پنج شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ / Thursday, 19 October, 2017

جنایات اسرائیل از منظر حقوق جزای بین‌الملل


جنایات اسرائیل از منظر حقوق جزای بین‌الملل
از زمان جنگ جهانی دوم به بعد، سران صهیونیسم دارای سابقه‌ای مملو از ارتکاب جنایات بین‌المللی گوناگون بوده‌اند. برخی مورخان از همدستی و همکاری صهیونیست‌ها با سران نازی‌ها در ارتکاب جنایت علیه یهودیان سخن گفته‌اند.
تایید آنان نسبت به این جنایات و بزرگنمایی‌های احتمالی بعدی ، در جهت این هدف صورت می‌گرفت تا از این اقدامات ، به عنوان بهانه‌ای برای پیشبرد هدف ایجاد کشور مستقل صهیونیستی استفاده شود.
پس از آن نیز اقدامات رژیم اسرائیل و سران آن، مجموعه‌ای از جرم و جنایت را تشکیل می‌دهد ، از جمله پس از اشغال لبنان از سوی قوای اسرائیل در سال ۱۹۸۲، این نیروها به شبه‌نظامیان فالانژ مسیحی که تحت کنترل آنها بوده‌اند ، اجازه ورود به اردوگاه پناهندگان فلسطینی در صبرا و شتیلا را دادند که در نتیجه آنان ، در فاصله ۱۶ تا ۱۸ سپتامبر ، دست به قتل عام غیرنظامیان غیرمسلح مستقر در اردوگاه که اکثرا زن، کودک و پیرمرد بودند ، زدند و اجساد را سوزاندند و در گورهای دسته‌جمعی دفن کردند. طبق تخمین‌های موجود، تعداد کشته‌شدگان اردوگاه ۳۰۰ تا ۳۰۰۰ تن بوده است.
بر اثر فشار افکار عمومی، کمیسیون <کاهان> تشکیل شد که آریل شارون، وزیر جنگ وقت اسرائیل را به «طور غیرمستقیم» به دلیل اهمال در اعمال وظایف فرماندهی، مسوول ارتکاب جنایات جنگی شناخت.
همین یافته‌ها موجب شد چند سال بعد، برخی وکلای لبنانی، با استفاده از قانونی که در بلژیک تصویب شده بود و مطابق آن، مرتکبان جنایات جنگی بر اساس اصل صلاحیت جهانی، یعنی بدون توجه به تابعیت آنها یا محل ارتکاب جرم، در محاکم بلژیک قابل تعقیب بودند، علیه آریل شارون که در آن زمان، نخست‌وزیر اسرائیل شده بود، اقامه دعوی کرده و تعقیب وی را خواستار شوند.
این پیگیری‌ها پیشرفت‌هایی هم داشت، هر چند بعدها دولت بلژیک، تحت فشار اسرائیل و آمریکا تغییراتی در قانون مستندشان و پیش‌شرط‌هایی را برای پذیرش چنین دعاوی در آن گنجانید.
سیاست شهرک‌سازی سال‌های بعد رژیم اسرائیل در مناطق اشغالی و انتقال جمعیت غیرنظامی به آنجا نیز یک جنایت جنگی مسلم محسوب می‌شود که در ماده ۸ اساسنامه دادگاه کیفری بین‌المللی (I.C.C) تحت این عنوان ذکر شده است.
جالب این که در آخرین جلسه کنفرانس رم در سال ۱۹۹۸ که طی آن، برای تصویب اساسنامه دادگاه مذکور، رای‌گیری می‌شد، نماینده رژیم اسرائیل دلیل رای مخالف اسرائیل به اساسنامه را وجود این ماده در اساسنامه ذکر کرد که به ادعای وی، این عمل در حقوق بین‌الملل عرفی، جنایت جنگی محسوب نمی‌شود.
جنایات اخیر اسرائیلی‌ها در غزه، از ویژگی‌هایی برخوردار است که می‌تواند به طور همزمان جنایت جنگی، جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی محسوب ‌شود.
طبق ماده ۸ اساسنامه دادگاه کیفری بین‌المللی که منطبق بر کنوانسیون‌های ۱۹۴۹ ژنو و سایر مقررات و عرف جنگی است ، اعمالی مانند تخریب گسترده اموال، حمله به مناطق و افراد غیرنظامی و بمباران آنها ، حمله به ساختمان‌های مذهبی و علمی و استفاده از هر سلاح یا شیوه‌ای که موجب ایراد جراحت یا رنج غیرضروری یا بیش از حد شود ، جنایت جنگی محسوب می‌شود. ضمن آن که خود تجاوز به سرزمین دیگر نیز یک جرم بین‌المللی است.
از لحاظ شرایط تحقق جنایات علیه بشریت نیز چون این حملات در چارچوب یک حمله گسترده یا سازمان‌یافته از سوی یک رژیم انجام گرفته و موجب بروز نتایجی چون قتل، نابودسازی، اخراج یا انتقال جمعیت و اذیت و آزار غیرنظامیان می‌شود ، می‌تواند تحت این عنوان که در ماده ۷ اساسنامه دادگاه کیفری بین‌المللی ذکر شده است ، طبقه‌بندی شود.
از همه مهمتر، ‌اعمالی چون کشتن، ایراد صدمه شدید جسمانی یا روانی و تحمیل عمدی شرایط زیستی نامناسب به اعضای یک گروه قومی، ملی، نژادی یا مذهبی به قصد نابود کردن همه یا بخشی از آن گروه می‌تواند به موجب ماده ۶ اساسنامه دادگاه کیفری بین‌المللی و نیز کنوانسیون منع و مجازات نسل‌کشی مصوب سال ۱۹۴۸ (که دولت ایران نیز به این کنوانسیون پیوسته است) نسل‌کشی محسوب شود که این جرم را به دلیل همان قصد خاص از بین بردن همه یا بخشی از یک گروه قومی، ملی، نژادی یا مذهبی که در آن نهفته است، شدیدترین جرم بین‌المللی و در واقع ام‌الجرایم می‌نامند که مرتکبان به آن، معمولا محکوم به تحمل مجازات‌های شدیدی در محاکم کیفری بین‌المللی می‌شوند.
به این ترتیب، یافتن وصف مجرمانه برای جنایات ارتکاب‌یافته از سوی رژیم اسرائیل چندان دشوار نیست. دشواری بیشتر به یافتن مرجع صالح برای طرح شکایت علیه مسببان این فجایع مربوط می‌شود. عدم پذیرش اساسنامه دادگاه کیفری بین‌المللی از سوی رژیم اسرائیل به معنی آن است که جنایات ارتکابی از سوی اتباع آن یا در قلمرو آن را نتوان در دادگاه کیفری بین‌المللی در لاهه تعقیب کرد.
با توجه به برخورداری دولت آمریکا (پشتیبان اصلی رژیم اسرائیل) از حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل متحد، امکان تشکیل دادگاه از سوی این شورا درخصوص این فجایع (آن‌گونه که درباره وقایع یوگسلاوی سابق و رواندا رخ داد) نیز کاملا دور از ذهن است.
در کشور ما هم متاسفانه قانونی که اجازه اعمال صلاحیت جهانی را درباره چنین وقایع دهشتباری به محاکم ایران بدهد وجود ندارد و تلاش مجلس ششم برای تصویب چنین قانونی در چند سال گذشته در عمل ناکام ماند که خوب است مجددا از سوی مجلس شورای اسلامی در این زمینه اقدام شود بنابراین بررسی راه‌های پیگیری این جنایات مثلا در محاکم کشورهایی که چنین صلاحیتی را طبق قوانین داخلی برای خود قائل هستند، نیاز به پژوهش و تتبع جدی دارد و در هر حال کار آسانی نخواهد بود.

دکتر حسین میرمحمد صادقی
عضو هیات علمی دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی

منبع : روزنامه جام‌جم

مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
ارتباط دانشگاهی , بمب MOAB , هدفمندی , بهارستان , الینا املی , پیگیری درخواست خانواده سهیلا جورکش از سوی وزارت خارجه , آسمان , محمد پرویزی , ارتش رژیم صهیونیستی , سرقت مغازه , مسیر زندگی , اسلام وایمان , کشتی کاغذی , پرتاب از بالای ساختمان , دانشنامه اردبیل , برج ارواح , مراسم رقابت , همایش اندیشه راقی , جلگه , رئیس مرکز نظارت و ارزیابی آموزش عالی کشور , محمدحسن وساق , حاج منصور ارضی , حزب اوکراین , انتخابات کمیسیون ورزشکاران کمیته ملی المپیک , کارگروه گردشگری , بازار جدول , دریاچه کوچک , آزمون جامع درمانگاهی , سینما روباز , تیراندازی تروریست ها , نماینده مردم دزفول , سازمان حفاظت های محیط زیست , فرماندهان ارشد , نیروگاه خورشیدی , معجزات انبیا , پیام تبریک سال نو , جمهوری خواهان سنا , آینده دار , اب وفاضلاب روستایی , سیمافکر , رهبر گروه تروریستی داعش , قیمت میوه در میادین تره بار , Supreme leader , محله تمیم , تظاهرات ضد ترامپ , کمیته هنری نمایشگاه قرآن , بیکاری در ایران , انگیزه‌های سیاسی , نهج الفصاحه , امام جعفر صادق ,

برخی از مطالبی که کاربران هم اکنون در حال خواندن آن هستند
بازی عاملی آموزشی و پرورشی , قلعه‌ها , کمپوت موز , اختلالات چرخش روده , عاشقان پیدا و دلبر ناپدید , چو تاب در سر آن زلف دلستان فکند , برف کوری و اشعهٔ جوشکاری , در نعت رسول اکرم (ص) , ناهمواری‌ها , بیدلان را چاره از روی دلارامی نباشد , اندج رود , چشمهٔ عین‌الرشید، گرمسار , دیدگاه طول عمر نسبت به اطفال , عمارت كلاه‌‌فرنگی باغ‌ نظر، شیراز (زندیان) , كوه تاسك، روستای جدول‌نو, بویراحمد(یاسوج) , ای ترک آتش رخ بیار آن آب آتش فام را , مرد چون با خویشتن شمار کند , خوراک مرغابی , علم کلام , سایر ضدتشنج‌ها ,

برخی منابع مهم خبری
filmnews.ir فیلم نیوز , javanonline.ir روزنامه جوان , hamseda.ir هم صدا , eghtesadeiranonline.com اقتصاد ایران , taghrib.ir مجمع جهانی تقریب , siasatrooz.ir سیاست روز , sedayeeghtesad.ir صدای اقتصاد , taamolnews.ir تعامل , naghola.com ناقلا , jonoubnews.ir جنوب نیوز , jadidonline.com جدید آنلاین , narenji.ir نارنجی , asemanweekly.com آسمان , bananews.ir بنا , tejaratnews.com تجارت نیوز , eghtesadeiranonline.com اقتصادایران آنلاین , digiato.com دیجیاتو , p30world.com پی سی ورلد , hamrahannews.ir همراهان , baztaab.com بازتاب امروز , panevesht.com پانوشت , jahanesanat.ir جهان صنعت , snn.ir دانشجو , hamshahrimags.com مجلات همشهری , shariyan.com شریان , iran-newspaper.com روزنامه ایران , zanefarda.ir زن فردا , sarihnews.com صریح , alodoctor.ir الو دکتر , etedaal.ir اعتدال ,

وبگردی
اخاذان خیابانی که پلیس با آنها کاری ندارد !
اخاذان خیابانی که پلیس با آنها کاری ندارد ! - با وجود آنکه همه دستگاه ها اعم از پلیس و شهرداری فعالیت پارکبانان را غیر قانونی می دانند، این افراد همچنان به دریافت پول غیرقانونی از مردم اقدام می کنند.
رفتار نامناسب قرائتی در یک برنامه زنده
رفتار نامناسب قرائتی در یک برنامه زنده - سن و سال كه بالا برود حوصله آدم كمتر مي شود. در پخش مستقيم هم اقتضائات و شرايطي است كه آقاي قرائتي به آن عادت ندارد. در همين ويدئو هم ايشان مي گويد دوربين را نگه داريد! يعني كاملا واضح است كه ايشان تصور مي كرده در يك برنامه ضبطي سخنراني مي كند!
خودروهای بی کیفیت اینگونه تولید میشوند
خودروهای بی کیفیت اینگونه تولید میشوند - کارخانه ایران خودروی مشهد در۶۰کیلومتری جاده مشهد به نیشابور و در منطقه‌ای به نام شهر جدید بینالود قرار دارد. این کارخانه دارای خطوط تولید بدنه، رنگ، تزئینات و تکمیل کاری است و در زمینی به مساحت ۷۳۰هکتار با هدف تولید۱۰۰هزار دستگاه خودروی سواری در سال ۱۳۸۷ آغاز بکار کرده است.
حمله خانم نماینده با پایه میکروفن به معاون استاندار
حمله خانم نماینده با پایه میکروفن به معاون استاندار - هاجر چنارانی نماینده نیشابور سخنرانی معاون استاندار خراسان رضوی را بخاطر استفاده سهوی از کلمه خراسان غربی در سخنرانی گذشته به هم زد.
تیزر تبلیغاتی بهنوش بختاری که قاسم‌خانی را به بیمارستان فرستاد.
تیزر تبلیغاتی بهنوش بختاری که قاسم‌خانی را به بیمارستان فرستاد. - مهراب قاسم‌خانی به دلیل خنده زیاد به این تیزرتبلیغاتی (عطر میثم) راهی بیمارستان شده بود
"اسیدپاشی اصفهان" هم‌چنان "معما"
"اسیدپاشی اصفهان" هم‌چنان "معما" - این اظهارات رییس پلیس آگاهی مسیر عجیب خود را ادامه داد تا به اینجا رسید که توپ عدم دستگیری اسیدپاش را به زمین رسانه‌ها انداخت. او گفت: "این در شرایطی بود که این فرد در شرایط زمانی آن موقع به‌دنبال حساسیت بالایی که در رسانه‌ها و جامعه ایجاد شد، در نیمه راه، از ادامه مسیرش منصرف شد."
حاشیه های مراسم ختم داود احمدی‌نژاد
حاشیه های مراسم ختم داود احمدی‌نژاد - مراسم ترحیم مرحوم داود احمدی‌نژاد برادر رئیس جمهور سابق کشورمان عصر دیروز در مسجد امام خمینی(ره) شهرک شهید محلاتی برگزار شد.
دختر شطرنج‌باز ایرانی به تیم ملی آمریکا پیوست
دختر شطرنج‌باز ایرانی به تیم ملی آمریکا پیوست - دختر شطرنج‌باز ایرانی که به دلیل حضور بدون حجاب در رقابت‌های بین‌المللی از تیم ایران اخراج شد، به تیم ملی آمریکا پیوست.
میلیاردر ایرانی بار دیگر خودرویBMW خود را به آتش کشید
میلیاردر ایرانی بار دیگر خودرویBMW خود را به آتش کشید - فیلم / آقا این ماشینو بفروش یک پراید بخر راحت شو.
ازدواج قربانی اسید پاشی اصفهان
ازدواج قربانی اسید پاشی اصفهان - مرضیه ابراهیمی در جریان اسیدپاشی یکی از قرنیه‌هایش را از دست داد و بدنش نیز به‌ شدت آسیب دید و یک قسمت از سرش سوراخ شد.
مشاهده زندگی جدید خانم رهنما فعلآ بلامانع است / عکس
مشاهده زندگی جدید خانم رهنما فعلآ بلامانع است / عکس - عقد «بهاره رهنما» و همسرش در حرم امام رضا (ع)
تصاویر ازدواج مجدد بهاره رهنما
تصاویر ازدواج مجدد بهاره رهنما - بهاره رهنما که بیشتر کارهای او با مضمون ظنز و کمدی است . روز شنیه 4 شهریور با امیر خسرو عباسی ازدواج کرد.
فیلم حضور تینا آخوندتبار در مسابقات بوکس!
فیلم حضور تینا آخوندتبار در مسابقات بوکس! - این بازیگر ایرانی که مدتهاست خبری از حضور او در عرصه هنر نیست برای اولین بار مقابل حریف چینی مسابقه داد.
جشن تولد ۶۰ سالگی مهرانه مهین‌ترابی
جشن تولد ۶۰ سالگی مهرانه مهین‌ترابی - جمعه ۲۰ مرداد بیست و پنجمین مراسم «تولد ماه» به مناسبت سالروز تولد مهرانه مهین‌ترابی، بازیگر سینما و تلویزیون، با حضور جمعی از هنرمندان در موزه هنرهای دینی برگزار شد.
حرکات عجیب احمدی  نژاد هنگام تعریف خاطرات بقایی از زندان!
حرکات عجیب احمدی نژاد هنگام تعریف خاطرات بقایی از زندان! - حرکات عجیب احمدی نژاد هنگام تعریف خاطرات حمید بقایی از دوران زندان کوتاه مدتش
    پربازدیدها