دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ / Monday, 19 March, 2018

جنایات اسرائیل از منظر حقوق جزای بین‌الملل


جنایات اسرائیل از منظر حقوق جزای بین‌الملل
از زمان جنگ جهانی دوم به بعد، سران صهیونیسم دارای سابقه‌ای مملو از ارتکاب جنایات بین‌المللی گوناگون بوده‌اند. برخی مورخان از همدستی و همکاری صهیونیست‌ها با سران نازی‌ها در ارتکاب جنایت علیه یهودیان سخن گفته‌اند.
تایید آنان نسبت به این جنایات و بزرگنمایی‌های احتمالی بعدی ، در جهت این هدف صورت می‌گرفت تا از این اقدامات ، به عنوان بهانه‌ای برای پیشبرد هدف ایجاد کشور مستقل صهیونیستی استفاده شود.
پس از آن نیز اقدامات رژیم اسرائیل و سران آن، مجموعه‌ای از جرم و جنایت را تشکیل می‌دهد ، از جمله پس از اشغال لبنان از سوی قوای اسرائیل در سال ۱۹۸۲، این نیروها به شبه‌نظامیان فالانژ مسیحی که تحت کنترل آنها بوده‌اند ، اجازه ورود به اردوگاه پناهندگان فلسطینی در صبرا و شتیلا را دادند که در نتیجه آنان ، در فاصله ۱۶ تا ۱۸ سپتامبر ، دست به قتل عام غیرنظامیان غیرمسلح مستقر در اردوگاه که اکثرا زن، کودک و پیرمرد بودند ، زدند و اجساد را سوزاندند و در گورهای دسته‌جمعی دفن کردند. طبق تخمین‌های موجود، تعداد کشته‌شدگان اردوگاه ۳۰۰ تا ۳۰۰۰ تن بوده است.
بر اثر فشار افکار عمومی، کمیسیون <کاهان> تشکیل شد که آریل شارون، وزیر جنگ وقت اسرائیل را به «طور غیرمستقیم» به دلیل اهمال در اعمال وظایف فرماندهی، مسوول ارتکاب جنایات جنگی شناخت.
همین یافته‌ها موجب شد چند سال بعد، برخی وکلای لبنانی، با استفاده از قانونی که در بلژیک تصویب شده بود و مطابق آن، مرتکبان جنایات جنگی بر اساس اصل صلاحیت جهانی، یعنی بدون توجه به تابعیت آنها یا محل ارتکاب جرم، در محاکم بلژیک قابل تعقیب بودند، علیه آریل شارون که در آن زمان، نخست‌وزیر اسرائیل شده بود، اقامه دعوی کرده و تعقیب وی را خواستار شوند.
این پیگیری‌ها پیشرفت‌هایی هم داشت، هر چند بعدها دولت بلژیک، تحت فشار اسرائیل و آمریکا تغییراتی در قانون مستندشان و پیش‌شرط‌هایی را برای پذیرش چنین دعاوی در آن گنجانید.
سیاست شهرک‌سازی سال‌های بعد رژیم اسرائیل در مناطق اشغالی و انتقال جمعیت غیرنظامی به آنجا نیز یک جنایت جنگی مسلم محسوب می‌شود که در ماده ۸ اساسنامه دادگاه کیفری بین‌المللی (I.C.C) تحت این عنوان ذکر شده است.
جالب این که در آخرین جلسه کنفرانس رم در سال ۱۹۹۸ که طی آن، برای تصویب اساسنامه دادگاه مذکور، رای‌گیری می‌شد، نماینده رژیم اسرائیل دلیل رای مخالف اسرائیل به اساسنامه را وجود این ماده در اساسنامه ذکر کرد که به ادعای وی، این عمل در حقوق بین‌الملل عرفی، جنایت جنگی محسوب نمی‌شود.
جنایات اخیر اسرائیلی‌ها در غزه، از ویژگی‌هایی برخوردار است که می‌تواند به طور همزمان جنایت جنگی، جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی محسوب ‌شود.
طبق ماده ۸ اساسنامه دادگاه کیفری بین‌المللی که منطبق بر کنوانسیون‌های ۱۹۴۹ ژنو و سایر مقررات و عرف جنگی است ، اعمالی مانند تخریب گسترده اموال، حمله به مناطق و افراد غیرنظامی و بمباران آنها ، حمله به ساختمان‌های مذهبی و علمی و استفاده از هر سلاح یا شیوه‌ای که موجب ایراد جراحت یا رنج غیرضروری یا بیش از حد شود ، جنایت جنگی محسوب می‌شود. ضمن آن که خود تجاوز به سرزمین دیگر نیز یک جرم بین‌المللی است.
از لحاظ شرایط تحقق جنایات علیه بشریت نیز چون این حملات در چارچوب یک حمله گسترده یا سازمان‌یافته از سوی یک رژیم انجام گرفته و موجب بروز نتایجی چون قتل، نابودسازی، اخراج یا انتقال جمعیت و اذیت و آزار غیرنظامیان می‌شود ، می‌تواند تحت این عنوان که در ماده ۷ اساسنامه دادگاه کیفری بین‌المللی ذکر شده است ، طبقه‌بندی شود.
از همه مهمتر، ‌اعمالی چون کشتن، ایراد صدمه شدید جسمانی یا روانی و تحمیل عمدی شرایط زیستی نامناسب به اعضای یک گروه قومی، ملی، نژادی یا مذهبی به قصد نابود کردن همه یا بخشی از آن گروه می‌تواند به موجب ماده ۶ اساسنامه دادگاه کیفری بین‌المللی و نیز کنوانسیون منع و مجازات نسل‌کشی مصوب سال ۱۹۴۸ (که دولت ایران نیز به این کنوانسیون پیوسته است) نسل‌کشی محسوب شود که این جرم را به دلیل همان قصد خاص از بین بردن همه یا بخشی از یک گروه قومی، ملی، نژادی یا مذهبی که در آن نهفته است، شدیدترین جرم بین‌المللی و در واقع ام‌الجرایم می‌نامند که مرتکبان به آن، معمولا محکوم به تحمل مجازات‌های شدیدی در محاکم کیفری بین‌المللی می‌شوند.
به این ترتیب، یافتن وصف مجرمانه برای جنایات ارتکاب‌یافته از سوی رژیم اسرائیل چندان دشوار نیست. دشواری بیشتر به یافتن مرجع صالح برای طرح شکایت علیه مسببان این فجایع مربوط می‌شود. عدم پذیرش اساسنامه دادگاه کیفری بین‌المللی از سوی رژیم اسرائیل به معنی آن است که جنایات ارتکابی از سوی اتباع آن یا در قلمرو آن را نتوان در دادگاه کیفری بین‌المللی در لاهه تعقیب کرد.
با توجه به برخورداری دولت آمریکا (پشتیبان اصلی رژیم اسرائیل) از حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل متحد، امکان تشکیل دادگاه از سوی این شورا درخصوص این فجایع (آن‌گونه که درباره وقایع یوگسلاوی سابق و رواندا رخ داد) نیز کاملا دور از ذهن است.
در کشور ما هم متاسفانه قانونی که اجازه اعمال صلاحیت جهانی را درباره چنین وقایع دهشتباری به محاکم ایران بدهد وجود ندارد و تلاش مجلس ششم برای تصویب چنین قانونی در چند سال گذشته در عمل ناکام ماند که خوب است مجددا از سوی مجلس شورای اسلامی در این زمینه اقدام شود بنابراین بررسی راه‌های پیگیری این جنایات مثلا در محاکم کشورهایی که چنین صلاحیتی را طبق قوانین داخلی برای خود قائل هستند، نیاز به پژوهش و تتبع جدی دارد و در هر حال کار آسانی نخواهد بود.

دکتر حسین میرمحمد صادقی
عضو هیات علمی دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی

منبع : روزنامه جام‌جم

مطالب مرتبط

هولوکاست، دروغی بزرگ

هولوکاست، دروغی بزرگ
● پرسش: انکار گران هولوکاست می گویند: حتی اگر ستمی هم بر یهودیان در جنگ جهانی دوم رفته باشد، دولت اسرائیل چه حقی دارد به نام آنها از دولت آلمان خسارت پولی و غرامت مالی بگیرد و به این وسیله کلاشی کند؟
▪ پاسخ: کشور اسرائیل متعلق به ملت یهود است و علت وجودیش آن است که یهودیان نیز همانند هر ملت دیگر دنیا (مثلا ایرانیان، یا فرانسویان و یا ملت یونان) سرزمین مستقل خویش را داشته باشند. خاک اسرائیل خاستگاه ملت یهود و سرزمین باستانی آنان است و اسرائیل مدرن همچنان نماینده یهودیان در داخل این سرزمین و خارج از آن محسوب می شود.
بنابراین ، هنگامی که دولت نوین آلمان (دولتی که پس از جنگ جهانی دوم در غرب آلمان برپا گردید) درصدد برآمد برای کاستن از ناراحتی وجدان آلمانها که چنین جنایاتی را علیه یهودیان اروپا مرتکب شده بودند، به بازماندگان جنایات نازی کمک مالی کند تا بتوانند زندگی خود را از نو برپا سازند، طبیعی است که با اسرائیل به عنوان نماینده قانونی یهودیان دنیا وارد گفتگو شود.
دولت آلمان، در دوران صدراعظم کنراد آدناوئر پرداخت دو نوع کفاره مالی را تصویب کرد.
آلمانها در چارچوب توافق بین دو ملت، تعهد کردند به بازماندگان یهودی قربانیان جنایات نازیها و آن یهودیانی که از اردوگاههای مرگ جان سالم بدر بردند، مقرری ماهیانه ای به عنوان «خسارت» بپردازند. پرداخت این مقرری در مورد بازماندگانی که زنده هستند، هنوز ادامه دارد.
استدلال اخلاقی پرداخت این خسارت آن است که دولت آلمان وظیفه وجدانی دارد به آنانی که جان سالم بدر برده اند و همچنین خانواده آنها، ماهیانه مبلغ ناچیزی را بپردازد تا بتوانند به روی پای خود بایستند و زندگی شرافتمندانه ای داشته باشند. بسیاری از این بازماندگان افرادی علیل و رنجور هستند و شمار زیادی از آنان به مشکلات روحی و روانی مبتلا می باشند که رسیدگی به آنان مستلزم پرداخت هزینه های مالی است.
به موازات این «خسارت» ، که به خانواده ها پرداخت میشود، دولت آلمان حاضر شد بابت میلیاردها دلار اموال یهودیان که در جنگ جهانی دوم مصادره شد، به دولت اسرائیل بعنوان نماینده جامعه یهودیان دنیا «غرامت» بپردازد. در جنگ جهانی دوم، یهودیان همه خانه ها، مغازه ها، املاک و اموال خود را از دست دادند. اماکن و اموال همه سازمانهای یهودی که مسئولیت اداره امور اجتماعی و دینی و فرهنگی این جامعه را به عهده داشتند توسط آلمانها مصادره شد.
دولت آلمان برای جبران بخش کوچکی از این اموال غارت شده جوامع یهودی، چند میلیارد مارک به اسرائیل «غرامت» پرداخت. این پول در راه برپایی پروژه های زیربنائی اسرائیل (کارخانجات، جاده ها، امور رفاهی و اشتغال زائی) و همچنین تأمین وسائل رفاهی آن گروه از بازماندگان جنایات نازیها که به اسرائیل مهاجرت کرده بودند هزینه شد.
آنچه که تا کنون به اسرائیل و بازماندگان پرداخت شده ، تنها بخش بسیار کوچکی از اموال غارت شده یهودیان اروپاست. در سالهای اخیر چند کشور اروپائی و شرکت های بزرگ آلمانی نیز ناچار شده اند بخشی از اموال به یغما رفته یهودیان را به آنان باز گردانند.
● پاسخ ما به پاسخ آنها:
۱) تاریخ سرزمین فلسطین نشان می دهد که این سرزمین متعلق به یهودیان نیست بلکه متعلق به مردمانی است که در این سرزمین زندگی می کردند. بنابر تاریخچه سرزمین فلسطین، یهودیان کمترین جمعیت این سرزمین را تشکیل می دهند.
علیرغم مهاجرت یهودیان از «ملیت های» مختلف به سرزمین فلسطین از یک سو و آواره کردن فلسطینیان از سرزمین مادری شان به طریق سرکوب و ایجاد رعب و وحشت به ویژه از طریق راه اندازی جنگ در سال های ۱۹۶۷ و ۱۹۷۳ از سوی دیگر جمعیت این سرزمین به اکثریت یهودی تبدیل نشد.
۲) در پاسخ فوق، با مساوی دانستن یهودیت با ملیت سعی شد تا غرامت گرفتن رژیم صهیونیستی از کشورهای اروپایی را توجیه نماید. در حالی که یهودیت یک دین است و دارای پیروانی در کشورهای مختلف و که ملیت های مختلف دارد بنابراین بنابرقوانین حقوق بین الملل اگر یک یهودی لهستانی توسط یک مامور آلمانی کشته شود این حق دولت لهستان است که درخواست غرامت برای بازمانده آن یهودی داشته باشد. در غیر اینصورت این حق برای همه ادیان باید محفوظ باشد یعنی کشورهایی که دارای مرام مسیحی هستند باید از هر مسیحی که در هر سرزمینی و با هر ملیتی به نحوی خسارت یا کشته شود از دولت آن سرزمین ادعای خسارت یا غرامت نماید. اتفاقا این استدلال را شخصیت های یهودی هم اذعان دارند به عنوان نمونه «ناحوم گلدمن» یکی از امضاکنندگان توافقنامه لوکزامبورگ بین دولت آلمان غربی و رژیم صهیونیستی و مجمع مطالبات یهودیان، درمصاحبه ای در ۱۹۷۶ اظهار داشت: «توافقنامه لوکزامبورگ رویه جدید و خلاف عرف در حقوق بین الملل ایجاد کرد.»
۳) دولت آلمان در زمان صدراعظم آدناوئر با فشارهای بین المللی به ویژه صهیونیست ها و آمریکایی ها حاضر به امضای قراردادهایی برای اعطای غرامت شد. ادناوئر در خاطرات خود نوشت: برایم مشخص شده بود که اگر مذاکرات با یهودیان به شکست بینجامد، مذاکرات در کنفرانس دبت لندن (که در همان زمان برگزار می شد) نیز به شکست خواهد انجامید. زیرا مجموعه های با فکر یهودی می توانستند کنفرانس دبت لندن را تحت فشار قرار دهند... که نباید آن را دست کم گرفت. از طرف دیگر مشخص بود که شکست کنفرانس دبت لندن، شکست مذاکره با یهودیان را به دنبال دارد، اگر اقتصاد آلمان می خواست به جایگاه معتبری دست یابد و جدا قوی گردد، کنفرانس لندن باید با موفقیت به پایان می رسید. تنها در این صورت اقتصاد ما به گونه ای توسعه می یافت که می توانست به اسراییل و سازمان های یهودی غرامت بپردازد.
۴) یهودیان صهیونیست از جنگ جهانی دوم و عملکرد نازی ها دو سود بزرگ بردند. سود اول این بود که از ابتدای شکل گیری حکومت نازی، گروه صهیونیستی آلمان و رهبران آن یعنی اسحاق شایر، فاخیم بگین و رودلف کاستنر با نازی ها روابط صمیمانه ای داشتند این روابط از سال ۱۹۳۳ تا ۱۹۴۳ یعنی تا سه سال بعد از شروع جنگ نیز ادامه داشت هدف این همکاری نیز خارج کردن یهودیان از آلمان و انتقال آنان به فلسطین بود. سود دوم غرامتی است که از کشورهای اروپایی به ویژه از آلمان به بهانه بازماندگان ۶ میلیون یهودی کشته شده گرفته شد و تماما برای تشکیل دولت یهود در سرزمین فلسطین به کار گرفته شد. گلدمن رئیس کنگره جهانی یهود در سال ۱۹۷۶ اظهار داشت: بدون غرامت های آلمان، دولت اسرائیل نیمی از زیرساخت های کنونی خود را نداشت، تمام قطارها در اسرائیل ساخت آلمان است، کشتی ها آلمانی است همچنین شبکه های برق، بخش اعظم صنایع و...
(در برخی از سال ها، مبالغی که دولت اسرائیل از آلمان دریافت کرده، در مجموع ۲ تا ۳ برابر بیشتر از مجموعه پول هایی بوده که توسط جامعه جهانی یهود برای این کشور جمع آوری شده است.»
۵) به طور کلی تعداد بازماندگان یهودی اردوگاه های هیتلری یکی از مسایل غامض و سوال برانگیز است در حالی که مطابق ادعاهای یهودیان، هیتلر چنان به یهودی کشی دست زده که تنها حدود صد هزار نفر از یهودیان باقی مانده در اروپا، از اردوگاه های او جان سالم به در بردند. اکنون شاهد آن هستیم (چنانکه نویسنده فوق اعتراف کرده است) که ۵/۵ میلیون نفر به عنوان بازمانده، پرونده تشکیل می دهند و هنوز هم با گذشت بیش از ۶۰ سال شاهد تشکیل پرونده های جدیدی هستیم. جالب آنکه دفتر نخست وزیری رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۰۰ شمار بازماندگان زنده هولوکاست را یک میلیون اعلام کرد.

وبگردی
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه - «از بچه‌بازي‌هايتان دست برداريد»، «اهانت به جايگاه نماز جمعه، اهانت به رهبري و قابل پيگيري است» و «توصيه مي‌کنم به اين جايگاه که مين‌گذاري است، نزديک نشويد و چنانچه نزديک شويد، با مين به هلاکت خواهيد رسيد!»همه اين اعتراضات از اين جهت است که جرياني در استان ايلام نسبت به آنچه زندگي اشرافي اين امام جمعه ناميده، معترض شده است.
بستنی یخی با طعم انبه
● مواد لازم برای ۲ نفر ▪ انبه خردشده یک پیمانه ▪ خامه یک پیمانه ▪ ماست یک پیمانه ▪ شکر به میزان لازم ▪ آب پرتقال نصف پیمانه ▪ وانیل کمی ● طرز تهیه انبه، خامه، ماست، آب پرتقال …