دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ / Monday, 16 July, 2018

وفا زوّاره‌ای و تذکرة مآثرالباقریه


وفا زوّاره‌ای و تذکرة مآثرالباقریه
قرن سیزدهم هجری قمری، دورهٔ اوج سبک بازگشت در شعر فارسی و دومین قطب آن، پس از تهران و دربار، اصفهان است. به همین دلیل، در این سده، تذکره‌های فراوانی تدوین شد. یکی از آنها را میرزا محمد علی وفای زواره‌ای راجع به مدایح و تراجم حدود پنجاه نفر از ستایندگان سیدِشفتی و بنای پرآوازهٔ او مسجد سید ـ تدوین کرد.
این تذکره در مقایسه با تذکره‌های موجود هم عصر و مشابه خود، از دقت در ارائه اطلاعات و کثرت و تّنوع مطالب ادبی و تاریخی برخوردار است.

حسین مسجدی
مهدی نوریان

منبع : حوزه معاونت تحقیقات و فناوری

مطالب مرتبط

بدون‌ عشق‌؛ جایگاه‌ شاعر از جامعه‌ رو به‌ تغییر

بدون‌ عشق‌؛ جایگاه‌ شاعر از جامعه‌ رو به‌ تغییر
اگرچه‌ آثار منثور اولیه‌ پاسترناك‌ چندان‌ توجهی‌ برنیانگیخت‌، قصه‌ «بدون‌ عشق‌» كه‌ در ۱۹۱۸ منتشر شد براستی‌ پیشاهنگ‌ دكتر ژیواگوست‌. این‌ داستان‌ كوتاه‌ كه‌ مضامین‌، رویدادها، شخصیت‌پردازی‌ها و نامهایی‌ مشترك‌ با رمان‌ بعدی‌ دارد در عین‌ حال‌ پیش‌درآمدی‌ است‌ بر مضمون‌ دكتر ژیواگو كه‌ در گرایشهای‌ متضاد شخصیت‌های‌ اصلی‌، كووالیفسكی‌ و گالتسف‌ نسبت‌ به‌ انقلاب‌ شكل‌ می‌گیرد. شخصیت‌ دوم‌ در واقع‌ نمونه‌ اولیه‌ یوری‌ ژیواگوست‌. افزون‌ بر این‌، در این‌ داستان‌ كوتاه‌ نشانه‌هایی‌ از شخصیتی‌ می‌بینیم‌ كه‌ وقتی‌ در دكتر ژیواگو تكامل‌ می‌یابد بدل‌ به‌ لارا می‌شود.
پاسترناك‌ كه‌ دیگر شاعری‌ سرشناس‌ شده‌ بود در ۱۹۲۵ با انتشار مجموعه‌ «داستانها» نزد بسیاری‌ از خوانندگان‌ به‌ نویسندگی‌ نیزشناخته‌ شد. این‌ كتاب‌ شامل‌ چهار داستان‌ است‌ كه‌ هر یك‌ از آنها در فاصله‌ ۱۹۱۵ تا ۱۹۲۵ نوشته‌ و چاپ‌ شده‌ بود. این‌ داستان‌ها نیز مانند «بدون‌ عشق‌» نشان‌دهنده‌ واكنش‌ پاسترناك‌ در برابر رویدادهای‌ انقلاب‌ و جامعه‌ بعد از انقلاب‌ است‌. در «راه‌های‌ آسمان‌» از این‌ مجموعه‌ نخستین‌ تصویر كمونیسم‌ و فضای‌ آن‌ را از دید پاسترناك‌ می‌یابیم‌، بویژه‌ تصویری‌ كه‌ او از اخلاق‌ بی‌شفقت‌ فردی‌ عالیرتبه‌ به‌ نام‌ پالیوانوف‌ به‌ دست‌ می‌دهد كه‌ نمونه‌ اولیه‌ استرلینكوف‌ در دكتر ژیواگوست‌ فردی‌ كه‌ آرمان‌ ایدئولوژیكی‌ را فراتر از ترحم‌ و دیگر عواطف‌ انسانی‌ جای‌ می‌دهد. جالبترین‌ داستان‌ در این‌ مجموعه‌، «كودكی‌ ژینا» درباره‌ ژینا لیوورس‌ چهارده‌ ساله‌ و رودررویی‌ او با جهان‌ بیرون‌ و هنگام‌ بلوغ‌ و آنگاه‌ كشف‌ زنانگی‌ است‌.
● مضامین‌ سیاسی‌
در نیمه‌ دهه‌ ۱۹۲۰ پاسترناك‌ با فضای‌ متغیر ادبی‌ روبرو شد كه‌ رویدادها و جریانات‌ سیاسی‌ بر آن‌ اثر می‌نهاد. اگرچه‌ پاسترناك‌ همواره‌ از استعداد روراست‌ نبودن‌ بی‌بهره‌ بود كوشید تا به‌ خواست‌های‌ دوران‌ خود پاسخ‌ گوید و این‌ به‌ سبب‌ فشار مستقیمی‌ بود كه‌ به‌ درجات‌ مختلف‌ بر نویسندگان‌ وارد می‌آمد تا مضمون‌، سبك‌ و لحن‌ گفته‌ خود را با وضع‌ موجود سازگار كند. بدین‌ سان‌ وقتی‌ كه‌ لنین‌ در ژانویه‌ ۱۹۲۴ درگذشت‌، پاسترناك‌ شعری‌ بلند و با عنوان‌ «بیماری‌ والا» منتشر كرد كه‌ با توصیف‌ سخنرانی‌ لنین‌ در نهمین‌ كنگره‌ شوراها در ۱۹۲۱ پایان‌ می‌یافت‌. مضمون‌ مركزی‌ این‌ شعر جایگاه‌ شاعر در جامعه‌یی‌ رو به‌ تغییر در زمینه‌یی‌ از رویدادهای‌ تاریخی‌ است‌. انقلاب‌ همچون‌ توفان‌ بنیان‌ كن‌ تصویر می‌شود كه‌
روشنفكر ایدئالیست‌ را،
كه‌ درباره‌ لذت‌ تباهی‌ خود
پلاكاردهایی‌ می‌نوشت‌ و چاپ‌ می‌كرد.
می‌روبد و به‌ كناری‌ می‌راند. پاسترناك‌ فكر می‌كرد در روزهای‌ نخست‌ روشنفكران‌ برای‌ انقلاب‌ كار كرده‌ بودند، اما بعد از آن‌ تماس‌ با مردم‌ را از دست‌ داده‌ و چنان‌ از ایشان‌ بیگانه‌ شده‌ بودند كه‌ كاری‌ از دستشان‌ بر نمی‌آمد جز آنكه‌ از صحنه‌ پایین‌ بیایند.
راوی‌ كه‌ تجربه‌ شخصی‌ پاسترناك‌ را بازگو می‌كند شرح‌ می‌دهد كه‌ چگونه‌ به‌ قصد پس‌ راندن‌ تردید و دودلی‌ به‌ كنگره‌ شوراها می‌رود و در آنجا جلوه‌ پرابهت‌ لنین‌، آن‌ ایمان‌ از كف‌ رفته‌ را تا حدی‌ به‌ او باز می‌گرداند. زمانه‌ برای‌ پرداختن‌ به‌ مضامین‌ انقلابی‌ و میهنی‌ بسیار مساعد بود و از این‌ روی‌ انتشار مجموعه‌ شعر پاسترناك‌ با عنوان‌ «سال‌ ۱۹۰۵» در ۱۹۲۷ مرحله‌یی‌ مهم‌ در كار هنری‌ او شد. این‌ كتاب‌ چهار بار به‌ چاپ‌ رسید. از آن‌ پس‌ نیز بیش‌ از همه‌ آثار پاسترناك‌ مورد اشاره‌ و ستایش‌ منتقدان‌ شوروی‌ بود و گزیده‌های‌ فراوان‌ از آن‌ منتشر شد. در این‌ مجموعه‌ پاسترناك‌ برای‌ نخستین‌ بار صرفا به‌ مساله‌ همگرایی‌ شعر و تاریخ‌ می‌پردازد و نشان‌ می‌دهد كه‌ با تلقی‌ تسوتایوا از «پدیده‌ متناقض‌ بی‌ زمانی‌ هنر و رابطه‌ محكم‌ آن‌ با زمانه‌اش‌» توافق‌ دارد.

وبگردی
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟ - سرنوشت فرزند بزرگ حسن روحانی از جمله مواردی است که در سال‌های گذشته بارها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ نیز یکی از وب‌سایت‌های اصولگرا مدعی بود که او به دنبال “شکست عشقی” دست به “خودکشی” زده است. بنا به ادعای برخی از رسانه‌های اصو‌لگرا، فرزند روحانی با کلت کمری پدر خودکشی کرد.
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا - کاربران شبکه های اجتماعی فیلمی را منتشر کرده اند که گفته می شود مربوط به خانه مجلل محمود خاوری در کانادا است. صحت و سقم این قضیه هنوز تایید نشده است.
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟ - احزاب و شخصیت‌ها - زندگی ساده آیت‌الله جنتی گرچه از ویژگی‌های مثبت شخصیت وی است اما نوع نگاهش به عرصه سیاسی و مصداق‌یابی های وی درخصوص افراد انقلابی انتقادهای زیادی را متوجه او می‌کند.
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول - امیرحسین مقصودلو (تتلو) با انتشار عکسی از خودش و مائده هژبری، دختر نوجوانی که پس از اعتراف تلویزیونی اش معروف شد، از کنسرت مشترک در استانبول خبر داد.
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد!
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد! - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا - صحبت های تامل برانگیز آیت الله رودباری درمورد ربا در کشور
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟ - دختر بازداشت شده در بخشی از مصاحبه توضیح می‌دهد که صبح دستگیر شده و خانواده‌اش در جریان این موضوع قرار گرفته‌اند و این ادعا نشان می‌دهد تهیه فیلم اعترافات به فاصله یک صبح تا عصر انجام شده که خود نشان‌دهنده این است که برای متهم هنوز دادگاهی تشکیل نشده و جرمی به اثبات نرسیده ‌است.
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر!
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر! - پس از آنکه فیلم تازه محمدحسین فرح‌بخش در سالن‌های سینمای شهر تهران اکران نشد. احمدی مدیر سینماشهر که از قضا تهیه کننده برنامه خندوانه نیز هست و سوله مدیریت بحران شهر تهران در دوره تهیه کنندگی او به «خندوانه» اختصاص یافت، مانع از این اکران شده بود و همین مسئله واکنش فرح بخش را به دنبال داشت و او را رانت‌‎‌خوار خواند و پای رامبد جوان را به میان کشید.
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم - یکی از دختران که به شدت مورد توجه قرار گرفته است مائده نام دارد. او از چهره‌های شناخته شده اینستاگرام است که ویدئو‌هایی از رقص هایش را در صفحه خود منتشر کرده است. او متولد سال 1380 است. به گفته خودش حدود 600هزار فالوئر دارد. او حالا با قرار وثیقه آزاد است.
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس)
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس) - سردار آزمون نیمه شب گذشته و در نزدیکی‌های صبح امروز با خودوری پورشه شخصی خود در محور نکا بهشهر پس از عبور از روستای کمیشان با تصادف زنجیره‌ای مواجه شد که در این حادثه خودروهای زیادی خسارت دیدند
فیلم | سرگذشت گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان (۱۴+)
فیلم | سرگذشت گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان (۱۴+) - فیلم - گزارشی کامل و کوتاه از سرگذشت وحید مرادی گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان را در ویدئوی زیر ببینید.
شوخی «عطاران» با «مدیری» در اکران فیلم هزارپا
شوخی «عطاران» با «مدیری» در اکران فیلم هزارپا - مراسم اکران خصوصی فیلم هزارپا با حضور هنرمندان و بازیگران این فیلم سینمایی شب گذشته 9 تیر 1397 در برج میلاد برگزار شد.
قصور تاریخی دولت
قصور تاریخی دولت - چه باید کرد؟ پرسشی که نوبخت پرسیده است، اما شاید به دنبال پاسخ آن نباشد. در شرایط کنونی دولت و حامیان اصلی آن در مظان این اتهام تاریخ قرار خواهند گرفت که چرا به دنبال طرح و پاسخ مهم‌ترین سوال شرایط بحرانی کنونی نرفتند.
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی - مردم تهران برای اولین بار و برای تماشای مسابقه‌ی فوتبال ایران و اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ بهمراه خانواده‌های خود به ورزشگاه صدهزار نفری آزادی رفتند