سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ / Tuesday, 17 July, 2018

موعظه‌های شیمون پرز


موعظه‌های شیمون پرز
عبدالباری عطوان نویسنده مشهور عرب و سردبیر روزنامه القدس العربی (چاپ لندن) طی مقاله‌ای با عنوان «پندهای حاخام پرز» در سایت عرب ۴۸ به نقد اظهارات شیمون پرز در کنفرانس ادیان در نیویورک، پرداخت. وی ضمن حمله به اظهارات منافقانه پرزف به فلسطینی‌ها توصیه می‌کند تا از طریق گفتگو و مذاکره، اختلافات میان خود را برطرف نمایند. در سطور زیر این مقاله ارائه می‌شود:
شیمون پرز رئیس جمهور اسراییل در کنفرانس بین مذاهب که با تلاش عربستان سعودی و حمایت سازمان ملل متحد در نیویورک منعقد گردید طی سخنرانی خود از تمامی حیله ها و نیرنگ ها برای ارائه تصویری زیبا از کشور خود استفاده نمود. وی اسراییل را به پرنده سفیدی که نباید کشته شود و نباید در قفس حبس شود تشبیه کرد. پرز همواره از معاهده ها و توافقنامه های صلحی که توسط اسراییل با کشورهای عربی منعقد گردیده سخن به میان می آورد. علاوه بر این پرز از اعراب به عنوان افرادی که کودکان را به قتل می رسانند و نسل های آینده را از زندگی آرام ایده آل محروم می کنند، نام می برد.
پرز طبق معمول با چرب زبانی و غبطه خوردن بر فرصتهای از دست رفته برای برقراری صلح و دوستی، بر فراهم کردن زندگی آرام در منطقه تأکید دارد. وی علت اصلی ناآرامی در منطقه را آن دسته از افرادی دانست که همواره بذرهای کراهت و دشمنی را میان یکدیگر می افشانند. پرز گفت: آنان مردم بی گناه را همانند گوسفندان سر می برند. لذا باید از این اقدامات آنها جلوگیری به عمل آید و به آنها بگوییم که ما همه برادران یکدیگر هستیم تا شاید بدین وسیله بتوانیم زمینه های مناسب را برای برقراری صلح و دوستی و ایجاد روابط اقتصادی و فرهنگی فراهم آوریم.
پرز با این تصریحات خود به نوعی می خواهد از استراتژی آمریکا، اسراییل و حتی برخی از کشورهای عربی مبنی بر برقراری صلح و دوستی میان اسراییل و کشورهای عربی پرده بردارد.
آنها قصد دارند میان اسراییل و کشورهای عربی صلح و دوستی برقرار کنند تا بتوانند به کمک یکدیگر در مقابل افراد فتنه گری که همواره در مقابل اشغالگری اسراییل در منطقه و هتک حرمت مقدسات اسلامی در فلسطین، سوریه و لبنان قدعلم کرده اند، ایستادگی کنند.
مسلماً منظور پرز از افرادی که مردم بی گناه را همانند گوسفندان سر می برند، اسراییل نبوده است بلکه منظور وی اعراب مسلمانان است. گویی که اسراییل نوارغزه، کرانه باختری و لبنان را گلباران می کند و برای کودکان آنان مشکلات و شیرینی و اسباب بازی می فرستد. گویی که اسراییل با وسایل جنگی و نظامی از جمله موشک و خمپاره هیچگونه آشنایی ندارد.
همزمان با این تصریحات پرز در نیویورک، ارتش اسراییل در نوارغزه سرگرم کشت و کشتار بودند و سرانجام توانستند که ۴ تن از جوانان این منطقه را به شهادت برسانند. علاوه بر این اسراییل مانع از ورود کامیو نهای حامل سوخت به نوارغزه شد و بدین وسیله بر میزان بدبختی و آوارگی این منطقه افزوده شده است.
این نشستهایی که به بهانة گفتگوی ادیان و برقراری صلح و دوستی میان آنها برگزار می شود در اصل باعث گستاخی هر چه بیشتر رهبران اسراییلی می شود زیرا آنها از این فرصت استفاده کرده و طی این نشستها ندای صلح و دوستی سر می دهند. آنها می خواهند برای همه مردم جهان ثابت کنند که بی گناه هستند و هرگز حق کسی را پایمال نکرده اند.
ای کاهش رهبران و سران عربی که قبل و یا بعد از پرز سخنرانی کردند به این رئیس خبر می دانند که این کشورش است که اوضاع منطقه را متشنج کرده، آینده نسلهای جدید را به خطر انداخته، میان ادیان و مذاهب فتنه ایجاد می کند، اراضی کشاورزی را تخریب کرده، گذرگاهها را بسته و دیوارحائل را بنا نهاده است چرا که با عباراتی زیبا و لطیف از صلح و دوستی سخن به میان می آورد.
بیشترین چیزی که خشم ما را برانگیخت این بود که پرز طی تصریحات خود بارها بر محترم شمردن حقوق بشر و عدم نقض آن تأکید داشت و رئیس هیئت اعزامی فلسطین و کادر همراهش آن را به گرمی تشویق کردند. پرز نیز همانند هیئت اعزامی فلسطین ۱۱ هزار اسیر فلسطینی، ۴ هزار شهید و ۴۰ هزار زخمی با شلیک گلوله از جانب رژیم اشغالگر پس از امضای قرار داد و اسلو را به فراموش سپاردند.
آیا بستن گذرگاهها، گرسنه کردن یک میلیون و نیم فلسطینی در نوارغزه، ساختن ۶۰۰ مانع در کرانه باختری و تنگ کردن عرصه زندگی بر ۱۰۰ هزار شهروند ساکن الخلیل به دلیل گسترش عملیات غیرقانونی شهرک سازی نقض حقوق بشر بشمار نمی آید؟ آیا پرز واقعاً می داند که حقوق بشر چیست؟
ما نمی دانیم که در پشت این درهای بسته چه می گذرد. دور نگه داشتن دوربین ها و خبرنگاران از بسیاری از صحنه ها امری کاملاً ملموس بود و بسیاری از مسائل برای ما همچنان مبهم بود.
زمانی که پرز این سخنان را می گفت دوربین ها اجازه فیلمبرداری از رهبران و سران عرب را نداشتند لذا از مشاهده واکنش آنها محروم شدیم. آنگونه به نظر می رسد که جو کاملاً صمیمانه و دوستانه بود. بنابراین سخن به میان آوردن از محاصره نوارغزه، حفاریها در زیر مسجدالاقصی و کشتار مردم بی گناه فلسطین اصلاً مطلوب نبود.
بله ما همه خدای واحد را می پرستیم نسل همه ما به ابراهیم علیه السلام باز می گردد اما اقدامات نسل هابیل در کشتار و تخریب منازل اراضی کشاورزی ما و نیز تبعیض نژادی علیه کسانی که همچنان در مقابل این سیاستها سعی در حفظ اراضی خویش دارند، هیچ ارتباطی به ابراهیم علیه السلام نداشته و باعث مکدر ساختن روح تعالیم الهی او می شود.
کنفرانس بین مذاهب یک اقدام کاملاً درستی است و نشانگر تمدن ملت هاست. وی در اینگونه نشستها از علماء و فقهای ادیان مختلف تقاضا می شود تا تمام تلاش خود را برای حفظ مساوات و برابری و از میان بردن ظلم بکار گیرند و اینکه در این نشست از مشارکت افرادی که دست آنها به خون مردم بی گناه آلوده شده است و همچنین حاکمان مستبد جلوگیری به عمل آید زیرا مسلماً در این شرایط نتایج معکوسی بدست خواهیم آورد.
ما ابتدا باید با یکدیگر گفتگو کنیم. ما فرزندان یک دین و یک آرمان نخست باید مشکلات خود را از میان برداریم و دشمن خود را شناسایی کنیم باید با یکدیگر به تفاهم برسیم سپس در چنین نشستهایی شرکت کنیم.

نویسنده: عبدالباری عطوان
مترجم: اسراء قطبی فرد

منبع : موسسه تحقیقات پژوهشی علمی ـ سیاسی ندا

مطالب مرتبط

اسرائیل هم نابود شدنی است

اسرائیل هم نابود شدنی است
قدرت نامشروع صهیونیستی اسرائیل در حال فرو ریختن است و به قول مولایمان مقام معظم رهبری (روحی فداه) اسرائیل در بن بست کامل قرار گرفته است.
اینکه ۱۸۰هزار نظامی تا دندان مسلح به چند میلیون انسان بی پناه، مظلوم، تنها و مسلح به چند تکه سنگ حمله کرده اند و فقط در انتفاضه دو سال گذشته ۲۴۷۹ نفر از آنها را شهید کرده است، که ۵۰۴ نفر آنها کودک بوده اند و خانه هزاران نفر را ویران کرده است و شهرها وروستاهای زیادی را با خاک یکسان نموده است و آمریکا روزانه ۱۶میلیون دلار به این رژیم کمک بلاعوض می کند، و میلیاردها دلار سلاح و تجهیزات برای سرکوب چند جوان و نوجوان مسلمان فلسطینی بسوی این رژیم خبیث سرازیر شده است، تنها یک روی سکه است، اما ماجرا روی دیگری هم دارد.
مقام معظم رهبری (روحی فداه) در نماز جمعه یکم آذر سالجاری (۸۱) فرمودند:
«امروز دو پدیده را می شود در رژیم صهیونیستی دید: یکی خشونت و سبعیت از حد گذشته است، که سبعیتی که امروز صهیونیستها در برخورد با صاحبان سرزمین فلسطین دارند به خرج می دهند، واقعاً داستان عجیب وحیرت انگیز و بی سابقه ای است. دومین نکته اینکه رژیم صهیونیستی در بن بست کامل قرار گرفته و هیچ راهی ندارد. اشتباه آمریکا این است که در این وضعیت، بطور واضح و آشکار از رژیم صهیونیستی حمایت می کند و به اسرائیل و به مسئولان آن چک سفید داده است. تا هر غلطی بخواهند بکنند، بکنند و هر جنایتی بخواهند مرتکب بشوند، بشوند.»
آری روی دیگر سکه انتفاضه فلسطین چیز دیگری است که تنها به گوشه ای از آن اشاره می کنم:
۱- اقتصاد اسرائیل در سقوط کامل قرار گرفته است به طوری که رشد اقتصادی آنها به منفی ۱/۵ درصد تنزل پیدا کرده است. روزنامه تاتس آلمان در شماره ۲۳ آبان خود نوشته است: وضعیت اقتصادی اسرائیل در بدترین شرایط خود در تاریخ موجودیت ۵۳ ساله خود رسیده است. رشد بیکاری به بالاترین حد ممکن افزایش یافته است و بیش از پنجاه هزار کارگاه اقتصادی تعطیل و سی هزار واحد دیگر در سال آینده ورشکست خواهند شد. این در حالی است که هزینه های دفاعی آن کشور ظرف دو سال گذشته به شکل بی سابقه ای افزایش یافته و به مرز ۵۹ میلیارد رسیده است. صادرات آن کشور به پایین ترین حد ممکن و با کاهش ۱۲% نسبت به سال گذشته روبرو بوده است و واردات آنها دهها برابر افزایش یافته است.
ـ تنها درآمد موثر اسرائیل سالانه چهارمیلیارد دلار درآمد ازطریق توریست است که امروزه به صفر رسیده است.
ـ جنگ درداخل کشور، تمام سرمایه دولت را درخود بلعیده است.
ـ جوانان فلسطینی خواب راحت را ازهمه اشغالگران درسراسر سرزمین خود ربوده اند.
ـ صف طویل نوجوانان فلسطینی برای عملیات استشهادی، دنیا را درحیرت کامل فروبرده است.
۲ـ ازلحاظ امنیتی ـ نظامی، هیچ کس اززن ومرد وکودک درهیچ کجای اسرائیل امنیت ندارد،عملیات استشهای جوانان ونوجوانان، ۱۸۰هزارنظامی را چنان در خود پیچیده که طبق اعلام صهیونیستها درهر ۸ دقیقه یک حادثه درارتش آنها اتفاق اقتاده است.اززمان روی کارآمدن شارون تلفات آنها ۸ برابرشده است.
حداقل ۹۰۰ نفراز فرماندهان صهیونیستی دچاربیماری روانی شده دربیابانها نگه داری می شوند.
خودکشی، اعتیاد، فساد اخلاقی، بیماریهای روحی روانی ارتش اسرائیل را مضمحل کرده است به طوری که موسسه راهبردی تل آیو می نویسد:
«انتفاضه طولانی فلسطین که همچنان ادامه دارد، به آمادگی ارتش اسرائیل آسیب رسانده است؛ بطوری که یگانهای زمینی ما ازتجربه کافی برای یک جنگ احتمالی درمنطقه برخوردارنیستند، اسرائیلیها بهای گزافی را برای انتفاضه پرداخته و می پردازد».
ژنرال شاحاک، وزیرجنگ سابق رژیم صهیونیستی می گوید:«اسرائیل همه راهها را بر ضد فلسطینیان تجربه کرد. ولی فایده ندارد، و نتوانسته ایم عملیات فلسطینیان را متوقف کنیم، راهی برای ساکت کردن فلسطینیها وجود ندارد و اقدامات ارتش اسرائیل منجربه توقف عملیاتهای سازمانهای فلسطینی نخواهد شد.» (۲۰ بهمن ۸۰)
درهمان ایام روزنامه معاریو نوشت:«ما به شکست رسیده ایم، دولت وارتش ما در حالت حیرت ونگرانی بدون هیچ امیدی به آینده، به سرمیبریم.» (۱۶ اسفند۸۰)
۳ـ ازنظرمهاجرت، نه تنها مهاجرت به اسرائیل ازیهودیان کشورهای دیگر به صفر رسیده است. بلکه ازیهودیان مستقر دراسرائیل که ازگوشه، گوشه جهان به حیله های گوناگون به فلسطین مهاجرت کرده بودند بیش از۷۰۰هزارنفر در دو سال گذشته پا به فرار گذاشته اند.
آری، اسرائیل نابود شدنی است،انتفاضه دوساله گذشته، علاوه بر دستاوردهای فوق، با بدست آوردن نتایج ذیل به بارنشسته است و به زودی،مسلمانان میوه شیرین استقلال، آزادی اسلامی درفلسطین را با مرگ غرب صهیونیست محورخواهند چید:
۱ـ اتحاد و وحدت همه گروههای مبارز فلسطینی که درجهت حمایت از انتفاضه وعملیات استشهادی
۲ـ شکست جریانهای موازی وسازشکار درداخل وخارج فلسطین
۳ـ گسترش عملیات استشهادی درسرزمینهای قبل ازسال ۱۹۶۷
۴ـ بالا رفتن تلفات صهیونیستها به طوری که آمارتلفات از ۱۸ شهید درمقابل یک کشته دشمن به ۳ شهید درمقابل یک معدوم رسیده است.
۵ـ سردرگمی ارتش رژیم صهیونیستی درمقابل عملیاتهای پیاپی فلسطینیها
۶ـ بوجود آمدن فرهنگ جهاد وشهادت، روحیه دینی و معنوی به جای ناسیونالیسم عربی با الگوپذیری ازحزب الله لبنان وتقویت ایمان در مردم فلسطین واحساس ضرورت برای جهاد وشهادت تا نیل به پیروزی
۷ـ انزوای کامل رژیم اشغالگر قدس درسطح جهان
۸ـ وحدت چشمگیر درمواضع کشورهای اسلامی علیه صهیونیست بین الملل
۹ـ افشای چهره دوگانه ومنافقانه آمریکا درحمایت دروغین ازگفتگوی صلح با فلسطینیان
۱۰ـ رسوایی آمریکا درحمایت یکپارچه از رژیم صهیونیستی
۱۱ـ کاهش شدید سرمایه گذاری خارجی درسرزمین های اشغالی
۱۲ـ تقویت روحیه جنبشهای اسلامی ومستضعفین جهان درسراسر عالم و روح امید درجوانان آنها برای رسیدن به پیروزی دربرابر استکبار جهانی
۱۳ـ حمایت آشکاروعلنی همراه با تظاهرات میلیونها نفر دراروپا، آسیا و آفریقا وحتی آمریکا ازجنبشهای اسلامی فلسطینی.

وبگردی
نمایش دستاورد آزادی و دموکراسی
نمایش دستاورد آزادی و دموکراسی - آقای مطهری بازیکنان آفریقایی تیم فرانسه را دیده ولی دورگه‌های تیم ملی خودمان را ندیده!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری - وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به نمایش در آغوش کشیدن تیم ملی کروواسی توسط رئیس‌جمهور کشورشان،گفت: ایشان با یک حس مادرانه این کار را انجام داد و این آغوش، جنسی نبود، البته که پخش آن نباید انجام می‌شد.
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟ - سرنوشت فرزند بزرگ حسن روحانی از جمله مواردی است که در سال‌های گذشته بارها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ نیز یکی از وب‌سایت‌های اصولگرا مدعی بود که او به دنبال “شکست عشقی” دست به “خودکشی” زده است. بنا به ادعای برخی از رسانه‌های اصو‌لگرا، فرزند روحانی با کلت کمری پدر خودکشی کرد.
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا - کاربران شبکه های اجتماعی فیلمی را منتشر کرده اند که گفته می شود مربوط به خانه مجلل محمود خاوری در کانادا است. صحت و سقم این قضیه هنوز تایید نشده است.
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟ - احزاب و شخصیت‌ها - زندگی ساده آیت‌الله جنتی گرچه از ویژگی‌های مثبت شخصیت وی است اما نوع نگاهش به عرصه سیاسی و مصداق‌یابی های وی درخصوص افراد انقلابی انتقادهای زیادی را متوجه او می‌کند.
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول - امیرحسین مقصودلو (تتلو) با انتشار عکسی از خودش و مائده هژبری، دختر نوجوانی که پس از اعتراف تلویزیونی اش معروف شد، از کنسرت مشترک در استانبول خبر داد.
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد!
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد! - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا - صحبت های تامل برانگیز آیت الله رودباری درمورد ربا در کشور
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟ - دختر بازداشت شده در بخشی از مصاحبه توضیح می‌دهد که صبح دستگیر شده و خانواده‌اش در جریان این موضوع قرار گرفته‌اند و این ادعا نشان می‌دهد تهیه فیلم اعترافات به فاصله یک صبح تا عصر انجام شده که خود نشان‌دهنده این است که برای متهم هنوز دادگاهی تشکیل نشده و جرمی به اثبات نرسیده ‌است.
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر!
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر! - پس از آنکه فیلم تازه محمدحسین فرح‌بخش در سالن‌های سینمای شهر تهران اکران نشد. احمدی مدیر سینماشهر که از قضا تهیه کننده برنامه خندوانه نیز هست و سوله مدیریت بحران شهر تهران در دوره تهیه کنندگی او به «خندوانه» اختصاص یافت، مانع از این اکران شده بود و همین مسئله واکنش فرح بخش را به دنبال داشت و او را رانت‌‎‌خوار خواند و پای رامبد جوان را به میان کشید.
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم - یکی از دختران که به شدت مورد توجه قرار گرفته است مائده نام دارد. او از چهره‌های شناخته شده اینستاگرام است که ویدئو‌هایی از رقص هایش را در صفحه خود منتشر کرده است. او متولد سال 1380 است. به گفته خودش حدود 600هزار فالوئر دارد. او حالا با قرار وثیقه آزاد است.
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس)
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس) - سردار آزمون نیمه شب گذشته و در نزدیکی‌های صبح امروز با خودوری پورشه شخصی خود در محور نکا بهشهر پس از عبور از روستای کمیشان با تصادف زنجیره‌ای مواجه شد که در این حادثه خودروهای زیادی خسارت دیدند
فیلم | سرگذشت گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان (۱۴+)
فیلم | سرگذشت گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان (۱۴+) - فیلم - گزارشی کامل و کوتاه از سرگذشت وحید مرادی گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان را در ویدئوی زیر ببینید.
شوخی «عطاران» با «مدیری» در اکران فیلم هزارپا
شوخی «عطاران» با «مدیری» در اکران فیلم هزارپا - مراسم اکران خصوصی فیلم هزارپا با حضور هنرمندان و بازیگران این فیلم سینمایی شب گذشته 9 تیر 1397 در برج میلاد برگزار شد.
قصور تاریخی دولت
قصور تاریخی دولت - چه باید کرد؟ پرسشی که نوبخت پرسیده است، اما شاید به دنبال پاسخ آن نباشد. در شرایط کنونی دولت و حامیان اصلی آن در مظان این اتهام تاریخ قرار خواهند گرفت که چرا به دنبال طرح و پاسخ مهم‌ترین سوال شرایط بحرانی کنونی نرفتند.
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی - مردم تهران برای اولین بار و برای تماشای مسابقه‌ی فوتبال ایران و اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ بهمراه خانواده‌های خود به ورزشگاه صدهزار نفری آزادی رفتند