یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷ / Sunday, 23 September, 2018

مبارزه با آپارتاید، زمان قطع رابطه و تحریم اسرائیل فرارسیده است


مبارزه با آپارتاید، زمان قطع رابطه و تحریم اسرائیل فرارسیده است
زمان آن فرا رسیده است. در این مسیر زمان وقت زیادی به هدر رفته. بهترین استراتژی برای پایان دادن به اشغال بی‌رحمانه کشور فلسطین این است که اسرائیل به دغدغه یک جنبش جهانی تبدیل شود؛ از همان نوع جنبش‌هایی که باعث پایان آپارتاید در افریقای جنوبی شد.
در ژوئیه سال ۲۰۰۵ یک ائتلاف عظیمی از گروههای حامی فلسطین طرح هایی را برای این کار مطرح کردند. آنها از تمامی مردم با وجدان سراسر دنیا خواستند که تحریمهای گسترده علیه اسرائیل اعمال کنند و اقدامات یا ابتکار عمل هایی همانند اقداماتی که باعث آپارتاید در افریقای جنوبی شد علیه اسرائیل انجام بدهند.
این گونه بود که جرقه روند تحریم، محروم کردن و قطع رابطه با اسرائیل زده شد.
هر روز که اسرائیل حملات خود را در غزه افزایش می دهد، درخواست های بین المللی برای تحریم و قطع رابطه با اسرائیل حتی در میان یهودیان اسرائیل بیشتر می شود.
در اواسط حملات اسرائیل به غزه حدود ۵۰۰ اسرائیلی که در میان آنها تعدادی هنرمند و دانشمند مطرح نیز دیده می‌شد، به سفرای خارجی در اسرائیل نامه ای نوشتند و از آنها خواستند که تدابیر محدود کننده فوری علیه اسرائیل اتخاذ کنند و طرح هایی همانند اقدامات ضد آپارتاید که در نهایت به ثمر نشست، مطرح کنند.
یکی از این تدابیر می تواند تحریم های اقتصادی باشد. این راه کار می‌تواند موثرترین ابزار علیه اسرائیل باشد.
از سال ۲۰۰۶ اسرائیل به شدت بر اقدامات جنایتکارانه خود افزوده است به طوریکه ساخت و ساز ها را در فلسطین افزایش داده، با لبنان وارد جنگ شده و با محاصره غزه عملا مجازات دسته جمعی برای مردم بی دفاع غزه اعمال کرد. اما به رغم این اقدامات جنایتکارانه، اسرائیل هیچ وقت با مجازات از سوی مجامع بین المللی روبرو نشد. این در حالی است که حتی تسلیحات و کمک سالانه ۳ میلیارد دلاری از امریکا دریافت کرده است.طی این دوران اسرائیل حتی روابط دیپلماتیک، فرهنگی و تجاری خود را با هم پیمانانش تقویت کرد.
برای نمونه در سال ۲۰۰۷ اسرائیل به اولین رژیم خارج از منطقه آمریکای لاتین تبدیل شد که با بلوک مرکوسور توافق نامه تجارت آزاد امضا کرد. یا در ۹ ماه اول سال ۲۰۰۸ صادرات اسرائیل به کانادا ۴۵ درصد افزایش یافت. همچنین توافق نامه جدید با اتحادیه اروپا می تواند صادرات غذاهای کنسرو شده اسرائیل را دو برابر کند.
مقامات اسرائیل با در نظر گرفتن این شرایط حملات خود به غزه را آغاز کردند و مطمئن بودند که با هیچ هزینه هنگفت یا تحریم هایی از سوی مجامع بین المللی روبرو نخواهند شد.
با تبعیت از الگوی ریشه کنی آپارتاید در افریقای‌جنوبی می‌توان تحریم های موثری علیه اسرائیل اعمال کرد.
رونی کاسریلز، یک سیاستمدار برجسته در آفریقای جنوبی می گوید: ساختار جداسازی و اعمال خشونت هایی که وی در نوار غزه می بیند بسیار بدتر از دوران آپارتاید در افریقای جنوبی است.

نائومی کلین
خانم نائومی کلین، فعال امور صلح طلبانه، نویسنده و روزنامه نگار است. مهمترین کتاب‌های وی &#۰۳۹;دکترین شوک&#۰۳۹; و &#۰۳۹;لوگو نه&#۰۳۹; هستند.

منبع : سایت الف

مطالب مرتبط

دشمن صهیونیستی

دشمن صهیونیستی
پس از موافقت کابینه رژیم صهیونیستی با مسئله مبادله اسرا میان این رژیم و جنبش حزب الله لبنان، “ایهود اولمرت” نخست وزیر رژیم صهیونیستی پس از اطمینان از زنده نبودن دو نظامی این رژیم که در اسارت جنبش حزب الله به سر می برند، طی اظهاراتی جالب تصریح کرد که «در حالی که طرف مقابل (حزب الله) به دلیل موفقیت در آزادی اسرای خود جشن شادمانی و سرور برپا خواهد کرد ما مجبور هستیم که اندوه خفت بار این مبادله را تحمل کنیم.»
آری این ذلتی است که مقاومت بر رژیم اشغالگر قدس تحمیل کرده است و قبلا نیز چندین بار چنین شکست های ذلت باری را به آن تحمیل کرده بود که از جمله آنها می توان به پیروزی گروه های مقاومت در ماه مه سال ۲۰۰۰ میلادی و ژوئیه سال ۲۰۰۶ در لبنان و اردوگاه جنین و نیز نوار غزه اشاره کرد.
طی هفته های گذشته، بحث های اخلاقی و سیاسی در قبال مبادله اسرا با حزب الله و در کنار آن مبادله اسرا میان رژیم صهیونیستی و جنبش مقاومت اسلامی “حماس” به بحث داغ محافل سیاسی تبدیل شده بود و نظرات زیادی در این زمینه ارائه شد. در حالی که برخی صاحب نظران و کارشناسان، از «الگوی یهودی عظیم و بی نظیری سخن می گفتند که اجازه نمی دهد که نظامیان خود چه زنده و چه مرده به دست دشمن بیفتند، برخی دیگر معتقدند که جامعه صهیونیستی روحیه بخشندگی و فداکاری خود را از دست داده و خوره شکست در جان وی رخنه کرده و باعث آسیب پذیری آن در مقابل حملات دشمن شده است.
البته در عمل نیز بهایی که صهیونیست ها در جریان مبادله اسرا می پردازند چندان هم سنگین نیست، اما مسئله مهم در این زمینه از بین رفتن استبداد رژیم صهیونیستی در نتیجه اختلال در موازنه قدرت است. به نظر می رسد که وعده های جنبش حزب الله مبنی بر قطعی بودن آزادی “سمیر القنطار” و دیگر اسرای لبنانی و از سوی دیگر، موافقت رژیم صهیونیستی تنها با آزادی تعداد اندکی از اسرای فلسطینی (به قولی ۱۰ نفر از اسرایی که قرار است این رژیم خود آنها را مشخص کند) گویای این واقعیت است که دو نظامی صهیونیستی اسیر جنبش حزب الله زنده نیستند.
به هر حال، حزب الله به وعده های خود در زمینه آزادی القنطار عمل کرده است و اظهارات مربوط به باز پس گیری مزارع شبعا نیز نشانگر بعد دیگری از پیروزی حزب الله در راستای نظریه “پیروزی مبتنی بر ایجاد رعب” است... درست است که اوضاع کنونی لبنان که ناشی از اختلافات و دو دستگی های ایجاد شده در آن است، باعث کم رنگ شدن پیروزی مبادله اسرا و جشن های مربوط به آن است، اما این مسئله از ارزش این پیروزی نمی کاهد و تاثیرات خود بر مناقشه عربی - صهیونیستی را به جای می گذارد و این در حالی است که جامعه صهیونیستی در حال حاضر به شدت دچار دو دستگی و اختلافات داخلی است و از سوی دیگر از خلا رهبران بزرگ رنج می برد. البته باید عواقب و پیامدهای شکست ارتش این رژیم در جنگ ۳۳ روزه لبنان و ناتوانی همین ارتش در به تسلیم واداشتن گروه های مقاومت نوار غزه را نیز به آن افزود. شکست ارتش صهیونیستی در مقابل گروه های مقاومت نوار غزه باعث تن دادن این رژیم به توافقنامه آرام سازی با جنبش حماس شد که به نوبه خود نوعی احساس شکست و خواری را در میان مقامات صهیونیستی ایجاد کرده است.
اما مسئله ای را که ما در اینجا سعی می کنیم بر روی آن تاکید داشته باشیم، درستی راهکار مقاومت و کارآمدی آن در زمینه تحقق پیروزی و وادار کردن دشمن صهیونیستی به عقب نشینی است و ما باید منتظر بروز پیامدها و تاثیرات این مسئله در عرصه تفرقه زده فلسطین نیز که ناشی از ناکارآمدی راهکارهای تحمیلی اسلو بر فلسطینیان است، باشیم.
اما در این میان، مسئله دیگری نیز وجود دارد که ناشی از مبادله دیگری است که گفتگوهای جنبش حماس و طرف صهیونیستی درباره آن از ماهها پیش آغاز شده و همچنان ادامه دارد و شاید از همین روست که جنبش حماس خواهان میانجیگری یک طرف دیگر بین المللی به جای مصر در مساله مبادله اسرا میان خود و رژیم صهیونیستی است. اما توجه به این مسئله نیز لازم است که در صورت موافقت رژیم صهیونیستی با مبادله اسرای خود با جنبش حزب الله و مواجه شدن به اجساد اسرای خود، امکان عقب نشینی و انصراف آنها از مبادله اسرای فلسطینی با “گلعاد شالیت” نظامی صهیونیستی اسیر جنبش حماس بعید نیست. تنها مسئله ای که می تواند امیدهای فلسطینیان به این مبادله را زنده نگه دارد، میانجیگری دولت مصر در این زمینه و منوط کردن آزادی شالیت به بازگشایی گذرگاه مرزی رفح میان نوار غزه و مصر است.
در پایان از بحث های مطرح شده می توان چنین نتیجه گیری کرد که ما در حال حاضر برخی در حال گذر از برخی مراحل مناقشه عربی - صهیونیستی و پروژه این رژیم در منطقه خاورمیانه هستیم و حوادث دو دهه اخیر نشان داده است که دشمن صهیونیستی سیر قهقرایی و نزولی و در مقابل جریان مقاومت حرکت رو به جلو و صعودی را تجربه می کنند و مناقشات میان طرفین همچنان ادامه دارد.

وبگردی
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
پاییز بازار ثانویه
پاییز بازار ثانویه - اگر ما نتوانیم تفاوت فاحش قیمت ارز در بازار آزاد و ثانویه را جبران کنیم و نتوانیم به بازار ثانویه عمق کافی ببخشیم عملا بازار ثانویه از دور خارج خواهد شد. قرار بود بازار ثانویه و آزاد یک تفاوت حداقلی داشته باشند. قرار بود نهایتا اختلاف قیمت در این دو بازار ۲۰۰ یا ۳۰۰ تومان باشد نه هفت هزار تومان!
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش - این فیلم که توسط دوربین های امنیتی گرفته شده لحظه به چاه انداختن دختر 5 ساله ای در اصفهان توسط پسر بچه ای کوچک را به تصویر کشیده است.
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی - جوان خوش ذوق ایرانی لامبورگینی! تماما ایرانی را طراحی و تولید کرده است.
سلطان سکه
سلطان سکه - اولین جلسه دادگاه "وحید مظلومین" معروف به سلطان سکه به همراه ۱۴ نفر از همدستانش امروز در شعبه دو دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی زرگر و به صورت علنی برگزار شد.
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر - با وجود اینکه چند روزی است سریال پر حاشیه "پدر" به پایان رسیده است، اما انتشار تصاویر ریحانه پارسا بازیگر نقش اول زن این سریال جنجال تازه‌ای به پا کرده است. این جنجال در حالی ایجاد شده که سازندگان سریال "پدر" به دنبال تولید فصل دوم آن هستند.
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها - ریحانه پارسا، بازیگر نقش لیلا در سریال "پدر" فعالیت خودش را به عنوان مدل تبلیغاتی آغاز کرد. این بازیگر متولد سال 1377 است.