علم و فناوری دانشگاه تهران www.utstp.ir
۱۱) پارك علم و فناوری استان كرمانشاه www.kermanshahstp.ir

وبگردی
سلطان حاشیه از عکس مادرزنش رونمایی کرد!
سلطان حاشیه از عکس مادرزنش رونمایی کرد! - محسن افشانی بازیگر سینما و تلویزیون از جدیدترین عکس حاشیه ای خود با مادر زنش رونمایی کرد.
کتابت قرآن روی بدنه یک کاردستی کشتی و نامیدن آن به سفینة النّجاة !
کتابت قرآن روی بدنه یک کاردستی کشتی و نامیدن آن به سفینة النّجاة ! - گزارشی از تصویری که چند روز پیش توسط برخی در فضای مجازی با نام قرآن طلا انتشار یافت
سرگیجه پلاسکو
سرگیجه پلاسکو - وام ٣٠٠‌میلیون تومانی تبدیل به رویای آنها شده؛ داغ پلاسکو برای کسبه هنوز تازه است. وامی که بعد از سوختن پلاسکو در بوق و کرنا کردند، امروز فقط به یکی از ساکنان پلاسکو داده شده و سهم دیگر کسبه انتظار است.
عباس عبدی به سردارسلیمانی : جانفشانی‌ها تبدیل به سرمایه ملی نشده‌اند
عباس عبدی به سردارسلیمانی : جانفشانی‌ها تبدیل به سرمایه ملی نشده‌اند - یکی از موارد پیش‌آمده در این اعتراضات آتش‌زدن پرچم کشور بود که واکنش و تاسف بسیاری را برانگیخت؛ به طوری که مقام رهبری نیز به آن اشاره کردند. در آخرین واکنش‌ها...
ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس
ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس - 38 شرکت که جزء بزرگترین کارتل های اقتصادی کشور هستند، متعلق به آستان قدس است. بنابراین آستان قدس کنونی، آستان قدسی نیست که حضرت امام در نامه خود از آن سخن گفته‌اند.
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها - به‌جز وزارت ارشاد، هیچ‌یک از این 40 ارگان و نهاد در قبال میلیاردها تومان بودجه‌هایی که دریافت می‌دارند پاسخگو نبوده نیستند.
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار - ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی»
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی» - علی ربیعی وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی در گفت‌وگوی تلفنی با خانواده یکی از خدمه نفتکش «سانچی» اظهار همدردی کرد.
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی - توقف عملیات خنک سازی و مهار آتش در شب گذشته، موجب رسیدن آتش به مخازن سمت چپ کشتی و انفجارهای شدید صبح امروز شد که در نهایت پس از چند ساعت به غرق شدن کامل نفتکش ایرانی انجامید.
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت - رسانه های مطرح یونانی با انتشار تصاویری از رابطه عاطفی ملی پوش ایرانی باشگاه المپیاکوس با یک میلیاردر یونانی - آمریکایی پرده برداشتند و مدعی شدند این دو تصمیم خود را برای ازدواج قطعی کرده اند.
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟ - بخشی از تکثر مسئولیت های بعضی چهره‌های سیاسی به بی‌اعتمادی نظام به افراد کارآمد برمی‌گردد و علت دیگر این موضوع، اعتماد غیرمعقول به این افراد است. با این حال این افراد هرچقدر هم که توانمند باشند، از نظر روان شناسی و انسان شناسی در بخشی از مسئولیت های خود ناموفقند.
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود!
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود! - فیلم - حسین عطایی ۱۰ سال دارد و در حوزه طراحی مفهومی خودرو فعالیت می کند. او ۶ اختراع ثبت شده دارد، مدرسه نمی رود و از دو شرکت تسلا و ولوو دعوت به همکاری شده است. او مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه است. گفتگوی رضا رشیدپور با نابغه ١٠ساله طراحی خودرو را اینجا ببینید.
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت !
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت ! - تست برخورد جلوی خودرو با سرعت 50 کیلومتر در ساعت برای سمند TU5 ، توسط یکی از سازمانهای معتبر ارزیابی خودرو در انگلستان صورت گرفت.
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه - این فیلم حواشی زیادی را در فضای مجازی به همراه داشته است.
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم - اولین قسمت از برنامه هاردتاک کاکتوس را با صحبت های جذاب نیوشا ضیغمی در مورد خانواده و همسرش ، ماجرای صحبت های جنجالی یک هواپیما ، 8 سال احمدی نژاد و ...
    پربازدیدها