جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ / Friday, 23 March, 2018

موعظه‌های شیمون پرز


موعظه‌های شیمون پرز
عبدالباری عطوان نویسنده مشهور عرب و سردبیر روزنامه القدس العربی (چاپ لندن) طی مقاله‌ای با عنوان «پندهای حاخام پرز» در سایت عرب ۴۸ به نقد اظهارات شیمون پرز در کنفرانس ادیان در نیویورک، پرداخت. وی ضمن حمله به اظهارات منافقانه پرزف به فلسطینی‌ها توصیه می‌کند تا از طریق گفتگو و مذاکره، اختلافات میان خود را برطرف نمایند. در سطور زیر این مقاله ارائه می‌شود:
شیمون پرز رئیس جمهور اسراییل در کنفرانس بین مذاهب که با تلاش عربستان سعودی و حمایت سازمان ملل متحد در نیویورک منعقد گردید طی سخنرانی خود از تمامی حیله ها و نیرنگ ها برای ارائه تصویری زیبا از کشور خود استفاده نمود. وی اسراییل را به پرنده سفیدی که نباید کشته شود و نباید در قفس حبس شود تشبیه کرد. پرز همواره از معاهده ها و توافقنامه های صلحی که توسط اسراییل با کشورهای عربی منعقد گردیده سخن به میان می آورد. علاوه بر این پرز از اعراب به عنوان افرادی که کودکان را به قتل می رسانند و نسل های آینده را از زندگی آرام ایده آل محروم می کنند، نام می برد.
پرز طبق معمول با چرب زبانی و غبطه خوردن بر فرصتهای از دست رفته برای برقراری صلح و دوستی، بر فراهم کردن زندگی آرام در منطقه تأکید دارد. وی علت اصلی ناآرامی در منطقه را آن دسته از افرادی دانست که همواره بذرهای کراهت و دشمنی را میان یکدیگر می افشانند. پرز گفت: آنان مردم بی گناه را همانند گوسفندان سر می برند. لذا باید از این اقدامات آنها جلوگیری به عمل آید و به آنها بگوییم که ما همه برادران یکدیگر هستیم تا شاید بدین وسیله بتوانیم زمینه های مناسب را برای برقراری صلح و دوستی و ایجاد روابط اقتصادی و فرهنگی فراهم آوریم.
پرز با این تصریحات خود به نوعی می خواهد از استراتژی آمریکا، اسراییل و حتی برخی از کشورهای عربی مبنی بر برقراری صلح و دوستی میان اسراییل و کشورهای عربی پرده بردارد.
آنها قصد دارند میان اسراییل و کشورهای عربی صلح و دوستی برقرار کنند تا بتوانند به کمک یکدیگر در مقابل افراد فتنه گری که همواره در مقابل اشغالگری اسراییل در منطقه و هتک حرمت مقدسات اسلامی در فلسطین، سوریه و لبنان قدعلم کرده اند، ایستادگی کنند.
مسلماً منظور پرز از افرادی که مردم بی گناه را همانند گوسفندان سر می برند، اسراییل نبوده است بلکه منظور وی اعراب مسلمانان است. گویی که اسراییل نوارغزه، کرانه باختری و لبنان را گلباران می کند و برای کودکان آنان مشکلات و شیرینی و اسباب بازی می فرستد. گویی که اسراییل با وسایل جنگی و نظامی از جمله موشک و خمپاره هیچگونه آشنایی ندارد.
همزمان با این تصریحات پرز در نیویورک، ارتش اسراییل در نوارغزه سرگرم کشت و کشتار بودند و سرانجام توانستند که ۴ تن از جوانان این منطقه را به شهادت برسانند. علاوه بر این اسراییل مانع از ورود کامیو نهای حامل سوخت به نوارغزه شد و بدین وسیله بر میزان بدبختی و آوارگی این منطقه افزوده شده است.
این نشستهایی که به بهانة گفتگوی ادیان و برقراری صلح و دوستی میان آنها برگزار می شود در اصل باعث گستاخی هر چه بیشتر رهبران اسراییلی می شود زیرا آنها از این فرصت استفاده کرده و طی این نشستها ندای صلح و دوستی سر می دهند. آنها می خواهند برای همه مردم جهان ثابت کنند که بی گناه هستند و هرگز حق کسی را پایمال نکرده اند.
ای کاهش رهبران و سران عربی که قبل و یا بعد از پرز سخنرانی کردند به این رئیس خبر می دانند که این کشورش است که اوضاع منطقه را متشنج کرده، آینده نسلهای جدید را به خطر انداخته، میان ادیان و مذاهب فتنه ایجاد می کند، اراضی کشاورزی را تخریب کرده، گذرگاهها را بسته و دیوارحائل را بنا نهاده است چرا که با عباراتی زیبا و لطیف از صلح و دوستی سخن به میان می آورد.
بیشترین چیزی که خشم ما را برانگیخت این بود که پرز طی تصریحات خود بارها بر محترم شمردن حقوق بشر و عدم نقض آن تأکید داشت و رئیس هیئت اعزامی فلسطین و کادر همراهش آن را به گرمی تشویق کردند. پرز نیز همانند هیئت اعزامی فلسطین ۱۱ هزار اسیر فلسطینی، ۴ هزار شهید و ۴۰ هزار زخمی با شلیک گلوله از جانب رژیم اشغالگر پس از امضای قرار داد و اسلو را به فراموش سپاردند.
آیا بستن گذرگاهها، گرسنه کردن یک میلیون و نیم فلسطینی در نوارغزه، ساختن ۶۰۰ مانع در کرانه باختری و تنگ کردن عرصه زندگی بر ۱۰۰ هزار شهروند ساکن الخلیل به دلیل گسترش عملیات غیرقانونی شهرک سازی نقض حقوق بشر بشمار نمی آید؟ آیا پرز واقعاً می داند که حقوق بشر چیست؟
ما نمی دانیم که در پشت این درهای بسته چه می گذرد. دور نگه داشتن دوربین ها و خبرنگاران از بسیاری از صحنه ها امری کاملاً ملموس بود و بسیاری از مسائل برای ما همچنان مبهم بود.
زمانی که پرز این سخنان را می گفت دوربین ها اجازه فیلمبرداری از رهبران و سران عرب را نداشتند لذا از مشاهده واکنش آنها محروم شدیم. آنگونه به نظر می رسد که جو کاملاً صمیمانه و دوستانه بود. بنابراین سخن به میان آوردن از محاصره نوارغزه، حفاریها در زیر مسجدالاقصی و کشتار مردم بی گناه فلسطین اصلاً مطلوب نبود.
بله ما همه خدای واحد را می پرستیم نسل همه ما به ابراهیم علیه السلام باز می گردد اما اقدامات نسل هابیل در کشتار و تخریب منازل اراضی کشاورزی ما و نیز تبعیض نژادی علیه کسانی که همچنان در مقابل این سیاستها سعی در حفظ اراضی خویش دارند، هیچ ارتباطی به ابراهیم علیه السلام نداشته و باعث مکدر ساختن روح تعالیم الهی او می شود.
کنفرانس بین مذاهب یک اقدام کاملاً درستی است و نشانگر تمدن ملت هاست. وی در اینگونه نشستها از علماء و فقهای ادیان مختلف تقاضا می شود تا تمام تلاش خود را برای حفظ مساوات و برابری و از میان بردن ظلم بکار گیرند و اینکه در این نشست از مشارکت افرادی که دست آنها به خون مردم بی گناه آلوده شده است و همچنین حاکمان مستبد جلوگیری به عمل آید زیرا مسلماً در این شرایط نتایج معکوسی بدست خواهیم آورد.
ما ابتدا باید با یکدیگر گفتگو کنیم. ما فرزندان یک دین و یک آرمان نخست باید مشکلات خود را از میان برداریم و دشمن خود را شناسایی کنیم باید با یکدیگر به تفاهم برسیم سپس در چنین نشستهایی شرکت کنیم.

نویسنده: عبدالباری عطوان
مترجم: اسراء قطبی فرد

منبع : موسسه تحقیقات پژوهشی علمی ـ سیاسی ندا

مطالب مرتبط

واژه آواره در فرهنگ آمریکا و "اسرائیل"

واژه آواره در فرهنگ آمریکا و "اسرائیل"
واژه آوارگان از منظر "اسرائیل" یهودیان "مدینه منوره" و یهودیان "خیبر" را نیز شامل می شود. به زعم "اسرائیل" این عده از یهودیان پس از ظهور اسلام از سرزمین های خود طرد شده اند و اكنون می بایست به آن ها بازگردانده شوند تا بدین ترتیب "اسرائیل" نیز بتواند حق بازگشت آوارگان فلسطینی به خانه و كاشانه شان را بپذیرد.
نمایندگان سنا و مجلس نمایندگان آمریكا پیش نویس طرحی را ارائه كرده اند كه ایالات متحده را به تحمیل شروطی بر كشورهای عربی و اسلامی به منظور به رسمیت شناختن آن چه كه حقوق آوارگان یهودی نامیده می شود، ملزم می كند.
در مفاد این طرح آمده است كه جامعه بین الملل می بایست بحرانی را كه یهودیان حوزه خاورمیانه، شمال آفریقا و حوزه خلیج با آن مواجه هستند دریابد و بداند كه بدون به رسمیت شناختن اقلیت های یهودی و بدون پرداخت غرامت به آنان، صلح فراگیر و پایدار در خاورمیانه برقرار نخواهد شد. آمریكا چه در گذشته و چه در حال همواره تجاوزاتی را كه از سوی كشورهای اسلامی منطقه، شمال آفریقا و كشورهای حوزه خلیج در حق اقلیت های یهودی اعمال می شده را محكوم كرده است.
در آغاز مقاله ذكر این مطلب لازم است كه ساختار اصلی پیش نویس این طرح اگر چه از سوی مجلس سنا ارائه شده اما "اسرئیلی" است؛ چرا كه "اسرائیل" همواره در خصوص آن چه كه آن را موضوع آوارگان یهود در كشورهای اسلامی و عربی می نامد و این كه آوارگان یهودی از زمان تشكیل "اسرائیل" در سال ۱۹۴۸م. به ترك سرزمین های خود مجبور شده اند، سخن رانده و پیوسته اعلام كرده است كه واژه آوارگان در قطعنامه های بین المللی و معاهدات صلح میان "اسرائیل" و كشورهای مصر و اردن نه تنها آوارگان فلسطینی كه آوارگان یهودی را نیز شامل می شود.
واژه آوارگان از منظر "اسرائیل" یهودیان "مدینه منوره" و یهودیان "خیبر" را نیز شامل می شود. به زعم "اسرائیل" این عده از یهودیان پس از ظهور اسلام از سرزمین های خود طرد شده اند و اكنون می بایست به آن ها بازگردانده شوند تا بدین ترتیب "اسرائیل" نیز بتواند حق بازگشت آوارگان فلسطینی به خانه و كاشانه شان را بپذیرد.
هر انسان عاقلی با اندكی تامل می تواند به كنه سفسطه گری های "اسرائیل" در این زمینه پی ببرد، اما كسانی كه از همان آغاز راه اشتباه را دنبال كرده اند، بازگشت به حقیقت برای آنان دشوار است. پیش از آغاز اجرای پروژه صهیونیسم در فلسطین در سال ۱۹۰۰م. هیچ مشكلی میان مسلمانان و یهودیان وجود نداشت. یهودیان در اكثر مناطق جهان عرب و اسلام زندگی می كردند و حقوقشان در این سرزمین ها كاملا محفوظ بود. در طول تاریخ اسلام هرگز دیده نشده است كه یهودیان در معرض قتل عام قرار گرفته باشند. مسلمانان با تكیه و تمسك بر آیات قرآن كریم به حقوق اقلیت های دینی تا زمانی كه به شروط آنان پایبند بودند، همواره احترام گذارده اند.
از همان صدر اسلام یهودیان مدینه با رسالت پیامبر اكرم (ص) مخالفت كردند. حضرت محمد (ص) با آنان پیمان صلح بست، اما یهودیان خیلی زود این پیمان را نقض و برای ترور پیامبر اسلام و نابودی دین اسلام چاره اندیشی كردند. بدین ترتیب پیامبر چاره ای جز جنگ با یهودیان و تبعید آنان از مدینه نیافت تا از این طریق بتواند جامعه نوپای اسلام را حفظ كند. یهودیان از "مدینه" به "خیبر" رفتند و با یهودیان خیبر متحد شدند و با احداث حصار و قلعه، خود را برای نبرد با مسلمانان آماده كردند. در چنین وضعیتی پیامبر و پیروانش ناگزیر بودند یا با یهودیان نبرد كنند یا این كه آنان را به زور هم كه شده تسلیم خواسته های خود كنند.
پیامبر اسلام (ص) پس از آن كه یهودیان تسلیم شدند با آنان پیمان صلح امضا كرد و به آنان اجازه داد تا در قبال پایبندی به شروط مسلمانان در سرزمین های خود زندگی كنند، اما یهودیان طبق عادت دیرینه خود بار دیگر این پیمان را در دوران خلافت عمر بن الخطاب نقض كردند. به همین علت مسلمانان دو مرتبه با یهودیان وارد جنگ شدند و این گونه آنان (یهودیان) در سرزمین های اسلامی پراكنده شدند.
یهودیانی كه در مناطق دیگری نظیر یمن و عراق و بلاد شام و مصر و مغرب زندگی می كردند به شروط كشورهای اسلامی پایبند بودند و بر همین اساس در امنیت و آسایش زندگی می كردند. یهودیان یمن كه اصلا عرب بودند در مقایسه با سایر یهودیان اخلاص بیشتری به كشورهای اسلامی از خود نشان می دادند، به طوری كه بسیاری از آنان مسلمان شدند و از جمله آنان می توان به كعب الاحبار نویسنده مشهور كتاب "اسرئیلیات" اشاره كرد.
هنگامی كه پروژه صهیونیسم در كنفرانس "بال" سویس در سال ۱۸۹۸ مطرح و آژانس یهود ویژه فعال سازی مهاجرت یهودیان به فلسطین تاسیس شد، این آژانس امانوئل قراصوه از یهودیان مشهور فرقه "دونمه" و رئیس شبكه "فراماسون ها" در استانبول را در سال ۱۹۱۳ به یمن فرستاد تا یهودیان مقیم یمن را به مهاجرت به سوی فلسطین ترغیب كند.
امانوئل در لباس خاخام یهودی به یمن رفت و در آن جا مدعی شد كه مسیح موعود در فلسطین ظهور خواهد كرد و باید برای ظهور آن حضرت مقدمات فراهم شود. بدین ترتیب ده ها هزار یهودی در سال ۱۹۱۹ یعنی در آغاز اشغال فلسطین توسط انگلیس، از یمن عازم فلسطین شدند و آژانس یهودی كه مورد حمایت انگلیس بود از آنان استقبال كرد. این عده از یهودیان به كار كشاورزی در شهرك های تازه تاسیس شده گماشته شدند. این جا بود كه این عده از یهودیان تازه دریافتند كه چه فریبی خوردند، اما دیگر نمی توانستند به سرزمین خود بازگردند؛ زیرا آژانس با بازگشت آنان جلوگیری كرده بود.
یهودیان ساكن عراق، سوریه، لبنان، مصر و مغرب سرزمین های خود را پس از تشكیل دولت "اسرائیل" ترك كردند. آنان علیه آن دسته از كشورهای عربی كه با مهاجرت شان مخالف بودند، توطئه كردند. این عده از یهودیان مدعی شده بودند كه قصد مهاجرت به اروپا را دارند و این كار نیز صورت گرفت، اما از آن جا به فلسطین و سپس به گروه های تروریستی پیوستند. اقلیت های یهودی هنوز در برخی كشورهای اسلامی و عربی نظیر مغرب، تونس، مصر، سوریه، ایران و تركیه كه آنان را از سرزمین های خود طرد نكردند، مقیم هستند.
چه بسا بهترین پاسخ به خواسته های "اسرائیل" این است كه به آن گفته شود كه یهودیانی را كه از سرزمین های اسلامی مهاجرت كردند به این شرط كه تابعیت "اسرائیلی" آنان حذف شود، به سرزمین های شان بازگرداند. تردیدی نیست كه "اسرائیل" با این درخواست هرگز موافقت نخواهد كرد؛ زیرا یهودیان شرقی تبار اغلب ساكنان "اسرائیل" را تشكیل می دهند و اگر آنان به سرزمین های شان بازگردند كار "اسرائیل" تمام شده است، بنابراین می توان گفت كه مطرح كردن مساله آوارگان یهود از سوی "اسرائیل" و آمریكا تنها به منظور حذف مساله حق بازگشت آوارگان فلسطینی به خانه و كاشانه شان است. "اسرائیل" به عرب ها می گوید: در میان ما و شما آوارگانی وجود دارد لذا هر دو می بایست از آوارگان خود حمایت كنیم.

وبگردی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی - برنامه دورهمی ( 29 اسفند 1396 ) - گفتگو جذاب و تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
با این ۱۵ روش مانند افراد موفق فکر کنید
موفق‌ترین افراد دنیا یک خصوصیت مشترک دارند طرز فکرشان با دیگران فرق دارد چون ما هم باور داریم که تفکر هوشمندانه زندگی را تغییر می‌دهد، در اینجا به ۱۵ مورد از بهترین طرز فکرهای …