یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ / Sunday, 20 January, 2019

فرهنگ مردم‌سالاری و اینترنت


فرهنگ مردم‌سالاری و اینترنت
هدف این مقاله تدوین برنامهٔ پژوهشی و تنظیم برخی عناصر طرح تحقیق به منظور تشریح کاربردهای اینترنت در حکومت و مردم سالاری است. کانون توجه ما در این مرحله از پروژه، سئوالاتی است که تاکنون مطرح نشده یا پاسخی از سوی دانشمندان علوم سیاسی به آنها داده نشده است. پس تحلیل ما تحلیلی انتقادی است.


منبع : دبیر خانه شورای عالی انقلاب فرهنگی

مطالب مرتبط

طراحی اینترنت جدید

طراحی اینترنت جدید
روزی را تصور کنید که پزشک شما اطلاعاتتان را نه از یک فایل کاغذی، بلکه از روی یک کارت هوشمند رمزدار پیدا میکند. یا وقتی پیغامی فوری به شما خبر میدهد لباسهایتان شسته شده است. یا ( با کمال تعجب) روزی که شما حتی یک اسپم هم دریافت نمیکنید. این، آینده اینترنت است که این هفته در یک سخنرانی مهم در IAPP Truste Symposium در سان فرانسیسکو عنوان شد. John Patrick، قائم مقام پیشین تکنولوژی اینترنت در شرکتIBM و رئیس کنونی سازمان مشاورهای Attitude LLC، دیدگاهش را مطرح کرد و اظهار داشت چگونه مراحل بعدی تکامل اینترنت اتفاق خواهد افتاد. Patrick گفت: بسیاری از تغییرات مورد انتظارش قبلا صورت گرفتهاند، اما تا زمانیکه برخی تغییرات گسترده در Framework اینترنت، و ( بسیار مهمتر) در نگرش افراد ایجاد نشود نمیتوانند ظاهر شوند.
● کلید: همیشه روشن
او میگوید داشتن یک ارتباط باند پهن همیشگی، برعکس dial-up، امکانات بیشتری جهت استفاده از اینترنت پیشرو قرار میدهد. Patrick برآورد میکند کاربران باندپهن احتمالا ده برابر بیشتر از کاربران dial-up صفحات وب را مشاهده میکنند. او اشاره میکند که این مشاهده صفحات محدود به کامپیوترهای شخصی رومیزی نیست، بلکه در کامپیوترهای دستی و دستگاههای همگرایی نیز ظاهر میشود و از طریق دسترسی بیسیم شما میتوانید به یک hotspot وارد شوید و به جای موبایل، با استفاده از تلفن اینترنت تماس تلفنی برقرار کنید، او اضافه کرد، شاید حتی بدون یک Voice روی سرویس دهنده IP. Patrick یکی از طرفداران VoIP است و انتظار دارد روزی بتواند جایگزین تلفنتان شود. شما میتوانید از طریق انواع مختلفی از سرویسهای در حال پیدایش، یک تلفن را به کامپیوتر شخصیتان وصل کنید و به جای پرداخت دلار برای هر دقیقه مکالمات راه دور، مبلغ بسیار اندکی بپردازید.
Patrick گفت: وقتی من ۹۰۰۰ مایل دور از خانه بودم از Net۲ Phone برای تماس تلفنی استفاده نمودم. اگر از GSM خود استفاده کرده بودم، ۹۹ سنت در دقیقه هزینه در برمیداشت». برخی سرویسهای VoIP حتی پخش ویدیویی را هم پشتیبانی میکنند. Patrick چندین برنامه کاربردی آنلاین ابداعی را ذکر کرد. برخی دانشجویان از مزایای سرویسهایی چون ESuds استفاده میکنند که بر وضعیت ماشینهای لباسشویی و خشک کنها در خوابگاه نظارت میکند. وقتی شستوشوی لباسها تمام میشود، دانشجو پیغامی فوری دریافت میکند. اگر یک دستگاه از کار بیفتد، پیغامی در مورد درخواست تعمیر میفرستد.
● جستجوی آنچه که طبیعی است
Patrick هشدار میدهد این پیشرفتها باید آسان باشند، و گرنه افراد از آنها استفاده نخواهند کرد. او به پیغامدهی فوری به عنوان نمونهای از یک برنامه کاربردی جدید که طبیعی و استفاده از آن آسان است اشاره کرد. Patrick گفت: اولینبار زمانی با IM آشنا شد که معاونان اجرایی از آن جهت ارتباط با روسای در حال سفرشان که خطوط تلفن هتل را جهت چک کردن پست الکترونیکی اشغال میکردند، استفاده مینمودند.Patrick اضافه کرد، IM در حال تغییر شیوهای است که از پست الکترونیک استفاده میکند. بسیار آسانتر است ببینیم آیا کسی آنلاین است، سئوالی تایپ کنیم و به جای فرستادن آنلاین و منتظر ماندن برای جواب، پاسخی سریع بگیریم. Patrick گفت: حتی با ابزارهای موجود امکان پیشرفت وجود دارد. برای مثال ما با صفحات وب آشناییم، اما آنها باید براساس متن سازماندهی شوند. اکنون ما باید جهت پیدا کردن اطلاعات در اینترنت به موتورهای جستجو روی آوریم. اما همچنانکه صفحات وب تکامل مییابند و طراحان با استفاده از XML صفحات را با برچسب (Tag) مشخص میکنند، کامپیوترها قادرند با یکدیگر صحبت کنند و جستجوها را بسیار مفیدتر بسازند.
Patrick از حاضران پرسید: آیا تا بحال صبح زود پروازی داشتهاید که رسیده باشد و ترمینالی برای ورود نداشته باشد؟ این بدین دلیل است که سیستمهای ورود و خروج پرواز با یکدیگر در ارتباط نیستند. این بسته به تکاملی است که در آنها صورت میگیرد.
● آسان و قابل اطمینان
Patrick گفت: راه موفقیت، استانداردها هستند. استانداردهای موثر، ارتباطات را بهبود میبخشند. او گفت: کامپیوتر شخصی هرکس میتواند با کامپیوتر شخص دیگری ارتباط برقرار کند. افراد میتوانند بدون آشنایی با HTML اسنادی بسازند، و سرورها هنوز با هم ارتباط داشته باشند. Patrick همچنین به لینوکس به عنوان راهی دیگر جهت ابداع و پیشرفت اعتقاد دارد. او گفت این انتخاب، کمتر در مورد هزینه راهاندازی و نگهداری تجهیزات، و بیشتر در مورد آزادی عمل است. او میگوید: «به همین دلیل است که بسیاری از دولتها و سیستمهای آموزشی به Open Source علاقمندند، زیرا یک سیستم باز است و شما میتوانید بفهمید چگونه کار میکند و اگر شیوه کار کردنش را دوست نداشته باشید میتوانید همکاری کنید و تغییرش دهید. این در مورد آزادی است که به چرخههای محصولات مرتبط نیست، بلکه به حدود ابتکارات افراد مربوط میشود ». Patrick اشاره نمود همراه با ارتباطات عظیمتر نیاز به امنیت بیشتر جهت دفع کرمها، ویروسها و دزدی هویت احساس میشود. او تاکید میکند به امنیت باید در سطوح متعدد پرداخته شود، و افراد را تشویق میکند توجه بیشتری به ایمنسازی محیطهای شخصی و سرورشان بوسیله نرمافزار و روشهای Surfing مناسب بنمایند. اما شرکتها نیز باید دقیقتر باشند.
بخش دیگر معادله: او اضافه کرد شرکتهای انگشت شماری یک سیاست خصوصی فعال دارند. طبق نظر Patrick، شرکتها به جای یک سند حقوقی نیاز به یک چارچوب کاری خصوصی دارند. امنیت و امور خصوصی از طریق تشخیص هر بخش، شالوده تکنولوژی و چگونگی تماس آن با اطلاعات، بهتر تامین میشود.
● مبارزه با اسپم
به هرصورت، Patrick در مورد غلبهبر اسپم بدبین است، زیرا معتقد است تصویب قوانین شیوهای نادرست میباشد. او گفت: «به محض اینکه شما چیزی را مشخص میکنید، افراد راهی جهت ابراز مخالفتشان پیدا میکنند». او اضافه کرد بدلیل اینکه پستالکترونیک متکیبر (SMTP) Simple Mail Transfer Protocol است، هم کار با آن و هم سوءاستفاده از آن آسان است و برای اینکه واقعا اسپم متوقف شود ممکن است لازم باشد این پروتکل تغییر یابد. او به Internet Engineering Task Force امید دارد تا مشکلات را از طریق استانداردهای جدید، احتمالا با تکنولوژی شناسایی هویت سرور حل نماید. اگر یک سیستم پستالکترونیک بتواند هویت سروری که نامه را ارسال میکند تایید نماید، کاربر میتواند مطمئن باشد نامه مجاز میشود. از همینجا کاربران میتوانند لیستهای block را برای فرستندهها بکار برند. Patrick برآورد میکند استقرار وسیع چنین تکنولوژی در کمتر از یکسال اتفاق میافتد، و از Bright mail در میان شرکتهایی که در این مسیر پیشرو هستند نام میبرد. Patrick گفت: «من شخصا ۴۰۰ پست الکترونیک در روز دریافت میکنم که قابل قبول نیستند، و این تکنولوژی آنها را در یک فولدر کپی میکند».
● تغییر نگرشها
Patrick میگوید: هنوز دفع اسپمها و تغییر روشهای دیگر انجام کارها نیاز به زمان دارد. او گفت: راهحل این اتفاق، نگرش است و زمانی آغاز میشود که رؤسای سازمانها روشهای قدیمی را عوض کنند، واژگانشان را متناسب سازند، و برای مثال، از شر ماشینهای فکس خلاص شوند. Patrick گفت: «شرکتهای حقوقی و بیمارستانهایی وجود دارند که از کاغذ استفاده نمیکنند. «برای انجام اینکار اراده لازم است. کسی باید تصمیم بگیرد که ما از تکینکهای مدرن استفاده خواهیم کرد». او گفت: افراد بالای ۶۵ سال گروهی از کاربران اینترنت را تشکیل میدهند که تعدادشان به سرعت در حال افزایش است، زیرا آنها فهمیدهاند نوههایشان بطور آنلاین با آنها در ارتباط خواهند بود. این بسته به انگیزه است.

وبگردی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.