شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ / Saturday, 26 May, 2018

تناسب، اصل زیبایی است


تناسب، اصل زیبایی است
بسیاری از ستارگان سینمای جهان، چهره‌هایی هستند که در همه دنیا به زیبایی شهرت دارند و خط و خطوط چهره‌ آنها نقش‌هایی از زیبایی را در برابر چشمانی که به پرده نقره‌ای سینما نگاه می‌کنند، به تصویر می‌کشد ولی آیا تا به حال فکر کرده‌اید که چرا این چهره‌ها زیبا و دلنشین هستند؟ شاید اگر به تک‌تک اجزای صورت این بازیگران نگاه کنید، زیبایی خاصی را پیدا نکنید ولی نکته اصلی درتناسب اجزای مختلف صورت آنها با یکدیگر است و رمز اصلی زیبایی آنها همین است...
اگر دوست دارید بدانید صورت شما تا چه اندازه متناسب است و چهره شما این امتیاز را دارد، کافی است جلوی آینه بروید و یک چرتکه درباره تناسب اجزای مختلف صورت‌تان بیندازید.
● چانه متناسب
اول از همه سراغ چانه شما می‌رویم. به طور ایده‌آل در یک نمای نیم‌رخ، خط عمودی که از کنار لب پایین شما کشیده می‌شود باید به چانه شما برسد. اگر نوک چانه عقب‌تر از این خط باشد، آن وقت است که چانه شما عقب‌تر از حالت ایده‌آل است. در این شرایط ممکن است تقویت چانه یا همان جلوتر آوردن آن، برای هماهنگ کردن اجزای صورت شما لازم باشد ولی اگر برعکس، نوک چانه شما از این خط عمودی جلوتر زده باشند، آن‌وقت شما چانه‌ای بیرون زده خواهید داشت که می‌توانید با مشورت یک جراح پلاستیک، از کوچک‌تر کردن چانه‌تان سود ببرید. یک چانه ایده‌آل و متناسب می‌تواند حالت لب‌ها، دندان‌ها و بینی شما را بهتر کند.
● نسبت طلایی بین اجزای صورت
جالب است بدانید در صورت‌های زیبا، یک نسبت طلایی بین اجزای مختلف آن چهره وجود دارد که بسیاری از دانشمندان این نسبت را در بسیاری از اجزای زیبای طبیعت مانند گلبرگ‌های گل‌ها، بدن پرندگان، اجزای بدن حشرات و حتی استخوان‌بندی انگشتان دست کشف کرده‌اند. بر این اساس در چهره‌های زیبا وایده‌آل این نسبت طلایی در بین خطوط طولی، عرضی و عمودی صورت وجود دارد. در نسبت‌های عمودی، فاصله خط رویش موها تا قاعده بینی به قاعده بینی تا زیر چانه است و همچنین فاصله خطی که دو مردمک را به هم وصل می‌کند تا خط بین دو لب به خط بین دو لب تا زیر چانه، است. در اجزای افقی صورت‌های متناسب هم این نسبت می‌درخشد. مثلا اگر شما چهره‌ای ایده‌آل داشته باشید نسبت عرض لب‌های شما به عرض بینی شما است. برای بررسی این نسبت‌ها می‌توانید یک عکس تمام رخ از خودتان بگیرید و سپس این خطوط را روی آن بکشید و با یک خط‌کش آنها را اندازه‌گیری کرده نسبت آنها را با هم مقایسه کنید.
● این ماسک به صورت شما می‌نشیند؟
نفرتیتی یکی از مصریان باستان است که صورتش به زیبایی شهرت داشته است. او بین سال‌های ۱۳۵۰ تا ۱۳۷۰ قبل از میلاد در مصر زندگی می‌کرد. جالب است بدانید که چهره او پس از ۳۲۰۰ سال هنوز هم جزو چهره‌های زیبا به شمار می‌رود. متخصصان جراحی پلاستیک یک ماسک را طراحی کرده‌اند که در آن تناسب اجزای صورت کاملا طراحی شده است. محققان می‌گویند اگر این ماسک بر صورت کسی تطابق کامل پیدا کند، آن صورت چهره‌ای متناسب و زیبا به شمار می‌رود. محققان این ماسک را بر صورت این فرد تطابق داده‌اند و مشاهده کرده‌اند که زیبایی زمان نمی‌شناسد. محققان در مطالعات دیگر خود این ماسک را بر چهره مدل‌های مشهور منطبق کرده و مشاهده کرده‌اند که چهره‌هایی که از نظر ما زیبا و به یادماندنی به شمار می‌روند، کاملا با این ماسک تناسب اجزای صورت منطبق بوده‌اند.
● آفریقایی‌ها عاشق فک‌های بیرون زده‌اند
بد نیست بدانید اقوام و ملت‌های متفاوت معیارهای گوناگونی برای زیبایی صورت دارند اما یک نکته مشترک در تمام این اقوام در کشورها بحث تناسب و هارمونی است. مثلا در نژاد آفریقایی هر دو فک بیرون زده و جلو آمده است که از نظر مردم بسیاری از کشورها نازیبا است ولی در میان خود آفریقایی‌ها زیبا و متناسب تلقی می‌شود. در زیبایی صورت باید تمام اجزای صورت را در کنار هم در نظر بگیریم و به زیبایی یک چهره‌ رای بدهیم. اینکه بیاییم و روی یک جزء صورت دست بگذاریم و فکر کنیم با دستکاری آن صورت زیباتر می‌شود، معمولا طرز فکر چندان درستی نیست. برای تعیین تناسب چهره‌ باید تمام اجزای آن از قبیل موها، پیشانی و ابروها را بررسی کنیم. بعضی از اوقات ممکن است شما فکر کنید اگر تغییری در فک‌تان داده شود چهره شما زیباتر می‌شود در صورتی که شاید اصلا فک‌ها مشکلی نداشته باشند و ناهنجاری مربوط به بخش دیگری از چهره باشد.
● معیار زیبایی بینی
شاید شما طرفدار بینی کوچک و سربالا باشید و فکر کنید با این بینی صورت شما فوق‌العاده زیبا خواهد شد ولی بینی کوچک و سربالا هم مناسب هر چهره‌ای نیست. اگر شما چهره‌ای با استخوان‌بندی درشت دارید، با داشتن بینی کوچک حتی با جراحی هم، زیبا نخواهد شد چون با این کار تناسب اجزای صورت شما به هم می‌ریزد. بینی کوچک ممکن است یک چهره را زیبا کند و یک چهره را زشت. سر بالا کردن بینی هم یک مدل مصنوعی به صورت شما می‌بخشد. فراموش نکنید در بلندمدت بینی‌هایی زیباترند که طبیعی‌تر به نظر می‌رسند. بینی طبیعی، بینی است که متناسب اجزای دیگر صورت شما باشد و با شکل لب‌ها، فاصله لب‌ها و بینی شما، پهنای صورت و فاصله بین چشمان شما هماهنگ باشد. معمولا جراحان پلاستیک و زیبایی قبل از جراحی بینی شما تمام این اصول را بررسی کرده و سپس خطوطی با ماژیک روی صورت شما می‌کشند که بر این اساس برش‌های جراحی را ایجاد می‌کنند.

دکتر گلرخ ثریا

منبع : روزنامه سلامت

مطالب مرتبط

راز های جوانی پوست

راز های جوانی پوست
گاهی اوقات یکی از ارگانیسم‌های مهم بدن‌مان را فراموش می‌کنیم آن عضو مهم پوست‌مان است که سیستم دفاعی اصلی جسم ما را تشکیل می‌دهد اگر پوستی شاداب داشته باشیم خودمان از شادابی آن لذت می‌بریم و اگر پوستی بیمار داشته باشیم تمام نگرانی‌ها به سراغ‌مان می‌آید که ای وای پوست من دچار بیماری شده و حتی ممکن است از لحاظ روحی به هم بریزیم.
با کمی مراقبت‌های ساده و کاربردی و رعایت بعضی از اصول راجع به پوست به راحتی از دست این افکار مزاحم راحت می‌شویم و در نتیجه پوست زیبا به ما آرامش می‌بخشد. اولین نکته و مهم‌ترین نکته پاکیزه نگاه داشتن محیط پوست است. بعضی‌ها می‌پندارند که با زدن فلان کرم دور چشم یا ضدچروک پوست‌شان به هیچ چیز دیگری احتیاج ندارد که در واقع مهم‌ترین موضوع فراموش‌شده است و آن تمیز کردن پوست است. هر چه پوست بهتر تمیز شود درصد جذب کرم‌های پوستی بالا می‌رود و قبل از انتخاب یک شوینده مناسب برای پوست باید جنس پوست‌مان را بشناسیم که آیا پوست چربی داریم،‌ خشک است، مختلط است یا پوست تشنه و «دهیدراته‌ای» دارم و گاهی پوست‌مان چرب است البته پوست تشنه و دهیدراته با پوست خشک کاملا متفاوت است. در نتیجه از هر شوینده‌ای برای تمیز کردن پوست نمی‌توان استفاده کرد.
پوست یک عضو زنده است، پاکیزگی می‌خواهد،‌تنفس مناسب می‌خواهد و غذا هم می‌خواهد هر چند پوست مبحث بسیار گسترده‌ای را می‌طلبد و شاید هم این اصول اولیه را همه می‌دانیم اما فراموش کرده‌ایم. ممکن است سن و سال شناسنامه‌ای ما با سن و سال پوست‌مان متفاوت باشد و آن هم باز بستگی به مراقبت از پوست دارد.
البته این جمله شرط دارد و آن مراقبت بجاست. ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که نوع پوست‌تان را چطور می‌توانید تشخیص بدهید (انواع پوست: چرب، خشک، نرمال، مختلط، دهیدراته، حساس) کار ساده‌ای را انجام دهید: صبح پوست صورت‌تان را با شوینده‌ای که همیشه از آن استفاده می‌کنید بشویید و سه الی چهار ساعت صبر کنید بعد از گذشت این زمان روی منطقه بینی و اطراف لب‌ها را بررسی کنید. اگر در اطراف لب‌هایتان احساس کشیدگی می‌کنید پوست‌تان از خشکی رنج می‌برد و اگر روی ناحیه T.zon (ناحیه مثلثی پیشانی، بینی و چانه را می‌گویند) احساس چربی بیش از حد کردید یعنی پوست شما پوست چربی است.
اگر بین این دو حالت باشد پوست شما نرمال است و جای نگرانی نیست. اگر همراه با خشکی پوست احساس کردید که جوش‌های زیرپوستی دارید و احساس خشکی روی سطح پوست‌تان می‌کنید در واقع پوست چرب شما رطوبتش را از دست داده است. پوست شما دهیدراته شده است و تشنه رطوبت است یعنی سیستم دفاعی پوست‌تان ضعیف شده و به‌راحتی آب از دست می‌دهد.
پس از تشخیص جنس پوست‌تان به راحتی می‌توانید شوینده مناسب یا پاک‌کننده مناسبی را برای پوست‌تان در نظر بگیرید که مهم‌ترین و اصلی‌ترین بخش مراقبت از پوست به شمار می‌آید. اگر پوست شما پوست خشکی است بهتر این است که از صابون‌های حالت پن استفاده کنید در واقع این صابون‌ها صابون نیستند و بافت چربی صابونی را ندارند چرا که بافت صابونی چرب است و باعث تحریک و کشیدگی بیشتر پوست می‌شود. اگر پوست چربی دارید بهتر است از ژل‌هایی استفاده کنید که حاوی مقدار کمی AHA است این ژل‌ها در عین اینکه پوست شما را تمیز می‌کند لایه‌برداری ملایمی هم روی پوست شما انجام می‌دهد که در واقع جوش‌های زیرپوستی شما را از بین می‌برد.
اگر پوست شما پوست دهیدراته و تشنه‌ای است بهتر این است از تونرهای پاک‌کننده‌ای که حاوی مرطوب‌کننده می‌باشد استفاده کنید تا خشکی بیش از حد پوست‌تان برطرف شود. بعد از اینکه خیال‌تان راحت شد که پوست‌تان کاملا تمیز شده است اکنون زمان مناسب برای انتخاب کرم‌هایی نظیر (ضدآفتاب،‌ مرطوب‌کننده،‌لایه‌بردار، ضدچروک، دور چشم) مناسب با وضعیت پوست‌تان و سن پوست‌تان اقدام نمایید.
اولین گام و عمومی‌ترین کرمی که هر پوستی به آن احتیاج دارد کرم ضدآفتاب مناسب پوست است که کار جلوگیری از تخریب پوست و ظهور چین و چروک‌ها با سیستم فیلترکننده در برابر اشعه UVA-UVB را به عهده دارد که استفاده از ضدآفتاب یکی از فاکتورهایی به شمار می‌رود که از لک شدن پوست و پیری زودرس پوست جلوگیری می‌کند. قدم بعدی استفاده از مرطوب‌کننده‌ها است که آن هم باز باید متناسب با نوع پوست‌تان انتخاب شود.
با بالا رفتن سن احساس می‌کنید که ساختار پوست‌تان تغییر کرده و کم‌کم حالت ارتجاعی خود را از دست داده و در اصطلاح پوست شل شده، دلیلش این است که با افزایش سن شبکه کلاژن ساختار خود را از دست می‌دهد و از قوام پوست کاسته می‌شود و اینجاست که پای کرم‌های ضدچروک به زندگی ما باز می‌شود. در واقع استفاده از کرم‌های ضدچروک سه عملکرد را همراه خود دارد:
۱) افزایش فیبروبلاست‌های تولیدکننده کلاژن
۲) تحریک و تولید کلاژن
۳) بازسازی شبکه کلاژن.
فقط صرفا برای یادآوری برای انتخاب و استفاده غیر از مصرف کرم‌های موضعی برای درمان چروک و جلوگیری از پیری پوست درمان‌های خوراکی هم هست که از جمله تغذیه مناسب مانند خوردن گوجه فرنگی، فلفل سبز، مرکبات که معدن ویتامین C هستند از پیری زودرس پوست‌مان جلوگیری می‌کند. ما با استفاده آنها می‌توانیم از پوستی جوان و شاداب لذت ببریم.
مساله لک‌ها و جوش‌های پوستی هم که آزاردهنده‌ترین معضلات پوست به شمار می‌رود که هر کدام خود بحث‌های تخصصی ویژه‌ای را می‌طلبد. به زبان ساده اگر علل به وجود آمدن لک‌ها استفاده نکردن از ضدآفتاب است ضمن اینکه در بارداری، روش‌های تغذیه نامناسب، استرس و آلودگی همه اینها می‌تواند دست به دست هم بدهد تا لک‌هایی روی پوست ظاهر شود.
اما جای نگرانی نیست، با مراقبت صحیح و درمان شایسته‌ای می‌توانید ظاهر پوست‌تان را حفظ کنید. استفاده از ترکیبات AHA و PHA که هر دوی آنها (اسیدهای میوه) هستند (البته زیر نظر پزشک متخصص پوست و مو)یا استفاده از کمپلکس‌هایی که کنترل‌کننده ملانین پوست هستند، پیشنهاد خوبی است.باید خاطرنشان کنم استفاده از کرم‌های حاوی AHA را حتما باید در طول شب استفاده کرد به دلیل اینکه سطح پوست کاملا حساس می‌شود و در طول روز حتما با ضدآفتاب همراه شود اگر در طول روز ضدآفتاب استفاده نشود به دلیل اینکه پوست کاملا حساس و نازک می‌شود ممکن است حتی لک‌های شما پررنگ‌تر هم بشود چون لایه شاخی پوست از بین می‌رود و لایه سلول‌ساز جدید روی پوست قرار می‌گیرد و مراقبت بسیار دقیقی را می‌طلبد.
نکته آخر راجع به پوست‌های چرب و جوشی است و هر فرآورده‌ای اعم از کرم‌های ضدآفتاب، مرطوب‌کننده حتی مواد آرایشی مانند کرم پودرها نیز باید حتما Oil-Free استفاده شود. به دلیل اینکه چربی موجود در کرم‌های دیگر به منزله سم برای پوست‌های چرب به شمار می‌رود و جوش‌های زیرپوستی زیادی را به همراه دارد.

وبگردی
تنش و درگیری شدید در کنگره حزب اعتماد ملی!
تنش و درگیری شدید در کنگره حزب اعتماد ملی! - کنگره حزب اعتماد ملی با حضور بزرگان اصلاحات مانند عارف، مطهری و حضرتی
دوم خرداد؛ بیست و یک سال بعد
دوم خرداد؛ بیست و یک سال بعد - صادق زیباکلام می‌گوید: دوم خرداد به این دلیل نقطه عطف شد که مسئولین نظام بر روی حجت الاسلام علی اکبر ناطق نوری نظر داشتند، ولی مردم به سیدمحمد خاتمی رای دادند. ناطق نوری هفت میلیون و خاتمی ۲۰ میلیون یعنی حدود سه برابر نامزد مسئولین رای آورد. عبدالله ناصری نیز می‌گوید: ما امروز حجت الاسلام ناطق نوری، رقیب جدی ۲۱ سال پیش این گفتمان را در کنار گفتمان اصلاح طلبی می‌دانیم. این یکی از دستاورد‌های جنبش دوم…
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید - عوامل فیلم «سه رخ» با استقبال جعفر پناهی به ایران بازگشتند و جایزه جشنواره فیلم کن را به او رساندند. جعفر پناهی به همراه نادی ساعی ور، برای فیلم "سه رخ" جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم کن امسال را دریافت کردند اما به دلیل آنکه پناهی ممنوعیت قانونی برای خروج از کشور داشت، موفق به حضور در جشنواره و دریافت جایزه نشد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
پهلوانان این روزهای ما
پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
سید احمد خمینی معمم شد
سید احمد خمینی معمم شد - سید احمد خمینی فرزند آیت‌الله سید حسن خمینی در حضور جمعی از علما و پدر و پدربزرگ خود در حسینیه جماران معمم شد.
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی!
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی! - امروز عکسی از 5 تماشاگر بازی روز گذشته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد 5 دختر جوان با گریم‌های عجیب و حرفه‌ای خودشان را به عنوان پسر جا زده و وارد ورزشگاه شده‌اند.
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت - از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!