دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ / Monday, 10 December, 2018

اقتصاد آسیا در سال ۲۰۰۹


اقتصاد آسیا در سال ۲۰۰۹
اقتصادهای نوظهور آسیا برای مدت‌های طولانی پویاترین اقتصادهای جهان بوده‌اند و طی یک دهه گذشته نرخ رشد اقتصادی سالانه آنها ۵/۷درصد بوده است.
این نرخ ۵/۲ برابر نرخ رشد سایر کشورهای جهان بوده است. اما طی سال گذشته آسیا تحت تاثیر مجموعه‌ای از رویدادها قرار گرفت که از جمله آنها می‌توان به رکود اقتصادی و بحران اعتبارات جهان ثروتمند، کاهش قیمت انرژی و افزایش تورم اشاره کرد. این رویدادها به ویژه برای اقتصادهایی که وابسته‌ترین اقتصادهای جهان به صادرات و انرژی هستند، دردسرسازند و بسیاری از افراد نگران آنند که این رویدادها بر نرخ رشد آسیا تاثیر گذارد، اما در سال ۲۰۰۹ ثابت خواهد شد که بدبین‌ها اشتباه می‌کنند.اقتصادهای آسیایی وابسته به صادرات بیش از هر منطقه دیگری در جهان از رونق مصرف آمریکا بهره بردند. صادرات به آمریکا در سال ۲۰۰۹ کاهش بیشتری را شاهد خواهد بود و بازارهای اروپایی نیز تحت فشار قرار خواهند گرفت. اما آمریکا و اروپای غربی در مجموع کمتر از ۳۰درصد کل صادرات کشورهای نوظهور آسیا را خریداری می‌کنند.بیش از نیمی از صادرات چین به سایر اقتصادهای نوظهور که میزان تقاضا در آنها در حد بالایی باقی خواهد ماند، اختصاص می‌یابد.برخی از اقتصادهای کوچکتر مانند سنگاپور و هنگ‌کنگ آسیب‌پذیرترند چون صادرات آنها به آمریکا ۲۰ تا ۳۰درصد تولید ناخالص داخلی‌شان را تشکیل می‌دهد (در حالی‌که این رقم برای چین تنها ۸درصد است) و به همین دلیل با شدت بیشتری کندی اقتصاد خود را شاهد خواهند بود. اما تقریبا در همه جای آسیا هزینه مصرف‌کنندگان و سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها در حد بالایی خواهد ماند و این مساله کمک خواهد کرد که صادرات ضعیف‌تر جبران شود. به عنوان مثال حجم خرده‌فروشی چین در سال ۲۰۰۹ تا حدود ۱۵درصد افزایش خواهد یافت.
به تازگی بازارهای سهام منطقه دچار افت شدند اما کشورهای آسیایی توانستند تا حدود زیادی از بحران مالی که بسیاری از اقتصادهای غربی را تحت تاثیر قرار داد، در امان بمانند. بدهی‌های بخش خصوصی اقتصادهای آسیایی در حدی پایین باقی مانده است. دارایی‌هایی از بانک‌ها که پرخطرند، سهم کمی در نظام بانکی دارند و این اقتصادها نسبت به گذشته کمتر به سرمایه‌های خارجی وابسته‌اند. البته استثنای بزرگ در این میان کشور کره جنوبی است که در آن بانک‌ها دست به استقراض شدید از خارج زدند تا بودجه لازم برای تخصیص وام به خانوارها و شرکت‌ها را تامین کنند. به علاوه بر خلاف اغلب اقتصادهای آسیایی دیگر، این کشور از کسری حساب جاری رنج می‌برد. در نتیجه این اقتصاد از بحران جهانی اعتبارات لطمه بیشتری خواهد دید.
اما در مجموع اقتصادهای آسیایی نه تنها نسبت به یک دهه گذشته در شرایط بهتری به سر می‌برند، بلکه در مقایسه با سایر اقتصادهای نوظهور اروپای شرقی یا آمریکای لاتین هم وضعیت بهتری دارند. چین که حدود یک سوم رشد جهانی را در سال ۲۰۰۸ به خود اختصاص داده است، همچنان به حمایت خود از اقتصاد منطقه ادامه خواهد داد.
اگرچه در کل، رشد اقتصادهای نوظهور آسیایی در سال ۲۰۰۹ دچار کندی می‌شود ولی با توجه به اینکه تولید ناخالص داخلی آنها به‌طور میانگین کمی کمتر از ۷درصد خواهد بود، هیچ‌یک از آنها دچار رکود اقتصادی نمی‌شوند. این رقم خیلی کمتر از نرخ ۹درصدی تولید ناخالص داخلی آنها در سال ۲۰۰۷ است.
البته نرخ ۹درصد نیز نرخی بی‌ثبات بود. رشد کندتر، که بیشتر به تقاضای داخلی بستگی دارد و نه صادرات، وقفه‌ای است که برطرف می‌شود. اگر رکود اقتصاد جهانی دولت‌های آسیایی را مجبور کند از رشد اقتصادی ناشی از صادرات به رشد اقتصادی ناشی از مصرف روی آورند، این کمکی خواهد بود که رشد اقتصادی آینده آنها از ثبات بیشتری برخوردار شود.
در صورت کاهش تقاضای داخلی، بسیاری از کشورها از جمله چین، هنگ‌کنگ و سنگاپور آنقدر مازاد بودجه دارند که به آنها اجازه دهد اقتصادهایشان را با هزینه بالاتر یا مالیات کمتر مورد حمایت قرار دهند. اما کسری بودجه هندوستان که ۸درصد تولید ناخالص داخلی این کشور است، این کشور را فاقد چنین ضربه‌گیری رها ساخته است. نرخ تورم کشورهای نوظهور آسیایی در اواسط سال ۲۰۰۸ به ۸درصد رسید که این رقم بالاتر از میانگین تنها ۸/۲درصدی از سال ۲۰۰۰ تاکنون است.چین به بالاترین نرخ تورم خود طی ۱۲ سال گذشته رسید، سنگاپور و مالزی هم بالاترین نرخ تورم خود طی ۲۵ سال اخیر را تجربه کردند. اما خبر خوب این است که نرخ تورم در سال ۲۰۰۹ کاهش خواهد یافت.
بخش اعظم جهش تورم حاصل افزایش قیمت مواد غذایی و تا حد کمتری قیمت نفت بود.
در مقایسه با کشورهای ثروتمند، در این کشورها غذا سهم به مراتب بیشتری از هزینه مصرف‌کنندگان را به خود اختصاص می‌دهد. به علاوه تورم از سوی رشد برخی از اقتصادهای سریع که دستمزدها را بالا بردند، نیز تقویت شد.بنابراین دو نیرو قادر خواهند بود که تورم را در سال ۲۰۰۹ کاهش دهند. اول آنکه اگر قیمت مواد غذایی و انرژی در سطح کنونی پایین خود تثبیت شوند، نرخ تورم نسبت به سال گذشته سقوطی شدید را شاهد خواهد بود. دوم آنکه رشد اقتصادی کندتر کمک خواهد کرد که تقاضا برای دستمزدها کاهش یابد. میانگین نرخ تورم کشورهای نوظهور آسیایی در سال ۲۰۰۹ به کمتر از ۴درصد خواهد رسید و این موضوع به بانک‌های مرکزی امکان بیشتری می‌دهد تا نرخ‌های بهره را کاهش دهند و به دلیل آنکه آسیا نسبت به سایر نقاط جهان انرژی بیشتری مصرف می‌کند تا هر دلار از تولید ناخالص داخلی خود را تامین کند، خواهد توانست از قیمت‌های پایین نفت بزرگ‌ترین رونق اقتصادی را تجربه کند و از آن بهره برد.
دستمزدها در آسیا با شتابی بسیار سریعتر از دنیای توسعه‌یافته رو به افزایش است و این موضوع بسیاری از شرکت‌های چینی را به تعطیلی کشانده است. اما دستمزد تولید در چین هنوز کمتر از ۱۰درصد دستمزد تولید در آمریکاست. در سال ۲۰۰۹ کارخانجات بیشتری در جنوب چین از رونق می‌افتد، زیرا این کشور در شرف از دست دادن برتری خود در تولید برخی محصولات ارزان چون اسباب بازی، کفش و منسوجات است. همین امر تولیدکنندگان چینی را وادار خواهد ساخت که به سمت تولیدات گران‌قیمت‌تر روی آورند و این همان کاری است که کره جنوبی و تایوان چند سال پیش انجام دادند. اما این خود نشانه‌ای است از موفقیت و نه از دست دادن برتری، چون این کشورها ثروتمندتر می‌شوند.

محمدرضا عادلی مسبب کودهی
شادی آذری

منبع : سایت اقتصادی

مطالب مرتبط

اقتصاد آمریکا نیازمند مشوق های بزرگ تر

اقتصاد آمریکا نیازمند مشوق های بزرگ تر
رهبران عضو گروه ۲۰ (متشکل از کشورهای ثروتمند و اقتصادهای نوظهور) در نشست روز ۱۵ نوامبر واشنگتن برای بهبود وضعیت اقتصادی خود مشوق های مالی ارائه کردند. متاسفانه چنین به نظر می رسد که آمریکا به دلیل مشکلات ناشی از انتقال قدرت و وجود اختلافات سیاسی، نمی تواند به قول خود عمل کند. هفته گذشته دموکرات های مجلس نمایندگان طرحی ۱۰۰ میلیارد دلاری ارائه کردند که شامل افزایش اندک هزینه های زیرساختی، کمک به برخی ایالت ها و کمک (نادرست و اشتباه) به خودروسازان دیترویت بود. این طرح در مجلس سنا رد شد. تمام کاری که کنگره بی دست و پای آمریکا توانست انجام دهد، افزایش مزایای بیکاری بود. مذاکرات جدی در مورد مشوق های مالی بزرگ تر تا روی کار آمدن رئیس جمهور و مجلس قانونگذاری جدید که در ماه ژانویه انجام می شود، به تعویق افتاده است. شاید این زمان چندان زیاد به نظر نرسد اما با توجه به وخیم تر شدن وضعیت اقتصادی آمریکا طی هفته های اخیر، این تاخیر بسیار خطرناک است.
از کاهش میزان خرده فروشی تا افزایش نرخ بیکاری، آمارهای جدید گویای این هستند که شرایط اقتصادی آمریکا روزبه روز بدتر می شود. فشاری که کمبود اعتبارات، کاهش دارایی های مالی و افزایش بیکاری به مصرف کنندگان وارد می کند، موجب کاهش تقاضای بخش خصوصی شده است. کاهش هزینه ها و صرفه جویی مصرف کنندگان آمریکایی این کشور را وارد بدترین رکود اقتصادی از سال ۱۹۸۲ به بعد کرده است و برخلاف اوایل دهه ۱۹۸۰ میلادی، امید اندکی به بهبود اوضاع وجود دارد. برای آرام کردن جو متشنج موجود به مبالغ کلانی نیاز است؛ ۳۰۰ میلیارد دلار یعنی بیش از دو درصد تولید ناخالص داخلی. با توجه به سرعت سقوط سیستم مالی، سرعت عمل دولت بسیار ضروری است. به دلیل ماهیت متغیر نیروی کار آمریکا، پرداخت بیمه بیکاری نسبت به گذشته کمتر شده است. با اینکه در حال حاضر نسبت کارگران پاره وقت در مقایسه با گذشته بسیار بیشتر شده است اما تقریباً در دو سوم ایالت ها کارگران پاره وقت فاقد شرایط لازم برای دریافت کمک هزینه بیکاری هستند.
ارائه مشوق های دولتی وضعیت بازار کار را بهبود می بخشد. ارزیابی ها نشان می دهد در سال جاری ایالت های آمریکا در مجموع با ۷۰ میلیارد دلار کسری بودجه روبه رو خواهند شد. تاکنون نیمی از ایالت ها مجبور به کاهش هزینه های بهداشت عمومی و سایر هزینه ها شده اند. در این وضعیت، فعالیت برخی پروژه های مهم متوقف شده و کارگران بیکار شده اند. در سپتامبر ۲۰۰۸ موسسه مک کینزی در یک نظرسنجی از کارشناسان در مورد وضعیت بازار کار آمریکا اعلام کرد تا اوایل سال ۲۰۰۹ بازار با کاهش نیروی کار مواجه خواهد شد. روزنامه وال استریت ژورنال هم در گزارشی از کاهش رشد اقتصادی آمریکا خبر داد. این روزنامه به نقل از وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد رشد تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماهه سوم ۲۰۰۸ به ۳/۰ درصد رسید. این میزان کاهش از سال ۲۰۰۱ به بعد بی سابقه بود. طی این دوره زمانی نرخ تورم هم به ۴/۵ درصد رسید. این میزان رشد تورم نیز از سال ۱۹۹۰ تاکنون بی سابقه بوده است.
تقریباً نتیجه تمامی نظرسنجی ها و ارزیابی ها نشان دهنده کاهش شاخص های کلان اقتصاد آمریکا در سال جاری و سال آینده است. این نتایج همچنین گویای ورود آمریکا به دوره رکود اقتصادی است. تاکنون هزینه های مصرف کنندگان آمریکایی که ۷۰ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می دهند، طی سه ماهه سوم بیش از ۱/۳ درصد کاهش یافته است. این میزان کاهش نیز از سال ۱۹۸۰ تاکنون بی سابقه بوده است. در سه ماهه سوم، صادرات آمریکا ۹/۵ درصد رشد، میزان واردات ۹/۱ درصد افت و هزینه های دولتی هم ۸/۱۳ درصد افزایش پیدا کرد. یکی از بیشترین فشارها را هزینه های نظامی بر بودجه آمریکا وارد می کنند. در سه ماهه سوم سال ۲۰۰۸ میزان این هزینه ها
۱/۱۸ درصد افزایش یافت.

وبگردی
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما - ظهارات جنجالی لیلا بوشهری و شقایق دلشاد درباره فساد در سینما: چرا دایرکت میدم فالو نمیکنید؟ ساعت یک شب چرا باید زوایای صورت منو ببینن؟
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی!
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی! - بخشی دیگر از برنامه «من و شما» با حضور مسعود فراستی و برخورد توهین آمیز مجری رسانه ملی را می بینید که در رسانه ها باز نشر نشد.
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر - مریم مومن متولد دهه 70 می باشد و حضورش در بانوی عمارت اولین تجربه بازیگری است و به واسطه این سریال وارد دنیای بازیگری شده است . او در کلاس های تئاتر فعالیت داشته است .
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه - گروه تروریستی جیش العدل نخستین تصاویر از حمله به پاسگاه مرزی در میرجاوه ۱۴ مهر امسال را منتشر کرد؛
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».