چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ / Wednesday, 19 December, 2018

مصطفی Mustafa


مصطفی  Mustafa
▪ نویسنده و کارگردان: جان دوندار.
▪ موسیقی: گوران برگوویچ.
▪ مدیر فیلمبرداری: جاندان مورات ئوزجان.
▪ تدوین: آندرئاس ترسکه.
▪ طراح صحنه: یوسف آکچورا.
▪ بازیگران: یتکین دیکینجیلی لر[آتاتورک-فقط صدا]، بیهان ساران[زیبده خانم-فقط صدا]، عاریف سوی سالان[خبرنگار نشریه تلگراف-فقط صدا]، گوگهان آک یوز-باهادیر یازیجی-بوراک اوناران-ادیز محمدعلی-گورگیس کوندراگیانیس-اونور آیمرگر-الکساندر کورلوسکی[مصطفی کمال در مقاطع مختلف سنی].
▪ ١١٥ دقیقه.
▪ محصول ٢٠٠٨ ترکیه.
▪ ژانر: مستند، تاریخی، زندگی نامه.
زندگی مصطفی کمال، فرزند خانواده ای فقیر که نه فقط توانست زندگی خود را تغییر داده و به مقام ژنرالی ارتش برسد، بلکه به محبوب ترین فرد جمهوری ترکیه تبدیل شده و زندگی میلیون ها انسان را مسیری تازه ببخشد...
● چرا باید دید؟
تا امرز فیلم های مستند و داستانی زیادی درباره آتاتورک ساخته شده و مقاطع مختلفی از زندگی این مرد بزرگ به تصویر کشیده است. اما دهم نوامبر امسال که مصادف با هفتادمین سالمرگ وی بود، دومین فیلم مستند بزرگ -بعد از ساخته تولگا ئورنک به نمایش در آمد که بر خلاف اولی از شب نمایش افتتاحیه آن در کاخ دولما باغچه محل فوت آتاتورک سر و صدای بسیار خلق کرد.
فیلم که با صرف هزینه ای معادل دو میلیون لیر جدید ترک[حدود یک و خرده میلیون یورو] و برابر با بودجه یک فیلم داستانی تولید شده، از دیدگاهی تازه و به گفته سازنده اش دکتر جان دوندار از نگاه مادرش –همان طور که او را مصطفی صدا می زده- و در واقع نگاهی از درون، نزدیک و صمیمانه به زندگی یک رهبر بزرگ انداخته است.
نگاهی که آتاتورک را با وجود زیستن با میلیون ها انسان مردی افسرده و تنها، متمایل به الکل و زن ها و سیگار نشان می دهد. نگاهی منصفانه که بسیاری را به دلیل مخدوش کردن سیمای قدیس گونه ای که از وی ترسیم کرده بودند به خشم آورده است. گویا فراموش کرده اند که مدت هاست هر آنچه سخت و استوار بوده-مقدس!- دود شده و به آسمان رفته است.
آنچه مهم است دستاورد او برای ٧٠ میلیون انسانی است که در منطقه آناطولی زندگی می کنند. این یک مسئله انکار ناپذیر تاریخی است که نه فقط ترک ها آشنایی شان با مدرنیسم را مدیون وی هستند، بلکه ما نیز به طبع الگوبرداری رضاشاه از وی مدیون آتاتورک هستیم. ولی چنین دینی هم نمی تواند مانع از نگاه انتقادی به زندگی شخصی و یا حیات سیاسی اش گردد.
با زولفو لیوانلی نویسنده، سیاستمدار و آوازخوان بزرگ ترک هم صدا می شوم که وجه برجسته انقلابی گری آتاتورک تمامی این ضعف ها-و اعتراض های بیهوده را تحت الشعاع قرار می دهد. او نیز یک انسان است با تمامی قوت ها و ضعف هایش و نباید یکی مانع از دیدن دیگری یا قضاوت نادرست درباره اش گردد. و اینکه زمان انتخاب است، زمان رویارویی با حقیقت زندگی این مرد و شاید همین انتخاب است که برای بسیاری آزاردهنده است.
چون مثلی ترکی می گوید: انتخاب شکنجه است!
اما جدا از این وجوه، فیلم به عنوان یک اثر مستند به دلیل تحقیقات انجام شده و ساختار بسیار حرفه ای آن ارزشمند است و می شود آن را رفیع ترین قله کارنامه جان دوندار دانست.
دکتر جان دوندار متولد ١٩٦١ از نویسندگان، محققان و روزنامه نگاران مشهور ترکیه است که کارنامه پر بار و درخشان در زمینه ساخت فیلم های مستند نیز دارد. دوندار در سال ١٩٨٢ از دانشگاه آنکارا فارغ التحصیل شده و از سال ١٩٧٩ با نشریات معتبری چون حریت، نوکتا[نقطه]، سوز[حرف] و تمپو همکاری کرده است. وی در سال ١٩٨٦ موفق شد رشته روزنامه نگاری را در دانشکده روزنامه نگاری لندن به اتمام رسانده و دو سال بعد از دانشگاه خاورمیانه در رشته علوم سیاسی درجه فوق لیسانس دریافت و دو سال بعد در همین رشته دکترا اخذ کند. دوندار از سال ١٩٨٨ با رادیو تلویزیون دولتی ترکیه شروع به همکاری کرد.
وی تاکنون با روزنامه مشهور و معتبر زیادی به شکل مرتب و روزانه همکاری کرده و از سال ٢٠٠١ تاکنون به صورت اختصاصی برای روزنامه ملیت می نویسد. اولین تجربه فیلمسازی وی مستند ١٠ قسمتی دمیرکیرات(١٩٩١) نام داشت و با مستندهای جنجالی چون ساری زیبک، ١٢ مارچ، انستیتوهای روستایی و فنرباغچه دنبال شد. مستند ٤ قسمتی ناظیم حیکمت(٢٠٠٢) که پخش گسترده جهانی نیز یافت به گسترش شهرت بین المللی وی کمک بسیار کرد. وی تا قبل از مستند بلند مصطفی درباره سیاستمداران معاصر دیگر ترک مانند بولنت اجویت نیز فیلم ساخته و مستند انسان قبل از هر چیز! درباره حقوق بشر در ترکیه او نیز سر و صدای زیادی به پا کرده است.
اکثریت آثار وی به شکل کتاب نیز منتشر شده و بالغ بر ٢٠ جلد بوده و تا امروز برای کارهای متنوع خود جوایز متعدد و معتبری نیز دریافت کرده است.

امیر عزتی

منبع : موج نو

مطالب مرتبط

دوست پسر جدید مادرم My Moms New Boyfriend

دوست پسر جدید مادرم  My Moms New Boyfriend
▪ نویسنده و کارگردان: جورج گالو.
▪ موسیقی: کریس بوردمن.
▪ مدیر فیلمبرداری: مایکل نگرین.
▪ تدوین: اوگی هس.
▪ طراح صحنه: باب زیمبیکی.
▪ بازیگران: آنتونیو باندراس[تامی]، مگ رایان[مارتی دوراند]، کالین هنکس[هنری دوراند]، سلما بلیر[امیلی]
▪ ٩٧ دقیقه.
▪ محصول ٢٠٠٨ آمریکا، آلمان.
▪ نام دیگر: Homeland Security ، More Than You Know.
▪ ژانر: اکشن، کمدی، عاشقانه، مهیج.
هنری دوراند، مامور FBI در حالی که نگران حال مادرش مارتی است، او را برای انجام ماموریتی ترک می کند. مارتی بیوه ای چاق، افسرده، سیگاری و تنهاست.
اما چند سال بعد، زمانی که هنری به همراه نامزدش امیلی به خانه بازمی گردد به جای مارتی سابق با زنی لاغر اندام، سکسی و دارای دوست پسرهای متعدد و اغلب کم سن و سال روبرو می شود که لحظه ای را برای خوش گذرانی از دست نمی دهد.
هنری بعد از رویارویی با یکی از معشوقه های نوجوان مارتی، از او می خواهد تا لااقل دوست پسری در سن و سال خود بیابد. تا اینکه مارتی در طول گردشی تفریحی، تصادفاً با تامی جذاب، میان سال و مودب برخورد کرده و هر دو نفر شیفته یکدیگر می شوند.
به نظر می رسد که این آشنایی می تواند همان چیزی باشد که هنری می خواسته، اما به زودی کشف می کند که تامی سارق مشهور اشیای هنری است و هم اکنون نیز با کمک دو همکارش در صدد طرح و اجرای نقشه سرقت مجمسه ای گران قیمت هستند.
این پرونده به FBI ارجاع شده، چون قرار است پول به دست آمده از سرقت به مصرف عملیات تروریستی برسد. هنری از آشنایی مادرش با تامی پرده برمی دارد و بلافاصله مجبور می شود تا از آشنایی آن دو برای دستگیری باند سارقان استفاده کند. چیزی که نه خوش آیند اوست و نه مادرش...
● چرا باید دید؟
جورج اچ. گالو جونیور متولد ١٩٥٦ در رشته گرافیک تحصیل کرده، اما با دیدن فیلم خیابان های پایین شهر اسکورسیزی تصمیم گرفت تا وارد سینما شود. بنابراین تحصیل را رها کرد تا اولین فیلمنامه اش را بنویسد. ولی اولین نوشته اش فیلمی برای گروه سه کله پوک-هرگز ساخته نشد.
در ١٩٨٢ با ساخته شدن فیلمنامه اش-که ٥ سال روی آن کار کرده بود- به نام Wise Guys وارد هالیوود شد. یک کمدی اکشن دزد/پلیس که گالو در امتداد همین تم دومین فیلمنامه اش فرار نیمه شب را در ١٩٨٦ نوشت. فرار نیمه شب با حضور رابرت دنیرو و چارلز گرودین به موفقیت تجاری/هنری خوبی دست یافت و موقعیت گالو را در هالیوود تثبیت کرد.
بعدها بر اساس شخصیت های فرار نیمه شب سه فیلم تلویزیونی دیگر نیز ساخته شد، اما گالو با نوشتن فیلمنامه خیابان بیست و نهم و کارگردانی آن ترجیح داد در سینما فعالیت کند. گالو تا امروز ٥ فیلم دیگر نیز ساخته و دوست پسر جدید مادرم ششمین فیلم او در مقام کارگردانی است. اما ارباب جراید او را به خاطر سهمش در نوشتن فیلمنامه پسران بد و آدم هفت خط کامل[The Whole Ten Yards] بیشتر به یاد دارند و می ستایند. فیلم پیشین او Local Color نیز توانست نقدهای مثبتی دریافت و جایزه داوران جشنواره لودردیل برای بهترین فیلمنامه را از آن خود کند.
دوست پسر جدید مادرم که با بودجه ای ٢٥ میلیون دلاری ساخته شده، یک کمدی دزد/پلیس و همزمان یک داستان عاشقانه برای جوانان و میان سال هاست. با گوشه چشمی به شخصیت همسایه شوخ و غریب زوج جوان فیلم پا برهنه در پارک که این بار قرار است آنتونیو باندراس مزه لذت واقعی و اگزوتیک را به مگ رایان بچشاند.
فیلم که از لحظه کلید خوردن پروژه چند نام مانند امنیت ملی و بیش از آن چه تو می دانی عوض کرده، سرانجام با نام فعلی به نمایش در آمده و قصه دور از انتظاری به تماشاگر وعده نمی دهد. همه چیز قابل پیش بینی است، اما آن چه بر جذابیت فیلم می افزاید انتخاب درست بازیگران است که انگار برای این نقش ها آفریده شده اند. البته بازیگران فرعی مانند آشپز ایتالیایی که هر شب با دسته گلی پشت در خانه مارتی آمده و زیر گریه می زند یا رئیس سیاه پوست هنری نیز سهمی قابل توجه در توفیق فیلم دارند.
فیلمنامه نیز با حرف هایی مد روز زینت پیدا کرده، اما از همه جالب تر حرف های مارتی درباره مطالعه قرآن، قبالا و ... است که او را به سوی انتخاب زندگی اپیکوریستی فعلی اش راهنمایی کرده است[ شخصاً نمی دانم چگونه می شود با مطالعه این کتاب ها به چنین نتیجه ای رسید]. کالین هنکس فرزند تام هنکس نیز پا جای پای پدر گذاشته و در قالب پسری ساده لوح می درخشد.
گالو تمامی سعی خود را کرده تا فیلم را بامزه و مفرح از کار بیاورد، اما فیلمنامه کلیشه ای راه را بر او و قابلیت های بازیگری باندراس بسته است. مخصوصاً مامور سیا از آب در آمدن او در انتهای کار که بسیار باسمه ای به چشم می آید. تنها نکته جالب برای شرقی ها پذیرفته نشدن مادر معتقد به آزادی های جنسی از سوی پسرش-چکیه فرهنگ معتقد به آزادی های جنسی غرب- است که سرچشمه همه حوادث فیلم نیز محسوب می شود. اگر طالب یک کمدی عاشقانه سبک و مفرح هستید، دوست پسر جدید مادرم می تواند رضایت خاطرتان را برآورده کند!

وبگردی
دو فیلم، دو سرنوشت: از رئیس بیمارستان آمل تا نماینده سراوان
دو فیلم، دو سرنوشت: از رئیس بیمارستان آمل تا نماینده سراوان - در روزهای اخیر دو فیلم فضای مجازی را در نوردید: اولی از بیمارستان امام رضا(ع) آمل بود و دیگری از گمرک تهران و ماجرای نماینده سراوان.
تهدیدهای ناتمام نماینده سراوان علیه وزیر اقتصاد و گمرک
تهدیدهای ناتمام نماینده سراوان علیه وزیر اقتصاد و گمرک - فیلمبردای یک نماینده مجلس از جلسه غیرعلنی امروز درباره فیلم منتشر شده از بحث نماینده مجلس با یک کارمند و انتشار آن!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
(ویدیو) بدرفتاری با مهاجران افغان در مرز ایران
(ویدیو) بدرفتاری با مهاجران افغان در مرز ایران - بدرفتاری با هر شخصی در هر جایگاهی پسندیده نیست و باعث واکنش‌های منفی و ناراحتی میشود. ویدئویی در فضای مجازی در حال پخش شدن است که در آن با چند مهاجر افغان برخورد نامناسبی صورت می‌گیرد و باعث خشم و ناراحتی کاربران شده است.
توهین زشت رئیس بیمارستان آمل به بیمار تالاسمی
توهین زشت رئیس بیمارستان آمل به بیمار تالاسمی - به دنبال عدم رعایت اخلاق پزشکی در برخورد با یک بیمار در بیمارستان آمل، رئیس این بیمارستان برکنار شد.
فحاشی و رفتار زشت نماینده مجلس سراوان
فحاشی و رفتار زشت نماینده مجلس سراوان - نماینده سراوان در مجلس، مواجهه از بالا به پایین او با یک کارمند، نحوه واکنش مردم به یک مسوول احتمالا رده بالا در پاسخ به فحاشی های رکیک او..
پاسپورتی که همه جا به آن توهین میشود
پاسپورتی که همه جا به آن توهین میشود - مدتی است که تب سرمایه‌گذاری در گرجستان شایع شده است و مردم برای خرید ملک یا راه اندازی یک کسب و کار عازم این کشور می‌شوند. در این میان چند اتفاق رخ داد. یکی این بود که تحریم‌های امریکا گریبان گیر ایران شد و به عقیده من این‌ها به نوعی بازخورد عملیات روانی ترامپ علیه ایران است و از سوی دیگر انتخابات اخیر گرجستان هم با پیروزی جریان راست تندرو این کشور به پایان رسید. وگرنه گرجستان اصلا کشوری نیست که قادر…
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.