شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ / Saturday, 23 February, 2019

زنگ خطر ناباروری


زنگ خطر ناباروری
تیروئید یکی از مهمترین غدد بدن انسان است که اگر به خوبی عمل نکند، فرد را دچار مشکلات زیادی می کند. زنان حدود پنج تا هشت مرتبه بیش از مردان در معرض اختلالات تیروئیدی قرار دارند.
شاید یکی از علل آن این باشد که مشکلات تیروئید علائمی مشابه برخی دیگر از مشکلات در زنان دارد.
برای مثال علائمی مانند خستگی و افسردگی ناشی از اختلال تیروئید، با خستگی و افسردگی ناشی از قاعدگی و یا علائم پس از زایمان یکسان است.
غدد تیروئید، هورمون تیروئید ترشح می کنند که این هورمون ها آنزیم هایی را که با اکسیژن و گلوکز ترکیب می شود، تحریک کرده و باعث تولید گرما در بدن می شود.
علاوه بر این، این هورمون به حفظ فشار خون و تنظیم رشد بافت ها کمک کرده و برای رشد اسکلت و سیستم عصبی ضروری است.
اختلالات غدد تیروئید در سه شکل ترشح کم هورمون تیروئید و یا کم کاری تیروئید، ترشح زیاد از حد غدد تیروئید یا پرکاری تیروئید، رشد بافت غدد که باعث بوجود آمدن یک برآمدگی کوچک در بخشی از غدد می شود، بروز پیدا می کند.
اگرچه عمده این برآمدگی ها بی خطرند، اما حدود ۱۰درصد از آنها نیز سرطانی اند. باید گفت سرطان تیروئید تنها حدود یک درصد از سرطان ها را در سال تشکیل می دهد.
در شرایطی که تیروئید کم کار باشد، سرعت سوخت و ساز بدن کاهش پیدا می کند که علائم آن عبارتند از: خستگی مفرط، افسردگی، دمای کم بدن، افزایش وزن، خشکی پوست، نازک شدن موها، باد کردن صورت، دست ها و پاها، کاهش احساس چشایی و بویایی، کاهش سرعت ضربان قلب، یبوست، ضعیف شدن حافظه، کم شدن تمرکز، کلفتی صدا، قاعدگی نامنظم، درد ماهیچه ها، ناباروری، کلسترول بالا و گواتر.
باید گفت کم کاری تیروئید به یک باره و یا در طول دوران بارداری یا پس از آن و یا پس از درمان پرکاری تیروئید اتفاق می افتد.
در تیروئید پرکار، سرعت سوخت وساز بدن افزایش پیدا می کند و علائم آن عبارتند از: عصبی بودن، زودرنجی، کاهش وزن، افزایش سرعت ضربان قلب، گر گرفتگی و تعرق زیاد، تغییر در اشتها، اختلالات خواب (مانند بی خوابی)، ضعف ماهیچه ها، لرزش دست ها، قاعدگی کوتاه، متورم شدن چشم ها و گواتر. پرکاری تیروئید می تواند در طول دوران بارداری، پس از آن و یا در نتیجه درمان بیش از حد نیاز کم کاری تیروئید رخ دهد.
برآمدگی تیروئید می تواند بسیار و تنها در حد چند میلی متر و یا بسیار بزرگ و در حد چندین سانتی متر باشد. این برآمدگی ها به خودی خود بیماری خاصی را نشان نمی دهند بلکه حکایت از وجود مشکلی در غدد تیروئید می کند. گاهی وقت ها بزرگی آنها باعث بروز مشکلاتی در فرو بردن غذا می شود. باید گفت برآمدگی تیروئید با فشار آوردن بر غدد تیروئید می تواند باعث بروز پرکاری تیروئید در فرد شود.
کم کاری یا پرکاری تیروئید زنان را بیشتر از مردان رنج می دهد.
این عوارض در دوران بارداری و پس از آن باعث ایجاد مشکلاتی مانند افسردگی پس از زایمان، ناباروری، غیرعادی بودن جنین، تولد جنین مرده و یا زایمان زودرس خواهد شد.
هرچند غدد تیروئید در دوران بارداری بزرگ می شوند، اما عملکرد آنها همچنان ثابت می ماند. بنابراین بارداری به خودی خود باعث عملکرد غیرطبیعی تیروئید نمی شود و پرکاری و کم کاری تیروئید در دوران بارداری و پس از آن به یک شکل اتفاق می افتد.
علاوه بر این بروز مشکل تیروئید برای جنین مشکل زاست و می تواند او را نیز درگیر مشکل تیروئید کند که در صورت تشخیص داده نشدن به موقع، رشد فیزیکی، روانی و ذهنی جنین با اختلالاتی روبه رو خواهد شد.
● پرکاری تیروئید
اگرچه پرکاری تیروئید در کمتر از یک درصد بارداری ها اتفاق می افتد، اما عوارض بسیاری را برای مادر و جنین به همراه دارد.
زنانی که پرکاری تیروئید را تجربه کرده اند، آن را همراه با علائمی مانند اختلالات قاعدگی و.‎.‎. داشته اند.
این اختلال تیروئید لزوماً منجر به ناباروری در زنان نمی شود زیرا گاهی این اختلال شدید نیست، اما اگر زنی با پرکاری تیروئید باردار شود، احتمال سقط جنین، عقب ماندگی ذهنی، زایمان زودرس، اختلالات مادرزادی و فشار خون در دوران بارداری در او افزایش پیدا می کند.
در مواردی با نواقص کروموزومی، مرگ جنین نیز ممکن است اتفاق بیفتد. این خطرات با تشخیص به موقع مشکل تیروئید در مادر و درمان او به میزان چشمگیری کاهش پیدا خواهد کرد.
اگرچه تشخیص اختلالات تیروئید در دوران بارداری مشکل است، اما اغلب با علائمی مانند گر گرفتگی، تعرق زیاد، هیجانات روحی، عصبی بودن، استفراغ و یا ضربان قلب همراه است. دو علامت مشخصه رایج ضربان قلب بالای ۱۰۰ در هر دقیقه و کاهش وزن است. در صورت مشاهده این دو علامت در دوران بارداری حتماً باید آزمایش تیروئید از مادر انجام گیرد تا از بروز مشکلات بعدی جلوگیری به عمل آید.
در صورت درمان نشدن مادر به دلیل افزایش ضربان قلب، امکان بروز مشکلات قلبی برای جنین نیز وجود دارد. علت افزایش ضربان قلب پاسخ دادن به افزایش سطح هورمون تیروئید در بدن است.
مشکل جدی تری که مادر را تهدید می کند امکان ابتلای او به توفان تیروئید است که با تحریکات همراه با استرس مانند زایمان، عمل سزارین، عفونت درمان نشده و.‎.‎. از کنترل خارج می شود و در نهایت منجر به مرگ مادر خواهد شد.
● بیماری تیروئید پس از بارداری
افسردگی پس از زایمان اغلب به دلیل خستگی، نوسانات هورمونی و تغییرات روحی و احساسی بوجود می آید، اما اگر این علائم برای مدت طولانی ادامه داشته باشند، می توانند ناشی از وجود بیماری تیروئید در فرد باشد.
آمار نشان می دهد مشکلات مربوط به تیروئید پس از زایمان در ۱۰درصد زنان تا یک سال بعد بروز می کند و احتمال بروز آن در زنانی که سابقه دیابت، سفیدی زودرس موها، آرتریت و.‎.‎. دارند، بیشتر است. تیروئید در این شرایط می تواند در هر دو نوع پرکاری و کم کاری ظاهر شود.
از علائم تشخیص آن نیز می توان به اضطراب، بی خوابی، تمرکز نداشتن، زودرنجی، تغییرات وزن و یا خستگی مفرط اشاره کرد که عمدتاً با عوارض پس از زایمان مشترک و همراه بوده و تشخیص را دشوارتر می کند.
● تیروئید و ناباروری
پرکاری و کم کاری تیروئید هر دو از علل ناباروری به شمار می آیند، تا جایی که بهتر است در صورت مشاهده ناباروری ابتدا مشکلات تیروئید در فرد مورد بررسی قرار بگیرد.
علاوه بر این اختلالات تیروئید می تواند باعث بروز کیست تخمدان شود، که این مسئله نیز باروری را کاهش می دهد.
در مواردی که این اختلالات شدید باشد، هورمونی به نام پرولاکتین با افزایش ترشح، روبه رو شده و باعث مشکلاتی برای زنان می شود.

سحرپورعباس

منبع : روزنامه ایران

مطالب مرتبط

بهبودی پس از سزارین

بهبودی پس از سزارین
● پس از سزارین حال من چطور خواهد بود؟
▪ پس از سزارین شما نیز مثل هر مادر دیگری با در آغوش گرفتن فرزندتان احساس سرخوشی و در عین حال خستگی خواهید داشت. ولی در عین حال زخمی هم بر روی شكم دارید. به هر حال شما در دوره نقاهت پس از یك جراحی شكمی بزرگ هستید. بطور معمول بیمارانی كه تحت جراحی سزارین قرار گرفته اند ۱ تا ۲ روز بعد از جراحی در بیمارستان می مانند. معمولا نیازی به آنتی بیوتیك ندارید مگر اینكه برایتان تجویز شده باشد. پس از مرخص شدن می توانید حمام كنید. نیازی به پانسمان مجدد در محل برش ندارید، كافی است محل را خشك نگه دارید.
● پس از سزارین چه نوع مسكنی دریافت می كنم؟
▪ اگر برای سزارین تحت بیهوشی عمومی قرار گرفته اید و یا از طریق اپی دورال و اسپینال دوزهای مرفین اضافی دریافت نمی كنید. ممكن است به شما بلافاصله پس از جراحی تركیبات مخدر سیتمیك تزریق شود. ممكن است هر چند ساعت داروی ضد درد بصورت تزریق یا شیاف دریافت كنید.
در هیچ شرایطی از اینكه درخواست مسكن كنید خجالت نكشید. شما نباید در سكوت رنج ببرید و هر چه بیشتر صبر كنید كنترل درد مشكل تر می شود. بعلاوه، هر چه راحت تر و آرام تر باشید شیردادن و براه افتادن برای خودتان آسان تر خواهد بود.
● در اولین روزهای پس از سزارین تا چه حد بهبودی حاصل می شود؟
▪ ممكن است بلافاصله پس از جراحی احساس گیجی و تهوع داشته باشید. بسیاری از مادران در سراسر بدن احساس خارش دارند بخصوص آنهایی كه از طریق اپی دورال یا اسپینال مواد مخدر دریافت كرده اند. در چنین صورتی به پزشك اطلاع دهید تا داروی ضد خارش برایتان تجویز كند.
اگر بخواهید نوزاد را شیر دهید می توانید در اولین فرصت ممكن این كار را انجام دهید. از پرستار بخواهید كه به شما آموزش دهد چگونه در وضعیت خوابیده به پهلو به نوزاد شیر دهید.
ممكن است در محل برش سزارین احساس درد و بی حسی كنید. محل برش ممكن است كمی برآمده و برجسته بوده و از رنگ پوست تان تیره تر باشد. عطسه، سرفه یا سایر فعالیت هایی كه در محل شكم فشار ایجاد نماید، در روزهای اول دردناك خواهد بود ولی روز به روز و رفته رفته بهتر خواهید شد.
پرستار شما در ابتدا هر چند ساعت یكبار به بالین شما خواهد آمد كه وضع شما را كنترل كرده و به شما كمك نماید. او علائم حیاتی شما را كنترل می كند، شكم شما را لمس می كند تا ببیند آیا رحم سفت است و میزان خونریزی واژن را بررسی می كند. نظیر هر زنی كه به تازگی بچه ای بدنیا آورده است شما نیز دارای ترشحاتی از واژن خواهید بود كه حاوی خون و بافت های اضافی كنده شده از حفره درونی رحم است. ممكن است اولین بار كه از جا برمی خیزید مقداری زیادی از این ترشحات خونی دفع شوند و تا ۳ یا ۴ روز اول به رنگ قرمز روشن خواهد بود.
همچنین پرستار به شما آموزش خواهد داد كه چگونه سرفه كنید یا تمرینهای منظم تنفس انجام دهید تا مایعات جمع شده در ریه ها تخلیه شود. این امر در صورتیكه بیهوشی شما از نوع عمومی بوده باشد بسیار حائز اهمیت است. (خطر ابتلا به پنومونی با این عمل كاهش می یابد). دقت كنید كه هنگام سرفه (و نیز عطسه و خنده) دستها یا یك بالش روی محل زخم بگذارید. اگر همه چیز روبراه باشد سرم و سوند ادراری در عرض ۱۲ ساعت پس از جراحی برداشته خواهد شد و شما به محض آنكه میل به خوردن داشته باشید می توانید غذا بخورید.
در دو روز اول ممكن است از نفخ و تجمع گاز در شكم رنج ببرید. از آنجا كه حركات روده بعد از جراحی كند می شود گاز در روده تجمع می یابد. حركت كردن و راه رفتن به سیستم گوارشی كمك می كند تا مجددا فعالیت خود را از سرگیرد. اگر ناراحتی شما زیاد باشد پرستار به شما داروهای ضد نفخ حاوی سایمتیكون می دهد این دارو باعث می شود كه حباب های گاز راحت تر كنار یكدیگر جمع شوند و گاز دفع شود. اما اگر باز هم دفع نداشتید حتما اطلاع دهید تا از خطرات احتمالی جلوگیری شود. مصرف سایمتیكون در دوران شیر دهی بی خطر است.
احتمالا در روز جراحی و مسلما در روز بعد از آن به شما توصیه می شود كه تخت را ترك كنید. (با این حال سعی نكنید كه خودتان به تنهایی از تخت برخیزید. برای اولین بار پرستار باید در كنار شما باشد) هنگامیكه در تخت هستید با حركت دادن و كشیدن ساق ها و چرخاندن مچ پا خون را در ساق پا به جریان بیاندازید. در روز دوم باید با كمك همسرتان یا پرستار چند بار در اتاق قدم بزنید. این امر به گردش خون در بدن كمك می كند، از تنبلی روده ها می كاهد، و خطر لخته شدن خون را در ساق پا كاهش می دهد. در ابتدا ممكن است حتی رفتن به دستشویی غیر ممكن به نظر برسد ولی حركت كردن در بهبود شما اهمیت خاصی دارد می توانید برنامه راه رفتن را طوری تنظیم كنید كه پس از دریافت مسكن باشد تا درد كمتری احساس كنید.
احتمالا در عرض ۷ تا ۱۰ روز بخیه ها را خواهند كشید. این عمل چند دقیقه بیشتر وقت نمی گیرد و شما تنها كمی احساس نیشگون گرفتن می كنید؛ ولی درد ندارد.
● در اولین روزهای پس از مرخص شدن از بیمارستان تا چه حد بهبودی حاصل می شود؟
▪ پس از ترك بیمارستان به كمك زیادی نیاز خواهید داشت. اگر تاكنون كسی پیشنهاد كمك به شما نكرده است از همسر خود، بستگان و یا دوستان تقاضای كمك كنید.
انتظار نداشته باشید كه به محض رسیدن به منزل، مسكن را كنار بگذارید. ممكن است تا یك هفته پس از جراحی نیز به مسكن نیاز داشته باشید. (اگر خودتان نوزاد را شیر می دهید از مصرف آسپرین یا داروهای حاوی استیل سالسیلیك اسید بپرهیزید).
میزان مصرف مایعات را بیافزائید تا دچار یبوست نشوید. محل زخم روز به روز بهتر خواهد شد. با این حال ممكن است تا چندین هفته حساس باشد. در صورتیكه در محل زخم علائم عفونت از جمله گرمی، قرمزی یا ورم وجود داشته و یا زخم ترشح دارد، درد بدتر شده و یا درد ناگهانی آغاز شده است، و نیز اگر تب دارید (حتی اگر زخم خوب شده است) فورا به پزشك مراجعه كنید.
خونریزی و ترشح از واژن باید رفته رفته كم شود و البته ممكن است تا ۶ هفته ادامه یابد. ترشح تدریجا به رنگ قرمز روشن و سپس صورتی و پس از آن زرد مایل به سفید تغییر می كند. اگر خونریزی نظیر قاعدگی بیشتر از ۴ روز اول پس از زایمان ادامه یابد و یا بعد از كاهش، مجددا افزایش پیدا كند به پزشك خود مراجعه كنید.
● تا چه حد میتوانم فعال باشم؟
▪ وقتی به منزل می روید استراحت كافی برایتان لازم است؛ با این حال باید بطور منظم از جا برخاسته و حركت كنید. راه رفتن پدیده بهبود را تسریع كرده و به پیشگیری از عوارضی نظیر لخته شدن خون كمك می كند، ولی نباید فعالیت بیش از حد باشد. از فعالیت آهسته شروع كنید و رفته رفته به میزان آن بیافزائید. از آنجائیكه در حال بهبود از یك عمل جراحی شكمی بزرگ هستید عضلات شكم شما تا مدتی درد خواهند داشت؛ سخت نگیرید و از بلند كردن چیزهای سنگین تر از وزن نوزاد تا ۸ هفته بپرهیزید.
درعرض ۶ تا ۸ هفته شما قادر خواهید بود كه به میزان متوسطی فعالیت كنید ولی برای تمرینات بیشتر تا وقتی كه پزشك به شما اجازه نداده صبر كنید. ممكن است چندین ماه طول بكشد تا شما به حالت قبل بازگردید. درعرض ۴ تا ۶ هفته و با صلاحدید پزشك می توانید مقاربت جنسی را آغاز كنید.
● محل برش عمل چه شكلی دارد؟
▪ در ابتدا جای زخم اندكی برجسته و بالا آمده است و رنگی تیره تر از پوست طبیعی خودتان دارد ولی در عرض ۶ هفته پس از جراحی كاملا كوچك می شود. طول برش سزارین ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر است و حدود ۳ میلیمتر عرض دارد. با گذشت زمان رنگ زخم برش سزارین به رنگ پوستتان نزدیك تر می شود وعرض آن نیز به نصف میزان قبل تقلیل می یابد.
برش سزارین معمولا در قسمت پایین شكم قرار دارد. محل زخم تدریجا با موهای زهار پوشانده می شود و احتمالا خیلی پایین تر از دور كمر لباس زیر یا بیكینی قرار می گیرد. هنگام بهبود ممكن است خارش نیز داشته باشد.
● احساسات من چگونه خواهد بود؟
▪ پس از سزارین مادران احساسات كاملا متفاوتی دارند. ممكن است اگر دوست داشتید كه با زایمان طبیعی نوزاد را بدنیا آورید، با انجام سزارین كمی ناامید شوید. شاید هم اصلا به نوع بدنیا آوردن نوزاد اهمیت نمی دادید. بخصوص اگر بارداری همراه با عارضه داشتید و یا نگران سلامت نوزاد بودید. بعضی از خانمها كه بعد از طی كردن دردهای زایمان به مدت طولانی، سزارین می شوند احساس آرامش می كنند در حالیكه عده ای دیگر ممكن است از اینكه نهایتا پس از ساعتها درد كشیدن سزارین شده اند ناراحت شوند. بعضی از مادران ابراز می دارند كه احساس می كنند سرشان كلاه رفته است كه سزارین شده اند بخصوص اگر در كلاسهای زایمان شركت كرده باشند. برخی دیگر می گویند كه احساس می كنند از سایر خانمها كمترند زیرا به سزارین احتیاج داشته اند. وجود چنین احساساتی شایع است و رهایی از آن مشكل است و اگر شما نیز چنین احساسی دارید ممكن است مدتها طول بكشد تا بتوانید با نوع زایمانی كه متفاوت از آن چیزی بوده كه در دوران بارداری انتظارش را داشته اید كنار بیایید.
ممكن است دانستن این امر كه تولد نوزاد برای بسیاری از خانم ها - خواه طبیعی و خواه از طریق سزارین - بسیار با آنچه انتظارش را داشته اند متفاوت بوده است، به شما كمك كند.
اگر شما در واقعیت لزوم انجام جراحی شك دارید با پزشك خود در این زمینه صحبت كنید و از او بخواهید تا علت این تصمیم را برایتان توضیح دهد. بخاطر داشته باشید كه شما ممكن است طیفی از احساسات گوناگون را نظیر سایر مادران در دوران پس از زایمان تجربه كنید. بدون در نظر گرفتن نوع زایمان، افسردگی پس از زایمان شایع است خواه پس از زایمان طبیعی و خواه پس از سزارین. اگر شما واقعا احساس اندوه دارید نزد مشاور یا روانپزشك بروید. ممكن است به افسردگی پس از زایمان دچار شده باشید.

وبگردی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی - مدیر مسئول کیهان در حالی مدعی است که سیستم «مکینتاش» بیش از ۴۰ سال است که در کیهان مورد استفاده قرار می‌گیرد که این سیستم اساسا از سال ۱۹۸۴ یعنی ۵ سال پس از انقلاب تولید و نمی‌توانسته است زودتر از این تاریخ در کیهان مورد استفاده قرار گیرد.
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ /  دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ...
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ / دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ... - اخیراً رئیس جمهور حسن روحانی در توضیح علت قاچاق گفته است: علت قاچاق ارزانی است، وقتی جنسی در داخل ارزان است و در خارج گران، خود به خود قاچاق آن به خارج صورت می گیرد. به عنوان مثال چون الان گوشت در عراق گران تر از ایران است، از کشورمان به آنجا قاچاق می شود. درباره قاچاق بنزین نیز همین موضوع مصداق دارد.
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است - مشکل تولید فقط به سطح فناوری مربوط نیست. ما می‌توانیم یک وسیله و کالای باکیفیت بالا را تولید کنیم، ولی با قیمت بسیار گران که خریداری نخواهد داشت. در واقع اگر بتوانیم چنین کالایی را وارد کنیم در مقایسه با تولید آن به شدت به‌صرفه است. ولی در جریان تولید موشک با وضعیت دیگری مواجهیم. اول اینکه موشک را بدون قید و شرط نمی‌فروشند یا برخی کشور‌ها به دلایل امنیتی علاقه ندارند که در تامین نیازشان به این کالا‌ها…
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد - برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شب گذشته با حضور عادل پیغامی اقتصاددان و سیداحسان خاندوزی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.
کپی‌برداری «عین‌به‌عین»
کپی‌برداری «عین‌به‌عین» - انتظار می‌رفت که علیخانی هم در قسمت اول برنامه «عصرجدید» به کپی بودن «عین‌به‌عین» برنامه‌اش و شباهت آن با برنامه مشهور «گات تلنت‌ آمریکایی» اشاره کند و در مقایسه‌ای از ویژگی‌های احتمالاً متفاوت نسخه ایرانی این برنامه بگوید؛ علیخانی اما ترجیح داد در این زمینه حرفی نزند!
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان - مراسم استقبال از رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان.
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی!
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی! - در ویدیویی که در فضای مجازی داغ شده شاهد پخش کیک 40 سالگی جمهوری اسلامی
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.