دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ / Monday, 25 September, 2017

رقابت «معنا‌»دار


رقابت «معنا‌»دار
مایکروسافت که چندی پیش تیرش برای تصاحب یاهو به سنگ خورد این بار برای ماندن در میدان رقابت با گوگل، چشم به موتور جست‌وجوی معنایی Powerset دوخته است.
Powerset، از این حیث توجه مایکروسافت را به خود جلب کرده که روش هوشمند‌تری را در زمینه جست‌وجوی وب طراحی کرده است. موتور جست‌وجوی این شرکت از فناوری «وب ‌معنایی» (Semantic Web) بهره می‌برد؛ به این معنا که نتایج جست‌وجو را براساس درک معنی کلمات یا محتوا ارایه می‌دهد. موتور‌های جست‌وجوی مهم دنیا هم‌اکنون برعکس این فناوری عمل می‌کنند یعنی تنها از طریق تطابق کلمات، جست‌وجوی صفحات وب را انجام می‌دهند.
بنا‌به این گزارش، مایکروسافت برای تصاحب این شرکت، مبلغ ۱۰۰ میلیون دلار پیشنهاد داده است و برخی از منابع آگاه اعلام کرده‌اند که این پیشنهاد‌ گویی به مذاق Powerset نیز خوش آمده، اما هنوز مذاکرات به مرحله قرارداد رسمی نرسیده است.
به عقیده بسیاری، اگر این قرارداد به نتیجه برسد، مایکروسافت گام بزرگی در مسیر رقابت با گوگل برداشته است. Powerset و موتور‌های جست‌وجوی معنایی دیگر – که در بسیاری از موارد بسیار بهتر از گوگل عمل می‌کنند- زمانی که کاربران جزییات دقیقی را در مورد موضوعات خاص نیاز دارند، اطلاعات و محتوا‌های مرتبط را به آنها ارایه داده و علاوه بر موضوعات مرتبط با کلید واژه، مطالب حقوقی مربوط به آن را نیز در اختیار کاربر قرار می‌دهند.
البته برای موتور جست‌وجویی همچون گوگل استفاده از فناوری جست‌وجوی معنایی چندان کار ساده‌ای نیست. موتور‌های جست‌وجوی مطرح نظیر گوگل و مایکروسافت بسیاری از صفحات وب را اسکن کرده و آنها را لیست و ایندکس می‌کنند.
در نتیجه سیستم‌های آنها روی چندین میلیون صفحه وب و براساس روش خاص، متمرکز شده و هر ساله نیز تعدادی از وب‌سایت‌های جدید به لیست آنها اضافه می‌شود.
اما این موتور‌های جست‌وجو برای استفاده از فناوری جست‌وجوی معنایی، باید از اساس تغییر کنند و دوباره تمامی وب‌سایت‌ها را براساس فناوری معنایی اسکن کرده و فهرست کنند که کار چندان ساده‌ای نیست.
● رو کردن برگ جدید
به‌کارگیری و توسعه فناوری جست‌وجوی معنایی کار بسیار دشواری است. اما گوگل دست به خطر زده و از چندی پیش، کارشناسان جست‌وجوی معنایی را به استخدام گرفته که یک دهه برای طراحی و ساخت این فناوری وقت گذاشته‌اند.آندریی هاگیو (Andrei Hagiu) ، استادیار دانشگاه هاروارد می‌گوید: تصاحب Powerset توسط مایکروسافت، یک گام درست و شاید بهترین برگ برنده‌ای بود که می‌توانست در مقابل گوگل رو کند.
مطمئنا مایکروسافت هم می‌تواند همانند گوگل، صفحات وب‌اش را دوباره اسکن کند. اما مایکروسافت می‌تواند تنها بخشی از ۴۶ میلیارد دلار قیمت یاهو را در زمینه تهیه تجهیزات ضروری نظیر سرور‌های مورد نیاز سرمایه‌گذاری کند.مایکروسافت همانند یک رقیب شکست خورده، تمایل دارد دست به ریسک بزند تا هر طور که شده با راه‌اندازی یک موتور جست‌وجوی جدید، رو در روی گوگل قد علم کند.
براساس گزارش شرکت تحقیقاتی Hitwise، گوگل ۷۰ درصد جست‌وجو‌های ماه مه گذشته را به خود اختصاص داده در حالی که فقط ۶ درصد از جست‌وجو‌های اینترنتی توسط مایکروسافت انجام شده است.
● چالش‌های استفاده از فناوری Powerset
با این وجود Powerset نوشدارو نیست. قدرت پردازش بالا و زمان بر بودن جست‌وجو‌های معنایی، موانع مهم استفاده از این فناوری محسوب می‌شود. این فناوری احتیاج به ریز‌پردازند‌ه‌ای دارد که بتواند در عرض ۲۰ ثانیه یک صفحه وب را آنالیز کند. بسیاری از سایت‌های کنونی، تنها یکی از زیر مجموعه‌های صفحه وب را می‌توانند اسکن کنند.
سیستم تشخیص یکی دیگر از موتور‌های جست‌وجوی معنایی، فقط صفحات مربوط به سلامت و حقوق را اسکن می‌کند. بنابراین می‌توان گفت که سال‌ها طول می‌کشد تا یک موتور جست‌وجوی معنایی، بتواند تمامی صفحات وب را اسکن کند و این یکی از مشکلات اساسی استفاده از این فناوری است.
یکی دیگر از موانع استفاده از این فناوری آن است که چندین موتور جست‌وجوی مشابه وجود دارند که همگی گوگل را نشانه گرفته‌اند. «هاکیا» یکی از این فناوری‌ها است که حدود ۲۱ میلیون دلار برای ساخت آن هزینه شده و می‌تواند تمامی صفحه را اسکن و لیست کند.
هاکیا امیدوار است که روزی بتواند با گوگل رقابت کند.
از سوی دیگر برخی از موتور‌های جست‌وجو نیز هستند که بدشان نمی‌آید توسط گوگل خریداری شوند.
بروکر آکر (Brooker Aker)، مدیر اجرایی Expert Syetem، شرکت سازنده موتور جست‌وجوی معنایی Cogito Focus معتقد است که وصلت با گوگل، سریع‌ترین‌ راه برای گسترش وب معنایی است.
وی می‌گوید: هیچ شرکتی سرور‌های قدرتمند گوگل را ندارد و همین عامل باعث می‌شود که راه این فناوری نیز به گوگل ختم شود.

ترجمه: نسترن صائبی

منبع : روزنامه فناوران

مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
میانجنگل فسا , وزیرارتباطات , یهودی‌ترین , الگوهای کشت محصولات , وارونگی هوا , مسابقات جهانی , سجاد نجفی , شبکه خبر , آآزادی , دانشگاه آزاد دشتستان , افراد منتسب به گروه گولن , نام نامزدها , شهداد نژاد , داد , خوش شانس ترین , خورشید فر , جزایر ایران , فساد مالی فوتبال , کتک خوردن , تدرسی , شناسایی هویت , دولت روحانی بوشهر , لیفانی , طلوع افتاب , آبشارهای با شکوه , سیاست‌های علم، فناوری و نوآوری ایران , سراتو , رفتار مردان , مصطفی کمال پاشا , بهره برداری از بیمارستان فراهان , خلیل زاده صورتی , ابراهیم رحیمی زنگنه , شطرنج بازان هرمزگانی , آنالیز شبکه , سند های هویتی , موسسه جنگ و اینترپرایز , کروکودیل گرسنه , آهن اسنفجی , برگ جهان , تکلیف دینی , معوقات فرهنگیان , همکاری دوجانبه ایران و ایتالیا , معرفت شناسی , مرگ و میر , خامنه‌ای دات‌ آی آر , گوتزه , سازمان فضای مجازی سراج , دکه روزنامه , سردار لشکری , ناشی ,

برخی از مطالبی که کاربران هم اکنون در حال خواندن آن هستند
نور پردازی , اذا ما الطیر غنت فی‌الصباح , درمان , منوچهر مطیعی تهرانی , تغذیه در دیابت , مراسم زار (لیوا)، استان بوشهر , درمان , بهار آمد بهار آمد بهار خوش عذار آمد , تشخیص , گزارش تشریحی از اوضاع جوی بوشهر , مارگزیدگی , دانیال , محیط آموزش و پرورش اجتماع , سوءاستفاده‌های کلامی , ساختمان شیمیائی، ترکیب، مقیاس اندازه‌گیری , آفتاب‌زدگی‌ (حساسیت‌ به‌ نور آفتاب‌) ـ sun poisoning , عملیات تشریفات ورود و خروج اتباع ایرانی و غیرایرانی به منطقه قوانین، مقررات و آئین‌نامه‌ها>سیرجان , تیترهای بزرگ , چابکسواری آمد و لعبی نمود و رفت , شناسایی منبع ,

برخی منابع مهم خبری
55online.ir 55 آنلاین , 2daylink.com تودی لینک , vista.ir ملت ایران , iran-varzeshi.com روزنامه ایران ورزشی , mehrnews.com خبرگزاری مهر , zamannews.ir زمان , azadinews.ir آزادی , iscanews.ir ایسکانیوز , telna.ir تلنا , vista.ir اخبار , persianv.com پرشین وی , shahr.ir شهر , madannews.ir معدن , aryanews.com آریا , namanews.com نما , kharazmi.org خوارزمی , mehrpress.com مهرپرس , khabaronline.ir خبر آنلاین , 90tv.ir نود , fartakvarzeshi.ir فرتاک ورزشی , ictna.ir ایستنا , jamejamonline.ir جام جم , kasbokarnews.ir روزنامه کسب و کار , vista.ir اخبار روز , iraneconomist.com ایران اکونومیست , asianews.ir آسیا , mahdodeh.com محدوده , nasserhejazi.name مستند حجازی , rooyeshnews.com رویش , bushehrnews.com بوشهرنیوز ,

وبگردی
میلیاردر ایرانی بار دیگر خودرویBMW خود را به آتش کشید
میلیاردر ایرانی بار دیگر خودرویBMW خود را به آتش کشید - فیلم / آقا این ماشینو بفروش یک پراید بخر راحت شو.
فیلم | درگیری شدید رضا کیانیان با فعالان محیط زیست
فیلم | درگیری شدید رضا کیانیان با فعالان محیط زیست - فیلم - رضاکیانیان، در همایش «صدای پای آب»، در پاسخ به اعتراض یکی از فعالان محیط زیستی خطاب به او گفت: شما حق ندارید صحبت کنید... قواعد ما را قبول ندارید بفرمایید بیرون!
آغداش تو را سننه !؟
آغداش تو را سننه !؟ - علی معلم دامغانی، رییس فرهنگستان هنر اخیرا نامه ای به روسای قوای سه گانه و وزرای ارشاد و اطلاعات و نیز فرمانده ‏ناجا ‏درباره 500 اثر هنری ضبط شده در این فرهنگستان نوشته است.‏
ازدواج قربانی اسید پاشی اصفهان
ازدواج قربانی اسید پاشی اصفهان - مرضیه ابراهیمی در جریان اسیدپاشی یکی از قرنیه‌هایش را از دست داد و بدنش نیز به‌ شدت آسیب دید و یک قسمت از سرش سوراخ شد.
پخش شدن محموله تریاک کف جاده در میناب
پخش شدن محموله تریاک کف جاده در میناب - فیلم پخش شدن محموله تریاک کف جاده و جمع کردن توسط مردم!
نگار جواهریان همسر رامبد جوان در خندوانه / فیلم
نگار جواهریان همسر رامبد جوان در خندوانه / فیلم - رامبد جوان همسر سوم خود نگار جواهریان را به خندوانه دعوت کرد.
مشاهده زندگی جدید خانم رهنما فعلآ بلامانع است / عکس
مشاهده زندگی جدید خانم رهنما فعلآ بلامانع است / عکس - عقد «بهاره رهنما» و همسرش در حرم امام رضا (ع)
تصاویر ازدواج مجدد بهاره رهنما
تصاویر ازدواج مجدد بهاره رهنما - بهاره رهنما که بیشتر کارهای او با مضمون ظنز و کمدی است . روز شنیه 4 شهریور با امیر خسرو عباسی ازدواج کرد.
اولین گفتگو با حمید صفت پس از دستگیری / تصاویر
اولین گفتگو با حمید صفت پس از دستگیری / تصاویر - حمید صفت خواننده رپ،پس از پنج ساعت انکار سرانجام در جریان تحقیقات پلیس به قتل پدرخوانده اش اعتراف کرد.
فیلم حضور تینا آخوندتبار در مسابقات بوکس!
فیلم حضور تینا آخوندتبار در مسابقات بوکس! - این بازیگر ایرانی که مدتهاست خبری از حضور او در عرصه هنر نیست برای اولین بار مقابل حریف چینی مسابقه داد.
جشن تولد ۶۰ سالگی مهرانه مهین‌ترابی
جشن تولد ۶۰ سالگی مهرانه مهین‌ترابی - جمعه ۲۰ مرداد بیست و پنجمین مراسم «تولد ماه» به مناسبت سالروز تولد مهرانه مهین‌ترابی، بازیگر سینما و تلویزیون، با حضور جمعی از هنرمندان در موزه هنرهای دینی برگزار شد.
حرکات عجیب احمدی  نژاد هنگام تعریف خاطرات بقایی از زندان!
حرکات عجیب احمدی نژاد هنگام تعریف خاطرات بقایی از زندان! - حرکات عجیب احمدی نژاد هنگام تعریف خاطرات حمید بقایی از دوران زندان کوتاه مدتش
آزاده نامداری تیتر یک پرتیراژترین روزنامه سوئیس/ عکس
آزاده نامداری تیتر یک پرتیراژترین روزنامه سوئیس/ عکس - روزنامه پرتیراژ عصر سوییس بنام بلیک که بصورت رایگان توزیع میشود ، این تیتر را برای آزاده نامدارى انتخاب کرد:دورویی!
 اولین تصاویر از مهران مدیری و دخترش شهرزاد
اولین تصاویر از مهران مدیری و دخترش شهرزاد - مراسم افتتاحیه فیلم «ساعت 5 عصر» اولین ساخته مهران مدیری در حالی برگزار شد که شهرزاد دختر این کارگردان نیز در مراسم حضور داشت و برای اولین بار است که دختر مهران مدیری در چنین مراسمی حضور می یابد.
    پربازدیدها