چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ / Wednesday, 21 February, 2018

مبارزه با آپارتاید، زمان قطع رابطه و تحریم اسرائیل فرارسیده است


مبارزه با آپارتاید، زمان قطع رابطه و تحریم اسرائیل فرارسیده است
زمان آن فرا رسیده است. در این مسیر زمان وقت زیادی به هدر رفته. بهترین استراتژی برای پایان دادن به اشغال بی‌رحمانه کشور فلسطین این است که اسرائیل به دغدغه یک جنبش جهانی تبدیل شود؛ از همان نوع جنبش‌هایی که باعث پایان آپارتاید در افریقای جنوبی شد.
در ژوئیه سال ۲۰۰۵ یک ائتلاف عظیمی از گروههای حامی فلسطین طرح هایی را برای این کار مطرح کردند. آنها از تمامی مردم با وجدان سراسر دنیا خواستند که تحریمهای گسترده علیه اسرائیل اعمال کنند و اقدامات یا ابتکار عمل هایی همانند اقداماتی که باعث آپارتاید در افریقای جنوبی شد علیه اسرائیل انجام بدهند.
این گونه بود که جرقه روند تحریم، محروم کردن و قطع رابطه با اسرائیل زده شد.
هر روز که اسرائیل حملات خود را در غزه افزایش می دهد، درخواست های بین المللی برای تحریم و قطع رابطه با اسرائیل حتی در میان یهودیان اسرائیل بیشتر می شود.
در اواسط حملات اسرائیل به غزه حدود ۵۰۰ اسرائیلی که در میان آنها تعدادی هنرمند و دانشمند مطرح نیز دیده می‌شد، به سفرای خارجی در اسرائیل نامه ای نوشتند و از آنها خواستند که تدابیر محدود کننده فوری علیه اسرائیل اتخاذ کنند و طرح هایی همانند اقدامات ضد آپارتاید که در نهایت به ثمر نشست، مطرح کنند.
یکی از این تدابیر می تواند تحریم های اقتصادی باشد. این راه کار می‌تواند موثرترین ابزار علیه اسرائیل باشد.
از سال ۲۰۰۶ اسرائیل به شدت بر اقدامات جنایتکارانه خود افزوده است به طوریکه ساخت و ساز ها را در فلسطین افزایش داده، با لبنان وارد جنگ شده و با محاصره غزه عملا مجازات دسته جمعی برای مردم بی دفاع غزه اعمال کرد. اما به رغم این اقدامات جنایتکارانه، اسرائیل هیچ وقت با مجازات از سوی مجامع بین المللی روبرو نشد. این در حالی است که حتی تسلیحات و کمک سالانه ۳ میلیارد دلاری از امریکا دریافت کرده است.طی این دوران اسرائیل حتی روابط دیپلماتیک، فرهنگی و تجاری خود را با هم پیمانانش تقویت کرد.
برای نمونه در سال ۲۰۰۷ اسرائیل به اولین رژیم خارج از منطقه آمریکای لاتین تبدیل شد که با بلوک مرکوسور توافق نامه تجارت آزاد امضا کرد. یا در ۹ ماه اول سال ۲۰۰۸ صادرات اسرائیل به کانادا ۴۵ درصد افزایش یافت. همچنین توافق نامه جدید با اتحادیه اروپا می تواند صادرات غذاهای کنسرو شده اسرائیل را دو برابر کند.
مقامات اسرائیل با در نظر گرفتن این شرایط حملات خود به غزه را آغاز کردند و مطمئن بودند که با هیچ هزینه هنگفت یا تحریم هایی از سوی مجامع بین المللی روبرو نخواهند شد.
با تبعیت از الگوی ریشه کنی آپارتاید در افریقای‌جنوبی می‌توان تحریم های موثری علیه اسرائیل اعمال کرد.
رونی کاسریلز، یک سیاستمدار برجسته در آفریقای جنوبی می گوید: ساختار جداسازی و اعمال خشونت هایی که وی در نوار غزه می بیند بسیار بدتر از دوران آپارتاید در افریقای جنوبی است.

نائومی کلین
خانم نائومی کلین، فعال امور صلح طلبانه، نویسنده و روزنامه نگار است. مهمترین کتاب‌های وی &#۰۳۹;دکترین شوک&#۰۳۹; و &#۰۳۹;لوگو نه&#۰۳۹; هستند.

منبع : سایت الف

مطالب مرتبط

لابی یهودی و منافع ملی فرانسه


لابی یهودی و منافع ملی فرانسه
«شورای نمایندگی نهادهای یهودی فرانسه» یا «كریف» یكی از متنفذترین مجامع و لابی های یهودی در اروپا است. این مجمع كه ریشه تاریخی آن به جنگ دوم جهانی می رسد، ابتدا به اختفا و انزوای موقت روی آورد ولی سپس به تشكیل جوامع یهودی مقیم فرانسه با هدف اتحاد و تشكیل مجموعه ای این چنین ختم شد.
در سطح بین الملل نیز یهودیان فرانسه تلاش می كنند تا با برقراری ارتباط با جامعه یهودیان جهان (كنگره جهانی یهودیان و نیز جوامع انگلیسی زبان در انگلستان و كمیته یهودیان آمریكا) جایگاه خود را تثبیت كنند.كریف فرانسه بنابر اسناد منتشر شده از سوی این نهاد، اولویت های كاری خود را در این اهداف خلاصه كرده است: مبارزه با هرگونه یهود ستیزی، نژاد پرستی و نابردباری.همبستگی با اسراییل و حمایت از راه حل های این رژیم در مناقشه خاورمیانه.این نهاد یهودی بیش از ۶۰انجمن و سازمان یهودی فرانسه را در خود جای داده و از اركان زیر تشكیل می شود:دفتر اجرایی، كمیته راهبری، كمیسیون های تخصصی، مجمع عمومی با حضور نمایندگان همه انجمن ها و سازمان های یهودی، كمیته های استانی و مناطق.رییس كریف برای مدت سه سال انتخاب می شود و فقط یك بار حق تمدید ریاست دارد.
اعضای كمیته اجرایی كریف اكنون شامل، «روژه كوكیرمن، روژه بناروش، ژوزف زریهن، هانری بولاوكو، ژان پیر آلالی، رائول غزلان، آریل كولدمن، مایر حبیب، ژرار یونگر، امانوئل ونتراوب، میشل زاوی، سرژ كلارسفلد، ریشار پراسكیه و حیم موزیكان» می شود.
در میان كمیسیون های تخصصی كریف دو كمیسیون ملی و محلی مسوول ارتباط با مسلمانان و مسیحیان است. روژه رییس كنونی جامعه یهودیان فرانسه یا كریف از سال ۲۰۰۱به ریاست این جامعه انتخاب شده و از سال ۲۰۰۴دومین دوره ریاست خود را می گذراند. از چندی پیش و با بالا گرفتن مناقشه بر سر فعالیت صلح آمیز اتمی ایران، كریف روز ۱۳فوریه (۲۴بهمن ماه) را با هدف نشستی میان سران سیاسی فرانسه و اعضای كریف برای بررسی بحث ایران در نظر گرفت و غالب چهره های سیاسی فرانسه نیز قول به مشاركت در این نشست داده بودند.
موزیكان از چهره های شاخص كریف درباره این روز و با بزرگ نمایی مساله ایران ادعا می كند: سبب این نشست مهم، بحث درباره عملكرد ایران در ابعاد مختلف است. با این همه موزیكان از گفتن انگیزه اصلی ابایی ندارد ومی گوید كه با توجه به نزدیكی انتخابات ریاست جمهوری در فرانسه باید از نظر نامزدهای ریاست جمهوری آگاه شد و از این فرصت برای هماهنگی با آنها و پیش بینی نگرانی های آینده فرانسه استفاده كرد.
خبرنگار از وی پرسیده است كه شما فكر نمی كنید كه ممكن است نشست كریف به یك نشست انتخاباتی تبدیل شود، موزیكان طرفدار صهیونیسم پاسخ داده آنچه در این نشست مهم است، مساله ایران است و بس و ما امیدواریم كه نامزدها در این نشست بحث خود را بر سر مساله ایران متمركز كنند.
موزیكان گفته كه ما منتظریم ببینیم در این نشست نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری فرانسه چه می گویند و چه نظری درباره مسایل سیاسی جاری دارند تا بتوانیم با هم هماهنگی لازم را ایجاد كنیم.وی با مطرح كردن علایق ضد ایرانی خود افزود: كریف متعلق به همه فرانسویان است و امروز ما باید واكنشی به موقع و مناسب نسبت به ایران نشان دهیم.به گزارش ایرنا یهودیان فرانسه به عنوان جامعه ای كوچك ولی متنفذ و فعال، در امور سیاسی این كشور اعمال نفوذ می كنند. این اعمال نفوذ از جنبه های متعددی برای یهودیان حایز اهمیت است.
برای مسوولان فرانسوی نیز این مساله (حضور لابی یهود) حایز اهمیت فراوان است، تاریخ دولت های گذشته فرانسه نشان می دهد كه تا چه میزان سران سیاسی و احزاب این كشور كوشیده اند تا در دوره های مختلف به یهودیان نزدیك شده و سرمایه گذاری و همراهی آنان را در حوزه سیاسی با خود داشته باشند.تقریبا تمامی سران حزبی فرانسه در زمان ریاست خود سفری به تل آویو داشته اند و در برخی از این سفرها به دلیل جانبداری و یا مبالغه در طرفداری، با واكنش منفی مردم كشورهای عربی مواجه شده اند.
بخش مهمی از اقتصاد فرانسه در اختیار یهودیان این كشور است و برادر «نیكلا ساركوزی» وزیر كشور كنونی فرانسه و نامزد انتخابات ریاست جمهوری، سالها قدرت دوم اتحادیه بزرگ مالكان این كشور را در اختیار داشته و به تعبیری نبض اقتصاد فرانسه در دست وی قرار دارد.در عین حال در میان یهودیان فرانسه هستند كسانی كه كریف را نماینده جامعه یهودیان این كشور نمی دانند، یا اینكه آن را نماینده بخشی از جامعه یهودیان سیاسی فرانسه در برابر دولت می دانند.
برخی معتقدند كه فرانسه اساسا یهودی فرانسوی ندارد بلكه آنان را باید یهودیان مقیم فرانسه نامید.
بسیاری از یهودیان و به ویژه یهودیان فرانسه در سه مساله صهیونیسم، سیاستهای تجاوزكارانه اسراییل در سرزمینهای اشغالی و یهودی ستیزی با یكدیگر اختلاف دارند. با این همه یهودیان فرانسه چنانكه ادعا می كنند، همیشه آماج جریان های یهودستیز بوده اند و گاه وبی گاه با آوردن شواهدی تلاش می كنند تا دست مسلمانان در پشت سر برخی حركات یهودستیزانه نشان دهند.آثار منتشره مكتوب و نیز ضرب المثل ها و تعابیر عمومی رایج میان مردم فرانسه نشان می دهد كه دستكم بخشی از مردم این كشور نسبت به این قوم همواره نگاه مثبتی نداشته اند و مساله یهودستیزی محدود به دهه های اخیر یعنی سالهای مهاجرت اعراب مغربی به فرانسه نمی شود.
از سوی دیگر یهودیان طرفدار رژیم تل آویو مقیم فرانسه، دانسته این حقیقت را نادیده می گیرند كه برخی تحركات نادر از سوی جوانان احساسی مسلمان به خاطر مشاهده جنایاتی است كه رژیم تل آویو هر روزه بر سر مردم بی گناه فلسطین و لبنان می آورد.با همین نگاه است كه گرایش غالب یهودیان طرفدار صهیونیسم امروز به سوی ساركوزی است چرا كه شاهد اقداماتی از سوی او بوده اند كه در حوزه مسایل امنیتی و با عنوان حقوق شهروندی انجام داده است.
یهودیان وابسته به جامعه كریف بر این باورند كه در زمان وزارت ساركوزی آنها از هر زمان دیگر بیشتر امنیت دارند و گمان می كنند كه او با مهار قاطع مساله در حقیقت به جنگ عرب تبارانی رفته كه یهودیان بیشترین تهدید را از ناحیه آنها عنوان می كنند.همین مساله یعنی «امنیت» شاید بیشترین زمینه گرایش های حزبی یهودیان فرانسه به شمار آید.
از سوی دیگر بسیاری از یهودیان فرانسه به موضع گیریهای كریف این نهاد جامعه یهودی انتقاد دارند و آن را در خدمت منافع و مصالح یك گروه و باند خاص می دانند.آنها اظهارنظرهای روژه (رییس كنونی كریف) را نوعی خط دهی به سیاست های داخلی فرانسه و بیشتر از آن اعمال نفوذ در دیپلماسی این كشور می دانند كه با نطق های خود می خواهد راه برخورد با جهان اسلام را نشان دهد.
نمونه موضع گیریهای مخالفان كریف را می توان در نوشته های یهودیانی چون «رونی برومن» و «الیزابت لوی» دید كه به طور صریح به تاثیر لابی یهودی بر سیاست های فرانسه اشاره می كنند.همچنین نگاهی به نشست سالانه كریف نشان می دهد كه چه تعدادی از مقامات سیاسی و تصمیم گیران عرصه اجرایی فرانسه در آن حضور می یابند.
حضور افرادی چون نخست وزیر فرانسه، رییس مجلس، رییس سنا، وزرا به ویژه نیكلا ساركوزی، نمایندگان مجالس، شهردار پاریس، روسای بنگاههای بزرگ اقتصادی و حتی نمایندگان متنفذ شوراهای استانی و منطقه ای این كشور، حكایت از میزان تاثیر لابی یهودی بر اركان اجرایی و سیاسی فرانسه دارد.
اینكه سران كریف اصرار دارند تا نامزدهای ریاست جمهوری به ویژه از نوع مطرح آن را به نشست های خود بیاورند، نشان دهنده امید و تاثیری است كه به این افراد دارند. یهودیان فرانسه در سالهای اخیر نسبت به «ژاك شیراك» رییس جمهوری این كشور نظر چندان مساعدی نداشته و به علت دیپلماسی سنتی وی، مشی دیپلماتیك او را نمی پسندیدند ولی برخی گردش های او سبب تعدیل نقطه نظرات جامعه یهودی نسبت به شیراك شده است.
شیراك همیشه یكی از محبوب ترین چهره های غربی در میان اعراب بوده است.روژه رییس تشكیلات كریف معتقد است كه باید اعتراف كرد دیپلماسی فرانسه در زمان راست ها تغییر كرده و موضع پاریس در مرگ «عرفات»، حوادث نوار غزه، قتل «رفیق حریری» و مسایل اخیر لبنان و خاورمیانه آشكارا نشان می دهد كه تا چه میزان راست ها مواضع سیاست خارجی پاریس را نسبت به اسراییل بهبود بخشیده اند.
یهودیان فرانسه چندان تمایلی ندارند كه با شیراك كه در سراشیبی قدرت قرار دارد، چانه زنی سیاسی كنند و ترجیح می دهند كه روی ساركوزی یهودی، سرمایه گذاری نمایند كه جوانتر و شانس بیشتری برای پیروزی در انتخابات آینده ریاست جمهوری دارد.در یك سال اخیر یك چرخش حزبی نیز در متن بخشی از جامعه یهود فرانسه قابل مشاهده بوده و آن گرایش به حزب راست افراطی «فیلیپ دو ویلیه» است.
دوویلیه با مواضع یكی دو سال اخیر خود نشان داده كه برای رویاروی با جامعه مسلمان فرانسوی نگرانی ندارد.مخالفت دو ویلیه با مسلمانان كه زیر عنوان «مبارزه با اسلامی كردن فرانسه» در جریان است، نوك حمله را متوجه مسلمانانی می كند كه در دهه های گذشته در فرانسه حضور داشته و فرزندان آنان فرانسوی محسوب می شوند. این رویكرد می تواند بخش دیگری از سیاست مهاجرت ستیزی ساركوزی را كامل كند كه در واقع با یك اقدام گسترده و فراگیر در حال محدود كردن ورود مسلمان به فرانسه است و در این راه از اقدامات داخلی گرفته تا سفرهای خارجی و عقد معاهدات بین المللی برای مهار حضور مسلمانان (البته با عنوان ممنوعیت مهاجرت غیر قانونی)، همه را در خدمت امنیت جامعه یهودی این كشور بكار بسته است.
سران كریف در این راستا در سایت های خود و در یك جهت گیری هدفمند، به مقامات فرانسه هشدار می دهند كه به فكر خطر مسلمانان و بخصوص ایرانیها باشید.در عین حال میان نامزدهای انتخابات آتی ریاست جمهوری فرانسه نیز جدالی در گرفته تا از سرمایه های لابی یهودی به نفع خود استفاده كنند.«سگولن روایال» كه در دو ماه اخیر اشتباهات سیاسی فراوان داشته و اسباب شرمساری حزب و رهبران سوسیالیست فرانسه را فراهم كرده، برای اینكه از رقیب خطرناك و یهودی خود نیكلا ساركوزی عقب نماند، بر مواضع ضد مسلمانان تاكید كرد.


وبگردی
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش - باز هم زیر گرفتن ماموران امنیتی و نیروی انتظامی توسط یک ماشین دیگر سواری توسط اراذل خیابان گلستان هفتم
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران - کی از دراویش گنابادی با اتوبوس به مردم و مأموران پلیس در خیابان پاسداران تهران / گفته میشود تعداد شهدای ناجا در حمله آشوبگران فرقه ضاله گنابادی و حامیان نورعلی تابنده به ۴ تن رسیده است.
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای - به دنبال سقوط هواپیمای تهران-یاسوج ویدیو لحظه مواجه خانواده های جانباختگان را با وزیر مشاهده می کنید.
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو - تصاویری دردناک از حمله مرد موتور سوار با چاقو به یک مرد راننده در حضور همسر و فرزندش در شهرستان داراب استان فارس را در ویدئوی زیر می بینید. به نظر میرسد این اتفاق در پی جرو بحثی بر سر پارک کردن وسایل نقلیه روی داده است!
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟ - آنچه مشخص است جمهوری اسلامی ایران باید تصمیم مشخص و درستی درباره سیاست عدم رویارویی با ورزشکاران رژیم صهیونیستی بگیرد. دیگر نمی‌توان با این روش تعقیب و گریزی با این مسئله برخورد کرد. دیگر نمی‌توان ورزشکاران را از مقابله با کشتی‌گیران اسرائیلی باز داشت و در برابر رسانه‌های جهانی گفت به خاطر مصدومیت در میدان حاضر نمی‌شویم و در داخل جشن بگیریم که ما عزت‌مان را حفظ کردیم و...
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد !
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد ! - شب گذشته مراسم اکران فیلم بلوک 9 خروجی 2 به کارگردانی علیرضا امینی و تهیه کنندگی محمدرضا شریفی نیا و نیز فیلم شاخ کرگدن در پردیس سینمایی ملت برگزار گردید.
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه - سخنرانی پرحاشیه احمدی نژاد در مقابل دادگاه بقایی
    ناگفته هایی برای شاد زیستن
    در این روزگار پر فراز و نشیب شادزیستن کار سختی است اما بر اساس تحقیقات اخیر روان‌شناسان روش‌هایی برای شاد بودن در زندگی پیشنهاد شده است