شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ / Saturday, 15 December, 2018

مطالعه رشد تخمک در ماهی کفال پوزه باریک


مطالعه رشد تخمک در ماهی کفال پوزه باریک
در این پژوهش، مراحل مختلف تکامل تخمدان ماهی کفال پوزه باریک (Liza saliens) از نظر ریخت شناسی و بافت شناسی، مورد مطالعه و مقایسه قرار گرفت. برای این منظور طی سالهای ۱۳۷۷ و ۱۳۷۸ بیش از یکصدو پنجاه عدد ماهی کفال از پره های صیادی در سواحل جنوبی دریای خزر تهیه و تکامل و رشد گناد آنها براساس پارامترهای ظاهری و بافتی مرحله بندی شدند. در مرحله نخست، تخمکها کوچک و بی رنگ می‌باشند. در مرحله دوم رشد محسوسی در ائوسیت ها دیده می‌شود. در مرحله سوم، توده تخمک با فشردن تخمدان قابل لمس است و انشعابات رگهای خونی به وضوح دیده می‌شود و زرده سازی موجب افزایش رشد سیتوپلاسم شده و در این دوره زونارادیاتا به وضوح مشاهده می‌گردد. در مرحله چهارم تخمکها با چشم غیر مسلح قابل رویت هستند، تخمک ها رشد بیشتری نموده و زرده سازی نیز افزایش می‌یابد. در این دوره هسته به سمت قطب جانوری مهاجرت می‌کند.
در مرحله پنجم تخمک ها حالت سیال داشته و به راحتی دفع می‌شوند. حداکثر GSI در مرحله پنجم و دقیقا قبل از تخم ریزی در ماهی به ثبت رسید. در مرحله ششم تخمدان به مرحله دو برمی‌گردد و تخمدان حاوی فولیکولهای خالی، تخمک های نابالغ و تخمکهای تخلیه نشده می‌باشد. براساس مطالعات انجام شده مرحله یک تا سه در ماههای شهریور تا اردیبهشت، مرحله چهار در ماههای خرداد و تیر، مرحله پنج در ماههای تیر و مرداد و مرحله شش در شهریور ماه بوده است.

مهدی یوسفیان
شهربانو عریان
فرزانه فرخی
حسین عصاییان

منبع : پایگاه اطلاعات علمی

مطالب مرتبط

رفتار لارو و وضعیت ملانین پروپکا در روده لارو تاسماهی ایرانی (Acipenser persicus) در زمان شروع تغذیه فعال

رفتار لارو و وضعیت ملانین پروپکا در روده لارو تاسماهی ایرانی (Acipenser persicus) در زمان شروع تغذیه فعال
در این تحقیق رفتار لارو و وضعیت ماده سیاه رنگ موجود در روده (ملانین پروپکا) لارو تاسماهی ایرانی (Acipenser persicus) از زمان شروع تغذیه فعال از روز ۹، ۱۰، ۱۱، ۱۲ و ۱۳ (اُم) پس از تفریخ با غذای زنده (ناپلئوس آرتمیا) در حرارت های ۰.۸± ۱۷.۷ و ۰.۴±۱۸.۱ درجه سانتی گراد مورد مطالعه قرار گرفت.
مطالعه تغییرات رفتاری لاروهای تاسماهی ایرانی نشان داد که در درجه حرارت های بالا به ترتیب از روز پنجم و ششم بیشتر لاروها نور گریز می شوند و رفتار بنتیک از خود نشان می دهند، و به ترتیب از روز دهم و سیزدهم، غالب و حتی تمام لاروها از حالت بنتیک خارج شده و در سطح و ستون آب به شنا مشغول می شوند. مشاهده روزانه دستگاه گوارش نشان داد، اگر در زمان روی آوردن لاروها به تغذیه فعال غذای مناسب و کافی در اختیار آنان قرار گیرد، با وجودی که لاروها در بخش اعظم روده خود ماده سیاه رنگ دارند، قادر به شکار و خوردن غذا هستند. پس نتایج این تحقیق نشان می دهد، دفع ماده سیاه رنگ روده نمی تواند معیار مناسبی برای تعیین زمان شروع تغذیه فعال در لارو تاسماهی ایرانی (قره برون) باشد.

وبگردی
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
شبهای داغ مدیترانه !
شبهای داغ مدیترانه ! - «حسن کردمیهن» متهم آمریت حمله به سفارت عربستان به تازگی در کرج، مرکز استان البرز، رستوران راه انداخته است.
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما - ظهارات جنجالی لیلا بوشهری و شقایق دلشاد درباره فساد در سینما: چرا دایرکت میدم فالو نمیکنید؟ ساعت یک شب چرا باید زوایای صورت منو ببینن؟
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی!
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی! - بخشی دیگر از برنامه «من و شما» با حضور مسعود فراستی و برخورد توهین آمیز مجری رسانه ملی را می بینید که در رسانه ها باز نشر نشد.
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر - مریم مومن متولد دهه 70 می باشد و حضورش در بانوی عمارت اولین تجربه بازیگری است و به واسطه این سریال وارد دنیای بازیگری شده است . او در کلاس های تئاتر فعالیت داشته است .
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه - گروه تروریستی جیش العدل نخستین تصاویر از حمله به پاسگاه مرزی در میرجاوه ۱۴ مهر امسال را منتشر کرد؛
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».