شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ / Saturday, 24 February, 2018

چاقی


چاقی
ـ چاقی یک بیماری مزمن است و مثل هر بیماری مزمن دیگری نیاز به زمان دارد.
ـ هرگز در درمان چاقی خود از دارو استفاده نکنید، چرا که دارو غذا نیست و در هر حال دارای عوارضی می‌باشد.
ـ در درمان چاقی خود هیچگاه عجله نداشته باشید، یادتان باشد که رژیم غذایی با کاهش وزن تدریجی علاوه بر اینکه قابل تحملتر است، عوارضی نداشته، تقریباً غیر قابل بازگشت می‌باشد.
ـ چاقی با بسیاری از بیماریها چه مستقیم و چه غیرمستقیم ارتباط دارد مانند: هیپرتانسیون (افزایش فشار خون)، آترواسکلروز (سخت‌شدن جدار رگها)، بیماریهای کبدی و صفراوی (بیشتر سنگ کیسة صفرا)، آرتریت‌ها از جمله آرتروز (استخوانهای هر شخص برای وزن سلامت او طراحی شده است)، اختلالات تنفسی، نقرس، واریس، نازایی، مسمومیت حاملگی، هیرسوتیسم (پرمویی زنان)، چربی بالای خون، فتق و از همه مهمتر احساس محرومیت اجتماعی و حقارت (البته در چاقیهای شدید)
ـ چاقی باعث کاهش عمر می‌شود، بطوریکه شرکت بیمة عمر متروپولیتن آمریکا به ازای هر اینچ (۵/۲سانتیمتر) دور شکم بزرگتر از دور سینه دو سال و به ازاء هر چهار کیلوگرم اضافه وزن یک سال کاهش عمر درنظر می‌گیرد.
ـ در درمان برخی از بیماریها قبل از مصرف دارو رژیم غذایی داده می‌شود و چه بسا با رعایت رژیم غذایی نیازی به مصرف دارو نباشد. از جملة این بیماریها می‌توان از: افزایش فشار خون، افزایش قند خون و افزایش چربی خون نام برد.
● علل چاقی :
الف) فشارهای درونی، استرسها و افسردگیها
ب) ثانویه به بیماریهایی ازقبیل : هیپوتیروئیدیسم (کم‌کاری تیروئید)، اختلالات هیپوتالاموس و …
ج) مصرف بعضی داروها مثل داروهای ضد بارداری، ضدافسردگی و ضداضطراب و کورتون‌ها
د) اختلال تغذیه‌ای (دریافت بیشتر انرژی و کمی فعالیت)
ه) ژنتیک: ۳۰% علت چاقیها را شامل می‌شود.
از تمامی این عوامل اختلال تغذیه‌ای و یا اگر بهتر گفته شود عادات بد غذایی از همه مهمتر است، بطوریکه اگر شخصی علاوه بر نیاز روزانه‌اش هر روز یک نان سوخاری (که بسیار کالری کمی دارد) اضافه بخورد، بعد از ۲۰ سال پانزده کیلوگرم اضافه‌وزن پیدا خواهد کرد
● درمان‌های چاقی به چهار دستة دارویی، استفاده از وسایل و شیوه‌های مخصوص، جراحی و رژیم‌درمانی تقسیم می‌شوند.
الف) درمان دارویی:
▪ داروهای دیورتیک (ادرارآور): که به سرعت با ازدست رفتن آب بدن شخص دچار کاهش وزن (دقت کنید: کاهش وزن نه لاغرشدن) می‌شوند که از نظر علمی نه تنها صحیح نیست بلکه خطرناک نیز می‌باشد. اکثر مؤسساتی که در تبلیغات خود کاهش وزن سریع را نوید می‌دهند از این روش استفاده می‌کنند.
▪ داروهای هورمونی: مثل داروهایی که باعث پرکاری غدة تیروئید می‌شوند. این داروها نیز با افزایش کاتابولیسم (مصرف انرژی یا سوخت) باعث کاهش وزن و همچنین لاغرشدن می‌شوند که این روش نیز به دلیل اینکه در روند طبیعی بدن اختلال ایجاد می‌کند، ازنظر علمی صحیح نبوده خطرناک می‌باشد.
▪ داروهای ملین: این داروها با دفع مواد غذایی بدن و جلوگیری از جذب مواد باعث کاهش وزن می‌شوند که واضح است در درازمدت باعث سوءتغذیه و کمبود بعضی مواد موردنیاز بدن خواهند شد. ضمن اینکه خود نیز عوارضی از قبیل شکم‌درد و … دارند.
این داروها همانگونه که از نامشان پیداست با کاهش دادن اشتهای شخص باعث کم‌خوردن و کاهش دریافت انرژی می‌شوند. عوارض آنها بیشتر سوء‌تغذیه، ریزش مو، ضعف و افسردگی می‌باشد. سرگروه این داروها که در ایران زیاد مصرف میشود فن فلورامین میباشد که از سال ۱۹۹۸ مصرف آن به دلیل ایجاد عوارض روی دریچه های قلب ، در آمریکا ممنوع شده و از فارماکوپه آمریکا حذف شده است
▪ داروهایی که مانع جذب چربی می‌شوند: این داروها که امروزه موردمصرف زیادی پیدا کرده و تبلیغات زیادی در مورد آن انجام می‌شود با اتصال به چربی مواد غذایی مانع جذب آنها می‌شود و بدینوسیله کالری کمتری به بدن می‌رسد. به دلیل اینکه در رژیم غذایی افراد ایرانی بر خلاف غربیها مواد نشاسته‌ای بیشتر است، مصرف آنها کاملاً مؤثر نبوده همچنین این داروها برخلاف تبلیغات انجام شده روی چربی بافتهای بدن تأثیری ندارد. لذا فقط تا زمان مصرف مؤثر بوده ضمن اینکه به دلیل عدم جذب ویتامینهای محلول در چربی مثل ویتامین K,A,D,E شخص دچار کمبود این ویتامین‌ها شده و همچنین این داروها قیمت بالایی دارند. در حال حاضر تحقیقات روی این داروها انجام می‌شود که دارویی ساخته شود که روی چربی بافت بدن هم مؤثر باشد. اگر چنین دارویی ساخته شود جای تمامی رژیمهای تغذیه‌ای را خواهد گرفت.
ب) استفاده از وسایل و شیوه‌های مخصوص: عبارتند از: سونا، ترموتراپی (استفاده از گرمای موضعی) ماساژ درمانی، کمربند لاغری، طب سوزنی، کرمها، پمادها، ژلها، گوشوارة لاغری که همگی اینها از نظر علم پزشکی و تغذیه مورد قبول نمی‌باشند و همگی کمابیش باعث ایجاد عوارض می‌شوند. ضمناً بیشتر این راهها بجای کاهش وزن یا لاغری فقط باعث کاهش سایز می‌شوند...
ج) درمانهای جراحی: در موارد چاقی‌های بسیار شدید انجام می‌شود. شامل برداشتن قسمت‌هایی از روده یا معده، بالون‌گذاری داخل معده برای کاهش حجم آن و برداشتن چربی زیر پوست شکم با ساکشن یا لیزر که همگی اینها به دلیل عوارض شدیدی که دارند زیاد مورد توجه نیستند.
د) رژیم درمانی:
▪ آب درمانی: یکی از روشهای قدیمی است و بعد از پایان دوره به دلیل محرومیت شدید غذایی اختلالات گوارشی بهمراه دارد. علاوه بر عوارض شدید جسمانی فقط برای مدت کوتاهی می‌تواند قابل تحمل باشد.
▪ کاهش وزن از طریق ورزش: ورزش یکی از روشهای بسیار مناسب برای برخورداری از جسم سالم و وزن ایده‌آل است. کاهش وزن فقط از طریق ورزش مشکل و دشوار است چرا که مثلاً برای کاهش یک کیلوگرم وزن باید ۲۰ ساعت پیاده‌روی کرد.
▪ کاهش وزن از طریق رژیم غذایی: حذف یک وعدة غذایی مثل صبحانه یا شام از جملة این روشهاست که با حذف صبحانه فرد دچار افت قند خون طی روز و کاهش کارآیی روزانه و پرخاشگری شده و درضمن در وعده‌های بعدی با پرخوری جبران می‌شود. ضمن اینکه سوء‌تغذیه نیز از عوارض آن است. بهترین شیوه در این مورد، رژیم غذایی بر مبنای علمی آن است که در آن تمام مواد مورد نیاز بدن در رژیم غذایی تأمین میشود.
▪ کاهش وزن از طریق رژیم غذایی همراه با ورزش: این روش بهترین و اصولی‌ترین روش برای کاهش وزن و داشتن وزن ایده‌آل است. در این روش از یک رژیم غذایی برنامه‌ریزی شده همراه با ورزش متعادل (مانند پیاده‌روی) استفاده می‌شود. این روش سلامت جسم و روح را به ارمغان می‌آورد و عوارضی مانند ریزش مو و چروکیدگی پوست و … را درپی نخواهد داشت. در طی رژیم باید عادات غذایی گذشته را ترک کنید و به عادات غذایی جدید انس بگیرید که این مهمترین اصل در درمان چاقی است.
با توجه به موارد فوق بهترین و سالمترین راه حل ارائه‌شده در مورد درمان چاقی این موارد می‌باشد:
الف) رژیم غذایی صحیح
ب) ورزش مناسب کافی
ج) تغییر رفتار و اصلاح عادات بد غذایی
▪ در هر رژیم غذایی صحیح باید این گروههای غذایی وجود داشته باشد: شیر و لبنیات، حبوبات و غلات، میوه و سبزیجات، گوشت
▪ رژیم غذایی باید تأمین کنندة انرژی مورد نیاز روزانه باشد.
▪ تأمین کنندة ریزمغزیها باشد(موادی که به مقدار بسیار کم باید در غذا وجود داشته باشد)
▪ بر اساس فرهنگ غذایی ایرانی باشد.
▪ تنوع لازم را داشته باشد.
▪ در یک رژیم غذایی اصولی کاهش وزن تدریجی است. بطوریکه حداکثر یک کیلوگرم در هفته مجاز به کاهش وزن می‌باشیم. به همین دلیل باید حوصله داشته و با دقت برنامة خود را اجرا کنید. ضمناً اگر قبل از رژیم عکسی از خود داشته باشید بهتر خواهد بود. توجه داشته باشید با کاهش وزن (درحقیقت رسیدن به وزن ایده‌آل) جوانتر هم به نظر خواهید رسید.(قابل توجه خانمها !!!)
● مزایای رژیم غذایی مؤسسة ما:
▪ به دلیل حذف بافت چربی غیرقابل بازگشت می‌باشد.
▪ به دلیل دارابودن تمام مواد غذایی موردنیاز بدن تأمین کنندة سلامت جسم و اعصاب و روان میباشد.
▪ به دلیل تدریجی بودن آن گرسنگی حداقل می‌باشد.
▪ به دلیل مصرف میوه به اندازة مورد نیاز، اشتها را تعدیل می‌نماید.
▪ از تنوع غذایی بی‌نظیری برخوردار است. ضمن اینکه تماماً از غذاهای ایرانی استفاده شده است.
▪ به دلیل استفاده از پیمانه‌های ملموس نیازی به اندازه‌گیری با ترازو نمی‌باشد.


منبع : سایت داوری

مطالب مرتبط

چربی مقصر اصلی نیست!


چربی مقصر اصلی نیست!
به انبوه لباس‌های روی تختخواب نگاه کرد. دامن‌ها و شلوارهایی که امروز پوشیدن آنها برایش رویا بود. روبانی برداشت و به دور کمرش بست. باز کرد و اندازه گرفت: «یک بند انگشت بلندتر از ماه قبل.» آهی از ته دل کشید و آرزویش را فروخورد. دیگر هرگز نمی‌توانست لباس‌های محبوبش را بپوشد. با خودش عهد کرد: «دیگر حتی یک لقمه نان هم نمی‌خورم.»سر میز شام، برای خودش بشقاب نگذاشت و از غذای لذیذ روی میز چیزی نخورد. مدام به شکم بزرگش فکر می‌کرد: «فردا می‌روم و در کلاس بدن‌سازی ثبت‌نام می‌کنم.» باید راه‌حلی برای مشکلش پیدا می‌کرد: «حذف هر سه وعدهٔ غذا و تمام روز ورزش تند.» صدای قاروقور شکمش را نشنیده گرفت: «بگذار از گرسنگی بمیرم.»
روزهایی را به یاد آورد که زیبایی و تناسب اندام او زبانزد همهٔ دوستان بود. بغض گلویش را فشرد. از خودش متنفر بود چون نمی‌توانست میل دیوانه‌وارش را به خوردن غذا مهار کند. هربار تصمیم می‌گرفت، وعده‌های غذا را پشت‌سرهم حذف می‌کرد، اما بعد از گذشت یکی دو روز، ضعف و سستی اراده‌اش را درهم می‌شکست... خودش را نمی‌بخشید.
تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که کنترل وزن فقط با ورزش و تغذیهٔ مناسب ممکن نیست. عادات غذایی، تعداد دفعات صرف غذا، خوردن غذا در خارج از خانه، حذف یک وعدهٔ اصلی و عواملی از این قبیل در ایجاد چاقی نقش مؤثری دارند. چاقی عامل اصلی در ابتلا به بسیاری از امراض کشنده و سرطان‌هاست.یک متخصص تغذیه معتقد است که میزان کالری لازم در طی روز باید تقسیم و در چند نوبت تأمین شود. در حقیقت، تقسیم‌بندی کالری در طی روز و خوردن متناوب غذا به ثابت نگه ‌داشتن سطح انسولین خون کمک می‌کند. سطح ثابت انسولین خون نیز موجب مهار احساس گرسنگی و تنظیم ذخیره‌سازی چربی در بدن می‌شود.
●مشکل روبه‌رشد چاقی
چاقی در امریکا یکی از بزرگ‌ترین معضلات بهداشتی است. چاقی تنها خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و دیابت را افزایش نمی‌دهد. رابطهٔ معناداری میان چاقی و انواع مختلف سرطان یافت شده است. مطالعه‌ای که به‌تازگی انجام شده نشان می‌دهد که، با حفظ وزن مناسب، از حدود ۹۰ هزار مورد مرگ به‌دنبال سرطان در هر سال پیشگیری می‌شود.در طی دو دههٔ اخیر، بیماری چاقی به‌شدت در امریکا افزایش یافته است. براساس گزارش یک مؤسسهٔ تحقیقاتی، بیش از ۶۰ درصد امریکایی‌ها اضافه‌ وزن دارند و نسبت قد به وزن در آنان بیش از ۲۵ است. در حدود نیمی از این افراد، یعنی ۲۷ درصدشان، چاق محسوب می‌شوند. نسبت قد به وزن در افراد چاق برابر یا بیش از عدد ۳۰ است.
در سال ۱۹۸۰، تنها ۱۵ درصد مردم امریکا چاق بودند. عادت‌های غلط غذایی، مصرف بیشتر و تنوع غذایی از علل این افزایش آمار هستند.در تحقیق مذکور، عادات تغذیه‌ای ۵۰۰ فرد بالغ ۲۰ تا ۷۰ ساله بررسی شد. سطح کلسترول خون این افراد پایین‌تر از مقادیر خطرساز نگه ‌داشته شد. همچنین محققان، در یک دورهٔ یک‌ساله، عادات غذایی و ساعات ورزش آنان را ثبت کردند. وزن این افراد نیز به‌تناوب اندازه‌گیری شد. مقدار کالری دریافتی در تمام این افراد محاسبه و سه عادت تغذیه‌ای مرتبط با چاقی در آنان بررسی شد.نتایج این تحقیق نشان داد که احتمال بروز چاقی در افرادی که چهار مرتبه یا بیشتر در طول روز غذا می‌خورند، در مقایسه با افرادی که سه بار یا کمتر غذا می‌خورند، کمتر است. مطالعات قبلی نیز نتایج مشابهی را نشان داده بودند. خوردن غذاهای حجیم در دفعات کم باعث بالا رفتن ناگهانی سطح انسولین خون و در نتیجه ذخیره ‌شدن چربی بیشتری در بدن می‌شود.
نخوردن صبحانه هم ارتباط تنگاتنگی با چاقی دارد. افرادی که به خوردن صبحانه عادت ندارند، در مقایسه با کسانی که هر روز صبحانه می‌خورند، در حدود چهار برابر بیشتر در معرض چاقی هستند. در حقیقت، کسانی که وعدهٔ غذایی صبحانه را حذف می‌کنند، در وعده‌های بعدی، غذای بیشتری می‌خورند.عامل دیگری که در ابتلا به چاقی نقش دارد، صرف غذا در خارج از خانه است. افرادی که به‌‌طور مداوم صبحانه یا ناهار خود را در رستوران می‌خورند، دو برابر بیش از سایرین به چاقی دچار می‌شوند. رستوران‌ها غذاهای پرکالری که حاوی مقدار زیادی چربی هستند به مشتریان عرضه می‌کنند. از طرفی، مردم تمایل زیادی به خوردن غذاهای پرحجم در رستوران دارند. هنگامی که به رستوران دعوت می‌شوید، تحت هیچ شرایطی حاضر به صرف‌نظر کردن از غذای موردعلاقهٔ خود نیستید. به‌علاوه، باقی گذاشتن قسمتی از غذا را هم اسراف می‌دانید. پس هر آنچه را در رستوران سرو می‌شود می‌خورید. البته تاکنون ارتباط میان چاقی و صرف غذا در رستوران از نظر علمی ثابت نشده است.
●چربی، عامل چاقی؟
مخالفان این جمله که «چربی چاق‌کننده است» کم نیستند. به اعتقاد آنان، هرچند در سال‌های اخیر مصرف چربی به‌ میزان قابل توجهی کاهش یافته است، هنوز افزایش وزن و چاقی ادامه دارد. به‌عبارتی، چربی متهم اصلی نیست. به‌نظر بسیاری از متخصصان تغذیه، هرچند درصد کالری دریافتی از چربی کاهش یافته است، مواد پرکالری دیگری جانشین آن شده‌اند.دانشمندان معتقدند که وجود مقداری چربی در رژیم غذایی روزانه لازم است. در حقیقت، تأمین ۲۰ تا ۳۵ درصد از کل کالری مورد نیاز بدن از چربی توصیه می‌شود. به هر شکل، تصمیم‌گیرندهٔ نهایی خود شما هستید. می‌توانید به‌جای خوردن چربی‌های اشباع‌شده که کلسترول خون را بالا می‌برند، از چربی‌های غیراشباع استفاده کنید. چربی زیتون، ذرت، آفتابگردان و میوه‌های مغزدار مانند گردو، فندق و پسته از نوع غیراشباع است. این نوع چربی‌ها میزان انسولین خون را تنظیم می‌کنند و مانع از ابتلای شما به امراض قلبی می‌شوند. اما این نکته را به‌خاطر داشته باشید که حتی چربی‌های سالم و غیراشباع مقدار زیادی کالری وارد بدن می‌کنند.
●مواد قندی، مقصر اصلی چاقی؟
این تصور که تمام مواد غذایی حاوی قند مضرند صحیح نیست. مواد قندی پیچیده مانند صیفی‌جات، میوه‌ها و بنشن اجزای اصلی رژیم غذایی سالم‌اند. فیبر موجود در این گروه‌ها با پرکردن حجم معده مانع از دریافت و جذب کالری بیشتر می‌شود. جذب کمتر مواد غذایی نیز از بالا رفتن ناگهانی قند خون جلوگیری می‌کند.بنابراین، تمام مواد قنددار مضر و چاق‌کننده نیستند. حذف مواد غذایی قنددار از رژیم روزانه و جانشین کردن مواد فیبردار، مانند سبزیجات، به تناسب اندام شما کمک خواهد کرد.

ترجمهٔ دکتر لیلا پرورش

وبگردی
استحاله! / بررسی نامه احمدی‌نژاد به رهبری
استحاله! / بررسی نامه احمدی‌نژاد به رهبری - دگرديسي‌هاي فراواني در ايران صورت گرفته‌است؛ اصولگرايان اصلاح‌طلب شده‌اند، تحول‌طلبان محافظه‌كار شده‌اند، مسئولان پاسخ ناكارآمدي‌هاي خود را از مردم مي‌خواهند و در تازه‌ترين نوع اين استحاله‌ها فردي كه بسياري مدعي هستند او برآمده از مهندسي انتخابات است با ارسال نامه به رهبرمعظم انقلاب درخواست برگزاري انتخاباتي آزاد، زودهنگام و به دور از مهندسي كرده‌است! محموداحمدي‌نژاد همان پديده خانمان براندازي كه براي…
مصاحبه دختری که با ریش به «آزادی» رفت با یورونیوز
مصاحبه دختری که با ریش به «آزادی» رفت با یورونیوز - فیلم - زهرا خوش نواز در گفتوگو با یورونیوز از مراحلی که برای آماده سازی ظاهرش طی کرد تا با چهره‌ای متفاوت وارد استادیوم شود گفت. او می‌گوید: «زمانی که از تونل گذر کردم و وارد ورزشگاه شدم و چشمانم به چمن ورزشگاه افتاد گریه‌ام گرفت.»
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش - باز هم زیر گرفتن ماموران امنیتی و نیروی انتظامی توسط یک ماشین دیگر سواری توسط اراذل خیابان گلستان هفتم
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران - کی از دراویش گنابادی با اتوبوس به مردم و مأموران پلیس در خیابان پاسداران تهران / گفته میشود تعداد شهدای ناجا در حمله آشوبگران فرقه ضاله گنابادی و حامیان نورعلی تابنده به ۴ تن رسیده است.
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای - به دنبال سقوط هواپیمای تهران-یاسوج ویدیو لحظه مواجه خانواده های جانباختگان را با وزیر مشاهده می کنید.
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو - تصاویری دردناک از حمله مرد موتور سوار با چاقو به یک مرد راننده در حضور همسر و فرزندش در شهرستان داراب استان فارس را در ویدئوی زیر می بینید. به نظر میرسد این اتفاق در پی جرو بحثی بر سر پارک کردن وسایل نقلیه روی داده است!
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد !
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد ! - شب گذشته مراسم اکران فیلم بلوک 9 خروجی 2 به کارگردانی علیرضا امینی و تهیه کنندگی محمدرضا شریفی نیا و نیز فیلم شاخ کرگدن در پردیس سینمایی ملت برگزار گردید.
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه - سخنرانی پرحاشیه احمدی نژاد در مقابل دادگاه بقایی
    سبکبالی
    هر چه که در این دنیا وجود دارد حامل پیامی برای ما است این پیام را حتی می توان از چیزهایی که جان هم ندارند، دریافت کرد پر با تمام سبکی و بی وزنی اش پیام بزرگی را در زندگی به ما خواهد …