یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷ / Sunday, 23 September, 2018

رژیم صهیونیستی در بحران


رژیم صهیونیستی در بحران
پس از شکست نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای تشکیل کابینه جدید؛ رئیس این رژیم دستور برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی را برای خروج اسراییل از بن بست سیاسی کنونی صادر کرد اما به نظر نمی رسد حتی این تدبیر نیز راه موثری برای خروج صهیونیست ها از منجلاب بحران های داخلی و خارجی باشد. چرا که برگزاری انتخابات زودهنگام برای جوامعی که با مشکلات و بحران هایی نه مانند اسراییل رو به رو باشند؛ ممکن است کارآیی داشته باشد؛ اما برای رژیمی که با بحران های عظیم داخلی و خارجی روبه رو بوده و همین بحران ها باعث شکست تلاش ها برای تشکیل کابینه جدید شده است؛ کارآیی نخواهد داشت.
یکی از عواملی که باعث خواهد شد تا انتخابات زودهنگام در سرزمین های اشغالی نیز صهیونیست ها را از بن بست سیاسی بی سابقه کنونی خارج نکند؛ اختلافات شدید داخلی است، هم اکنون در مجلس رژیم صهیونیستی موسوم به کنست که ۱۲۰ نماینده دارد؛ احزاب و گروه های مختلف نمایندگانی دارند که مهمترین آنها در دولت قبلی اسراییل به نخست وزیری ایهود اولمرت مشارکت داشتند، اما این گروه ها با کنار رفتن اولمرت تصمیم گرفتند به ائتلاف شکننده خود با حزبی که بیشترین تعداد نمایندگان را در مجلس کنونی دارد؛ یعنی حزب کادیما به ریاست تزیبی لیونی پایان دهند و همین امر باعث شد تا لیونی در تلاش برای تشکیل کابینه ائتلافی شکست بخورد، این اختلاف ها مسایلی سیاسی در رژیم صهیونیستی است که به نظر نمی رسد حتی با برگزاری انتخابات زودهنگام رفع شود.
مهمترین اختلافاتی که سران صهیونیستی در داخل با آن رو به رو هستند؛ موضوع مذاکره با فلسطینی ها است، احزاب تندرو مانند شاس و حزب قدرتمند لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو اساسا با مذاکره در مورد تقسیم شهر قدس به شرقی و غربی و تحویل بخش شرقی آن به فلسطینی ها مخالفند اما مسئولان حزب حاکم کادیما که لیونی در حال حاضر ریاست آن را برعهده دارد؛ معتقدند اسراییل برای خروج از بن بست مذاکرات تاریخی با فلسطینی ها باید به این تقسیم تن داده و امتیازهایی برای فلسطینی ها قایل شود، بنابراین حتی اگر انتخابات زودهنگام نیز برگزار شود؛ این بحران اساسی را حل نخواهد کرد زیرا احزاب تندرو مانند شاس و لیکود شانس آن را ندارند که اکثریت قاطع (لااقل ۶۱ نمایندگان در مجلس) را از آن خود کرده تا به روش مورد نظرشان عمل کنند و اگر باز هم حزب دست راستی دیگری مانند کادیما بتواند اکثریت عددی را به دست آورد چون اکثریت کارآمد (۶۱ نماینده) را نخواهد داشت؛ بار دیگر ناچار خواهد بود برای تصمیم گیری درخصوص مسایل مهم به ائتلاف با احزاب دیگر روی آورد که نتیجه آن تکرار همین وضع موجود خواهد بود و دور و تسلسل باطلی روی خواهد داد.
این اختلاف در مواردی بسیار شدیدتر وجود دارد از جمله اینکه حتی اگر تشکیل دولت مستقل فلسطینی در سرزمین های اشغالی سال ۱۹۶۷ به عنوان راه حل مناسبی برای مذاکره با فلسطینی ها مطرح شود؛ احزاب مهمی چون حزب لیکود با آن به مخالفت برخواهند خاست چون نتانیاهو گفته است که حاضر نیست هیچ بخشی از کرانه باختری و قدس را به فلسطینی ها دهد بنابراین؛ وجود اختلاف های ریشه ای در درون حاکمیت صهیونیستی اجازه نخواهد داد حتی نیروهای میانه رویی مانند لیونی و یا اولمرت و امثال آنها بتوانند راه حلی برای این معضل بیابند و در چنین وجهی وضعیت کنونی همواره قابل تکرار خواهد بود. این موضوع از این جهت مهم است که فلسطینی ها و جهان عرب نیز به کمتر از طرح صلح عرب برای پایان دادن به اختلافات خود با صهیونیست ها راضی نخواهند شد، براساس این طرح که به زمین در برابر صلح معروف شده اگر اسراییل از سرزمین های اشغالی سال ۱۹۶۷ خارج شود و پناهندگان فلسطینی به سرزمین های خود بازگردند و قدس شرقی پایتخت دولت مستقل فلسطین باشد؛ آنها نیز اسراییل را به رسمیت خواهند شناخت. هرچند صهیونیست ها به ویژه شیمون پرز رئیس رژیم صهیونیستی به دلیل قرارگرفتن در بن بست تاریخی و سیاسی ناچار شده تن به پذیرش این طرح دهد؛ اما از آنجا که قدرت در این رژیم در دست یک شخص نیست و رئیس و یا نخست وزیر این رژیم نمی تواند به طور مستقل در این زمینه تصمیم بگیرد؛ لذا بحران کنارآمدن با فلسطینی ها و جهان عرب نیز از معضلات دایم صهیونیست ها خواهد بود. در همین رابطه نتایج نظرسنجی هایی که در اسراییل انجام شده نشان می دهد اگر همین امروز انتخابات پارلمانی برگزار شود؛ احزاب کنونی تقریبا به همین نسبت رأی خواهند آورد و این نشانگر این واقعیت است که توازن قدرت بین احزاب اسراییلی تغییری نخواهد کرد و احتمال اینکه معضل کنونی این رژیم به همین شکل ادامه یابد؛ قوی است.


منبع : روزنامه کیهان

مطالب مرتبط

بازی با مهره سوخته

بازی با مهره سوخته
وقتی ایهود اولمرت، نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی چهارشنبه گذشته اعلام کرد در ماه سپتامبر از سمت خود کناره‌گیری می‌کند و پس از ۲ سال فعالیت در این مسند با اجتناب از شرکت در انتخابات درون حزبی برای تعیین رهبر جدید کادیما عملا قدرت را به خلف خود واگذار خواهد کرد آنچه ناظران را شگفت‌زده کرد نه اعلام استعفا که این واقعیت بود که او چه‌طور این همه مدت در پست نخست‌وزیری دوام آورد.
عملکرد اولمرت در جریان جنگ ۳۳ روزه لبنان در تابستان سال ۲۰۰۶ میلادی موجب شد میزان محبوبیت او به پایین‌ترین سطح ممکن سقوط کند و او پس از آن هرگز نتوانست اعتماد رای دهندگان اسرائیلی را به دست آورد. با این حال سرسختانه به پست نخست‌وزیری چسبید و حتی وقتی با اتهام فساد مالی مواجه گشت هم حاضر نشد از قدرت کناره‌گیری کند و صرفا وعده داد در صورتی که رسما از سوی دستگاه قضایی متهم شود استعفا خواهد داد.
به اعتقاد بسیاری، این واقعیت که اولمرت تصمیم به کناره‌گیری گرفته نشانه‌ای از احتمال اثبات اتهامات او در پرونده‌ای است که موریس کالانسکی، از تجار برجسته آمریکا در آن به عنوان شاهد حضور یافته و تایید کرده در چندین مرحله به اولمرت پرداخت‌هایی شبهه برانگیز داشته است. این در حالی است که اولمرت در قالب محاسبات سیاسی از حدود یک سال پیش مهره‌ای سوخته تلقی شده بود.
پافشاری نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی برای ماندن هم دلایل خاص خود را داشت. او در مقابل همه درخواست‌ها برای کناره‌گیری از قدرت ایستاد تا تاثیر رفتنش بر کادیما را به حداقل برساند. او طی این یک سال تمامی توان خود را معطوف باز تعریف روابط رژیم صهیونیستی با همسایگانش کرد تا نوعی توازن در کارنامه‌‌اش ایجاد کند.
با این حال این کارکرد را به شکل دیگری هم می‌توان دید. او به دفعات با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی ملاقات کرد تا چارچوب طرح ایجاد کشور مستقل فلسطین و برقراری صلح پایدار بین صهیونیست‌ها و فلسطینیان را تدوین کند، به آغاز مذاکرات غیرمستقیم با سوریه برای تعیین تکلیف بلندی‌های جولان و عادی‌سازی روابط با دمشق تن داد و بر خلاف رویکرد گذشته به دنبال معامله بر سر مزارع شبعا با دولت لبنان است.
این روند که می‌تواند تبعاتی گسترده در مقیاس منطقه‌ای و بین‌المللی داشته باشد در غیاب او در راس هرم قدرت اسرائیل به کدام سمت و سو خواهد رفت؟
اولمرت سعی کرده با پرکاری در عرصه منطقه‌ای این طور وانمود کند که در نبود او پیگیری مذاکرات در این جبهه‌ها دشوار خواهد بود اما به نظر می‌رسد صهیونیست‌ها چنین اعتقادی ندارند. با غیبت او در کوتاه مدت هیچ تغییری در این عرصه‌‌ها به وقوع نخواهد پیوست. اهمیت مذاکرات اولمرت و عباس که با اصرار دولت جورج بوش،‌ رئیس‌جمهور آمریکا پیگیری می‌شود در اکثر موارد بزرگنمایی می‌شود.
عباس در بین فلسطینیان جایگاه چندان بهتری در قیاس با وضع اولمرت در اسرائیل ندارد و علاوه بر آن مذاکرات به جنبش فتح عباس محدود شده که نماینده طیف کامل دیدگاه‌ها در بین فلسطینیان نیست و طرف اسرائیل در درگیری‌های نظامی به شمار نمی‌رود. در مقابل جنبش حماس که سرجنگ با اسرائیل دارد از مذاکرات حذف شده است.
بسیاری از کشورهای منطقه مذاکرات اولمرت ــ عباس را به منزله بازخورد تلاش‌های آمریکا و اسرائیل برای به انزوا کشاندن حماس می‌‌دیدند و بر این باور بودند و هستند که این مذاکرات بر حل و فصل مناقشه اسرائیل و فلسطینیان تاثیر چندانی نخواهد داشت. نکته تناقض‌آمیز آن که آن عناصری که آمریکا و اسرائیل به دنبال منزوی کردنشان هستند طی سال‌های اخیر عملکرد به مراتب بهتر از سیاستمدارانی چون عباس داشته‌اند که مطلوب واشنگتن هستند.
نیاز و تمایل جامعه اسرائیل به توقف عملیات موشکی رزمندگان فلسطینی به مراکز جمعیتی صهیونیست‌ها و آزادی گیلاد شالیت، سرباز اسرائیلی در بند حماس موجب شد رهبر در حال زوال و سقوط صهیونیست‌ها به مذاکره با حماس که تا پیش از این تابو تلقی می‌شد به دیده ضرورتی غیرقابل اجتناب بنگرد. در سایه همین شرایط بود که دولت اولمرت با میانجی‌گری مصری‌ها به مذاکره با حماس و برقراری انتخاباتی با این گروه ودیگر جریان‌های مبارز فلسطینی تن داد.
تحرکات فرامرزی دولت اولمرت در ماه‌های اخیر را به واقع باید دست و دلبازی‌های کادیما برای حفظ قدرت پس از سقوط اولمرت دانست. او حتی از نظر اعضای کادیما پس از شکست ارتش صهیونیستی در جنگ ۳۳ روزه لبنان مهره‌ای سوخته بود اما هم‌قطاران اولمرت امید داشتند و دارند که بتوانند از سقوط اولمرت و شکستن او نتیجه خوبی برای حزب بگیرند.
به نظر می‌رسد با وجود همه این نقشه‌ها خروج اولمرت از ترکیب دولت صهیونیستی بار دیگر این رژیم را به ورطه بی‌ثباتی سوق دهد. حزب‌ کادیما به عنوان حزب اصلی ائتلاف حاکم توسط گروهی از چهره‌های عملگرا از حزب راست‌گرای لیکود انشعاب یافت و تحت نفوذ آریل شارون، نخست‌وزیر پیشین صهیونیست‌ها به قدرت رسید.
با کناره‌گیری اولمرت به احتمال زیاد از بین زیپی لیونی، وزیر امور خارجه هوادار آرامش دولت او یا شائول موفاز، وزیر حمل‌ونقل جنگ‌طلب و رئیس سابق ستاد فرماندهی ارتش اسرائیل یکی به عنوان جانشینش انتخاب خواهد شد.
بدتر آن که خلف اولمرت به طور خودکار منصب او را به ارث نخواهد برد. امکان فروپاشی ائتلافی که کادیما را در راس هرم قدرت اسرائیل قرار داده بود، وجود دارد. براساس جدیدترین نظرسنجی‌ها در صورت برگزاری انتخاباتی جدید در اسرائیل به طور قطع بنیامین نتانیاهو، رهبر جنجالی لیکود به قدرت می‌رسد.
صرف‌نظر از ناکامی‌های اولمرت در دوران زمامداری‌اش، به درازا کشیدن اقامت او در ساختمان نخست‌وزیری اسرائیل گویای این واقعیت بود که احزاب صهیونیست در غیاب راه‌حلی قاطع برای مشکلاتی که این رژیم با آن روبه‌رو است، ترجیح می‌دهند در حاشیه قدرت بمانند و راه را برای رسیدن افراد ماجراجویی که حاضرند برای به دست گرفتن سکان هدایت دولت روی ‌آینده سیاسی خود قمار کنند، بازنگاهدارند.
تحولات پس از شارون به‌علاوه ناکامی‌های پیاپی دولت جورج بوش، رئیس‌جمهور آمریکا در منطقه موجب شده است سراسر خاورمیانه در انتظار روی کار آمدن رئیس‌جمهور جدید آمریکا تعلیق کشداری را تجربه کند. این تنها توضیحی است که برای سکوت احزاب صهیونیست در برابر دام زمامداری اولمرت به رغم مرگ سیاسی او پس از جنگ ۳۳ روزه لبنان می‌توان ارائه داد.

وبگردی
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
پاییز بازار ثانویه
پاییز بازار ثانویه - اگر ما نتوانیم تفاوت فاحش قیمت ارز در بازار آزاد و ثانویه را جبران کنیم و نتوانیم به بازار ثانویه عمق کافی ببخشیم عملا بازار ثانویه از دور خارج خواهد شد. قرار بود بازار ثانویه و آزاد یک تفاوت حداقلی داشته باشند. قرار بود نهایتا اختلاف قیمت در این دو بازار ۲۰۰ یا ۳۰۰ تومان باشد نه هفت هزار تومان!
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش - این فیلم که توسط دوربین های امنیتی گرفته شده لحظه به چاه انداختن دختر 5 ساله ای در اصفهان توسط پسر بچه ای کوچک را به تصویر کشیده است.
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی - جوان خوش ذوق ایرانی لامبورگینی! تماما ایرانی را طراحی و تولید کرده است.
سلطان سکه
سلطان سکه - اولین جلسه دادگاه "وحید مظلومین" معروف به سلطان سکه به همراه ۱۴ نفر از همدستانش امروز در شعبه دو دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی زرگر و به صورت علنی برگزار شد.
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر - با وجود اینکه چند روزی است سریال پر حاشیه "پدر" به پایان رسیده است، اما انتشار تصاویر ریحانه پارسا بازیگر نقش اول زن این سریال جنجال تازه‌ای به پا کرده است. این جنجال در حالی ایجاد شده که سازندگان سریال "پدر" به دنبال تولید فصل دوم آن هستند.
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها - ریحانه پارسا، بازیگر نقش لیلا در سریال "پدر" فعالیت خودش را به عنوان مدل تبلیغاتی آغاز کرد. این بازیگر متولد سال 1377 است.