چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ / Wednesday, 25 April, 2018

آشنایی با جی پی اس و نحوه کار با آن


آشنایی با جی پی اس و نحوه کار با آن
● جی پی اس (GPS) :
جی‌پی‌اس یا سیستم موقعیت‌یاب جهانی (Global Positioning Systems)، یک سیستم راهبری و مسیریابی ماهوارهای است که از شبکه‌ای با حداقل ۲۴ ماهواره تشکیل شده است. این ماهواره‌ها به سفارش وزارت دفاع ایالات متحده ساخته و در مدار زمین قرار داده شده‌اند. جی‌پی‌اس در ابتدا برای مصارف نظامی تهیه شد ولی از سال ۱۹۸۰ استفاده عمومی آن آزاد و آغاز شد.
خدمات این مجموعه در هر شرایط آب و هوایی و در هر نقطه از کره زمین در تمام شبانه‌روز در دسترس است و استفاده از آن رایگان است.
علاوه بر جی‌پی‌اس، دو سیستم کمابیش مشابه دیگر نیز وجود دارد: سیستم گلوناس که دولت شوروی ساخته و اکنون به‌دست کشور روسیه اداره می‌شود و سیستم گالیله که کشورهای اروپائی آن را برای وابسته نبودن به سیستم آمریکائی جی‌پی‌اس ساخته اند.
● گلوناس (GLONASS) :
گلوناس یا سامانه هدایت ماهواره‌ای در دوران حاکمیت شوروی و در واکنش به سامانه موقعیت یابی جهانی آمریکا جی پی اس ایجاد شد. این سامانه در ابتدا ۲۴ ماهواره داشت، اما پس از فروپاشی شوروی در سال ? ۱۹۹۱ شمارها آن روبه کاهش نهاد.
دولت روسیه اعلام کرده این سامانه در سال ? ۲۰۰۷ فعالیت خود را آغاز کند. به گفته مقامات روسی این سامانه تا پایان سال ? ۲۰۰۹ در سراسر جهان در دسترس قرار می‌گیرد که برای اینکار نیاز به ۲۴ ماهواره است.
در حال حاضر ? ۱۹ ماهواره گلوناس در مدار زمین وجود دارد که از این تعداد فقط ? ?ماهواره فعال هستند. سه ماهواره دیگر که در ماه دسامبر پرتاب شدند به این مجموعه اضافه می‌شوند. روسیه قصد دارد اواخر امسال شش ماهواره گلوناس دیگر را به مدار زمین پرتاب کند.
● ماهواره های جی پی اس :
این سیستم مجمو عه ای از ۲۷ ماهواره است که به دور زمین در حال چرخشند . ۲۴ ماهواره در حال کار هستند و ۳ ماهواره اضافی هم هنگام بروز مشکل برای هر کدام از ماهواره های اصلی فعال می شوند . فاصله ماهواره ها تا زمین حدود ۱۲۰۰۰ مایل است. سرعت این ماهواره ها معادل ۷۰۰۰ مایل در ساعت می باشد. هر ماهواره دقیقاً طی ۱۲ ساعت یک دور کامل بدور زمین می‌‌گردد. سرعت هریک ۷۰۰۰ مایل بر ساعت است. این ماهواره‌ها نیروی خود را از خورشید تامین می‌کنند. همچنین باتری‌هایی نیز برای زمانهای خورشید گرفتگی و یا مواقعی که در سایه زمین حرکت می‌کنند به‌همراه دارند. راکتهای کوچکی نیز ماهواره‌ها را در مسیر صحیح نگاه می‌دارد. به این ماهواره‌ها NAVSTAR نیز گفته می‌شود.
اولین ماهواره جی‌پی‌اس در سال ۱۹۷۸ یعنی حدود ۳۵ سال پیش در مدار زمین قرار گرفت. در سال ۱۹۹۴ شبکه ۲۴ عددی NAVSTAR تکمیل گردید. عمر هر ماهواره حدود ۱۰ سال است که پس از آن جایگزین می‌گردد. هر ماهواره حدود ۱۰۰۰ کیلوگرم وزن دارد و طول باتری‌های خورشیدی آن ۵.۵ متر است. انرژی مصرفی هر ماهواره، کمتر از ۵۰ وات است.
● نحوه کار جی پی اس :
ماهواره‌های این سیستم، در مدارهای دقیق هر روز ۲ بار به‌دور زمین می‌‌گردند و اطلاعاتی را به زمین مخابره می‌کنند. گیرنده‌های جی‌پی‌اس این اطلاعات را دریافت کرده و با انجام محاسبات هندسی، محل دقیق گیرنده را نسبت به زمین محاسبه می‌کنند.
این محاسبه بر اساس قاعده ای ساده در ریاضیات که به آن trlateration گفته می شود ، انجام می گردد .گیرنده GPS بر اساس همین اصل سه بعدب و با محاسبه فاصله خود از چهار ماهواره مقعیت خود را تشخیص می دهد . به این ترتیب که اگر به مرکز هر ماهواره و به شعاعی که GPS از آن فاصله دارد . یک کره فرضی در نظر بگیریم GPS روی سطح هر کدام از این کره ها قرار می گیرد. بنابراین محل GPS محل تلاقی چهار کره فرضی است که دقیقا یک نقطه را مشخص می کنند . محل تلاقی دو کره یک دایره ، محل تلاقی کره سوم با دو کره قبلی دو نقطه و محل تلاقی کره چهارم با سه تای قبلی یک نقطه را مشخص خواهد کرد . از کره زمین زمین هم می توان به عنوان یکی از این کره ها استفاده کرد چرا که از دو نقطه ای که از محل تلاقی سه کره بدست می آید .
معمولا فقط یکی روی سطح زمین خواهد بود به این ترتیب برای پیدا کردن موقعیت حتی سه ماهواره هم کافی است ولی برای بدست آوردن دقت بیشتر از تعداد بیشتری ( حداقل چهار ماهواره ) استفاده می شود . GPS برای اندازه گیری فاصله خود از ماهواره ها از سیگنال های رادیویی استفاده می کند . این سیگنال ها که در حقیقت امواج الکترومغناطیس هستند با سرعت نور حرکت می کنند . اگر گیرنده بتواند مدت زمانی را که این سیگنال ها در ره بوده اند را محاسبه کند می تواند فاصله اش از هر ماهواره را تشخیص دهد . ماهواره ها از زمان مشخصی ( مثلا نیمه شب ) شروع به ارسال یک دنباله از کدها می کنند . گیرنده GPS هم از همان زمان ایجاد این دنباله از کدها را شروع می کند .
هنگامی که سیگنال ارسالی از طرف اهواره که حاوی آخرین کد در زمان ارسال است به GPS می رسد . GPS بر اساس دنباله کدهای خود می تواند متوجه تاخیر زمانی کد دریافتی شده و به این ترتیب زمان سپری شده را محاسبه شده را محاسبه می کند . حاصل ضرب این زمان در سرعت انتشار امواج فاصله GPS از ماهواره است ، پس از بدست آمدن فاصله از چند ماهواره موقعیت در روی زمین توسط GPS تشخیص داده می شود .
هر گیرنده برای دریافت اطلاعات همزمان از حداقل ۳ ماهواره برای محاسبه ۲ بعدی و یافتن طول و عرض جغرافیایی، و همچنین دریافت اطلاعات حداقل ۴ ماهواره برای یافتن مختصات سه بعدی نیازمند است. با ادامه دریافت اطلاعات از ماهواره‌ها گیرنده اقدام به محاسبه سرعت، جهت، مسیر پیموده شده، فواصل طی شده، فاصله باقی مانده تا مقصد، زمان طلوع و غروب خورشید و بسیاری اطلاعات مفید دیگر، می‌نماید.
● انواع گیرنده جی پی اس :
دستگاههای GPS در سه گروه زیر تقسیم بندی می شوند :
۱) GPS MOUSE : هیچ صفحه یا دکمه ای ندارد اما توسط یکpc Laptop با نرم افزار مربوطه قابل استفاده سرویس GPSS می باشد.دستگاههای این گروه مانند:Garmin GPS ۳۵ Delorme یا Rand Macnalley ( با قیمت های پایینتر)قیمت این GPS ها حدود ۷۵ تا ۱۵۰ دلار آمریکا متغیر می باشد. ولی فراموش نکنید که این نوع GPS ها حتماً به Laptop pc نیاز دارند.
۲) Hand-Held GPS : این نوع دستگاهها می توانند بصورت سیار مورد استفاده قرار گیرند آنها خودشان یک‌صفحه کوچک جهت نمایش اطلاعات و چند دکمه دارند و در شکل ها و ترکیب های مختلفی عرضه می‌شوند و هیچگونه نیازی بهLaptop ندارند. که بطور مثال میتوان مدل‌های با قیمت پائین Garmin شبیه Etrex, GPS۱۲*l , GPS۱۲ یا مدل های ۳۱۵, ۳۱۰ ازMagellan را نام برد. تعدادی از اینها یک رابط NMEA و یک کابل رابط دارند قیمت با کابل ممکن است حدود ۲۱۰ دلار به بالا باشد و ممکن است بعضی از کشورها ارزانتر هم موجود باشد. یک GPS دستی ارزان قیمت با یک کابل رابط برای انتخاب و آغاز کار با GPS مناسب میباشد, حتی برای سرگرمی یا کار یا آشنایی شما با طرز کار و خدمات GPS.
۳) High-End GPS products : این دستگاهها شامل یک صفحه نمایشگر بزرگتر و تعدادی نقشه میباشند و در بعضی از آنها شما بایستی مبلغ بیشتری جهت نقشه ها بپردازید. قیمت این دستگاهها ممکن است بسته به نوع محصول بالاتر از ۱۵۰۰ دلار آمریکا باشد که نمونه هایی از آن مانند Blaupunkt PhihPs و Alpine میباشد


منبع : واکنش

مطالب مرتبط

MSI سری Mega Playerهای جدید خود را عرضه می‌کند

MSI سری Mega Playerهای جدید خود را عرضه می‌کند
شرکت MSI در تایپه تایوان که یک مبتکر تازه وارد به محصولات نمایشی دیجیتال می‌باشد اکنون دستگاه صوتی قابل حمل و چند کاربره از سری Mega Playerهای خود را معرفی می‌سازد. سری جدید Mega Player‌ها که یک پخش کننده کوچک با تاثیرات فراوان می‌باشد، بعنوان جدیدترین ابزار ضمیمه شده به سری MSI Stick به منظور فراهم ساختن شرایط برای کاربران در جهت کسب بهترین تجارب در زمینه سرگرمی‌ها و برنامه‌های نمایشی دیجیتالی طراحی شده است. Mega Player ۵۲۲ نه تنها دارای یک حافظه پایدار ضمیمه می‌باشد، بلکه از یک محفظه کارت SD/MMC برخوردار است که می‌تواند ظرفیت ذخیره‌سازی را افزایش دهد. علاوه بر این، ماجول مخصوص برقراری ارتباط Bluetooth را در دسترس شما قرار می‌دهد که بوسیله آن می‌توانید از تلفن‌های موبایل با کاربرد بدون دخالت دست استفاده نمایید. همچنین می توانید Mega Player ۵۲۲ خود را با جدیدترین نرم‌افزار ارتقا داده و در صورت لزوم از کارآیی‌های جدید و اضافه آن لذت ببرید. فایل‌های مخصوص ارتقای این نرم‌افزار روی سایت وب MSI قرار دارند و از طریق کابل USB قابل دریافت هستند. Mega Player ۵۲۲ اکنون در بازار موجود است. Mega Player ۵۲۲ یک پخش کننده MP۳ بسیار رایج و کاربردی است. در صورتیکه Mega Player ۵۲۲ با Gloss Red Painting همراه باشد ظاهری بسیار شیکتر و گرانتر پیدا می‌کند.
ویژگی‌های اصل‍ی Mega Player ۵۲۲:
۱- دیسک ذخیره‌سازی USB
۲- ۲۵۶/۵۱۲ مگابایت و یک گیگابایت حافظه پایدار روی بورد
۳- پخش موسیقی MPS/WMA
۴- ضبط صدا در (فرمت WAV.)
۵- یادگیری زبان ( کلیدهای A*B)
۶-کاربرد ضبط رادیوی FM ( در فرمت WAV.)
۷- پشتیبانی از ۱۵ حافظه کانال FM
۸- باتری Li-ion قابل شارژ ( ۱۸ ساعت برای مدل W/O Bluetooth و ۱۲ ساعت برای مدل W/ Bluetooth)
۹- صفحه نمایش شیک OLED با دقت ۱۲۸x۶۴ پیکسل
۱۰- سوکت کارت SD/MMC ضمیمه
۱۱- کاربرد بدون دخالت دست Bluetooth
۱۲- پایه اتصال گوشی دو گانه
۱۳- جعبه (جلد) رنگی قابل تغییر
MP۳ Player: دارای استفاده آسان و پخش MP۳ و WMA با دقت بسیار بالا می‌باشد. Mega Player ۵۲۲ در ۵ حالت مختلف EQ (نرمال، راک، جاز، کلاسیک و پاپ) صدای دلخواه و اختصاصی شما را تامین نموده و زمان پخش تا ۱۵ ساعت بدون وقفه را برای کاربر فقط با استفاده از یک باتری قابل شارژ میسر می‌سازد.
● استفاده از Mega Player ۵۲۲ به عنوان یک ابزار ذخیره‌سازی USB
▪ قابل حمل:
این ابزار به همراه حافظه پایدار می تواند بعنوان یک ابزار ذخیره‌سازی USB قابل استفاده باشد و می‌توانید به آسانی موسیقی، تصاویر و اسناد خود را با افراد دیگر به اشتراک بگذارید. دستگاه ضبط FM ضمیمه، هیچیک از برنامه‌های دلخواه خود را از دست نمی‌دهد.
▪ کاربرد ضبط صدا:
میکروفون‌های سرخود و ضمیمه آن به شما امکان ضبط همه صداهای اطرافتان را می‌دهد. این ویژگی بیشتر برای ضبط در یک جلسه، سمینار یا یک توضیح کوتاه مفید است و بعنوان منشی اختصاصی شما عمل می‌کند.
▪ ماجول OLED:
علیرغم اندازه کوچک آن، تمامی اطلاعات مورد نیاز شما از جمله تنظیمات EQ، وضعیت باتری و زمان track ( آهنگ) و ... را نشان می‌دهد. DLED Backlight آبی‌رنگ آن برای مکان‌های تاریک مفید است. صفحه نمایش آن نیز می‌تواند متن را به زبان‌های مختلف انگلیسی، چینی، اسپانیایی و فرانسوی نمایش دهد.
▪ کاربرد یادگیری زبان (انتخاب قسمت پخش مجدد)
می‌توانید پخش مجدد محتویات قسمت ضبط شده را انتخاب نمایید و برای پخش مداوم و یادگیری یک قسمت را انتخاب کنید. کارآیی آن درست مثل یک دستگاه کوچک یادگیری زبان است.
▪ محفظه کارت ضمیمه SD/MMD:
با استفاده از محفظه کارت SD/MMC می‌توانید براحتی ظرفیت ذخیره‌سازی پخش کننده MP۳ خود را با کارت خارجی SD/MMC افزایش دهید. این روشی آسان برای افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی شده است.
▪ کاربرد بدون دخالت دست Mega Player ۵۲۲BT Bluetooth:
Mega Player ۵۲۲BT یک محصول بنیادی و مهم است که شامل یک ماجول Bluetooth برای فعال ساختن کارآیی‌های Bluetooth می باشد. ارتباط از طریق تلفن‌های موبایل Bluetooth و پس از شروع گفتگوی دو نفره مثل Voice Call Function (دستورات صدا) و Record the conversation (ضبط مکالمه)، قابل استفاده هستند.
▪ پایه اتصال گوشی دوگانه:
پایه اتصال دوگانه در Mega Player ۵۲۲BT شما را قادر می‌سازد تا موسیقی‌های دلخواه خود را با دیگر افراد یا دوستانتان به اشتراک بگذارید و از این زمان دلپذیر و اختصاصی برای گوش‌دادن به موسیقی با فرد مورد نظر خود لذت ببرید.
▪ جلد رنگی قابل تغییر
Mega Player ۵۲۲BT با چند روکش رنگی همراه است که شما می‌توانید رنگ آنرا مطابق با روحیه و یا سایر لوازم خود تغییر دهید. اگر به اطلاعات بیشتری درباره این محصول نیاز دارید به آدرس http://www.msi.com.tw مراجعه نمایید.
پست الکترونیکی: marketing@msi.com.tw

مترجم: شراره حداد

وبگردی
ماجرای انحصار عربستان بر روغن مایع ایران / تا 100 درصد پالم !
ماجرای انحصار عربستان بر روغن مایع ایران / تا 100 درصد پالم ! - روغن های نباتی را خوب بشناسید. سخنان یک تولید کننده سابق روغن نباتی.
آشغال‌سازها گرفتار خانم مدیر شدند
آشغال‌سازها گرفتار خانم مدیر شدند - رییس سازمان ملی استاندارد ایران مجددا با خودروسازان در ارتباط با رعایت استانداردهای ۸۵‌گانه خودرویی از ابتدای دی‌ماه سال جاری اتمام حجت کرد.
ایران نیاز به مردانی بزرگ و دانشمند دارد / چرا اینهمه انسانهای ...
ایران نیاز به مردانی بزرگ و دانشمند دارد / چرا اینهمه انسانهای ... - مرتضوی هیچ گاه قاضی و حقوق دان نبود و نباید کار قضایی انجام می‌داد. اما این ضعف ماست که چنین فردی در جایگاه بالایی قرار می‌گیرد. شگفتی من از قاضی مرتضوی و رفتار او نیست که چرا خودش را برای اجرای حکم خود به زندان معرفی نکرد. من رفتار او با زهرا کاظمی را دیده بودم.
معنی و مفهوم "به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده"؟
معنی و مفهوم "به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده"؟ - بعد از انقلاب، به واسطه تنیده شدن حکومت و دین بسیاری از پست‌ها و سمت‌های سیاسی با هاله‌ای رو به رو شد که اجازه نمی‌داد صاحب آن منصب مورد نقد قرار بگیرد....
سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر
سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر - سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر از 30 فروردین با حضور فیلم سازانی از ایران و نمایندگانی ازسینمای 78 کشور جهان تا 7 اردیبهشت در پردیس سینمایی «چارسو» برگزار می شود.
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک!
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک! - کتک خوردن دختری که جز التماس دوستانش هیچ فریادرسی ندارد از یک پلیس زن عضو گشت ارشاد که ماموران مرد هم آنها را همراهی می کردند، آنقدر دردناک است که کمتر وجدان بیداری به آن واکنش نشان نداده است.
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس - بازیگر سریال "تعطیلات رویایی" از حمله افراد ناشناس به خود خبر داد. مریم معصومی، بازیگر سینما و تلویزیون مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت.
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت - سعید مرتضوی که در روزهای گذشته خبری از او نبود و حتی سخنگوی دستگاه قضایی گفته بود حکم جلبش صادر شده اما گیرش نیاورده‌اند، به گفته همسرش در تهران است.
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد - «احمد مهران فر» بازيگر نقش «ارسطو عامل» در سريال پايتخت ۵ در اینستاگرام خود از ازدواجش با «مونا فائض پور» خبر داد.
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی - صحبت های جنجالی رییسی پیرامون استفاده روحانی از نام امام رضا در انتخابات
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند!
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند! - محمد غرضی می‌گوید: زمانی که به عنوان وزیر در وزارت حضور یافتم بیش از ۵۰۰ نفر را دیدم نامه‌هایی که از داخل به خارج و از خارج به داخل کشور ارسال می‌شدند را چک می‌کردند و به صورت سه شیفت فعالیت می‌کردند و نامه‌ها را می‌خواندند.
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟ - در قسمت های اخیر سریال پایتخت بازیگر جدیدی به جمع خانواده معمولی پیوسته است؛ نیلوفر رجایی فر نقش الیزابت را در سریال پایتخت ۵ ایفا می کند ؛ این بازیگر با جلب اعتماد سیروس مقدم این فرصت ط بازی در سریال پر طرفدار پایتخت را به دست آورد .
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم - ویدیوهایی از نسیم نجفی اقدم در شبکه های اجتماعی به زبان های انگلیسی و فارسی موجود است که در آن ها وی از حذف ویدیوهای خود توسط یوتیوب شکایت دارد.
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟ - بگذارید اینطور بپرسم: مگر کیروش، مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران عرق نمی‌خورد؟ نمی‌رقصد؟ مگر برانکو و شفر نمازشب می‌خوانند و روزه می‌گیرند و اصولگرا و ارزشی و انقلابی هستند؟!