سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶ / Tuesday, 16 January, 2018

نگهداری تخمک لقاح نیافته قزل آلای رنگین کمان (Oncorhynchus mykiss) در محیط های مایع تخمدانی


نگهداری تخمک لقاح نیافته قزل آلای رنگین کمان (Oncorhynchus mykiss) در محیط های مایع تخمدانی
میزان ماندگاری تخمک لقاح نیافته ماهی قزل آلای رنگین کمان، خارج از محوطه شکمی توسط استحصال تخمک های سه مولد، در سه تیمار متفاوت و برای سه زمان ۰، ۲۴ و ۴۸ ساعت در دمای ۱۱-۱۰ درجه سانتی گراد تعیین شد. در تیمار اول، ۱۵ میلی لیترتخمک از هر مولد دریافت و به صورت جداگانه در پلیت ها نگهداری شد. در تیمار دوم، از هر مولد ۵ میلی لیتر تخمک واز مجموع سه ماهی مولد ۱۵ میلی لیتر تخمک به صورت مخلوط در هر پلیت ریخته و نگهداری شد. در تیمار سوم، از هر مولد ۱۵ میلی لیتر تخمک گرفته شده، در پلیت ها به همراه استرپتومایسین سولفات (mg/mL ۰.۱) و پنی سیلین (Iu/mL ۱۰۰) نگهداری شد.
بیشترین درصد چشم زدگی در بین تیمارها متعلق به تیمار حاوی آنتی بیوتیک و در هر سه زمان ۰، ۲۴ و ۴۸ ساعت بود. در تمام تیمارها درصد چشم زدگی در ساعات ۲۴ و ۴۸ از ساعت صفر بیشتر بود. درحالی که در ساعت صفر اختلاف معنی داری در درصد چشم زدگی بین تیمار تخمک های جدا و تخمک های مخلوط مشاهده نشد، ولی در ساعات ۲۴ و ۴۸ درصد چشم زدگی در تخمک هایی که به صورت مخلوط نگهداری شده بود، از تخمک های نگهداری شده به صورت جدا بیشتر بود. نتایج این آزمایش نشان داد که تخمک های لقاح نیافته قزل آلای رنگین کمان را می توان به مدت حداقل ۴۸ ساعت خارج از بدن ماهی در درون مایع سلومیک ،بدون نیاز به فناوری ویژه ای نگهداری کرد.

حمید نیک سیرت
کورش سروی مغانلو
باقر مجازی امیری
آزاده هاتف
علی پاشازانوسی
محسن میارنعیمی

منبع : پایگاه اطلاعات علمی

مطالب مرتبط

مقایسه برخی پارامترهای زیستی بین ماهی کپور علفخوار و دورگه حاصل از کپور علفخوار ماده × کپور سر گنده نر


مقایسه برخی پارامترهای زیستی بین ماهی کپور علفخوار و دورگه حاصل از کپور علفخوار ماده × کپور سر گنده نر
ماهیان دو ساله دورگه (کپور علفخوار ماده × کپور سر گنده نر) و کپور علفخوار در ترکیبی با کپور معمولی، فیتوفاگ و کپور سر گنده به صورت توام از تیر ماه تا آبان ماه ۱۳۸۱ در مجتمع تکثیر پرورش شهید رجایی ساری پرورش یافتند. ضمن سنجش عوامل فیزیکوشیمیایی آب استخرها نظیر pH، شفافیت، اکسیژن و دمای آب، در پایان دوره پرورش شاخصهای رشد، روند تکامل غدد جنسی و ترکیب لاشه ماهیان دورگه و کپور علفخوار مقایسه شد. بر اساس نتایج بررسی، عامل کیفیت در ماهی دورگه و علفخوار به طور متوسط و بترتیب ۱.۰۷ و ۱.۳۲ بود. درصد تغییرات نهایی وزن در ماهی دورگه ۳۷.۸ و در کپور علفخوار ۳۷.۷ به دست آمد که تفاوت معناداری نداشت (P>۰.۰۵). میزان رشد ویژه (SGR) برای دو گونه ماهی ۰.۲۵ درصد و متوسط رشد روزانه در کپور علفخوار ۳.۴۴g و در ماهی دورگه ۰.۴۴g بود. بررسیهای بافت شناسی در خصوص نمو غدد جنسی این دو ماهی نیز نشان داد که در سال دوم، تخمدان در کپور علفخوار حاوی اووسیت اولیه می باشد اما در ماهیان دورگه تخمدان در مراحل اولیه تقسیم اووگونیا باقی مانده است. همچنین بیضه کپور علفخوار، از اسپرماتوسیت اولیه تشکیل شده بود. آنالیز تقریبی لاشه این دو گروه از ماهیان در پایان سال دوم پرورش تفاوت معناداری را در میزان پروتئین، خاکستر، چربی در رطوبت نشان نداد (P>۰.۰۵). مطالعه مساحت و حجم گلبولهای قرمز خون در ماهیان دورگه ای که غدد جنسی آنها بررسی شد بیانگر تری پلوئید بودن آنها بود.

وبگردی
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار - ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی»
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی» - علی ربیعی وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی در گفت‌وگوی تلفنی با خانواده یکی از خدمه نفتکش «سانچی» اظهار همدردی کرد.
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی - توقف عملیات خنک سازی و مهار آتش در شب گذشته، موجب رسیدن آتش به مخازن سمت چپ کشتی و انفجارهای شدید صبح امروز شد که در نهایت پس از چند ساعت به غرق شدن کامل نفتکش ایرانی انجامید.
از «خس و خاشاک» دیروز تا «آشغال» امروز
از «خس و خاشاک» دیروز تا «آشغال» امروز - این اتفاق بیشتر از هر موضوع دیگری سبب شد تا مردم یاد خاطرات سال ۸۸ بیفتند؛ آن زمانی که یک فرد با به زبان آوردن سخنانی ناشایست و بدون تفکر، مردمی را که برای بیان خواسته‌های‌شان به خیابان‌ها آمده‌ بودند، خس و خاشاک خواند و سبب شعله‌ور شدن آتش شد.
عدالت با  6 دلار در سال!
عدالت با 6 دلار در سال! - فیلم - رضا رشیدپور در برنامه حالا خورشید با کنایه به واریز سود سهام عدالت گفت: به خارجی ها نگوییم این سود سهام عدالت ماست، بگوییم ما روز شش دلاری مزگان داریم.
تحقیری که در دنیا میشویم / نفتکش ایرانی خدمه ایرانی با پرچم پاناما
تحقیری که در دنیا میشویم / نفتکش ایرانی خدمه ایرانی با پرچم پاناما - اگر از همه این ابهامات در خصوص مالکیت این کشتی که بگذریم، مهم‌ترین سوالی که این روز‌ها مطرح است، به آتشی باز می‌گردد که ظاهرا قرار نیست خاموش شود و یک هفته است که می‌سوزد. حریقی که اگر نبود حادثه پلاسکو، ممکن بود آن را ناشی از بزرگ بودن سانچی و حجم زیاد بارش بدانیم یا برعکس، از ناتوانی اطفاکنندگان در این ماجرا گلایه سردهیم، اما حالا به شکل گیری ابهامی بزرگ‌تر منجر شده...
ورود بی‌چادر و باآرایش به این بیمارستان ممنوع است
ورود بی‌چادر و باآرایش به این بیمارستان ممنوع است - خانم مسئول انتظامات جلوی درمانگاه بیمارستان بقیه‌الله ایستاده، جلوی زنان مانتویی را می‌گیرد و با گرفتن کارت شناسایی به آنها چادر می‌دهد. خیلی از زنان اینجا قبل از ورود به بیمارستان مانتویی هستند اما با گذشتن از در ورودی چادری می‌شوند.
کسی به ایرانی ها اهمیتی نمی دهد
کسی به ایرانی ها اهمیتی نمی دهد - ممکن است دود وارد محیط ایزوله ای شود که احتمالا دریانوردان در آنجا حضور دارند، پرسیده ایم چرا نجاتشان تا این حد طولانی شده است؟ گفته می شود چینی ها کم کاری می کنند ناراحتم از اینکه وقتی کشتی چینی تصادف کرد همه سرنشینان آن سالم هستند اما کسی به ایرانی ها اهمیتی نمی دهد.
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت - رسانه های مطرح یونانی با انتشار تصاویری از رابطه عاطفی ملی پوش ایرانی باشگاه المپیاکوس با یک میلیاردر یونانی - آمریکایی پرده برداشتند و مدعی شدند این دو تصمیم خود را برای ازدواج قطعی کرده اند.
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟ - بخشی از تکثر مسئولیت های بعضی چهره‌های سیاسی به بی‌اعتمادی نظام به افراد کارآمد برمی‌گردد و علت دیگر این موضوع، اعتماد غیرمعقول به این افراد است. با این حال این افراد هرچقدر هم که توانمند باشند، از نظر روان شناسی و انسان شناسی در بخشی از مسئولیت های خود ناموفقند.
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود!
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود! - فیلم - حسین عطایی ۱۰ سال دارد و در حوزه طراحی مفهومی خودرو فعالیت می کند. او ۶ اختراع ثبت شده دارد، مدرسه نمی رود و از دو شرکت تسلا و ولوو دعوت به همکاری شده است. او مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه است. گفتگوی رضا رشیدپور با نابغه ١٠ساله طراحی خودرو را اینجا ببینید.
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت !
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت ! - تست برخورد جلوی خودرو با سرعت 50 کیلومتر در ساعت برای سمند TU5 ، توسط یکی از سازمانهای معتبر ارزیابی خودرو در انگلستان صورت گرفت.
کشور محل درمان آیت الله هاشمی شاهرودی مشخص شد (+عکس)
کشور محل درمان آیت الله هاشمی شاهرودی مشخص شد (+عکس) - سرانجام بعد از مدت ها سکوت درباره این که آیت الله سیدمحمود هاشمی شاهرودی برای درمان به کدام کشور رفته است، خبرگزاری اهل بیت(ع) از درمان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در آلمان خبر داد و نوشت:
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه - این فیلم حواشی زیادی را در فضای مجازی به همراه داشته است.
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم - اولین قسمت از برنامه هاردتاک کاکتوس را با صحبت های جذاب نیوشا ضیغمی در مورد خانواده و همسرش ، ماجرای صحبت های جنجالی یک هواپیما ، 8 سال احمدی نژاد و ...
    پربازدیدها